Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 06 Μάιος 2021, 03:59

Namrail έγραψε:
05 Μάιος 2021, 16:11
Ξεπέρασε και τον Τζήμερο, που μιλούσε για δουλειά χωρίς μισθό αλλά με αντάλλαγμα διαμονή και φαγητό. Στον επόμενο τόνο θα βγει κανένας να προτείνει και χαλκά ως απαραίτητο αξεσουάρ.
Ναι δεν έλεγε αυτό ο Τζημερος, άλλα δε βαριέσαι. Εδώ ήσουνα πεπεισμένος για την πολυιδιοκτησια ακόμα και μετά τη φάπα του CAS.

Σε γενικές γραμμές συναγωνίζεσαι σε μπούρδες τον Υδράργυρο.

Συνέχισε να ξευτιλίζεσαι ελεύθερα.
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"


Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20757
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 22 Σεπ 2022, 20:54

Εικόνα
Εικόνα


Εικόνα
https://mikropragmata.lifo.gr/listes/o- ... is-imeras/

Άρα η μελλοντική συνεργασία θα είναι με πληρωμή; :p2: Κι επίσης, τι τιμή για τους ηθοποιούς που η παραγωγή θα κρατήσει τα βιογραφικά τους, αντί πχ. να τα έσκιζε επιδεικτικά μπροστά στα μάτια τους και να τα πετούσε απευθείας στον κάδο ανακύκλωσης! :o



Μετά τα πολλά αρνητικά σχόλια, ο κ. Βασιλόπουλος απάντησε:

«Να σας ενημερώσω εσάς που στάζει φαρμάκι το στόμα σας ότι ούτε εγώ, αλλά ούτε και κανένας από την ομάδα σκηνοθεσίας και παραγωγής θα πληρωθεί. Δεν υποχρεώνουμε κανέναν να λάβει μέρος και είμαστε ξεκάθαροι από την αρχή. Οπότε δεν καταλαβαίνω πού είναι η ντροπή και πού το λάθος.

Ίσα ίσα, όσοι θα συμμετάσχουν στο γύρισμα, θα έχουν την ευκαιρία να κάνουν μια γνωριμία με τον σκηνοθέτη. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αναφέρω ότι ακόμα και σήμερα, όταν στέλνω τις ακροάσεις μου στους σκηνοθέτες, καταναλώνοντας χρόνο και χρήμα, δεν πληρώνομαι ούτε κι εγώ»

Και στη συνέχεια επανήλθε: «Για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα. Ξεκινάω από το γεγονός ότι δεν πληρώνομαι ούτε εγώ, ούτε κανένας από αυτό το ολιγοωρο γύρισμα. Δεύτερον, δεν ζητάμε να έρθει κανείς με το ζόρι. Τρίτον, η λέξη ολιγόωρα γυρίσματα σημαίνει ότι θα φέρουμε όσους σπουδαστές/ηθοποιούς χρειαστούμε στο γύρισμα για μισή ώρα, το πολύ μιάμιση. Δεν θα προσλάβουμε ηθοποιούς 8ωρο και 10ωρο.

Να ξεκαθαρίσω πως είμαι από τους πρώτους ηθοποιούς που μιλώντας με άτομα του Σωματείου Ελλήνων Ηθοποιών, είπα κι ήμουν ξεκάθαρος ότι κανείς μα κανείς δεν θα πρέπει να πηγαίνει να δουλεύει τσάμπα. Κανείς όμως. Έχω την τύχη να έχω δουλέψει και να είμαι μέλος του σωματείου ηθοποιών της Αμερικής και ασπάζομαι τα δικαιώματα των συναδέλφων στο 100%.»

Και κατέληξε: «Κανείς δεν πρέπει να δουλεύει, ούτε να κάνει πρόβες τσάμπα, ούτε να δουλεύει τσάμπα σε κανονικό γύρισμα σειράς ή στο θέατρο. Εδώ λοιπόν, μιλάμε για ένα μικρό γύρισμα τύπου, μιας ώρας, μιάμιση, στην οποία ο ηθοποιός – σπουδαστής θα έχει την ευκαιρία να δείξει τι μπορεί να κάνει στον σκηνοθέτη.

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο όλη αυτή η ανθρωποφαγία. Δεν ανάρτησα αυτό το ποστ με σκοπό να εκμεταλλευτώ κανέναν, ίσα ίσα. Πιστεύω ότι όποιος έρθει θα δώσει μια ευκαιρία στον εαυτό του να εξελιχθεί. Λυπάμαι ειλικρινά που βλέπω σχόλια νεαρών συναδέλφων, αλλά και πιο έμπειρων, γεμάτα χολή και αρνητισμό. Λυπάμαι για την κουλτούρα και την ανθρωποφαγία της Ελλάδας.

Πιστεύω ότι αν είχε αναρτήσει την συγκεκριμένη ανάρτηση κάποιος σκηνοθέτης ή casting director, θα τρέχανε όλοι αυτοί οι ψωνισμένοι ηθοποιοί που έκαναν μια καλοκαιρινή επιτυχία και λένε το μακρύ και το κοντό τους, να αφήσουν βιογραφικό. Αν σας πω πόσες ώρες έχω δουλέψει τσάμπα και δουλεύω ακόμα τσάμπα σε αυτή τη δουλειά, θα κλάψετε. Δεν κάνουμε μια δουλειά γραφείου, στην οποία έχεις εργοδότη.

Όταν θα στείλω την ακρόασή μου στον τάδε σκηνοθέτη, έχω βάλει κι εγώ τον χρόνο μου, τζάμπα. Κανείς όμως, δεν μου εγγυάται ότι θα κλείσω τη δουλειά. Εγώ λοιπόν, τι θα έπρεπε να λέω; Αααα, όχι θα με πληρώσετε για τον χρόνο μου που ξόδεψα για την ακρόαση, αλλιώς δεν την κάνω.

Ξυπνήστε, λοιπόν, ξυπνήστε!»



Πώς το «τεράστιο πρότζεκτ» κατέληξε ένα μικρό γύρισμα για το οποίο κανένας δεν θα πληρωθεί (και τότε ποιος πληρώνει; και γιατί;) είναι ένα μυστήριο. :smt017
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgebi την 22 Σεπ 2022, 20:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19436
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 22 Σεπ 2022, 20:56

Λεγεών έγραψε:
28 Απρ 2021, 12:17
Προτιμότερο να κάθεσαι σπίτι, παρά να δουλεύεις για κάποιον άλλο τσάμπα.
:+1:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών