τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 26 Μάιος 2023, 18:22

25 Μαΐου, 2023
Ακραίο bullying σε σχολείο των Βορείων ΠροαστίωνΑνήλικη βρέθηκε φιμωμένη και δεμένη στις τουαλέτες του σχολείου.

Εικόνα

Σοκάρει η καταγγελία πατέρα , σύμφωνα με την οποία η 7χρονη κόρη του βρέθηκε φιμωμένη με ταινία και δεμένη στις τουαλέτες του σχολείου, όπου φοιτά. Το νέο ακραίο περιστατικό bullying σημειώθηκε σε περιοχή των Βορείων Προαστίων.


Πιο αναλυτικά, όπως καταγγέλλει ο πατέρας στην εκπομπή Live News του Mega, το περιστατικό αποκαλύφθηκε από την ίδια τη μαθήτρια της Α’ Δημοτικού, αφότου σχόλασε. Όπως ο ίδιος τονίζει χαρακτηριστικά, ούτε η διεύθυνση του σχολείου ούτε κάποιος εκπαιδευτικός ενημέρωσαν.

«Ήμουν στη εργασία, με πήρε τηλέφωνο η μαμά να μεταβώ στο σχολείο γιατί βρέθηκε η κόρη μας στις τουαλέτες δεμένη και φιμωμένη», αναφέρει ο ίδιος, επισημαίνοντας ότι όλα συνέβησαν δύο περίπου ώρες πριν το σχόλασμα.

Σύμφωνα με τον πατέρα της 7χρονης, το κορίτσι εντοπίστηκε από συμμαθήτριές της μέσα στις τουαλέτες. Η μικρή ήταν συγχισμένη και ανέφερε ότι στην αποτρόπαιη πράξη προχώρησαν δύο – τρία παιδιά μεγαλύτερης ηλικίας.

Σύμφωνα με τον πατέρα, η μικρή είναι καλά στην υγεία της, ενώ φέρει μόνο ένα σημάδι στο μάγουλο από την ταινία με την οποία τήν φίμωσαν τα άλλα παιδιά.

Αίσθηση προκαλεί ότι το παιδί δεν θέλησε να μιλήσει στους γονείς του εντός του σχολείου, παρά μόνο όταν πήγαν στο σπίτι.

Όπως αναφέρει ο πατέρας, η οικογένεια θα προχωρήσει σε όλες τις νόμιμες ενέργειες.
https://lawandorder.gr/akraio-bullying- ... scholeioy/



26.05.2023
Νέες καταγγελίες για bullying στο σχολείο της 7χρονης που βρέθηκε δεμένη και φιμωμένη στις τουαλέτες.
«Χθες χτύπησαν το παιδί μου» δηλώνει μια μητέρα.

Εικόνα

Γονείς μαθητών που πηγαίνουν στο σχολείο των Βορείων Προαστίων της Αθήνας, όπου βρέθηκε δεμένη και φιμωμένη στις τουαλέτες ένα 7χρονο κορίτσι, καταγγέλλουν μερικά ακόμα περιστατικά bullying στο συγκεκριμένο εκπαιδευτικό συγκρότημα (https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... toualetes/).


Από νωρίς σήμερα το πρωί, έξω από το δημοτικό σχολείο είχαν συγκεντρωθεί γονείς οι οποίοι ζητούσαν από τη διεύθυνση να ενημερωθούν για το τι έχει συμβεί.

Σύμφωνα με τα όσα έχουν γίνει γνωστά από την οικογένεια της 7χρονης, η ανήλικη είπε στους γονείς της ότι έχει πέσει θύμα άγριου bullying μέσα στο σχολείο της.

Σύμφωνα με την καταγγελία, η 7χρονη, που πηγαίνει στην πρώτη τάξη του εν λόγω δημοτικού σχολείου των Βορείων Προαστίων της Αθήνας, βρέθηκε δεμένη και φιμωμένη από συμμαθήτριές της στις τουαλέτες του σχολείου.

Την ίδια ώρα, όμως, γονείς από το σχολείο υποστηρίζουν ότι έχουν υπάρξει και άλλα περιστατικά bullying. Όπως καταγγέλλει γονέας παιδιού που φοιτά στο συγκεκριμένο δημοτικό, «έχουν πέσει και τα δύο παιδιά μου θύμα bullying σε αυτό το σχολείο.

Τους έχουν κάνει χειρονομίες, αλλά έχουν υποστεί και λεκτικό bullying από συμμαθητές τους. Κάναμε συνάντηση με την δασκάλα μετά από αυτό, πήρα τηλέφωνο την διευθύντρια, συζητήσαμε, είχε κάνει μία ενημέρωση στην τάξη για το περιστατικό, συνέχισε όμως να γίνεται.

Τρέμω στο τι μπορεί να συμβεί όταν πάνε σε μεγαλύτερες τάξεις. Είναι απίστευτο αυτό που γίνεται».

Μάλιστα, όπως καταγγέλλει μητέρα μαθητή, χθες (25.05.2023) σημειώθηκε ακόμη ένα περιστατικό εκφοβισμού ανηλίκου, μέσα στο σχολείο. «Τον χτύπησαν και τον πήγα στο νοσοκομείο για εξετάσεις για να δούμε ότι είναι όλα εντάξει. Τώρα είναι καλά», είπε η μητέρα του παιδιού.
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... toualetes/

άγνωστος γνωστός
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: 08 Ιαν 2019, 00:33

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από άγνωστος γνωστός » 26 Μάιος 2023, 20:49

Η είδηση είναι μούφα. Αλλιώς θα λέγανε και πιο είναι το σχολείο.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 27 Μάιος 2023, 19:15

άγνωστος γνωστός έγραψε:
26 Μάιος 2023, 20:49
Η είδηση είναι μούφα. Αλλιώς θα λέγανε και πιο είναι το σχολείο.

27.05.2023
Ηράκλειο: Νέα καταγγελία για bullying σε 7χρονο μαθητή – Την ίδια μέρα και στο ίδιο σχολείο που έγινε στην 7χρονη.
Η μαρτυρία της μητέρας για τον ξυλοδαρμό του 7χρονου γιου της την ίδια μέρα που έδεσαν και φίμωσαν την 7χρονη!

Εικόνα

Μητέρα μαθητή του ίδιου δημοτικού σχολείου στο Ν. Ηράκλειο, όπου φέρεται να βρέθηκε δεμένη και φιμωμένη μια 7χρονη, καταγγέλλει ότι ο γιος της, επίσης 7 ετών έπεσε θύμα bullying στο ίδιο σχολείο την ίδια μέρα και μάλιστα τους έσπασαν τα δάχτυλα του χεριού!




Η εγκληματικότητα και η παραβατικότητα ανηλίκων έχει ξεπεράσει τα όρια των στατιστικών και πλέον τίθεται σοβαρό ζήτημα ασφάλειας για κάθε γονέα που στέλνει το παιδί του στο σχολείο.

Η κατάσταση με τη σχολική βία, μοιάζει να είναι ανεξέλεγκτη με τα κρούσματα να αυξάνονται και να αποτελούν δυστυχώς καθημερινό φαινόμενο στις σχολικές κοινότητες.

Το ακόμα πιο ανατριχιαστικό στην νέα καταγγελία, είναι το γεγονός ότι όπως καταγγέλλει η γυναίκα, το συμβάν έλαβε χώρα την ίδια μέρα με το περιστατικό με το δεμένο κοριτσάκι.

Η μαρτυρία της μητέρας για τον ξυλοδαρμό του 7χρονου γιου της.
Όπως καταγγέλλει η μητέρα του 7χρονου μαθητή: «Μια ομάδα παιδιών κατά τη διάρκεια του ολοήμερου στη μέση του προαυλίου, οι μισοί τον κράταγαν και οι άλλοι μισοί του έριχναν μπουνιές. Τον έπιαναν από το λαιμό και του έδιναν μπουνιές στο χέρι, στην παλάμη του πάνω στο σίδερο» λέει χαρακτηριστικά η μητέρα του 7χρονου.

«Πήγε ο σύζυγός μου να πάρει το παιδί και όταν απομακρύνθηκαν από το σχολείο του είπε κλαίγοντας, και ήταν κατακόκκινος, τι έχει συμβεί και του έλεγε ότι πονάει πάρα πολύ το χέρι του» κατέληξε.
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... ou-xeriou/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 27 Μάιος 2023, 19:20

Παρασκευή 26 Μαΐου 2023
Bullying στην Δυτική Αττική: «Έδερναν το παιδί μου και τα άκουγα όλα στο τηλέφωνο»

Εικόνα

Στο νοσοκομείο Παίδων μεταφέρθηκε ένας 14χρονος, έπειτα από άγριο ξυλοδαρμό που δέχθηκε από 3 συνομήλικους του έξω από σχολείο της Δυτικής Αττικής.


Σύμφωνα με όσα δήλωσε στο Star η μητέρα του άτυχου αγοριού άκουγε τον γιο της να δέχεται bullying και άγριο ξύλο από το τηλέφωνο, την ώρα που εκείνη οδηγούσε και πήγαινε να τον πάρει με το αυτοκίνητο.

«Ήταν τρομακτικό. Το βίωσα και εγώ μαζί με το παιδί. Είχα το παιδί να ακούω να το χτυπάνε και εγώ οδηγούσα προς εκείνο με το αυτοκίνητο. Ακόμη και τώρα που σας το λέω τρέμω», ανέφερε η μητέρα του 14χρονου και στη συνέχεια πρόσθεσε:

«Ήταν μια πολύ δύσκολη στιγμή για μένα. Άκουγα το παιδί που φώναζε. Βογκούσε από τους πόνους και εγώ ούρλιαζα από το τηλέφωνο “μην το χτυπάτε, φύγετε”».

Όλα έγιναν κοντά σε σχολείο της Δυτικής Αττικής, με τον έναν από τους δράστες να κρατάει και να καθυστερεί το θύμα μέχρι να φτάσουν και οι άλλοι δύο στο σημείο. Εκείνη τη στιγμή τότε άρχισαν να τον χτυπούν άγρια και αδιαφορούσαν για τις κραυγές του 14χρονου που τους ζητούσε να σταματήσουν.

«Του φωνάζανε “κλείσε το τηλέφωνο” και το παιδί μου φώναζε “μη” και “όχι”, το άκουγα να ουρλιάζει», εξομολογήθηκε η μητέρα.

«Μου έκαναν bullying μέσω διαδικτύου. Φοβόμουν, δεν πήγαινα σχολείο και έμενα από απουσίες», είπε από την πλευρά του ο 14χρονος που δέχθηκε την επίθεση.
https://www.enikos.gr/society/bullying- ... o/1973553/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 30 Αύγ 2023, 19:38

Τρίτη 29 Αυγούστου 2023
Καματερό: Άγριος ξυλοδαρμός 15χρονου από συμμαθητή του – «Τον πέταξε κάτω και συνέχισε να τον χτυπάει στο κεφάλι».

Εικόνα

Σοκ προκαλούν οι σκηνές βίας σε σχολείο στο Καματερό. Ένας 15χρονος έπεσε θύμα άγριου ξυλοδαρμού από συμμαθητή του. Τα χτυπήματα στον 15χρονο μαθητή καταγράφηκαν από κινητό τηλέφωνο, ενώ οι υπόλοιποι μαθητές που βρίσκονται στο σημείο παρακολουθούν με απάθεια, δίχως να κάνουν το παραμικρό για να μπει ένα τέλος στο μαρτύριο του 15χρονου.


Η μητέρα του παιδιού που τραυματίστηκε μιλώντας στο Mega, περιέγραψε τον εφιάλτη του γιου της, εξήγησε πώς ξεκίνησε η επίθεση και αποκάλυψε τι της είπε ο ανήλικος δράστης όταν τον συνάντησε.

«Πρήστηκε όλο το πρόσωπο του παιδιού, του έχωσε μία αγκωνιά και μετά τον πέταξε κάτω και του έδωσε και σφαλιάρες και συνέχισε να τον χτυπάει στο κεφάλι. Σε ένα προαύλιο σχολείου που κάθονται εκεί πέρα και μαζεύονται ουσιαστικά τα παιδιά για να μην είναι στον δρόμο» ανέφερε η μητέρα του 15χρονου.

Όλα συνέβησαν πριν από περίπου ένα μήνα σε σχολείο στο Καματερό. Δύο παρέες έχουν μπει για να παίξουν αλλά ξαφνικά τα πράγματα ξεφεύγουν. Όπως λέει η μητέρα του 15χρονου τραυματία, ο δράστης έφτασε στο σημείο δήθεν για να υπερασπιστεί έναν φίλο του. Ο γιος της όπως τονίζει δεν απείλησε κανέναν και ξαφνικά βρέθηκε να δέχεται χτυπήματα στο κεφάλι.

«Ήταν τρία παιδιά μαζί αλλά τα άλλα δεν συμμετείχαν, μόνο αυτός που τον χτύπησε. Δεν μου το είπε καν, ήταν πρησμένο το μάγουλό του, δεν μου είπε τίποτα, μου ψιλοκρυβόταν, τάχα μου ότι κοιμόταν, τάχα μου ότι φεύγει. Εγώ το βίντεο το ανακάλυψα δύο εβδομάδες μετά» πρόσθεσε η μητέρα. Και πρόσθεσε: «Ήταν στενοχωρημένος, φαινόταν ότι κάτι είχε, αλλά δεν ήθελε να μου πει γιατί απ’ ότι κατάλαβα τον απειλούσαν κιόλας, ότι εάν το μάθουν οι δικοί σου θα έχουμε θέμα».

Το θέμα προκάλεσε αναστάτωση στην τοπική κοινωνία και έπειτα από μερικές ημέρες ενημερώθηκε η αστυνομία. «Συναντηθήκαμε και με το παιδί και με τη μητέρα του να ζητήσει συγγνώμη υποτίθεται από τον γιο μου. Του εξήγησα ότι με μία συγγνώμη, εάν μου το άφηνε στον τόπο, δεν θα μου το γύριζες πίσω για κανέναν λόγο. Μου είπε πως δεν το έχει ξανακάνει, δεν ξέρει πώς θόλωσε…».

Η συγγνώμη του ανήλικου δράστη θα μπορούσε, όπως λέει η μητέρα του θύματος, να μην έχει καμία σημασία. Αυτό το χτύπημα θα μπορούσε να αποβεί μοιραίο ακόμα και για τη ζωή του γιου της.

Δείτε το βίντεο:
https://www.enikos.gr/society/kamatero- ... i/2019165/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 20 Σεπ 2023, 18:47

20|09|2023
Σοκαριστικό βίντεο! Άγριος ξυλοδαρμός 13χρονου μέσα σε σχολείο: «σκοτώστε τον» φώναζαν οι συμμαθητές του.

Εικόνα

Βίντεο ντοκουμέντο από τον άγριο ξυλοδαρμό 13χρονου από συμμαθητές του μέσα σε σχολείο του Ρεθύμνου, φέρνει στην επιφάνεια ο ΣΚΑΪ.


Στο βίντεο ο 13χρονος δέχεται τρομακτικά χτυπήματα με μπουνιές και κλωτσιές σε όλο του κορμί από συμμαθητές του, την ώρα που άλλοι συνομήλικοί του φωνάζουν «σκοτώστε τον».

Σύμφωνα με τη θεία του παιδιού που ξυλοκοπήθηκε, το σχολείο ενδιαφέρεται να μην πάρει έκταση το θέμα προκειμένου να μην μπλέξει, καθώς το περιστατικό ξυλοδαρμού έγινε στον χώρο του προαυλίου.


https://www.makeleio.gr/%ce%b5%cf%80%ce ... c%cf%8c-2/

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19743
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 20 Σεπ 2023, 18:51

Ξεπατώστε τα μαλακισμένα - μελλοντικούς εγκληματίες.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 04 Οκτ 2023, 19:52

4/10/2023
Επιτέθηκαν σε ανήλικο μαθητη και του εσπασαν τα δόντια.

Εικόνα

Αυξάνονται τα περιστατικά βίας στα σχολεία της χώρας. Ένα νέο επεισόδιο ξυλοδαρμού σημειώθηκε σε σχολείο. Αυτή την φορά το συμβάν καταγράφηκε στην Πάτρα με θύμα έναν μαθητή ο οποίος κατέληξε στο νοσοκομείο αφού του έσπασε τα δόντια συμμαθητής του μετά από καβγά που ξέσπασε ανάμεσα σε παρέα.


Οι αρχές ερευνούν την καταγγελία της μητέρας του μαθητή της Γυμνασίου για το περιστατικό. Σύμφωνα με το pelop.gr, ο 13χρονος δέχθηκε επίθεση από τον συνομήλικό του. Αφού τον ακινητοποίησε από το κεφάλι, τον πέταξε σε πεζούλι και ο έφηβος έπεσε με το στόμα στο μάρμαρο. Αποτέλεσμα, να σπάσουν τα δύο μπροστινά του δόντια. Το παιδί μεταφέρθηκε αιμόφυρτο στο Καραμανδάνειο Νοσοκομείο Παίδων. Το περίεργο είναι -σύμφωνα με όσα η μάνα κατήγγειλε- ότι δεν εντοπίστηκαν οι γονείς του άλλου παιδιού.

Ο διευθυντής του σχολείου στην Αχαΐα ενημέρωσε την καταγγέλλουσα για την διεύθυνση κατοικίας του 13χρονου. Ο νεαρός ήταν σε κατάσταση σοκ και ακόμη και σήμερα εκφράζει φόβο για την περαιτέρω παρουσία του στο σχολείο. Πλέον, η σοβαρή αυτή υπόθεση θα λάβει την δικαστική οδό, ενώ έρευνα διενεργεί και η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
https://www.olympia.gr/1564159/viral/ep ... ta-dontia/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 04 Δεκ 2023, 21:51

04.12.2023
Χανιά: Ξυλοδαρμός ανήλικου μαθητή από συμμαθητή του – Στο νοσοκομείο το θύμα.
Ο ανήλικος διακομίστηκε στο νοσοκομείο με κάταγμα ρινικού οστού.

Εικόνα

Σοκαρισμένη η σχολική κοινότητα της Κρήτης μετά από περιστατικό ενδοσχολικής βίας σημειώθηκε τη Δευτέρα στα Χανιά με θύμα έναν μαθητής της Γ Γυμνασίου.




Σύμφωνα με πληροφορίες της ΕΡΤ Χανίων, στο συγκεκριμένο σχολείο, το 7ο Γυμνάσιο Χανίων, έχουν καταγραφεί περιστατικά επίθεσης σε βάρος των παιδιών από ανήλικο που αντιμετωπίζει προβλήματα.

Ο ανήλικος διακομίστηκε στο νοσοκομείο με κάταγμα ρινικού οστού, αφότου συμμαθητής του τον ξυλοκόπησε.

Σύμφωνα με τον πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, Πέτρο Χατζησταύρου, έχουν γίνει όλες οι ενέργειες, δηλαδή έχει ενημερωθεί εγγράφως η διεύθυνση του σχολείου και ο σύλλογος καθηγητών εδώ και ένα μήνα.

Μάλιστα η μητέρα του μαθητή που δέχθηκε την επίθεση κατέθεσε μήνυση, ενώ το παιδί, που αντιμετωπίζει πρόβλημα θα μεταφερθεί σε άλλο σχολείο.

Η ανάρτηση του κ. Χατζησταύρου:
«Συνήθως οι λόγοι των αναρτήσεων μου είναι επαγγελματικοί και προσωπικοί. Η σημερινή ανάρτηση είναι ως πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων του 7ου Γυμνασίου.

Θέλουμε ως σύλλογος να ενημερώσουμε για την κατάσταση που επικρατεί εδώ και δυο μήνες στο σχολείο μας. Κατάσταση που σήμερα, δυστυχώς οδήγησε σε ένα περιστατικό που εδώ και ένα μήνα είχαμε προειδοποιήσει τον Διευθυντή Δευτεροβάθμιας ότι θα γίνει (με έγγραφο μας).

Υπάρχουν περιστατικά που …πλέον αδυνατεί να λύσει η εκπαιδευτική κοινότητα του Γυμνασίου μας και οι αρμόδιοι…. κωφεύουν . Δώστε λύση ΑΜΕΣΑ . Σήμερα ένα παιδί έφυγε αιμόφυρτο… αύριο ποιος;».
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... -to-thyma/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 08 Δεκ 2023, 21:21

08|12|2023
Σοκ στη Ρόδο: Μαθητές κατέβασαν το παντελόνι και το εσώρουχο συμμαθητή τους, τράβηξαν βίντεο και το διακίνησαν.

Εικόνα

Σοκ προκαλεί ακόμα ένα περιστατικό εκφοβισμού και βίας με θύμα έναν μαθητή 15 χρονών, αυτή τη φορά σε σχολείο της Ρόδου.


Ειδικότερα, όλα έγιναν το πρωί της περασμένης Τετάρτης στο 10 ΕΠΑΛ της Ρόδου, όταν ένας μαθητής έπιασε από τον ώμο έναν 15χρονο συμμαθητή του και του κατέβασε το παντελόνι και το εσώρουχο.

Το σοκαριστικό περιστατικό, σύμφωνα με τη dimokratiki.gr, συνέβη στο προαύλιο του σχολείου, παρουσία πολλών μαθητών, καθώς ήταν ώρα διαλείμματος.

Ο 15χρονος στη συνέχεια έμαθε από συμμαθητές του ότι κυκλοφορούσε για το περιστατικό αυτό ένα βίντεο το οποίο μάλιστα είχαν δει και το οποίο τραβούσε ένα τουλάχιστον άγνωστο άτομο.

Δύο συλλήψεις – Αναζητείται ο διακινητής του βίντεο.
Η μητέρα του 15χρονου κατήγγειλε το περιστατικό στις Αρχές και δύο 15χρονοι συνελήφθησαν για προσβολή της γενετήσιας αξιοπρέπειας και για διευκόλυνση προσβολών της ανηλικότητας. Στη συνέχεια αφέθηκαν ελεύθεροι κατόπιν εντολής της Εισαγγελέως Πλημμελειοδικών Ρόδου.

Κατασχέθηκαν τα κινητά τους τηλέφωνα που θα αποσταλούν στην Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών για τα περαιτέρω.

Ο τρίτος δράστης που τράβηξε το βίντεο και το διέδωσε αναζητείται.
https://www.makeleio.gr/%ce%b5%cf%80%ce ... %bd%cf%84/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 05 Μαρ 2024, 20:51

5 Μαρτίου, 2024
Αιτωλοακαρνανία: Ξεσπά η μητέρα θύματος bullying σε σχολείο – «Δεν αντέχω τη ζωή μου».

Εικόνα

Σοβαρές καταγγελίες από μητέρα ανήλικης στην Αιτωλοακαρνανία, η οποία έπεφτε θύμα bullying στο σχολικό της περιβάλλον.


Μιλώντας στο Action24, η μητέρα αναφέρθηκε σε όλα όσα βίωνε το παιδί της στο σχολείο από «συγκεκριμένα κορίτσια», που το ανάγκαζαν να τους κάνει θελήματα αλλά και το είχαν αποξενώσει από τους υπόλοιπους μαθητές.

Όπως χαρακτηριστικά είπε, την ανάγκαζαν να τους δένει τα κορδόνια των παπουτσιών, να πηγαίνει να τους παίρνει φαγητό, ενώ αναρτούσαν και περιεχόμενο σε βάρος της στα social media.

«Κάποια συγκεκριμένα κορίτσια το αποξένωσαν απ΄όλες τις παρέες, το κορόιδευαν, μαζεύτηκαν συμμορίες από περιοχές κοντά σε μας και της έλεγαν διάφορα, δημοσίευαν στο Instagram διάφορα» είπε, ειδικότερα, η μητέρα.

Είχε παρατηρήσει μία διαφορετική συμπεριφορά στην κόρη της, αλλά εκείνη δεν ήθελε να μιλήσει. Μετά και από σχετική παρατήρηση καθηγητή για αλλαγή στο παιδί, η μητέρα αποφάσισε να το πιέσει ώστε να ανοιχτεί.

«Άρχισα να πιέζω το παιδί, δεν ήθελε να μου πει, ξεσπούσε με κλάματα» σημείωσε. Όταν τελικώς μπόρεσε να μιλήσει, εξομολογήθηκε όλα όσα συνέβαιναν.

Η οικογένεια επικοινώνησε με τον διευθυντή του σχολείου και, παρότι εκείνος είπε πως θα ενημερώσει τους γονείς των άλλων παιδιών, όπως αποδείχθηκε δεν το έκανε. Όταν οι γονείς της ανήλικης επικοινώνησαν μαζί τους, δεν είχαν καμία ιδέα για το τι συνέβαινε, είπε η μητέρα.

Όταν ζητήθηκαν εξηγήσεις από τον διευθυντής, εκείνος δεν απάντησε.

Τελικώς, αποτάθηκαν στο Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής, όπου, όπως κατήγγειλε, βρέθηκαν απέναντι σε μία πρωτόγνωρη κατάσταση.

Ο διοικητής του Τμήματος κάλεσε τον διευθυντή και τους άλλους γονείς, αλλά δεν ενημερώθηκε ποτέ η οικογένεια για να μπορέσει να παραστεί. Παράλληλα, η ίδια κατήγγειλε τον αξιωματούχο για μία φράση που είπε στην κόρη της.

«Μας έβαλε μέσα και γύρισε και είπε στο παιδί μου ότι “αυτά συμβαίνουν και στον στρατό και θα τα βρεις μπροστά σου”. Αυτή την απάντηση έπρεπε να δώσει;»

Καταλήγοντας, η μητέρα επεσήμανε πως η ανήλικη είναι σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση και της έχει πει μέχρι και πως «δεν αντέχω τη ζωή μου».

Δείτε το βίντεο:
https://lawandorder.gr/xespa-mitera-thy ... oy-vinteo/

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23469
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 05 Μαρ 2024, 23:30

μαθετε στα παιδακια σας πολεμικες τεχνες ... πρεπει να απαντανε στις προκλησεις ...κανενας νομος και καμια γονικη εποπτια δεν ειναι αρκετη ... το ξυλο πληρωνεται με ξυλο ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2628
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 05 Μαρ 2024, 23:31

nostromos έγραψε:
05 Μαρ 2024, 23:30
μαθετε στα παιδακια σας πολεμικες τεχνες ... πρεπει να απαντανε στις προκλησεις ...κανενας νομος και καμια γονικη εποπτια δεν ειναι αρκετη ... το ξυλο πληρωνεται με ξυλο ...
Πολύ καλά θα πάει αυτο

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23469
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 05 Μαρ 2024, 23:35

Aitwlos έγραψε:
05 Μαρ 2024, 23:31
nostromos έγραψε:
05 Μαρ 2024, 23:30
μαθετε στα παιδακια σας πολεμικες τεχνες ... πρεπει να απαντανε στις προκλησεις ...κανενας νομος και καμια γονικη εποπτια δεν ειναι αρκετη ... το ξυλο πληρωνεται με ξυλο ...
Πολύ καλά θα πάει αυτο
μια χαρα θα παει σε αυτον που εχει παιδια ... οι υπολοιποι δεν σας πεφτει λογος
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2628
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 05 Μαρ 2024, 23:39

nostromos έγραψε:
05 Μαρ 2024, 23:35
Aitwlos έγραψε:
05 Μαρ 2024, 23:31
nostromos έγραψε:
05 Μαρ 2024, 23:30
μαθετε στα παιδακια σας πολεμικες τεχνες ... πρεπει να απαντανε στις προκλησεις ...κανενας νομος και καμια γονικη εποπτια δεν ειναι αρκετη ... το ξυλο πληρωνεται με ξυλο ...
Πολύ καλά θα πάει αυτο
μια χαρα θα παει σε αυτον που εχει παιδια ... οι υπολοιποι δεν σας πεφτει λογος

Θα σου πω ένα μυστικό. Αν έχεις παιδί , μην σκας λεφτά σε πολεμικές τέχνες κάθε μήνα γιατί το άλλο μπορεί να ξέρει καλύτερες. Πάρτου ένα όπλο από την αρχή να τελειωνουμε

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών