Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 20 Ιουν 2021, 20:45

Ντρές έγραψε:
20 Ιουν 2021, 20:28
OANNHSEA έγραψε:
20 Ιουν 2021, 20:08
Θα πήγαινα και για ένα πτυχίο στην προϊστορική ιστορία.
ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ??? Τι αδόκιμός όρος ειναι αυτος βρε που υπάρχει και σχολή
Η ιστορία ασχολειται με την περίοδο εκινη του πολιτισμου που υπάρχει γραπτος λόγος και πηγες εξου και ιστορία
Με τα την Προιστορία που δεν υπάρχει καμια πηγη ασχολειται αποκλειστικά η αρχαιολογία που μέσω των ευρημάτων της προσπαθει να ανασυνθέσει σε οποιο βαθμο γινεται το τότε .
Προιστορική Ιστορία δεν έχω ξανακουσει

Ναι εντάξει λάθος μία λέξη έκανε ο άνθρωπος

Αυτό εννοεί και κοστίζει κάμποσο


https://www.york.ac.uk/study/postgradua ... n-origins/


Αμε στη γραμματειακή υποστήριξη σου ανjιουλjα. :lol:
μακρυά απο κουκυά

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 12806
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 20 Ιουν 2021, 20:47

OANNHSEA έγραψε:
20 Ιουν 2021, 20:08
(...)

ΥΓ
Θα πήγαινα και για ένα πτυχίο στην προϊστορική ιστορία, αλλά με πρόλαβε η κρίση, έμεινα άνεργος σχεδόν 3 χρόνια, έμεινα πανί με πανί και...
Τώρα είναι αργά πια...
Αυτό με κράτησε. Συγκινούμαι και συμπάσχω με τούς ανθρώπους που παλεύουν και αντιπαρέρχονται στις δυσκολίες της ζωής.
Γι' αυτό θα ξεχάσω όσα διημείφθησαν μεταξύ μας μέχρι τώρα και θα ξεκινήσω την κουβέντα σαν να μιλάμε για πρώτη φορά.
Φαντάσου, φίλε μου, μια εικόνα.
Ένα ανήλικο παιδί -δεν έχει σημασία η εθνικότητα, ένα παιδί- φτάνει ασυνόδευτο σε μια ξένη χώρα. Μόνο του.
Δεν έχει σημασία το πώς έφτασε, δεν είναι δική του η ευθύνη, κάποιοι άλλοι αποφάσισαν για τη ζωή του.
Έφτασε, λοιπόν, σε μια ξένη χώρα.
Δεν ξέρω αν έχεις ανάλογη εμπειρία, αλλά εγώ όταν βρέθηκα μόνος μου σε ξένη χώρα, όχι ως παιδί, αλλά ως φοιτητής, αισθάνθηκα, στην αρχή τουλάχιστον, μια απέραντη μοναξιά. Και θλίψη. Κανείς δεν νοιάζεται για σένα, ξένος ανάμεσα σε ξένους. Και να φανταστείς ότι εγώ πήγα με τις καλύτερες προϋποθέσεις, ήξερα πού θα μείνω, ήξερα τι θα κάνω, είχα χρήματα για να ζω και να διασκεδάζω, γνώριζα ότι ανά πάσα στιγμή μπορούσα να γυρίσω σπίτι μου. Κι όμως, μού πήρε αρκετό καιρό για να συνηθίσω. Και ήμουν φοιτητής, όχι ένα παιδί 12-13 ετών.
Φαντάσου, λοιπόν, αυτό το παιδί να μπαίνει σε μια δομή φιλοξενίας, κάτι σαν ορφανοτροφείο, όπου ούτε καν τη γλώσσα του μιλάνε εκείνοι που το φιλοξενούν. Εναλλακτικές δεν έχει, ούτε παρελθόν υπάρχει γι' αυτό το παιδί, για να συνδεθεί, ούτε ορατό μέλλον για να ελπίσει. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το αναλύσουμε παραπάνω.
Φαντάσου τώρα ότι αυτό το παιδί πεισμώνει. Μαθαίνει τη γλώσσα όσο καλύτερα μπορεί. Πάει στο σχολείο, προσπαθεί. Δεν είναι εύκολη υπόθεση, μιλάμε για μια από τις δυσκολότερες γλώσσες του κόσμου. Κι όμως την μαθαίνει, αρκετά καλά ώστε σχεδόν όλοι οι καθηγητές του, καθώς και οι υπεύθυνοι της δομής όπου φιλοξενείται, να μιλάνε για ένα παιδί με αρετές, πείσμα και επιμέλεια, ένα παιδί διαφορετικό από τα υπόλοιπα, αποφασισμένο να ενταχθεί και να προκόψει. Ένα παιδί που, παρ' όλες τις ατυχίες και τα εμπόδια που συνάντησε στη ζωή του, άρχισε να κάνει όνειρα και πάλευε να τα καταφέρει.
Και ξαφνικά, μπροστά στο παιδί αυτό παρουσιάζεται ο τύπος εκείνος του ανθρώπου που δεν διαθέτει απολύτως καμιά ενσυναίσθηση, απολύτως καμιά ανθρωπιά. Για μισό βαθμό, άντε έναν, τού στερεί το δικαίωμα στ' όνειρο. Το δικαίωμα να πάει και να δώσει εξετάσεις για να περάσει ενδεχομένως στο πανεπιστήμιο. Δεν ζήτησε δα το παιδί αυτό να τού χαρίσει τον ουρανό με τ' άστρα, δεν ζήτησε να πάρει τη θέση κάποιου άλλου, δεν ζήτησε κάνα ρουσφέτι, για μισό βαθμό παραπάνω παρακάλεσε, έτσι ώστε να μπορέσει να διαγωνισθεί, την στιγμή μάλιστα που όλοι οι υπόλοιποι καθηγητές του το βαθμολόγησαν ως επαρκέστατο, να μπορέσει να συνεχίσει τον δρόμο του.
Κι όμως, ο τύπος αυτός -εγώ θα τον λέω σκατόψυχο, γιατί για μένα αυτό ακριβώς είναι- τού είπε: όχι. Εξάντλησε την τυπικότητα και την αυστηρότητά του πάνω στον πιο αδύναμο άνθρωπο πάνω στη γη: ένα παιδί χωρίς οικογένεια, χωρίς πατρίδα, χωρίς ασφάλεια, χωρίς μέλλον.
Αν έχεις περάσει δυσκολίες στη ζωή σου, όπως λες, νομίζω δεν πρέπει να σού είναι πολύ δύσκολο να ταυτιστείς με το παιδί αυτό, να νιώσεις την στεναχώρια του, την πίκρα του, την απόγνωσή του, την ματαίωση που βίωσε.
Κι αν είσαι σε θέση να τα νιώσεις όλα αυτά, ίσως να καταλαβαίνεις τώρα γιατί προσωπικά είμαι τόσο αηδιασμένος και εξοργισμένος με την απάνθρωπη στάση του σκατόψυχου μαλάκα, "κ. καθηγητή".
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ναύτης την 20 Ιουν 2021, 20:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Ντρές
Δημοσιεύσεις: 557
Εγγραφή: 12 Μαρ 2020, 03:16

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντρές » 20 Ιουν 2021, 20:52

Αυτο ειναι course της σχολής αρχαιολογίας , ο OANNHSEA αναφέρει για πτυχίο δηλαδη για σχολή.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 20 Ιουν 2021, 20:53

Προιστορική αρχαιολογία λέγεται αλλά μην κολλάμε. Είναι ωραίο πράγμα.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8313
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 21 Ιουν 2021, 18:20

Ντρές έγραψε:
20 Ιουν 2021, 20:28
OANNHSEA έγραψε:
20 Ιουν 2021, 20:08
Θα πήγαινα και για ένα πτυχίο στην προϊστορική ιστορία.
ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ??? Τι αδόκιμός όρος ειναι αυτος βρε που υπάρχει και σχολή
Η ιστορία ασχολειται με την περίοδο εκινη του πολιτισμου που υπάρχει γραπτος λόγος και πηγες εξου και ιστορία
Με τα την Προιστορία που δεν υπάρχει καμια πηγη ασχολειται αποκλειστικά η αρχαιολογία που μέσω των ευρημάτων της προσπαθει να ανασυνθέσει σε οποιο βαθμο γινεται το τότε .
Προιστορική Ιστορία δεν έχω ξανακουσει
Ναι, υπήρχε course σε αμερικάνικο πανεπιστήμιο για τα χρόνια πριν από το 3000 π.χ. σε όλη την υφήλιο όπου υπήρχε γραφή και μέχρι σήμερα όπου δεν υπήρχε. Ουσιαστικά ήταν η ιστορία πριν αυτή να αρχίσει να καταγράφεται.
Είχε πολλούς καλούς καθηγητές του χώρου πάνω σε αυτό - 15.000 δολάρια ο χρόνος δια αλληλογραφίας το 2010, 4 χρόνια εάν περνούσες όλα τα μαθήματα στην ώρα σου...
Δεν ήταν ακριβώς αρχαιολογία, ούτε ακριβώς ιστορία.
Μία σωστή περιγραφή που χρησιμοποιούσαν ήταν "The history of the prehistoric times throughout the findings".
Π.χ. είχε ξεχωριστό μάθημα για τον πολιτισμό του Αμαζονίου πριν από την έλευση των Ευρωπαίων.

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8313
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 21 Ιουν 2021, 18:49

Ναύτης έγραψε:
20 Ιουν 2021, 20:47
Αυτό με κράτησε. Συγκινούμαι και συμπάσχω με τούς ανθρώπους που παλεύουν και αντιπαρέρχονται στις δυσκολίες της ζωής.
Γι' αυτό θα ξεχάσω όσα διημείφθησαν μεταξύ μας μέχρι τώρα και θα ξεκινήσω την κουβέντα σαν να μιλάμε για πρώτη φορά.
Φαντάσου, φίλε μου, μια εικόνα.
Εγώ δεν θα σου απαντήσω με εικόνα, αλλά με πραγματικότητα:
α) με έχουν κόψει στη σχολή σε μάθημα με 4,9... Στο επόμενο εξάμηνο γράφω 6,9 και ρωτούσαν όλοι εάν είχα στήσει κώλο...
β) δίνουμε το μάθημα (σε άλλον αρχιδοπρίχτη) πάνω από 150 άτομα - περνάει ένα!!! Στην επαναληπτική τυγχάνει να περάσω από το γραφείο του για άσχετο λόγο και τον βλέπω πως βαθμολογεί. Από τα 150 γραπτά περνάει αυτή τη φορά άτομα 2, τον έναν χαριστικά γιατί είχε εξάμηνο που άρχιζε αριθμητικά από κ και είχε γράψει και κάτι. Εννοείται ότι με κόβει με 4,5 και ήμουν μέσα στους 5 πιο υψηλούς βαθμούς... Φεύγω γιατί θα πέθαινε εκείνο το βράδυ... Μετά είδαμε ότι τον είχαν αναγκάσει να περάσει 24 άτομα - εννοείται ότι ήμουν μέσα σε αυτά...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 12806
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 21 Ιουν 2021, 20:11

OANNHSEA έγραψε:
21 Ιουν 2021, 18:49
Ναύτης έγραψε:
20 Ιουν 2021, 20:47
Αυτό με κράτησε. Συγκινούμαι και συμπάσχω με τούς ανθρώπους που παλεύουν και αντιπαρέρχονται στις δυσκολίες της ζωής.
Γι' αυτό θα ξεχάσω όσα διημείφθησαν μεταξύ μας μέχρι τώρα και θα ξεκινήσω την κουβέντα σαν να μιλάμε για πρώτη φορά.
Φαντάσου, φίλε μου, μια εικόνα.
Εγώ δεν θα σου απαντήσω με εικόνα, αλλά με πραγματικότητα:
α) με έχουν κόψει στη σχολή σε μάθημα με 4,9... Στο επόμενο εξάμηνο γράφω 6,9 και ρωτούσαν όλοι εάν είχα στήσει κώλο...
β) δίνουμε το μάθημα (σε άλλον αρχιδοπρίχτη) πάνω από 150 άτομα - περνάει ένα!!! Στην επαναληπτική τυγχάνει να περάσω από το γραφείο του για άσχετο λόγο και τον βλέπω πως βαθμολογεί. Από τα 150 γραπτά περνάει αυτή τη φορά άτομα 2, τον έναν χαριστικά γιατί είχε εξάμηνο που άρχιζε αριθμητικά από κ και είχε γράψει και κάτι. Εννοείται ότι με κόβει με 4,5 και ήμουν μέσα στους 5 πιο υψηλούς βαθμούς... Φεύγω γιατί θα πέθαινε εκείνο το βράδυ... Μετά είδαμε ότι τον είχαν αναγκάσει να περάσει 24 άτομα - εννοείται ότι ήμουν μέσα σε αυτά...
Αυτά που περιγράφεις τα έζησα για πολλά χρόνια. Τα είδα και από τη μια πλευρά και -κατά κάποιον τρόπο- από την άλλην. Πράγματα και θαύματα. Κοπέλα, καλή φοιτήτρια, που είχε γράψει τουλάχιστον για 7 να την κόβει με 4 κι από πάνω να την λέει ηλίθια (όχι ακριβώς με αυτήν τη λέξη, αλλά αυτό ήταν το νόημα). Τελευταίο της μάθημα, ήταν η 3η φορά που την έκοβε, μάθημα του β' εξαμήνου, δεν μπορούσε να σταματήσει το κλάμα. Μόνο στα πόδια του δεν έπεσε. Τίποτα αυτός, ήταν "άτεγκτος". Κι αν δηλαδή τής έβαζε ένα 5, ο αλητάμπουρας, τι θα γινόταν; Θα ατιμαζόταν η επιστήμη;
Φαντάσου τώρα ο μαθητής που κουβεντιάζουμε.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20162
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 22 Ιουν 2021, 14:34

https://www.efsyn.gr/ellada/dikaiomata/ ... -allodapos

«Μη με γυρνάτε πίσω»

Εικόνα


Ο φιλομαθής και επιμελής Σαζέμπ αναγκάζεται να στραφεί στον Συνήγορο του Πολίτη, αναφέροντας τα περιστατικά αποκλεισμού του από τις εξετάσεις

Ο 18χρονος προτίθεται ν’ απευθυνθεί και στον επίτροπο για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου του Συμβουλίου της Ευρώπης, καθώς και σε κάθε άλλη αρμόδια εθνική ή ευρωπαϊκή δικαστική ή διοικητική αρχή, προς απόδοση της δικαιοσύνης.

Εικόνα

Ο ίδιος, μετά την εξέλιξη αυτή, γράφει ένα συγκινητικό γράμμα στον καθηγητή που αποδεικνύεται καθοριστικός για το μέλλον του:


«Κύριε Π., έμαθα πως μου βάλατε 7 στο μάθημά σας και με αυτόν τον βαθμό δεν μπορώ να πάρω το πτυχίο μου. Κύριε Π., ήρθα εδώ από πολύ μακριά για να προσπαθήσω να έχω ένα καλύτερο μέλλον. Γι’ αυτόν τον λόγο, προσπάθησα πολύ, σε πολύ δύσκολες συνθήκες.


Εμαθα την ελληνική γλώσσα, ολοκλήρωσα τρία χρόνια στο σχολείο και όλα αυτά έγιναν πραγματικά με πολύ κόπο. Το μόνο που ήθελα ήταν να τελειώσω το σχολείο και να μπω στο Πανεπιστήμιο για να κάνω περήφανους τους γονείς μου και για να έχω μια καλύτερη εργασία από τα χωράφια. Γι’ αυτά τα πράγματα προσπαθώ ακόμη και θα συνεχίσω να προσπαθώ. Εφτασα ένα βήμα από το τέλος.


Εικόνα

Σας παρακαλώ λοιπόν να δείξετε λίγη επιείκεια και κατανόηση της κατάστασής μου και να μου βάλετε έναν βαθμό παραπάνω ώστε να μπορέσω να συνεχίσω τη διαδρομή μου, μη με ξαναγυρίσετε στην αρχή της».


Εικόνα


Juno αν ούτε εδώ δεν :cry

τότε έχεις
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgebi την 22 Ιουν 2021, 14:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Fairfax
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 04:59

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fairfax » 22 Ιουν 2021, 14:49

Ρε Άι Σιχτιρ με την πολιτικά στοχευμένη ιστορία για το «κακόμοιρο προσφυγόπουλο». Δεν φτάνει που έχει γράψει τους νόμους μας στα παπάρια του έχοντας εισβάλλει παράνομα στην πατρίδα μας θέλει και ειδική μεταχείριση στην βαθμολογία. Δεν φταίει αυτός φταίμε εμείς που έχουμε κάνει την χώρα ξέφραγο αμπέλι. Ειδική μεταχείριση στοπ. Για κανέναν ποτέ.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 12806
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 23 Ιουν 2021, 12:24

Έρχονται τα ορφανά και μάς μολύνουν το μπολιτιζμό.

ΔΥΑΔΩΣΤΑΙ!!111!1!!

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20162
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 26 Ιουν 2021, 16:30

:smt038:smt023

https://www.efsyn.gr/politiki/antipolit ... fyga-aptis
Εικόνα

Διαστάσεις και στη Βουλή :g030: παίρνει το θέμα του 18χρονου Σαζέμπ από το Πακιστάν που ήρθε στην Ελλάδα ως ασυνόδευτος ανήλικος, διέπρεψε στο ΕΠΑΛ :g030: όπου φοιτούσε στη Θεσσαλονίκη, αλλά έμεινε εκτός πανελλαδικών εξετάσεων εξαιτίας της... «μικρόψυχης» βαθμολογίας :011: ενός καθηγητή!

Σχετική ερώτηση κατέθεσαν προς την υπουργό Παιδείας 25 βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ :smt023
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Kolovrat
Δημοσιεύσεις: 1628
Εγγραφή: 21 Μάιος 2021, 20:16

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kolovrat » 26 Ιουν 2021, 16:41

Δουλειά δεν είχε ο διάολος γάμουσε τα παιδιά του: το κόμμα
«...το λεγόμενο Ακραίο Κέντρο, που έχει πλέον υιοθετήσει την πιο σκληρή γλώσσα αλλά και συμπεριφορά. Το χαρακτηρίζει η αποδοχή όλου του δεξιού οπλοστασίου, και ένα βαθύτατο αντιΣΥΡΙΖΑ μένος, που διαπερνάει όλη την ύπαρξή τους.»

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20162
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 26 Ιουν 2021, 20:37

https://www.efsyn.gr/node/299989
Εικόνα


:o:o:o

Περαιτέρω διερεύνηση χρήζει η καταγγελία εκπαιδευτικού που αναφέρει πως δεν επιτράπηκε η δωρεάν είσοδος στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο για τα προσφυγόπουλα

Εκδρομή σχολείου, 25/06/2021

Φτάνουμε στο Εθνικό Αρχαιολογικό μουσείο, ώρα 9.30 το πρωί. Παραδίδω στο γκισέ το έγγραφο του σχολείου με τη σφραγίδα και την υπογραφή του διευθυντή, και ως απάντηση ακούω: «Τι είναι αυτό; Σχολείο είστε;» Απαντώ «ναι, συνεχίζουμε θερινά γλωσσικά μαθήματα στα παιδιά του σχολείου που δεν γνωρίζουν καλά την ελληνική γλώσσα».

«Δεν μπορούν να μπουν αν δεν πληρώσουν. Είναι ευρωπαίοι πολίτες;» Λέω, μα είναι ανήλικοι, μαθητές σχολείου. «Ναι, ΑΛΛΑ δεν είναι ευρωπαίοι πολίτες. Από ποιες χώρες είναι;» Από διάφορες, απαντώ. «Δηλαδή;», ρωτάει. «Από Συρία για παράδειγμα». «Ναι, πρέπει να πληρώσουν». Λέω, «οι πρόσφυγες;; Είναι ασυνόδευτα ανήλικα τα περισσότερα, που ζουν στην Ελλάδα σε ΜΚΟ».

«ΜΚΟ είστε;»

Λέω όχι, σχολείο σας λέω.

«Πρέπει να φωνάξω την υπεύθυνη του μουσείου».

Έρχεται, για να ακολουθήσει η εξής σκαιά συμπεριφορά:

«Έχουν χαρτιά;»

«Δεν γνωρίζω αν έχουν πάνω τους αυτή την στιγμή»
, της απαντώ, «πρέπει να έχουν».

«Από το πρέπει να έχουν κυρία μου, μέχρι το να έχουν, υπάρχει μεγάλη απόσταση», απαντάει πλέον υψώνοντας τον τόνο της φωνής της :o , πατώντας πάνω στην δική μου τη στιγμή που προσπαθώ να της εξηγήσω με ευγένεια :) –και με την ιδιότητα της εκπαιδευτικού- για άλλη μια φορά πως είναι εγγεγραμμένοι μαθητές του σχολείου, φοιτούν κανονικά στο Γυμνάσιο.

«Τι κινήσεις πρέπει να ακολουθήσει το σχολείο, ώστε να επισκεφθούμε το μουσείο δωρεάν, σας ρωτώ για επόμενη φορά».

«Πάρτε στο τάδε τηλέφωνο, δεν μπορείτε να μπείτε τσάμπα χωρίς χαρτιά!» :o , καταλήγει η υπεύθυνη, αποπέμποντάς με μπροστά στα έκπληκτα μάτια των παιδιών :cry που περίμεναν –φυσικά στον καύσωνα- εκτός του μουσείου :cry , όπως ζητήθηκε, για να ακούσουν πως ένα από τα προπύργια του πολιτισμού της Ελλάδας, το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο, τους απομακρύνει βδελυρά, διατρανώνοντας τον απροκάλυπτο ρατσισμό του. :e040:

Ελλάδα του 2021.
:e040:


Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20162
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 27 Ιουν 2021, 12:23

Μπράβο Σια, μπράβο Σύριζα :smt038

看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20162
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 27 Ιουν 2021, 12:32

Αυτη είναι σκατοψυχία σας δεξιοι... αυτή ακριβώς .....

看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών