Που βρίσκονται σήμερα οι απόγονοι των ιδρυτών του κράτους

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14646
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Που βρίσκονται σήμερα οι απόγονοι των ιδρυτών του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 13 Απρ 2021, 14:07

Το 1977 o Νικήτας Σταματελόπουλος ήταν εννέα ετών. Τη δεύτερη Κυριακή του Οκτωβρίου εκείνης της χρονιάς ταξίδευε με τον πατέρα του και τον μικρότερο αδελφό του στο Χιλιομόδι της Κορινθίας για να καταθέσουν στεφάνι στον ανδριάντα του Νικήτα Σταματελόπουλου, γνωστότερου ως Νικηταρά.

Το χωριό Χιλιομόδι απέχει περίπου 15 χιλιόμετρα από τον οικισμό Δερβενάκια, όπου το 1822 δόθηκε μια από τις πιο σημαντικές μάχες της Ελληνικής Επανάστασης. Ο πατέρας του έκανε το ίδιο ταξίδι κάθε χρόνο για να τιμήσει τη μνήμη του προγόνου του που συμμετείχε στη Μάχη των Δερβενακίων, αλλά εκείνη τη φορά η τελετή πήρε διαφορετική τροπή, που χαράχθηκε στη μνήμη του νεαρού τότε Νικήτα. «Την ώρα που ήμασταν στην πρώτη γραμμή, ο πατέρας μου μας ξεπροβόδισε και έδωσε σε εμάς το στεφάνι για να το καταθέσουμε», μας λέει ο κ. Σταματελόπουλος. «Εκείνη τη φορά το χειροκρότημα του κόσμου με συγκλόνισε, ένιωσα πως κάτι σημαντικό συμβαίνει».

Αυτή η παιδική ανάμνηση ήταν η πρώτη «επαφή» με τον ήρωα του ’21, όπως λέει σήμερα ο 53χρονος πολιτικός μηχανικός. Από τότε μελετάει την ιστορία της οικογένειάς του, ψάχνει σε πηγές για να μάθει περισσότερα για τον ίδιο, ενώ το μόνο κειμήλιο που έχει στα χέρια του είναι μια επιστολή του Νικηταρά προς τον Παπαφλέσσα (την εποχή που είχε οριστεί υπουργός Εσωτερικών), με την οποία ζητάει τη μετατροπή ενός τεμένους του Ναυπλίου σε σχολείο ή θέατρο. «Θεωρώ χάρισμα να είσαι απόγονος ενός ήρωα, παρότι οι ήρωες της Επανάστασης ανήκουν σε όλους τους Ελληνες. Δεν μπορούμε να τους καπηλευτούμε, αλλά είμαστε απευθείας απόγονοι, φέρουμε τα γονίδιά τους και αυτό είναι ένα χάρισμα».

Για τους περισσότερους από εμάς, η πρώτη επαφή με τους αγωνιστές του ’21 γίνεται στις σχολικές τάξεις και παραμένει εκεί. Οι ήρωες είναι ονόματα σε ένα ποίημα ή στίχοι ενός δημοτικού τραγουδιού, ζωγραφιστές εικόνες σε αφισάκια που βγαίνουν από τις σχολικές αποθήκες στις εθνικές επετείους ή ταυτίζονται με τις ημερομηνίες και τα γεγονότα που είναι «sos» στο μάθημα της Ιστορίας. Εκτός όμως από αγωνιστές, οι ήρωες του ’21 ήταν και άνθρωποι που άφησαν απογόνους.

Με αφορμή την επέτειο των 200 ετών από την κήρυξη της Επανάστασης, αναρωτηθήκαμε πώς είναι να μεγαλώνεις με ένα όνομα και μια κληρονομιά που έχει ταυτιστεί με ένα σύμβολο. Είναι άραγε κάτι μακρινό που ανήκει στην εποχή του ή επηρεάζει πτυχές της ζωής των απογόνων του σήμερα, δύο αιώνες μετά;

«Απόλυτα», απαντάει στο ερώτημα ο Κωνσταντίνος Ζαΐμης. Μεγαλώνοντας με τις οικογενειακές διηγήσεις για τα κατορθώματα του Ασημάκη Ζαΐμη, του Ανδρέα και αργότερα του Θρασύβουλου, ο κ. Ζαΐμης και τα αδέλφια του ένιωθαν υπερηφάνεια και ευθύνη. «Προσπαθείς αυτά που ακούς να μη σε οδηγούν σε μια έπαρση, αλλά να είσαι σεμνός και ταπεινός. Ακούγαμε για τον Ανδρέα και τον Ασημάκη, όμως η οικογένειά μου είχε μια πιο προσγειωμένη άποψη για όλα αυτά. Ολοι οι Ελληνες εκείνης της εποχής έδωσαν τα πάντα, θυσίασαν ό,τι είχαν και δεν είχαν, οπότε ήταν μια συνολική ιστορία».

Οσο μεγαλώνει αντιμετωπίζει με δέος το «business plan», όπως λέει, της Επανάστασης, που με τα σημερινά δεδομένα φαντάζει «ασύλληπτο και ακατόρθωτο», και καταλαβαίνει γιατί μερικές αξίες και έννοιες δεν έχουν την ίδια βαρύτητα για τις νεότερες γενιές. «Διαφορετική είναι η κοινωνία του 2021 από την κοινωνία πριν από 30 ή 60 χρόνια. Αν όμως δεν διατηρήσουμε κάποιες αξίες που αφορούν τη σχέση μας με την πατρίδα, αυτό θα το βρούμε μπροστά μας. Δεν μιλάμε για κάποια ένοπλη μάχη, αλλά η πατρίδα πάντα θα χρειάζεται ανθρώπους που την αγαπάνε», σημειώνει.
Η οικογενειακή κληρονομιά καθόρισε, επίσης, την ταυτότητα του νομικού Θεόδωρου Ασπρογέρακα-Γρίβα, που διδάχθηκε από μικρός την ιστορία των Γριβαίων. Η οικογένειά του ανάγει την καταγωγή της στα χρόνια της Αναγέννησης και φέρει δική της σημαία και οικόσημο. Ο οπλαρχηγός Θεόδωρος Γρίβας παντρεύτηκε την Ελένη Μπούμπουλη, κόρη της Λασκαρίνας Μπουμπουλίνας, και οι απόγονοί τους βρέθηκαν σε υψηλές θέσεις στο νέο ελληνικό κράτος, στρατιωτικές ή πολιτικές. «Η οικογένειά μου θεωρούσε επιβεβλημένο οι πατρογονικές μας αξίες να μεταλαμπαδεύονται με υπερηφάνεια από γενιά σε γενιά. Και κάθε νεότερη γενιά, σαν θεματοφύλακάς τους, να νιώθει την ευθύνη και το προνόμιο να χτίζει τη δική της ιστορία πάνω σε αυτά τα γερά θεμέλια που παρέλαβε», μας λέει ο ίδιος.

Η Μαρίνα Παπατσώνη μεγάλωσε υπό το άγρυπνο βλέμμα του προγόνου της, Δημητρίου Παπατσώνη. Ο πίνακας του 1862 διά χειρός Θ. Δράκου με τον φουστανελοφόρο Παπατσώνη κοσμούσε το πατρικό της σπίτι και τώρα βρίσκεται στο δικό της καθιστικό. «Στο σπίτι κυριαρχούσε αυτό το πορτρέτο», σχολιάζει. «Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου θυμάμαι την ιστορία μας, τη σύνδεση του παππού και του προπάππου με την Ιστορία της Ελλάδας, τη μεγάλη αγάπη του πατέρα μου για τη Μεσσηνία. Ολο αυτό ήταν πολύ έντονο, είναι ένα με τη μνήμη μου».

Η γενική διευθύντρια ανάπτυξης και εταιρικών υποθέσεων της ΤΕΜΕΣ δεν ένιωσε, μας λέει, την οικογενειακή της ιστορία σαν βάρος, αλλά ως ευθύνη. «Πάντα έλεγε ο πατέρας μου ότι έχουμε ευθύνη απέναντι στην ιστορία μας, να επιλέγουμε το σωστό και το δίκαιο και να παλεύουμε πάντα για το μακρόχρονο συμφέρον και όχι για το άμεσο», τονίζει. «Οταν κάποιος μπορεί και έχει, έχει ευθύνη να κάνει. Το ξανασυνάντησα στην εταιρεία που είμαι τώρα. Οταν μπορείς, έχεις ευθύνη».

Η αγωνία να μεταφέρουν αυτά που συμβολίζουν οι αγωνιστές του ’21
Ορισμένες φορές, αυτή η κληρονομιά επηρέασε και τις επαγγελματικές επιλογές απογόνων, είτε άμεσα ή έμμεσα. Ο Σταμάτιος Κανάρης, απόγονος 6ης γενιάς του Γεώργιου Μικέ Κανάρη, υπηρέτησε ως αξιωματικός στο Πολεμικό Ναυτικό και αποστρατεύτηκε το 2013. Αν και δεν είναι ευρύτερα γνωστός όσο ο μεγαλύτερος αδελφός του, Κωνσταντίνος Κανάρης, ο Γεώργιος συμμετείχε στον αγώνα του Μεσολογγίου και μετά την απελευθέρωση χρίστηκε (μαζί με τους γιους του) αξιωματικός του Βασιλικού Ναυτικού από τον Οθωνα.

«Μου δημιουργούνται συναισθήματα μεγάλης υπερηφάνειας και τιμής που φέρω το όνομα Κανάρης και είμαι συνέχειά τους, του Κωνσταντίνου, του Γεωργίου, του Μικέ και του Ανδρέα. Αυτοί οι ήρωες καθόρισαν την επαγγελματική επιλογή μου, τη δική μου και του αδελφού μου Μιλτιάδη, ο οποίος έχει φύγει από τη ζωή και ο οποίος ήταν επίσης αντιναύαρχος του Πολεμικού Ναυτικού», υπογραμμίζει.

Ο Οδυσσέας Κόλιας, που προέρχεται από το γένος του Μεσολογγίτη πολεμιστή Ραζηκότσικα και διδάσκει μάρκετινγκ, προσέγγισε την Ιστορία του ’21 με έναν διαφορετικό τρόπο. Πρόσφατα έγραψε ένα βιβλίο που «παραλληλίζει» αρετές των αγωνιστών με τη σύγχρονη επιχειρηματικότητα. Το βιβλίο είναι υπό έκδοση. Ποιες είναι αυτές οι αρετές; «Για παράδειγμα, η υπέρβαση. Ο Κολοκοτρώνης έλεγε ότι όταν ξεκίνησαν την Επανάσταση τους έλεγαν τρελούς. Τηρουμένων όλων των αναλογιών, τα σημερινά startups υπέρβαση είναι», αναφέρει ως παράδειγμα.

Ορισμένοι από τους απογόνους με τους οποίους μιλήσαμε έτυχε να μεγαλώσουν και να ζήσουν στις προγονικές τους κατοικίες και σε πύργους που το ’21 λειτούργησαν ως οχυρά και ορμητήρια, προκαλώντας τους ακόμα πιο έντονα συναισθήματα για την κληρονομιά τους. Ο 19χρονος Γκολφίνος Πετμεζάς έχει ζωντανές τις μνήμες της παιδικής του ηλικίας στον Πύργο των Πετμεζαίων στο χωριό Κάτω Λουσούς στα Καλάβρυτα. «Πολλές φορές ο πατέρας μου αναφερόταν σε γεγονότα της περιοχής και στις ηρωικές μάχες, αλλά και στην ιστορία του πύργου, διηγήσεις που στο παιδικό μου μυαλό φάνταζαν μαγικές, εξωπραγματικές, βγαλμένες από βιβλίο επιστημονικής φαντασίας. Ακόμη, δεν θα ξεχάσω ποτέ πώς ένιωθα όταν κοιμόμουν χειμώνα στον πύργο, όπου άκουγες και αισθανόσουν τον αέρα και τη βροχή στο μαξιλάρι σου», μας λέει και νιώθει βάρος και ευθύνη «για το εάν θα μπορέσεις κι εσύ να μεταφέρεις, να περάσεις στους άλλους όλα αυτά που συμβολίζουν αυτοί οι άνθρωποι».

Αντίστοιχα βιώματα είχε και ο Κωνσταντίνος Πλαπούτας, απόγονος του στρατηγού Δημήτριου Πλαπούτα, ο οποίος μεγάλωσε στο σπίτι των προγόνων του στο χωριό Παλούμπα. Εδώ και 20 χρόνια ο κ. Πλαπούτας είναι και ο πρόεδρος του Πατριωτικού Ομίλου Απογόνων Αγωνιστών του 1821, που ιδρύθηκε το 1938 από τα δισέγγονα των πρωταγωνιστών της Επανάστασης, μέλη του οποίου είναι και οι προαναφερθέντες απόγονοι αυτής της σελίδας (εκτός από την κ. Μαρίνα Παπατσώνη).

«Οι σκοποί του ομίλου δεν έχουν σχέση με εθνικισμό ή κάποια τέτοια τάση. Εμάς μας ενδιαφέρουν μόνο οι απόγονοι. Δεν έχουν παρεισφρήσει επιτήδειοι να τον εκμεταλλευτούν», μας λέει και μας μιλάει για το ερώτημα που διατρέχει τις συνεντεύξεις με τα μέλη του. Τι σημαίνει να είσαι απόγονος ενός αγωνιστή του ’21; «Είναι πολύ δύσκολο θέμα. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να προβάλω το όνομά μου. Δεν σημαίνει κάτι που εγώ λέγομαι Πλαπούτας. Σημαίνει πολλά ο Πλαπούτας, όχι εγώ. Εγώ καλούμαι να το μεταφέρω αυτό και εκεί μπορεί να υπάρξει κάποια σύγχυση. Δεν θέλω να αισθάνομαι αχθοφόρος ενός μεγάλου ονόματος, δεν μπορώ να γίνω ήρωας. Εμείς μπορούμε μόνο να μεταφέρουμε αλώβητο αυτό που γνωρίζουμε για εκείνους», μας λέει.

https://www.kathimerini.gr/culture/5613 ... istoria-k/
Εικόνα

Ζαϊμης

Εικόνα

Πετμέζας

Εικόνα

Παπατσώνη

Εικόνα

Γρίβας :blm:

Εικόνα

Σταματελόπουλος

Εικόνα

Πλαπούτας
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14646
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Που βρίσκονται σήμερα οι απόγονοι των ιδρυτών του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 13 Απρ 2021, 14:11

να σημειωθεί ειδικά για το foscilis, ότι ορισμένοι λίγοι και εκλεκτοί, είναι ακόμα στη βουλή:

ο Ιάσων Φωτήλας, βουλευτής της ΝΔ και πρώην του ποταμιού( :) είναι απόγονος του μεγάλου προεστού της Πάτρας και αγωνιστή Ασημάκη Φωτήλα :)

Εικόνα

Εικόνα

φτυστοί^
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σενέκας την 13 Απρ 2021, 14:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14646
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Που βρίσκονται σήμερα οι απόγονοι των ιδρυτών του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 13 Απρ 2021, 14:15

εφιστώ την προσοχή στην κορνίζα δίπλα στο πορτραίτο του προγόνου του Κου Γρίβα. Πρόκειται για βυζαντινο-αρβανίτικη αριστοκρατία :)
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14708
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Που βρίσκονται σήμερα οι απόγονοι των ιδρυτών του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 13 Απρ 2021, 14:29

ωραίο νήμα :smt038(μόνο διόρθωσε το προ- σε από- στον φωτήλα)


Από τους αναφερόμενους, παίζει πολύ πολύ μακρινή "συγγένεια" με Πετμεζά
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11282
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Που βρίσκονται σήμερα οι απόγονοι των ιδρυτών του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 13 Απρ 2021, 14:37

Όλοι αυτοί έχουν μία γωνία μουσείο στα σπίτια τους;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
NoMoreLice
Δημοσιεύσεις: 921
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:14

Re: Που βρίσκονται σήμερα οι απόγονοι των ιδρυτών του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NoMoreLice » 13 Απρ 2021, 14:41

Τοτεμική αντιμετώπιση των προγόνων. Εν τω μεταξύ μιλάμε για 7-8 γενιές πίσω, ο καθένας από αυτούς τους ιδρυτές μπορεί χαλαρά να έχει σήμερα 100 απογόνους εν ζωή, απλά αυτοί έτυχε να είναι από την πατρογονική γραμμή και να έχουν το ίδιο επώνυμο.
Να δώσει η Μεγαλόχαρη κι η Παναγιά η Κανάλα
να μεγαλώσω γρήγορα σαν τα κορίτσια τ' άλλα

:scross:

dotcom
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 26 Ιουν 2019, 15:45
Phorum.gr user: dotcom

Re: Που βρίσκονται σήμερα οι απόγονοι των ιδρυτών του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dotcom » 13 Απρ 2021, 14:42

Ενδιαφέρον έχουν και οι Κουντουριώτηδες

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14646
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Που βρίσκονται σήμερα οι απόγονοι των ιδρυτών του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 13 Απρ 2021, 14:43

Λεγεών έγραψε:
13 Απρ 2021, 14:37
Όλοι αυτοί έχουν μία γωνία μουσείο στα σπίτια τους;
λογικό δεν είναι οι περισσότεροι εξ αυτών είναι δικηγόροι κλπ(η κυρία Παπατσώνη είναι socialite) και είχαν συγγενείς βουλευτές ή ανώτατους κρατικούς αξιωματούχους μέχρι τα τέλη του προηγούμενου αιώνα.(τουλάχιστον) Αν δεν έχει μουσείο στο σπίτι του Ζαϊμης, ποιος θα έχει? :102:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14646
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Που βρίσκονται σήμερα οι απόγονοι των ιδρυτών του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 13 Απρ 2021, 14:52

Σε μια εφ' όλης της ύλης συνέντευξή του ο υποψήφιος περιφερειακός σύμβουλος Φωκίων Ζαϊμης, με την παράταξη του υποψήφιο Περιφερειάρχη Νεκτάριου Φαρμάκη, μιλά για τους στόχους, τις επιδιώξεις του, αλλά και την ανάγκη να αλλάξει ρότα και να κινηθεί σε αναπτυξιακούς ρυθμούς η Δυτική Ελλάδα.

Κε Ζαΐμη ποιο είναι εκείνο το στοιχείο που σας έκανε να αποδεχτείτε την πρόταση του κου Φαρμάκη και να κατέβετε ως υποψήφιος Περιφερειακός σύμβουλος με την παράταξη όλα από την Αρχή;

Εκτός από το γεγονός ότι ο Νεκτάριος Φαρμάκης είναι ένας νέος άνθρωπος με όρεξη για δουλειά καθαρές ιδέες, προτάσεις και θέσεις μακριά και πέρα από πολιτικές αγκυλώσεις., η κινητήριος δύναμη για μένα ήταν η επιθυμία και ταυτόχρονα η ανάγκη να προσφέρω και μόνο να προσφέρω στον τόπο μου και στην τοπική αυτοδιοίκηση. Ξέρετε για πολλά χρόνια έχω ασχοληθεί με τον ιδιωτικό τομέα, έχω εργαστεί ως ελεύθερος επαγγελματίας, ως στέλεχος επιχειρήσεων, ως γενικός διευθυντής σε Φορέα Εκπροσώπησης Επιχειρήσεων Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών και τα τελευταία δεκαοκτώ χρόνια διευθύνω μια πολυμετοχική εταιρεία στο χώρο της επικοινωνίας και των ευρωπαϊκών προγραμμάτων. Για μένα η ενασχόληση με τα κοινά είναι πεδίο προσφοράς και όχι μέσο επιβίωσης. Γνωρίζουμε όλοι καλά δυστυχώς, ότι η ΠΔΕ έχει αρνητικούς δείκτες σχεδόν παντού και έχει μείνει πίσω σχεδόν σε όλα, τόσο σε σύγκριση με άλλες περιφέρειες όσο και σε σύγκριση με το που θα θέλαμε όλοι μας και που θα έπρεπε. Και αυτό πρέπει να αλλάξει και γρήγορα. Σε αυτή τη διαδικασία της αλλαγής, θέλω να συμβάλλω κι εγώ με όλες μου τις δυνάμεις.

Η εκπαίδευση είναι για σας σημαντική στην πολιτική και την τοπική αυτοδιοίκηση;

Όπως γνωρίζετε ολοκλήρωσα τις σπουδές μου στο Πανεπιστήμιο Πατρών όπου και αποφοίτησα το 1990 ως Γεωλόγος. Στη συνέχεια παρακολούθησα μεταπτυχιακό πρόγραμμα Οικονομικών για στελέχη επιχειρήσεων (MBA) στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, προκειμένου να ενισχύσω τις ακαδημαϊκές και οικονομικές μου γνώσεις, ενώ συμμετείχα σε πολλά εκπαιδευτικά σεμινάρια τα τελευταία χρόνια διότι πιστεύω ότι η εκπαίδευσή του καθενός από μας συνεχίζεται εσαεί. Αυτό δεν σημαίνει ότι αποκλείεται η συμμετοχή στα κοινά κάποιου χωρίς αντίστοιχες ακαδημαϊκές γνώσεις βέβαια, διότι η σοφία της ζωής και οι εμπειρίες που αποκτάς από αυτήν είναι ακόμα πιο σημαντικές και σε κάνουν πιο σοφό. Αν μάλιστα έχεις την ικανότητα να μαθαίνεις από τα λάθη σου τότε σίγουρα

γίνεσαι πιο σοφός και μπορείς να προσφέρεις τα μάλλα.

Από όσο ξέρω για πολλά χρόνια βρισκόσασταν στο πλευρό του πατέρα σας μιλάω πάντα για τον ευπατρίδη πολιτικό Ανδρέα Φωκ. Ζαΐμη ο οποίος εκλεγόταν βουλευτής της ΝΔ από το 1974 έως και το 1989 και έχει διατελέσει Υφυπουργός Οικονομικών, Εθνικής Αμύνης και Εξωτερικών εσείς πως και δεν θελήσατε μετά το 1993 να ακολουθήσετε την πολιτική καριέρα του πατέρα σας ;

Παρακολούθησα και στήριζα τις επιλογές του και βεβαίως νιώθω περήφανος για τον πατέρα μου και συγκεκριμένα για το πολιτικό του ήθος και για το έργο του. Ανέκαθεν πίστευα πως η βουλευτική υποψηφιότητα ασφαλώς και δεν πρέπει να κληρονομείται, τουναντίον ο όποιος νέος άνθρωπος φιλοδοξεί να συμμετέχει στα κοινά πρέπει πρώτα να δοκιμάζεται στον εργασιακό του χώρο, να αυξάνει τις εμπειρίες του και να ισχυροποιεί την αυτοπεποίθησή του. Ποτέ δεν με απασχόλησε πρώτιστα η πολιτική, αν και συμμετείχα πάντα στα κομματικά όργανα ως απλός στρατιώτης και συμμετείχα κατά καιρούς στον στρατηγικό σχεδιασμό προγράμματος και ανάπτυξης της Νέας Δημοκρατίας, αλλά και σε αρκετά αναπτυξιακά και κοινωνικά σωματεία, χωρίς να με ενδιαφέρει ποτέ η προσωπική προβολή αλλά η ομαδική επιτυχία. Με μπόλιασε η αθλητική μου μικρή σταδιοδρομία στο μπάσκετ στο ομαδικό παιχνίδι και στο ‘‘fairplay’’

Σήμερα μετά από όλη αυτή την πορεία που έχετε διαγράψει στον ιδιωτικό τομέα θα σκεπτόσασταν την κεντρική πολιτική σκηνή ;

Εκείνο που σκέπτομαι όλο και πιο πολύ, εκείνο που νοιώθω μιλώντας με τον κόσμο της Αχαΐας, είναι πως η τοπική αυτοδιοίκηση δεν χρειάζεται αριβίστες, ούτε επαγγελματίες πολιτικούς. Κυρίως όμως δεν χρειάζεται ανθρώπους που να βλέπουν την τοπική αυτοδιοίκηση σαν σκαλί για να μεταπηδήσουν στη Βουλή. Εκείνο που χρειάζεται είναι σεβασμό, χρειάζονται άνθρωποι που θα να σηκώσουν τα μανίκια και με μεθοδικότητα θα δουλέψουμε όλοι μαζί την επομένη ημέρα των εκλογών με το όποιο αποτέλεσμα, για το καλό της Αχαΐας. Πρέπει να αξιοποιήσουμε τα ποιοτικά χαρακτηριστικά και τα συγκριτικά πλεονεκτήματα της Νοτιοδυτικής Ελλάδας και τότε θα κάνουμε ‘’θαύματα’’. Σήμερα στην Τοπική Αυτοδιοίκηση μπορεί κανείς να προσφέρει πολύ περισσότερα και πιο ουσιαστικά πράγματα στον τόπο του.

Αλήθεια οι σχέσεις σας με τους άλλους πολιτικούς χώρους πως θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ;

Ανήκω στην κατηγορία των ανθρώπων που ποτέ δεν κρίνω κάποιον από την πολιτική του τοποθέτηση αλλά από τον τρόπο που βλέπει και αντιλαμβάνεται τα πράγματα και την θετική του στάση στα προβλήματα. Τυχαίνει να συναναστρέφομαι με ανθρώπους από όλους τους πολιτικούς χώρους, να συνεργάζομαι μαζί τους καθημερινά, να με τιμούν και να τους τιμώ με πολυετή φιλία και επαγγελματική συνεργασία. Έχω διαλέξει να συνεργαστώ με πολλά άτομα διαχρονικά και ποτέ δεν γνώριζα ούτε ήθελα να γνωρίζω, αν και το διέβλεπα, τον πολιτικό χώρο που ανήκαν. Λέξεις και έννοιες για μένα σημαντικές είναι η αξιοκρατία, η σοβαρότητα αλλά και συνάμα το χιούμορ, η σταθερότητα στις ιδέες αλλά και το συναινετικό πνεύμα, το καλό της πατρίδας και η ασφάλεια αλλά και ο σεβασμός στην ιδιωτικότητα και τα ανθρώπινα δικαιώματα όλων. Από εκεί και έπειτα πολλές φορές οι κομματικές αγκυλώσεις και οι πολιτικές παρωπίδες είναι εκείνες που λειτουργούν βλαπτικά για τον τόπο μας… Το βλέπετε άλλωστε τα τελευταία χρόνια σε γενικό επίπεδο το πώς διαμορφώνεται η όλη κατάσταση.

Αν χαρακτηρίζατε τον εαυτό σας θα λέγατε ότι είστε φιλελεύθερος ;

Ιδεολογικά θα έλεγα ότι γαλουχήθηκα από μικρός στις αρχές και τις αξίες του φιλελευθερισμού. Θεωρώ ότι ο όρος φιλελευθερισμός δίνει στον άνθρωπο το δικαίωμα στην αυτοδιάθεση, το δικαίωμα στην ανέλιξη του, το δικαίωμα στην ελευθερία ακόμα και στο δικαίωμα να εμφανίζεται ως αντισυστημικός, αν και τελικά είναι και ο ίδιος κομμάτι του συστήματος, το βλέπουμε συνέχεια γύρω μας. Οι αριθμοί δεν θα είχαν καμία απολύτως αξία χωρίς τον παράγοντα ΑΝΘΡΩΠΟ στο επίκεντρο. Όμως θα πω για μια ακόμη φορά πως η ιδεολογική μου τοποθέτηση δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία όση έχει η επιθυμία μου να προσφέρω. Τι να προσφέρω; Τις γνώσεις μου και τις εμπειρίες μου στην υπηρεσία του τόπου μου, της περιοχής που μεγάλωσα, που εξακολουθεί να είναι σημείο αναφορά μου και που αγαπώ πολύ. Οι άνθρωποι που με γνωρίζουν ξέρουν πως η εθελοντική συνεισφορά μου στην πολιτική ήταν μακρά και ουσιαστική από διάφορες θέσεις στο παρελθόν, δεν προέκυψε ξαφνικά.

Για να ελαφρύνουμε λίγο τη συζήτηση ξέρω ότι τρέχετε μεταξύ Ρίου και Αντιρρίου άρα καθημερινά είστε μεταξύ δύο νομών Αχαΐας και Αιτωλοακαρνανίας τι παρατηρείται και τι θα θέλατε να αλλάξετε σε αυτόν το τόπο αν εκλεγείτε ως παράταξη;

Για μένα τα παιδικά μου χρόνια , τα εφηβικά μου όλες οι φάσεις και οι εκφάνσεις της ζωής μου είναι ταυτισμένες με το Ρίο, με το σπίτι μου η δική μου απόδραση στο χρόνο… και έπειτα τα Καλάβρυτα και η Κερπινή η γενέτειρα γη των προγόνων μου. Ανήκω στην κατηγορία εκείνων των ανθρώπων που δεν σκύβουν μοιρολατρικά το κεφάλι και λένε δεν μπορώ να αλλάξω τίποτα, πιστεύω πως η μεγαλύτερη πράξη επανάστασης σε ότι δεν μας αρέσει, είναι η προσπάθεια για αλλαγή με κάθε τρόπο. Αλλαγή λοιπόν αρχικά στον τρόπο σκέψης και έπειτα η δράση. Η Αχαΐα έχει αναδείξει και μέγιστους πολιτικούς αλλά δυστυχώς και επαγγελματίες πολιτικούς, ανθρώπους ταυτισμένους με τον βερμπαλισμό. Η ευθύνη είναι των πολιτών κάθε φορά ποιούς επιλέγουν. Η Νοτιοδυτική Ελλάδα είναι μια από τις πιο εύφορες περιοχές της Χώρας με σημαντικά ακαδημαϊκά ιδρύματα και κοσμοπολίτες κατοίκους, καιρός να αναδείξουμε τις ομορφιές της και τον κόσμο της, καιρός να την κάνουμε προσιτή σε όλο τον κόσμο- καιρός να δώσουμε τη θέση που της αξίζει στην παγκόσμια αγορά στα προϊόντα της. Μονόδρομος η ΑΝΑΠΤΥΞΗ με γνώμονα όμως τον άνθρωπο, την αξιοπρέπεια και την δημιουργικότητα !

Γνωρίζοντας τη σχέση σας με την Ε.Ε. μιας και έχετε εργαστεί εκεί πως βλέπετε το τοπίο ενόψει Ευρωεκλογών;

Ξεκίνησα την σταδιοδρομία μου στην Ευρωπαϊκή Κοινότητα στις Βρυξέλλες μόλις ολοκλήρωσα τις σπουδές μου στην Πάτρα και αυτό ήταν μια σπουδαία εμπειρία για μένα. Ξέρετε, στη δική μου αντίληψη Ευρώπη χωρίς Ελλάδα και Ελλάδα χωρίς Ευρώπη δεν υφίστανται , είναι άρρηκτα συνδεδεμένες μεταξύ τους. Εμείς και όταν λέω εμείς εννοώ τη ΝΔ, πάντα στηρίζαμε και στηρίζουμε τον ευρωπαϊκό προσανατολισμό της χώρας, ο Κωνσταντίνος Καραμανλής ήταν αυτός που πέτυχε την είσοδο της Ελλάδας στην ευρωπαϊκή οικογένεια. Η Ελλάδα μέσα στην ευρωπαϊκή ένωση στην οποία ανήκει μπορεί να μεγαλουργήσει και να έχει ένα οικονομικό και γεωπολιτικό δίχτυ ασφαλείας. Αρκεί και η Ευρώπη να ξαναβρεί το αρχικό της όραμα για την Ευρώπη των πολιτών και όχι των αριθμών. Να ξαναβρεί το χαμένο της βηματισμό και τον ανθρωποκεντρικό της προσανατολισμό. Έχουν γίνει λάθη πολλά και σοβαρά, τα οποία πολύ φοβάμαι πως η Ευρωπαϊκή Ένωση θα τα εισπράξει στις επερχόμενες Ευρωεκλογές με την ενίσχυση των άκρων του πολιτικού φάσματος και των ευρωσκεπτικιστών. Πρέπει άμεσα να γίνουν οι απαραίτητες διορθωτικές ενέργειες.

Στο τέλος της συζήτηση μας τι θα ευχόσασταν για τις επερχόμενες αυτοδιοικητικές εκλογές ;

Δεν θα απαντήσω με ευχή, αλλά θα σας πω τι προσδοκούμε μιας και η Δυτική Ελλάδα έχει μεγάλη ανάγκη από μια αξιοκρατική και καθολική αλλαγή τόσο ως προς την πολιτική της εκπροσώπηση στην τοπική αυτοδιοίκηση όσο και ως προς την γενικότερη αντίληψη της σε θέματα ανάπτυξης. Ο στόχος μας λοιπόν είναι ένας και ουσιαστικός, να απελευθερωθούν όλες οι υγιείς δυνάμεις του τόπου, να παράξουν νέο πλούτο και να προσδώσουν ευημερία και προκοπή για όλους τους πολίτες της περιοχής και όχι μόνο. Αυτός που μπορεί να υλοποιήσει τον στόχο αυτό με έναν εξαιρετικό συνδυασμό είναι ο Νεκτάριος Φαρμάκης με την ομάδα του.

Σας ευχαριστώ πολύ !

https://tempo24.news/eidisi/225586/foki ... n-topo-moy
εξελέγη περιφερειακός σύμβουλος :)
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34350
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Που βρίσκονται σήμερα οι απόγονοι των ιδρυτών του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 13 Απρ 2021, 14:59

Σενέκας έγραψε:
13 Απρ 2021, 14:11
να σημειωθεί ειδικά για το foscilis, ότι ορισμένοι λίγοι και εκλεκτοί, είναι ακόμα στη βουλή:

ο Ιάσων Φωτήλας, βουλευτής της ΝΔ και πρώην του ποταμιού( :) είναι απόγονος του μεγάλου προεστού της Πάτρας και αγωνιστή Ασημάκη Φωτήλα :)

Εικόνα

Εικόνα

φτυστοί^

Kαι γιος του επίσης Ασημάκη Φωτήλα,υφυπουργού εξωτερικών στην πρώτη κυβέρνηση Παπανδρέου που απολύθηκε στο αεροπλάνο από τις Βρυξέλλες επειδή είχε ψηφίσει υπέρ των κυρώσεων στην Πολωνία το 1981 όταν ο στρατηγός Γιαρουζέλσκι κήρυξε στρατιωτικό νόμο. :D

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26907
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Που βρίσκονται σήμερα οι απόγονοι των ιδρυτών του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 13 Απρ 2021, 15:00

Σενέκας έγραψε:
13 Απρ 2021, 14:11
να σημειωθεί ειδικά για το foscilis, ότι ορισμένοι λίγοι και εκλεκτοί, είναι ακόμα στη βουλή:

ο Ιάσων Φωτήλας, βουλευτής της ΝΔ και πρώην του ποταμιού( :) είναι απόγονος του μεγάλου προεστού της Πάτρας και αγωνιστή Ασημάκη Φωτήλα :)

Εικόνα

Εικόνα

φτυστοί^
Ξεχασες και τον Ασημάκη Φωτηλα το μπαμπα του Ιασωνα.

Εικόνα

Απογειωθηκε Υφυπουργος Εξωτερικών απο Βρυξέλλες και προσγειωθηκε βουλευτης Αχαιας στην Αθηνα

Καπου στο μεσοδιαστημα της πτησης ο Παπανδρεου τον επαυσε απο Υφυπουργο. :003:
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14646
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Που βρίσκονται σήμερα οι απόγονοι των ιδρυτών του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 13 Απρ 2021, 15:01

ο παραπάνω κύριος λέγεται Φωκίωνας γιατί οι οικογένεια Ζαϊμη μετεπαναστατικά συμπεθέριασε με τη φαναριώτικη οικογένεια Νέγρη, γόνος της οποίας ήταν ο Φωκίωνας Νέγρης. Οπότε οι σημερινοί Ζαϊμηδες είναι greek nobility απο 2 μεριές :)
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Που βρίσκονται σήμερα οι απόγονοι των ιδρυτών του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 13 Απρ 2021, 15:06

.


Ποιός ο λόγος ύπαρξης του Σύλλογου απογόνων Αγωνιστών του 21 που εχουν φτιάξει ;;; ... :smt017


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14646
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Που βρίσκονται σήμερα οι απόγονοι των ιδρυτών του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 13 Απρ 2021, 15:07

να αφήσω επίσης αυτό εδώ. Δε γνωρίζω ακριβώς τη γενεαλογία, αλλά ο οπλαρχηγός της στερεάς που εμπόδισε τον Διάκο και τον 'Δυσσέα να σκοτωθούν προεπαναστατικά, λεγόταν Μπακογιάννης(αργότερα βρέθηκε στην Αλαμάνα) :)

Εικόνα

Εικόνα
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 08 Ιαν 2021, 14:51

Re: Που βρίσκονται σήμερα οι απόγονοι των ιδρυτών του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο » 13 Απρ 2021, 15:08

Οι βαρβιτσιωτηδες κατάγονται αραγε απο τον καπεταν ζαχαρια με το παρατσούκλι μπαρμπιτσωτης λογω τοπου καταγωγής;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών