Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 09 Ιούλ 2018, 12:42

Northern Spirit έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 12:38
δεν ειναι αυτο το ερωτημα...Το ρωτημα ειναι αν πχ λιαζεσαι σε παραλια της Κω ηια τπ καλοκαιρι και βλεπεις ενα φουσκωτο με γυναικοπαιδα να βουλιαζει 5000 μετρα απο τις ακτες και τα παιδια να φωναζουνε βοηθεια...τι κανεις;
Δηλαδη αν δεις εναν αφρικανο ξαπλωμενο απεναντι απο το σπιτι σου δεν τον βαζεις μεσα ; Βοηθησε με να καταλαβω τη διαφορα στην ευαισθησια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος under την 09 Ιούλ 2018, 12:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 09 Ιούλ 2018, 12:42

enaon έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 12:30
Dwarven Blacksmith έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 12:23
Το κλασσικό σημάδι του ανήθικου ανθρώπου είναι ότι ψάχνει την "υποκρισία" των άλλων (οι οποίοι μπορεί όντως να προσπαθούν όσο μπορούν να τηρήσουν την ηθική τους), για να δικαιολογήσει τη δική του έλλειψη ηθικής.

Μπράβο στον πίθηκα που σας ξεμπροστιασε εύκολα.
εγώ ήθελα να πω για την Γερμανία μας που την αγαπάμε αλλα ήθελα να τσιγκλίσω τον νηματοθέτη, σορυ αν σου χάλασα την ημέρα, η Γερμανία είναι καλή και την αγαπάμε, έτσι τα λέω :003:
Να κοιτάμε και την καμπούρα μας όμως και αν εσύ δεν το εννοούσες, κανείς ζημιά κάνοντας τους ανηθικους να αισθάνονται πολλοί.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 09 Ιούλ 2018, 12:42

Northern Spirit έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 12:34
ειναι σχτα ανοιχτα της Λεσβου, της Χιου, της Ροδου...Ελληνικα χωρικα υδατα..
θα τους σώσουμε φίλε, είμαστε Έλληνες εμείς, μην ανησυχείς. Θα τους στείλουμε βράδυ Γερμανία όπως πριν βέβαια, και εσύ φυσικά θα λες μπράβο και ζήτω που θα βελτιωθεί η ζωή τους. Μετά βέβαια οι άκαρδοι Γερμανοί θα μας τους στείλουν εδώ να ζούνε σαν τα σκυλιά για να μην τους χαλάνε την ζαχαρένια εκεί, αλλά θα βρούμε ένα τρόπο, μην σε πιάνει το παράπονο, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα γίνουμε Γερμανοί. :003:

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 09 Ιούλ 2018, 12:43

Μπίστης έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 12:25
Πέφτεις στην παγίδα να τους βγάλεις παλιάνθρωπους και μόνους ηθικούς τους λαθρολάγνους. Το ζήτημα παραμένει πολιτικό.
Θα βούταγα με τα παλιά μου ρούχα ακόμα και στην Μαρίνα Ζέας (από το μνημόνιο και μετά ένα κοστούμι αγόρασα γιά τους γάμους)

καμια παγιδα δεν πεφτω...εδω δεν μιλαμε αν θα δωσοεις σε καποιν ασυλο ή αν θα τον απελασεις...Μιλαμε για περιπτωση που ανθρωποι πολλοι απο τους υποιοους ειναι γυναικοπαιδα βρισκονται στη θαλασσα και φωναζουνε βοηθεια...

Οι σαλβινηδες και οι αλλοι που στηριζετε λενε να τους αφησουνε να πνιγουνε..Εσενα αν αυτο συνεβαινε μπροστα στα ματια σου τι θα εκανες..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 09 Ιούλ 2018, 12:44

under έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 12:42
Northern Spirit έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 12:38
δεν ειναι αυτο το ερωτημα...Το ρωτημα ειναι αν πχ λιαζεσαι σε παραλια της Κω ηια τπ καλοκαιρι και βλεπεις ενα φουσκωτο με γυναικοπαιδα να βουλιαζει 5000 μετρα απο τις ακτες και τα παιδια να φωναζουνε βοηθεια...τι κανεις;
Δηλαδη αν δεις εναν αφρικανο ξαπλωμενο απεναντι απο το σπιτι σου δεν τον βαζεις μεσα ; Βοηθησε με να καταλαβω τη διαφορα στην ευαισθησια.
δεν μιλαμε για ξαπλωμενους, μιλαμε για καποιον που φωναζει βοηθεια στη θαλασσα..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 09 Ιούλ 2018, 12:44

Dwarven Blacksmith έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 12:42
Να κοιτάμε και την καμπούρα μας όμως και αν εσύ δεν το εννοούσες, κανείς ζημιά κάνοντας τους ανηθικους να αισθάνονται πολλοί.
και εσύ στεναχώρια για την συμφωνία που υπέγραψε τσίπρας με την μερκελ και θα αναγκάσει τόσο κόσμο να έρθει εδώ χωρίς ελπίδα ε; Θα πέσει μωρέ η κακούργα, πόσο θα αντέξει, κράτα και μην απελπίζεσαι.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Ιούλ 2018, 12:45

Εγώ πάντως, επειδή έχω βαρεθεί τις μαλακίες θέλω μια συγκεκριμένη μαρτυρία για την αδιαφορία Ελλήνων όταν κάποια βάρκα με λαθρομετανάστες βούλιαξε και αυτοί παρέμειναν απαθείς θεατές.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5052
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 09 Ιούλ 2018, 12:46

Northern Spirit έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 12:38
under έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 12:02
Πρωτα πρεπει να μας πεις ποσους πεινασμενους αφρικανους και ασιατες εχεις παρει στο σπιτι σου.
δεν ειναι αυτο το ερωτημα...Το ρωτημα ειναι αν πχ λιαζεσαι σε παραλια της Κω ηια τπ καλοκαιρι και βλεπεις ενα φουσκωτο με γυναικοπαιδα να βουλιαζει 5000 μετρα απο τις ακτες και τα παιδια να φωναζουνε βοηθεια...τι κανεις;
Αυτό θυμίζει λίγο γύφτους που πέφτουν μπροστά από το αμάξι σου, να σε κάνουν να νοιώσεις τύψεις ότι τους χτύπησες , να σε εκμεταλευτούν ...
επειδή ζω στο εξωτερικό ξέρω ότι αυτοί οι τυποι θα κάναν τα πάντα για τα benefits.
Τους λένε ελάτε με κάθε τρόπο (ρισκάρετε να πνιγήτε, να πνιγουν τα παιδιά σας) Αγγλία, Σουηδία.. και μετά παράδεισος.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 09 Ιούλ 2018, 12:46

Northern Spirit έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 12:44
under έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 12:42
Northern Spirit έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 12:38
δεν ειναι αυτο το ερωτημα...Το ρωτημα ειναι αν πχ λιαζεσαι σε παραλια της Κω ηια τπ καλοκαιρι και βλεπεις ενα φουσκωτο με γυναικοπαιδα να βουλιαζει 5000 μετρα απο τις ακτες και τα παιδια να φωναζουνε βοηθεια...τι κανεις;
Δηλαδη αν δεις εναν αφρικανο ξαπλωμενο απεναντι απο το σπιτι σου δεν τον βαζεις μεσα ; Βοηθησε με να καταλαβω τη διαφορα στην ευαισθησια.
δεν μιλαμε για ξαπλωμενους, μιλαμε για καποιον που φωναζει βοηθεια στη θαλασσα..
Αν ειναι ξαπλωμενος λιαζεται και αν ειναι σε βαρκα κανει διακοπες (μιας και θες να παιζουμε με τις λεξεις).
Εγω καταλαβαινω οτι στο σπιτι σου δεν βαζεις κανεναν που να εχει αναγκη.
Και προτεινω να κανουμε το ιδιο και σε επιπεδο κρατους.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2682
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 09 Ιούλ 2018, 12:49

Σιγά το δύσκολο ερώτημα. Είναι απλό, θα σώνουν οι αρμόδιες ένοπλες δυνάμεις (με λογικό κόστος δεν θα κινητοποιηθεί ο μισός στόλος να κάψει τα μισά αποθέματα των καυσίμων επειδή χάθηκε ένα πλοίο δουλεμπόρων κάπου στη Μεσόγειο) αλλά δεν θα γίνονται δεχτοί και θα απελαύνονται. Σταδιακά θα γίνει γνωστό στους όποιους κύκλους δεν ξέρω ποιοι σκατά είναι αυτοί και θα περιορίσει έως θα σταματήσει το νοσηρό αυτό φαινόμενο, καθώς δεν είναι μηδενικού κόστους για διακινητές και λαθρομετανάστες. Ο δρόμος της Ουγγαρίας πρέπει να έχει παύσει να έχει κίνηση για αυτό το λόγο, παρόλο που έχει πολύ βατά σύνορα. Και για να έχουμε καλό ρώτημα εσείς οι φιλοπαγκοσμιοποιητές γιατί δεν ανοίγεται κανονικά τα σύνορα να ορίσετε ένα αξιοπρεπές σύστημα να μπαίνουν μετανάστες νόμιμα από νόμιμες πύλες με ασφάλεια, πχ από τον Έβρο. Να πείτε ρε παιδί μου εμάς δεν μας σηκώνεται, δεν τεκνοποιούμε, ανήκουμε σε κάποιο περίεργο γράμμα lbgtqgfjdsdg και γουστάρουμε ανώμαλες καταστάσεις, είμαστε cucks και ψάχνουμε νέο υλικό, κάτι τέλος πάντων οπότε χρειαζόμαστε τόσα νέα άτομα . Τί ειναι αυτό το δραματουργικό θέατρο ότι πρέπει να περάσουν πηδώντας φράκτες ή να βγουν σε ακτές δεν το καταλαβαίνω. Ας οριστεί ένα ποσοστό να μπαίνει νόμιμα από τις νόμιμες πύλες .Μόνο για συναισθηματική ψήφο των γυναικών ίσως. Και μην μου πεις ότι δεν είναι εφικτό, οι ΗΠΑ το έκαναν 100+ χρόνια πριν με οργανωμένη μετανάστευση, ποσόστωση καταγωγής, έλεγχο υγείας, και μάλιστα χωρίς συστήματα πληροφορικής.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dorian την 09 Ιούλ 2018, 12:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 09 Ιούλ 2018, 12:49

Northern Spirit έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 12:38
Το ρωτημα ειναι αν πχ λιαζεσαι σε παραλια της Κω ηια τπ καλοκαιρι και βλεπεις ενα φουσκωτο με γυναικοπαιδα να βουλιαζει 5000 μετρα απο τις ακτες και τα παιδια να φωναζουνε βοηθεια...τι κανεις;
στα 5 χιλιόμετρα είναι στεριά ακόμα, Τουρκία. Αλλά γενικά φίλε αν βλέπεις φουσκωτό στα 5 χιλ, δοκίμασε μήπως μπορείς να περάσεις μέσα απο τοίχους κλπ, μπορεί να έχεις πολλές υπερδυνάμεις.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 09 Ιούλ 2018, 12:50

under έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 12:02
Πρωτα πρεπει να μας πεις ποσους πεινασμενους αφρικανους και ασιατες εχεις παρει στο σπιτι σου.
γιατί εσύ έχεις πάρει ή σου ζητάνε να πάρεις;

Απλά βαφτίζεις "σπίτι σου" 132.000 τετραγωνικά χιλιόμετρα επικράτειας από τα οποία σου ανήκουν το πολύ μερικά στρέμματα τα οποία τα έχουν όλοι εντελώς χεσμένα.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 09 Ιούλ 2018, 12:51

foscilis έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 12:50
under έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 12:02
Πρωτα πρεπει να μας πεις ποσους πεινασμενους αφρικανους και ασιατες εχεις παρει στο σπιτι σου.
γιατί εσύ έχεις πάρει ή σου ζητάνε να πάρεις;

Απλά βαφτίζεις "σπίτι σου" 132.000 τετραγωνικά χιλιόμετρα επικράτειας από τα οποία σου ανήκουν το πολύ μερικά στρέμματα τα οποία τα έχουν όλοι εντελώς χεσμένα.
Βασικα δεν μου ζητανε,μου το επιβαλουν.Και ναι,αυτα τα 132.000 τετραγωνικα ειναι σπιτι μου.Εγω εχω δικαιωμα πανω σε αυτα και οχι ο καθε πακιστανος λαθρο.
Αλλα εδω μιλαμε για την προσωπικη ευαισθησια του καθενος.
Εσυ ποσους πακηδες λαθρομεταναστες φιλοξενεις φος ; Ας μετρησουμε την ευαισθησια μας στην πραξη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος under την 09 Ιούλ 2018, 12:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 09 Ιούλ 2018, 12:52

ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 12:45
Εγώ πάντως, επειδή έχω βαρεθεί τις μαλακίες θέλω μια συγκεκριμένη μαρτυρία για την αδιαφορία Ελλήνων όταν κάποια βάρκα με λαθρομετανάστες βούλιαξε και αυτοί παρέμειναν απαθείς θεατές.
ναι τώρα θα σου πει μία, ή ο νάνος, όποιος προλάβει :003:

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Ποιος θα γυριζε την πλατη σε ανθρωπο που πνιγεται και ζηταει βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 09 Ιούλ 2018, 12:53

Να αποφευεγετε τις παραλιες μη βρεθειτε σε διλημμα.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών