Οι Σολωμού, Δούκα, Φουρέιρα, Συνατσάκη κ.α. .....ξέσπασαν....

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23658
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Οι Σολωμού, Δούκα, Φουρέιρα, Συνατσάκη κ.α. .....ξέσπασαν....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 04 Ιουν 2021, 14:02

"Ο εσωτερικός κόσμος" : Ρίχνουμε ένα τετράστιχο για ξεκάρφωμα και θεωρούμε ότι δικαιούμαστε να τρολάρουμε όποιον πάρει ο Χάρος.

Αυτός είναι ο "εσωτερικός κόσμος".

Υπάρχουν και κοπέλες στο ίνσταγκραμ που συνδυάζουν τον "εσωτερικό" τους κόσμο (τα ποιήματά τους δηλαδή) με τον εξωτερικό: Με τον κώλο τους.
Frappezitis έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:06
Ένα μεγάλο μπράβο στην Μαρίνα Σάττι που εκπροσωπεί επαξίως τον λαό μας γεμίζοντας το Instagram με εικόνες από καρπούζια

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70688
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι Σολωμού, Δούκα, Φουρέιρα, Συνατσάκη κ.α. .....ξέσπασαν....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Ιουν 2021, 14:03

BlastFromThePast έγραψε:
04 Ιουν 2021, 14:00
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Ιουν 2021, 09:53
Ευθύνες για ποιο πράγμα;
Ευθύνες για τα χάπατα, θεια Γαλή. Δεν εκτιμάω κανέναν βουλευτή της ΝΔ αλλά ούτε πιστεύω πως άμα κάποιος είναι δεξιός, είναι αναγκαστικά και χάπατο.

Το προνόμιο το έχετε συγκεκριμένοι.
Χαίρομαι που με θεωρείς χάπατο, καλό μου.

Θα με προβλημάτιζε το αντίθετο.
Gavalas for President! :grfl:

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Οι Σολωμού, Δούκα, Φουρέιρα, Συνατσάκη κ.α. .....ξέσπασαν....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 04 Ιουν 2021, 14:04

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Ιουν 2021, 14:03
BlastFromThePast έγραψε:
04 Ιουν 2021, 14:00
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Ιουν 2021, 09:53
Ευθύνες για ποιο πράγμα;
Ευθύνες για τα χάπατα, θεια Γαλή. Δεν εκτιμάω κανέναν βουλευτή της ΝΔ αλλά ούτε πιστεύω πως άμα κάποιος είναι δεξιός, είναι αναγκαστικά και χάπατο.

Το προνόμιο το έχετε συγκεκριμένοι.
Χαίρομαι που με θεωρείς χάπατο, καλό μου.

Θα με προβλημάτιζε το αντίθετο.
Έτσι ακριβώς, εκεί συμφωνούμε και οι δύο.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70688
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι Σολωμού, Δούκα, Φουρέιρα, Συνατσάκη κ.α. .....ξέσπασαν....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Ιουν 2021, 14:10

AlienWay έγραψε:
04 Ιουν 2021, 14:02
"Ο εσωτερικός κόσμος" : Ρίχνουμε ένα τετράστιχο για ξεκάρφωμα και θεωρούμε ότι δικαιούμαστε να τρολάρουμε όποιον πάρει ο Χάρος.

Αυτός είναι ο "εσωτερικός κόσμος".

Υπάρχουν και κοπέλες στο ίνσταγκραμ που συνδυάζουν τον "εσωτερικό" τους κόσμο (τα ποιήματά τους δηλαδή) με τον εξωτερικό: Με τον κώλο τους.
Αυτές και αυτοί -για να μην αδικούμε και τους κυρίους- εκφράζουν όντως μια ποιητική προσέγγιση των πραγμάτων γιατί όπως είπε και ο Γουάιλντ "η ομορφιά είναι ανώτερη από την ευφυία γιατί είναι αυταπόδεικτη". :)
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23658
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Οι Σολωμού, Δούκα, Φουρέιρα, Συνατσάκη κ.α. .....ξέσπασαν....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 04 Ιουν 2021, 14:14

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Ιουν 2021, 14:10
AlienWay έγραψε:
04 Ιουν 2021, 14:02
"Ο εσωτερικός κόσμος" : Ρίχνουμε ένα τετράστιχο για ξεκάρφωμα και θεωρούμε ότι δικαιούμαστε να τρολάρουμε όποιον πάρει ο Χάρος.

Αυτός είναι ο "εσωτερικός κόσμος".

Υπάρχουν και κοπέλες στο ίνσταγκραμ που συνδυάζουν τον "εσωτερικό" τους κόσμο (τα ποιήματά τους δηλαδή) με τον εξωτερικό: Με τον κώλο τους.
Αυτές και αυτοί -για να μην αδικούμε και τους κυρίους- εκφράζουν όντως μια ποιητική προσέγγιση των πραγμάτων γιατί όπως είπε και ο Γουάιλντ "η ομορφιά είναι ανώτερη από την ευφυία γιατί είναι αυταπόδεικτη". :)
Εικόνα

:lol:
Frappezitis έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:06
Ένα μεγάλο μπράβο στην Μαρίνα Σάττι που εκπροσωπεί επαξίως τον λαό μας γεμίζοντας το Instagram με εικόνες από καρπούζια

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70688
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι Σολωμού, Δούκα, Φουρέιρα, Συνατσάκη κ.α. .....ξέσπασαν....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Ιουν 2021, 14:24

AlienWay έγραψε:
04 Ιουν 2021, 14:14
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Ιουν 2021, 14:10
AlienWay έγραψε:
04 Ιουν 2021, 14:02
"Ο εσωτερικός κόσμος" : Ρίχνουμε ένα τετράστιχο για ξεκάρφωμα και θεωρούμε ότι δικαιούμαστε να τρολάρουμε όποιον πάρει ο Χάρος.

Αυτός είναι ο "εσωτερικός κόσμος".

Υπάρχουν και κοπέλες στο ίνσταγκραμ που συνδυάζουν τον "εσωτερικό" τους κόσμο (τα ποιήματά τους δηλαδή) με τον εξωτερικό: Με τον κώλο τους.
Αυτές και αυτοί -για να μην αδικούμε και τους κυρίους- εκφράζουν όντως μια ποιητική προσέγγιση των πραγμάτων γιατί όπως είπε και ο Γουάιλντ "η ομορφιά είναι ανώτερη από την ευφυία γιατί είναι αυταπόδεικτη". :)
Εικόνα

:lol:
Είναι ακριβώς αυτό που λέμε "τροφή για σκέψη". :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21219
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Οι Σολωμού, Δούκα, Φουρέιρα, Συνατσάκη κ.α. .....ξέσπασαν....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 04 Ιουν 2021, 14:26

Η κανονικότητα των (Λατινοπουλο)ηλιθίων

https://www.liberal.gr/apopsi/i-kanonik ... ion/382348
Εικόνα

......Ξουρίζεις τις γάμπες σου; Αποτριχώνεις τις μασχάλες σου; Σπας τα μπιμπίκια σου; Κάνες λέιζερ στις ραγάδες σου; Κόβεις τα πετσάκια σου; Αυτά είναι ζητήματα ουσίας κυρίες και κύριοι............

Διότι κατά την γνωστή παροιμία «έριξε ο τρελός μια πέτρα στο πηγάδι κι έπεσαν τριάντα γνωστικοί να την βγάλουνε», έτσι και η Λατινοπούλου ανάρτησε μια πελώρια (άκρως αντιαισθητική) σαχλαμάρα κι έπεσε όλη η χώρα μέσα στην τρύπα που άνοιξε η μπούρδα της για να την αντιμετωπίσει.

Μαζί κι εσύ, θα μου πείτε τώρα. Ναι, μαζί κι εγώ, σαν όλους τους ανεγκέφαλους αυτού του τόπου.

Ε ναι, δεν το ανέχομαι να βλέπω κόμματα, οργανώσεις, γενικές γραμματείες, συλλόγους, υπουργούς, βουλευτές, διαδικτυακές ομάδες και εξωραϊστικούς ομίλους να βγαίνουν και να απαντούν στην Λατινοπούλου. Δεν ξέρω αν με προσβάλει, πάντως με δαιμονίζει. Μου υπενθυμίζει ότι δεν ζω σε σοβαρή χώρα, ότι δεν περιβάλλομαι από νοήμονες ανθρώπους.

Κάποτε ο Μπενίτο Μουσολίνι (που δεν ήταν και ο εξυπνότερος εκπρόσωπος του φασισμού στην Ευρώπη) είχε πει ότι ο φασισμός θα επικρατήσει στην Ιταλία, διότι είναι τόσο παρηκμασμένη χώρα ώστε οι πλούσιοι γράφουν μετά τον θάνατο τους τις περιουσίες στα καναρίνια τους κι όλη η κοινωνία δοξάζει αυτούς τους πλούσιους κληρονόμους.

Δεν ξέρω ποιο παράδειγμα της εποχής του είχε κατά νου ο Ντούτσε και το είπε αυτό, επιτρέψτε μου πάντως να μπορώ να διακρίνω τις σύγχρονες μεταλλάξεις των καναρινιών.

Υπερβολές, θα πείτε. Πρόκειται για μια ακόμα κοινωνική μπούρδα που κατέλαβε τον χώρο του διαδικτυακού διαλόγου και του ρηχού τηλεοπτικού μεσημεριάτικου σχολιασμού. Ας το εκλάβουμε ως ένδειξη κανονικότητας.

Ναι, αλλά εγώ θέλω μια κανονικότητα που θα με κάνει να νιώθω φυσιολογικός άνθρωπος, αν είναι να χωθώ σε μια κανονικότητα που με κάνει να νιώθω ηλίθιος, καλύτερα ήταν τον καιρό του lock down.

Ειλικρινά.

Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: 23 Μαρ 2020, 18:19

Re: Οι Σολωμού, Δούκα, Φουρέιρα, Συνατσάκη κ.α. .....ξέσπασαν....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Winston Smith » 04 Ιουν 2021, 14:27

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Ιουν 2021, 22:00
SpoilerShow
Winston Smith έγραψε:
03 Ιουν 2021, 21:48
Το θέμα δεν είναι αν κοιτάμε γυναίκες σαν την Λατινοπούλου ή τριχωτές των 150 κιλών. Προφανώς σαν άντρες στο σεξουαλικό/ερωτικό δίνουμε βαρύτητα στην εμφάνιση, αυτό είναι μια αλήθεια.

Μια άλλη αλήθεια όμως είναι ότι το να έχει μία γυναίκα ραγάδες ή κυτταρίτιδα είναι φυσιολογικό, όχι κάτι αφύσικο που πρέπει να ντρέπεται ή να κρύβεται, όπως λέει η λατινοπούλου. Όπως το να είναι ένας άντρας 1.60 δεν είναι κάτι που πρέπει να ντρέπεται. Όπως πολύ σωστά είπες οι λέξεις έχουν πραγματικά νοήματα. Ε το "φυσιολογικό" έχει ένα πραγματικό νόημα και είναι το αντίθετο από αυτό που λέει η λατινοπούλου. Σε λίγο να πούμε ότι δεν είναι φυσιολογικό το γερασμένο σώμα ή το να γερνάμε, να κρυβόμαστε μετά τα 40, σοβαρευτείτε. Αν ασχολείται κάποιος όλη μέρα με τα σόσιαλ είναι λογικό να έχει χάσει κάθε επαφή με την πραγματικότητα για το τι είναι "φυσιολογικό" όσον αφορά το ανθρώπινο σώμα.

Με λίγα λόγια μπορούμε όλοι να έχουμε προτιμήσεις (εμείς τις αδύνατες χωρίς τρίχες ή οι γυναίκες τους >1.85) ΚΑΙ ταυτόχρονα η Λατινοπούλου να λέει μαλακίες. Άλλο φυσιολογικό, άλλο δεν αρέσει στο αντίθετο φύλο σεξουαλικά, άλλο γυρνάνε όλα γύρω από το σεξ, και άλλο είμαι η λατινοπούλου και με προσβάλλουν προσωπικά πράγματα που δεν θα πρεπε να με προσβάλλουν όπως φωτός στα προφίλ τρίτων. Κάνε λογκάουτ και επέστρεψε στη πραγματικότητα.
Μα η πραγματικότητα είναι να σχολιάζονται οι φωτος και τα σχόλια στα προφίλ τρίτων, να εκλαμβάνονται ως προσωπική ή συλλογική προσβολή και να λειτουργούν ως προσωπική προβολή. Με αυτήν ακριβώς τη σειρά.

Το ερώτημα είναι ποιοι θεωρούν ότι έχουν το ηθικό πλεονέκτημα στη χρήση της προσβολής (προσωπικής ή μη) και γιατί.

Γιατί κάποιοι μυστήριοι θεωρούν ότι όντως το έχουν. :lol:
Μα ναι συμφωνώ. Δεν θεωρώ ότι κάποιοι έχουν δικαίωμα στην προσβολή, ενώ κάποιοι όχι. Απλά δεν θεωρώ ότι πρέπει να διαστρεβλώνουμε την αλήθεια γενικά και αυτό συμπεριλαμβάνει το να κάνουμε κάποιον να αισθανθεί ωραία. Έτσι, όπως διαστρεβλώνει κάποιος την αλήθεια λέγοντας "είμαι παχύσαρκος και είμαι υγιής" επειδή είναι ένα ψέμμα που τον κάνει να αισθάνεται καλύτερα ή το να είναι κάποιος ανειλικρινής στο τι τον καυλώνει μόνο και μόνο για να μη προσβάλλει κάποιον, έτσι διαστρεβλώνεται η αλήθεια όταν ονομάζουμε πράγματα όπως η κυτταρίτιδα, οι ραγάδες, κάποια έξτρα κιλά, τις τρίχες ή οτιδήποτε θεωρείται σεξουαλικώς ανεπιθυμήτο ως μη-φυσιολογικό ή ντροπιαστικό. Ε δεν είναι τι να κάνουμε τώρα, έτσι είναι το ανθρώπινο σώμα. Η ταύτιση "σεξουαλικώς ανεπιθυμήτο = μη-φυσιολογικό" είναι διαστρέβλωση, είναι η ψευδαίσθηση ότι το σεξ ή το να είσαι σεξουαλικώς επιθυμητός είναι τόσο σημαντικό.

Κάποια μπορεί να καταπιέζεται με την αποτρίχωση, αλλά το κάνει για να είναι επιθυμητή. Ε αν αθροιστικά η καταπίεση του πρώτου και η επιβεβαίωση που σου δίνει το δεύτερο, δεν έχουν θετικό πρόσημο, τότε ας αφήσει τρίχες, κομπλέ. Κάποια άλλη δεν το θεωρεί θέμα. Το "φυσιολογικό" δεν μπαίνει πουθενά στο στόρυ.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70688
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι Σολωμού, Δούκα, Φουρέιρα, Συνατσάκη κ.α. .....ξέσπασαν....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Ιουν 2021, 15:14

Winston Smith έγραψε:
04 Ιουν 2021, 14:27
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Ιουν 2021, 22:00
SpoilerShow
Winston Smith έγραψε:
03 Ιουν 2021, 21:48
Το θέμα δεν είναι αν κοιτάμε γυναίκες σαν την Λατινοπούλου ή τριχωτές των 150 κιλών. Προφανώς σαν άντρες στο σεξουαλικό/ερωτικό δίνουμε βαρύτητα στην εμφάνιση, αυτό είναι μια αλήθεια.

Μια άλλη αλήθεια όμως είναι ότι το να έχει μία γυναίκα ραγάδες ή κυτταρίτιδα είναι φυσιολογικό, όχι κάτι αφύσικο που πρέπει να ντρέπεται ή να κρύβεται, όπως λέει η λατινοπούλου. Όπως το να είναι ένας άντρας 1.60 δεν είναι κάτι που πρέπει να ντρέπεται. Όπως πολύ σωστά είπες οι λέξεις έχουν πραγματικά νοήματα. Ε το "φυσιολογικό" έχει ένα πραγματικό νόημα και είναι το αντίθετο από αυτό που λέει η λατινοπούλου. Σε λίγο να πούμε ότι δεν είναι φυσιολογικό το γερασμένο σώμα ή το να γερνάμε, να κρυβόμαστε μετά τα 40, σοβαρευτείτε. Αν ασχολείται κάποιος όλη μέρα με τα σόσιαλ είναι λογικό να έχει χάσει κάθε επαφή με την πραγματικότητα για το τι είναι "φυσιολογικό" όσον αφορά το ανθρώπινο σώμα.

Με λίγα λόγια μπορούμε όλοι να έχουμε προτιμήσεις (εμείς τις αδύνατες χωρίς τρίχες ή οι γυναίκες τους >1.85) ΚΑΙ ταυτόχρονα η Λατινοπούλου να λέει μαλακίες. Άλλο φυσιολογικό, άλλο δεν αρέσει στο αντίθετο φύλο σεξουαλικά, άλλο γυρνάνε όλα γύρω από το σεξ, και άλλο είμαι η λατινοπούλου και με προσβάλλουν προσωπικά πράγματα που δεν θα πρεπε να με προσβάλλουν όπως φωτός στα προφίλ τρίτων. Κάνε λογκάουτ και επέστρεψε στη πραγματικότητα.
Μα η πραγματικότητα είναι να σχολιάζονται οι φωτος και τα σχόλια στα προφίλ τρίτων, να εκλαμβάνονται ως προσωπική ή συλλογική προσβολή και να λειτουργούν ως προσωπική προβολή. Με αυτήν ακριβώς τη σειρά.

Το ερώτημα είναι ποιοι θεωρούν ότι έχουν το ηθικό πλεονέκτημα στη χρήση της προσβολής (προσωπικής ή μη) και γιατί.

Γιατί κάποιοι μυστήριοι θεωρούν ότι όντως το έχουν. :lol:
Μα ναι συμφωνώ. Δεν θεωρώ ότι κάποιοι έχουν δικαίωμα στην προσβολή, ενώ κάποιοι όχι. Απλά δεν θεωρώ ότι πρέπει να διαστρεβλώνουμε την αλήθεια γενικά και αυτό συμπεριλαμβάνει το να κάνουμε κάποιον να αισθανθεί ωραία. Έτσι, όπως διαστρεβλώνει κάποιος την αλήθεια λέγοντας "είμαι παχύσαρκος και είμαι υγιής" επειδή είναι ένα ψέμμα που τον κάνει να αισθάνεται καλύτερα ή το να είναι κάποιος ανειλικρινής στο τι τον καυλώνει μόνο και μόνο για να μη προσβάλλει κάποιον, έτσι διαστρεβλώνεται η αλήθεια όταν ονομάζουμε πράγματα όπως η κυτταρίτιδα, οι ραγάδες, κάποια έξτρα κιλά, τις τρίχες ή οτιδήποτε θεωρείται σεξουαλικώς ανεπιθυμήτο ως μη-φυσιολογικό ή ντροπιαστικό. Ε δεν είναι τι να κάνουμε τώρα, έτσι είναι το ανθρώπινο σώμα. Η ταύτιση "σεξουαλικώς ανεπιθυμήτο = μη-φυσιολογικό" είναι διαστρέβλωση, είναι η ψευδαίσθηση ότι το σεξ ή το να είσαι σεξουαλικώς επιθυμητός είναι τόσο σημαντικό.

Κάποια μπορεί να καταπιέζεται με την αποτρίχωση, αλλά το κάνει για να είναι επιθυμητή. Ε αν αθροιστικά η καταπίεση του πρώτου και η επιβεβαίωση που σου δίνει το δεύτερο, δεν έχουν θετικό πρόσημο, τότε ας αφήσει τρίχες, κομπλέ. Κάποια άλλη δεν το θεωρεί θέμα. Το "φυσιολογικό" δεν μπαίνει πουθενά στο στόρυ.
Έχω την εντύπωση ότι η Λατινοπούλου δεν αναφέρθηκε γενικώς και αορίστως σε όσους και όσες είναι αξύριστοι, έχουν ραγάδες, είναι υπέρβαροι κλπ αλλά στους ινφλουένσερς που δημοσιεύουν φωτογραφίες τους με αξύριστα σημεία κλπ στο πλαίσιο μιας ακτιβιστικής τάσης που αφορά στη διαστρέβλωση που αναφέρεις τύπου "είμαι παχύσαρκος και είμαι υγιής", "είμαι αξύριστη και νοιώθω ελκυστική" κλπ

Μπορεί να κάνω λάθος.


Στην τελική, όποιος και όποια όντως καταπιέζεται με την αποτρίχωση ή οτιδήποτε και θεωρεί ότι αυτό υποτιμά την προσωπικότητα του, ας μην το κάνει. Παραδείγματος χάριν, το να είναι κάποια αξύριστη αλλά επιμελώς βαμμένη και ντυμένη (σύμφωνα με τις τρέχουσες τάσεις) δεν αποδεικνύει κάτι, πέρα από έναν αντίστοιχο επηρεασμό στις θεωρητικές "τάσεις".

Ας εφαρμόσει όλο το πακέτο φυσικότητας αν θέλει όντως να συμμετάσχει στον υπεράνω αισθητικής ανθρωπιστικό αγώνα.

Διαφορετικά είναι ένα ακόμη φάσιον βίκτιμ των τρέντυ ιδεολογιών και τίποτα παραπάνω.

Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα. Γενικώς και ειδικώς.
Gavalas for President! :grfl:

Uppercut

Re: Οι Σολωμού, Δούκα, Φουρέιρα, Συνατσάκη κ.α. .....ξέσπασαν....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 04 Ιουν 2021, 15:36

Cecily Anne έγραψε:
04 Ιουν 2021, 13:53
Uppercut έγραψε:
04 Ιουν 2021, 13:38

Και προφανώς αναφερόμουν σ' αυτήν που απαντούσα για τον λόγο που είπα. Κι εσύ διαφωνείς μαζί μου κι ο Φος, δεν σας είπα μπάζα.
Δεν ξέρω πού είναι το τόσο παράλογο στο να καταλάβεις ότι κάνεις ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που κατηγορείς.
-Λέει ένας λανθασμένα αυτή είναι αγάμητη
-Απαντάει ο άλλος λανθασμένα όχι όσοι τα λέτε αυτά είστε μπάζα και μετά εκνευρίζεται από τις απαντήσεις που παίρνει και στο τέλος γυρνάει και λέει ένα "ο καθένας μπορεί να ασχολείται με όποιον θέλει".

Δηλαδή δεν γίνεται να μην μπορείς να διακρίνεις τον παραλογισμό.
Όχι δεν εκνευρίζεται με τις απαντήσεις που παίρνει, σου λέει ότι του έβαλες λόγια στο στόμα. Δεν με νοιάζουν οι απαντήσεις ή ότι διαφωνείτε μαζί μου. Σου είπα, ότι αυτό που είπες για μένα, ότι δηλαδή λέω μπάζο όποιον διαφωνεί μαζί μου, δεν είναι αλήθεια. Αν θες να συνεχίσεις να επιμένεις σ' αυτό, συνέχισε κι απλά θα σ' έχω στο κουτάκι με τους κώλντρον του πχώρουμ ενώ δεν σε είχα, δεν ξανασχολούμαι και πάμε παρακάτω στη ζωή μας.

Uppercut

Re: Οι Σολωμού, Δούκα, Φουρέιρα, Συνατσάκη κ.α. .....ξέσπασαν....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 04 Ιουν 2021, 16:06

Πάντως, για να κάνω μία γενικότερη τοποθέτηση, νομίζω ότι και η Λατινοπούλου αλλά και οι υστερικές που βγήκαν και αντιδρούσαν στα σόσιαλ, έχουν το ίδιο θέμα - τους νοιάζει πολύ παραπάνω απ' ότι πρέπει η εμφάνιση και το τι αρέσει στον κόσμο. Η Λατινοπούλου θα έπρεπε να γράφει στα παπάρια της το ότι κάποιες βγάζουν τις τρίχες τους στα σόσιαλ κι αυτές με τις τρίχες, τις ραγάδες ή οτιδήποτε άλλο θα έπρεπε να γράφουν στα παπάρια τους ότι δεν αρέσει στην Λατινοπούλου να τα βλέπει. Οι δεύτερες έχουν μάλλον και το στοιχείο της υποκρισίας που με ενοχλεί, γιατί η πρώτη τουλάχιστον δεν προσποιείται ότι δε τη νοιάζει. Οι άλλες - και αυτές που έκραξε η Λατινοπούλου και αυτές που έπαθαν υστερία - το παίζουν εντάξει με τον εαυτό τους, αλλά αν υπάρχει κάποιος που δεν του αρέσουν ή τις βρίσκει αντιαισθητικές αρχίζουν τις υστερίες, τα statements, δείτε το όλοι, είναι νορμάλ και αποδεχτείτε το. Εμένα αν κάποιοι ή κάποιες με βρίσκουν αντιαισθητικό, στις καραπαπάρες μου, δεν θα κάνω, λοιπόν, ποστ στα σόσιαλ μήντια προσπαθώντας να πείσω πόσο δε με νοιάζει. Ίσως είναι κι ένα θέμα των γυναικών, γιατί πολύ λιγότεροι χοντροί άντρες κάθονται κι ασχολούνται αν κάποιοι δεν γουστάρουν τους χοντρούς. Οπότε, γυναίκες (και άντρες εννοείται) τσιλλάρετε τις ρώγες σας.

ΥΓ: Πριν πεταχτεί κάποιος και πει ναι, αλλά εσύ είπες ότι η άλλη είναι μπάζο, άρα κι εσένα σε νοιάζει πολύ και κρίνεις από την εμφάνιση, όχι δεν με νοιάζει, εκτός αν είναι η σύντροφος μου. Την είπα έτσι και μετά εξήγησα και στα άλλα ποστ μου ότι αυτή είναι κλασσική συμπεριφορά μπάζου που βγάζει κόμπλεξ απέναντι σε πιο ωραίες γυναίκες κι άρα τελικά το νοιάζει η εμφάνιση πάρα πολύ, μολονότι καμώνεται πως δεν το νοιάζει (αυτό είναι το πόιντ μου, ακόμα κι αν εν τέλει η νύχτα δεν είναι καθόλου μπάζο κι απλά έτυχε να έχει αυτήν την τυπική συμπεριφορά). Κρίνω αυτή την κομπλεξική συμπεριφορά κάποιων μπάζων αρνητικά, όχι απλά το μπάζο επειδή είναι μπάζο.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5380
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Οι Σολωμού, Δούκα, Φουρέιρα, Συνατσάκη κ.α. .....ξέσπασαν....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 04 Ιουν 2021, 16:22

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Ιουν 2021, 13:22
omg kai 3 lol έγραψε:
04 Ιουν 2021, 13:08
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Ιουν 2021, 12:48
Βασικά, θεωρώ ότι αυτά που είπε δεν ήταν μπούρδες. Ήταν ένα ειλικρινέστατο αλλά αμετροεπές σχόλιο, που πάω ό,τι στοίχημα θέλεις ότι εκφράζει τη συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων. Ήταν μια παράβαση των κανόνων του τρέντυ επικοινωνιακού κώδικα.
"μια νοσηρη μειοψηφια δεν θα καταφερει να αλλαξει τα προτυπα ομορφιας"

ειλικρινα πιστευεις οτι ισχυει κατι τετοιο; ωστε να ανοιγεται ανοικτος διαλογος προς συζητηση;


στην εποχη του ακρατου ατομικισμου που ζουμε ελαχιστοι ανθρωποι ειναι διατεθιμενοι να βγουν εξω απο τα ορια της ατομικοτητας και της σφαιρας του εγω τους, οι λεξεις οπως συμπονοια και ενσυναισθηση ειναι αγνωστες, δλδ να καταφερεις εστω και για μια στιγμη να βγεις εξω απο τα παπουτσια σου και να μπεις στη θεση του αλλου, εναν κακομοιρη που θα δεις στο δρομο θα του πεις πως εισαι ετσι ρε κακομοιρη;
ή θα σκεφτεις μεσα σου οτι κι εσυ εχεις βιωσει εστω και ελαχιστα μια στιγμη περιφρονισης;

σταματω εδω προς το παρον
Πριν σταματήσεις, θέλω κάποιες διευκρινήσεις αναφορικά με τα σημεία διαφωνίας ή συμφωνίας σου και στα υπόλοιπα που έγραψα.

Το να ξαναγυρίζεις σε αναλύσεις της συμπόνοιας και της ενσυναίσθησης, δεν μου λέει κάτι.

Μετά θα συζητήσουμε και για το μπολντ. :)

φυσικα και διαφωνω γιαυτο και εβαλα αυτη τη φραση απο το βιντεο για να καταληξουμε πρωτα αν το ατομο ειναι στα καλα του :D

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8787
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Οι Σολωμού, Δούκα, Φουρέιρα, Συνατσάκη κ.α. .....ξέσπασαν....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 04 Ιουν 2021, 16:25

AlienWay έγραψε:
03 Ιουν 2021, 21:34
Της Λατινοπούλου της βγήκε η συντιρίκλα όταν αναφέρθηκε σε πρότυπα ομορφιάς που αλλοιώνονται (είδα κι ένα βιντεάκι της όπου άβγιζε απροκάλυπτα για ένα άλλο ζήτημα).

Το θέμα είναι άλλο και διαφορετικό: Κάποιες θεωρούν ότι η τρίχα στη μασχάλη είναι επαναστατική πράξη.

Αν όμως γίνουν επανάσταση οι τρίχες, τότε υπάρχει ο κίνδυνος να φιμωθεί το ιδανικό της επανάστασης καθεαυτό.

Αυτό είναι το ζήτημα και όχι τα συντηρητικά "πρότυπα ομορφιάς". Τζάμπα ασχολήθηκε ο Κυριάκος με ένα αβγό.
δε ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο, θα μπορούσε





ουσιαστικά όσες ανεβάζουν τις τρίχες τους και τις ραγάδες τους,
θεωρώ ότι το κάνουν για να καταργήσουν τα πρότυπα ομορφιάς, όχι
για να δημιουργήσουν νέα

δεν δείχνουν κάτι τόσο πρωτότυπο, δεν αποκαλύπτουν κάποιο
επτασφράγιστο μυστικό, για χρόνια φυλαγμένο
όλοι οι άνθρωποι έχουμε τρίχες, όλοι αποκτούμε ραγάδες σε κάποια
φάση της ζωής μας, και κυτταρίτιδα επίσης, σιγά το πράγμα

ειλικρινά δεν μπορώ να νιώσω πώς γίνεται ένας άνθρωπος να βρίσκει
αποκρουστικό κάτι τέτοιο και να ισχυρίζεται πως αγαπά τον εαυτό του

η αισθητική για κάθε νοήμων άνθρωπο διαμορφώνεται
σύμφωνα με την ιδεολογία του, τις κοινωνικοπολιτικές του απόψεις,
τα βιώματά του, τις προσλαμβάνουσές του γενικώς
δεν ψάχνει στα περιοδικά κάθε χρόνο να βρει τί να του αρέσει

διαφορετικά έχει διαμορφωθεί η αισθητική ενός τύπου που μεγάλωσε στα
Μεσάγγαλα και δεν έχει επισκεφθεί άλλον τόπο, κι αλλιώς ενός τύπου που
έχει ταξιδέψει στον μισό πλανήτη, για παράδειγμα
Sid Vicious έγραψε:
03 Ιουν 2021, 21:10
Ο εσωτερικός κόσμος των ανθρώπων, ο,τι κι αν σημαίνει αυτός ο τόσο αοριστος και πασπαρτου ορισμός, είναι πάνω κάτω, με ελάχιστες εξαιρέσεις, όμοιος. Σε αντίθεση με την εξωτερική εμφάνιση που είναι ένα πιο ρεαλιστικό κριτήριο απαλλαγμένο από τα μεταφυσικά και νεφελώδη δεσμά περί εσωτερικών κόσμων που η εξουσία μας μαθαίνει να πιστεύουμε για να χρυσωθει το χάπι , να δίνει μια ελπίδα πως υπάρχει κάτι βαθύτερο και μεταφυσικό.
τί άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα, πια, το τερμάτισες

δηλαδή εσύ ερωτεύεσαι άπαξ, άμα ερωτευτείς μια τύπισσα
για τα μωβ μαλλιά της, μένεις εκεί για πάντα, ισόβια ερωτευμένος μαζί της


για να τα ξεκαθαρίσουμε λίγο
δεν πάει έτσι: εσωτερικός κόσμος vs εξωτερική εμφάνιση

είναι πακετάκι


Winston Smith έγραψε:
03 Ιουν 2021, 21:48
Το θέμα δεν είναι αν κοιτάμε γυναίκες σαν την Λατινοπούλου ή τριχωτές των 150 κιλών. Προφανώς σαν άντρες στο σεξουαλικό/ερωτικό δίνουμε βαρύτητα στην εμφάνιση, αυτό είναι μια αλήθεια.

Μια άλλη αλήθεια όμως είναι ότι το να έχει μία γυναίκα ραγάδες ή κυτταρίτιδα είναι φυσιολογικό, όχι κάτι αφύσικο που πρέπει να ντρέπεται ή να κρύβεται, όπως λέει η λατινοπούλου. Όπως το να είναι ένας άντρας 1.60 δεν είναι κάτι που πρέπει να ντρέπεται. Όπως πολύ σωστά είπες οι λέξεις έχουν πραγματικά νοήματα. Ε το "φυσιολογικό" έχει ένα πραγματικό νόημα και είναι το αντίθετο από αυτό που λέει η λατινοπούλου. Σε λίγο να πούμε ότι δεν είναι φυσιολογικό το γερασμένο σώμα ή το να γερνάμε, να κρυβόμαστε μετά τα 40, σοβαρευτείτε. Αν ασχολείται κάποιος όλη μέρα με τα σόσιαλ είναι λογικό να έχει χάσει κάθε επαφή με την πραγματικότητα για το τι είναι "φυσιολογικό" όσον αφορά το ανθρώπινο σώμα.

Με λίγα λόγια μπορούμε όλοι να έχουμε προτιμήσεις (εμείς τις αδύνατες χωρίς τρίχες ή οι γυναίκες τους >1.85) ΚΑΙ ταυτόχρονα η Λατινοπούλου να λέει μαλακίες. Άλλο φυσιολογικό, άλλο δεν αρέσει στο αντίθετο φύλο σεξουαλικά, άλλο γυρνάνε όλα γύρω από το σεξ, και άλλο είμαι η λατινοπούλου και με προσβάλλουν προσωπικά πράγματα που δεν θα πρεπε να με προσβάλλουν όπως φωτός στα προφίλ τρίτων. Κάνε λογκάουτ και επέστρεψε στη πραγματικότητα.
αυτός ο άνθρωπος ας πούμε, δεν έχει καμία σημασία αν είναι
χοντρός-ισχνός, ψηλός-κοντός, όμορφος-άσχημος, αν του λείπει
ένα πόδι/μάτι/φρύδι κτλ, ή αν είναι δεξιός-αριστερός

τα λέει υπέροχα
Uppercut έγραψε:
04 Ιουν 2021, 13:33
Το είπα για μία συγκεκριμένη επειδή έγραψε αυτό που είπα.
θεωρείς δηλαδή πως αν ήταν ασχημότερη, ή αν εγώ
ήμουν ομορφότερή της, δεν θα έκανα αυτό το σχόλιο; :smt005:

τελικά την ζηλεύω;
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Ιουν 2021, 14:01
Δεν είναι παραλογισμός.
Αμυντικός μηχανισμός άμυνας είναι που ενεργοποιείται μηχανικά χρησιμοποιώντας τα ίδια όπλα με τον αντίπαλο.
ποιοι είναι αντίπαλοι καλέ, και πού είναι τα όπλα

εγώ έκανα ένα σχόλιο βλέποντας ένα βίντεο, κι αυτός
έβγαλε συμπέρασμα για την εξωτερική μου εμφάνιση
κρίνοντάς με από μια φράση

γεια σου ρε Γαλή υπέρσοφη αντικειμενικιά :lol:

και κάτι τελευταίο
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Ιουν 2021, 14:10
Αυτές και αυτοί -για να μην αδικούμε και τους κυρίους- εκφράζουν όντως μια ποιητική προσέγγιση των πραγμάτων γιατί όπως είπε και ο Γουάιλντ "η ομορφιά είναι ανώτερη από την ευφυία γιατί είναι αυταπόδεικτη". :)
στην εποχή μας, υπάρχουν στοιχεία ανθρώπινα απείρως σημαντικότερα από την ομορφιά
και τη ευφυία, αλλά δε θα σου πω ποια, ξέρεις εσύ άμα θέλεις :wink
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20334
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Οι Σολωμού, Δούκα, Φουρέιρα, Συνατσάκη κ.α. .....ξέσπασαν....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 04 Ιουν 2021, 16:56

Uppercut έγραψε:
04 Ιουν 2021, 15:36
Cecily Anne έγραψε:
04 Ιουν 2021, 13:53
Uppercut έγραψε:
04 Ιουν 2021, 13:38

Και προφανώς αναφερόμουν σ' αυτήν που απαντούσα για τον λόγο που είπα. Κι εσύ διαφωνείς μαζί μου κι ο Φος, δεν σας είπα μπάζα.
Δεν ξέρω πού είναι το τόσο παράλογο στο να καταλάβεις ότι κάνεις ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που κατηγορείς.
-Λέει ένας λανθασμένα αυτή είναι αγάμητη
-Απαντάει ο άλλος λανθασμένα όχι όσοι τα λέτε αυτά είστε μπάζα και μετά εκνευρίζεται από τις απαντήσεις που παίρνει και στο τέλος γυρνάει και λέει ένα "ο καθένας μπορεί να ασχολείται με όποιον θέλει".

Δηλαδή δεν γίνεται να μην μπορείς να διακρίνεις τον παραλογισμό.
Όχι δεν εκνευρίζεται με τις απαντήσεις που παίρνει, σου λέει ότι του έβαλες λόγια στο στόμα. Δεν με νοιάζουν οι απαντήσεις ή ότι διαφωνείτε μαζί μου. Σου είπα, ότι αυτό που είπες για μένα, ότι δηλαδή λέω μπάζο όποιον διαφωνεί μαζί μου, δεν είναι αλήθεια. Αν θες να συνεχίσεις να επιμένεις σ' αυτό, συνέχισε κι απλά θα σ' έχω στο κουτάκι με τους κώλντρον του πχώρουμ ενώ δεν σε είχα, δεν ξανασχολούμαι και πάμε παρακάτω στη ζωή μας.
Νo worries, προτιμώ να συνεχίζω συζητήσεις, μόνο εφόσον έχουν νόημα, αν δεν έχουν τις κόβω.
YΓ. Δεν έχω πρόβλημα με τα κουτάκια του καθένα. Βάλε με όπου νομίζεις.
:wave:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24627
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Οι Σολωμού, Δούκα, Φουρέιρα, Συνατσάκη κ.α. .....ξέσπασαν....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 04 Ιουν 2021, 17:05

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Ιουν 2021, 14:10
όπως είπε και ο Γουάιλντ "η ομορφιά είναι ανώτερη από την ευφυία γιατί είναι αυταπόδεικτη". :)
όταν εγώ σας λέω ότι αυτή η νοοτροπία είναι αδερφίστικη νομίζετε το λέω για πλάκα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών