Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 04 Μάιος 2021, 23:41

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
04 Μάιος 2021, 23:25
ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
04 Μάιος 2021, 23:02
Οι ιδέες του Πούμπουρα δεν είναι μόνο δικές του. Συμβαίνουν ήδη εκεί έξω, και πρέπει να σπάσουν πριν γενικευτούν. Ένα προσωπικό παράδειγμα: μέχρι να εμβολιαστώ και να φύγω έξω ή να ανοίξει επιτέλους ένα postdoc που περιμένω έκανα αιτήσεις και σε διαγνωστικά εργαστήρια.

Ένας εργοδότης λοιπόν σκέφτηκε να μου προτείνει ένα 15νθημερο δοκιμαστικό με αμοιβή και ένσημα. Στις επίμονες ερωτήσεις μου για ωράριο και το ακριβές ύψος της αμοιβής ανέφερε πως θα τα βρω με το λογιστήριο και με την διεύθυνση του συγκεκριμένου παραρτήματος. Ήξερε φυσικά ότι έχω PhD, και στις ερωτήσεις μου για το κατά πόσο θα μετρήσουν τα 3 πτυχία μου ανέφερε ότι θα πάρω "τα νόμιμα". Είχα βέβαια ψυλλιαστεί την δουλειά αλλά πήγα από εκεί από περιέργεια. 7 το πρωί λοιπόν μπαίνω μέσα τους δίνω τα στοιχεία μου, περιμένω κανένα μισάωρο μέχρι που έρχεται μια συνάδελφος (;) για να με...εκπαιδεύσει.
Στο μεταξύ είχα ήδη ζητήσει το λογιστήριο μου είχαν πει ότι δεν έχουν εκεί, και περίμενα κάποιον... υπεύθυνο. Φυσικά σε αυτό το σημείο ζήτησα ξανά την σύμβαση που θα υπέγραφα, δεν γνώριζαν τίποτα, πήραν τηλέφωνο τον εργοδότη ο οποίος συνεχίζε να παίζει την πάπια και με ρώτησε φωνάζοντας (!) αν θέλω να κάνω το δοκιμαστικό η όχι! Αν αυτά τολμάνε να τα κάνουν σε κάποιον με διδακτορικό σκεφτείτε τι τραβάνε τα νέα παιδιά εκεί έξω...Για αυτό λοιπόν η μοναδική λύση είναι δυνατά ταξικά σωματεία!

Προφανώς δεν έκανα το "δοκιμαστικό" του το έκλεισα και σηκώθηκα και έφυγα. Κάποιος άλλος/η θα δέχτηκε όμως, στην απελπισία του για μια δουλειά.

Με τρομαξες ρε μπουμπη. Νομιζα πως εχεις 3 πτυχια και phd.
Oχι ρε μην τρομαζεις..μια Μαυρη ζωνη εχω και 4 Dan.
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20162
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 05 Μάιος 2021, 13:05

«Συγγνώμη, λάθος» από τον Πούμπουρα - Παίρνει πίσω όσα είπε για τσάμπα εργασία
:smt023
«Σε καμιά περίπτωση :smt018 δεν ήθελα να συσχετιστεί αυτό με εργασία χωρίς αμοιβή» :g030:

https://www.koutipandoras.gr/article/sy ... pa-ergasia

«Φίλοι μου, γεια σας :wave:

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας τη δική μου οπτική για το βίντεο που ανέβασα στις 17 Απριλίου στο Instagram. Θέλω να σας μιλήσω για το γιατί της δικής μου προσπάθειας, γιατί κάνω τις ημέρες καριέρας, γιατί θέλω να βοηθήσω νέους ανθρώπους να βρουν εργασία :g030: .

Το γιατί μου ξεκινάει από τη δική μου αναζήτηση να βρω εργασία, σε μικρή ηλικία και να διαχειριστώ τα δικά μου εμπόδια… Το γιατί μου έχει να κάνει με τα δικά μου βιώματα, τις δικές μου εμπειρίες και τις δικές μου δυσκολίες και αν μπορώ να βοηθήσω έστω και έναν άνθρωπο να βρει εργασία, τότε θα είμαι διπλά χαρούμενος. :smt023

Η πρόθεση μου είναι ανιδιοτελής :g030: , τα κίνητρά μου είναι αγνά και θέλω να χρησιμοποιώ το βήμα μου όπως και όπου μπορώ.

Θέλω να διευκρινίσω κάποια πράγματα, τα οποία δεν επικοινώνησα σωστά :e040: και θέλω να ζητήσω ένα μεγάλο συγγνώμη από αυτούς που άθελα μου έθιξα. Σε καμιά περίπτωση δεν ήταν αυτό στις προθέσεις μου. Θεωρώ ότι ο καθένας μπορεί να κρίνει τον εαυτό του και την αξία του μόνος του και να εργαστεί σε εταιρείες που τον σέβονται και είναι σύμφωνες με τα δικά του κριτήρια. Αυτό θέλω να κρατήσετε. :g030:

Αν δείτε όλο το βίντεο, θα καταλάβετε ότι συνομιλώ και αναφέρομαι σε παιδιά που μόλις τελειώνουν το σχολείο, σε νέους 18 χρονών που χρειάζονται την εμπειρία για την μετέπειτα επαγγελματική τους εξέλιξη. Σε καμιά περίπτωση δεν ήθελα να συσχετιστεί αυτό με εργασία χωρίς αμοιβή.

Μετά από αυτό που έγινε, το οποίο έφερε σε δύσκολη θέση όχι μόνο εμένα αλλά και την οικογένεια μου :e040: , πήρα ένα πολύ σοβαρό μάθημα. Να λέω αυτό που έχω στην καρδιά μου και την αλήθεια μου με τον πιο δυνατό τρόπο.

Σας ευχαριστώ που με ακούσατε και μην ξεχνάτε ότι όλοι είμαστε άνθρωποι και μπορούμε να κάνουμε λάθη» :wave:

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgebi την 05 Μάιος 2021, 13:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22690
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 05 Μάιος 2021, 13:10

georgebi έγραψε:
05 Μάιος 2021, 13:05
«Συγγνώμη, λάθος» από τον Πούμπουρα - Παίρνει πίσω όσα είπε για τσάμπα εργασία
:smt023
«Σε καμιά περίπτωση :smt018 δεν ήθελα να συσχετιστεί αυτό με εργασία χωρίς αμοιβή» :g030:

https://www.koutipandoras.gr/article/sy ... pa-ergasia

«Φίλοι μου, γεια σας :wave:

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας τη δική μου οπτική για το βίντεο που ανέβασα στις 17 Απριλίου στο Instagram. Θέλω να σας μιλήσω για το γιατί της δικής μου προσπάθειας, γιατί κάνω τις ημέρες καριέρας, γιατί θέλω να βοηθήσω νέους ανθρώπους να βρουν εργασία :g030: .

Το γιατί μου ξεκινάει από τη δική μου αναζήτηση να βρω εργασία, σε μικρή ηλικία και να διαχειριστώ τα δικά μου εμπόδια… Το γιατί μου έχει να κάνει με τα δικά μου βιώματα, τις δικές μου εμπειρίες και τις δικές μου δυσκολίες και αν μπορώ να βοηθήσω έστω και έναν άνθρωπο να βρει εργασία, τότε θα είμαι διπλά χαρούμενος. :smt023

Η πρόθεση μου είναι ανιδιοτελής :g030: , τα κίνητρά μου είναι αγνά και θέλω να χρησιμοποιώ το βήμα μου όπως και όπου μπορώ.

Θέλω να διευκρινίσω κάποια πράγματα, τα οποία δεν επικοινώνησα σωστά :e040: και θέλω να ζητήσω ένα μεγάλο συγγνώμη από αυτούς που άθελα μου έθιξα. Σε καμιά περίπτωση δεν ήταν αυτό στις προθέσεις μου. Θεωρώ ότι ο καθένας μπορεί να κρίνει τον εαυτό του και την αξία του μόνος του και να εργαστεί σε εταιρείες που τον σέβονται και είναι σύμφωνες με τα δικά του κριτήρια. Αυτό θέλω να κρατήσετε. :g030:

Αν δείτε όλο το βίντεο, θα καταλάβετε ότι συνομιλώ και αναφέρομαι σε παιδιά που μόλις τελειώνουν το σχολείο, σε νέους 18 χρονών που χρειάζονται την εμπειρία για την μετέπειτα επαγγελματική τους εξέλιξη. Σε καμιά περίπτωση δεν ήθελα να συσχετιστεί αυτό με εργασία χωρίς αμοιβή.

Μετά από αυτό που έγινε, το οποίο έφερε σε δύσκολη θέση όχι μόνο εμένα αλλά και την οικογένεια μου :e040: , πήρα ένα πολύ σοβαρό μάθημα. Να λέω αυτό που έχω στην καρδιά μου και την αλήθεια μου με τον πιο δυνατό τρόπο.

Σας ευχαριστώ που με ακούσατε και μην ξεχνάτε ότι όλοι είμαστε άνθρωποι και μπορούμε να κάνουμε λάθη» :wave:
Πήγε φαίνεται για ψώνια και τον λούσανε στις μούντζες.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 05 Μάιος 2021, 13:15

georgebi έγραψε:
05 Μάιος 2021, 13:05
«Συγγνώμη, λάθος» από τον Πούμπουρα - Παίρνει πίσω όσα είπε για τσάμπα εργασία
:smt023
«Σε καμιά περίπτωση :smt018 δεν ήθελα να συσχετιστεί αυτό με εργασία χωρίς αμοιβή» :g030:

https://www.koutipandoras.gr/article/sy ... pa-ergasia

«Φίλοι μου, γεια σας :wave:

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας τη δική μου οπτική για το βίντεο που ανέβασα στις 17 Απριλίου στο Instagram. Θέλω να σας μιλήσω για το γιατί της δικής μου προσπάθειας, γιατί κάνω τις ημέρες καριέρας, γιατί θέλω να βοηθήσω νέους ανθρώπους να βρουν εργασία :g030: .

Το γιατί μου ξεκινάει από τη δική μου αναζήτηση να βρω εργασία, σε μικρή ηλικία και να διαχειριστώ τα δικά μου εμπόδια… Το γιατί μου έχει να κάνει με τα δικά μου βιώματα, τις δικές μου εμπειρίες και τις δικές μου δυσκολίες και αν μπορώ να βοηθήσω έστω και έναν άνθρωπο να βρει εργασία, τότε θα είμαι διπλά χαρούμενος. :smt023

Η πρόθεση μου είναι ανιδιοτελής :g030: , τα κίνητρά μου είναι αγνά και θέλω να χρησιμοποιώ το βήμα μου όπως και όπου μπορώ.

Θέλω να διευκρινίσω κάποια πράγματα, τα οποία δεν επικοινώνησα σωστά :e040: και θέλω να ζητήσω ένα μεγάλο συγγνώμη από αυτούς που άθελα μου έθιξα. Σε καμιά περίπτωση δεν ήταν αυτό στις προθέσεις μου. Θεωρώ ότι ο καθένας μπορεί να κρίνει τον εαυτό του και την αξία του μόνος του και να εργαστεί σε εταιρείες που τον σέβονται και είναι σύμφωνες με τα δικά του κριτήρια. Αυτό θέλω να κρατήσετε. :g030:

Αν δείτε όλο το βίντεο, θα καταλάβετε ότι συνομιλώ και αναφέρομαι σε παιδιά που μόλις τελειώνουν το σχολείο, σε νέους 18 χρονών που χρειάζονται την εμπειρία για την μετέπειτα επαγγελματική τους εξέλιξη. Σε καμιά περίπτωση δεν ήθελα να συσχετιστεί αυτό με εργασία χωρίς αμοιβή.

Μετά από αυτό που έγινε, το οποίο έφερε σε δύσκολη θέση όχι μόνο εμένα αλλά και την οικογένεια μου :e040: , πήρα ένα πολύ σοβαρό μάθημα. Να λέω αυτό που έχω στην καρδιά μου και την αλήθεια μου με τον πιο δυνατό τρόπο.

Σας ευχαριστώ που με ακούσατε και μην ξεχνάτε ότι όλοι είμαστε άνθρωποι και μπορούμε να κάνουμε λάθη» :wave:

[img]https://i.postimg.cc/4y2TyjwK/E0n- ... .jpg[/img]
Μας συγκινησε ο φίλος.
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 05 Μάιος 2021, 13:32

Cecily Anne έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:06
Δημοκρατικός έγραψε:
04 Μάιος 2021, 00:54
Cavaliere έγραψε:
28 Απρ 2021, 12:20
Να δουλεύεις τσάμπα, ποτέ. Να δουλεύεις έστω και για έναν μικρό μισθό, εντάξει. Τσάμπα είναι μόνο τα χόμπι.
Cecily Anne έγραψε:
28 Απρ 2021, 12:19


+1000
Δημιουργείς κακό προηγούμενο. Τσάμπα εργασία μόνο σε πρακτική σε επίπεδο σπουδών.
+1

Καλύτερα άνοιξε μπακάλικο.


ΥΓ
Απο που κι ως που η πρακτική ή η εργασία ως σπουδαστής είναι τζάμπα; :p2:
Εμένα στην υποχρεωτική πρακτική του πολυτεχνείου μου είχαν πληρώσει την ασφάλιση και είχα πάρει κάποια λεφτά από το κράτος. Από τον εργοδότη δεν πήρα λεφτά. Στις άλλες 2 πρακτικές που έκανα από μόνη μου, στην μία δεν πήρα τίποτα, στην άλλη με πληρώσανε σε είδος. Δεν μπορούσα να ζητήσω λεφτά, διότι πήγα και τους παρακάλεσα να με πάρουν απλήρωτη, για να μαζέψω εμπειρία σε εργοστάσιο στον τομέα μου, αν ζήταγα λεφτά, δε θα με έπαιρναν ποτέ. Ο μόνος λόγος που βρήκα μετά δουλειά κι ας είχα ένα βουνό σε πτυχία ήταν αυτές οι πρακτικές και δεν κάνω πλάκα. Κανονικά έπρεπε να πληρώνουν σαφώς, αλλά δε θα με έπαιρναν ποτε.
Πολύ καλά έκανες. :smt023

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 05 Μάιος 2021, 13:42

Cecily Anne έγραψε:
04 Μάιος 2021, 02:20
Δημοκρατικός έγραψε:
04 Μάιος 2021, 02:18
Μην τα δώκεις όλα, απλά τόσα όσα απαιτείται για να γίνεις απαραίτητος, ειδικός και ανεξάρτητος απο συγκεκριμένο εργοδότη στον τομέα σου.
Το καλύτερο το έχω δει από συνάδελφο πολύ μάγκα. Δεν έκανε πραγματικά τίποτα και φαινόταν στους από πάνω ότι κάνει 1000. Εντάξει, βέβαια είχε πλακωθεί με τους πάντες στο γραφείο, γιατί όντως δεν έκανε τίποτα, αλλά οφείλω να του βγάλω το καπέλο.
Ο καλύτερος είναι αυτός που δεν κάνει τίποτε και τά 'χει καλά με όλους. He is an expert in trash communication.

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 05 Μάιος 2021, 13:58

Γνωρίζω άτομο που μετά τις καλές σπουδές του, δούλεψε απλήρωτος και στη συνέχεια τον προσέλαβε μεγάλη πολυεθνική με καλό μισθό.
Μέχρι τότε δεν τον έπαιρναν γιατί δεν είχε εμπειρία. Η διαφορά με το τελευταίο ίντερβιου είναι ότι αναφέρθηκε στο τι έκανε στην προηγούμενη δουλειά του (όπου φυσικά δεν τους είπε ότι δούλευε αμισθί).

Λειτουργεί λίγο σαν τα γκομενιλίκια. Για να σε πήραν οι προηγούμενοι πάει να πει ότι κάτι κάνεις. Εάν είσαι άνεργος δεν είσαι καλός. Εάν έχεις άλλη, όλες ζηλεύουν. Εάν είσαι μπακούρι, σε λυπούνται.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 05 Μάιος 2021, 14:28

sharp έγραψε:
05 Μάιος 2021, 13:58
Γνωρίζω άτομο που μετά τις καλές σπουδές του, δούλεψε απλήρωτος και στη συνέχεια τον προσέλαβε μεγάλη πολυεθνική με καλό μισθό.
Μέχρι τότε δεν τον έπαιρναν γιατί δεν είχε εμπειρία. Η διαφορά με το τελευταίο ίντερβιου είναι ότι αναφέρθηκε στο τι έκανε στην προηγούμενη δουλειά του (όπου φυσικά δεν τους είπε ότι δούλευε αμισθί).

Λειτουργεί λίγο σαν τα γκομενιλίκια. Για να σε πήραν οι προηγούμενοι πάει να πει ότι κάτι κάνεις. Εάν είσαι άνεργος δεν είσαι καλός. Εάν έχεις άλλη, όλες ζηλεύουν. Εάν είσαι μπακούρι, σε λυπούνται.
Μεγάλο ρίσκο πήρε. Συνήθως στη βιομηχανία σου ζητάνε χαρτί από το ΙΚΑ, για να δουν πώς έχει δηλωθεί το ΚΑΔ σου, γιατί αρκετές θέσεις μπορεί να είναι regulated, τουλάχιστον σε εμάς στους μηχανικούς το ζητάνε φουλ κι εκεί φαίνονται τα ένσημα αναλυτικά.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 05 Μάιος 2021, 14:33

sharp έγραψε:
05 Μάιος 2021, 13:58
Γνωρίζω άτομο που μετά τις καλές σπουδές του, δούλεψε απλήρωτος και στη συνέχεια τον προσέλαβε μεγάλη πολυεθνική με καλό μισθό.
Μέχρι τότε δεν τον έπαιρναν γιατί δεν είχε εμπειρία. Η διαφορά με το τελευταίο ίντερβιου είναι ότι αναφέρθηκε στο τι έκανε στην προηγούμενη δουλειά του (όπου φυσικά δεν τους είπε ότι δούλευε αμισθί).

Λειτουργεί λίγο σαν τα γκομενιλίκια. Για να σε πήραν οι προηγούμενοι πάει να πει ότι κάτι κάνεις. Εάν είσαι άνεργος δεν είσαι καλός. Εάν έχεις άλλη, όλες ζηλεύουν. Εάν είσαι μπακούρι, σε λυπούνται.
Μήπως τον λένε Πούμπουρα, τύπε;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir


sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 05 Μάιος 2021, 15:11

Cecily Anne έγραψε:
05 Μάιος 2021, 14:28
sharp έγραψε:
05 Μάιος 2021, 13:58
Γνωρίζω άτομο που μετά τις καλές σπουδές του, δούλεψε απλήρωτος και στη συνέχεια τον προσέλαβε μεγάλη πολυεθνική με καλό μισθό.
Μέχρι τότε δεν τον έπαιρναν γιατί δεν είχε εμπειρία. Η διαφορά με το τελευταίο ίντερβιου είναι ότι αναφέρθηκε στο τι έκανε στην προηγούμενη δουλειά του (όπου φυσικά δεν τους είπε ότι δούλευε αμισθί).

Λειτουργεί λίγο σαν τα γκομενιλίκια. Για να σε πήραν οι προηγούμενοι πάει να πει ότι κάτι κάνεις. Εάν είσαι άνεργος δεν είσαι καλός. Εάν έχεις άλλη, όλες ζηλεύουν. Εάν είσαι μπακούρι, σε λυπούνται.
Μεγάλο ρίσκο πήρε. Συνήθως στη βιομηχανία σου ζητάνε χαρτί από το ΙΚΑ, για να δουν πώς έχει δηλωθεί το ΚΑΔ σου, γιατί αρκετές θέσεις μπορεί να είναι regulated, τουλάχιστον σε εμάς στους μηχανικούς το ζητάνε φουλ κι εκεί φαίνονται τα ένσημα αναλυτικά.
Δεν λέω για μαύρη δουλειά, αλλά με συμβόλαιο ως πρακτική εξάσκηση και μισθό 0.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 05 Μάιος 2021, 15:13

sharp έγραψε:
05 Μάιος 2021, 15:11
Cecily Anne έγραψε:
05 Μάιος 2021, 14:28
sharp έγραψε:
05 Μάιος 2021, 13:58
Γνωρίζω άτομο που μετά τις καλές σπουδές του, δούλεψε απλήρωτος και στη συνέχεια τον προσέλαβε μεγάλη πολυεθνική με καλό μισθό.
Μέχρι τότε δεν τον έπαιρναν γιατί δεν είχε εμπειρία. Η διαφορά με το τελευταίο ίντερβιου είναι ότι αναφέρθηκε στο τι έκανε στην προηγούμενη δουλειά του (όπου φυσικά δεν τους είπε ότι δούλευε αμισθί).

Λειτουργεί λίγο σαν τα γκομενιλίκια. Για να σε πήραν οι προηγούμενοι πάει να πει ότι κάτι κάνεις. Εάν είσαι άνεργος δεν είσαι καλός. Εάν έχεις άλλη, όλες ζηλεύουν. Εάν είσαι μπακούρι, σε λυπούνται.
Μεγάλο ρίσκο πήρε. Συνήθως στη βιομηχανία σου ζητάνε χαρτί από το ΙΚΑ, για να δουν πώς έχει δηλωθεί το ΚΑΔ σου, γιατί αρκετές θέσεις μπορεί να είναι regulated, τουλάχιστον σε εμάς στους μηχανικούς το ζητάνε φουλ κι εκεί φαίνονται τα ένσημα αναλυτικά.
Δεν λέω για μαύρη δουλειά, αλλά με συμβόλαιο ως πρακτική εξάσκηση και μισθό 0.
Στην Ελλάδα δεν μπορείς να δηλώσεις πρακτική αν είσαι πτυχιούχος, η εταιρία δεν έχει τρόπο να σε δηλώσει. Αν του γίνει έλεγχος, θα φανεί σαν να παίρνει μαύρα και το πρόστιμο τσούζει.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 05 Μάιος 2021, 15:18

Σε φροντιστήριο πολύ παλιά το λαμόγιο ο ιδιοκτήτης είχε καθιερώσει μια ιδιότυπη "επετηρίδα" . Προσελάμβανε αμισθί και δοκιμαστικά για μερικούς μήνες καθηγητές και φυσικά μετά τους έδιωχνε και τους αντικαθιστούσε με άλλους.

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 05 Μάιος 2021, 15:21

Στύγιος έγραψε:
05 Μάιος 2021, 15:18
Σε φροντιστήριο πολύ παλιά το λαμόγιο ο ιδιοκτήτης είχε καθιερώσει μια ιδιότυπη "επετηρίδα" . Προσελάμβανε αμισθί και δοκιμαστικά για μερικούς μήνες καθηγητές και φυσικά μετά τους έδιωχνε και τους αντικαθιστούσε με άλλους.
https://www.sepenet.gr/liferayportal/2
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών