εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7893
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 24 Φεβ 2021, 13:48

Συμφωνείτε δεν συμφωνείτε, μας έφαγαν τα λεφτά, τα οποία θα επέτρεπαν σε κάποιους να μεταναστεύσουν και να έχουν κάποια χρήματα για λίγους μήνες για να εγκατασταθούν στο εξωτερικό. Με φοιτητικό εισόδημα μια ζωή δεν λέει και δεν λέει να σου κάνουν τον πάτρωνα, τον παντογνώστη επί παντός επιστητού και κυρίως του ψυχικού τομέα, το αφεντικό, άτομα που κανονικά θα έπρεπε να είναι στην φυλακή ή στο σπίτι τους.
Περιμένω μήπως βγει καμιά εθελουσία και πάρω τίποτα αλλά και αυτά κανονισμένα θα τα έχουν. Λες και δεν βλέπουμε τι γίνεται σ' αυτόν τον τόπο (και σε άλλους, αλλά ας είμαστε αισιόδοξοι).

Γενιά της Αγαμίας
Δημοσιεύσεις: 2482
Εγγραφή: 26 Δεκ 2020, 21:39

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αγαμίας » 24 Φεβ 2021, 16:30

Naida έγραψε:
23 Φεβ 2021, 14:47
Ποιος αθλητισμός παλικάρι μου; μίλησα κάπου να το κάνει ως αθλητισμό; δεν είδες που έγραψα δεν με νοιάζει αν θα παθιαστει, αν θα πάει σε αγώνα, αν θα πάρει μετάλλιο κτλ αρκεί να μάθει αυτοάμυνα; τι διαολο διαβάζετε όπως τα γουστάρετε;

Εικόνα

- Casper -

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 24 Φεβ 2021, 16:49

Γενιά της Αγαμίας έγραψε:
24 Φεβ 2021, 04:21

Σωστά;
I don't understand what you are saying. All these years i'm just using the translation to understand your language.

Salam habibis! :D:hebit:

Άβαταρ μέλους
Paris
Δημοσιεύσεις: 2344
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 22:29
Phorum.gr user: ΜΕΓΑΛΟΣ

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Paris » 24 Φεβ 2021, 16:54

Γενιά της Αγαμίας έγραψε:
24 Φεβ 2021, 16:30
Naida έγραψε:
23 Φεβ 2021, 14:47
Ποιος αθλητισμός παλικάρι μου; μίλησα κάπου να το κάνει ως αθλητισμό; δεν είδες που έγραψα δεν με νοιάζει αν θα παθιαστει, αν θα πάει σε αγώνα, αν θα πάρει μετάλλιο κτλ αρκεί να μάθει αυτοάμυνα; τι διαολο διαβάζετε όπως τα γουστάρετε;

Εικόνα
ανεβασε τζιφ με φονικη μηχανη - μετα απο μαθηματα μιας ωρας καθε παρασκευη με ευτελες αντιτιμο στην ΟΑΓ του μαυρομπογια
σε εξι μηνες γαμανε κ δερνουνε - σκιζοιυν στιφη απο θηριωδεις τυπους του υποκοσμου

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27012
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: εκκολαπτόμενες καριόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 24 Φεβ 2021, 17:14

foscilis έγραψε:
24 Φεβ 2021, 01:10
Prepon έγραψε:
23 Φεβ 2021, 23:38

Σε κορίτσια που όταν μεγαλώσουν δλδ θα είναι Ελληνίδες καριολες.
Διαφωνω με αυτην τη σημασια.

Δεν ξερω αν προερχεται ετυμολογικα απο εκει ομως το καριολα ως βρισια εχει μια σεξουαλικη διασταση που δεν ισχυει εν προκειμενω ή τελος παντων μου ειναι αδιαφορη.

Εγω αναφερομουν περισσοτερο στην βλακωδη και αντιαισθητικη κακια που χαρακτηριζει τον συγκεκριμενο ανθρωπολογικο τυπο. Ετσι αντιλαμβανομαι την ελληνιολα.
Και υπάρχουν αποκλειστικά Ελληνίδες με τέτοιες συμπεριφορές;
Οι άλλες χώρες δεν έχουν τέτοιες;
.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17015
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 24 Φεβ 2021, 21:01

Πασιφάη έγραψε:
23 Φεβ 2021, 11:51
Prepon έγραψε:
23 Φεβ 2021, 11:48
Αυτό προϋποθέτει πως οι μανάδες τους ειναι άτομα με τα οποία μπορείς να συνεννοηθείς.

Όποτε κρατα και μια πισινή, γιατί μαλακισμενα παιδιά συνήθως βγάζουν οι μαλακισμενες μαναδες
Παίζει γερά και αυτό το σενάριο.
Διορθώνεται και αλλιώς. Εμένα που μου είχε συμβεί αρκετές φορές, η επίθεση εννοώ, η μητέρα μου δεν ήθελε να ασχοληθεί και μου έβγαζε τα άπλυτά τους στη φόρα για να μου αποδείξει πως δεν αξίζει να ασχολούμαι με τέτοια άτομα. Γιατί για να φέρεται έτσι το παιδί, υπάρχει πρόβλημα στο σπίτι.
Εγώ όμως τους τα έσουρνα και το βούλωναν, αλλά κάποιοι δεν μου ξαναμίλησαν ούτε στο λύκειο. Σε δημοτικό και γυμνάσιο η φασαρία.
Αλλά μία φορά που είπα σε έναν ηλίθιο ότι η μάνα του τα έχει με το πατέρα ενός άλλου στην τάξη (παντρεμένοι αμφότεροι και ο κερατάς τους είχε πιάσει και την είχε στείλει στο νοσοκομείο πιο παλιά), έφεραν την μητέρα μου στο σχολείο και δεν μου ξανάπε τίποτα.
Πριν με ξανακρίνετε, εγώ ποτέ δεν ξεκίνησα bulling, ΠΟΤΕ! Αλλά έτσι που το κλιμάκωνα, μάλλον κατέληγα να φταίω το ίδιο. Δεν το μετάνιωσα όμως.


Nandros έγραψε:
24 Φεβ 2021, 17:14
foscilis έγραψε:
24 Φεβ 2021, 01:10
Prepon έγραψε:
23 Φεβ 2021, 23:38

Σε κορίτσια που όταν μεγαλώσουν δλδ θα είναι Ελληνίδες καριολες.
Διαφωνω με αυτην τη σημασια.

Δεν ξερω αν προερχεται ετυμολογικα απο εκει ομως το καριολα ως βρισια εχει μια σεξουαλικη διασταση που δεν ισχυει εν προκειμενω ή τελος παντων μου ειναι αδιαφορη.

Εγω αναφερομουν περισσοτερο στην βλακωδη και αντιαισθητικη κακια που χαρακτηριζει τον συγκεκριμενο ανθρωπολογικο τυπο. Ετσι αντιλαμβανομαι την ελληνιολα.
Και υπάρχουν αποκλειστικά Ελληνίδες με τέτοιες συμπεριφορές;
Οι άλλες χώρες δεν έχουν τέτοιες;
.
Έχουν, αλλά ο φοσίλης είναι αριστερός και ανθέλληνας. Τόσα χρόνια, το έχουμε εμπεδώσει.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 24 Φεβ 2021, 21:54

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
24 Φεβ 2021, 03:44
don't speak έγραψε:
23 Φεβ 2021, 11:58
Prepon έγραψε:
23 Φεβ 2021, 11:48
Αυτό προϋποθέτει πως οι μανάδες τους ειναι άτομα με τα οποία μπορείς να συνεννοηθείς.

Όποτε κρατα και μια πισινή, γιατί μαλακισμενα παιδιά συνήθως βγάζουν οι μαλακισμενες μαναδες
Μπαμπάδες πουθενά; δεν φέρουν ευθύνη;
Και στον φοσίλη πάει αυτό, γιατί δεν έστειλε και στους μπαμπάδες;
Και το αγόρι εκκολαπτόμενη ελληνιόλα;
γεια,τι λεει? :smt047
Τι να λέει;
Εδώ, κοντράρουμε τον μισογυνισμό.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 24 Φεβ 2021, 22:00

τελεια :smt047
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8050
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 24 Φεβ 2021, 22:58

Στηρίζω, Φόσι.

Εγώ έχω προειδοποιήσει τον μικρό και κάθε τόσο του το υπενθυμίζω ότι αν μάθω πως συμπεριφέρεται άσχημα με οποιονδήποτε τρόπο σε φίλους ή σε συμμαθητές, θα απελευθερωθεί το Κράκεν από μέσα μου.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Γενιά της Αγαμίας
Δημοσιεύσεις: 2482
Εγγραφή: 26 Δεκ 2020, 21:39

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αγαμίας » 24 Φεβ 2021, 23:11

don't speak έγραψε:
24 Φεβ 2021, 21:54
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
24 Φεβ 2021, 03:44
don't speak έγραψε:
23 Φεβ 2021, 11:58


Μπαμπάδες πουθενά; δεν φέρουν ευθύνη;
Και στον φοσίλη πάει αυτό, γιατί δεν έστειλε και στους μπαμπάδες;
Και το αγόρι εκκολαπτόμενη ελληνιόλα;
γεια,τι λεει? :smt047
Τι να λέει;
Εδώ, κοντράρουμε τον μισογυνισμό.
:smt038:smt038:smt038
ξεκίνα από δω:
Naida έγραψε:
15 Δεκ 2020, 08:48
Ασέβαστος έγραψε:
15 Δεκ 2020, 08:29
αν δεν ειναι πατσαβουρες αλλα κανονικες γυναικες; η απ το αλλο το πως το λεει ο ντατζε;
Δεν έχει σημασία, όλες οι πρώην είναι πατσαβουρες.
Naida έγραψε:
25 Ιαν 2021, 23:56
Το ντύσιμο μπαίνει ως παράμετρος γιατί μπήκε εξαρχής. Δεν το έβαλα εγώ.
Δεν με νοιάζει αν κάποια φοράει ένα προκλητικό φόρεμα (δηλαδή σεξι φόρεμα που θα προκαλέσει να το κομψά τον θαυμασμό :lol: ) δεν θα την χαρακτηρίσω πατσαβουρα για αυτό τον λόγο. Ήμαρτον. Ότι γούσταρει η κάθε μία θα φοράει. Το να φλερτάρει όμως τον δικό μου, ε εκεί θα την πω.
(οι φίλες εξαιρούνται,ε
Naida έγραψε:
24 Φεβ 2021, 22:18
Η φίλη μου, μου είπε για έναν συνάδελφο της που της κάνει συνέχεια πειράγματα και την κοιτάζει έντονα. Σήμερα την κοιτάζε για ώρα και τον κοίταζε κι αυτή και της είπε "μπλέξιμο". Και οι δύο σε σχέση σοβαρή. Της αρέσει και με ρωτάει τι να κάνει. Και εγώ δεν ξέρω τι να κάνει. Από τη μια θέλω να της πω ζησ' το από την άλλη είναι όντως μπλέξιμο και οκ έχει και τη σχέση της. Τι να της πω.
)

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 24 Φεβ 2021, 23:16

Γενιά της Αγαμίας έγραψε:
24 Φεβ 2021, 23:11
don't speak έγραψε:
24 Φεβ 2021, 21:54
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
24 Φεβ 2021, 03:44


γεια,τι λεει? :smt047
Τι να λέει;
Εδώ, κοντράρουμε τον μισογυνισμό.
:smt038:smt038:smt038
ξεκίνα από δω:
Naida έγραψε:
15 Δεκ 2020, 08:48
Ασέβαστος έγραψε:
15 Δεκ 2020, 08:29
αν δεν ειναι πατσαβουρες αλλα κανονικες γυναικες; η απ το αλλο το πως το λεει ο ντατζε;
Δεν έχει σημασία, όλες οι πρώην είναι πατσαβουρες.
Naida έγραψε:
25 Ιαν 2021, 23:56
Το ντύσιμο μπαίνει ως παράμετρος γιατί μπήκε εξαρχής. Δεν το έβαλα εγώ.
Δεν με νοιάζει αν κάποια φοράει ένα προκλητικό φόρεμα (δηλαδή σεξι φόρεμα που θα προκαλέσει να το κομψά τον θαυμασμό :lol: ) δεν θα την χαρακτηρίσω πατσαβουρα για αυτό τον λόγο. Ήμαρτον. Ότι γούσταρει η κάθε μία θα φοράει. Το να φλερτάρει όμως τον δικό μου, ε εκεί θα την πω.
(οι φίλες εξαιρούνται,ε
Naida έγραψε:
24 Φεβ 2021, 22:18
Η φίλη μου, μου είπε για έναν συνάδελφο της που της κάνει συνέχεια πειράγματα και την κοιτάζει έντονα. Σήμερα την κοιτάζε για ώρα και τον κοίταζε κι αυτή και της είπε "μπλέξιμο". Και οι δύο σε σχέση σοβαρή. Της αρέσει και με ρωτάει τι να κάνει. Και εγώ δεν ξέρω τι να κάνει. Από τη μια θέλω να της πω ζησ' το από την άλλη είναι όντως μπλέξιμο και οκ έχει και τη σχέση της. Τι να της πω.
)
Τι το μισογυνικο βλέπεις;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Carne Asada
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Ιουν 2020, 14:33

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Carne Asada » 25 Φεβ 2021, 00:46

Απλά να αναφέρω ότι και εμείς τα περάσαμε αυτά στην εποχή μας στο σχολείο (δεκ 90). Τότε ενεργό ρόλο στο bullying ή τουλάχιστον στο γενικότερο school marginalization έπαιζαν οι γονείς των παιδιών που τους καθοδηγουσαν με ποια παιδιά να κάνουν παρέα και ποια όχι. Κριτίρια εισοδηματικά και κυρίως κομματικά. Τα mean girls/boys δεν έχαναν ευκαιρία να σε μειώσουν με το παραμικρό (καλή ώρα όπως έτυχε στη κόρη του OP). Για τη κακή ανατροφή των παιδιών φταινε πρωτίστως οι γονείς και κυρίως οι μητέρες*, με τις τελευταίες να είναι στο απυρόβλητο όταν μεγαλώνουν τους χειρότερους παλιοχαρακτήρες γιατί ο θεσμός της μάνας είναι καθαγιασμένος σε θρησκευτικό context.
Αυτά τα φαινόμενα δεν αποφεύγονται στα σχολεία (ούτε στα online μαθήματα). Καλό είναι τα παιδιά να επικοινωνούν με τους γονείς τους για το πρόβλημα και οι γονείς να τα ακούν παρά να τους φωνάζουν ή να υποβαθμίζουν το πρόβλημα. Το παιδί που είναι δέκτης τέτοιας συμπεριφοράς δεν έχει την εμπειρία ενός ενήλικα και άρα δε ξέρει πως να αντιμετωπίσει τη κατάσταση, αρα χρειάζεται καθοδήγηση και συμπαράσταση για να μην εξελιχθεί στο μέλλον η κατάσταση σε υπόθεση Γιακουμάκη ή ακόμα και Columbine (ξέρω: ακραίο).
Στα θετικά της υπόθεσης του OP το ότι είχε αποδείξεις screenshots που τις έτρυψε στα μούτρα των μανάδων-Karens. Μάλλον δε θα ξανασχοληθούν με τη μικρή γιατί περισσότερο φοβήθηκαν οι μαναδες παρά τα παιδιά και αυτό έχει σημασία. Ο Μακιαβέλλι είχε πει στον Ηγεμόνα ότι είναι προτιμότερο να σε φοβούνται παρά να σε αγαπούν. Όταν σε φοβούνται, σε σέβονται.
Και κάτι τελευταίο: είμαι ένθερμος οπαδός του homeschooling**. Τα μεγαλύτερα μυαλά της παγκόσμιας διανόησης προέκυψαν μέσω τέτοιας μορφής διδασκαλίας. Δυστυχώς στις "δημοκρατίες" μας απαγορεύεται. Βέβαια κάποτε απαγορευόταν και το διαζύγιο και ο πολιτικός γάμος ....



* σαφώς και υπάρχουν εξαιρέσεις, το σχόλιο αφορά τα άτομα με εμφανείς παθογένειες στη καθημερινή συμπεριφορά.
**μόνο έτσι αποφεύγει κανείς φαινόμενα bullying

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13315
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 25 Φεβ 2021, 00:56

Juno έγραψε:
24 Φεβ 2021, 21:01


Διορθώνεται και αλλιώς. Εμένα που μου είχε συμβεί αρκετές φορές, η επίθεση εννοώ, η μητέρα μου δεν ήθελε να ασχοληθεί και μου έβγαζε τα άπλυτά τους στη φόρα για να μου αποδείξει πως δεν αξίζει να ασχολούμαι με τέτοια άτομα. Γιατί για να φέρεται έτσι το παιδί, υπάρχει πρόβλημα στο σπίτι.
Εγώ όμως τους τα έσουρνα και το βούλωναν, αλλά κάποιοι δεν μου ξαναμίλησαν ούτε στο λύκειο. Σε δημοτικό και γυμνάσιο η φασαρία.
Αλλά μία φορά που είπα σε έναν ηλίθιο ότι η μάνα του τα έχει με το πατέρα ενός άλλου στην τάξη (παντρεμένοι αμφότεροι και ο κερατάς τους είχε πιάσει και την είχε στείλει στο νοσοκομείο πιο παλιά), έφεραν την μητέρα μου στο σχολείο και δεν μου ξανάπε τίποτα.
Πριν με ξανακρίνετε, εγώ ποτέ δεν ξεκίνησα bulling, ΠΟΤΕ! Αλλά έτσι που το κλιμάκωνα, μάλλον κατέληγα να φταίω το ίδιο. Δεν το μετάνιωσα όμως.
Ας σου κάμω την εξής ερώτηση. Εσύ θεωρείς πως η μητέρα σου, είχε σωστή οπτική στο πως θα διαχειριστεί την επίθεση που έτρωγες στη μάπα;
Τα παιδιά ενίοτε,γίνονται πολύ σκληρά, η αλήθεια αυτή είναι.Το να κρατήσεις μια αμυντική στάση σε μια κατάσταση, είναι αποδεκτό. Όταν όμως δεν υπάρχει μια ξεκάθαρη ''αντιπαλότητα'' που έχει να κάνει στα μεταξύ σας και εμπλέκονται άλλοι παράγοντες, χτυπάει λίγο άσχημα, στα παιδικά μυαλά. Τους βγάζεις ''σκελετούς'' ,που δεν είναι έτοιμα να αντιμετωπίσουν. Δεν το θεωρώ τίμιο. Αλλά θα μου πεις εύλογα, ''τί είναι τίμιο, μωρέ Πασιφάη;''
Δεν ξέρω να σου πω με βεβαιότητα. Μα άκου αυτό. Εμένα με ''κατηγορούσαν'' στο Δημοτικό, επειδή οι γονείς μου είχαν χωρίσει. Λες κι εγώ ευθυνόμουν ρε πούστη μου. Τα πλάκωσα στις φάπες, έκανα σαματά βαρβάτο κι έσκασαν. Δεν το άφησα να αποκτήσει συνέχεια.
Θα αναρωτηθείς τώρα. Πού θες να καταλήξεις; Δεν υπάρχει κατάληξη συγκεκριμένη στις συναναστροφές των ανθρώπων και δη των παιδιών, που θεωρούνται πιο ευάλωτη ομάδα. Κάποιες σελίδες πριν, μίλησα περί παραμέτρων για να ενσκύψεις στο θέμα. Τίποτε απόλυτα ξεκάθαρο.
Το μόνο που δεν χωράει ανάλυση, είναι η προσέγγιση που γίνεται με αγάπη. Όχι με υστεροβουλία. Εμείς μεταλαμπαδεύουμε αξίες, δεν τις βρίσκουν τα παιδιά μας στο δρόμο.
Ελπίζω να μην σε κούρασα και να σε κάλυψα. :wave:










.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Γενιά της Αγαμίας
Δημοσιεύσεις: 2482
Εγγραφή: 26 Δεκ 2020, 21:39

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αγαμίας » 25 Φεβ 2021, 01:41

Πάντως σχετικά με το σχόλιο της don't που στηλιτεύει τον υφέρποντα σεξισμό του ¨ειδοποίησα αμέσως τις μανάδες τους", έχω να πω το εξής: είναι μια παρατήρηση που έχει όντως βάση στα κοινωνικά στερεότυπα αλλά εν προκειμένω μου φαίνεται πιο πιθανό να πρόκειται για παρεξήγηση. Πιο πιθανό να έχει δηλωθεί για κάθε παιδάκι ένα τηλέφωνο/μέιλ σε κοινή λίστα του σχολείου για διαδικαστικούς λόγους (το οποίο ναι, πιστεύω θα είναι της μαμάς - oops i did it again)
παρά να έχει ο φοσίλης στον κατάλογο του τα στοιχεία μαμάς και μπαμπά (οπού θεωρώ ότι θα έστελνε και στους δύο για έξτρα σιγουριά και μόνο). Δεν ξέρω, μπορεί να μας το διευκρινίσει ή να το χει διευκρινίσει ήδη. Όπως προείπα, σε κάθε περίπτωση, το σχόλιο βέβαια έχει βάσιμη κοινωνική διάσταση, δεν είναι εξωγήινο. Αλλά τα στερεότυπα δεν είναι πάντα τόσο κακά (εδώ συγκρούομαι με την Καραμελίτσια θεώρηση), σε πρώτο στάδιο είναι απλά ένας μηχανισμός παρατήρησης του κόσμου και προφύλαξης του ανθρώπου-δέκτη απείρων μηνυμάτων. Πχ αν με πλησιάσει ένα μικρό γυφτάκι στο τραπέζι του καφέ για τριαντάφυλλο, ασυναίσθητα θα μαζέψω το κινητό μου. Αν ασκήσω βία ή απόρριψη σε ένα γυφτάκι επειδή με έχουν κλέψει άλλα γυφτάκια, εκεί το στερεότυπο είναι επικίνδυνο. Η Καραμελίτσα θα σου πει βέβαια ότι και το μάζεμα του κινητού, απόρριψη και βία είναι, άντε βγάλε άκρη :102:

Έτσι και σε τσακωμό με ζευγάρια, δεν θεωρώ το άρρενα (πάντα :D ) άκακο προβατάκι και την γυναίκα σατανά αλλά ξέρω στο περίπου ότι αν εξασφαλίσω ότι η γυναίκα δεν θα θέλει μπλεξίματα με μένα, θα πείσει και τον άντρα, το αντίθετο δύσκολο. Αν από την άλλη ο άντρας θεωρήσει ότι κάποιος πάει να του φάει την γυναίκα, εκεί ό,τι και να κάνει αυτή, δεν τον πείθει. Φυσικά οι προκαταλήψεις κάποτε μπαγιατεύουν και είναι άχρηστες ακόμα και σαν μέσο προφύλαξης. Κάποτε, για ένα παιδί μπαμπουίνο, θα φρόντιζα να πείσω τον μπαμπά να μην είναι αγροίκος, τώρα με αυτά που βλέπω εκεί έξω, θα έπιανα και τους δύο γονείς ασυζητητί :102:

Αυτό που πιστεύω ότι ισχύει ακόμα, είναι ότι τα παιδιά περνάνε περισσότερο χρόνο με την μαμά και αν και κακές συνήθειες ή νοοτροπίες μπορεί να σου εμφυσήσει ο γονιός και σε 5 λεπτά, ισχύει ακόμα ότι έχουν τον τελικό λόγο στην ανατροφή. Προσωπικά ξέρω ένα σωρό μπαμπάδες που όταν περάσει ο πρώτος ενθουσιασμός του χαζομπαμπά, καθυστερούν όσο περισσότερο γίνεται στην δουλειά για να γλιτώνουν το άκομψο ντάντεμα και να τους μένει ο "ευχάριστος" χρόνος του μπαμπά "άραγμα και παιχνίδι". Οπότε ο σεξισμός του τα είπα όλα στην μαμά σου, δεν είμαι σίγουρος ποιο φύλο αδικεί απαραίτητα. Και φυσικά σιγά σιγά αλλάζουν οι ρόλοι, και θα εξαλειφθούν αυτά και θα μείνει η Καραμελίτσα με το οικογενειακό παγωτό νιρβάνα ανά χείρας (και γω και το κομετ, οι γεροντοπαλίκαροι θείοι)

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7893
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 25 Φεβ 2021, 07:42

Αποσύρω το σχόλιό μου, είναι νήμα του foscilis. Γνωστά άλλωστε τα δικά μου από τους phorumites.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών