τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 31 Δεκ 2020, 21:04

30.12.2020
Ενα παιδί μετράει τραύματα λόγω σχολικού εκφοβισμού.

Εικόνα

Οι ειδικοί προειδοποιούν για τον κίνδυνο ο εκφοβισμός να γίνει κάτι σαν προσωπικό στίγμα στα παιδιά.

«Γεια σας, χρειάζομαι βοήθεια. Δεν θέλω να ξαναπάω στο σχολείο». Αυτά ήταν τα πρώτα λόγια με τα οποία ο 10χρονος Γιώργος έλυσε τη σιωπή του για το μαρτύριο που βίωνε καθημερινά. Αν και είχε πέσει θύμα σχολικού εκφοβισμού επί σειράν ετών, δεν έβρισκε το θάρρος να μιλήσει. Ολα ξεκίνησαν στα επτά, όταν οι συμμαθητές του άρχισαν να τον χλευάζουν λόγω της αγάπης του για τον χορό. Στην αρχή πίστευε ότι ήταν για πλάκα, ωστόσο, μέρα με τη μέρα αισθανόταν ολοένα μεγαλύτερη απόρριψη και θλίψη. Είχε χάσει τον ύπνο του. Εφτασε στο σημείο να μην μπορεί να συγκεντρωθεί σε καμία δραστηριότητα και προφασιζόταν πόνους για να μην πάει στο σχολείο. Κλείστηκε στον εαυτό του, απέφευγε κάθε κοινωνική συναναστροφή. Μέχρι τη στιγμή κατά την οποία αποφάσισε να απευθυνθεί μέσω τον γονιών του σε έναν σύμβουλο του προγράμματος «Live Without Bullying».

«Πρόκειται για μια πρωτοβουλία του Κέντρου Μέριμνας Οικογένειας και Παιδιού για την πρόληψη και αντιμετώπιση του σχολικού και διαδικτυακού εκφοβισμού. Απευθύνεται σε παιδιά 13-18 ετών, αλλά και σε γονείς και εκπαιδευτικούς. Στον πυρήνα των υπηρεσιών του προγράμματος βρίσκεται η πλατφόρμα www.livewithoutbullying.com, μέσω της οποίας παρέχονται δωρεάν και ανώνυμα υπηρεσίες συμβουλευτικής από ψυχολόγους», δηλώνει στην «Κ» η κ. Αντωνία Τορρένς, εκπαιδευτική ψυχολόγος και ιδρύτρια του προγράμματος.

Στην περίπτωση του Γιώργου χρειάστηκαν περίπου δύο μήνες και διαδικτυακές συνεδρίες 2-3 φορές την εβδομάδα για να καταφέρει να ανακτήσει την αυτοπεποίθησή του και να διεκδικήσει τα δικαιώματά του. Πλέον, οι επιδόσεις του στο σχολείο είναι ικανοποιητικές και καταφέρνει να συναναστρέφεται τους συμμαθητές του χωρίς να φοβάται. «Τα παιδιά δεν εμπιστεύονται εύκολα να μιλήσουν. Αρχικά θεωρούν ότι πρόκειται για κάτι παροδικό. Επίσης, φοβούνται ότι αν δείξουν τα πραγματικά τους συναισθήματα θα εκτεθούν στους συνομηλίκους τους. Θα πέσουν στα μάτια των γονιών τους.

Ανησυχούν ότι αν αναφέρουν το περιστατικό στο σχολείο, οι γονείς με έναν ακατάλληλο χειρισμό μπορεί να κάνουν τα πράγματα χειρότερα και η ζωή τους να γίνει μια κόλαση», εξηγεί η κ. Τορρένς και προειδοποιεί για τον κίνδυνο ο εκφοβισμός, χωρίς τα κατάλληλα μέτρα, να γίνει κάτι σαν προσωπικό στίγμα που ενδεχομένως να συνοδεύει τα παιδιά σε όλη τους τη ζωή. «Ο εκφοβισμός μπορεί να πάρει διάφορες μορφές, είναι σωματικός, είναι ψυχολογική βία, είναι αποκλεισμός από τον κοινωνικό περίγυρο, υπάρχει ο ομοφοβικός εκφοβισμός και φυσικά ο διαδικτυακός, όπου τα ποσοστά είναι πολύ υψηλά», συμπληρώνει.

H καταγγελία από μαθητές, γονείς ή εκπαιδευτικούς γίνεται ανώνυμα και δωρεάν όλο το 24ωρο και τις επτά ημέρες της εβδομάδας. Η επικοινωνία υλοποιείται μέσω του υπολογιστή ή μέσω της εφαρμογής που είναι προς το παρόν διαθέσιμη μόνο για κινητά με λογισμικό android. Από την έναρξη της λειτουργίας της, το 2015, η πλατφόρμα έχει υποστηρίξει περισσότερους από 30.000 μαθητές σε όλη την Ελλάδα, ενώ πάνω από 400 εκπαιδευτικοί έχουν παρακολουθήσει διαδικτυακά μαθήματα για τον τρόπο με τον οποίο μπορούν όχι μόνο να αντιμετωπίσουν, αλλά και να προλάβουν φαινόμενα εκφοβισμού.

Αφορμή για σχολικό εκφοβισμό, όπως εξηγεί η κ. Τορρένς, αποτέλεσε και η χρήση μάσκας στα σχολεία: «Υπάρχουν δύο βασικοί παράγοντες στους οποίους οφείλεται αυτό. Ο ένας έχει να κάνει με το γεγονός ότι τα παιδιά και οι έφηβοι παίρνουν σχετικά αψήφιστα τα προβλήματα και ο άλλος έχει να κάνει με την ίδια τη φύση προέλευσης του εκφοβισμού. Οτι δηλαδή στοχεύει στο να πληγώσει όποιον έχει κάποιο χαρακτηριστικό που ξεφεύγει από τα συνηθισμένα».
https://www.kathimerini.gr/society/5612 ... kfovismoy/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 16 Αύγ 2022, 21:55

15/08/2022
Αποκλειστικό: Ο πατέρας της μαθήτριας που έπεσε θύμα μπούλινγκ ξεσπά«Μου κατέστρεψαν το παιδί»

Εικόνα

Ο 55χρονος πατέρας της μαθήτριας που έπεσε θύμα μπούλινγκ, ξεσπά μιλώντας πρώτη φορά για τον εφιάλτη που ζει η κόρη του αποκλειστικά στο Στρατή Λημνιό και το GRTimes.gr.

«Μου κατέστρεψαν το παιδί μου, πως θα αντέξουν να μας κοιτάξουν στο δικαστήριο, τι θα πουν στο δικαστή; Θέλω την τιμωρία και της διευθύντριας του σχολείου που δεν έκανε το παραμικρό να προστατέψει την κόρη μου από όσα βίωσε και βέβαια και του τότε συμμαθητή της, που την υπέβαλε σε αυτά τα βασανιστικά μαρτύρια. Δεν θα ησυχάσω αν δεν τιμωρηθούν», λέει αγανακτισμένος ο πατέρας της μαθήτριας.

«Νιώθαμε τύψεις και εγώ και η γυναίκα μου»
Στην συγκλονιστική κατάθεση ψυχής ο πατέρας της τότε 14χρονης μαθήτριας στο Στρατή Λημνιό θα αποκαλύψει και πτυχές της υπόθεσης που βλέπουν το φως της δημοσιότητας για πρώτη φορά, μετά την ανάδειξη του θέματος από το GRTimes.gr.

«Πάθαινε κρίσεις πανικού και έκλαιγε συνέχεια»
Όπως θα πει, ο πατέρας της μαθήτριας, η κατάσταση θα άλλαζε δραματικά λίγο καιρό αργότερα όταν το κορίτσι θα τελείωνε το γυμνάσιο και θα πήγαινε στο Λύκειο.

«Πάθαινε κρίσεις πανικού, έκλαιγε χωρίς λόγο, απομονωνόταν. καταλάβαμε ότι η κατάσταση είχε σοβαρέψει πολύ. Πήγαμε σε ειδικό σε ψυχολόγο… Το παιδί είχε πια έναν νέο εφιάλτη να αντιμετωπίσει και αυτός ήταν το παρελθόν και όλα όσα είχε βιώσει. Δεν κατάφερε να τα ξεπεράσει ποτέ. Ποτέ. Έτσι φτάσαμε σήμερα να αντιμετωπίζει σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα. Δίνει τον αγώνα της. Προσπαθεί. Και εμείς είμαστε συνεχώς κοντά της. Κάνουμε υπομονή μέχρι τη στιγμή της εκδίκασης της υπόθεσης. Το μόνο που θέλω είναι να τιμωρηθούν και η διευθύντρια και ο συμμαθητής της κόρης μου και να μην υπάρξει άλλο θύμα όπως το δικό μου παιδί», καταλήγει πατέρας.

Εικόνα

Οργή. Αγανάκτηση. Λόγια που γίνονται λυγμοί και πνίγονται μέσα σε δάκρυα. Είναι ο πατέρας της μαθήτριας που έπεσε θύμα μπούλινγκ και σήμερα περίπου τέσσερα χρόνια μετά από όσα βίωσε ως μαθήτρια γυμνασίου προσπαθεί να σταθεί στα πόδια της με πολλές δυσκολίες και σωρεία ψυχολογικών τραυμάτων και πληγών που δεν επούλωσε ο χρόνος, όπως ο ίδιος λέει χαρακτηριστικά.

Εικόνα

«Αισθάνομαι ότι δεν αντέχω άλλο. Τέσσερα χρόνια παλεύω να κρατήσω το θεριό μέσα μου, που διψάει για εκδίκηση και νιώθω πως έχω φτάσει στα όριά μου. Βλέπω την κόρη μου κάθε μέρα να «χάνεται».

Εικόνα

Το κοριτσάκι μου, το καμάρι μου, η πριγκίπισσά μου. Την αποκτήσαμε μετά από κόπους χρόνων. Δέκα χρόνια, τέσσερις εξωσωματικές έκανε η γυναίκα μου και τελικά με τη βοήθεια του Αγίου Ραφαήλ ήρθε στον κόσμο η μοναχοκόρη μας. Το λατρεύουμε αυτό το πλάσμα. Και τι δεν θα εδινα να την ξαναδώ να χαμογελάει. Έστω αυτό. Είναι βυθισμένη συνεχώς στις σκέψεις της. Αποφεύγει να βγαίνει, φυσικά ούτε λόγος για κοινωνικές επαφές, αποφεύγει τους πάντες. Η κατάστασή της επιδεινώνεται συνέχεια. Μοιάζει σαν να μην μπορεί να ξεφύγει από το παρελθόν.

Εικόνα

Φανταστείτε τι έχει ζήσει αυτό το πλάσμα. Κοροιδίες, βρισιές, διασυρμό. Κάθομαι και σκέφτομαι τι ψυχή είχε αυτό το παιδί ο συμμαθητής της, τι αρχές είχε από το σπίτι του, δεν ξέρω δεν μπορώ να βρω απαντήσεις… Φταίνε και οι γονείς. Γιατί όταν τους τα είπαμε, τι είχε γίνει, δεν είδα και καμία διάθεση να κάνουν κάτι, να τον συνετίσουν… Αναρωτιέμαι… Μπήκαν ποτέ στη θέση μας, μπήκαν έστω στον κόπο να αναρωτηθούν πως ζει η οικογένειά μου εδώ και τέσσερα χρόνια μετά από αυτό που βίωσε η κόρη μας, το μπούλινγκ που υπέστη από το γιο τους; Η ζωή του συμμαθητή της, όπως μαθαίνω, συνεχίστηκε κανονικά, τελείωσε και το σχολείο ετοιμάζεται και για σπουδές… Η δική μου η κόρη όμως μαραζώνει μέρα με τη μέρα. Δεν είχε όνειρα το δικό μου το κορίτσι; Είχε. Δεν είναι άδικο που σήμερα είναι σε αυτή την απελπιστική κατάσταση; «, αναρωτιέται ο πατέρας της μαθήτριας και ξεσπά σε κλάματα.

Εικόνα

«Φτάσαμε σε σημείο να αναρωτιόμαστε με τη γυναίκα μου μήπως φταίξαμε σε κάτι εμείς, μήπως δεν το καταλάβαμε νωρίτερα. Μήπως… μήπως… μήπως. Δεν μπορείς εύκολα να το διαχειριστείς. Θυμάται τότε που μίλησε για πρώτη φορά, πόσο πόνο έκρυβε το παιδί μου μέσα του και δε μιλούσε, Θεέ μου, πόσο πόνο. Θυμάμαι είχε έρθει σπίτι εκείνη τη μέρα. Φαινόταν στα χαμένα, τα μάτια της κατακόκκινα από τα κλάματα και η τσαντα της σκισμένη. Την ρωτάω τι έχεις παιδί μου, τι έχει γίνει και μου τα λέει όλα. Δεν χάσαμε χρόνο, πήγαμε κατευθείαν να μιλήσουμε με την διευθύντρια του σχολείου. Ξέρετε επί της ουσίας τι έκανε; Το αποσιώπησε. Αυτό έκανε. Δεν έκανε το παραμικρό. έχει τεράστιο μερίδιο ευθύνης. Τεράστιο. έπρεπε να προστατέψει το παιδί μου, τη μαθήτρια που φοιτούσε στο σχολείο και δεν έκανε το παραμικρό. Στην αρχή θεωρήσαμε πως ότι έγινε, έγινε και πως θα πάμε παρακάτω, κυρίως η κόρη μας. Όμως δυστυχώς δεν έγιναν έτσι τα πράγματα».

Εικόνα
https://www.grtimes.gr/ellada/apokleist ... pese-thyma

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 16 Αύγ 2022, 22:03

15/08/2022
«Στο σκαμνί» διευθύντρια σχολείου & πρώην μαθητής για υπόθεση bullying: Εξομολόγηση-σοκ στο GRTimes.

Εικόνα

Αντιμέτωποι με τη Δικαιοσύνη αναμένεται να βρεθούν διευθύντρια σχολείου της Βόρειας Ελλάδας και πρώην μαθητής, για υπόθεση bullying. «Επιτέλους ήρθε ο καιρός να λογοδοτήσουν γι’ αυτό που έκαναν στο παιδί μου», λέει η μητέρα στο GRTimes, σε μία εξομολόγηση – «γροθιά στο στομάχι» για όσα καταγγέλλει πως έζησε η κόρη της, ως μαθήτρια. Η νεαρή λαμβάνει ακόμα και σήμερα φαρμακευτική αγωγή για να αντιμετωπίσει τα σημάδια που άφησε πίσω του ο εκφοβισμός, στην ψυχή της…

«Συμμαθητής της, την αποκαλούσε πελεκάνο, γυαλάκια, ανώμαλη, χοντρέλα, πόρνη… αναγκαστήκαμε να αλλάξουμε σχολείο. Με πολύ κόπο τελείωσε και δυστυχώς αντιμετωπίζει ψυχολογικό πρόβλημα πια με αυτό που βίωσε«, λέει η μητέρα της και ξεσπά σε λυγμούς μιλώντας πρώτη φορά στο GRTimes.gr.

Εικόνα

Μία υπόθεση που θα μπορούσε να αποτελεί ίσως εφιαλτικό σενάριο ταινίας. Δυστυχώς όμως το σενάριο αυτό ζωής της 14χρονης μαθήτριας ήταν πέρα για πέρα αληθινό. Και εκείνη πρωταγωνίστρια σε υπόθεση μπούλινγκ από συμμαθητή της, που άλλαξε τη ζωή της δραματικά.

Το κορίτσι σήμερα μεγάλωσε. Οι πληγές όμως δεν έχουν κλείσει. Οι ζοφερές εικόνες καθημερινότητας στο σχολείο, οι βρισιές, οι κοροϊδίες και οι χαρακτηρισμοί για την εξωτερική της εμφάνιση την έχουν σημαδέψει. Καμιά φορά, ο χρόνος δεν γιατρεύει όπως φαίνεται.

Η κοπέλα που είχε ως όνειρο από μικρή να γίνει καλλιτέχνης και μάλιστα ηθοποιός, δυστυχώς σήμερα τέσσερα χρόνια μετά το μαρτύριο της, δίνει μάχη με τον ίδιο της τον εαυτό προσπαθώντας να αφήσει πίσω το κακό παρελθόν και να προχωρήσει μπροστά. Κάτι που όμως φαντάζει πολύ δύσκολο, όπως λέει η μητέρα της, η οποία σπάει τη σιωπή χρόνων και μιλά αποκλειστικά στο Στρατή Λημνιό και στο GRTimes.gr.

Εικόνα

Η υπόθεση.
«Η ζωή μας έχει καταστραφεί, σας το λέω έτσι όπως το νιώθω, έτσι όπως το ζω κάθε μέρα που περνά. Όλα ξεκίνησαν το 2018 όταν η κόρη μου μαθήτρια γυμνασίου ακόμη θα αντιμετώπιζε την αρχή ενός εφιάλτη, που, σύντομα θα της άλλαζε τη ζωή. Υπήρχε λοιπόν ένας συμμαθητής της ο οποίος συστηματικά την πείραζε αρχικά. Όμως από ότι φαίνεται δεν είχε όρια αυτό το πείραγμα, γιατί άρχισε να παίρνει άλλες διαστάσεις. Το παιδί στην αρχή δεν μας είχε πει κάτι, έβλεπα πως ήταν λίγο προβληματισμένη αλλά που να πάει το μυαλό μου, για το τι συνέβαινε. Μέχρι που κάποια στιγμή έρχεται από το σχολείο με γοερό κλάμα. Παθαίνω σοκ. Τι έγινε, τι συμβαίνει στο παιδί. Με αυτά και με αυτά τελικά μιλάει, τα λέει όλα. Για όλα όσα υπέφερε από το συμμαθητή της.

Εικόνα

Την αποκαλούσε πελεκάνο, γυαλάκια, ανώμαλη, χοντρέλα, πόρνη… Δεν το πίστευα αυτό που άκουγα. Αποφάσισα χωρίς δεύτερη σκέψη να πάω στη διευθύντρια το σχολείου, δε γινόταν να αφήσω έτσι την κατάσταση.

Ενημέρωσα και εκείνη μου είπε ότι δεν είχε ιδέα για όλα όσα της έλεγα και πως θα μιλούσε τόσο με τον μαθητή όσο και με τους γονείς του.

Εικόνα

«Θέλουμε δικαίωση για το παιδί μας», λέει η μητέρα.
Αναγκαστήκαμε με τα πολλά να προσφύγουμε στη Δικαιοσύνη, δεν είχαμε οικονομική δυνατότητα αλλά ένιωθα πως έπρεπε να υπερασπιστώ το παιδί μου, το οποίο δεν ήθελε να πηγαίνει στο σχολείο γιατί απλά δεν άντεχε άλλο την κατάσταση. Τελικά κάναμε μήνυση τόσο στους γονείς του μαθητή όσο και στη διευθύντρια του σχολείου. Η υπόθεση έφτασε στη Δικαιοσύνη περίπου τέσσερα χρόνια μετά. Πρωτόδικα στο αστικό κομμάτι απαλλάχθηκαν λόγω αμφιβολιών. Φυσικά κάναμε έφεση η οποία θα συζητηθεί το Δεκέμβριο. Το ποινικό κομμάτι όμως της υπόθεσης θα εκδικαστεί το Νοέμβριο, επιτέλους ήρθε ο καιρός να λογοδοτήσουν για αυτό που έκαναν στο παιδί μου τόσο αυτός ο συμμαθητής της αλλά και η διευθύντρια του σχολείου για απόκρυψη στοιχείων και της αλήθειας για όλο αυτό που έζησε η κόρη μου».

Εικόνα

Όπως εξηγεί η μητέρα το πλέον φοβερό όλων είναι πως εξαιτίας όλων αυτών των περιστατικών δημιουργήθηκε σοβαρότατο πρόβλημα υγείας στην κόρη της.

«Παρακολουθείται από ειδικούς και λαμβάνει ισχυρότατη φαρμακευτική αγωγή προκειμένου να μπορέσει να σταθεί στα πόδια της. Έχει χάσει τη ζωντάνια, την φρεσκάδα, τον αυθορμητισμό της. Στην ουσία έχασε την παιδικότητά της. Ταλαιπωριέται ακόμη μέχρι σήμερα και ας πέρασαν τα χρόνια. Κλαίει με λυγμούς και πολλές φορές μέχρι λιποθυμίας. Είναι σαφές ότι θέλουμε δικαίωση για το παιδί μας«, καταλήγει η μητέρα.

Εικόνα

Να σημειωθεί τέλος ότι η εκδίκαση της υπόθεσης θα λάβει χώρα την 1η Νοέμβρη.

Εικόνα

Στο πλευρό της μητέρας το «Live without Bullying»

Η μητέρα της μαθήτριας έχει επιπλέον έρθει σε επικοινωνία με το «Live without Bullying», όπου και έγινε η σχετική ενημέρωση από τους ειδικούς που στέκονται στο πλευρό της μητέρας και της κόρης της.

Η πλατφόρμα «Live Without Bullying», παρέχει δωρεάν συμβουλευτική υποστήριξη σε μαθητές, γονείς και καθηγητές κατά του εκφοβισμού.
Περισσότερα από 245 εκατομμύρια παιδιά και έφηβοι είναι θύματα σχολικής βίας παγκοσμίως.

Το «Live Without bullying» δημιουργήθηκε το 2015 από το ΚΜΟΠ – Κέντρο Κοινωνικής Δράσης και Καινοτομίας με στόχο την πρόληψη και αντιμετώπιση του ενδοσχολικού και διαδικτυακού εκφοβισμού. Είναι μια πρωτοποριακή πλατφόρμα παροχής δωρεάν online συμβουλευτικής υποστήριξης σε μαθητές, γονείς και καθηγητές.

Παιδιά και ενήλικες μπορούν να ενημερωθούν για το φαινόμενο του εκφοβισμού και να λάβουν, δωρεάν και ανώνυμα, υποστήριξη από επαγγελματίες ψυχολόγους εξειδικευμένους σε θέματα bullying. Η συμβουλευτική διαδικασία που ακολουθείται από την έμπειρη ομάδα των συμβούλων του Live Without Bullying (LWB) βασίζεται στην προσωποκεντρική και γνωσιακή συμπεριφορική προσέγγιση.
Η γραμμή επικοινωνίας να πούμε είναι προσβάσιμη σε όλους καθ’όλη τη διάρκεια της ημέρας.

Περισσότερες πληροφορίες: https://livewithoutbullying.com/
https://www.grtimes.gr/ellada/sto-skamn ... thitis-gia

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Αύγ 2022, 22:09

Τα εμβόλια φταίνε, Rebel.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16975
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 17 Αύγ 2022, 18:09

Καλά δεν είχε τίποτα στραβό αυτός ο μπούλης;
Όταν κάποιος στο σχολείο με πείραζε, η μητέρα μου μου έλεγε τα άσχημα κουτσομπολιά, φάση μην δίνεις σημασία είναι προβληματικό παιδί, αλλά εγώ τους τα χτυπούσα στα μούτρα.

Στιχομυθία:
- Είσαι ένα μπάζο με γυαλιά!
(Αφού το είπε ξανά και ξανά)
- Είναι καλά η μαμά σου; Χρειάστηκε να πάει νοσοκομείο, τότε που την έπιασε ο μπαμπάς σου με τον γκόμενο και τη σάπισε;

Κακό, συμφωνώ, αλλά το συγκεκριμένο άτομο δεν με ξαναπείραξε.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 03 Σεπ 2022, 20:58

Σεπτεμβρίου 02, 2022
Σεπόλια: 14χρονη θύμα bullying από συμμαθητές της - «Με χτυπούσαν, με βρίζανε»...
Στο ίδιο γυμνάσιο που αυτοκτόνησε πέρσι 14χρονος...


Εικόνα

Θύμα bullying έπεσε 14χρονη που φοιτά στα Σεπόλια, στο ίδιο γυμνάσιο που συνομήλικός της έβαλε πέρυσι τέλος στη ζωή του.

Η 14χρονη μαθήτρια που έπεσε θύμα επίθεσης από συμμαθητές μίλησε στην ΕΡΤ για το οδυνηρό αποτύπωμα που αφήνει πίσω του το bullying. Όπως δήλωσε: «Με χτυπούσαν, με βρίζανε, με κοροϊδεύανε και γενικά έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσανε για να με μειώσουν αλλά δεν το κατάφεραν».

Όταν ρωτήθηκε εάν αυτό το περιστατικό έγινε αφορμή για να μη βγαίνει από το σπίτι τόνισε πως: «Ακριβώς, και να σταματήσω και το άθλημά μου και να μην πηγαίνω σχολείο και να μην κάνω τίποτα. Και να έβγαινα μπορεί να συνεχιζότανε με μερικά παιδιά από αυτή την παρέα».

«Το μόνο που φοβάμαι είναι το ξεκίνημα της σχολικής χρονιάς, φοβάμαι για το παιδί μου. Το παιδί δεν βγαίνει, του έχει μείνει ακόμα η εικόνα», ανέφερε η μητέρα της 14χρονης.

Η 14χρονη φοιτά στο ίδιο σχολείο με αυτό του 14χρονου Μάκη, του παιδιού που αυτοκτόνησε τον περασμένο Μάιο στα Σεπόλια. Όπως λέει, ο 14χρονος ήταν θύμα bullying. «Θα ήθελα να αλλάξω σχολείο, πάρα πολύ, έχουμε κάνει μία συζήτηση με τον διευθυντή μας για να πάω σε ένα άλλο σχολείο, αλλά σε αυτό βρίσκονται τα μισά παιδιά από αυτά που μου έκαναν bullying οπότε θα κάτσω στο ίδιο σχολείο», δήλωσε η 14χρονη.

Η οικογένεια της 14χρονης έχει προσφύγει στην Δικαιοσύνη και η υπόθεση βρίσκεται στο στάδιο της προκαταρκτικής εξέτασης.
https://www.stoxos.gr/2022/09/14-bullying-14.html

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69798
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Σεπ 2022, 21:08

Δυστυχώς, δεν παίζει νομική προστασία σ' αυτά τα θέματα γιατί η ανηλικότητα ακόμη και σε ακραίες εκδηλώσεις, είναι άβατο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 08 Οκτ 2022, 20:42

8 Οκτωβρίου, 2022
Σύρος: Άγριο bullying σε μαθητή δημοτικού«Βρωμάς, τι αηδίες είναι αυτές που φοράς»

Εικόνα

Ακόμα ένα περιστατικό bullying σε μαθητή ήρθε στο φως της δημοσιότητας, αυτήν την φορά σε δημοτικό σχολείο στη Σύρο.


Σύμφωνα με το cycladeslive.gr (https://cycladeslive.gr/%ce%ac%ce%b3%cf ... %bf%cf%85/), μαθητής έχει υποστεί εκφοβισμό και κοροϊδία στον χώρο του σχολείου με αποτέλεσμα να παθαίνει κρίσεις πανικού και να παρακολουθείται πολύ στενά από παιδοψυχίατρο. Το εκπαιδευτικό προσωπικό και η διεύθυνση του συγκεκριμένου σχολείου έχουν ενημερωθεί για το περιστατικό και προσπαθούν να εξομαλύνουν καταστάσεις.

«Βρωμάς», «δεν φοράς μάρκα ρούχα, τι αηδίες είναι αυτές που φοράς», είναι λίγες μόνο από τις φράσεις που άκουγε συνέχεια τον τελευταίο καιρό το παιδί και το έκαναν να λυγίσει ψυχολογικά, αναφέρει στο ρεπορτάζ της το τοπικό δίκτυο. Σύμφωνα με γονείς μαθητών του συγκεκριμένου σχολείου, δυο ημέρες το παιδί δεν έχει πάει καν σχολείο και τόνισαν ότι δεν είναι σε καλή ψυχολογική κατάσταση.
https://lawandorder.gr/syros-agrio-bull ... poy-foras/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 02 Νοέμ 2022, 19:46

01|11|2022
ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΕΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ: Θα γίνει ΜΑΚΕΛΕΙΟ στα σχολεία και μετά θα αναλάβουν «υπεύθυνοι» και «πετσωμένα» ΜΜΕ;
Το γράμμα της μαθήτριας Α’ Γυμνασίου που ΣΥΓΚΛΟΝΙΖΕΙ: “Δεν αντέχω άλλο!”


Εικόνα

Ο σχολικός εκφοβισμός φίλοι μου έχει αρχίσει και παίρνει μεγάλες διαστάσεις στη χώρα μας. Το bullying δεν γνωρίζει φύλο, εθνότητες, σύνορα και ηλικίες. Μια καταγγελία που λάβαμε ήρθε να μας θυμίσει με σκληρό τρόπο πως η βία είναι δίπλα μας, σε σχολικές αίθουσες και προαύλια, και δεν θα πρέπει να κάνουμε πως δεν τη βλέπουμε.


Από την αρχή της φετινής σχολικής χρονιάς το Γυμνάσιο Ζευγολατιού βρίσκεται σε τραγική κατάσταση. Η αλλαγή της επιδοματικής πολιτικής της κυβέρνησης (με την χορήγηση του επιδόματος για τα παιδιά στο τέλος της σχολικής περιόδου) ώθησε πολλές οικογένειες Γύφτων να γράψουν τα παιδιά τους (κάθε ηλικίας!) στην πρώτη τάξη του Γυμνασίου έτσι ώστε αυτή τη στιγμή ο αριθμός των εγγεγραμμένων μαθητών να ξεπερνάει κάθε όριο και κάθε δυνατότητα του σχολείου να τους φιλοξενήσει.

Σας καλούμε να αναλάβετε τις ευθύνες σας και να συστρατευτείτε μαζί μας στον αγώνα και στις διεκδικήσεις μας για την διατήρηση της αξιοπρέπειας και της εύρυθμης λειτουργίας στα σχολεία μας. Ο αγώνας είναι ή τώρα ή ποτέ. Γιατί αύριο θα είναι πολύ αργά για όλους μας…

Δείτε αναλυτικά τις καταγγελιες στο παρακάτω βίντεο:


https://www.makeleio.gr/%ce%b5%cf%80%ce ... %91%ce%9a/

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23411
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 02 Νοέμ 2022, 21:15

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Σεπ 2022, 21:08
Δυστυχώς, δεν παίζει νομική προστασία σ' αυτά τα θέματα γιατί η ανηλικότητα ακόμη και σε ακραίες εκδηλώσεις, είναι άβατο.

μπορεις να κυνηγησεις τους γονεις και το προσωπικο του σχολειου ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69798
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Νοέμ 2022, 21:33

nostromos έγραψε:
02 Νοέμ 2022, 21:15
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Σεπ 2022, 21:08
Δυστυχώς, δεν παίζει νομική προστασία σ' αυτά τα θέματα γιατί η ανηλικότητα ακόμη και σε ακραίες εκδηλώσεις, είναι άβατο.
μπορεις να κυνηγησεις τους γονεις και το προσωπικο του σχολειου ...
Χλωμό.
Βασικά, είναι δύσκολο ακόμη και να αλλάξεις σχολείο στο παιδί.

Σήμερα διάβασα αυτό.

Σέρρες: Μαθήτριες διακινούσαν πορνογραφικό υλικό σε σχολείο
https://www.cnn.gr/ellada/story/335395/ ... se-sxoleio

Τί πιστεύεις ότι θα συμβεί;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23411
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 02 Νοέμ 2022, 21:35

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Νοέμ 2022, 21:33
nostromos έγραψε:
02 Νοέμ 2022, 21:15
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Σεπ 2022, 21:08
Δυστυχώς, δεν παίζει νομική προστασία σ' αυτά τα θέματα γιατί η ανηλικότητα ακόμη και σε ακραίες εκδηλώσεις, είναι άβατο.
μπορεις να κυνηγησεις τους γονεις και το προσωπικο του σχολειου ...
Χλωμό.
Βασικά, είναι δύσκολο ακόμη και να αλλάξεις σχολείο στο παιδί.

Σήμερα διάβασα αυτό.

Σέρρες: Μαθήτριες διακινούσαν πορνογραφικό υλικό σε σχολείο
https://www.cnn.gr/ellada/story/335395/ ... se-sxoleio

Τί πιστεύεις ότι θα συμβεί;
αν καποια οικογενεια αποφασισει να ασχοληθει με τους αδιαφορους εκπαιδευτικους και γονεις μπορει να τους τρεχει χρονια ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 08 Νοέμ 2022, 20:30

08.11.2022
Κολωνός: 14χρονη ξυλοκόπησε και βιντεοσκόπησε την συμμαθήτρια τηςΑνέβασε το βίντεο στο Instagram.
Νέο περιστατικό ξυλοδαρμού και μπούλινγκ σε σχολείο στον Κολωνό.

Εικόνα

Θύμα ξυλοδαρμού και μπούλινγκ καταγγέλλει ότι έπεσε μία 14χρονη μαθήτρια σε Γυμνάσιο στην περιοχή του Κολωνού. Σύμφωνα με την καταγγελία που έγινε στην Αστυνομία, συμμαθήτρια της 14χρονης τη χλεύασε και την χτύπησε και στη συνέχεια βιντεοσκόπησε το περιστατικό με κινητό τηλέφωνο και ανήρτησε το υλικό στο Instagram.


Το συμβάν σημειώθηκε το πρωί της Δευτέρας (7/11) μετά από επεισόδιο που έγινε στο σχολείο. Η φίλη της 14χρονης άρχισε να τη χτυπά και να τη βιντεοσκοπεί. Η 14χρονη κατήγγειλε το περιστατικό και μάλιστα ζήτησε και την ποινική δίωξη καθηγητή, τον οποίο κατηγορεί ότι ήταν παρών στο περιστατικό, χωρίς να προστρέξει για να την προστατεύσει.

Το περιστατικό έχει αναλάβει να εξιχνιάσει η Αστυνομία που κάνει έρευνες για να διαλευκανθεί η υπόθεση.
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... instagram/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 10 Νοέμ 2022, 21:04

9 Νοεμβρίου, 2022
Νέο περιστατικό bullying σε σχολείο: «Με έβριζαν, με χτυπούσαν, μου εύχονταν να πάω στον τάφο»

Εικόνα

Άλλο ένα περιστατικό σχολικού εκφοβισμού σημειώθηκε στη χώρα, αυτή τη φορά σε σχολείο στα Κάτω Πατήσια με θύμα έναν μαθητή Β’ Γυμνασίου.


Ο μαθητής, μιλώντας στο Star, δήλωσε: «Μου είχαν ρίξει ένα βιβλίο στο κεφάλι και το είδε μια καθηγήτριά μου και μου είπε να το πω στον διευθυντή. Όταν μετά ανέβηκα πάλι στην τάξη και τους είπα ότι τους ήθελαν στο γραφείο κάτω, με έβριζαν και άρχισαν και με βάραγαν. Χτύπησαν και ένα άλλο κορίτσι μέσα στην τάξη».

«Τον έβριζαν χωρίς λόγο, του ευχήθηκαν να πάει στον τάφο. Ήταν μπροστά καθηγητής, ο υποδιευθυντής καθόταν επίσης με σταυρωμένα τα χέρια και όταν ο Άγγελος σήκωσε το χέρι του για να προστατευτεί τότε ο καθηγητής είπε “δεν χρησιμοποιούμε βία”» καταγγέλλει η μητέρα του μαθητή.

Ένας συμμαθητής τους, που μπήκε στη μέση για να τους χωρίσει, καταγγέλλει ότι δέχθηκε κι αυτός χτυπήματα. «Είχε βάλει ένα στυλό στο χέρι του σαν σιδηρογροθιά και μου το τράβηξε στο κεφάλι» λέει ο μαθητής στην κάμερα του Star.

Όμως αυτή δεν είναι η πρώτη φορά που ο συγκεκριμένος μαθητής δέχεται επίθεση από συμμαθητές του. «Πήγαν και του κατέβασαν το παντελόνι, αυτό δεν είναι πλάκα, είναι πολύ σοβαρό» καταγγέλλει μία μαθήτρια, θύμα και η ίδια bullying, καθώς όπως λέει τη χαστούκισε χωρίς λόγο ένας συμμαθητής της.

«Δεν είναι ένα συνηθισμένο περιστατικό. Θα συνεδριάσει το συμβούλιο των εκπαιδευτικών του σχολείου για να αποφασίσουμε τι θα γίνει με τους μαθητές που εμπλέκονται» είπε το σχολείο σε ερώτηση του τηλεοπτικού σταθμού για το bullying σε βάρος του μικρού μαθητή.
https://lawandorder.gr/neo-peristatiko- ... fo-vinteo/

Άβαταρ μέλους
Passager
Δημοσιεύσεις: 1204
Εγγραφή: 25 Σεπ 2022, 21:44
Phorum.gr user: Passager

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Passager » 10 Νοέμ 2022, 21:10

Η αυτοκτωνια παιδιων ειναι προτοφανες φαινομενο στην ανθρωποτητα που παρουσιαζεται στην υπερανω "ειδες ποσω προχω γαμιστεροι ειμαστε" εποχη μας.

Φαινομενο που εχει "αιφνης" απασχολησει πληθος "δυτικων" χωρων. Και μιλαμε για καθαρες αυτοκτωνιες δεν μιλαμε καν για το ποσοστο ναρκομανων απο σχεδον παιδικη ηλικια, για χρηση αντικαταθληπτικων και αλλων "βοηθηματων", και αυτοκαταστροφικες συμπεριφορες.

Αντε και ... "στα δικα μας προσεχως" και ας κανουμε οτι πεφτουμε απο τα συννεφα.

Σημειωση: Η πρωτη πληθυντικου ειναι καθαρα σαν "τυπος ευγενειας".

Ευτυχως που υπερασπιζομαστε "αξιες" καπου πανω δεξια, (με ζωες αλλων).

Νημα που μπορει να μπει "ΕΕ το τελος"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών