Εντυπωσιακή μείωση του καπνίσματος την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εντυπωσιακή μείωση του καπνίσματος την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Φεβ 2021, 14:33

Ερμής έγραψε:
24 Φεβ 2021, 14:40
δε νομίζω. Ο καπνιστής θα καπνίσει ακόμη και αν του έχει μειωθεί το εισόδημα, παλ μαλ ειναι αυτό; τουμπεκι χύμα είναι αυτό; μελιτζανόφυλλο ξερό είναι αυτό; θα καπνίσει πάντως.
Στα πιτσιρίκια παίζει πάρα πολύ χόρτο.
dotcom έγραψε:
24 Φεβ 2021, 14:30
Κανέναν δεν ξέρω που να το έχει κόψει λόγω - πραγματικής - αφραγκίας.

ο τελείως άφραγκος -αλλά εθισμένος- θα πάει στον χύμα Αγρινίου, στα βουλγάρικα no - name , το τσιγάρο δε θα το κόψει
Ο nowhere έχει δίκιο. Κι εσείς έχετε δίκιο για τον εθισμό του καπνιστή, αλλά σκεφτείτε λίγο πιο βαθιά. Η κρίση έπαιξε ρόλο με δυο τρόπους: απέτρεψε την δημιουργία νέων καπνιστών, λόγω έλλειψης χρημάτων*, που είναι αυτό που επηρεάζει μακράν περισσότερο σε βάθος χρόνου, και ώθησε παλιούς καπνιστές σε φθηνότερες λύσεις, που σημαίνει είτε σταδιακή ελάττωση του τσιγάρου, που είναι μέθοδος να το κόψεις έτσι κι αλλιώς, είτε καπνό και παράνομα τσιγάρα, είτε ατμιστές, που βασικά δεν μετράει σαν κάπνισμα και είναι μια καλή μέθοδος να το κόψεις τελείως (σύμφωνα με αυτήν την μεταμελέτη, 2-3 φορές καλύτερο από οποιαδήποτε άλλη μέθοδο).


* στις ηλικίες που συνήθως γίνεται κάποιος καπνιστής είτε εξαρτάται από τους γονείς του για χρήματα ή κάνει δουλειές που α) δεν πληρώνουν πολλά και με την κρίση πληρώνουν ακόμα λιγότερα και β) μειώθηκαν απότομα με την κρίση. Στις ηλικίες 16-24 η ανεργία εκτοξεύθηκε στον θεό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Εντυπωσιακή μείωση του καπνίσματος την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 26 Φεβ 2021, 09:17

Antares έγραψε:
25 Φεβ 2021, 14:11
Νομίζω καλό υποκατάστατο είναι το μποξ για όποιον μπορεί να το κάνει ή κάποιο πολεμικό άθλημα. Εκεί μπορείς να φαντασιώνεσαι το αντικείμενο ξυλοφορτώματος και κάπως ηρεμείς. :003: Δεν επιβαρύνεις την υγεία σου, αθλείσαι και μαθαίνεις χρήσιμα πράγματα.
το σεξ ειναι καλυτερο.
μοιαζει με αγαπη, οχι με μισος.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Εντυπωσιακή μείωση του καπνίσματος την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 26 Φεβ 2021, 09:55

Ασέβαστος έγραψε:
26 Φεβ 2021, 09:17
Antares έγραψε:
25 Φεβ 2021, 14:11
Νομίζω καλό υποκατάστατο είναι το μποξ για όποιον μπορεί να το κάνει ή κάποιο πολεμικό άθλημα. Εκεί μπορείς να φαντασιώνεσαι το αντικείμενο ξυλοφορτώματος και κάπως ηρεμείς. :003: Δεν επιβαρύνεις την υγεία σου, αθλείσαι και μαθαίνεις χρήσιμα πράγματα.
το σεξ ειναι καλυτερο.
μοιαζει με αγαπη, οχι με μισος.
Ναι, με τον κατάλληλο άνδρα, όχι με σατανάδες ή με έναν σατανά για την περίπτωσή μου.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8454
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Εντυπωσιακή μείωση του καπνίσματος την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 26 Φεβ 2021, 11:11

Πριν από 10 χρόνια στο πρώτο θέμα για το κάπνισμα και την διακοπή του, σε εκείνο το παλιό φόρουμ, έπεσε να με φάει το μισό φόρουμ επειδή ήμουν κατά του καπνίσματος!!!
Μετά 10 χρόνια πως έχουν αλλάξει τα πράγματα και η ιδεολογία...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Εντυπωσιακή μείωση του καπνίσματος την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 26 Φεβ 2021, 16:08

Ο εξευρωπαϊσμός της χώρας προχωρά αργά αλλά σταθερά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών