εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16757
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 26 Φεβ 2021, 13:30

Πασιφάη έγραψε:
25 Φεβ 2021, 00:56
Juno έγραψε:
24 Φεβ 2021, 21:01
Διορθώνεται και αλλιώς. Εμένα που μου είχε συμβεί αρκετές φορές, η επίθεση εννοώ, η μητέρα μου δεν ήθελε να ασχοληθεί και μου έβγαζε τα άπλυτά τους στη φόρα για να μου αποδείξει πως δεν αξίζει να ασχολούμαι με τέτοια άτομα. Γιατί για να φέρεται έτσι το παιδί, υπάρχει πρόβλημα στο σπίτι.
Εγώ όμως τους τα έσουρνα και το βούλωναν, αλλά κάποιοι δεν μου ξαναμίλησαν ούτε στο λύκειο. Σε δημοτικό και γυμνάσιο η φασαρία.
Αλλά μία φορά που είπα σε έναν ηλίθιο ότι η μάνα του τα έχει με το πατέρα ενός άλλου στην τάξη (παντρεμένοι αμφότεροι και ο κερατάς τους είχε πιάσει και την είχε στείλει στο νοσοκομείο πιο παλιά), έφεραν την μητέρα μου στο σχολείο και δεν μου ξανάπε τίποτα.
Πριν με ξανακρίνετε, εγώ ποτέ δεν ξεκίνησα bulling, ΠΟΤΕ! Αλλά έτσι που το κλιμάκωνα, μάλλον κατέληγα να φταίω το ίδιο. Δεν το μετάνιωσα όμως.
Ας σου κάμω την εξής ερώτηση. Εσύ θεωρείς πως η μητέρα σου, είχε σωστή οπτική στο πως θα διαχειριστεί την επίθεση που έτρωγες στη μάπα;
Όχι. Η διαχείριση που έκανε ο φοσίλης είναι η σωστή. Αλλά αυτό μου έδινε η μητέρα μου, αυτό είχα και αυτό χρησιμοποιούσα.


Πασιφάη έγραψε:
25 Φεβ 2021, 00:56
Τα παιδιά ενίοτε,γίνονται πολύ σκληρά, η αλήθεια αυτή είναι.
Και εγώ παιδί ήμουν και έγινα σκληρή.


Πασιφάη έγραψε:
25 Φεβ 2021, 00:56
Το να κρατήσεις μια αμυντική στάση σε μια κατάσταση, είναι αποδεκτό. Όταν όμως δεν υπάρχει μια ξεκάθαρη ''αντιπαλότητα'' που έχει να κάνει στα μεταξύ σας και εμπλέκονται άλλοι παράγοντες, χτυπάει λίγο άσχημα, στα παιδικά μυαλά. Τους βγάζεις ''σκελετούς'' ,που δεν είναι έτοιμα να αντιμετωπίσουν.
Τι να κάνουμε, ούτε εγώ ήμουν έτοιμη να αντιμετωπίσω τη δική τους επίθεση.


Πασιφάη έγραψε:
25 Φεβ 2021, 00:56
Δεν το θεωρώ τίμιο. Αλλά θα μου πεις εύλογα, ''τί είναι τίμιο, μωρέ Πασιφάη;'
'Δεν ξέρω να σου πω με βεβαιότητα. Μα άκου αυτό. Εμένα με ''κατηγορούσαν'' στο Δημοτικό, επειδή οι γονείς μου είχαν χωρίσει. Λες κι εγώ ευθυνόμουν ρε πούστη μου. Τα πλάκωσα στις φάπες, έκανα σαματά βαρβάτο κι έσκασαν. Δεν το άφησα να αποκτήσει συνέχεια.
Θα αναρωτηθείς τώρα. Πού θες να καταλήξεις; Δεν υπάρχει κατάληξη συγκεκριμένη στις συναναστροφές των ανθρώπων και δη των παιδιών, που θεωρούνται πιο ευάλωτη ομάδα. Κάποιες σελίδες πριν, μίλησα περί παραμέτρων για να ενσκύψεις στο θέμα. Τίποτε απόλυτα ξεκάθαρο.
Το μόνο που δεν χωράει ανάλυση, είναι η προσέγγιση που γίνεται με αγάπη. Όχι με υστεροβουλία. Εμείς μεταλαμπαδεύουμε αξίες, δεν τις βρίσκουν τα παιδιά μας στο δρόμο.
Ελπίζω να μην σε κούρασα και να σε κάλυψα. :wave:
Συμφωνώ μαζί σου. Αλλά παιδί ήμουν, η επίθεσή τους με πλήγωνε και έκανα αντεπίθεση με όποιο όπλο είχα.
Αν γύριζα πίσω το χρόνο, πραγματικά θα ήθελα κάποιος μεγαλύτερος να τους κόψει τον βήχα, αλλά αν δεν συνέβαινε αυτό, θα ξαναέλεγα αυτά που είπα τότε.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12704
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 26 Φεβ 2021, 13:43

Juno έγραψε:
26 Φεβ 2021, 13:30
Πασιφάη έγραψε:
25 Φεβ 2021, 00:56
Juno έγραψε:
24 Φεβ 2021, 21:01
Διορθώνεται και αλλιώς. Εμένα που μου είχε συμβεί αρκετές φορές, η επίθεση εννοώ, η μητέρα μου δεν ήθελε να ασχοληθεί και μου έβγαζε τα άπλυτά τους στη φόρα για να μου αποδείξει πως δεν αξίζει να ασχολούμαι με τέτοια άτομα. Γιατί για να φέρεται έτσι το παιδί, υπάρχει πρόβλημα στο σπίτι.
Εγώ όμως τους τα έσουρνα και το βούλωναν, αλλά κάποιοι δεν μου ξαναμίλησαν ούτε στο λύκειο. Σε δημοτικό και γυμνάσιο η φασαρία.
Αλλά μία φορά που είπα σε έναν ηλίθιο ότι η μάνα του τα έχει με το πατέρα ενός άλλου στην τάξη (παντρεμένοι αμφότεροι και ο κερατάς τους είχε πιάσει και την είχε στείλει στο νοσοκομείο πιο παλιά), έφεραν την μητέρα μου στο σχολείο και δεν μου ξανάπε τίποτα.
Πριν με ξανακρίνετε, εγώ ποτέ δεν ξεκίνησα bulling, ΠΟΤΕ! Αλλά έτσι που το κλιμάκωνα, μάλλον κατέληγα να φταίω το ίδιο. Δεν το μετάνιωσα όμως.
Ας σου κάμω την εξής ερώτηση. Εσύ θεωρείς πως η μητέρα σου, είχε σωστή οπτική στο πως θα διαχειριστεί την επίθεση που έτρωγες στη μάπα;
Όχι. Η διαχείριση που έκανε ο φοσίλης είναι η σωστή. Αλλά αυτό μου έδινε η μητέρα μου, αυτό είχα και αυτό χρησιμοποιούσα.


Πασιφάη έγραψε:
25 Φεβ 2021, 00:56
Τα παιδιά ενίοτε,γίνονται πολύ σκληρά, η αλήθεια αυτή είναι.
Και εγώ παιδί ήμουν και έγινα σκληρή.


Πασιφάη έγραψε:
25 Φεβ 2021, 00:56
Το να κρατήσεις μια αμυντική στάση σε μια κατάσταση, είναι αποδεκτό. Όταν όμως δεν υπάρχει μια ξεκάθαρη ''αντιπαλότητα'' που έχει να κάνει στα μεταξύ σας και εμπλέκονται άλλοι παράγοντες, χτυπάει λίγο άσχημα, στα παιδικά μυαλά. Τους βγάζεις ''σκελετούς'' ,που δεν είναι έτοιμα να αντιμετωπίσουν.
Τι να κάνουμε, ούτε εγώ ήμουν έτοιμη να αντιμετωπίσω τη δική τους επίθεση.


Πασιφάη έγραψε:
25 Φεβ 2021, 00:56
Δεν το θεωρώ τίμιο. Αλλά θα μου πεις εύλογα, ''τί είναι τίμιο, μωρέ Πασιφάη;'
'Δεν ξέρω να σου πω με βεβαιότητα. Μα άκου αυτό. Εμένα με ''κατηγορούσαν'' στο Δημοτικό, επειδή οι γονείς μου είχαν χωρίσει. Λες κι εγώ ευθυνόμουν ρε πούστη μου. Τα πλάκωσα στις φάπες, έκανα σαματά βαρβάτο κι έσκασαν. Δεν το άφησα να αποκτήσει συνέχεια.
Θα αναρωτηθείς τώρα. Πού θες να καταλήξεις; Δεν υπάρχει κατάληξη συγκεκριμένη στις συναναστροφές των ανθρώπων και δη των παιδιών, που θεωρούνται πιο ευάλωτη ομάδα. Κάποιες σελίδες πριν, μίλησα περί παραμέτρων για να ενσκύψεις στο θέμα. Τίποτε απόλυτα ξεκάθαρο.
Το μόνο που δεν χωράει ανάλυση, είναι η προσέγγιση που γίνεται με αγάπη. Όχι με υστεροβουλία. Εμείς μεταλαμπαδεύουμε αξίες, δεν τις βρίσκουν τα παιδιά μας στο δρόμο.
Ελπίζω να μην σε κούρασα και να σε κάλυψα. :wave:
Συμφωνώ μαζί σου. Αλλά παιδί ήμουν, η επίθεσή τους με πλήγωνε και έκανα αντεπίθεση με όποιο όπλο είχα.
Αν γύριζα πίσω το χρόνο, πραγματικά θα ήθελα κάποιος μεγαλύτερος να τους κόψει τον βήχα, αλλά αν δεν συνέβαινε αυτό, θα ξαναέλεγα αυτά που είπα τότε.
Αντιλαμβάνομαι την ένταση στα λεγόμενά σου. Αποδεκτό. Οι εμπειρίες που έχουμε στα μικράτα μας, γίνονται αναμνήσεις άσχημες, αρκετές φορές. Το ρεζουμέ είναι το ζητούμενο,διότι ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω.
Η πέτσα μου, έχει ζήσει όσα σκατά δεν φαντάζεσαι. Τεσπα.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21305
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 26 Φεβ 2021, 13:49

foscilis έγραψε:
23 Φεβ 2021, 11:20
Θυμάστε τις αθώες εποχές προ covid που κατήγγειλα το Facebook συμμαθήτριας στη λογική kill it before it lays eggs;

Fast Forward ένα χρόνο μετά, και τι χρόνο...

Πριν μια εβδομάδα λοιπόν η κόρη μου έστειλε μήνυμα στο ομαδικό skype της τάξης να ρωτήσει τι ώρα ξεκινά το παιχνίδι τους και οι δύο "δημοφιλείς" της απαντήσανε "σταμάτα να στέλνεις, κάνουμε αγγλικά και μας ενοχλείς". Τους λέει "και δε μπορείτε να κλείσετε τα notifications από την ομάδα όσο κάνετε αγγλικά, πρέπει όλοι να σταματήσουμε να μιλάμε;".

Αυτό ήταν.

Την πετάξανε έξω από το γκρουπ και μετά άρχισαν να τη βρίζουν σε όλη την τάξη, να ανεβάζουν φωτογραφίες της με αχαρακτήριστες λεζάντες τόσο ως προς την ορθογραφία όσο ως προς το περιεχόμενο, ανοίξανε ψηφοφορίες "έχεις ακόμα φίλη την {}" και πιάσανε ένα ένα τα παιδιά της τάξης λέγοντάς τους ότι αν θέλουν να παραμείνουν στο γκρουπ δεν πρέπει να της ξαναμιλήσουν ποτέ.

Καταλαβαίνω ότι όλα αυτά φαίνονται (και είναι) ελαφρώς γελοία σε εμάς τους ενήλικες όμως μιλάμε για 11χρονα που για ψύλλου πήδημα δεν τα ικανοποίησε τιποτα λιγότερο από τη διαπόμπευση και τον πλήρη κοινωνικό εξοστρακισμό κάποιας που... τους αντιμίλησε. Δηλαδή τι θα κάνουν αυτά τα κοριτσάκια στα 15; Θα πληρώνουν τραμπούκους να σε βιάσουν επειδή δε χαμογέλασες αρκετά που τις είδες;

Φυσικά δε γεννήθηκε ακόμα το 11χρονο που θα δείξει στον φοσίλαρο τι σημαίνει ΚΛΙΜΑΚΩΣΗ. Κατευθείαν έφυγαν screenshots για τις μανάδες τους με διαταγή ότι αυτό τελειώνει ΠΡΟΧΘΕΣ. Ότι θέλω να μάθω συγκεκριμένα πώς τιμωρήσανε τα παιδιά τους για τις παράνομες πράξεις τους. Ότι ΑΝ ικανοποιηθώ πως το ζήτημα έχει κλείσει σωστά, ότι κάθε φωτογραφία έχει σβηστεί και κυρίως δεν πρόκειται να ξαναστεναχωρηθεί η κόρη μου ΙΣΩΣδεν πάω σε δικηγόρο. Επίσης επικοινώνησα με το διευθυντή του σχολείου και τη δασκάλα τους και η τάξη θα υποστεί σεμινάρια antibullying, ενώ οι τρεις πρωτοστάτες (είναι και ένα αγόρι) θα είναι υπό στενή παρακολούθηση σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια της σχολικής χρονιάς και ιδιαίτερα όταν ξανανοίξει το σχολείο.
καλά ξηγήθηκες
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών