Εμβολιαστικό γκάλοπ

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Έχετε εμβολιαστεί; Με ποιο εμβόλιο;

Έχω εμβολιαστεί με Pfizer
13
8%
Έχω εμβολιαστεί με Moderna
1
1%
Έχω εμβολιαστεί με Κινεζιά
7
4%
Έχω εμβολιαστεί με Sputnik
6
4%
Έχω εμβολιαστεί με AZ
20
13%
Έχω εμβολιαστεί με J&J
3
2%
Έχω κλείσει ραντεβού για εμβολιασμό
36
23%
Θα περιμένω λίγο ακόμη πριν κλείσω ραντεβού
27
17%
Δεν εμβολιάστηκα αλλά ίσως εμβολιαστώ
15
9%
Δεν θα εμβολιαστώ
30
19%
 
Σύνολο ψήφων: 158

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Μάιος 2021, 11:39

Ασέβαστος έγραψε:
05 Μάιος 2021, 12:01
opsimasmenos έγραψε:
02 Μάιος 2021, 01:38
Ψήφησα δεν... Γιατί δεν λύνει το πρόβλημα. Ακόμη και ολόκληρος ο πλανήτης να εμβολιαζοταν την ίδια μέρα και ξανά μετά από έξι μήνες την ίδια μέρα και πάλι ο ιός θα ήταν παρόν, έτσι δεν είναι; το μπόλι θα άξιζε αν εξαφάνιζε τον ιο.
Μας αποσπά την προσοχή πουλώντας υποσχεσεις. Ενώ θα έπρεπε να ψάχνουμε άλλες λύσεις.
η ευλογια παντως εξαφανιστηκε. οποτε καποια μπολια, "αξιζουν". μενει να δουμε αν μπορει να γινει το ιδιο και με τον κοβιντ, αλλα οι ψεκ δε βοηθανε....
Δεν είναι όλα τα εμβόλια το ίδιο. Πρώτα απ' όλα, το εμβόλιο της ευλογιάς εξάλειψε μια ασθένεια που είχε περίπου 100 φορές μεγαλύτερη θνητότητα από τον κορωνοϊό. 100 φορές, όχι μαλακίες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 08 Μάιος 2021, 12:15

ST48410 έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:38

Τουλάχιστον τηρούνται κάποιες αποστάσεις; Υπάρχει επαρκής εξαερισμός στο χώρο που γίνεται εμβολιασμός; Από αυτά που βλέπω στις φωτογραφίες ανησυχώ μην κολλήσω εκείνη τη μέρα.
Ανάλογα πού θα πας. Αλλα είναι χυμα, αλλά πολύ οργανωμένα. Εγώ το έκανα στο Ελληνικό και ήταν απίστευτη η οργάνωση, δεν είχε συνωστισμό πουθενά.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32534
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 08 Μάιος 2021, 12:41

hellegennes έγραψε:
08 Μάιος 2021, 11:39
Ασέβαστος έγραψε:
05 Μάιος 2021, 12:01
opsimasmenos έγραψε:
02 Μάιος 2021, 01:38
Ψήφησα δεν... Γιατί δεν λύνει το πρόβλημα. Ακόμη και ολόκληρος ο πλανήτης να εμβολιαζοταν την ίδια μέρα και ξανά μετά από έξι μήνες την ίδια μέρα και πάλι ο ιός θα ήταν παρόν, έτσι δεν είναι; το μπόλι θα άξιζε αν εξαφάνιζε τον ιο.
Μας αποσπά την προσοχή πουλώντας υποσχεσεις. Ενώ θα έπρεπε να ψάχνουμε άλλες λύσεις.
η ευλογια παντως εξαφανιστηκε. οποτε καποια μπολια, "αξιζουν". μενει να δουμε αν μπορει να γινει το ιδιο και με τον κοβιντ, αλλα οι ψεκ δε βοηθανε....
Δεν είναι όλα τα εμβόλια το ίδιο. Πρώτα απ' όλα, το εμβόλιο της ευλογιάς εξάλειψε μια ασθένεια που είχε περίπου 100 φορές μεγαλύτερη θνητότητα από τον κορωνοϊό. 100 φορές, όχι μαλακίες.
αυτο τι σχεση εχει; γιατι αποκλειεται να εξαφανιστει και μια αλλη ασθενεια με 100, η 1000 η οσες φορες μεγαλυτερη η μικροτερη θνητοτητα;

κι αν οχι να εξαφανιστει, εστω να περιοριστει δραματικα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Μάιος 2021, 12:50

Δεν αποκλείεται, αλλά είναι εξαιρετικά απίθανο. Ακόμη και ο ιός της ιλαράς, που και πάλι είναι πολύ πιο επικίνδυνος, δεν έχει εξαλειφθεί τελείως, αν και αν εμβολιάζαμε το 100% της υφηλίου θα είχε καλές πιθανότητες να εξαφανιστεί.

Ιοί όμως του αναπνευστικού όπως οι κορωνοϊοί, της γρίπης και γενικά ιοί του κοινού κρυολογήματος είναι δύσκολο να εξαλειφθούν γιατί μεταλλάσσονται εύκολα και έχουν αρκούντως μικρή θνητότητα ώστε να μην περιορίζονται τοπικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7721
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 08 Μάιος 2021, 13:04

hellegennes έγραψε:
08 Μάιος 2021, 11:39
Ασέβαστος έγραψε:
05 Μάιος 2021, 12:01
opsimasmenos έγραψε:
02 Μάιος 2021, 01:38
Ψήφησα δεν... Γιατί δεν λύνει το πρόβλημα. Ακόμη και ολόκληρος ο πλανήτης να εμβολιαζοταν την ίδια μέρα και ξανά μετά από έξι μήνες την ίδια μέρα και πάλι ο ιός θα ήταν παρόν, έτσι δεν είναι; το μπόλι θα άξιζε αν εξαφάνιζε τον ιο.
Μας αποσπά την προσοχή πουλώντας υποσχεσεις. Ενώ θα έπρεπε να ψάχνουμε άλλες λύσεις.
η ευλογια παντως εξαφανιστηκε. οποτε καποια μπολια, "αξιζουν". μενει να δουμε αν μπορει να γινει το ιδιο και με τον κοβιντ, αλλα οι ψεκ δε βοηθανε....
Δεν είναι όλα τα εμβόλια το ίδιο. Πρώτα απ' όλα, το εμβόλιο της ευλογιάς εξάλειψε μια ασθένεια που είχε περίπου 100 φορές μεγαλύτερη θνητότητα από τον κορωνοϊό. 100 φορές, όχι μαλακίες.
Ισχύει με τα ως τώρα δεδομένα αλλά ο κορονοϊός είναι καινούριος και δεν ξέρουμε ακόμη τις μακροπρόθεσμες παρενέργειες και επιπλοκές.
Ήδη έχουν παρατηρηθεί μόνιμες καρδιαγγειακές βλάβες.

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8022
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 08 Μάιος 2021, 13:45

Για όσους ζούνε στην Αθήνα και είναι άνω των 45, υπάρχουν διαθέσιμα ραντεβού με pfizer στο Περιστέρι για τα μέσα Ιουνίου.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27133
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 08 Μάιος 2021, 14:02

Προτιμώ μια μέρα με 39 πυρετό από το να τραβιέμαι περιστέρι
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 08 Μάιος 2021, 14:12

kameron έγραψε:
08 Μάιος 2021, 13:45
Για όσους ζούνε στην Αθήνα και είναι άνω των 45, υπάρχουν διαθέσιμα ραντεβού με pfizer στο Περιστέρι για τα μέσα Ιουνίου.
Astra παίζουν τώρα για Μάιο; Δε ρωτάω για μένα, περιέργεια

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8022
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 08 Μάιος 2021, 19:26

EKPLIKTIKOS έγραψε:
08 Μάιος 2021, 14:12
kameron έγραψε:
08 Μάιος 2021, 13:45
Για όσους ζούνε στην Αθήνα και είναι άνω των 45, υπάρχουν διαθέσιμα ραντεβού με pfizer στο Περιστέρι για τα μέσα Ιουνίου.
Astra παίζουν τώρα για Μάιο; Δε ρωτάω για μένα, περιέργεια
Παίζουν σε διάφορες περιοχές από 5-6 Ιουνίου.
Στην επαρχία όμως μπορείς να βρεις ακόμα και για μεθαύριο.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23175
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Μάιος 2021, 20:36

ΕμπΥρική γνωμούλα για JJ κάποιος, πύτοι μου?
Ξέρω ότι ήρθε σχεδόν μολις προχτες στη χώρα, και λογικά δεν γνωρίζουμε πολλά δείγματα/περιστατικά ατόμων που το μπουμπούνισαν, αλλά όποιος από φίλο γνωστού γνωστού του μπατζανάκη της 2ης ξαδέρφης σας ξέρετε που να το έκανε, ας μας μεταφέρει καμια πληροφορία. Ρωτάω γιατί μεχρι στιγμής έχω ακουσει πως όλα τα έως τωρα εμβόλια σε κοπανάνε με έστω και λιγο πυρετό για λίγες μερες (απ'οσους ξέρω μεχρι τωρα, με ζένεκα τους τη βάρεσε καλά μόλις απο την 1η δοση, ενω μοντερνα και πφιζερ τους τη βάρεσε στη 2η). Όλοι τους ταλαιπωρήθηκαν μεχρι ενα 3ημερο μαξ πυρετό.
Για το τζ/τζ δεν γνωρίζω εμπειρικές πληροφορίες, και ψάχνομαι. Γιατί αν δεν προκαλεί κανενός τύπου εμπύρετη παρενέργεια, το μπουμπουνάω άνετα.
Οχι επειδής είμαι κανας γκέης και φοβάμαι λίγο πυρετούλη, αλλά επειδή ξενερωνω τραγικά να ειμαι έστω και λίγο άρρωστος μεσα στην αγαπημένη μου εποχή, το κατακαλόκαιρο, που έχω τόσο ωραια πράγματα να κάνω και να εχω πυρετους να με κρατάνε πίσω.

Αν συνέπιπτε εντός χειμώνα ή φθινοπώρου ο εμβολιασμός της ηλικιακής μου ομάδας, φυσικά και δεν θα με απασχολούσαν τέτοια διλήμματα. Στον πέοντά μου και να αρρώσταινα χειμωνιάτικα και με 40 πυρετό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 08 Μάιος 2021, 20:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 08 Μάιος 2021, 20:41

Μη σου χαλάσω την ερώτηση,αλλά λάθος πληροφορίες έχεις.
Εγώ με ΑΖ δεν ανέβασα ποτέ πυρετό,δούλεψα την επόμενη μέρα κουβαλόντας κοντά δυό τόνους και μετά πλακώθηκα στις μπύρες.
Ακόμη εδώ είμαι να γράφω μαλακίες.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23175
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Μάιος 2021, 20:42

Καλά, είναι και θέμα οργανισμού το πως θα αντιδράσει στο μπόλιασμα, σίγουρα.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 08 Μάιος 2021, 23:45

Εγώ και οι περισσότεροι γνωστοί μου κάναμε πυρετό με αστρα πρώτη δοση. Δέκατα κ κοπωση λίγες ώρες μετά (37.5), τα ξημερώματα ανέβασα μεχρι 39. Τον έριξα με ένα Ντεπόν στο 38 κ ξανακοιμηθηκα αλλά όχι καλά. Την άλλη μέρα ξύπνησα απυρετος, αλλά αργότερα ανέβασα ξανά δεκατα κ είχα πονοκέφαλο. Το βράδυ ήμουν καλά.

Εντιτ: το Τζόνσον είναι το ίδιο με τα υπόλοιπα σε ό,τι αφορά παρενέργειες. Μπορείς να διαβάσεις από εξωτερικό που υπάρχουν εμπειρίες.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28047
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 08 Μάιος 2021, 23:49

EKPLIKTIKOS έγραψε:
08 Μάιος 2021, 23:45
Εγώ και οι περισσότεροι γνωστοί μου κάναμε πυρετό με αστρα πρώτη δοση. Δέκατα κ κοπωση λίγες ώρες μετά (37.5), τα ξημερώματα ανέβασα μεχρι 39. Τον έριξα με ένα Ντεπόν στο 38 κ ξανακοιμηθηκα αλλά όχι καλά. Την άλλη μέρα ξύπνησα απυρετος, αλλά αργότερα ανέβασα ξανά δεκατα κ είχα πονοκέφαλο. Το βράδυ ήμουν καλά.

Εντιτ: το Τζόνσον είναι το ίδιο με τα υπόλοιπα σε ό,τι αφορά παρενέργειες. Μπορείς να διαβάσεις από εξωτερικό που υπάρχουν εμπειρίες.
τα alpha males μονο πανω απο 40 παιρνουν αντιπυρετικα
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβολιαστικό γκάλοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Μάιος 2021, 23:56

EKPLIKTIKOS έγραψε:
08 Μάιος 2021, 23:45
Εγώ και οι περισσότεροι γνωστοί μου κάναμε πυρετό με αστρα πρώτη δοση. Δέκατα κ κοπωση λίγες ώρες μετά (37.5), τα ξημερώματα ανέβασα μεχρι 39. Τον έριξα με ένα Ντεπόν στο 38
Καλά, χαζός είσαι; Δεν ξέρεις ότι ο πυρετός ανεβαίνει για να σκοτώσει τον ιό εξαιτίας της αυξημένης κατά 2 βαθμούς θερμοκρασίας; Τι θέλεις, δηλαδή; Να ξυπνήσει το απενεργοποιημένο στέλεχος και να σου φάει τα πνευμόνια;

Συμβουλέψου, σε παρακαλώ, τον foscilis πριν ξαναπάρεις αντιπυρετικό. Δεν είναι αστεία αυτά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών