Πρώτες εντυπώσεις από το άνοιγμα της εστίασης

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Πρώτες εντυπώσεις από το άνοιγμα της εστίασης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 03 Μάιος 2021, 18:32

Σήμερα βγήκαμε για βόλτα στην πόλη,περίπου στις 12.
Όχι αυξημένη κίνηση στους δρόμους,το αντίθετο.Ο λόγος ; Πολύς κόσμος έχει πάει στα παράλια.

Μπαίνοντας όμως στους πεζόδρομους του κέντρου,αντικρύσαμε τα αναμενόμενα.
Στα λαϊκοκαφέ που αυτοπροβάλλονται ως μεταμοντέρνα,δεν τηρούνταν (και δεν τηρείται εννοείται) κανένα από τα μέτρα που έχουν προταθεί.
Ούτε απόσταση μεταξύ των τραπεζιών,ίσα ίσα που το ένα ήταν κολλητά στο άλλο,θαρρείς με οξυγονοκόλληση.
Ούτε έξι άτομα ανά τραπέζι.Στην πλατεία με τα πολλά καφέ,είδαμε δύο περιπτώσεις τραπεζιών,με πάνω από οχτώ άτομα έκαστο.
Ούτε σερβιτόροι/ες με μάσκες που να καλύπτουν και τα ρουθούνια (εντάξει,όχι όλοι,αλλά σίγουρα,πάρα πολλοί)
Οι καθήμενοι,περιττό να πω ότι είχαν βγάλει όλοι τις μάσκες τους και μιλούσαν λες και ο διπλανός τους είχε πρόβλημα βαρηκοΐας,ή, χαχάνιζαν σαν τα άλογα που χλιμιντρίζουν, όπως κάνουν πάντα δηλαδή (γμνοι λαΪκοί :smt013 ).Κατά τ'άλλα φταίει η δυνατή μουσική.
Αντισηπτικά είδαμε ελάχιστα επάνω σε τραπέζια (κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει από ένα σε κάθε τραπέζι)
Το τσιγαράκι πήγαινε "φέρτε",ένα νέφος καπνού σκέπαζε τα πρόσωπά τους.

Το μόνο σίγουρο : όλοι αυτοί έχουν κλείσει στάνταρ ραντεβού για εμβολιασμό.Στάνταρ.
Αύριο μπορεί να μου κουνήσουν και το δάχτυλο βασικά.

Εγώ που δεν θέλω να εμβολιαστώ,απέφευγα κάθε κοντινή επαφή με περαστικούς,κουβαλούσα μπουκαλάκι με αντισηπτικό στην τσέπη,πήρα καφέ στο χέρι και με τους άλλους δύο που ήμασταν μαζί,καθήσαμε στο πιο απόμερο παγκάκι,σε μία πλατεία πιο έξω από το κέντρο.
Αυτό,θα το συνεχίσω μέχρι το επόμενο λοκντάου,είτε θα είναι σε δεκαπέντε ημέρες (που δεν νομίζω,ανοίγει ο τουρισμός άλλωστε,κερδάμε),είτε στάνταρ στις αρχές Οκτωβρίου (που θα έχουμε και πέντε-έξι "νέες" μεταλλάξεις να κρέμονται πάνω από την κεφαλή μας).Με λίγα λόγια,μάλλον τέλος η εστίαση σε πολυσύχναστα μέρη για μένα και τους δικούς μου.
Εννοείται αν δεν φτάσουμε στο σημείο του υποχρεωτικού εμβολιασμού.Αν συμβεί αυτό,ήδη έχω κανονίσει που θα πάω,προκειμένου να προσαρμοστώ στη νέα πραγματικότητα (και όχι κανονικότητα),χωρίς να έχω από πίσω μου έναν ημίτρελλο να με κυνηγάει με μία σύριγγα.
Και διαθήκη έχω αρχίσει να φτιάχνω (Στύγιος :003: )

Το πόιντ είναι πάντως ότι, για μία ακόμη φορά,ούτε μέτρα θα τηρηθούν,ούτε οδηγίες,ούτε τίποτα.

Για την Ελλάδα μιλάμε,όχι για το Χονγκ Κονγκ και την Αυστραλία.
Στα παπάρια τους όλοι.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Πρώτες εντυπώσεις από το άνοιγμα της εστίασης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 03 Μάιος 2021, 18:35

Γω τα βλέπω και τα φωνάζω τόσο καιρό. Πολύς σταρχιδισμός στη Λάρσα δυστυχώς. :011:

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14117
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Πρώτες εντυπώσεις από το άνοιγμα της εστίασης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 03 Μάιος 2021, 18:35

Πηγα σε 2 καφε σήμερα. Φυσικα κανενας πελατης με μασκα και σιγανη μουσικη και στα 2. Νορμάλ πράγματα, ολα καλα :hebit:


Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Πρώτες εντυπώσεις από το άνοιγμα της εστίασης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 03 Μάιος 2021, 18:37

Στύγιος έγραψε:
03 Μάιος 2021, 18:35
Γω τα βλέπω και τα φωνάζω τόσο καιρό. Πολύς σταρχιδισμός στη Λάρσα δυστυχώς. :011:
Έμαθες ότι είμαστε η πρώτη πόλη στην Ελλάδα σε προ-κρατήσεις τραπεζιού ; :-?:fp:

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Πρώτες εντυπώσεις από το άνοιγμα της εστίασης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 03 Μάιος 2021, 18:38

Ειναι δεδομενο οτι θα τα εγραφαν ολα στα παπαρια τους.

Αλλά πρέπει να τρέξει η οικονομία. Εμβόλια πλέον υπάρχουν, από κει και πέρα ο καθένας ας προσέχει.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Πρώτες εντυπώσεις από το άνοιγμα της εστίασης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 03 Μάιος 2021, 18:39

Χαμός γίνεται όλη την τελευταία εβδομάδα στο κέντρο, τώρα που άνοιξε και η εστίαση θα γίνει ακόμη μεγαλύτερος.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Πρώτες εντυπώσεις από το άνοιγμα της εστίασης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 03 Μάιος 2021, 18:40

Στύγιος έγραψε:
03 Μάιος 2021, 18:35
Γω τα βλέπω και τα φωνάζω τόσο καιρό. Πολύς σταρχιδισμός στη Λάρσα δυστυχώς. :011:
Ο σταρχιδισμός δεν ξεκινάει στα μαγαζιά.
Ξεκινάει απ`αυτούς που πάνε στα μαγαζιά (ή έστω περνάνε απ`έξω) χωρίς να έχουν κάνει εμβόλιο.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27222
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Πρώτες εντυπώσεις από το άνοιγμα της εστίασης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 03 Μάιος 2021, 18:43

Εδω με τα ΚΤΕΛ υποτίθεται στο 50%. της χωρητικότητα και εν μέσω σκληρού λοκνταουν Δεκέμβριο που χρειάστηκε εκτάκτως να το χρησιμοποιήσω ξεκινήσαμε Τάπα με τον κόσμο μέχρι και στο κεφάλι μας αφού σε κάποια χωριά πήραμε και όρθιους.

Και μετά μιλάμε για τήρηση των νόμων...
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Πρώτες εντυπώσεις από το άνοιγμα της εστίασης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 03 Μάιος 2021, 18:45

Έχει ένα καλό για μένα όλη αυτή η ιστορία : ως δια μαγείας,θα εξαφανιστούν πάλι όλοι οι σπόρτσμεν και όλες οι σπορτσγουίμιν,που είχαν εμφανιστεί κατά τη διάρκεια εκάστης καραντίνας,στον χώρο του πάρκου που βρίσκεται δίπλα από το ποτάμι και που προσφέρεται για άθληση και εξάσκηση.
Θα μείνουμε ξανά οι κλασσικοί που πηγαίναμε πάντα,που σημαίνει,γύρω στα 100 άτομα πάνω κάτω (από τα 2000 σχεδόν που έβλεπε κανείς σε καθημερινή βάση κατά τη διάρκεια του λοκντάου)

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4853
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Πρώτες εντυπώσεις από το άνοιγμα της εστίασης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 03 Μάιος 2021, 18:46

Πήγα Νέα Μάκρη χαμός. Και κόσμος στα μαγαζιά χωρίς μάσκα. Ήθελα να περιμένουμε το εμβόλιο αλλά η σύζυγος δεν κρατιόταν.
Φοβάμαι ότι θα ανέβουν πολύ τα κρούσματα σύντομα.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Πρώτες εντυπώσεις από το άνοιγμα της εστίασης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 03 Μάιος 2021, 18:46

Εγω παντως δεν ανοιξα, δεν τα μπορω αυτα τα αγχωτικα τωρα τρεχουμε ανοιγουμε ολοι σημερα, λεω να ανοιξω χαλαρα με το πασο μου τη Τεταρτη
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Πρώτες εντυπώσεις από το άνοιγμα της εστίασης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 03 Μάιος 2021, 18:48

Sid Vicious έγραψε:
03 Μάιος 2021, 18:46
Εγω παντως δεν ανοιξα, δεν τα μπορω αυτα τα αγχωτικα τωρα τρεχουμε ανοιγουμε ολοι σημερα, λεω να ανοιξω χαλαρα με το πασο μου τη Τεταρτη
Σωστός.Κοίτα μόνο να τηρήσεις τα μέτρα,για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως με κανένα κουφό πρόστιμο.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Πρώτες εντυπώσεις από το άνοιγμα της εστίασης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 03 Μάιος 2021, 18:50

George_V έγραψε:
03 Μάιος 2021, 18:43
Εδω με τα ΚΤΕΛ υποτίθεται στο 50%. της χωρητικότητα και εν μέσω σκληρού λοκνταουν Δεκέμβριο που χρειάστηκε εκτάκτως να το χρησιμοποιήσω ξεκινήσαμε Τάπα με τον κόσμο μέχρι και στο κεφάλι μας αφού σε κάποια χωριά πήραμε και όρθιους.

Και μετά μιλάμε για τήρηση των νόμων...
ΚΤΕΛ + Προαστιακός είναι κίνδυνος θάνατος με τους αμάσκωτους. Γω τα έκοψα και πήγαινα με το αμάξι κάθε μέρα σχολείο σε άλλο νομό.

Από την άλλη Δευτέρα επίσης το ίδιο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Στύγιος την 03 Μάιος 2021, 18:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Πρώτες εντυπώσεις από το άνοιγμα της εστίασης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 03 Μάιος 2021, 18:50

Ε σιγα τα δυσκολα μετρα, αποστασεις, μασκα , 6 ατομα μαξ σε τραπεζι, μουσικη δεν εβαζα ετσι και αλλιως γιατι παραπονιοντουσταν οι πελατες με τις μουσικες επιλογες μου οταν το επιχειρησα
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών