Ο θεός έφερε τις πυρκαγιές

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ο θεός έφερε τις πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 01 Αύγ 2018, 13:26

Τον μεγαλύτερο φόβο στην ζωή σου Νερο, θα στον υποβάλει η συνείδησή σου κάποτε, αναλόγως των πράξεών σου, της διανοητικής σου κατάστασης, της πνευματικής σου κατάστασης, των όσων γνώριζες, των όσων δεν γνώριζες και πώς γνώριζες όσα γνώριζες και όσα δεν γνώριζες.
Μπροστά σε αυτή την συνείδηση και τον έλεγχό της, ο,τιδηποτε αλλο φαίνεται χαρτοπόλεμος.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4999
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: γιατι υπαρχει το κακο ο πονος και η τραγωδια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 01 Αύγ 2018, 13:29

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
30 Ιούλ 2018, 19:39
omg kai 3 lol έγραψε:
30 Ιούλ 2018, 12:41
ο χριστιανισμος συνδεει το κακο με κατι ξεχωρο απο τον Θεο που ειναι ο τελειος, ο καλος δημιουργος, ακομα και το κακο δεν προηλθε απο εκεινον αλλα απο τον εκπεσοντα αγγελο που παρακουσε τον λογο του,
ετσι οι χριστιανοι πιστευουν οτι εκτοτε ενυπαρχει το καλο και το κακο το οποιο μας επιβαλλεται εξωθεν ως μαριονετες, και ως ατελη πλασματα εχουμε την αμαρτια μεσα μας αλλοι λιγοτερο και αλλοι περισσοτερο...
εχουμε λοιπον μια θρησκεια που βασιζεται θεμελιωδως στην ενοχη και την αμαρτια,
αν καποιος κερατας φανταζονταν μια θρησκεια παγκοσμιας υποδουλωσης δεν θα μπορουσε να σκαρφιστει κατι καλυτερο

γιαυτο διαχρονικα ο χριστιανισμος εχει ταυτιστει με τις μεγαλυτερες αυτοκρατοριες και μοναρχιες της ιστοριας οπως και εξακολουθει να ταυτιζεται και να εκφραζει το κυριαρχο δυτικο συστημα εξουσιας παρα τους αμφισβητιες με τον ενα ή τον αλλο τροπο η θρησκεια εμποτιζει με τη προπαγανδα της ακομα και σημερα εναν νεογεννητο ανθρωπο για ενα σημαντικο και ευπλαστο τμημα της ζωης του, σε σημειο που ακομα και αν αποστασιοποιηθει αργοτερα, η απο κει και περα σταση του θα ειναι ως αντιδραση της απεξαρτησης και οχι μιας αυτονομης πορειας οπως θα επρεπε να ειναι


αρα λοιπον η θρησκεια δεν ειναι μονο θεμα πιστης, ουτε λογικης, αλλα και αντιληψης, ερεθισματων, κοσμοθεωριας, φιλοσοφιας

οπως καποιοι αλλοι για παραδειγμα, που πιστευουν οτι κανεις δεν μπορει να βιωσει πονο ή χαρα, καλο ή κακο, εκτος απο το να ειναι ο ιδιος μια θεικη υπαρξη.. αυτο ειναι αλλωστε και το χαρισμα της ενσυνειδητης υπαρξης να βιωνει καταστασεις, αντι για "αμαρτωλες μαριονετες" που συρονται αβουλα και με υποτελεια,
ειτε ο δημιουργος λοιπον ειτε ή ο αποδεκτης εμπεριεχουν το καλο και το κακο, δεν εφτιαξε ο δημιουργος το κακο και αρα καποιοι μετατραπονται μοιραια σε θυματα του
ολοι μας ειμαστε μεταμφιεσμενοι παντοδυναμοι θεοι ο καθενας απο μας, δεν υπαρχει πουθενα θυμα καμια αβοηθητη υπαρξη, ακομα κι ενα νεογεννητο με θανασιμη ασθενεια ειναι θεικη υπαρξη


ολα αυτα βεβαια ερχονται σε απολυτη αντιθεση με τον δυτικο τροπο σκεψης και ηθικης γιατι αν το κακο και το καλο ειναι δημιουργημα το ιδιου θεου και αν ειμαστε ολοι θεοι τοτε ενδεχεται να υπαρξει ασυδοσια, τοτε μπορει ο καθενας να κανει οτι γουσταρει ακομα και φονο χωρις τυψεις χωρις καμια απολογια σε κανενα νομο ή θεο

καποιοι λοιπον πριν πολλα πολλα χρονια εκριναν οτι αντι να μορφωνουν και να εκπαιδευουν τον λαο (ενδεχομενως τοτε να ηταν εκ των πραγματων ασυμφορο και αδυνατο) ωστε να αποκτα αυτονομη βουληση, εκριναν οτι ειναι προτιμοτερο να τον μπολιασουν με την ενοχη και την αμαρτια και οτι οι ιδιοι δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο μια τιποτενια και υποτελης οντοτητα, οσο λοιπον περισσοτερος κοσμος γεννιεται και μεγαλωνει με τετοιες πεποιθησεις τοσο αυτοεκπληρωνεται και η προφητεια του μεσσιανικου σωτηρα της αυτοκαταταστροφης της αμαρτιας και της υποτελειας

Μένεις μεταξεταστέος.

Πρώτον, το κακό δεν υφίσταται οντολογικά σύμφωνα με την διδασκαλία της Εκκλησίας. Το κακό είναι η άρνηση του καλού. Η έλλειψη του.

Δεύτερον, η κατάσταση του ανθρώπου δεν είναι θεμελιωμένη στην αμαρτία και στην ενοχή, όπως γράφεις, αλλά στην ελεύθερη βούληση. Αυτό είναι το κλειδί της ερμηνείας. Το αυτεξούσιο του ανθρώπου. Ο κόσμος μας είναι αποτέλεσμα του αυτεξούσιου μας. Οπότε τα καλά και τα κακά είναι αποτέλεσμα του αυτεξούσιου μας.

Τρίτον, η Εκκλησία όχι μόνο δεν υποδουλώνει τον άνθρωπο και δεν τον θεωρεί τιποτένια και υποτελή οντότητα, αλλά πιστεύει ότι ο άνθρωπος είναι δημιουργημένος κατ'εικόνα θεού! Μπορεί και ο ίδιος να γίνει θεός, αν το επιθυμήσει. Ο άνθρωπος είναι η κορωνίδα της Δημιουργίας και ως τέτοια αντιμετωπίζεται.

Αυτά τα λίγα εν συντομία. Αν χρειαστεί θα επανέλθω.


ακριβως my point, η στρεβλη παλη του δυισμου στο αποκορυφωμα του, χωρις καλο δεν υπαρχει κακο, θεος-διαβολος κλπ :smt005::003::lol:


"Εγω ειμι η οδος και η αληθεια και η ζωη"

ενας θεος ειναι αγαπη, αληθεια, δικαιοσυνη;

μπορεις να αντιληφθεις ποσο τραγικα φαυλα και αντικρουομενα ειναι αυτα τα λογια; μηπως βλεπεις κανενα ανθρωπινο αυτεξουσιο σε αυτα; :smt005:


γιατι η εκκλησια εχει διαχωρισει την αγιοσυνη απο την γυναικα και την ερωτικη πραξη;

γιατι ειναι "μιασμα" και ανιερη η πιο φυσικη πραξη που ειναι η πηγη της ζωης;

ποσα συσσωρευμενα κομπλεξ εχει ενας ανθρωπος που αποκυρησσει το σεξ απο τη ζωη του;


Ουτις ο χριστιανισμος δεν οδηγησε την ανθρωποτητα σε θετικη κατευθυνση ουτε παρερμηνευθηκε απο ανθρωπους,

καποιες αλλες θρησκειες που παρεμειναν πιστες στις αρχες τους στην ανθρωπινη αξια και στο περιβαλλον, μαντεψε τί απεγιναν,

ξεριζωθηκαν και εξοντωθηκαν στο ονομα του χριστιανισμου, και ειναι να απορει κανεις γιατι πουθενα δεν εγινε το αντιθετο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omg kai 3 lol την 01 Αύγ 2018, 13:30, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Nero

Re: Ο θεός έφερε τις πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 01 Αύγ 2018, 13:30

Ναι,ναι. Έγω αυτό που έχω να πω είναι δεν ξέρω τι είδους είναι αυτή η θεολογία στην οποία έχεις εντρυφήσει,χαίρομαι που προφανώς σε βοήθησε σε δύσκολες καταστάσεις αλλά κάποια στιγμή θα ήταν καλό να συνειδητοποιήσεις ότι κάτι δεν πάει καλά όταν αναφερεσαι τόσο συχνά σε φωτισμένους και αφώτιστους,καθαρούς και βρώμικους κλπ και μάλιστα βάζεις τον εαυτό σου με τόση σιγουριά στους πρώτους

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ο θεός έφερε τις πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 01 Αύγ 2018, 13:35

Nero έγραψε:
01 Αύγ 2018, 13:30
Ναι,ναι. Έγω αυτό που έχω να πω είναι δεν ξέρω τι είδους είναι αυτή η θεολογία στην οποία έχεις εντρυφήσει,χαίρομαι που προφανώς σε βοήθησε σε δύσκολες καταστάσεις αλλά κάποια στιγμή θα ήταν καλό να συνειδητοποιήσεις ότι κάτι δεν πάει καλά όταν αναφερεσαι τόσο συχνά σε φωτισμένους και αφώτιστους,καθαρούς και βρώμικους κλπ και μάλιστα βάζεις τον εαυτό σου με τόση σιγουριά στους πρώτους
Αν αυτό κατάλαβες από αυτά που γράφω, ζητώ εγώ συγγνώμη που προφανώς με τον τρόπο που τα γράφω άφησα να εννοηθεί κάτι τέτοιο και με τον τρόπο που το περιγράφεις.

Για του λόγου το αληθές επίσης, βασικά δεν με βοήθησε σε δύσκολες καταστάσεις, με έβαλε σε πολύ άβολες καταστάσεις.
Την πραγματική βοήθεια την αντιλήφθηκα και την αντιλαμβάνομαι εκ των υστέρων κατα κύριο λόγο, σε πολύ μικρές δόσεις αλλά αρκετές για να αρχίσω να υποψιάζομαι.

Τώρα βέβαια, αυτό είναι προσωπική μου θέση και μαρτυρία.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Ο θεός έφερε τις πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 01 Αύγ 2018, 13:53

Nandros έγραψε:
31 Ιούλ 2018, 20:46
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
31 Ιούλ 2018, 20:33
Nandros έγραψε:
31 Ιούλ 2018, 20:26

Αυτό ακριβώς κάνετε: Θεολογία από τα Lidl!
Πες μου τώρα ότι αποδέχεσαι 100% σαν αληθές και θεόπνευστο το βιβλίο της γένεσης (για να γελάσουμε όπως λέει η δούλη Σουβλίτσα).
Θεολογία από τα Λιντλ κάνετε όσοι θέλετε να ασκήσετε κριτική χωρίς να γνωρίζετε τα στοιχειώδη.

Σκοπός της Γένεσης είναι να διδάξει στους ανθρώπους ότι ο Θεός είναι ένας και είναι δημιουργός των Πάντων! Εκεί έγκειται η Θεοπνευστία της. Δεν έχει ως στόχο να διδάξει επιστημονικές αλήθειες. Η Γραφή δεν είναι επιστημονικό εγχειρίδιο, αν αυτό υπονοείς.
Δηλαδή ο θεός έβαλε κάποιους να γράφουν αντιεπιστημονικές μπούρδες! Λογικό για τους χαζούς που θα το πιστέψουν.
Δεν σου περνάει από το μυαλό ότι είναι ανθρώπινο έργο και οι μπούρδες εξηγούνται λόγω αμορφωσιάς των γραφιάδων;

Για χιλιάδες χρόνια μας το πάσαραν σαν αδιαμφισβήτητη αλήθεια, μέχρι που αποδείχτηκε μια μπούρδα και μισή! Και τότε ξεκίνησαν οι δικοί σας τα διάφορα περίεργα για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα!
Πήρατε την Μυθολογία των Εβραίων, που έφτιαξαν θεό στα μέτρα τους και αυτοαποκαλέστηκαν περιούσιος λαός, και μας το πασάρετε σαν Ιστορία.
.
Η Θεοπνευστία δεν έχει την έννοια και το περιεχόμενο, που εσφαλμένα νομίζεις. Η Αγία Γραφή δεν είναι θεόπνευστη, με την έννοια ότι την έχει γράψει ο Θεός. Δεν υπάρχει τέτοια θεοπνευστία στην Ορθοδοξία. Δεν είμαστε Μουσουλμάνοι. Η κατά γράμμα θεοπνευστία δεν πρέπει είναι αποδεκτή από κανέναν Ορθόδοξο.

Η Γραφή είναι θεόπνευστη μόνο ως προς τα θέματα τα δογματικά και τα σωτηριολογικά! Αυτή η θέση είναι η πάγια θέση της Εκκλησίας και των Πατέρων. Οτιδήποτε άλλο είναι κακοδοξία και αίρεση. Οπότε, η Γραφή μόνο σε θέματα δογματικά και σωτηριολογικά δεν κάνει λάθη. Δεν είναι τυχαίο ότι άλλα βιβλία θεωρούνται Θεόπνευστα, άλλα Άγια και άλλα Ωφέλιμα και τα λοιπά.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: γιατι υπαρχει το κακο ο πονος και η τραγωδια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 01 Αύγ 2018, 13:56

SpoilerShow
omg kai 3 lol έγραψε:
01 Αύγ 2018, 13:29
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
30 Ιούλ 2018, 19:39
omg kai 3 lol έγραψε:
30 Ιούλ 2018, 12:41
ο χριστιανισμος συνδεει το κακο με κατι ξεχωρο απο τον Θεο που ειναι ο τελειος, ο καλος δημιουργος, ακομα και το κακο δεν προηλθε απο εκεινον αλλα απο τον εκπεσοντα αγγελο που παρακουσε τον λογο του,
ετσι οι χριστιανοι πιστευουν οτι εκτοτε ενυπαρχει το καλο και το κακο το οποιο μας επιβαλλεται εξωθεν ως μαριονετες, και ως ατελη πλασματα εχουμε την αμαρτια μεσα μας αλλοι λιγοτερο και αλλοι περισσοτερο...
εχουμε λοιπον μια θρησκεια που βασιζεται θεμελιωδως στην ενοχη και την αμαρτια,
αν καποιος κερατας φανταζονταν μια θρησκεια παγκοσμιας υποδουλωσης δεν θα μπορουσε να σκαρφιστει κατι καλυτερο

γιαυτο διαχρονικα ο χριστιανισμος εχει ταυτιστει με τις μεγαλυτερες αυτοκρατοριες και μοναρχιες της ιστοριας οπως και εξακολουθει να ταυτιζεται και να εκφραζει το κυριαρχο δυτικο συστημα εξουσιας παρα τους αμφισβητιες με τον ενα ή τον αλλο τροπο η θρησκεια εμποτιζει με τη προπαγανδα της ακομα και σημερα εναν νεογεννητο ανθρωπο για ενα σημαντικο και ευπλαστο τμημα της ζωης του, σε σημειο που ακομα και αν αποστασιοποιηθει αργοτερα, η απο κει και περα σταση του θα ειναι ως αντιδραση της απεξαρτησης και οχι μιας αυτονομης πορειας οπως θα επρεπε να ειναι


αρα λοιπον η θρησκεια δεν ειναι μονο θεμα πιστης, ουτε λογικης, αλλα και αντιληψης, ερεθισματων, κοσμοθεωριας, φιλοσοφιας

οπως καποιοι αλλοι για παραδειγμα, που πιστευουν οτι κανεις δεν μπορει να βιωσει πονο ή χαρα, καλο ή κακο, εκτος απο το να ειναι ο ιδιος μια θεικη υπαρξη.. αυτο ειναι αλλωστε και το χαρισμα της ενσυνειδητης υπαρξης να βιωνει καταστασεις, αντι για "αμαρτωλες μαριονετες" που συρονται αβουλα και με υποτελεια,
ειτε ο δημιουργος λοιπον ειτε ή ο αποδεκτης εμπεριεχουν το καλο και το κακο, δεν εφτιαξε ο δημιουργος το κακο και αρα καποιοι μετατραπονται μοιραια σε θυματα του
ολοι μας ειμαστε μεταμφιεσμενοι παντοδυναμοι θεοι ο καθενας απο μας, δεν υπαρχει πουθενα θυμα καμια αβοηθητη υπαρξη, ακομα κι ενα νεογεννητο με θανασιμη ασθενεια ειναι θεικη υπαρξη


ολα αυτα βεβαια ερχονται σε απολυτη αντιθεση με τον δυτικο τροπο σκεψης και ηθικης γιατι αν το κακο και το καλο ειναι δημιουργημα το ιδιου θεου και αν ειμαστε ολοι θεοι τοτε ενδεχεται να υπαρξει ασυδοσια, τοτε μπορει ο καθενας να κανει οτι γουσταρει ακομα και φονο χωρις τυψεις χωρις καμια απολογια σε κανενα νομο ή θεο

καποιοι λοιπον πριν πολλα πολλα χρονια εκριναν οτι αντι να μορφωνουν και να εκπαιδευουν τον λαο (ενδεχομενως τοτε να ηταν εκ των πραγματων ασυμφορο και αδυνατο) ωστε να αποκτα αυτονομη βουληση, εκριναν οτι ειναι προτιμοτερο να τον μπολιασουν με την ενοχη και την αμαρτια και οτι οι ιδιοι δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο μια τιποτενια και υποτελης οντοτητα, οσο λοιπον περισσοτερος κοσμος γεννιεται και μεγαλωνει με τετοιες πεποιθησεις τοσο αυτοεκπληρωνεται και η προφητεια του μεσσιανικου σωτηρα της αυτοκαταταστροφης της αμαρτιας και της υποτελειας

Μένεις μεταξεταστέος.

Πρώτον, το κακό δεν υφίσταται οντολογικά σύμφωνα με την διδασκαλία της Εκκλησίας. Το κακό είναι η άρνηση του καλού. Η έλλειψη του.

Δεύτερον, η κατάσταση του ανθρώπου δεν είναι θεμελιωμένη στην αμαρτία και στην ενοχή, όπως γράφεις, αλλά στην ελεύθερη βούληση. Αυτό είναι το κλειδί της ερμηνείας. Το αυτεξούσιο του ανθρώπου. Ο κόσμος μας είναι αποτέλεσμα του αυτεξούσιου μας. Οπότε τα καλά και τα κακά είναι αποτέλεσμα του αυτεξούσιου μας.

Τρίτον, η Εκκλησία όχι μόνο δεν υποδουλώνει τον άνθρωπο και δεν τον θεωρεί τιποτένια και υποτελή οντότητα, αλλά πιστεύει ότι ο άνθρωπος είναι δημιουργημένος κατ'εικόνα θεού! Μπορεί και ο ίδιος να γίνει θεός, αν το επιθυμήσει. Ο άνθρωπος είναι η κορωνίδα της Δημιουργίας και ως τέτοια αντιμετωπίζεται.

Αυτά τα λίγα εν συντομία. Αν χρειαστεί θα επανέλθω.


ακριβως my point, η στρεβλη παλη του δυισμου στο αποκορυφωμα του, χωρις καλο δεν υπαρχει κακο, θεος-διαβολος κλπ :smt005::003::lol:


"Εγω ειμι η οδος και η αληθεια και η ζωη"

ενας θεος ειναι αγαπη, αληθεια, δικαιοσυνη;

μπορεις να αντιληφθεις ποσο τραγικα φαυλα και αντικρουομενα ειναι αυτα τα λογια; μηπως βλεπεις κανενα ανθρωπινο αυτεξουσιο σε αυτα; :smt005:


γιατι η εκκλησια εχει διαχωρισει την αγιοσυνη απο την γυναικα και την ερωτικη πραξη;

γιατι ειναι "μιασμα" και ανιερη η πιο φυσικη πραξη που ειναι η πηγη της ζωης;

ποσα συσσωρευμενα κομπλεξ εχει ενας ανθρωπος που αποκυρησσει το σεξ απο τη ζωη του;


Ουτις ο χριστιανισμος δεν οδηγησε την ανθρωποτητα σε θετικη κατευθυνση ουτε παρερμηνευθηκε απο ανθρωπους,

καποιες αλλες θρησκειες που παρεμειναν πιστες στις αρχες τους στην ανθρωπινη αξια και στο περιβαλλον, μαντεψε τί απεγιναν,

ξεριζωθηκαν και εξοντωθηκαν στο ονομα του χριστιανισμου, και ειναι να απορει κανεις γιατι πουθενα δεν εγινε το αντιθετο

Πως έχει διαχωρίσει την αγιοσύνη από την γυναίκα; Για την Παναγία δεν έχεις ακούσει τίποτε; :lol:

Ποιος σου είπε ότι η φυσική πράξη θεωρείται μίασμα και ανίερη; Η αποχαλίνωση καταδικάζεται, όχι η πράξη. Είσαι λάθος ενημερωμένος.

Αλλά, για πες μου. Σήμερα που υπάρχει αποχαλίνωση και ελευθεριότητα έχουν εκλείψει τα συμπλέγματα και οι νευρώσεις;
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32637
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ο θεός έφερε τις πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Αύγ 2018, 14:11

Σουβλίτσα έγραψε:
01 Αύγ 2018, 13:26
Τον μεγαλύτερο φόβο στην ζωή σου Νερο, θα στον υποβάλει η συνείδησή σου κάποτε, αναλόγως των πράξεών σου, της διανοητικής σου κατάστασης, της πνευματικής σου κατάστασης, των όσων γνώριζες, των όσων δεν γνώριζες και πώς γνώριζες όσα γνώριζες και όσα δεν γνώριζες.
Μπροστά σε αυτή την συνείδηση και τον έλεγχό της, ο,τιδηποτε αλλο φαίνεται χαρτοπόλεμος.
θες να σε βαλω μπροστα σε ενα κουμπουρι που το κρατα καποιος που σε μισει, να δουμε τι ειναι χαρτοπολεμος;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ασέβαστος την 01 Αύγ 2018, 14:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ο θεός έφερε τις πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 01 Αύγ 2018, 14:12

Σουβλίτσα έγραψε:
01 Αύγ 2018, 13:03
ταλιμπανικο μπλα-μπλαShow
αυτά που λέω τα λέω γιατί τα έχω δει εγώ στην προσωπική μου ζωή και παρατηρώντας ταυτόγχρονα τί συμβαίνει και γύρω μου
και δεν θα επεκταθώ τί εννοώ όταν λέω "προσωπική μου ζωή"..

Επίσης, αμφιβάλλω αν κατάλαβες βασικά τί πράγμα λέω

Εγώ στις οικογένειες των θυμάτων το μόνο που έχω να κανω είναι να συμπάσχω ως άνθρωπος, να βοηθώ, να παρηγορώ εαν και όπως μπορώ και όλα αυτά τα ωραία.

Η δουλειά του Ποιμένα της Εκκλησίας είναι να ποιμαίνει.
Ούτε να χαιδεύει αυτιά.
Ούτε να διώκει σαν Ηρώδης.
Ούτε να παραμένει χωρίς φωνή καμία.

Αυτό είναι που χρειάζεται να γίνει κατανοητό.

Συγκεκριμένα για το θέμα του Αμβρόσιου, κινείται ως θεολογικός λόγος σε σωστές γραμμές.
ΑΝ ό,τι λέει το λέει από εμπάθεια, απο κομματικά συμφέροντα ή παρωπίδες, από προσωπικά πάθη που τον οδηγούν να μιλήσει άστοχα, ΑΝ μίλησε άστοχα (δεν είμαι σε θέση και φάση για να κρίνω), μην νοιάζεσαι..
Ο Προφήτης Ηλίας, λέει ένας άγιος, τροχάει ήδη την μαχαίρα πρώτα για τους δεσποτάδες.
Να δούμε όμως, για ποιούς δεσποτάδες πρόκειται. Μόνο για κάποιους, μόνο για συγκεκριμένους, μήπως και για μεν και για δε? Δεν ξέρω, δεν είμαι στο μυαλό κανενός Θεού. Βλέποντας και ακούοντας και σύμφωνα με την Πίστη που ασπάζομαι.

Αλλά έχει πλάκα, ξέρεις τί?
Όλοι όσοι κάνουν επίθεση για αυτά που είπε ο Αμβρόσιος στην πολιτική ηγεσία του τόπου-τα οποία δεν τα λέει μόνο ο Αμβρόσιος, υπάρχουν λίγοι ακόμα ιερείς μετρημένοι στα δάχτυλα που τα φωνάζουν καιρό τώρα και κάποιοι διώκονται μάλιστα από την ηγεσία της Εκκλησίας- τα οποία ειναι απολύτως σύμφωνα με τις Πατερικές θέσεις, για όλα όσα σούρνει στον Τσίπρα από θεολογικής πλευράς, δεν είδα κανέναν από αυτούς στο διπλανό νήμα που έχει φτάσει εξακόσιες σελίδες με κατηγορίες κατα Τσίπρα και συριζαίων και μάλιστα ακόμα και με χυδαιότητες και φαρισαικούς εξυπνακισμούς και ανάλογο χιούμορ, την ώρα που ακόμα οι άνθρωποι αυτοί καίγονται από την φωτιά, από την πρώτη στιγμή που ακόμα καιγόντουσαν, δεν είδα κανένα να διαμαρτύρεται.
Αλλά ο Αμβρόσιος "φαίνεται" μπροστά για τα πάρε δώσε με την ΧΑ (την οποία εμπλοκή με πολιτικά κόμματα εγώ και βάση της Πίστης μου δεν αποδέχομαι για να εξηγηθώ και καλύτερα)
Και εγώ που τα λέω αυτά δεν είμαι ψηφοφόρος της ΧΑ. Ούτε του ΣΥΡΙΖΑ (είναι γνωστό εδώ μέσα) υποστηρίκτρια είμαι όταν δεν μπαίνω τέτοιες ώρες να κράξω κατα των ΣΥΡΙΖΑΙΩΝ.
Όλοι οι υπόλοιποι κράζετε πόσες σελίδες και κρίνετε και κάνετε αναλυσεις επι αναλύσεων και δωσε του εξυπνάδες και δώσε του γελάκια και δώσε του memes κατάπτυστα την ώρα που κάποιοι ακόμα είναι ΑΠΟΚΑΙΔΙΑ. Εκεί η συνείδηση δεν φωνάζει?

Κατάλαβες τώρα τί συμβαίνει? Εαν δεν το είχες πάρει πρέφα νωρίτερα βέβαια γιατί δεν μου φαίνεσαι και για χαζός.
Ο σκατόψυχος βρωμόσιος είναι και μάλαξ, και μόνο η δούλη του θεού Σουβλίτσα κλπ φανς του αλήτη δεν θέλουν να το καταλάβουν.

Ο εν θέματι ΔΕΝ κατηγόρησε την τσιπροσυμμορία για την ανικανότητα τους, που αυτό είναι το ζητούμενο, αλλά επειδή είναι άθεοι! Και επειδή είναι άθεοι, ο καλός θεούλης σας έκαψε τον κοσμάκη!

Ο ΑΘΕΟΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΛΕΞΙΟΣ ΤΣΙΠΡΑΣ...........
......ΕΠΙΣΥΡΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!
Η ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΑΠΟ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ...ΠΥΡΚΑΪΕΣ!
Σε καιρούς αποστασίας από τό δρόμο του Θεού θα εκδηλώνεται η οργή του Πανοικτίρμονος Θεού με διάφορα φυσικά καταστροφικά φαινόμενα, όπως για παράδειγμα σεισμοί, πείνα, επιδημίες και αρρώστεις λοιμικές, αιματοχυσίες, εγκληματικότης, καταστροφικές φωτιές, σύνεφα καπνού, που θα ανεβαίνουν μέχρι τόν ουρανό!
Ποιός, άραγε, να είναι ο υπεύθυνος για την απομάκρυνση του Νεοέλληνα από τόν δρόμο του Θεού;
Ποιός άλλος; Ο άθεος Πρωθυπουργός κ. Αλέξιος Τσίπρας και οι Συνεργάτες του


Πάρτε τον "άγιο" σας, τον θεούλη σας και τρίψτε τους στα μούτρα σας!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ο θεός έφερε τις πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 01 Αύγ 2018, 14:18

Ασέβαστος έγραψε:
01 Αύγ 2018, 14:11
Σουβλίτσα έγραψε:
01 Αύγ 2018, 13:26
Τον μεγαλύτερο φόβο στην ζωή σου Νερο, θα στον υποβάλει η συνείδησή σου κάποτε, αναλόγως των πράξεών σου, της διανοητικής σου κατάστασης, της πνευματικής σου κατάστασης, των όσων γνώριζες, των όσων δεν γνώριζες και πώς γνώριζες όσα γνώριζες και όσα δεν γνώριζες.
Μπροστά σε αυτή την συνείδηση και τον έλεγχό της, ο,τιδηποτε αλλο φαίνεται χαρτοπόλεμος.
θες να σε βαλω μπροστα σε ενα κουμπουρι που το κρατα καποιος που σε μισει, να δουμε τι ειναι χαρτοπολεμος;
Ήθελα να σου θυμίσω πριν αυτό το περιστατικό και σε σχέση με τον φόβο αλλά δεν το έκανα, ένας λόγος για να μην λέω και πολλά κι επειδή κουράζομαι κι όλας να λέω πολλά.

Είναι όντως χαρτοπόλεμος (τώρα λέω πολλά)
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4999
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Ο θεός έφερε τις πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 01 Αύγ 2018, 14:21

Σουβλίτσα έγραψε:
01 Αύγ 2018, 13:26
Τον μεγαλύτερο φόβο στην ζωή σου Νερο, θα στον υποβάλει η συνείδησή σου κάποτε, αναλόγως των πράξεών σου, της διανοητικής σου κατάστασης, της πνευματικής σου κατάστασης, των όσων γνώριζες, των όσων δεν γνώριζες και πώς γνώριζες όσα γνώριζες και όσα δεν γνώριζες.
Μπροστά σε αυτή την συνείδηση και τον έλεγχό της, ο,τιδηποτε αλλο φαίνεται χαρτοπόλεμος.


ο θεος και η θρησκεια που κολλαει με την συνειδηση;

οι αθεοι δεν εχουν συνειδηση;

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4999
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: γιατι υπαρχει το κακο ο πονος και η τραγωδια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 01 Αύγ 2018, 14:25

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
01 Αύγ 2018, 13:56
SpoilerShow
omg kai 3 lol έγραψε:
01 Αύγ 2018, 13:29
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
30 Ιούλ 2018, 19:39



Μένεις μεταξεταστέος.

Πρώτον, το κακό δεν υφίσταται οντολογικά σύμφωνα με την διδασκαλία της Εκκλησίας. Το κακό είναι η άρνηση του καλού. Η έλλειψη του.

Δεύτερον, η κατάσταση του ανθρώπου δεν είναι θεμελιωμένη στην αμαρτία και στην ενοχή, όπως γράφεις, αλλά στην ελεύθερη βούληση. Αυτό είναι το κλειδί της ερμηνείας. Το αυτεξούσιο του ανθρώπου. Ο κόσμος μας είναι αποτέλεσμα του αυτεξούσιου μας. Οπότε τα καλά και τα κακά είναι αποτέλεσμα του αυτεξούσιου μας.

Τρίτον, η Εκκλησία όχι μόνο δεν υποδουλώνει τον άνθρωπο και δεν τον θεωρεί τιποτένια και υποτελή οντότητα, αλλά πιστεύει ότι ο άνθρωπος είναι δημιουργημένος κατ'εικόνα θεού! Μπορεί και ο ίδιος να γίνει θεός, αν το επιθυμήσει. Ο άνθρωπος είναι η κορωνίδα της Δημιουργίας και ως τέτοια αντιμετωπίζεται.

Αυτά τα λίγα εν συντομία. Αν χρειαστεί θα επανέλθω.


ακριβως my point, η στρεβλη παλη του δυισμου στο αποκορυφωμα του, χωρις καλο δεν υπαρχει κακο, θεος-διαβολος κλπ :smt005::003::lol:


"Εγω ειμι η οδος και η αληθεια και η ζωη"

ενας θεος ειναι αγαπη, αληθεια, δικαιοσυνη;

μπορεις να αντιληφθεις ποσο τραγικα φαυλα και αντικρουομενα ειναι αυτα τα λογια; μηπως βλεπεις κανενα ανθρωπινο αυτεξουσιο σε αυτα; :smt005:


γιατι η εκκλησια εχει διαχωρισει την αγιοσυνη απο την γυναικα και την ερωτικη πραξη;

γιατι ειναι "μιασμα" και ανιερη η πιο φυσικη πραξη που ειναι η πηγη της ζωης;

ποσα συσσωρευμενα κομπλεξ εχει ενας ανθρωπος που αποκυρησσει το σεξ απο τη ζωη του;


Ουτις ο χριστιανισμος δεν οδηγησε την ανθρωποτητα σε θετικη κατευθυνση ουτε παρερμηνευθηκε απο ανθρωπους,

καποιες αλλες θρησκειες που παρεμειναν πιστες στις αρχες τους στην ανθρωπινη αξια και στο περιβαλλον, μαντεψε τί απεγιναν,

ξεριζωθηκαν και εξοντωθηκαν στο ονομα του χριστιανισμου, και ειναι να απορει κανεις γιατι πουθενα δεν εγινε το αντιθετο

Πως έχει διαχωρίσει την αγιοσύνη από την γυναίκα; Για την Παναγία δεν έχεις ακούσει τίποτε; :lol:

Ποιος σου είπε ότι η φυσική πράξη θεωρείται μίασμα και ανίερη; Η αποχαλίνωση καταδικάζεται, όχι η πράξη. Είσαι λάθος ενημερωμένος.

Αλλά, για πες μου. Σήμερα που υπάρχει αποχαλίνωση και ελευθεριότητα έχουν εκλείψει τα συμπλέγματα και οι νευρώσεις;

την 14χρονη που 2000 χρονια πριν γονιμοποιηθηκε απο εναν κρινο; :003:

η θρησκεια επιτρεπει το σεξ πλην αναπαραγωγικων σκοπων;

οι περισσοτερες νευρωσεις ειναι αποτελεσμα συσσωρευμενων κομπλεξ προερχομενα απο θρησκευτικες απαγορευσεις και ταμπου

το πειραμα με τις μαιμουδες που τις καταβρεχουν με το λαστιχο το γνωριζεις;

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ο θεός έφερε τις πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 01 Αύγ 2018, 14:26

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
01 Αύγ 2018, 13:53
Nandros έγραψε:
31 Ιούλ 2018, 20:46
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
31 Ιούλ 2018, 20:33
Θεολογία από τα Λιντλ κάνετε όσοι θέλετε να ασκήσετε κριτική χωρίς να γνωρίζετε τα στοιχειώδη.

Σκοπός της Γένεσης είναι να διδάξει στους ανθρώπους ότι ο Θεός είναι ένας και είναι δημιουργός των Πάντων! Εκεί έγκειται η Θεοπνευστία της. Δεν έχει ως στόχο να διδάξει επιστημονικές αλήθειες. Η Γραφή δεν είναι επιστημονικό εγχειρίδιο, αν αυτό υπονοείς.
Δηλαδή ο θεός έβαλε κάποιους να γράφουν αντιεπιστημονικές μπούρδες! Λογικό για τους χαζούς που θα το πιστέψουν.
Δεν σου περνάει από το μυαλό ότι είναι ανθρώπινο έργο και οι μπούρδες εξηγούνται λόγω αμορφωσιάς των γραφιάδων;

Για χιλιάδες χρόνια μας το πάσαραν σαν αδιαμφισβήτητη αλήθεια, μέχρι που αποδείχτηκε μια μπούρδα και μισή! Και τότε ξεκίνησαν οι δικοί σας τα διάφορα περίεργα για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα!
Πήρατε την Μυθολογία των Εβραίων, που έφτιαξαν θεό στα μέτρα τους και αυτοαποκαλέστηκαν περιούσιος λαός, και μας το πασάρετε σαν Ιστορία.
Η Θεοπνευστία δεν έχει την έννοια και το περιεχόμενο, που εσφαλμένα νομίζεις. Η Αγία Γραφή δεν είναι θεόπνευστη, με την έννοια ότι την έχει γράψει ο Θεός. Δεν υπάρχει τέτοια θεοπνευστία στην Ορθοδοξία. Δεν είμαστε Μουσουλμάνοι. Η κατά γράμμα θεοπνευστία δεν πρέπει είναι αποδεκτή από κανέναν Ορθόδοξο.

Η Γραφή είναι θεόπνευστη μόνο ως προς τα θέματα τα δογματικά και τα σωτηριολογικά! Αυτή η θέση είναι η πάγια θέση της Εκκλησίας και των Πατέρων. Οτιδήποτε άλλο είναι κακοδοξία και αίρεση. Οπότε, η Γραφή μόνο σε θέματα δογματικά και σωτηριολογικά δεν κάνει λάθη. Δεν είναι τυχαίο ότι άλλα βιβλία θεωρούνται Θεόπνευστα, άλλα Άγια και άλλα Ωφέλιμα και τα λοιπά.
Μπα; Και από πότε δεν είναι θεόπνευστα τα ιερά σας βιβλία;
Δεν έχουμε και εκείνο το εμότικον με την κωλοτούμπα!

Την ΠΔ ή Μυθολογία των Εβραίων, εμείς οι απέξω την διαβάζουμε και βλέπουμε ότι γράφει μπούρδες.
Και σε μπούρδες στηρίζεται η θρησκεία σας, αλλά δεν τολμάτε να απορρίψετε την ΠΔ, αφού θα πριονίσετε τα πόδια της θρησκείας.
Τα υπόλοιπα είναι ξανά θεολογικές μπούρδες, για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ο θεός έφερε τις πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 01 Αύγ 2018, 14:28

Δεν σε έχει απασχολήσει ποτέ το θέμα Θεός-συνείδηση?

Εγώ να πω μόνο όπως το γνωρίζω α) από το βίωμά μου β) από την θεολογία οτι είναι η φτιαξιά μας τέτοια, ειμαστε "κατ'εικόνα", υπάρχει πνοή Θεού ζώσα μέσα μας, άλλο αν σε κάποιους από εμάς (στους πλείστους του καιρού μας βασικά) έχει σκληρυνθεί η καρδία και η διάνοια και η συνείδηση σε σχέση με την Εικόνα δηλ σύμφωνα και με τις εντολές που απορρέουν από αυτήν την Εικόνα, κάποτε η κρούστα όλων μας θα σπάσει κι εκεί θα είναι και η Κρίση. Ενώπιος ενωπίω. Προς το παρόν, βιώνουμε κι εδώ τέτοιες "κρίσεις συνειδήσεως" έκαστος με τον εαυτό του.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4999
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Ο θεός έφερε τις πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 01 Αύγ 2018, 14:31

Σουβλίτσα έγραψε:
01 Αύγ 2018, 14:28
Δεν σε έχει απασχολήσει ποτέ το θέμα Θεός-συνείδηση?

Εγώ να πω μόνο όπως το γνωρίζω α) από το βίωμά μου β) από την θεολογία οτι είναι η φτιαξιά μας τέτοια, ειμαστε "κατ'εικόνα", υπάρχει πνοή Θεού ζώσα μέσα μας, άλλο αν σε κάποιους από εμάς (στους πλείστους του καιρού μας βασικά) έχει σκληρυνθεί η καρδία και η διάνοια και η συνείδηση σε σχέση με την Εικόνα δηλ σύμφωνα και με τις εντολές που απορρέουν από αυτήν την Εικόνα, κάποτε η κρούστα όλων μας θα σπάσει κι εκεί θα είναι και η Κρίση. Ενώπιος ενωπίω. Προς το παρόν, βιώνουμε κι εδώ τέτοιες "κρίσεις συνειδήσεως" έκαστος με τον εαυτό του.

δεν απαντησες στο ερωτημα μου τί σχεση εχει ο x θεος και η x θρησκεια με την συνειδηση;

η συνειδηση υπαρχει εξορισμου στον καθε ανθρωπο και αναλογως καλλιεργειται

ουτε χρειαζεται να εχεις βιωματικες εμπειριες για να απαντησεις και να διαχωρισεις αυτα τα δυο!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: γιατι υπαρχει το κακο ο πονος και η τραγωδια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 01 Αύγ 2018, 14:33

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
01 Αύγ 2018, 13:56
Πως έχει διαχωρίσει την αγιοσύνη από την γυναίκα; Για την Παναγία δεν έχεις ακούσει τίποτε; :lol:

Ποιος σου είπε ότι η φυσική πράξη θεωρείται μίασμα και ανίερη; Η αποχαλίνωση καταδικάζεται, όχι η πράξη. Είσαι λάθος ενημερωμένος.

Αλλά, για πες μου. Σήμερα που υπάρχει αποχαλίνωση και ελευθεριότητα έχουν εκλείψει τα συμπλέγματα και οι νευρώσεις;
Μια παναγία έχετε και κάμποσες άγιες, για στάχτη στα μάτια. Την Γυναίκα την έχετε κάνει άνθρωπο β' κατηγορίας.

Αποχαλίνωση είναι μόνο στον δικό σας φανατικό μυαλό.
Από τότε που ο κόσμος σταμάτησε να φοβάται και κάνει σεξ χωρίς ενοχές που του φόρτωσαν οι αγάμητοι της θρησκείας σου, βελτιώθηκε η ψυχική τους υγεία.
.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nandros την 01 Αύγ 2018, 14:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών