ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ τα σορτς και οι κοντές φούστες σε μαθήτριες

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10313
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ τα σορτς και οι κοντές φούστες σε μαθήτριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 12 Ιουν 2021, 19:57

Στύγιος έγραψε:
12 Ιουν 2021, 19:53
stavmanr έγραψε:
12 Ιουν 2021, 09:03
Δημοκράτης έγραψε:
10 Ιουν 2021, 22:15
Κανονικά στο σχολείο έπρεπε να πηγαίνεις με στολή όπως γίνεται σε όλα τα σοβαρά ιδιωτικά
Ίσως ναι.
Στο φημισμένο σοβαρό ( sic) ιδιωτικό που ήμουν πριν 22 χρόνια, οι μαθήτριες κάπνιζαν στις τουαλέτες κι άλλαζαν τη σχολική στολή με ξεκωλοειδή ενδυμασία πριν πάνε σπίτι.
Δηλαδή; Πήγαιναν στο σπίτι σαν ξεκωλα;
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ τα σορτς και οι κοντές φούστες σε μαθήτριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 12 Ιουν 2021, 20:04

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
12 Ιουν 2021, 19:57
Στύγιος έγραψε:
12 Ιουν 2021, 19:53
stavmanr έγραψε:
12 Ιουν 2021, 09:03


Ίσως ναι.
Στο φημισμένο σοβαρό ( sic) ιδιωτικό που ήμουν πριν 22 χρόνια, οι μαθήτριες κάπνιζαν στις τουαλέτες κι άλλαζαν τη σχολική στολή με ξεκωλοειδή ενδυμασία πριν πάνε σπίτι.
Δηλαδή; Πήγαιναν στο σπίτι σαν ξεκωλα;
Α δεν ξέρω κι αν πήγαιναν κατευθείαν σπίτι ,ως εφημερεύων καθηγητής αυλής έβλεπα διάφορα να περνούν από μπροστά μου :smt124

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ τα σορτς και οι κοντές φούστες σε μαθήτριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Ιουν 2021, 20:28

Παίδες, δεν ξέρω τι θυμάστε εσείς αλλά εγώ κάθε φορά που σκέφτομαι "ποδιά σε γυμνάσιο-λύκειο" θυμάμαι κάτι στενά, κοντά, ξεβαμμένα φορεματάκια με κουμπάκια ή φερμουάρ. Και όχι, η τάση δεν ήταν να φοράνε οι νεαρές ποδιές σχεδιαστών, αυτό ήταν η απόλυτη ξενέρα κι έπαιζε μόνον στο δημοτικό. Η τάση ήταν "όσο πιο παλιά και φθαρμένη, τόσο καλύτερα" όπως ακριβώς για τα τζην.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Γιάννης

Re: ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ τα σορτς και οι κοντές φούστες σε μαθήτριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 12 Ιουν 2021, 22:42

hellegennes έγραψε:
12 Ιουν 2021, 19:12
Γιάννης έγραψε:
12 Ιουν 2021, 17:54
hellegennes έγραψε:
11 Ιουν 2021, 23:31


Και γραβάτες. Γιατί πώς αλλιώς θα μάθουν γράμματα;
Όχι κύριε. Με τις γραβάτες δεν θα μάθουν γράμματα. Πειθαρχία θα μάθουν. Και με την πειθαρχία (συνθήκη όχι ικανή, αλλά αναγκαία) θα μάθουν γράμματα.
Ας αφήσουμε το γεγονός ότι η σύνδεση μεταξύ πειθαρχίας και ίδιου ρουχισμού είναι το λιγότερο αμφίβολη, για να μην πω τελείως ξεκούδουνη.
Λάθος, είναι άμεση και άρρηκτη.
hellegennes έγραψε:
12 Ιουν 2021, 19:12
Γράμματα σίγουρα δεν μαθαίνεις με πειθαρχία. Μαθαίνεις με μέθοδο, μεράκι, και ικανότητα διδασκαλίας.
Εκφάνσεις πειθαρχίας είναι όλα αυτά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40715
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ τα σορτς και οι κοντές φούστες σε μαθήτριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Ιουν 2021, 22:57

vagabondo έγραψε:
12 Ιουν 2021, 19:20
hellegennes έγραψε:
12 Ιουν 2021, 19:12
Γιάννης έγραψε:
12 Ιουν 2021, 17:54


Όχι κύριε. Με τις γραβάτες δεν θα μάθουν γράμματα. Πειθαρχία θα μάθουν. Και με την πειθαρχία (συνθήκη όχι ικανή, αλλά αναγκαία) θα μάθουν γράμματα.
Ας αφήσουμε το γεγονός ότι η σύνδεση μεταξύ πειθαρχίας και ίδιου ρουχισμού είναι το λιγότερο αμφίβολη, για να μην πω τελείως ξεκούδουνη.

Γράμματα σίγουρα δεν μαθαίνεις με πειθαρχία. Μαθαίνεις με μέθοδο, μεράκι, και ικανότητα διδασκαλίας.
Για να ακολουθηθεί η όποια μέθοδος, απαιτείται πειθαρχία.
Οργάνωση χρειάζεται. Η πειθαρχία είναι ένα ναζιστικό, οπισθοδρομικό κόνσεπτ ψυχαναγκασμού.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42947
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ τα σορτς και οι κοντές φούστες σε μαθήτριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 12 Ιουν 2021, 22:59

hellegennes έγραψε:
12 Ιουν 2021, 22:57
vagabondo έγραψε:
12 Ιουν 2021, 19:20
hellegennes έγραψε:
12 Ιουν 2021, 19:12


Ας αφήσουμε το γεγονός ότι η σύνδεση μεταξύ πειθαρχίας και ίδιου ρουχισμού είναι το λιγότερο αμφίβολη, για να μην πω τελείως ξεκούδουνη.

Γράμματα σίγουρα δεν μαθαίνεις με πειθαρχία. Μαθαίνεις με μέθοδο, μεράκι, και ικανότητα διδασκαλίας.
Για να ακολουθηθεί η όποια μέθοδος, απαιτείται πειθαρχία.
Οργάνωση χρειάζεται. Η πειθαρχία είναι ένα ναζιστικό, οπισθοδρομικό κόνσεπτ ψυχαναγκασμού.
Παιχνίδια με τις λέξεις.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40715
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ τα σορτς και οι κοντές φούστες σε μαθήτριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Ιουν 2021, 23:03

Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Ιουν 2021, 22:59
hellegennes έγραψε:
12 Ιουν 2021, 22:57
vagabondo έγραψε:
12 Ιουν 2021, 19:20
Για να ακολουθηθεί η όποια μέθοδος, απαιτείται πειθαρχία.
Οργάνωση χρειάζεται. Η πειθαρχία είναι ένα ναζιστικό, οπισθοδρομικό κόνσεπτ ψυχαναγκασμού.
Παιχνίδια με τις λέξεις.
Καθόλου. Υπάρχει ουσιώδης διαφορά. Γι' αυτό άλλωστε έχουμε διαφορετικές λέξεις. Η πειθαρχία είναι κάτι που επιβάλλεται, η οργάνωση κάτι που διδάσκεται και αντιγράφεται. Και δεν είμαστε μόνο εμείς που έχουμε διαφορετικές λέξεις γι' αυτές τις δυο έννοιες.

Εμένα πάντως οι στολές κάθε τύπου μού προκαλούν ανατριχίλα. Είτε πρόκειται για ομοιόμορφη ένδυση υπαλλήλων αλυσίδας, με πλαστικά χαμόγελα, είτε στολές σχολείων. Ο πλουραλισμός και η ποικιλία είναι υπέροχα πράγματα, η μονοτονία είναι τρομακτική.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42947
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ τα σορτς και οι κοντές φούστες σε μαθήτριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 12 Ιουν 2021, 23:09

hellegennes έγραψε:
12 Ιουν 2021, 23:03
Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Ιουν 2021, 22:59
hellegennes έγραψε:
12 Ιουν 2021, 22:57


Οργάνωση χρειάζεται. Η πειθαρχία είναι ένα ναζιστικό, οπισθοδρομικό κόνσεπτ ψυχαναγκασμού.
Παιχνίδια με τις λέξεις.
Καθόλου. Υπάρχει ουσιώδης διαφορά. Γι' αυτό άλλωστε έχουμε διαφορετικές λέξεις. Η πειθαρχία είναι κάτι που επιβάλλεται, η οργάνωση κάτι που διδάσκεται και αντιγράφεται. Και δεν είμαστε μόνο εμείς που έχουμε διαφορετικές λέξεις γι' αυτές τις δυο έννοιες.

Εμένα πάντως οι στολές κάθε τύπου μού προκαλούν ανατριχίλα. Είτε πρόκειται για ομοιόμορφη ένδυση υπαλλήλων αλυσίδας, με πλαστικά χαμόγελα, είτε στολές σχολείων. Ο πλουραλισμός και η ποικιλία είναι υπέροχα πράγματα, η μονοτονία είναι τρομακτική.
Εγώ νομίζω οργάνωση είναι να έχεις τα βιβλία στο 1οράφι και τα βοηθήματα στο 2ο. Το να πεις θα διαβάσω, δεν θα παίξω, είναι εσωτερική πειθαρχία και διδάσκεται. Η εξωτερική επιβάλλεται από άλλους. Η εσωτερική επιβάλλεται από την υψηλότερη λογική μας στα κατώτερα ένστικτα μας.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9986
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ τα σορτς και οι κοντές φούστες σε μαθήτριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 12 Ιουν 2021, 23:14

Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Ιουν 2021, 23:09
hellegennes έγραψε:
12 Ιουν 2021, 23:03
Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Ιουν 2021, 22:59

Παιχνίδια με τις λέξεις.
Καθόλου. Υπάρχει ουσιώδης διαφορά. Γι' αυτό άλλωστε έχουμε διαφορετικές λέξεις. Η πειθαρχία είναι κάτι που επιβάλλεται, η οργάνωση κάτι που διδάσκεται και αντιγράφεται. Και δεν είμαστε μόνο εμείς που έχουμε διαφορετικές λέξεις γι' αυτές τις δυο έννοιες.

Εμένα πάντως οι στολές κάθε τύπου μού προκαλούν ανατριχίλα. Είτε πρόκειται για ομοιόμορφη ένδυση υπαλλήλων αλυσίδας, με πλαστικά χαμόγελα, είτε στολές σχολείων. Ο πλουραλισμός και η ποικιλία είναι υπέροχα πράγματα, η μονοτονία είναι τρομακτική.
Εγώ νομίζω...
Εσύ νομίζεις, ο hellegennes όμως είναι σίγουρος.
Οπότε τουμπεκί. :003:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40715
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ τα σορτς και οι κοντές φούστες σε μαθήτριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Ιουν 2021, 00:08

Φυσικά είμαι σίγουρος. Το να πεις «θα διαβάσω, δεν θα παίξω», είναι θέμα προτεραιοτήτων. Μπορείς επίσης να παίξεις και μετά να διαβάσεις.

Πειθαρχία όμως είναι να πεις «δεν θα παίξω αν δεν διαβάσω πρώτα» και ειδικότερα «ακόμη και τότε θα παίξω 30 λεπτά». Αυτό είναι πειθαρχία.

Θα ζήσω την ζωή μου όπως γουστάρω, χωρίς κουτάκια, προκαθορισμένα όρια, προκαθορισμένη σειρά και μαθηματικούς περιορισμούς, φροντίζοντας να κάνω ταυτόχρονα αυτά που χρειάζομαι για να καταφέρω αυτά που θέλω, είναι οργάνωση και συνοχή.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ τα σορτς και οι κοντές φούστες σε μαθήτριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Ιουν 2021, 10:05

Στύγιος έγραψε:
12 Ιουν 2021, 19:53
stavmanr έγραψε:
12 Ιουν 2021, 09:03
Δημοκράτης έγραψε:
10 Ιουν 2021, 22:15
Κανονικά στο σχολείο έπρεπε να πηγαίνεις με στολή όπως γίνεται σε όλα τα σοβαρά ιδιωτικά
Ίσως ναι.
Στο φημισμένο σοβαρό ( sic) ιδιωτικό που ήμουν πριν 22 χρόνια, οι μαθήτριες κάπνιζαν στις τουαλέτες κι άλλαζαν τη σχολική στολή με ξεκωλοειδή ενδυμασία πριν πάνε σπίτι.
Το τελευταίο που σκέφτηκα στο θέμα της στολής είναι η λέξη "πειθαρχία".
Η στολή δεν είναι πειθαρχία. Είναι ένα πράγμα που φοράμε για να κάνουμε μία συγκεκριμένη εργασία.
Πειθαρχία είναι πχ. να στέκεσαι προσοχή στην πρωϊνή προσευχή ή να μην θορυβείς στην τάξη.

Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι ότι σε τέτοιες δημόσιες δομές, στις οποίες υποτίθεται ότι ο άνθρωπος εκπαιδεύεται για να είναι κοινωνικός, δεν πρέπει να υπάρχουν διακρίσεις με βάση κοινωνικές, οικονομικές, θρησκευτικές και άλλες τάξεις.
Ο βασικός προβληματισμός μου δηλαδή αφορά το πώς τα παιδιά θα αναπτύσσουν υγιείς σχέσεις μεταξύ τους και πώς φυσικά θα επικεντρώνονται στην εκπαίδευσή τους για την οποία πηγαίνουν στο σχολείο, κι όχι για να κάνουν επίδειξη τα ψηλοτάκουνα ή τα σκουλαρίκια.

άγνωστος γνωστός
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: 08 Ιαν 2019, 00:33

Re: ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ τα σορτς και οι κοντές φούστες σε μαθήτριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από άγνωστος γνωστός » 14 Ιουν 2021, 13:35

Βλήμα έγραψε:
11 Ιουν 2021, 21:44
άγνωστος γνωστός έγραψε:
11 Ιουν 2021, 21:40
Καλά το άρχισες μετά γιατί μαλακίζεσαι; Τι κουβέντα είναι αυτή που του λες του ανθρώπου;
'Γω πάντως είμαι αχάριστος και δεν τα σημειώνω αυτά. Όταν ξαναχρειαστεί θα σε ξαναβρίσω.
Να 'ξηγιόμαστε να μην παρεξηγιόμαστε.
Ποτέ βριστηκαμε εμείς; Δεν το θυμάμαι.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ τα σορτς και οι κοντές φούστες σε μαθήτριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 14 Ιουν 2021, 13:51

Νομίζω ότι συμφωνώ με το νάνο. Οι Άγγλοι έχουν εξάλλου τον όρο self-discipline, που είναι η ικανότητα, η εσωτερική δύναμη να υποχρεώσεις τον εαυτό σου να κάνει αυτά που πρέπει να γίνουν. Νομίζω ότι η οργάνωση και το πρόγραμμα είναι αποτέλεσμα ή feature της (αυτο)πειθαρχίας, αλλά η πειθαρχία συμπεριλαμβάνει και άλλα πράγματα, όπως προσήλωση στον στόχο, good form, attitude, κτλ.

Το θα ζήσω τη ζωή μου όπως γουστάρω εξ ορισμου δεν πάει μαζί με τα παραπάνω.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ τα σορτς και οι κοντές φούστες σε μαθήτριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 14 Ιουν 2021, 14:06

Δεν θα ξαναδούμε την καρμπόν μελαχροινή κοντή χοντρούλα με το τζιν σορτς το ίσιο μαλλί και το βιβλίο;
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ τα σορτς και οι κοντές φούστες σε μαθήτριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 15 Ιουν 2021, 08:05

άγνωστος γνωστός έγραψε:
14 Ιουν 2021, 13:35
Βλήμα έγραψε:
11 Ιουν 2021, 21:44
άγνωστος γνωστός έγραψε:
11 Ιουν 2021, 21:40
Καλά το άρχισες μετά γιατί μαλακίζεσαι; Τι κουβέντα είναι αυτή που του λες του ανθρώπου;
'Γω πάντως είμαι αχάριστος και δεν τα σημειώνω αυτά. Όταν ξαναχρειαστεί θα σε ξαναβρίσω.
Να 'ξηγιόμαστε να μην παρεξηγιόμαστε.
Ποτέ βριστηκαμε εμείς; Δεν το θυμάμαι.
Με όλους από εδώ μέσα έχω βριστεί. Εσύ δεν γίνεται να μου ξέφυγες.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών