Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 28693
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 04 Φεβ 2021, 20:20

Τί γίνεται ρε παιδιά;
Ανάρτηση για Φιλιππίδη από Ελληνίδα πρώην ηθοποιό που μένει στο Λονδίνο

02/02/2021

Εικόνα

Η Νάνσυ Μάρκου γράφει στο Facebook για την εμπειρία της όταν θέλησε να γίνει ηθοποιός - Κατά τη διάρκεια πρόβας ο γνωστός ηθοποιός της έπιασε το χέρι και τη χάιδεψε

O ηθοποιός Πέτρος Φιλιππίδης χθες Δευτέρα εξέδωσε ανακοίνωση διά των πληρεξούσιων δικηγόρων ζητώντας να μην εμπλέκεται το όνομά του σε περιστατικά που, όπως τονίζει, ο ίδιος αγνοεί. Νωρίτερα το απόγευμα της Τρίτης μία κοπέλα που ζει στο Λονδίνο ανάρτησε στο προφίλ της στα social media ένα μακροσκελές κείμενο στο οποίο περιγράφει τη γνωριμία της με τον ηθοποιό καθώς και την παρενόχληση που υπέστη. Μάλιστα παραθέτει και την ανακοίνωση που εξέδωσε ο ηθοποιός.

Η κοπέλα τονίζει ότι τον γνώρισε στο τελευταίο έτος της σχολής της και την επόμενη χρονιά δούλεψε ως ταξιθέτρια σε θέατρο όπου πρωταγωνιστούσε ο ηθοποιός. Όπως σημειώνει «μετά από κάποιο καιρό, 1-2 μήνες, κι ενώ, όπως νόμιζα, με βοηθούσε με φωνητικές ασκήσεις, μου επέτρεπε να πηγαίνω σε πρόβες κ.α., μου πιάνει το χέρι και με χαιδεύει. Πάγωσα. ''Τι έγινε?'' μου λεει. ''Τίποτα'' του λέω. Μου λεει ''Θα σταματήσω αν δε θέλεις.'' Με βλέπει που ήμουν σαστισμένη και μου λεει ''Κοίτα, έχω μια γυναίκα και ένα παιδί, ας μη το κάνουμε θέμα. Δε θέλεις, δε θέλεις''.
Εγώ έπρεπε να σκεφτώ ότι έχει γυναίκα, παιδί, καριέρα, φήμη? Μετά από λίγο καιρό, και άλλων περιστατικών, γιατί δε σταμάτησε εκεί η εκμετάλευση, και με άλλους ανθρώπους να εμπλέκονται..δήλωσα την παραίτηση μου στον υπεύθυνο του θεάτρου. Με ρώτησε ''Σε πείραξε, πές μου. Ξέρω τι κάνει''. Ο φωτιστής και ο μουσικός του θεάτρου επίσης ήξεραν. Μου το είπαν. Όλοι ήξεραν τι έκανε και για ποιό λόγο πολλές ταξιθέτριες έφευγαν μέσα σε λίγους μήνες από το θέατρο».

Εικόνα

Εικόνα

«Θέλεις να μιλήσεις με λεπτομέρειες, Πέτρο, για το τι έχεις κάνει σε μένα? Θέλεις να μιλήσεις και να εξηγήσεις την ημέρα που γύρισα σπίτι και είπα στη μητέρα μου ότι φεύγω από το θέατρο και δε θέλω να δουλέψω σαν ηθοποιός και να περιγράψεις το τι έβλεπαν τα μάτια της? Δεν έχουμε μιλήσει ποτέ γι αυτό το θέμα, η οικογένεια μου το μαθαίνει τώρα, με αυτήν την ανάρτηση. Η μητέρα μου όμως το ήξερε, είμαι σίγουρη. Ήξερε ότι κάτι είχε γίνει. Θέλεις να αναφερθείς στην κοροιδία που μου πουλούσες πως αν κάνουμε σεξ θα μου δώσεις ρόλους σε θέατρα? Θέλεις να αναφερθείς στις λεπτομέρειες αυτές?», προσθέτει ακόμη η κοπέλα.

«Είσαι ένας γελοίος ανθρωπάκος. Κι εσύ και οι ομοίοι σου. Άλλαξα χώρα για να ξεφύγω αλλά οι σκέψεις του τι γινόταν εκείνα τα βράδια στο θέατρο είναι ακόμα μαζί μου και δε θα φύγουν ποτέ. Εκμεταλεύτηκες ένα κορίτσι 22 χρονών τότε που ήθελε τι? Να γίνει ηθοποιός. Μπράβο σου....για εμένα και για όλα τα κορίτσια στα οποία έχεις κάνει το ίδιο. Είμαι γεμάτη οργή αυτή τη στιγμή. Αλλά να ξέρεις πως αν είναι να πάει παρακάτω αυτή η ιστορία, εγώ θα είμαι στην πρώτη γραμμή να σε παλέψω με ό,τι έχω», καταλήγει.

αναλυτικά η ανάρτηση:

Με αφορμή το παρακάτω γράμμα, μοιράζομαι κι εγώ με τη σειρά μου την εμπειρία μου με αυτόν τον άνθρωπο - τον μεγάλο μας Έλληνα ηθοποιό. Δεν ξέρω αν θα βγεί κάτι από αυτήν την ιστορία αλλά, το να μιλάς, να τα βγάζεις από μέσα σου, θεωρώ ότι είναι λίγο καθυσηχαστικό. Ενημερώνεις τον κόσμο και ελπίζεις ότι ίσως και κάτι να γίνει, ίσως να ανοίξουμε όλοι μας τα μάτια και δούμε ποιούς ανθρώπους εξισώνουμε και χαρίζουμε το σεβασμό μας.

Αυτοί που με γνωρίζουν, ήξεραν ότι από μικρή ηλικία, 14-15, ήθελα να γίνω ηθοποιός. Μετά από πολλές συζητήσεις με τους γονείς μου για την επιλογή μου αυτή, πήγα σε δραματική σχολή μετά το λύκειο. Εκεί, είχα την τύχη να γνωρίσω σπουδαίους ανθρώπους, ηθοποιούς σκηνοθέτες, σκηνογράφους, χορευτές....πολλούς! Μέσα σε αυτούς ήταν και ο Κ. Φιλιππίδης.

Τότε, τον θεωρούσα μεγάλο δάσκαλο. Κάναμε μαθήματα στο τελευταίο έτος της σχολής και τον επόμενο δούλεψα ως ταξιθέτρια σε μια από τις παραστάσεις που σκηνοθετούσε και πρωταγωνιστούσε. Την πρώτη μέρα, η ημέρα της δοκιμής των ρούχων μου, και καθώς κατεβαίναμε τις σκάλες του θεάτρου και προς την έξοδο μου είπε ''χαίρομαι πολύ που είσαι εσύ εδώ''. Σκεπτόμενη πως μπορεί και να αναφέρεται στο ταλέντο μου (!!!!!!) του είπα σας ευχαριστώ πολύ Και τότε μου είπε ότι μπορώ να του μιλάω στον ενικό. Δεν είπα κάτι.



Μετά από κάποιο καιρό, 1-2 μήνες, κι ενώ, όπως νόμιζα, με βοηθούσε με φωνητικές ασκήσεις, μου επέτρεπε να πηγαίνω σε πρόβες κ.α., μου πιάνει το χέρι και με χαιδεύει. Πάγωσα. ''Τι έγινε?'' μου λεει. ''Τίποτα'' του λέω. Μου λεει ''Θα σταματήσω αν δε θέλεις.'' Με βλέπει που ήμουν σαστισμένη και μου λεει ''Κοίτα, έχω μια γυναίκα και ένα παιδί, ας μη το κάνουμε θέμα. Δε θέλεις, δε θέλεις''.
Εγώ έπρεπε να σκεφτώ ότι έχει γυναίκα, παιδί, καριέρα, φήμη? Μετά από λίγο καιρό, και άλλων περιστατικών, γιατί δε σταμάτησε εκεί η εκμετάλευση, και με άλλους ανθρώπους να εμπλέκονται..δήλωσα την παραίτηση μου στον υπεύθυνο του θεάτρου. Με ρώτησε ''Σε πείραξε, πές μου. Ξέρω τι κάνει''.

Ο φωτιστής και ο μουσικός του θεάτρου επίσης ήξεραν. Μου το είπαν. Όλοι ήξεραν τι έκανε και για ποιό λόγο πολλές ταξιθέτριες έφευγαν μέσα σε λίγους μήνες από το θέατρο.
Θέλεις να μιλήσεις με λεπτομέρειες, Πέτρο, για το τι έχεις κάνει σε μένα? Θέλεις να μιλήσεις και να εξηγήσεις την ημέρα που γύρισα σπίτι και είπα στη μητέρα μου ότι φεύγω από το θέατρο και δε θέλω να δουλέψω σαν ηθοποιός και να περιγράψεις το τι έβλεπαν τα μάτια της? Δεν έχουμε μιλήσει ποτέ γι αυτό το θέμα, η οικογένεια μου το μαθαίνει τώρα, με αυτήν την ανάρτηση. Η μητέρα μου όμως το ήξερε, είμαι σίγουρη. Ήξερε ότι κάτι είχε γίνει. Θέλεις να αναφερθείς στην κοροιδία που μου πουλούσες πως αν κάνουμε σεξ θα μου δώσεις ρόλους σε θέατρα? Θέλεις να αναφερθείς στις λεπτομέρειες αυτές?

Είσαι ένας γελοίος ανθρωπάκος. Κι εσύ και οι ομοίοι σου. Άλλαξα χώρα για να ξεφύγω αλλά οι σκέψεις του τι γινόταν εκείνα τα βράδια στο θέατρο είναι ακόμα μαζί μου και δε θα φύγουν ποτέ. Εκμεταλεύτηκες ένα κορίτσι 22 χρονών τότε που ήθελε τι? Να γίνει ηθοποιός. Μπράβο σου....για εμένα και για όλα τα κορίτσια στα οποία έχεις κάνει το ίδιο. Είμαι γεμάτη οργή αυτή τη στιγμή. Αλλά να ξέρεις πως αν είναι να πάει παρακάτω αυτή η ιστορία, εγώ θα είμαι στην πρώτη γραμμή να σε παλέψω με ό,τι έχω.

https://www.protothema.gr/greece/articl ... o-londino/

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24943
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 04 Φεβ 2021, 20:24

Πέτρος Φιλιππίδης: Με συμπτώματα εγκεφαλικού στο νοσοκομείο -Η ανακοίνωση της οικογένειας
https://www.google.com/amp/s/www.iefime ... eias%3famp

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Φεβ 2021, 20:28

Κρίμα. Εδώ φαίνεται ότι η κοπέλα όντως το είπε απλά για να το βγάλει από μέσα της και δεν έχει κάποιο σκοπό πέραν αυτού.
Είναι αυτό που λένε never meet your heroes. Μου άρεσε ο Φιλιππίδης όταν ήμουν μικρός.

Αλλά ίσως αν καούν αρκετοί, οι επόμενοι να είναι καλύτεροι.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 04 Φεβ 2021, 20:36

.


Μεγάλος Δάσκαλος ο Φιλλιπίδης.....λέει η κοπελιά..... :fp:

Ουτε γιά να ξεψειρίζει τη μαιμού πού είχα δεν θα τον επαιρνα τόν γελοίο αυτιστικό.....


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Georg Von Balkanen
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: 04 Σεπ 2019, 11:33

Re: Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Georg Von Balkanen » 04 Φεβ 2021, 20:39

Μου έκανε παρατήρηση επειδή έτρωγα τσιπς και έπινα γρανίτα την ώρα της παράστασης. Παρακολουθώ τις εξελίξεις με σαρδονιο χαμόγελο. Ήρθε η ώρα του θερισμού.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48030
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 04 Φεβ 2021, 20:40

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
04 Φεβ 2021, 20:36
.


Μεγάλος Δάσκαλος ο Φιλλιπίδης.....λέει η κοπελιά..... :fp:

Ουτε γιά να ξεψειρίζει τη μαιμού πού είχα δεν θα τον επαιρνα τόν γελοίο αυτιστικό.....


.
Είχες και μαϊμού, ή χρησιμοποιείς τη λέξη με την αγγλική της έννοια?
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

CRWH
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 19 Μαρ 2020, 23:58
Phorum.gr user: CRWH

Re: Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CRWH » 04 Φεβ 2021, 20:45

Georg Von Balkanen έγραψε:
04 Φεβ 2021, 20:39
Μου έκανε παρατήρηση επειδή έτρωγα τσιπς και έπινα γρανίτα την ώρα της παράστασης. Παρακολουθώ τις εξελίξεις με σαρδονιο χαμόγελο. Ήρθε η ώρα του θερισμού.
Καλα σου εκανε, ευτυχως σε εκαναν ανθρωπο οι Ουννοι.

Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 04 Φεβ 2021, 20:48

Κρίμα να χαθεί έτσι τέτοιο ταλέντο.

Άκου εκεί να της χαιδεψει το χέρι... ο ανώμαλος.
Ήρθε η ώρα να επαναφέρουν την θανατική ποινή, νομίζω
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 04 Φεβ 2021, 20:48

μου πιάνει το χέρι και με χαιδεύει. Πάγωσα.
:smt017

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 04 Φεβ 2021, 21:04

Fluffy έγραψε:
04 Φεβ 2021, 20:48
μου πιάνει το χέρι και με χαιδεύει. Πάγωσα.
:smt017
Όλοι το έχουμε πάθει αυτό με τα κρύα χέρια :smt017
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6763
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 04 Φεβ 2021, 21:22

Μέσα στην ανωμαλία η σόουμπιζ. Αυτός τώρα κάνει ότι έχει τάχα εγκεφαλικό για να γλυτώσει....

Γενιά της Αγαμίας
Δημοσιεύσεις: 2482
Εγγραφή: 26 Δεκ 2020, 21:39

Re: Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αγαμίας » 04 Φεβ 2021, 21:27

Georg Von Balkanen έγραψε:
04 Φεβ 2021, 20:39
Μου έκανε παρατήρηση επειδή έτρωγα τσιπς και έπινα γρανίτα την ώρα της παράστασης.
καλά σου έκανε
σε αυτούς που τρώνε τσιπς την ώρα του θεάτρου και σινεμά θα πρέπει κανονικά να ανοίγει μια καταπακτή κάτω από την καρέκλα τους


ευτυχώς για τα επόμενα 1-2-5-10 χρόνια, δεν θα έχουμε τέτοια προβλήματα :-?

Άβαταρ μέλους
Guybrush Threepwood
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2020, 14:50
Phorum.gr user: Guybrush Threepwood
Τοποθεσία: Mêlée Island

Re: Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Guybrush Threepwood » 04 Φεβ 2021, 21:28

Έκλεισε και το μάτι στα χρυσά αυγά κάποτε.

Στα σκατά.
I could really use a breath mint.

Γενιά της Αγαμίας
Δημοσιεύσεις: 2482
Εγγραφή: 26 Δεκ 2020, 21:39

Re: Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αγαμίας » 04 Φεβ 2021, 21:31

Guybrush Threepwood έγραψε:
04 Φεβ 2021, 21:28
Έκλεισε και το μάτι στα χρυσά αυγά κάποτε.
...και ο αριστερός το βιολί του

lagavulis
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 23 Απρ 2018, 19:04
Phorum.gr user: lagavulis

Re: Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lagavulis » 04 Φεβ 2021, 23:25

Prepon έγραψε:
04 Φεβ 2021, 20:48
Κρίμα να χαθεί έτσι τέτοιο ταλέντο.

Άκου εκεί να της χαιδεψει το χέρι... ο ανώμαλος.
Ήρθε η ώρα να επαναφέρουν την θανατική ποινή, νομίζω
Ας μην καταφεύγουμε στα άκρα. Θα μπορούσε η μικρή να κουβαλάει σιδερικό, για προστασία.
Από εκείνα τα μικρούλια, τα γυναικεία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών