τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23468
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 07 Μαρ 2024, 14:30

micmic έγραψε:
07 Μαρ 2024, 09:47
Ασέβαστος έγραψε:
07 Μαρ 2024, 09:43
και επειδη εμαθα, διδασκω αυτο που εμαθα, οτι δηλαδη οσο καλος και να εισαι στο ξυλο,αργα η γρηγορα θα τις φας. ειδικα αν νομιζεις/ξερεις οτι εισαι πολυ καλος, θα τις φας γρηγοροτερα, και περισσοτερο. και αν δε μαθεις, δεν παρεις χαμπαρι απο φαπες, θα βρεθεις να κοιτας την καννη απο κανα κουμπουρι.
Αυτό είναι το θέμα τώρα πια. Δε μιλάμε απλά για ξύλο όπως παίζανε παλιότερα, "βγες έξω", "ρε σε μένα το είπες αυτό" κτλ. Εδώ μιλάμε για συμμορίες που πχ θέλουν να κλέψουν ένα κινητό και θα παραφυλάξουν 5 άτομα με μαχαίρια να την πέσουν σε έναν εκεί που δεν θα το περιμένει. Τί πολεμικές τέχνες και τί όπλα να σε σώσουν...
το μπουλινγκ δεν το ασκουν συμμοριες ... το μπουλινγκ το ασκουν ατομα του περιβαλλοντος ενος παιδιου ... μπορει να ειναι και ενας συμμαθητης ... τα υπολοιπα που αφορουν συμμοριες δεν ειναι μπουλινγκ αλλα κοινα ποινικα αδικηματα
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 07 Μαρ 2024, 19:58

7/03/2024
Θυμα μπουλινγκ 12χρονος σε σχολειο της Νέας Ιωνίας Βόλου.

Εικόνα

Ζωή «κόλαση» περνά από την αρχή της σχολικής χρονιάς ένας 12χρονος μαθητής που φοιτά σε σχολείο της Νέας Ιωνίας Βόλου καθώς πέφτει συστηματικά θύμα άγριου και ανελέητου σχολικού εκφοβισμού (μπούλινγκ) από συμμαθητές του!


Οι γονείς του έχουν απελπιστεί να βλέπουν το παιδί τους να έρχεται κάθε μέρα στο σπίτι σε άθλια κατάσταση, ψυχολογική και σωματική και τονίζουν πως κανείς δεν ενδιαφέρεται για τον γιο τους καθώς ούτε και οι εκπαιδευτικοί δίνουν σημασία και αδιαφορούν για όσα γίνονται.

Σύμφωνα με την καταγγελία που κάνουν οι γονείς στο taxydromos.gr, ο 12χρονος έρχεται στο σπίτι με σκισμένα ρούχα, χτυπημένος, με τετράδια μουτζουρωμένα. Οι επιθέσεις στο πρόσωπό του δεν γίνονται μόνο σε ώρες εκτός μαθήματος, αλλά και μέσα στην διδακτική ώρα όπως συνέβη χθες. Μάλιστα, όταν ζήτησε να βγει από την αίθουσα και να επικοινωνήσει με τους γονείς του, ο καθηγητής το αρνήθηκε!

Οι ίδιοι τονίζουν πως έχουν απευθυνθεί και στο σχολείο αλλά έγιναν προσπάθειες υποβάθμισης του θέματος!

Οι γονείς έκαναν και καταγγελία στην Δευτεροβάθμια εκπαίδευση και όπως σημειώνουν ο προϊστάμενος, Σωκράτης Σαβελίδης έδειξε πραγματικό ενδιαφέρον για το θέμα τους και είπε πως θα διερευνηθεί. Οι γονείς σκέφτονται να απευθυνθούν στην Εισαγγελία Ανηλίκων.

Τι δηλώνουν:
«Δεν αντέχουμε άλλο. Το παιδί μας βιώνει μία κόλαση και κανείς δεν το προστατεύει. Χθες επέστρεψε στο σπίτι και πάλι χτυπημένο. Άλλες φορές έρχεται και τα ρούχα του είναι βαμμένα με μπογιές που του πετάνε και σκισμένα. Όταν το ανέφερα αυτό σε καθηγήτρια, μου ζήτησε να της πάω τα σκισμένα ρούχα διότι αμφισβητούσε πως έγινε κάτι τέτοιο. Δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθούν να υποβαθμίσουν τόσο σοβαρά ζητήματα.

Το παιδί μου είναι σκασμένο. Έχει κλειστεί στον εαυτό του και δεν θέλει να πάει σχολείο. Μεθαύριο έχει προγραμματιστεί σχολική εκδρομή και μου ανακοίνωσε πως δεν θα πάει», ανέφερε η μητέρα του μαθητή.

Ο πατέρας του είπε:
«Δεν θέλουμε το παιδί μας να αλλάξει σχολείο. Θέλουμε να παραδειγματιστούν εκείνοι που νομίζουν ότι μπορεί να συμπεριφέρονται βίαια απέναντι σε έναν συνομήλικό τους και να σταματήσει το παιδί μας να δέχεται τέτοιες επιθέσεις. Θεωρώ ότι όλα γίνονται με την ανοχή ορισμένων εκπαιδευτικών που υποβαθμίζουν αυτά τα θέματα για να μην κακοχαρακτηριστεί το σχολείο».
https://www.olympia.gr/1582740/ellada/t ... ias-voloy/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 24 Μαρ 2024, 18:38

23.03.2024
Πάτρα: Καταγγελία μητέρας για άγριο bullying στην 14χρονη κόρη της - «Την έπιασαν από τα μαλλιά και της επιτέθηκαν».
Η 14χρονη, όμως, πήρε αποβολή από το σχολείο της όπως και ο αδερφός της.

Εικόνα

Ακόμη ένα περιστατικό bullying σημειώθηκε αυτή τη φορά σε γυμνάσιο της Πάτρας, με θύμα όπως καταγγέλλει η μητέρα του παιδιού, ένα 14χρονο κορίτσι.


Σύμφωνα με τα όσα αναφέρει η μητέρα, το παιδί της δέχεται bullying από τις αρχές της σχολικής χρονιάς από συγκεκριμένη ομάδα μαθητών, αγοριών και κοριτσιών.

Ωστόσο, το περιστατικό που ξεχείλισε το ποτήρι σημειώθηκε στο προαύλιο του σχολείου όταν ένα κορίτσι, που είναι στην ομάδα που εκφοβίζει τη μαθήτρια, την έπιασε από τα μαλλιά και της επιτέθηκε.

Το κορίτσι όμως που προχώρησε στην καταγγελία, πήρε αποβολή από την διεύθυνση του σχολείου, μαζί με τον μικρότερο αδελφό της που την ώρα του συμβάντος έσπευσε να την υπερασπιστεί.

Η καταγγελία της μητέρας.
«Είναι μια κατάσταση που συμβαίνει εδώ και μήνες τώρα. Μια ομάδα παιδιών λένε στο κορίτσι μου διάφορα για την οικογένεια της και την κοροϊδεύουν σε καθημερινή βάση. Έχουμε ειδοποιήσει τον διευθυντή και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου για το τι γίνεται, αλλά δεν έχουν κάνει απολύτως τίποτα. Έφτασαν πλέον στο σημείο να αποβάλουν τα δικά μου παιδιά που είναι τα θύματα αυτής της κατάστασης, ενώ και εγώ η ίδια έχω δεχθεί στο παρελθόν απειλές από γονείς των παιδιών αυτών», αναφέρει η μητέρα της ανήλικης σύμφωνα με την εφημερίδα «Γνώμη» της Πάτρας.

Η μητέρα του 14χρονου κοριτσιού, είναι αποφασισμένη αυτή τη φορά να φτάσει το όλο θέμα ακόμα και στoν Εισαγγελέα Ανηλίκων για να καταγγείλει τόσο το συμβάν, όσο και την συμπεριφορά της σχολικής κοινότητας στα παιδί της, υποβάλλοντας μηνύσεις.
https://www.protothema.gr/greece/articl ... itethikan/
https://lawandorder.gr/nea-katangelia-g ... -14chroni/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 13 Απρ 2024, 19:43

13.04.2024
Ανήλικη έπεσε θύμα διαδικτυακού bullying από συμμαθήτριά της«Eίχε γίνει ο περίγελος του σχολείου» είπε η μητέρα της.
«Το παιδί μου το προλάβαμε ένα βήμα πριν την αυτοκτονία».

Εικόνα

Μητέρα ανήλικης παραχώρησε τηλεοπτική συνέντευξη και σχολίασε την απάθεια των αστυνομικών με την οποία βρέθηκε αντιμέτωπη, όταν θέλησε να καταγγείλει το διαδικτυακό bullying που δέχτηκε η κόρη της.


Όπως ανέφερε η μητέρα, συμμαθήτρια της κόρης της της έβγαλε με δόλο κάποιες φωτογραφίες του προσώπου της και μέσα στις επόμενες ημέρες την κάλεσε ο διευθυντής του σχολείου, ρωτώντας την εάν η κόρη της είχε λογαριασμό στα social media, καθώς μαθητές του ανέφεραν ότι είχαν δεχτεί στο κινητό τους άσεμνο υλικό της ανήλικης.

«Το παιδί μου το προλάβαμε ένα βήμα πριν την αυτοκτονία, γιατί είχε γίνει ο περίγελος του σχολείου», είπε η μητέρα της ανήλικης.

Ο Γολγοθάς της ανήλικης ωστόσο δεν σταματάει εδώ, καθώς η συμμαθήτρια και η μητέρα της απείλησαν την κόρη της καταγγέλλουσας πως θα της κάνουν κακό εάν δεν πάρει πίσω την μήνυση.

Η μητέρα της ανήλικης κάλεσε το αστυνομικό τμήμα, όπου εκεί έλαβε την απάντηση πως… μεγαλοποιεί το θέμα.

«Όταν τους ανέφερα τα στοιχεία, ότι υπάρχει πορνογραφικό υλικό, γύρισε και μου είπε “μην κάνετε μήνυση, είναι κρίμα να διωχθεί ποινικά ένα 12χρονο”», είπε η μητέρα, η οποία αναρωτιέται τι θα έκαναν άραγε οι Αρχές εάν συνέβαινε κάτι παρόμοιο σε συγγενικό τους πρόσωπο.
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... itera-tis/

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10004
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 23 Απρ 2024, 09:44

Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Στύξ
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 27 Μαρ 2024, 16:59
Phorum.gr user: Πάλαι ποτέ Στύγιος
Τοποθεσία: Ζαχαρίας

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύξ » 24 Απρ 2024, 08:59

ΗΠΑ: Οπλισμένοι θα είναι πλέον οι εκπαιδευτικοί στην πολιτεία Τενεσί μετά από τη σφαγή σε σχολείο.

Οπλισμένοι καθηγητές: το κοινοβούλιο του Τενεσί, πολιτείας του αμερικανικού Νότου, υιοθέτησε χθες Τρίτη πρόταση νόμου που προβλέπει ότι εκπαιδευτικοί, διευθυντές και άλλα μέλη του σχολικού προσωπικού θα έχουν το δικαίωμα να φέρουν ατομικό οπλισμό, έναν χρόνο έπειτα από σφαγή μέσα σε σχολείο.

Σήμερα, περίπου δεκαπέντε αμερικανικές πολιτείες επιτρέπουν την οπλοφορία του σχολικού προσωπικού, κάτι πάντως που είναι στη διακριτική ευχέρεια των εκπαιδευτικών διευθύνσεων, με φόντο τον πολλαπλασιασμό των αιματηρών βίαιων επεισοδίων με τη χρήση όπλων μέσα σε σχολεία και πανεπιστήμια τα τελευταία χρόνια.

https://www.iefimerida.gr/kosmos/ipa-op ... gi-sholeio

Θέλω κι εγώ :g030::8)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών