Κόρη του Στάλιν: Σιχαίνομαι τον Κομμουνισμό

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Κόρη του Στάλιν: Σιχαίνομαι τον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 11 Ιούλ 2018, 20:05



Και κοκομπλόκο οι Αριστεροί...
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
Drexler
Δημοσιεύσεις: 8047
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

Re: Κόρη του Στάλιν: Σιχαίνομαι τον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 11 Ιούλ 2018, 20:10

Η «πανκ» εγγονή του Ιωσήφ Στάλιν δεν έχει καμία σχέση με τον διάσημο παππού της

Εικόνα

«Ολη η ζωή της μητέρας μου είχε να κάνει με την προσπάθειά της να αφήσει πίσω της την Σοβιετική Ενωση και τον Στάλιν. Προσπαθούσε να φτιάξει μια καινούργια ζωή για εκείνη» είχε πει η Chrese στη συνέντευξή της.

«Φυσικά, απεχθανόταν ό,τι έκανε ο Στάλιν. Υπήρξε μια περίοδος, που πολλοί θεωρούσαν και την ίδια υπεύθυνη για τις ενέργειες του πατέρα της. Ηταν τόσο άδικο», είχε συμπληρώσει η εγγονή του Ρώσου δικτάτορα.
Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Κόρη του Στάλιν: Σιχαίνομαι τον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 11 Ιούλ 2018, 20:23

Η κόρη του Φιντέλ Κάστρο αποκάλεσε τον πατέρα της τύραννο και τον θεωρεί υπεύθυνο για την καταστροφή της Κούβας!

Μια καινούργια φωνή εκτοξεύει μύδρους εναντίον του Κάστρο από τον ισπανόφωνο ραδιοσταθμό των αντικαστρικών του Μαϊάμι. Η εκπομπή, που μεταδίδεται πέντε βραδιές την εβδομάδα, ακούγεται ευκρινέστατα στην Αβάνα, που απέχει μόλις 90 μίλια, και οι ακροατές προσέχουν κάθε της λέξη.


Ο Φιντέλ Κάστρο με την κόρη του όταν εκείνη ήταν σε εφηβική ηλικία
Η γυναίκα που βρίσκεται πίσω από τη φωνή είναι η Αλίνα Φερνάντες, η μεγαλύτερη θυγατέρα του Κάστρο, του Φιντέλ, όπως τον αποκαλεί, καθώς δεν τον λέει ποτέ της «πατέρα» ή «μπαμπά».

Η Φερνάντες, θυγατέρα του Κάστρο από μια ερωμένη του την οποία γνώριζε πολλά χρόνια πριν από την αποτυχημένη επίθεσή του στο στρατόπεδο Μονκάντα, το 1953, ήταν 38 χρόνων όταν δραπέτευσε από τον πατέρα της. Η οργή και η διάθεσή της να επαναστατήσει συσσωρεύονταν για πολλά χρόνια, καθώς έβλεπε την Κούβα να καταρρέει γύρω της. «Ο Φιντέλ κατέστρεψε την Κούβα», λέει σήμερα η 46χρονη Φερνάντες. «Έσφαξε τον λαό της και χρεοκόπησε τη χώρα. Και με ποιο όφελος; Δεν νομίζω πως ξέρει ούτε ο ίδιος».

Η πρώτη ανάμνησή της από τον πατέρα της είναι η μέρα που εξαφανίστηκαν από την τηλεόραση τα κινούμενα σχέδια, όταν ήταν τριών ετών. «Ήμουν στην κούνια μου, φορώντας τις πάνες μου», λέει. «Τα κινούμενα σχέδια εξαφανίστηκαν από την οθόνη και εμφανίστηκαν όλοι αυτοί οι άνδρες με τα όπλα και τις γενειάδες.

Λίγες μέρες αργότερα, ένας απ' αυτούς εμφανίστηκε στο σπίτι μου και μου έδωσε μια κούκλα, που ήταν αντίγραφο του εαυτού του, με στρατιωτική στολή και γενειάδα. Ήταν ο Φιντέλ... Πρέπει να έχεις τεράστιο εγωισμό για να δώσεις κάτι τέτοιο σ' ένα κοριτσάκι. Ήθελα μια κούκλα που να μπορώ να την ντύνω και να την στολίζω. Ξερίζωσα τη γενειάδα του». Κι αυτό έμελλε να γίνει το πρότυπο της σχέσης τους...

Ο Κάστρο είχε γνωρίσει τη μητέρα της Φερνάντες, τη Νάτι Ρεβουέλτα, σε μια συγκέντρωση διαμαρτυρίας, όταν ήταν και οι δύο παντρεμένοι με άλλους. Η Ρεβουέλτα, μια όμορφη γυναίκα της καλής κοινωνίας της Αβάνας και σύζυγος του επιτυχημένου χειρουργού Ορλάντο Φερνάντες, ήταν ερωτευμένη με την υπόθεση της εργατικής τάξης. Πούλησε τα κοσμήματά της για να χρηματοδοτήσει με 6.000 δολάρια μία από τις πρώτες αποτυχημένες επαναστάσεις του Κάστρο. Όταν γέννησε την Αλίνα, που ήταν το δεύτερο παιδί της, στις 15 Μαρτίου 1956, και είπε στον Κάστρο, που ήταν τότε προσωρινά εξόριστος στο Μεξικό, ότι ήταν ο πατέρας, εκείνος έστειλε την αδελφή του, τη Λίντια, να ελέγξει. Και η Λίντια αναγνώρισε τα σημάδια που έφεραν εκ γενετής τα μέλη της οικογένειας Κάστρο - ένα τρίγωνο από ελιές στο αριστερό χέρι, ένα άλλο σημάδι στο πίσω μέρος του ποδιού - και είπε στον αδελφό της: «Είναι οπωσδήποτε μια Κάστρο».

Μετά την επανάσταση, τον Ιανουάριο του 1959, ο Κάστρο άρχισε να επισκέπτεται την ερωμένη του και την κόρη τους. «Θυμάμαι τη μυρωδιά του καπνού γύρω του», λέει η Φερνάντες. «Τις περισσότερες φορές ήταν νυκτερινός επισκέπτης. Ήταν ένας εντυπωσιακός, χαρισματικός άνδρας. Δεν μου αρέσει, αλλά ξέρω ότι υπνωτίζει τους ανθρώπους. Το είδα να συμβαίνει τόσες πολλές φορές, αυτή η σωματική επίδραση που είχε στον κόσμο. Αλλά σ' εμένα δεν συνέβη ποτέ».

«Ποτέ δεν με γοήτευσε, ανέκαθεν αναγνώριζα κάποια απόλυτη... τρέλα; Ναι, τρέλα. Μπορεί η λέξη να είναι δυνατή, αλλά είναι η κατάλληλη. Τρέλα, φανατισμός». Ήταν άραγε τρυφερός πατέρας; Σας αγκάλιαζε ποτέ; «Ναι», απαντάει χωρίς δισταγμό. «Στην αρχή. Πιστεύω πως το γεγονός ότι ήμουν κορίτσι ήταν γι' αυτόν πρόβλημα. Δεν πιστεύω πως ήξερε πώς να σχετιστεί με γυναίκες. Ήταν πολύ θλιβερό».

Εκείνη τον αγάπησε άραγε ποτέ; «Δεν ήταν ακριβώς αγάπη. Τα συναισθήματά μου ήταν ανάμεικτα. Ίσως οίκτος. Πιστεύω ότι η αγάπη είναι μια στάση και δεν είχα το κουράγιο να υιοθετήσω. Ήξερα πώς να τον ξεγελάω. Του έδινα κάποιον λόγο να μιλάει και καθόμουν και άκουγα. Δεν μπορείς να κάνεις διάλογο μαζί του. Δεν το επιτρέπει. Σου εκφωνεί απλώς έναν λόγο». Κι αν τον συναντούσε σήμερα στον δρόμο, τι θα έκανε; «Πιστεύω πως θα άλλαζα πεζοδρόμιο. Έτσι δεν θα χρειαζόταν να κάνω τίποτα...».

Τι θα συμβεί αφού πεθάνει ο Κάστρο; «Θα υπάρξει μια μετάβαση. Αυτό το καθεστώς δεν μπορεί να επιβιώσει. Στην Κούβα δεν υπάρχει κομμουνισμός, υπάρχει καστρισμός. Θα πεθάνει μαζί του»

http://www.tanea.gr/news/world/article/4229963/?iid=2

Η δε αυτοεξόριστη αδερφή του Χουανίτα (ζει στο Μαϊάμι από το 1965) δεν παραστάθηκε στην κηδεία του αδερφού της στις 4 Δεκεμβρίου 2016, τον αποκάλεσε "τέρας" που μετέτρεψε την Κούβα "σε μια φυλακή περιτριγυρισμένη από νερό".

http://www.dimokratianews.gr/content/69 ... -ta-cohiba
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Κόρη του Στάλιν: Σιχαίνομαι τον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 11 Ιούλ 2018, 20:36

Βασικά θα ήθελα το νήμα να μεταφερθεί στην Ιστορία...
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: Κόρη του Στάλιν: Σιχαίνομαι τον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 11 Ιούλ 2018, 20:44

οι βλακες σταλινολαγνοι του ελλαδισταν να τα βλεπουν μπας και ξεστραβωθουν
που δεν το πιστευω, γιατι ειναι βλακες και σταλινολαγνοι

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17544
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Κόρη του Στάλιν: Σιχαίνομαι τον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 11 Ιούλ 2018, 20:51

Συγχαρητηρια για τετοια ποσταρισματα που ειτε εκουσια ειτα ακουσια αναδεικνυουν το γεγονος οτι ο Ιωσηφ Σταλιν σε αντιθεση με κατι Παπανδρεου, Καραμανληδες, Τραμπ, Κενεντυ, Θατσερ και λοιπους, δεν εβαζε στις προτεραιοτητες του τα χατηρια στα παιδακια του

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Κόρη του Στάλιν: Σιχαίνομαι τον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 11 Ιούλ 2018, 21:00

Ωραίο νήμα

Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14084
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Κόρη του Στάλιν: Σιχαίνομαι τον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 11 Ιούλ 2018, 21:35

Εγω ειμαι αντικομμουνιστης αλλα η αληθεια να λεγεται: Εχω παει Κουβα, και πιθανοτατα ειναι η μονη χωρα της περιοχης που μπορεις να περπατησεις χωρις να κινδυνευεις να σε σκοτωσουν. Ονδουρα, Νικαραγουα, Σαλβαδορ, Γουατεμαλα, Αγιος Δομινικος, Τζαμαικα, Αιτη ειναι περιπου εμπολεμες ζωνες.
Λοιπον τουλαχιστον αυτο, το καταφεραν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών