Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 09 Ιούλ 2018, 13:20

Northern Spirit έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 11:54
Επειδη σε αλλα νηματα περι μεταναστευσης εχουμε γεμησει ποστ πχορουμιτων που λενε "αστους να πνιγουνε" οταν προκειται για μεταναστες ανποιγω αυτο το νημα με την ερωτηση:

Ποιος απο το πχορουμ θα εβλεπε ανθρωπο διπλα του να πνιγεται και δεν θα του εδινε βοηθεια αν μπορουσε..

Αναμενω ποστ ιδιαιτερα απο μεταναστοφαγους..
Δεν υπάρχει πιο ηλίθιο πράγμα να πας να βοηθήσεις άνθρωπο σε πνιγμό, όταν δεν έχεις ιδέα πώς να τον σώσεις. Κατά πάσα πιθανότητα θα πάτε παρέα στον πάτο.
Από νησί είμαι και παίζει κάθε χρόνο να έχουμε 2-3 περιστατικά από πνιγμούς ασχέτων που πήγαν να βοηθήσουν, χωρίς να έχουν ιδέα πώς να πιάσουν τον άνθρωπο και πώς να τον μεταφέρουν.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 09 Ιούλ 2018, 13:21

enaon έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 13:19
Northern Spirit έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 13:13
το θεμα ειναι οτι δεν ζτουνε βοηθεια οι δουλεμποροι ουτε χανουνε τιποτε απο το αν πνιγει ο μεταναστης..αυτοι τα λεφτα τα πηρανε και δεν βρισκονται καν στη βαρκα..
δεν είναι ωραίο να τους λέμε δουλεμπόρους νομίζω, Γερμανικές μκο είναι το σωστό, κάνουν καλή και οργανωμένη δουλειά όπως πάντα.

Ε ναι αλλα δεν ανησυχω...Η ανοδος της "πατρωτικης" ακροδεξιας θα βαλει τους Γερμαναραδες στη θεση τους και θα λυσει το προβλημα..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 09 Ιούλ 2018, 13:22

Northern Spirit έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 13:19
enaon έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 13:16
Dwarven Blacksmith έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 13:12
Και πνιγμοι έχουν ακουστεί, και νάρκες, και γαζώματα.
ντόιτσε βέλε; :003:
phorum 2018.. :P
απο το φόρουμ το άκουσες τελικά οτι οι Έλληνες αφήνουν μετανάστες να πνίγονται; Ο νάνος στο είπε ε; :003:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Ιούλ 2018, 13:22

Northern Spirit έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 13:08
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 13:04
Northern Spirit έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 12:57
Εγω για να πω την αποψη μου αν βλεπω ανθρωπο να πνιγεται μπορστρα στα ματια μου και δεν κανω τιποτε, αυτο θα με σημαδευσει σε ολη την υπολοιπη ζωη μου...Η εικονα παιδιου ή οποιουδηποτε ανθρωπου που ασθμαινει μπροστα στα ματια μου να κρατηθει στη ζωη και τελικα βυθιζεται επειδη εγω δεν εκανα τιποτε, θα με κυνηγαει μια ζωη...

Βεβαια πρεπει να εχερις και λιγη συνειδηση για να σου συμβει αυτο αν δεν εχεις μπορει και να τεμαχιζεις με μαχαιρι τον γειτονα πακιστανο κα μετα να πας στο γυραδικο και να κατεβασεις μια πιτα γυρο και καμππσες μπυρες κανοντας πλακα με τους φιλους σου..
Μεταξύ μας αστέρι μου, αν εγώ ήμουν σε ταβέρνα και ήξερα ότι πνιγόσουν εσύ φωνάζοντας "αδέλφια σώστε με" θα το σκεφτόμουν.
ενοοειται...δεν σε κοβω για ψυχοπονιαρα...Ο Φρεντυ Γκρουγκερ θα ητανε πιο ευαισθητος..
Ο Φρέντυ έψαχνε για τα θύματα του. Άρα θα του ήσουν πιο πολύτιμος.

Μ' αυτήν την έννοια, ναι. Είμαι πιο αναίσθητη από τον Φρέντυ.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 09 Ιούλ 2018, 13:23

ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 13:22


Μ' αυτήν την έννοια, ναι. Είμαι πιο αναίσθητη από τον Φρέντυ.
Δεν έμπαινε ο Φρέντυ. Ούτε στον κόπο.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

LongTom
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:11

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LongTom » 09 Ιούλ 2018, 13:24

Ψευτοδιλήμματα.
Εάν δεν υπήρχαν οι δουλέμποροι και οι συνεργάτες των ΜΚΟ να τους κάνουν το φέρυ από τα χωρικά ύδατα Τουρκίας/Λιβύης δεν θα υπήρχαν βάρκες για να πνιγούν οι "δύσμοιροι" λαθρομετανάστες. :102:
Αυτά τα μαρκετίστικά και οι λοιπές bleeding heart ψευδοκαταστάσεις έχουν χάσει την vogue τους από το 2015-2016 θαρρώ.

Π.χ. Εξίμπιτ Α:
Εικόνα
Who rescues where?

Italian Coast Guards and Custom Guards mainly operate between Sicily, Calabria, Malta, Lampedusa and Pantelleria (both islands belonging to Italy), rescuing irregular migrants inside, as well as near Italian territorial waters and the Italian SAR area.
Frontex’s Operation Triton mainly rescues in the Maltese SAR area.18
EUNavFor Sophia mainly operates within the Libyan SAR area, but outside Libyan territorial waters.
As commercial ships mainly cross the Central Mediterranean in waters close to Sicily, Malta and North-eastern Tunisia, the majority of rescue operations carried out by commercial vessels also take place in that area.
NGOs active in the area rescue both in the Libyan SAR area and inside Libyan territorial waters.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Ιούλ 2018, 13:24

Cecily Anne έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 13:20
Northern Spirit έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 11:54
Επειδη σε αλλα νηματα περι μεταναστευσης εχουμε γεμησει ποστ πχορουμιτων που λενε "αστους να πνιγουνε" οταν προκειται για μεταναστες ανποιγω αυτο το νημα με την ερωτηση:

Ποιος απο το πχορουμ θα εβλεπε ανθρωπο διπλα του να πνιγεται και δεν θα του εδινε βοηθεια αν μπορουσε..

Αναμενω ποστ ιδιαιτερα απο μεταναστοφαγους..
Δεν υπάρχει πιο ηλίθιο πράγμα να πας να βοηθήσεις άνθρωπο σε πνιγμό, όταν δεν έχεις ιδέα πώς να τον σώσεις. Κατά πάσα πιθανότητα θα πάτε παρέα στον πάτο.
Από νησί είμαι και παίζει κάθε χρόνο να έχουμε 2-3 περιστατικά από πνιγμούς ασχέτων που πήγαν να βοηθήσουν, χωρίς να έχουν ιδέα πώς να πιάσουν τον άνθρωπο και πώς να τον μεταφέρουν.
Τον κόβεις για καλό κολυμβητή;

:lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 09 Ιούλ 2018, 13:25

enaon έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 13:22
Northern Spirit έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 13:19
enaon έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 13:16


ντόιτσε βέλε; :003:
phorum 2018.. :P
απο το φόρουμ το άκουσες τελικά οτι οι Έλληνες αφήνουν μετανάστες να πνίγονται; Ο νάνος στο είπε ε; :003:
δεν ειπα οτι αφηνουνε αλλα με βαση τα ποστς στα διαφορα νηματα για μεταναστευση και η στηριξη στον Σαλβινι που δεν θελει να σωζουνε αυτους που πνιγονται στη Θαλασσα με εκανε να σκεφτω οτι τουλαχιστον μια ντουζινα πχορουμιτες θα κανανε τα στραβα ματια σε αναλογο περιστατικο΄..

Εκτος αν αυτα που γραφουνε στο πχορουμ ειναι οι συνηθεις μουφες και εντυπωσιασμο που κι αυτο παιζει ως σεναριο..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42509
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 09 Ιούλ 2018, 13:26

enaon έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 13:22
Northern Spirit έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 13:19
enaon έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 13:16


ντόιτσε βέλε; :003:
phorum 2018.. :P
απο το φόρουμ το άκουσες τελικά οτι οι Έλληνες αφήνουν μετανάστες να πνίγονται; Ο νάνος στο είπε ε; :003:
Γενικά κανείς δε μίλησε ούτε για Έλληνες, ούτε για Γερμανούς, ούτε για τίποτα από αυτά που φαντάζεσαι. Ξαναδιάβασε τα ποστ να το διαπιστώσεις.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 09 Ιούλ 2018, 13:26

ερχεται η ωρα που χιτες σαν τον αντερ θα αρχιζουν να λενε για εξοδο απο το νατο γιατι αυτοι προκαλουν τους πολεμους που εκτρεφουν την λαθρομεταναστευση

τα ιδια και στην οικονομια που σημερινοι δεξιουληδες θα προπαγανδιζουν τα καλα της προστατευμενης οικονομιας και των δασμων

οι ιδιοι που ψηφιζουν σημερα μαζικα κουλη :lol::lol:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 09 Ιούλ 2018, 13:28

ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 13:16
Καλή η προσπάθεια γιόχι :P αλλά παρέλειψες και κάτι άλλο πολύ σημαντικό. Την οικονομία της χώρας. Πόσες χώρες πιστεύεις ότι μπορούν να αντιμετωπίσουν μια επ' αόριστον υποδοχή ανθρώπων, τους οποίους πρέπει να στεγάσουν, ταϊσουν, επιμορφώσουν μέχρι την... ενσωμάτωση; Ναι, υπάρχουν κονδύλια από την εε κλπ κλπ
Αυτά τα κονδύλια από πού προκύπτουν;

Αυτή η αφέλεια, ενίοτε με ξεπερνά. Υπάρχουν κονδύλια οπότε, κανένα πρόβλημα. :lol:
Προσωπικα δε διαφωνω καθολου να μοιραστουν τα εξοδα ισομερως στις χωρες της ΕΕ. Δεν ειναι δικαιο αυτο που λεει ο Ορμπαν οτι επειδη πρωτομπηκαν ΕΕ εδω ειναι εδω και η θεση τους και οχι Ουγγαρια. Στην ΕΕ ολοκληρη θελουν να ερθουν - αυτος ειναι ο μαγνητης, οχι η Ελλαδα. Η Ελλαδα ειναι απλως η πυλη εισοδου. Το Δουβλινο ειναι εντελως αδικο (τι να κανει ο petty αραγες;).

Αλλα θεωρω την εμφαση στο οικονομικο του πραγματος λιγο προσχημα απο μερους κεντρικης ευρωπης. Θελω να πω αυτο που νοιαζει τις χωρες και τους πολιτικους που τα λενε αυτα ειναι να διαφυλαξουνε τις χωρες τους απο αυτο που βλεπουνε ως μολυνση με ισλαμ, μεταναστες, μαυριδερους κλπ.

Απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν κονδυλια τι ακριβως πρεπει να γινει ομως; Γιατι και η λυση που προτεινε ο under - στυλ αμυγδαλεζα - και αυτη εχει κοστος. Μεγαλυτερο απο αυτο που εχει η παρουσα κατασταση ισως.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 09 Ιούλ 2018, 13:29

Dwarven Blacksmith έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 13:26
Γενικά κανείς δε μίλησε ούτε για Έλληνες, ούτε για Γερμανούς, ούτε για τίποτα από αυτά που φαντάζεσαι. Ξαναδιάβασε τα ποστ να το διαπιστώσεις.
θα ήθελες μάλλον. :)

Για γερμανούς είπα εγώ, για Έλληνες ο πίθηκας κλπ. Τελικά τους αφήνουμε να πνιγούνε, ή τα λες για τους κινέζους κλπ κλπ; :003:

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 09 Ιούλ 2018, 13:29

ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 13:24

Τον κόβεις για καλό κολυμβητή;

:lol:
Σαν το νονό της αδερφής μου.
SpoilerShow
Κάποτε στο δημοτικό, ο νονός της αδερφής μου ήρθε διακοπές κάνα μήνα στο νησί και τεσπα αναγκαστικά συμπέσαμε τα μπάνια μας. Έβαζε βατραχοπέδηλα, μάσκα, αναπνευστήρα και κολύμπαγε σε 10 πόντους βάθος. Ακόμα θυμάμαι τον πατέρα μου να με παρακαλάει να του ρίχνω μια ματιά, μην πάει και πνιγεί.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 09 Ιούλ 2018, 13:29

Cecily Anne έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 13:20
Northern Spirit έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 11:54
Επειδη σε αλλα νηματα περι μεταναστευσης εχουμε γεμησει ποστ πχορουμιτων που λενε "αστους να πνιγουνε" οταν προκειται για μεταναστες ανποιγω αυτο το νημα με την ερωτηση:

Ποιος απο το πχορουμ θα εβλεπε ανθρωπο διπλα του να πνιγεται και δεν θα του εδινε βοηθεια αν μπορουσε..

Αναμενω ποστ ιδιαιτερα απο μεταναστοφαγους..
Δεν υπάρχει πιο ηλίθιο πράγμα να πας να βοηθήσεις άνθρωπο σε πνιγμό, όταν δεν έχεις ιδέα πώς να τον σώσεις. Κατά πάσα πιθανότητα θα πάτε παρέα στον πάτο.
Από νησί είμαι και παίζει κάθε χρόνο να έχουμε 2-3 περιστατικά από πνιγμούς ασχέτων που πήγαν να βοηθήσουν, χωρίς να έχουν ιδέα πώς να πιάσουν τον άνθρωπο και πώς να τον μεταφέρουν.
Δεν διαφωνω σε αυτο.Δεν νοοω να τους σωσεις ο ιδιος ενα δεν εχεις γνωση πώς να το κανεις...Μπορεςι ομως να κινητοποιηθεις μαζχι με αλλους για να βοηθησεις αν γινεται...Η εστω να ειδοποιησεις τις αρχες..

Το νημα στοχευει αυτους που απλα θα συνεχισουνε να πινουνε τον φρεντο ή οτι αλλο κανουνε σαν να μην τρεχει τιποτε παρολο που η σκηνη ξετυλιγεται μπροστα στα ματια τους..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 09 Ιούλ 2018, 13:32

Northern Spirit έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 13:29

Δεν διαφωνω σε αυτο.Δεν νοοω να τους σωσεις ο ιδιος ενα δεν εχεις γνωση πώς να το κανεις...Μπορεςι ομως να κινητοποιηθεις μαζχι με αλλους για να βοηθησεις αν γινεται...Η εστω να ειδοποιησεις τις αρχες..

Το νημα στοχευει αυτους που απλα θα συνεχισουνε να πινουνε τον φρεντο ή οτι αλλο κανουνε σαν να μην τρεχει τιποτε παρολο που η σκηνη ξετυλιγεται μπροστα στα ματια τους..
Ναι, θα πάρω τηλ τις αρχές, αλλά δε θα πάω να βοηθήσω, διότι δεν έχω ιδέα από ναυαγωσωστικά. Επίσης, αν είχα σκάφος, πάλι ως άσχετη σε θέματα διάσωσης, το πιο πιθανό θα ήταν να ακρωτηριάσω τον κόσμο με την προπέλα καταλάθος στην προσπάθειά μου να τους σώσω.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών