Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
sympathy
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2020, 22:23

Re: Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sympathy » 28 Μαρ 2021, 22:16

Χίος βόθρος.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37586
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Μαρ 2021, 22:25

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
06 Φεβ 2021, 09:08

«Θέλεις να μιλήσεις με λεπτομέρειες, Πέτρο, για το τι έχεις κάνει σε μένα? (...)

Θέλεις να αναφερθείς στην κοροιδία που μου πουλούσες πως αν κάνουμε σεξ θα μου δώσεις ρόλους σε θέατρα? Θέλεις να αναφερθείς στις λεπτομέρειες αυτές?

Άλλαξα χώρα για να ξεφύγω αλλά οι σκέψεις του τι γινόταν εκείνα τα βράδια στο θέατρο είναι ακόμα μαζί μου και δε θα φύγουν ποτέ. Εκμεταλεύτηκες ένα κορίτσι 22 χρονών τότε που ήθελε τι? Να γίνει ηθοποιός. Μπράβο σου....για εμένα και για όλα τα κορίτσια στα οποία έχεις κάνει το ίδιο. Είμαι γεμάτη οργή αυτή τη στιγμή. »
:smt017
Τι δε καταλαβαίνεις;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28681
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 31 Μαρ 2021, 21:42

30|03|2021
Ο ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ “ΑΓΙΟΓΡΑΦΕΙ” ΤΟΝ ΛΙΓΝΑΔΗ! “ΠΡΟΣΕΥΧΕΤΑΙ ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ”, Ο ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΗΣ! ΝΙΚΟΛΑΚΗ, ΠΗΡΕΣ ΚΟΥΡΑΜΑΝΑ ΚΙ ΕΣΥ, ΣΑΝ ΤΟΝ ΜΑΣΤΡΟΠΟ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΛΑΚΗ ΤΗΣ ΕΛ.ΑΣ; “ΞΕΥΤΙΛΕΣ”, ΑΓΡΙΟ ΚΡΑΞΙΜΟ.

Εικόνα

Η εφημερίδα του Χατζηνικολαου σε ένα ακόμη διατεταγμένο δημοσίευμα αγιογραφει τον Λιγναδη …
Δεν καταλαβαίνω γιατί έχουν τέτοιο κόψιμο να προστατεύσουν έναν κατηγορούμενο για παιδεραστια;
Φοβουνται κάτι;
Γιατί βλέπω ότι δεν κρατούν, πλέον, ούτε τα προσχήματα μμε_ξεφτιλες.

Δείτε το χαρακτηριστικό απόσπασμα:


https://www.makeleio.gr/%ce%b5%ce%be%cf ... %9d%ce%91/


31/03/2021
Δ.Λιγνάδης: Νέα δίωξη σε βάρος του για βιασμό.

Εικόνα

Ο πρώην καλλιτεχνικός διευθυντής του Εθνικού Θεάτρου, Δημήτρης Λιγνάδης, βρίσκεται αντιμέτωπος με μία ακόμη κατηγορία για βιασμό.

Η εισαγγελία πρωτοδικών της Αθήνας άσκησε σε βάρος του σκηνοθέτη δίωξη σε βαθμό κακουργήματος για βιασμό βάσει της μήνυσης που είχε καταθέσει στις αρχές Μαρτίου νεαρός άνδρας, μετά την προφυλάκιση του κατηγορούμενου.

Πρόκειται για τον τρίτο κατά σειρά μηνυτή που έχει στραφεί κατά του Δημήτρη Λιγνάδη υποστηρίζοντας ότι βιάστηκε στο διαμέρισμα του σκηνοθέτη στο Μεταξουργείο το 2018.

Ο Δημήτρης Λιγνάδης στο πλαίσιο της προκαταρκτικής έρευνας που διενεργήθηκε, έδωσε έγγραφες εξηγήσεις διά υπομνήματος αρνούμενος την κατηγορία. Υποστήριξε δε, ότι δεν γνωρίζει καν τον μηνυτή και πως το περιεχόμενο της μήνυσης αποτελεί φανταστικό σενάριο.

Στο μικροσκόπιο της εισαγγελικής έρευνας είχαν μπει και οι αναφορές του μηνυτή ότι ο Δημήτρης Λιγνάδης του είχε επιδείξει πορνογραφικό υλικό στον υπολογιστή του, ωστόσο από την σχετική έρευνα που διενεργήθηκε μέσω της αστυνομίας δεν προέκυψε κάτι μεμπτό.

Η δικογραφία θα διαβιβαστεί στην 19η τακτική ανακρίτρια, η οποία αναμένεται να καλέσει σε απολογία τον Δ.Λιγνάδη.

Τι αναφέρει ο μηνυτής του Δημήτρη Λιγνάδη.

Όπως προαναφέρθηκε ο καταγγελλόμενος βιασμός έγινε μέσα στο διαμέρισμα του σκηνοθέτη, το οποίο περιγράφεται λεπτομερώς στη μήνυση και ενόσω ο καταγγέλλων, όπως ισχυρίζεται, είχε χάσει τις αισθήσεις του.

«Κάποια στιγμή ο μηνυόμενος πήγε στην κουζίνα και επέστρεψε, φέρνοντάς μου ένα επιπλέον ποτήρι ουίσκι, το οποίο λόγω της εντονότατης ψυχικής υπερδιέγερσης και αμηχανίας που ένιωθα, ήπια μονορούφι. Ξαφνικά ένιωσα το σώμα μου να πυρακτώνεται, το αίμα να ανεβαίνει στο κεφάλι μου, θόλωσε η όρασή μου και άρχισα να χάνω την αίσθηση του περιβάλλοντος. Σωριάστηκα λιπόθυμος στον καναπέ.

Όταν ξύπνησα, δεν ξέρω πόση ώρα είχε περάσει, βρέθηκα ξαπλωμένος στον καναπέ και γυμνός από τη μέση και κάτω…

Ζαλισμένος όπως ήμουν και χωρίς να έχω επανακτήσει πλήρως τον έλεγχο των αισθήσεών μου, τον ρώτησα ''τι έγινε, τι μου έκανες;'' κι αυτός με σαρκαστικό ύφος μού απάντησε ''έλα τώρα που δε σ’ άρεσε''… Ουρλιάζοντας, του είπα ''ρε π…, τι μου έκανες ρε κ…'', και ταυτόχρονα, με όση δύναμη είχα, του έριξα ένα πολύ δυνατό χαστούκι», περιγράφει μεταξύ άλλων ο μηνυτής.
https://www.pronews.gr/elliniki-politik ... gia-viasmo

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 31 Μαρ 2021, 23:05

Καλά πως μπορεί να βιαστεί ένας άντρας; Είμαστε με τα καλά μας; Αρχίζει να βρωμάει η δουλειά μου φαίνεται.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28681
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 22 Απρ 2021, 20:27

21/04/2021
Δημήτρης Λιγνάδης: Νέα εισαγγελική έρευνα για βιασμό μετά την τέταρτη καταγγελία.
Τις επόμενες ημέρες εξηγήσεις από πασίγνωστο πρωταγωνιστή, ένας ακόμη ηθοποιός θα κληθεί ως ύποπτος.


Εικόνα

Στο μικροσκόπιο του εισαγγελέα μπαίνει μια ακόμη καταγγελία για βιασμό, η τέταρτη κατά σειρά, σε βάρος του προφυλακισμένου Δημήτρη Λιγνάδη.

Η κατάθεση που έδωσε ενώπιον της ανακρίτριας, που χειρίζεται την υπόθεση, 24χρονος σήμερα άνδρας, ο οποίος καταγγέλλει τον σκηνοθέτη-ηθοποιό ότι τον βίασε όταν ήταν 17 ετών, ήταν αυτή που άνοιξε τον νέο κύκλο της έρευνας.

Η δικαστική λειτουργός διαβίβασε την επίμαχη κατάθεση στην Εισαγγελία και με εντολή της προϊσταμένης ο εισαγγελέας Κώστας Σπυρόπουλος θα διενεργήσει προκαταρκτική εξέταση με πρώτο μάρτυρα τον νεαρό καταγγέλλοντα.

Ο Δημήτρης Λιγνάδης εκτιμάται ότι θα κληθεί σε εξηγήσεις και για αυτή την καταγγελία και αμέσως μετά ο αρμόδιος εισαγγελέας θα αποφασίσει αν θα προχωρήσει σε νέα κακουργηματική δίωξη σε βάρος του ή όχι.

Εξηγήσεις από πασίγνωστο πρωταγωνιστή.
Παράλληλα, εξηγήσεις ενώπιον της δικαιοσύνης έχει κληθεί να δώσει τα επόμενα εικοσιτετράωρα πασίγνωστος πρωταγωνιστής ο οποίος καταγγέλλεται για έναν βιασμό και δυο απόπειρες. Ο γνωστός πρωταγωνιστής κλήθηκε σε ανωμοτί κατάθεση και ζήτησε προθεσμία η οποία λήγει εντός της εβδομάδας προκειμένου να προετοιμάσει την υπερασπιστική του γραμμή. Ωστόσο, ο ηθοποιός έχει το δικαίωμα να αποφύγει την αυτοπρόσωπη παρουσία ενώπιον του εισαγγελικού λειτουργού, καταθέτοντας διά του δικηγόρου του γραπτό υπόμνημα παροχής εξηγήσεων. Σε κάθε περίπτωση οι πληροφορίες αναφέρουν ότι αρνείται κατηγορηματικά όσα του καταλογίζουν οι τρεις γυναίκες ηθοποιοί.

Την ίδια ώρα, πληροφορίες αναφέρουν πως ο χρόνος μετρά αντίστροφα για να κληθεί με την ιδιότητα του υπόπτου ένας ακόμη ηθοποιός γνωστός από τηλεοπτικές σειρές και θεατρικές παραστάσεις. Τον ηθοποιό καταγγέλλει νεαρή γυναίκα, που δεν ανήκει στον καλλιτεχνικό χώρο, η οποία φέρεται να περιγράφει πράξεις σεξουαλικής κακοποίησής της το 2020, οι οποίες σε νομικό επίπεδο στοιχειοθετούν το αδίκημα του βιασμού.
https://www.newsbeast.gr/society/arthro ... ri-lignadi



Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 07 Μάιος 2021, 09:06

Ο Φιλιππίδης όλα καλά; Τόσες καταγγελίες και ακόμα δεν έχει απολογηθεί ή προφυλακιστεί;
Μεγάλη αμηχανία προκαλεί το metoo στην κυβέρνηση

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Μάιος 2021, 09:11

Υδράργυρος έγραψε:
07 Μάιος 2021, 09:06
Ο Φιλιππίδης όλα καλά; Τόσες καταγγελίες και ακόμα δεν έχει απολογηθεί ή προφυλακιστεί;
Μεγάλη αμηχανία προκαλεί το metoo στην κυβέρνηση
κοίτα, στα γλυκά μας πολιτισμένα Δεσποτάτα ο άλλος ακολουθούσε την κοπέλα μεσάνυχτα με το τσουτσούνι έξω τον έγραψε η κάμερα και απ' ό,τι φαίνεται θα φάει 1 χρόνο με αναστολή και καμιά πεντακοσαριά ευρώ δικαστικά έξοδα. Και μπορεί και να μη χρειαστεί να ξαναδουλέψει ποτέ του αν κάνει μήνυση σε όλους αυτούς που κυκλοφόρησαν το βίντεο χωρίς να κρύβουν φάτσα.

Ο Φιλιππίδης δεν κατηγορείται για βιασμό αλλά για παρόμοιες συμπεριφορές. Adjust your expectations.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 07 Μάιος 2021, 09:33

foscilis έγραψε:
07 Μάιος 2021, 09:11

κοίτα, στα γλυκά μας πολιτισμένα Δεσποτάτα ο άλλος ακολουθούσε την κοπέλα μεσάνυχτα με το τσουτσούνι έξω τον έγραψε η κάμερα και απ' ό,τι φαίνεται θα φάει 1 χρόνο με αναστολή και καμιά πεντακοσαριά ευρώ δικαστικά έξοδα. Και μπορεί και να μη χρειαστεί να ξαναδουλέψει ποτέ του αν κάνει μήνυση σε όλους αυτούς που κυκλοφόρησαν το βίντεο χωρίς να κρύβουν φάτσα.

Ο Φιλιππίδης δεν κατηγορείται για βιασμό αλλά για παρόμοιες συμπεριφορές. Adjust your expectations.
Ο Τσουτσούνης κατηγορείται για προσβολή γενετήσιας αξιοπρέπειας. Καλώς ή κακώς οι ποινές είναι αυτές που λες. Αλλά ο Φιλιππίδης κατηγορείται για απόπειρα βιασμού, βιασμό, χρόνια και συστηματική προσβολή γενετήσιας αξιοπρέπειας.
Νόμοι υπάρχουν για να τον προφυλακίσουν. Πολιτική βούληση δε βλέπω


Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 12 Μάιος 2021, 13:46

5 μήνες τώρα σωρεία καταγγελιών, ακόμα δεν έχει κληθεί για απολογία ο Φιλιππίδης;

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 12806
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 12 Μάιος 2021, 13:57

Υδράργυρος έγραψε:
12 Μάιος 2021, 13:46
5 μήνες τώρα σωρεία καταγγελιών, ακόμα δεν έχει κληθεί για απολογία ο Φιλιππίδης;
Πέτρος Φιλιππίδης: Ποινική δίωξη σε βαθμό κακουργήματος για δύο απόπειρες βιασμού και ένα βιασμό

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 12 Μάιος 2021, 14:08

Ναύτης έγραψε:
12 Μάιος 2021, 13:57
Υδράργυρος έγραψε:
12 Μάιος 2021, 13:46
5 μήνες τώρα σωρεία καταγγελιών, ακόμα δεν έχει κληθεί για απολογία ο Φιλιππίδης;
Πέτρος Φιλιππίδης: Ποινική δίωξη σε βαθμό κακουργήματος για δύο απόπειρες βιασμού και ένα βιασμό
Ακόμα δεν έχει προφυλακιστεί αυτό το σίχαμα;

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 12806
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 12 Μάιος 2021, 14:09

Υδράργυρος έγραψε:
12 Μάιος 2021, 14:08
Ναύτης έγραψε:
12 Μάιος 2021, 13:57
Υδράργυρος έγραψε:
12 Μάιος 2021, 13:46
5 μήνες τώρα σωρεία καταγγελιών, ακόμα δεν έχει κληθεί για απολογία ο Φιλιππίδης;
Πέτρος Φιλιππίδης: Ποινική δίωξη σε βαθμό κακουργήματος για δύο απόπειρες βιασμού και ένα βιασμό
Ακόμα δεν έχει προφυλακιστεί αυτό το σίχαμα;
Ακόμα όχι, αλλά οσονούπω τον βλέπω να τρώγει ακτινίδια μαζί με τον Μένιο :lol:

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28681
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 12 Μάιος 2021, 20:27

12/05/2021
Δ.Λιγνάδης: Αντιμέτωπος και με τέταρτη καταγγελία για βιασμό.
Kαταγγέλλεται για βιασμό από έναν 24χρονο σήμερα άνδρα.


Εικόνα

Aντιμέτωπος και με τέταρτη καταγγελία βιασμού βρίσκεται ο προφυλακισμένος ηθοποιός και σκηνοθέτης, Δημήτρης Λιγνάδης.

Ο κατηγορούμενος, ο οποίος κρατείται προσωρινά στις φυλακές της Τρίπολης, καταγγέλλεται για βιασμό από έναν 24χρονο σήμερα άνδρα, ο οποίος αυτοβούλως είχε εμφανιστεί, τον περασμένο Μάρτιο, στην ανακρίτρια που διερευνά την υπόθεση.

Όπως είχε υποστηρίξει, βιάστηκε από τον Δημήτρη Λιγνάδη δύο φορές, πριν από 7 χρόνια. Ο εισαγγελέας έστειλε την σχετική παραγγελία για να ληφθούν ανωμοτί εξηγήσεις από τον ηθοποιό στο τμήμα ασφαλείας Τριπόλεως.

Αμέσως μετά ο φάκελος θα επιστρέψει στην εισαγγελία για την αποτίμηση του συνόλου των αποδεικτικών στοιχείων, ώστε να κριθεί αν θα ασκηθεί ή όχι ποινική δίωξη εναντίον του και για την τέταρτη καταγγελία.


https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... gia-viasmo


12/05/2021
Δεύτερος πασίγνωστος ηθοποιός μετά τον Π.Φιλιππίδη καλείται ως ύποπτος για βιασμό.
Καταγγέλλεται από γυναίκα ότι την βίασε το 2020.


Εικόνα

Μετά τον Πέτρο Φιλιππίδη, ακόμη ένας πασίγνωστος ηθοποιός κλήθηκε ως ύποπτος για να δώσει εξηγήσεις με την ιδιότητα του υπόπτου τέλεσης κακουργηματικής πράξης.

Ο γνωστός ηθοποιός καταγγέλλεται από γυναίκα ότι τη βίασε το 2020. Η αρχική καταγγελία είχε γίνει στο Σωματείο Ελλήνων Ηθοποιών (ΣΕΗ) και στη συνέχεια ο σχετικός φάκελος κατατέθηκε στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών από τον πρόεδρο του πειθαρχικού οργάνου του Σωματείου, Πασχάλη Τσαρούχα.

Στο πλαίσιο της προκαταρκτικής που διενεργεί ο εισαγγελέας Κώστας Σπυρόπουλος, η γυναίκα κλήθηκε να καταθέσει και επιβεβαίωσε και ενώπιον του εισαγγελικού λειτουργού όσα υποστήριξε στο ΣΕΗ.

Την ίδια ώρα προς αρχειοθέτηση οδεύουν οι καταγγελίες που έγιναν στο ΣΕΗ από συνολικά 11 γυναίκες κατά γνωστού σεναριογράφου, τις οποίες επίσης είχε παραδώσει στον εισαγγελέα ο Πασχάλης Τσαρούχας.

Σύμφωνα με πληροφορίες, από την εισαγγελική έρευνα που διενεργήθηκε δεν στοιχειοθετούνται εις βάρος του αδικήματα κατά της γενετήσιας αξιοπρέπειας.
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... i-kaleitai

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28681
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κι άλλη καταγγελία στο σανίδι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 20 Μάιος 2021, 22:00

19/05/2021
Νέα σοκαριστική καταγγελία γυναίκας ηθοποιού: «Κατέβασε το παντελόνι του και μου είπε...»
Η ηθοποιός ήταν 24 ετών όταν συνέβη το συμβάν.


Εικόνα

Μια νέα καταγγελία έρχεται να ταράξει για άλλη μια φορά τα ήδη φουρτουνιασμένα νερά του θεάτρου.

Ελληνίδα ηθοποιός που έγινε γνωστή στο ευρύ κοινό με τη συμμετοχή της σε μια από τις πιο επιτυχημένες τηλεοπτικές σειρές της τελευταίας 10ετίας, αποκαλύπτει στη «Μπαμ στο Ρεπορτάζ» πως σε ηλικία 24 ετών δέχτηκε σεξουαλική επίθεση και ανήθικες προτάσεις από καταξιωμένο ηθοποιό με αντάλλαγμα πολυπόθητους ρόλους.

Η γνωστή ηθοποιός (η οποία θέλει να τηρήσει την ανωνυμία της, αλλά δηλώνει πρόθυμη να καταθέσει στις δικαστικές Αρχές) εξιστορεί πώς γνωρίστηκε με τον πρωταγωνιστή που καταγγέλλει, ενώ περιγράφει με ανατριχιαστικές λεπτομέρειες τον τρόπο της δράσης του.

Η καταγγέλλουσα αναφέρει ότι γνώρισε τον κατηγορούμενο όταν ήταν φοιτήτρια στη δραματική σχολή. Εκείνη την περίοδο βρίσκονταν αμφότεροι κάτω από τη «στέγη» μεγάλου καναλιού, συμμετέχοντας σε σίριαλ που γυρίζονταν. Ωστόσο, όπως η ίδια καταγγέλλει, πολύ γρήγορα τον απομυθοποίησε και τον σιχάθηκε!

«Ένα βράδυ φεύγοντας από το στούντιο μού πρότεινε να με γυρίσει εκείνος με το αυτοκίνητο. ∆έχτηκα με χαρά. Στη διαδρομή του ανέφερα ότι είμαι φοιτήτρια δραματικής σχολής και ότι θα ήθελα πολύ κάποια στιγμή να συνεργαστούμε. Μέσα στο αυτοκίνητο ήταν κύριος, δεν με έφερε καθόλου σε δύσκολη θέση. Μάλιστα μου πρότεινε να πάω αύριο στο θέατρο που πρωταγωνιστεί, ώστε να του αφήσω το βιογραφικό μου. Εγώ πήγα πανευτυχής την επόμενη ημέρα στο θέατρο. Μου είπε να τον ακολουθήσω στο καμαρίνι του.»

«Διάβασε το βιογραφικό μου και φάνηκε ενθουσιασμένος. Με ρώταγε για τους στόχους μου και εγώ χάρηκα πολύ που μου αφιέρωνε χρόνο ένας τόσο καταξιωμένος ηθοποιός.

Κάποια στιγμή σηκώθηκε και έφυγε από το καμαρίνι και μετά από λίγα λεπτά τον βλέπω να επιστρέφει με κατεβασμένο το παντελόνι, να κλειδώνει την πόρτα και να έρχεται προς το μέρος μου λέγοντάς μου ‘’ρούφα’’.

Εγώ αρχικά παθαίνω σοκ. Μόλις συνειδητοποίησα τι συνέβαινε του λέω ‘’αυτό είναι το τίμημα για να κάνω καριέρα;’’ και μου απαντάει ‘’δεν ξέρω, αυτό θα το δούμε’’. Εγώ τα έχασα, δεν ήξερα τι να κάνω. Φοβήθηκα μην κλείσω την πόρτα στο όνειρό μου. Του είπα να με αφήσει να το σκεφτώ και σηκώθηκα και έφυγα τρέμοντας» περιέγραψε στην «Μ» η ηθοποιός.

Παράλληλα ανέφερε ότι ο γνωστός ηθοποιός έχει καταστρέψει πολλά νέα παιδιά, καθώς έβαζε «λόγια» σε διάφορους θιασάρχες, προκειμένου να μη βρίσκουν ανοιχτές «πόρτες» για δουλειά!

Τηλεφωνήματα.
«Στο βιογραφικό μου είχα γράψει μέσα το τηλέφωνό μου και από εκείνη την ημέρα ξεκίνησε να με παίρνει τηλέφωνο. Συγκεκριμένα μου έκανε αναπάντητες και ζητούσε να τον καλέσω εγώ για να μη βλέπει η γυναίκα του στις εξερχόμενες κλήσεις τον αριθμό μου. Κάθε φορά που με έπαιρνε τηλέφωνο ταραζόμουν, ήλπιζα ότι με παίρνει για επαγγελματικούς λόγους, τελικά όμως μου έλεγε κάθε φορά τις ερωτικές φαντασιώσεις που κάνει και άλλα χυδαία πράγματα» περιγράφει.

Μάλιστα ανέφερε ότι την καλούσε στο τηλέφωνο συνεχώς, πολλές φορές κάνοντάς της μέχρι και 30 αναπάντητες κλήσεις!

«Μετά από κάποιο καιρό συναντηθήκαμε πάλι τυχαία σε μια οντισιόν. Είχε κρατήσει τον αριθμό μου και ξεκίνησε πάλι να με ενοχλεί τηλεφωνικά. Τον ρώταγα αν θα συνεργαστούμε και μου απαντούσε ‘’δεν ξέρω’’, υπονοώντας ότι αν θέλω να συνεργαστούμε πρέπει πρώτα να περάσω από το κρεβάτι του» σημείωσε.

Τα θύματα.
«Θα ήθελα να πω σε όλα τα κορίτσια που έχουν πέσει θύματα σεξουαλικής παρενόχλησης ή κακοποίησης να μη φοβούνται, δεν υπάρχει ισχυρός. Πρέπει να μιλάνε τα θύματα, μόνο έτσι μπορούν να καταπολεμηθούν αυτοί οι άνθρωποι. Όσο σωπαίνουμε και δεν μιλάμε είμαστε συνένοχοι, πρέπει να αντιδράμε. Όλα αυτά τα χρόνια δεν τον είχα καταγγείλει, γιατί σκεφτόμουν ότι θα ρίξω μια ακόμη σπρωξιά με το γοβάκι μου σε έναν άνθρωπο ο οποίος έχει πάρει την κατηφόρα και θα βοηθήσω να πάει στον Άδη.

Σκέφτηκα όμως ότι αν μείνω παρατηρητής αυτομάτως γίνομαι συνένοχος στο να υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι. Όσον αφορά εκείνον, θα ήθελα να του πω ότι η ζωή μου μέχρι σήμερα μου δίδαξε ότι οι πραγματικοί άντρες δεν υποκύπτουν ποτέ στα πάθη τους, ξέρουν να ελέγχουν τους εαυτούς τους. Αυτό σημαίνει ότι ο άνθρωπος που καταγγέλλω σήμερα δεν είναι πραγματικός άντρας» ξεσπάθωσε η καταγγέλλουσα.
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... y-katevase

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών