Εντυπωσιακή μείωση του καπνίσματος την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37811
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Εντυπωσιακή μείωση του καπνίσματος την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Φεβ 2021, 21:47

Evritis έγραψε:
24 Φεβ 2021, 21:05
sys3x έγραψε:
24 Φεβ 2021, 19:49
Evritis έγραψε:
24 Φεβ 2021, 18:13


Ξεφεύγουμε από το topic, αλλά η green cola μου αρέσει πιο πολύ από την coca cola. Οι περισσότεροι νομίζουν ότι τους δουλεύω και ότι το λέω σαν δικαιολογία γιατί το στερεότυπο είναι ότι η green cola είναι ντεμέκ πιο υγιεινή αλλά θυσιάζει γεύση για αυτό. Αλλά η στέβια σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα είναι γερός συνδυασμός κατά τη (γευστική) μου γνώμη.
Η γκρην κόλα είναι για αδερφές ή/και γουάναμπι κομθούνθια.
Τα κανονικά κομούνια τι πίνουν;
Κόα κόλα κανονική.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37811
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Εντυπωσιακή μείωση του καπνίσματος την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Φεβ 2021, 21:50

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
24 Φεβ 2021, 21:18
sys3x έγραψε:
24 Φεβ 2021, 19:49
Evritis έγραψε:
24 Φεβ 2021, 18:13


Ξεφεύγουμε από το topic, αλλά η green cola μου αρέσει πιο πολύ από την coca cola. Οι περισσότεροι νομίζουν ότι τους δουλεύω και ότι το λέω σαν δικαιολογία γιατί το στερεότυπο είναι ότι η green cola είναι ντεμέκ πιο υγιεινή αλλά θυσιάζει γεύση για αυτό. Αλλά η στέβια σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα είναι γερός συνδυασμός κατά τη (γευστική) μου γνώμη.
Η γκρην κόλα είναι για αδερφές ή/και γουάναμπι κομθούνθια.
Η γκριν είναι η μόνη κολα που όντως πλησιάζει την κοκακόλα.
Ε, εγώ τι είπα;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37811
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Εντυπωσιακή μείωση του καπνίσματος την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Φεβ 2021, 21:52

Γενιά της Αγαμίας έγραψε:
24 Φεβ 2021, 21:22
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
24 Φεβ 2021, 21:18
sys3x έγραψε:
24 Φεβ 2021, 19:49


Η γκρην κόλα είναι για αδερφές ή/και γουάναμπι κομθούνθια.
Η γκριν είναι η μόνη κολα που όντως πλησιάζει την κοκακόλα.
πύτοι, έχει δοκιμάσει κανείς την κόκα κόλα των λιντλ; το πιο αηδιαστικό πράγμα που έχω δοκιμάσει :-?
Φίλε, παίζει και να μη σε ξαναμιλήσω, είπαμε, έχουμε και κάποια όρια.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24544
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Εντυπωσιακή μείωση του καπνίσματος την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Φεβ 2021, 21:52

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
24 Φεβ 2021, 21:08
αποκλειστικα λογω της δραματικης μειωση του εισοδηματος συμβαινει αυτο :102:
Νομίζω δεν έχεις καταλάβει τι άμεση, έμμεση και grassroots διαφημιση είχε το τσιγάρο.

Είναι πιθανόν η πιο κραυγαλέα περίπτωση fashion victimhood τόσο τέλεια εκτελεσμένη που όλοι νόμιζαν πως ήταν μποέμ μαγκιοροι.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30632
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Εντυπωσιακή μείωση του καπνίσματος την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 24 Φεβ 2021, 21:55

Γενιά της Αγαμίας έγραψε:
24 Φεβ 2021, 21:22
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
24 Φεβ 2021, 21:18
sys3x έγραψε:
24 Φεβ 2021, 19:49


Η γκρην κόλα είναι για αδερφές ή/και γουάναμπι κομθούνθια.
Η γκριν είναι η μόνη κολα που όντως πλησιάζει την κοκακόλα.
πύτοι, έχει δοκιμάσει κανείς την κόκα κόλα των λιντλ; το πιο αηδιαστικό πράγμα που έχω δοκιμάσει :-?
την έχω δοκιμάσει για ξεσκούριασμα και φωσφάτωση εργαλείων και δουλεύει !
βασικά οποιοδήποτε αναψυκτικό με φωσφορικό οξύ δουλεύει
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30632
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Εντυπωσιακή μείωση του καπνίσματος την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 24 Φεβ 2021, 21:56

foscilis έγραψε:
24 Φεβ 2021, 21:52
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
24 Φεβ 2021, 21:08
αποκλειστικα λογω της δραματικης μειωση του εισοδηματος συμβαινει αυτο :102:
Νομίζω δεν έχεις καταλάβει τι άμεση, έμμεση και grassroots διαφημιση είχε το τσιγάρο.

Είναι πιθανόν η πιο κραυγαλέα περίπτωση fashion victimhood τόσο τέλεια εκτελεσμένη που όλοι νόμιζαν πως ήταν μποέμ μαγκιοροι.
και μαγκιόρες
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Εντυπωσιακή μείωση του καπνίσματος την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 24 Φεβ 2021, 21:59

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
24 Φεβ 2021, 21:08
αποκλειστικα λογω της δραματικης μειωση του εισοδηματος συμβαινει αυτο :102:
Δεν νομίζω ότι φταίει αυτό αλλά ας είναι. Ας μειωθεί το κάπνισμα και δεν θα σκάσουμε για το λόγο. Φίλος 4 δεκαετίες καπνιστής με 2+ πακέτα τη μέρα το 'ριξε στα παράνομα πάντως παρά τις αφραγκίες.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24544
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Εντυπωσιακή μείωση του καπνίσματος την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Φεβ 2021, 22:12

Η εγκατάλειψη του καπνίσματος είναι σχεδόν παγκόσμιο φαινόμενο.Οι μόνες χώρες στις οποίες καπνίζει πάνω από το 50% του πληθυσμού και παρατηρείται αύξηση είναι Κίνα και Ινδονησία. Τα άλλα δύο μεγάλα κάστρα (Ινδία και Ιαπωνία) ενώ έχουν σχετικά υψηλούς αριθμούς καπνιστών σαν απόλυτα νούμερα, έχουν δει μείωση σχεδόν 50% την τελευταία εικοσαετία.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Εντυπωσιακή μείωση του καπνίσματος την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 24 Φεβ 2021, 22:13

foscilis έγραψε:
24 Φεβ 2021, 22:12
Η εγκατάλειψη του καπνίσματος είναι σχεδόν παγκόσμιο φαινόμενο.Οι μόνες χώρες στις οποίες καπνίζει πάνω από το 50% του πληθυσμού και παρατηρείται αύξηση είναι Κίνα και Ινδονησία. Τα άλλα δύο μεγάλα κάστρα (Ινδία και Ιαπωνία) ενώ έχουν σχετικά υψηλούς αριθμούς καπνιστών σαν απόλυτα νούμερα, έχουν δει μείωση σχεδόν 50% την τελευταία εικοσαετία.
ομολογώ ότι δεν το είχα προσέξει εκτός αν πρόκειται για τάση των τελευταίων ετών ή κάποιων περιοχών κυρίως

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Εντυπωσιακή μείωση του καπνίσματος την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 24 Φεβ 2021, 22:14

Πρέπει να γίνουν μελέτες πώς γίνεται μία αρκετά μεγάλη μερίδα ανθρώπων να καπνίζουν 30-40 χρόνια 2 πακέτα ( και παραπάνω ) την ημέρα και στα 60 - 70 κάτι τους όχι μόνο να ζουν αλλά να μην έχουν σοβαρά θέματα υγείας ή όχι κάτι που δεν θα το έχει και ένας συνομήλικος μη καπνιστής . Δηλαδή πίεση κανένα μπαλονάκι κλπ μπορούν να τα έχουν όλοι μετά από κάποια στιγμή . Μήπως κάποιο dna επηρεάζεται λιγότερο ; Γιατί από άλλες εξαρτήσεις είναι σίγουρο ότι θα πάθεις ζημιά ( ναρκωτικά ή καθημερινό υπερβολικό αλκοόλ ) και σπάνια βλέπεις τόσα χρόνια ναρκομανή ή αλκοολικό να έχει την υγεία μερικών καπνιστών . Νομίζω κάτι είχαν βρει αλλά δεν είμαι σίγουρος .
Εγώ καπνίζω δέκα χρόνια ένα πακέτο την ημέρα . Θέλω να το κόψω αλλά σίγουρα όχι εν μέσω καραντίνας , και τον πρώτο καιρό με παρακολούθηση από διαιτολόγο και γυμναστή επειδή δεν επιθυμώ να βάλω δέκα κιλά σε ένα μήνα .
Επίσης το χόρτο είναι σχεδόν ακίνδυνο και ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι ότι είναι παράνομο και αναγκάζεσαι να συναναστραφείς με τα κατακάθια της κοινωνίας ώστε να το βρεις , καταλήγοντας να γνωρίσεις και άλλα πολύ πιο επικίνδυνα ναρκωτικά .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Λόρδος Ταντρίδης την 24 Φεβ 2021, 22:22, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24544
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Εντυπωσιακή μείωση του καπνίσματος την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Φεβ 2021, 22:17

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
24 Φεβ 2021, 22:14
Πρέπει να γίνουν μελέτες πώς γίνεται μία αρκετά μεγάλη μερίδα ανθρώπων να καπνίζουν 30-40 χρόνια 2 πακέτα ( και παραπάνω ) την ημέρα και στα 60 - 70 κάτι τους όχι μόνο να ζουν αλλά να μην έχουν σοβαρά θέματα υγείας ή όχι κάτι που δεν θα το έχει και ένας συνομήλικος μη καπνιστής . Δηλαδή πίεση κανένα μπαλονάκι κλπ μπορούν να τα έχουν όλοι μετά από κάποια στιγμή .
Πόσο μεγάλη είναι αυτή η μερίδα;

Και για ρώτα τους πότε σταμάτησαν να γαμάνε πάνω από 30 δευτερόλεπτα.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Εντυπωσιακή μείωση του καπνίσματος την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 24 Φεβ 2021, 22:19

Jack Shephard έγραψε:
24 Φεβ 2021, 14:26
Πέρα από τα προφανή οφέλη, μία τέτοια μείωση λύνει και τα χέρια για εφαρμογή επιπλέον πολιτικών για τον περιορισμό του καπνίσματος που στο παρελθόν με περισσότερους καπνιστές θα συναντούσαν πολύ μεγαλύτερη αντίσταση και θα ακυρώνονταν στην πράξη.
:goodpost:

Ήρθε η ώρα να τους διώξουμε ΑΛΥΠΗΤΑ.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Εντυπωσιακή μείωση του καπνίσματος την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 24 Φεβ 2021, 22:20

foscilis έγραψε:
24 Φεβ 2021, 22:17
Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
24 Φεβ 2021, 22:14
Πρέπει να γίνουν μελέτες πώς γίνεται μία αρκετά μεγάλη μερίδα ανθρώπων να καπνίζουν 30-40 χρόνια 2 πακέτα ( και παραπάνω ) την ημέρα και στα 60 - 70 κάτι τους όχι μόνο να ζουν αλλά να μην έχουν σοβαρά θέματα υγείας ή όχι κάτι που δεν θα το έχει και ένας συνομήλικος μη καπνιστής . Δηλαδή πίεση κανένα μπαλονάκι κλπ μπορούν να τα έχουν όλοι μετά από κάποια στιγμή .
Πόσο μεγάλη είναι αυτή η μερίδα;

Και για ρώτα τους πότε σταμάτησαν να γαμάνε πάνω από 30 δευτερόλεπτα.
Πάντως ο τυπικός μπούμερ είναι ακόμα πάντα με ένα τσιγάρο στο χέρι . Η αλήθεια είναι ότι τους περισσότερους που γνωρίζω δεν τους κόβω να γαμάνε και πολύ . Αλλά υπάρχουν και μερικές εξαιρέσεις .

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Εντυπωσιακή μείωση του καπνίσματος την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 24 Φεβ 2021, 22:20

foscilis έγραψε:
24 Φεβ 2021, 22:17
Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
24 Φεβ 2021, 22:14
Πρέπει να γίνουν μελέτες πώς γίνεται μία αρκετά μεγάλη μερίδα ανθρώπων να καπνίζουν 30-40 χρόνια 2 πακέτα ( και παραπάνω ) την ημέρα και στα 60 - 70 κάτι τους όχι μόνο να ζουν αλλά να μην έχουν σοβαρά θέματα υγείας ή όχι κάτι που δεν θα το έχει και ένας συνομήλικος μη καπνιστής . Δηλαδή πίεση κανένα μπαλονάκι κλπ μπορούν να τα έχουν όλοι μετά από κάποια στιγμή .
Πόσο μεγάλη είναι αυτή η μερίδα;
Αυτό ακριβώς. Εγώ έχασα στο σόι κοπέλα 45 ετών και ο φίλος που έγραψα παραπάνω έχει ένα σωρό μέτρια έως σοβαρά προβλήματα, αδικαιολόγητα για την ηλικία του. Γενικά όποιον ξέρω που καπνίζει φανατικά, έχει θέματα.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42929
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Εντυπωσιακή μείωση του καπνίσματος την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 24 Φεβ 2021, 22:22

ST48410 έγραψε:
24 Φεβ 2021, 22:13
foscilis έγραψε:
24 Φεβ 2021, 22:12
Η εγκατάλειψη του καπνίσματος είναι σχεδόν παγκόσμιο φαινόμενο.Οι μόνες χώρες στις οποίες καπνίζει πάνω από το 50% του πληθυσμού και παρατηρείται αύξηση είναι Κίνα και Ινδονησία. Τα άλλα δύο μεγάλα κάστρα (Ινδία και Ιαπωνία) ενώ έχουν σχετικά υψηλούς αριθμούς καπνιστών σαν απόλυτα νούμερα, έχουν δει μείωση σχεδόν 50% την τελευταία εικοσαετία.
ομολογώ ότι δεν το είχα προσέξει εκτός αν πρόκειται για τάση των τελευταίων ετών ή κάποιων περιοχών κυρίως
Λάθος είναι και τα δύο.

Το "πάνω από 50%" αφορά μόνο τους άντρες, όχι τον πληθυσμό, ενώ η τάση είναι φυσικά πτωτική.

Εικόνα
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών