τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 15 Ιούλ 2018, 21:43

Αλήθεια, για να συνεχίσουμε λίγο το οφτόπικ, πώς φτάνει ένα παιδάκι να του πουν να επαναλάβει την τάξη; Αυτό που το έκανε να μην μπορεί να παρακολουθήσει την πρώτη φορά, θα εξαλειφθεί; Πώς βεβαιώνεται κάποιος ότι το παιδί παρακολουθεί το μάθημα καταρχήν, δηλαδή αν αρχίσουν οι απουσίες στην πρώτη τι συνέπειες υπάρχουν; Είμαι λίγο επιφυλακτική απέναντι στο θεσμό της επανάληψης τάξης, μόνο και μόνο γιατί ορισμένα μεγαλώσωμα παιδιά φτάνουν να είναι έως και 2 χρόνια μεγαλύτερα από τα μικρότερα της τάξης και αυτό φαίνεται ειδικά στην εφηβεία κάπως... Όχι τόσο στην πρώτη δευτέρα. Πόσο μάλλον και στο Γυμνάσιο. Γιατί λοιπόν δεν υπάρχει μεγαλύτερη συστηματικότητα την πρώτη χρονιά; Το λέω γιατί εντυπωσιάστηκα από τη δική μας δασκάλα, πόσο λίγη εμπλοκή χρειαζόταν από τους γονείς. Αν δηλαδή οι γονείς δεν είναι εκεί, άστα βράστα, σε μια άλλου τύπου δασκάλα;

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 15 Ιούλ 2018, 21:44

Ορέστης 35 έγραψε:
15 Ιούλ 2018, 15:30
Εμενα μου αρεσε και το αλλο. Που κατασκοπευουν πισω απο τα καγκελα για να καταλαβουν τις σχεσεις των παιδιων.
:smt005::smt005::smt005:

κλαίω με Ορέστη!
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25899
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 15 Ιούλ 2018, 21:52

Athina__P έγραψε:
15 Ιούλ 2018, 21:43
Αλήθεια, για να συνεχίσουμε λίγο το οφτόπικ, πώς φτάνει ένα παιδάκι να του πουν να επαναλάβει την τάξη; Αυτό που το έκανε να μην μπορεί να παρακολουθήσει την πρώτη φορά, θα εξαλειφθεί; Πώς βεβαιώνεται κάποιος ότι το παιδί παρακολουθεί το μάθημα καταρχήν, δηλαδή αν αρχίσουν οι απουσίες στην πρώτη τι συνέπειες υπάρχουν; Είμαι λίγο επιφυλακτική απέναντι στο θεσμό της επανάληψης τάξης, μόνο και μόνο γιατί ορισμένα μεγαλώσωμα παιδιά φτάνουν να είναι έως και 2 χρόνια μεγαλύτερα από τα μικρότερα της τάξης και αυτό φαίνεται ειδικά στην εφηβεία κάπως... Όχι τόσο στην πρώτη δευτέρα. Πόσο μάλλον και στο Γυμνάσιο. Γιατί λοιπόν δεν υπάρχει μεγαλύτερη συστηματικότητα την πρώτη χρονιά; Το λέω γιατί εντυπωσιάστηκα από τη δική μας δασκάλα, πόσο λίγη εμπλοκή χρειαζόταν από τους γονείς. Αν δηλαδή οι γονείς δεν είναι εκεί, άστα βράστα, σε μια άλλου τύπου δασκάλα;
Φαντάσου μόνο τι εγινε οταν στην πρώτη Λυκείου τα πρώην γυμνασιοπαιδα βρήκαν σαν συμμαθητές μια ομαδα - κλικα απο 5 αγόρια + 3 κορίτσια που είχαν μείνει 2 χρονιές - και το καλύτερο το Λυκειο - δεν είχε καμια σχέση - ηταν χλμ μακρια από το γυμνάσιο που πηγαιναν :003:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
YouOnlyLiveOnce
Δημοσιεύσεις: 1911
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:23

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από YouOnlyLiveOnce » 07 Σεπ 2018, 14:45



Δεν υπάρχουν λέξεις , λόγια , προτάσεις , για να περιγράψουν αυτό που ζω εγώ και η οικογένεια μου …
Σπάω την σιωπή μου , λόγο της έναρξης της σχολικής χρονιάς .
Θέλω να ευχαριστήσω , όλους όσους προσωπικά ή με μηνύματα ή στα Μέσα κοινωνικής δικτύωσης έγραψαν κάτι, προσπαθώντας να μας δώσουν δύναμη . Θέλω να ευχαριστήσω ιδιαίτερα την Εισαγγελία και το τμήμα ανηλίκων της αστυνομίας για τον σεβασμό που μέχρι τώρα έχουν δήξει στην οικογένεια μου . Έχουμε αποφασίσει να βρούμε το κουράγιο και τα ψυχικά αποθέματα , ώστε να αναμένουμε την διαδικασία και τα πορίσματα που θα βγάλει η δικαιοσύνη , μετά θα κάνουμε «ταμείο» για το αν νοιώθουμε δικαιωμένοι ή όχι !!!
Από όλους , ακούμε «κουράγιο , έχετε κι άλλο παιδί , είσαστε νέοι και ότι χρειαστείτε ήμαστε εδώ» , το έχουμε ακούσει , ίσως και πολλές χιλιάδες φορές. Θεωρώ λοιπόν , ότι δεν το έλεγαν απλά για να το πούν , αλλά γιατί το ένοιωθαν πραγματικά. Σε αυτό το «ότι χρειαστείτε» λοιπόν , ήρθε η ώρα , φρονώ , να κάνουμε μια αρχή …

Κύριε Πρόεδρε της Δημοκρατίας , Κύριε Πρωθυπουργέ , Κύριοι Βουλευτές , αυτό που ζητώ από εσάς , είναι απλά να κάνετε την δουλειά σας . Να νομοθετήσετε και να δημιουργήσετε θεσμούς και δομές . Το τί πρέπει να νομοθετηθεί και το προς ποια κατεύθυνση , δεν είμαι εγώ αυτός που αυτήν την στιγμή θα σας το πει ή ακόμα καλύτερα δεν είμαι εγώ αυτός που έχει την γνώση , υπάρχουν όμως επιστήμονες που έχουν την γνώση και μπορείτε να τους συμβουλευτείτε. Η χώρα μας , έχει «χάσει» άνω από 500.000 νέους τα τελευταία χρόνια ,που πήγαν για ένα καλύτερο μέλλον στο εξωτερικό , δεν έχουμε την δυνατότητα να χάνουμε κι άλλους για κανέναν λόγο …

Κύριοι Δικαστές και από εσάς αυτό που θα ζητήσω ,είναι να κάνετε την δουλειά σας . Προς το παρόν το μελανό που μπορώ να δω , είναι ο χρόνος. Υπάρχει πάντα μια αίσθηση αργών ρυθμών . Ξέρετε , για την οικογένεια που έχει χάσει το παιδί της , οι ρυθμοί δεν είναι εύκολοι θα σας ζητούσα (ίσως και με μια δόση υπερβολής ) , να προσπαθήσετε να μπείτε στην δικιά μας θέση , ξέρω ότι είναι άκομψο , αλλά , μόνο έτσι ίσως καταλάβετέ , τι εμείς νοιώθουμε και βιώνουμε …

Κύριοι Δημοσιογράφοι και Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης , πολιορκήσατε και εμένα και την οικογένεια μου , μέχρι και σήμερα . Αντιλαμβάνομαι ότι είναι η δουλειά σας αυτή και ότι προσπαθείτε να δώσετε την είδηση, όμως , πέρα από την είδηση , έχετε καθήκον (κατά την γνώμη μου ) να κάνετε και άλλα πράγματα , δεν είναι μόνο η είδηση και οι σχολιασμοί στα πάνελ . Από εσάς λοιπόν ζητώ να βάλετε ένα σποτάκι για τον σχολικό εκφοβισμό και τον εκφοβισμό (bulling) πρίν από κάθε δελτίο ειδήσεων σας , για τον Σεπτέμβριο που είναι και ο μήνας έναρξης της σχολικής χρονιάς . θεωρώ ότι δεν θα έχει κανέναν κόστος για εσάς . Επίσης μέσα στα πλαίσια του ρόλου σας (4η εξουσία) είναι και « ο έλεγχος» του κοινοβουλευτικού έργου , άρα ασκώντας πίεση με δημοσιεύματα ίσως νομοθετηθούν και θεσμοθετηθούν νόμοι και δομές ..

Κύριοι Εκπαιδευτικοί , πορευτήκαμε παράλληλα επι πολλά έτη και πάντα θα έχω απεριόριστο σεβασμό και αγάπη για το λειτούργημα που επιτελείτε. Γνωρίζω τις δυσκολίες , γνωρίζω τα προβλήματα , γνωρίζω και το αξιόμαχο που διέπει τους περισσότερους από εσάς . Από εσάς λοιπόν θα ζητήσω, να δώσετε περισσότερο κομμάτι του εαυτού σας και της προσοχή σας , στο να αποφευχθούν συμβάντα , σαν το δικό μας . Ξέρετε , ο Νικόλας μας, ήταν άριστος μαθητής , αλλά αυτήν την στιγμή δεν είναι κοντά μας . Η κάλυψη της ύλης λοιπόν , είναι μια δαμόκλειος σπάθη , αλλά πάντα προέχει η ζωή . Έχετε επίσης έναν σοβαρό ρόλο , το να εμφυσήσετε στα παιδιά αρχές , όπως , της ισότητας , του σεβασμού στην διαφορετικότητα , της ελευθερίας της έκφρασης και να εξαλείψετε , αν τυχόν υπάρχουν , των ρατσισμό , την ξενοφοβία , την μισαλλοδοξία και ότι άλλο ..

ΓΟΝΕΙΣ , σας έχω εκπροσωπήσει επι 12 χρόνια σε όλες τις βαθμίδες εκπροσώπησης σε τοπικό επίπεδο. Έχω αφιερώσει πολλές ώρες για τα θέματα που υπήρχαν . Τώρα λοιπόν , θεωρώ ότι έχω το δικαίωμα να ζητώ και εγώ μερικά πραγματάκια από εσάς . Αρχικά σας ζητώ , τελειώνοντας την δουλειά σας σήμερα και γυρνώντας στο σπίτι σας , να πάρετε μια μεγάλη αγκαλιά τα παιδιά σας …
Εγώ λοιπόν , δεν μπορώ να το κάνω αυτό με το μικρό μου παιδί…
Δεν μπορώ , γιατί κάποιοι γονείς δεν έκαναν σωστά την δουλειά τους . Το δεύτερο που σας ζητώ , είναι να μην μεταδίδετε το δηλητήριο του μίσους στα παιδιά σας . Όταν λοιπόν είσαστε νευριασμένοι με την γυναίκα σας ή τον γείτονα ή τον όποιον , μην τον βρίζετε και μην τον απαξιώνετε μπροστά στα παιδιά σας , γιατί τα παιδιά σας είναι σφουγγάρια και σαν τέτοια , απλά θα κάνουν στο μέλλον και αυτά το ίδιο , δεν έχετε το δικαίωμα να μπολιάσετέ με το μίσος τα παιδιά σας . Αν έχετε ξενοφοβικά αισθήματα , αν έχετε ομοφοβικές τάσεις , αν έχετε θέματα με το χρώμα των ανθρώπων ή με την καταγωγή τους ή με το θρήσκευμά τους ή με οποιαδήποτε διαφορετικότητα του κάθε ζώντα οργανισμού , είναι δικαίωμά σας ,όμως δεν έχετε κανένα δικαίωμα να μπολιάσετε με το δικό σας πρόβλημα, τα παιδιά σας !!!
Ξέρετε , όλοι μας , ήμαστε διαφορετικοί , μα όλοι ήμαστε ίσοι και αξίζουμε σεβασμό, αυτό να εμφυσήσετε στα παιδιά σας .

Αγαπητά μου παιδιά , φυσικά και έχω να ζητήσω και από εσάς κάτι . Σε κάθε σχολείο , υπάρχουν παιδιά και κάθε παιδί, είναι ένα μικρό θαύμα . Υπάρχουν παιδιά που φορούν γυαλιά , υπάρχουν παιδιά που έχουν σπυράκια , υπάρχουν παιδιά που το χρώμα του δέρματος τους είναι μελαμψό , υπάρχουν παιδιά που είναι ψηλά , παιδιά που είναι κοντύτερα , υπάρχουν παιδιά που έχουν διαφορετικό θρήσκευμα , υπάρχουν παιδιά που έχουν διαφορετικό σεξουαλικό προσανατολισμό , υπάρχουν παιδιά που είναι εξυπνότερα, παιδιά που είναι περισσότερο εύσωμα , παιδιά που είναι λιγότερο εξωτερικά όμορφα (θα μπορούσα να γράφω για ώρες). ΌΛΑ αυτά τα παιδιά , θα πρέπει να χαίρουν αποδοχής και σεβασμού , γιατί είναι μεν διαφορετικά , αλλά ίσα . Έχουν τις ίδιες ανάγκες τα ίδια θέλω τα ίδια όνειρα και αποζητούν σχεδόν τα ίδια πράγματα . Αν είσαστε στην κατηγορία των παιδιών που νομίζουν ότι αυτά που γράφω , είναι λάθος, σας παροτρύνω να ζητήσεις από τους γονείς σου να επισκεφτείς έναν ειδικό, σου έχουν εμφυσήσει δηλητήριο μίσους και οφείλεις και εσύ αλλά και οι γονείς σου να το ψάξεις . Αν από την άλλη είσαι από αυτούς που σε κοροϊδεύουν , γελούν σε βάρος σου , σε χτυπούν , σου στέλνουν μηνύματα , σε παίρνουν τηλέφωνα βρίζοντας ,προσπαθούν να σε μειώσουν και ότι άλλο που δεν μπορώ να φανταστώ .
Μ Ι Λ Η Σ Ε , και θα το ξανα γράψω, Μ Ι Λ Η Σ Ε , μόνο έτσι θα αποφύγεις τα χειρότερα . Μ Ι Λ Η Σ Ε , ακόμα και αν δεν είσαι εσύ ο δέκτης όλων των παραπάνω , αλλά είσαι μάρτυρας και βλέπεις να γίνονται δίπλα σου . Δεν θές να μιλήσεις στους γονείς σου , ΟΚ , μίλησε στους δασκάλους σου . Δεν θες ούτε και σε αυτούς, ΟΚ υπάρχουν αρμόδιες αρχές . Φοβάσαι , ότι θα σε πουν καρφί , ΟΚ, υπάρχουν τηλεφωνικές γραμμές στήριξης.
Υπάρχουν τρόποι και άνθρωποι που σίγουρα θα σε καταλάβουν , φτάνει να Μ Ι Λ Η Σ Ε Ι Σ.
Το δικό μου παιδί , Ο Νικόλας μας , δεν μας είπε ποτέ τίποτα , αν μας είχε πει , σίγουρα θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα και σήμερα θα ήταν κοντά μας . Θεωρώ την επιλογή του αυτή πέρα για πέρα λανθασμένη , μην κάνετε λοιπόν το ίδιο λάθος . Η σιωπή , δεν έλυσε ποτέ τίποτα και κανένα πρόβλημα, μόνο όταν το βγάλουμε από μέσα μας , υπάρχει ελπίδα να αλλάξει κάτι . Πάντα ήμουν κουραστικός στον λόγο μου , πως θα μπορούσα να μην γίνω και κάτω από αυτές τις συνθήκες.
Αυτά λοιπόν σας ζητώ .
Στην ουσία , σας ζητώ να κάνετε την δουλειά σας !!!

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29150
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 14 Μαρ 2019, 02:26

Πέμπτη, 14 Μαρτίου 2019
Μαθήτρια καταγγέλλει bullying και απειλητικά μηνύματα στο σχολείο της.

Εικόνα
«Ο πατέρας σου είναι απατεώνας, ήταν στη φυλακή, εκεί θα καταλήξεις και εσύ»

Καταγγελία: Τι αναφέρει η διευθύντρια του σχολείου.
Σύμφωνα με την καταγγελία το παιδί δέχεται bullying εδώ και καιρό στο σχολείο του.

Δεν είναι η πρώτη, ούτε η δεύτερη αλλά η τρίτη φορά που το παιδί δέχεται προσβλητικό και απειλητικό μήνυμα στο σχολείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που φοιτά στον δήμο Χανίων.

Σύμφωνα με τα όσα καταγγέλλει ο πατέρας της μαθήτριας, η κόρη του για τρίτη φορά βρήκε σημείωμα στην τσάντα της που έγραφε "ο πατέρας σου είναι απατεώνας, ήταν στη φυλακή, εκεί θα καταλήξεις και εσύ" (σημ. δεν υπήρξε ποτέ κρατούμενος). Το "μήνυμα" μάλιστα αυτό της το έχουν γράψει και πάνω στο θρανίο της.

Ο πατέρας, σύμφωνα με τα όσα καταγγέλει, έχει επανειλημμένως αποταθεί στη διεύθυνση του σχολείου, ζητώντας από τη Διευθύντρια να ερευνήσει το θέμα και να βοηθήσει προκειμένου να εντοπιστούν οι υπαίτιοι ή ο υπαίτιος μαθητής που κρύβεται πίσω από τα σημειώματα και να σταματήσει αυτός ο εκφοβισμός και η προσβολή σε βάρος του κοριτσιού.

Δυστυχώς, όπως είπε ο πατέρας στο Flashnews.gr, παρά τις οχλήσεις δεν έχει γίνει τίποτα με αποτέλεσμα το παιδί να βρίσκεται σε πολύ κακή κατάσταση:

"Τρεις μέρες τώρα το παιδί είναι "άρρωστο". Τρεις μέρες αναγκαζόμαστε και παίρνουμε την κόρη μου από το σχολείο με κλάματα και σε κακή κατάσταση. Λέμε στη διευθύντρια, ότι το παιδί δέχεται bullying, η απάντηση συνεχώς είναι "ναι θα δούμε, θα δούμε". Φτάσαμε στο απροχώρητο. Το παιδί είναι σε κακή ψυχολογική κατάσταση και δεν θέλει να ξαναπάει σχολείο".

Ο πατέρας μάλιστα, απευθύνθηκε και σήμερα στη διεύθυνση του σχολείου. Ο ίδιος με ένταση στη φωνή, αλλά χωρίς να κινηθεί απειλητικά εναντίον της, ζήτησε από τη διευθύντρια να κάνει κάτι, δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα. Εκείνος έφυγε και στη συνέχεια πήγε στο γραφείο του από όπου και πήρε τηλέφωνο στην αστυνομία για να δηλώσει το περιστατικό και να ενημερωθεί πώς μπορεί να κινηθεί για να προστατεύσει το παιδί του. Περίπου μια ώρα μετά πήρε την αστυνομία για την καταγραφή του γεγονότος και η διεύθυνση του σχολείου.

Η Διευθυνση Β΄βάθμιας εκπαίδευσης έχει ενημερωθεί σχετικά και ερευνά την υπόθεση. Η επικοινωνία μας με τον κ. Ζερβάκη δεν έχει καταστεί προς το παρόν δυνατή.

Τι αναφέρει η διευθύντρια του σχολείου:
Η διευθύντρια του σχολείου ανέφερε στο Flashnews.gr, ότι κατανοεί την αγωνία και τη στενοχώρια ενός γονέα, και ότι πάνω στην ένταση της στιγμής μπορεί να λεχθούν υπερβολές και πράγματα που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Η αλήθεια είναι, προσθέτει, ότι ουδέποτε έως σήμερα το πρωί, κανένας από την οικογένεια ούτε και η μαθήτρια απευθύνθηκαν ποτέ σε αυτήν για να της γνωστοποιήσουν το περιστατικό. Η διευθύντρια επεσήμανε ταυυτόχρονα, οτι διαβεβαίωσε τους γονείς ότι το σχολείο θα ερευνήσει ενδελεχώς το θέμα.

"Ως σχολείο συμπεριφερόμαστε με τον πιο ανθρώπινο, ήρεμο και παιδαγωγικά ενδεδειγμένο τρόπο και χρειάζεται και συνεργασία όλων για να επιλυθεί το ζήτημα. Αύριο ο σύλλογος διδασκόντων θα συνεδριάσει για να συζητήσει σχετικά με τα όσα διαδραματίστηκαν αλλά και την παιδαγωγική αντιμετώπιση του θέματος.

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων έχει ενημερωθεί όπως και η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με τους οποίους και υπάρχει συνεργασία για την καλύτερη δυνατή έκβαση της υπόθεσης".

Τέλος, τόνισε είναι σημαντικό να υπάρξει μια εκτόνωση της κατάστασης, για το καλό τόσο της ίδιας της μαθήτριας όσο και του συνόλου των μαθητών, ώστε με νηφαλιότητα και αποτελεσματικότητα να αντιμετωπιστεί το θέμα.
https://flashnews.gr/post/383038/katagg ... y-sxoleioy

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 14 Μαρ 2019, 02:51

Είναι πολύ περίεργο το γεγονός ότι αρνούνται ουσιαστικά να δουν και να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα προφανώς. Μάλλον θεωρούν ότι υπάρχουν σοβαρότερα και "πιο πραγματικά" προβλήματα..
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 14 Μαρ 2019, 04:58

α καλα αμα ζουσαν στην δικια μας εποχη θα αυτοκτονουσαν ομαδικα.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29150
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 14 Μαρ 2019, 19:07

perseus έγραψε:
14 Μαρ 2019, 04:58
α καλα αμα ζουσαν στην δικια μας εποχη θα αυτοκτονουσαν ομαδικα.
Πέμπτη, 14 Μαρτίου 2019
Οι νέες μορφές του σχολικού bullying.

Εικόνα
Tα θύματα των bullies είναι ήσυχοι, ευαίσθητοι, αγχώδεις και ανασφαλείς μαθητές, που σπάνια αμύνονται ή αντεπιτίθενται σε αυτές τις προσβολές.

Τα τελευταία χρόνια παρατηρείται αυξημένο το φαινόμενο της βίας στο σχολείο. Η σχολική βία και επιθετικότητα, διεθνώς, ονομάζεται «bullying», που σημαίνει την επικράτηση του δυνατότερου στον ασθενέστερο μέσω της τρομοκρατίας και του εκφοβισμού.

Ο όρος αυτός μπορεί να περιγραφεί ως η συστηματική κατάχρηση της εξουσίας και περικλείει πράξεις παραβατικού χαρακτήρα, οι οποίες εκδηλώνονται μεταξύ ανηλίκων και έχουν επαναλαμβανόμενο χαρακτήρα. Ωστόσο ο ορισμός της σχολικής βίας είναι σχετικός και εξαρτάται από το ισχύον κάθε φορά κοινωνικό και πολιτισμικό πλαίσιο.
Η σχολική βία εμφανίζεται κυρίως, με τη μορφή του σχολικού εκφοβισμού (bullying), ο οποίος περιλαμβάνει τη λεκτική, τη σωματική, την ψυχολογική, τη σεξουαλική παρενόχληση, καθώς και το βανδαλισμό. Αποτελεί εσκεμμένη πράξη, που αποσκοπεί στην πρόκληση σωματικού ή ψυχικού πόνου και στην υποταγή του θύματος.

Ο εκφοβισμός είναι σύνθετο φαινόμενο και μπορεί να αναφέρεται σε σωματική (σπρωξίματα, κλωτσιές, μπουνιές), συναισθηματική, ή λεκτική επίθεση (κοροϊδία, βρισιές, σαρκασμό, χειρονομίες, συκοφαντίες, γελοιοποίηση, απειλές), σεξουαλικό (ανεπιθύμητο άγγιγμα, προσβλητικά μηνύματα, λεκτική παρενόχληση) και ηλεκτρονικό εκφοβισμό (κακόβουλα sms, κλήσεις, e-mail, chat με απειλητικό περιεχόμενο).

Μια νέα μορφή του bullying είναι το Fotobullying και το Cyber bullying. Η σύγχρονη αυτή μορφή βίας και η πλέον επικίνδυνη μεταξύ των μαθητών είναι ο διαδικτυακός εκφοβισμός. Οταν λέμε «διαδικτυακό εκφοβισμό» εννοούμε τη λήψη e-mail, μηνυμάτων μέσω κινητού, video clip και φωτογραφιών ως μια επαναλαμβανόμενη και σκόπιμη εχθρική συμπεριφορά με στόχο να προκληθεί βλάβη σε έναν ή περισσότερα πρόσωπα.

Συνέπειές της είναι η διαδικτυακή παρενόχληση, οι υποτιμητικοί χαρακτηρισμοί, οι απειλές για σωματική βία, τα προσβλητικά σχόλια στην ιστοσελίδα κάποιου, καθώς και τα επαναλαμβανόμενα απειλητικά μηνύματα. Περίπου 23.420 παιδιά στην Ευρώπη, ηλικίας 9-16 ετών, πέφτουν θύματα «διαδικτυακού εκφοβισμού» μία φορά την εβδομάδα ή περισσότερο.

Βία στο σχολείο μπορεί να εκδηλωθεί από τη συμπεριφορά των διδασκόντων προς τους μαθητές, από τη συμπεριφορά των μαθητών προς τους διδάσκοντες, τη συμπεριφορά των διδασκόντων μεταξύ τους, τη συμπεριφορά των μαθητών μεταξύ τους και τη συμπεριφορά μεταξύ δασκάλων και διευθυντών ή της διοίκησης του σχολείου. Επίσης συχνά παρουσιάζονται φαινόμενα βανδαλισμών και καταστροφών που προκαλούνται από τους μαθητές σε περιουσία του σχολείου.

Χαρακτηριστικά των θυτών και των θυμάτων
Οι θύτες (bullies όπως έχουν ονομαστεί) θέλουν να αισθάνονται ισχυροί, να επιβεβαιώνουν τη δύναμη τους, γι’ αυτό όταν κακομεταχειρίζονται τους άλλους αισθάνονται ευχαρίστηση και ικανοποίηση. Επίσης δικαιολογούν τις ενέργειες τους με τον ισχυρισμό ότι για αυτές τούς προκάλεσαν τα ίδια τα θύματα. Είναι αντιδραστικοί, αντικοινωνικοί και οποιοδήποτε πρόβλημα αντιμετωπίζουν το διαχειρίζονται με βιαιότητα.

Επιπρόσθετα έχουν τη τάση να παραβαίνουν τους σχολικούς κανόνες. Συνήθως είναι άτομα που προέρχονται από οικογένειες όπου παρατηρείται σωματική κακοποίηση και παραμέληση. Είναι άτομα τα οποία χαρακτηρίζονται από ένα υπερτροφικό «εγώ», από αυταρέσκεια, αρχηγική και αυταρχική συμπεριφορά.

Αντίθετα τα θύματα των bullies είναι ήσυχοι, ευαίσθητοι, αγχώδεις και ανασφαλείς μαθητές, που σπάνια αμύνονται ή αντεπιτίθενται σε αυτές τις προσβολές. Στις πλείστες περιπτώσεις είναι πιο αδύναμοι, τόσο σωματικά, όσο και ψυχολογικά, από τους συνομήλικους τους και διακατέχονται από συναισθήματα απόρριψης και καταδίωξης. Χαρακτηρίζονται από κοινωνική αποστροφή και φτωχή ακαδημαϊκή μόρφωση ή είναι μαθητές με ανεπτυγμένη μαθητική κουλτούρα.

Συχνά είναι παιδιά με διαφορετική εθνικότητα ή θρησκεία ή παιδιά με αναπηρίες. Το κοινό στοιχείο που χαρακτηρίζει θύτες και θύματα είναι η ανασφάλεια την οποία εκφράζουν με διαφορετικό τρόπο. Το φαινόμενο αυτό είναι πολύ πιθανόν να δημιουργήσει ένα κλίμα φόβου και ανασφάλειας στο σχολείο, ενώ τα θύματα αλλά και οι θύτες αντιμετωπίζουν δυσκολίες στο να κάνουν φίλους, μαθησιακές δυσκολίες ή αποτυχίες στο σχολείο, αισθάνονται μοναξιά και υιοθετούν προβληματικές συμπεριφορές (βανδαλισμούς, κλοπές, χρήση εξαρτησιογόνων ουσιών, αποβολές ή διακοπή του σχολείου).

Το δυσμενέστερο στοιχείο του bullying φαίνεται ότι είναι το γεγονός ότι οι θύτες διατηρούν αυτή τη συμπεριφορά και μετά την ενηλικίωση τους, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να δημιουργήσουν μια ομαλή κοινωνική ζωή ή να οδηγηθούν στην παραβατικότητα. Στην Ευρώπη «πρωταθλητές» στην ενδοσχολική βία φαίνεται ότι είναι οι Βρετανοί μαθητές, καθώς το 46% των μαθητών γυμνασίου τη θεωρούν σημαντικό πρόβλημα στην καθημερινότητά τους. Σε έρευνα του 2008, οι μαθητές στην υπόλοιπη Ευρώπη επίσης ανησυχούν για τη βίαιη συμπεριφορά στα σχολεία.

Στην Ιταλία αναφέρει την ενδοσχολική βία ως πρόβλημα το 33%, στην Πορτογαλία το 35%, στην Ολλανδία το 16%, στο Βέλγιο το 21%, στη Γερμανία το 29% και στην Ισπανία το 22%. Τον Μάρτιο του 2001 πραγματοποιήθηκε στο Παρίσι, το πρώτο Παγκόσμιο συνέδριο με θέμα τη «Βία στο σχολείο και τις δημόσιες πολιτικές» (School violence and public policies).

Στο συνέδριο αυτό αναγνωρίστηκε ως προτεραιότητα η χάραξη πολιτικών, η λήψη αποφάσεων και η ανάγκη για έρευνα και υλοποίηση προγραμμάτων πρόληψης και αντιμετώπισης, αφού μέσα από τις έρευνες, παγκοσμίως, διαφαίνεται ότι η βία στο σχολείο αυξάνει δραματικά. Κυρίως παρατηρείται αύξηση του φόβου και της ανασφάλειας των μαθητών και των εκπαιδευτικών και όχι τόσο των περιστατικών βίας.

Το φαινόμενο της βίας στο σχολείο σχετίζεται με κάποιες παραμέτρους όπως είναι το φύλο (πιο υψηλά ποσοστά άσκησης βίας) ή η προέλευση των μαθητών (κοινωνικά αποκλεισμένες ομάδες ή μειονότητες), η χαμηλή επίδοση στα μαθήματα, το οικογενειακό περιβάλλον, ο ρατσισμός, η ξενοφοβία, η αυταρχική εκπαίδευση, το σύστημα εκπαίδευσης κλπ. Οι παράμετροι αυτές είναι πιθανόν να οδηγήσουν στην εκδήλωση άσκησης βίας στο σχολείο ή σε θυματοποίηση.

Ρούλα Βαρτελάτου, Κοινωνιολόγος, Εγκληματολόγος
https://www.ekpaideytikos.gr/index.php/ ... y-bullying

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16975
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 14 Μαρ 2019, 19:10

The Rebel έγραψε:
14 Μαρ 2019, 02:26
Πέμπτη, 14 Μαρτίου 2019
Μαθήτρια καταγγέλλει bullying και απειλητικά μηνύματα στο σχολείο της.

[img]https://i.postimg.cc/TYTsTLRz/math ... .jpg[/img]
«Ο πατέρας σου είναι απατεώνας, ήταν στη φυλακή, εκεί θα καταλήξεις και εσύ»

...

Τι αναφέρει η διευθύντρια του σχολείου:
...
"Ως σχολείο συμπεριφερόμαστε με τον πιο ανθρώπινο, ήρεμο και παιδαγωγικά ενδεδειγμένο τρόπο και χρειάζεται και συνεργασία όλων για να επιλυθεί το ζήτημα. Αύριο ο σύλλογος διδασκόντων θα συνεδριάσει για να συζητήσει σχετικά με τα όσα διαδραματίστηκαν αλλά και την παιδαγωγική αντιμετώπιση του θέματος.

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων έχει ενημερωθεί όπως και η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με τους οποίους και υπάρχει συνεργασία για την καλύτερη δυνατή έκβαση της υπόθεσης".

Τέλος, τόνισε είναι σημαντικό να υπάρξει μια εκτόνωση της κατάστασης, για το καλό τόσο της ίδιας της μαθήτριας όσο και του συνόλου των μαθητών, ώστε με νηφαλιότητα και αποτελεσματικότητα να αντιμετωπιστεί το θέμα.
https://flashnews.gr/post/383038/katagg ... y-sxoleioy
Ο ανθρώπινος, ήρεμος και παιδαγωγικά ενδεδειγμένος τρόπος είναι για να μην πληγωθεί η ευαίσθητη ψυχούλα των καθικιών που κάνουν bulling;
Να κάνει ο πατέρας μήνυση κατά παντός υπευθύνου να δω τι θα λέει μετά η βλαμμένη.


The Rebel έγραψε:
14 Μαρ 2019, 19:07
......
Το δυσμενέστερο στοιχείο του bullying φαίνεται ότι είναι το γεγονός ότι οι θύτες διατηρούν αυτή τη συμπεριφορά και μετά την ενηλικίωση τους, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να δημιουργήσουν μια ομαλή κοινωνική ζωή ή να οδηγηθούν στην παραβατικότητα....
Αυτό δεν είναι το δυσμενέστερο, αυτό είναι δικαιοσύνη.
Αν οι bullies ρήμαξαν άλλα παιδιά και το σύστημα τους προστάτευσε με ανθρώπινο, ήρεμο και παιδαγωγικά ενδεδειγμένο τρόπο, περνώντας το μήνυμα στα θύματά τους "και αν σε χαστουκίσει ο άλλος γύρνα και το άλλο μάγουλο" , τουλάχιστον ας είναι δυστυχισμένοι στη ζωή τους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Juno την 14 Μαρ 2019, 19:17, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Nito
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: 23 Ιαν 2019, 18:32
Επικοινωνία:

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nito » 14 Μαρ 2019, 19:13

Τα σχολεία έχουν καταντήσει ζούγκλες, με τις ιδεοληψίες των φιλελεύθερων διαφωτιστών ότι ο άνθρωπος είναι φύσει καλός. Τα δε λύκεια, φυτώρια κωλόπαιδων.
Όπου ανοίγει ένα ΕΠΑΛ, ανοίγει και μια φυλακή.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16975
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 14 Μαρ 2019, 19:18

Nito έγραψε:
14 Μαρ 2019, 19:13
Τα σχολεία έχουν καταντήσει ζούγκλες, με τις ιδεοληψίες των φιλελεύθερων διαφωτιστών ότι ο άνθρωπος είναι φύσει καλός. Τα δε λύκεια, φυτώρια κωλόπαιδων.
Όπου ανοίγει ένα ΕΠΑΛ, ανοίγει και μια φυλακή.
Και φαντάσου να εφαρμοστεί και εδώ το σύστημα να εργάζονται οι φυλακισμένοι και οι απόφοιτοι bullies να καταλήξουν εργάτες σε εργοστάσιο του πρώην θύματος. Ε ρε γλέντιαααα!
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Ορέστης 35

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 14 Μαρ 2019, 22:33

Juno έγραψε:
14 Μαρ 2019, 19:18
Nito έγραψε:
14 Μαρ 2019, 19:13
Τα σχολεία έχουν καταντήσει ζούγκλες, με τις ιδεοληψίες των φιλελεύθερων διαφωτιστών ότι ο άνθρωπος είναι φύσει καλός. Τα δε λύκεια, φυτώρια κωλόπαιδων.
Όπου ανοίγει ένα ΕΠΑΛ, ανοίγει και μια φυλακή.
Και φαντάσου να εφαρμοστεί και εδώ το σύστημα να εργάζονται οι φυλακισμένοι και οι απόφοιτοι bullies να καταλήξουν εργάτες σε εργοστάσιο του πρώην θύματος. Ε ρε γλέντιαααα!
Απο που προκυπτει οτι το θυμα θα γινει εργοστασιαρχης;

Nito
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: 23 Ιαν 2019, 18:32
Επικοινωνία:

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nito » 14 Μαρ 2019, 22:56

Juno έγραψε:
14 Μαρ 2019, 19:18
Nito έγραψε:
14 Μαρ 2019, 19:13
Τα σχολεία έχουν καταντήσει ζούγκλες, με τις ιδεοληψίες των φιλελεύθερων διαφωτιστών ότι ο άνθρωπος είναι φύσει καλός. Τα δε λύκεια, φυτώρια κωλόπαιδων.
Όπου ανοίγει ένα ΕΠΑΛ, ανοίγει και μια φυλακή.
Και φαντάσου να εφαρμοστεί και εδώ το σύστημα να εργάζονται οι φυλακισμένοι και οι απόφοιτοι bullies να καταλήξουν εργάτες σε εργοστάσιο του πρώην θύματος. Ε ρε γλέντιαααα!
Αυτοί που τις τρώνε το πολύ να μετατραπούν σε καθηγητές έδρας, υφυπουργούς ή ποιητές. Εργοστασιάρχες θα γίνουν θρασύδειλα βδελυρά υποκείμενα που μικροί ήταν νταήδες.

Το ξέρω από προσωπική πείρα. Πήγα να ανοίξω εργοστάσιο κομπόστας στο χωριό μου και τελικά το έριξα στον έμμετρο λόγο.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69788
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Μαρ 2019, 23:25

Ασέβαστος έγραψε:
13 Ιούλ 2018, 08:59
μαλακα με αφησε οταν εμαθε να μετραει μεχρι το 10. τι καλα, χαρηκαμε οι χαζογονεις, μπραβο του. μετα με βλεπει να παιρνω τηλεφωνο, ρωταει τι ειναι αυτο, του εξηγω, μου λεει θελω να κανω κι εγω. ε, τον βαζω να με παρει στο κινητο, και εκτοτε θυμαται το νουμερο μου αποξω. τον ειχαμε κανει party trick, σαν εκπαιδευμενο σκυλακι. "παρε το μπαμπα τηλεφωνο"
πολλα ειναι δρομολογημενα, εχω μιλησει και με ειδικο, κατα τυχη συναντηθηκαμε σε κοινωνικη εκδηλωση, εντυπωσιαστηκε και μου ειπε οτι θελει να το δει το παιδι. ειναι συνηθες, οσα ειναι καλα σε κατι, να πασχουν καπου αλλου. δεν ειδε κατι, ουτε εγω εχω βρει ακομη κατι, κοινωνικος ειναι, ηρεμος, ολα καλα, αλλα ειμαι υποψιασμενος για το μελλον.
Από τη στιγμή που είναι κοινωνικός, όλα καλά. Συνήθως τα χαρισματικά παιδιά βιώνουν μια ιδιότυπη μοναξιά και αυτό είναι που προκαλεί εξάρσεις. Αν είναι ένα χαρούμενο παιδί, σημαίνει ότι μπορεί και εξισορροπεί μόνος του το όποιο χάσμα με το περιβάλλον του, οπότε μην αγχώνεσαι και μην ψάχνεις για προβλήματα γιατί τα πιτσιρίκια μας διαβάζουν καλύτερα απ' ό,τι εμείς εκείνα. :wink
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29150
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 26 Σεπ 2020, 19:23

26 Σεπτεμβρίου, 2020
Τι συμβαίνει με τα παιδιά στην Ελλάδα;
Νέο κρούσμα ξυλοδαρμού- Με κακώσεις στο κεφάλι 13χρονη στα Γιαννιτσά!


Εικόνα

Ο ξυλοδαρμός της ανήλικης έχει συνταράξει τα Γιαννιτσά. Η μαθήτρια διακομίστηκε σε νοσοκομείο, μετά την επίθεση που δέχτηκε από τρεις μεγαλύτερες μαθήτριες μέσα στο σχολείο της…

Ακόμα ένα βίαιο επεισόδιο, μετά τον ξυλοδαρμό της 13χρονης από τρεις 17χρονες στη Λαμία, έρχεται στο φως της δημοσιότητας.
https://www.cnn.gr/ellada/story/232843/ ... i-15-lepta

Σοκ έχει προκαλέσει στην κοινωνία των Γιαννιτσών ο ξυλοδαρμός μιας 13χρονης από ομάδα ανήλικων κοριτσιών το βράδυ του περασμένου Σαββάτου.

Σύμφωνα με την δικηγόρο της οικογένειας, πρόκειται για «συμμορία ανηλίκων που απείλησε, ξυλοκόπησε άσχημα και μάλιστα χωρίς κανένα λόγο το παιδί μέσα στην πόλη και ειδικότερα στον προαύλιο χώρο του 1ου Γυμνασίου Γιαννιτσών».

Όπως είπε ο πατέρας της 13χρονης, «το συμβάν σημειώθηκε το περασμένο Σάββατο, στις 21.30 το βράδυ, στο 1ο Γυμνάσιο Γιαννιτσών όπου τα τέσσερα κορίτσια που μηνύουμε επιτέθηκαν, γρονθοκόπησαν και χτύπησαν άσχημα την κόρη μου στο κεφάλι, χωρίς καμιά αιτία, χωρίς κανέναν απολύτως λόγο».

Το κορίτσι μεταφέρθηκε αμέσως στο νοσοκομείο Γιαννιτσών και από εκεί, λόγω έλλειψης παιδοχειρουργού, διακομίστηκε στο νοσοκομείο Παπαγεωργίου της Θεσσαλονίκης, όπου παρέμεινε για νοσηλεία επί δύο ημέρες. Η διάγνωση, σύμφωνα με τους μηνυτές, ήταν κάκωση κεφαλής και μετατόπιση αυχένα, που καθιστά υποχρεωτική τη χρήση κολάρου.

Σύμφωνα πάντα με τους μηνυτές, τα συγκεκριμένα κορίτσια έχουν ασκήσει και στο παρελθόν bullying σε άλλα συνομήλικα παιδιά, ενώ πριν από δύο εβδομάδες είχαν χτυπήσει και ένα ακόμη ανήλικο κορίτσι.

Όπως τόνισε η δικηγόρος της οικογένειας το κορίτσι που ξυλοκοπήθηκε βρίσκεται σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση, καθώς φοβάται να βγει από το σπίτι του, ενώ η ψυχή του είναι διαλυμένη.
https://www.el.gr/ellada/ti-symvainei-m ... -ellada-n/
https://www.makeleio.gr/%ce%b5%cf%80%ce ... %b5%cf%82/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών