Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13264
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 18 Ιουν 2021, 13:20

Cecily Anne έγραψε:
18 Ιουν 2021, 13:18
Ναύτης έγραψε:
18 Ιουν 2021, 13:17
Cecily Anne έγραψε:
18 Ιουν 2021, 12:38
(...)
Το πιο πιθανό σενάριο είναι να τον έκοψε ο καθηγητής, να μην ήταν στις λίστες Πανελληνίων, να πήγε να δώσει με το έτσι θέλω, οι καθηγητές εκείνη την ώρα να μην τον έβλεπαν στις λίστες και να απευθύνθηκαν στο διευθυντή, ο διευθυντής στην δευτεροβάθμια και από εκεί να έπεσε σήμα όπου υπάρχει δικαιοδοσία να τον πετάξουν εκτός τάξης.
Αυτό ακριβώς συνέβη. Υπάρχει και σχετική ανακοίνωση του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, Θωμά Μπαχαράκη.
Όσο για τη βαθμολογία, ο μεν μαθητής αναφέρει στην επιστολή του ότι πληροφορήθηκε πως ο καθηγητής του έβαλε 7, η δεν ανακοίνωση των "Ανάδοχων Εκπαιδευτικών" αναφέρει ότι τού έβαλε 7,5, συμπληρώνει μάλιστα ότι "σημειώνουμε ότι η επίδοση του μαθητή Α.Σ. σε όλα τα μαθήματα κυμαίνεται πάνω από το μέσο όρο της τάξης του, ενώ η δραματική απόκλιση της βαθμολογίας του συγκεκριμένου καθηγητή κρίνεται αυθαίρετη, καθώς δεν αντιστοιχεί στην πραγματική επίδοση του μαθητή"
Δεν νομίζω όμως ότι αυτό είναι το σημαντικό, αν δηλαδή τού έβαλε τελικά 7 ή 7,5
Σημασία έχει ότι, αποκλειστικά εξαιτίας του σκατόψυχου, ένα παιδί, το οποίο μάλιστα κατέβαλε τεράστια προσπάθεια για να ενσωματωθεί και να προκόψει, στερήθηκε τη δυνατότητα να δώσει πανελλαδικές εξετάσεις για μισό ή έστω για έναν βαθμό.
Παρατηρείς κάποια διαφορά στο δικό μου σενάριο με το αρχικό που περιγράφεις;
Όχι, γι' αυτό άλλωστε ξεκίνησα γράφοντας: "Αυτό ακριβώς συνέβη"

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13264
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 18 Ιουν 2021, 13:21

Cecily Anne

Α, μάλιστα.
Τώρα το πρόσεξα αυτό το: "με το έτσι θέλω".

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21033
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 18 Ιουν 2021, 13:22

Ναύτης έγραψε:
18 Ιουν 2021, 11:01
Εμπεδοκλής έγραψε:
18 Ιουν 2021, 10:59
Ναύτης έγραψε:
18 Ιουν 2021, 10:57

Ρε είσαι εντελώς κατεστραμμένος;
Μια υπόθεση έκανε ο άλλος, ότι για να τού βάλει 7,5 ΜΑΛΛΟΝ αξίζει για 0,75, και το παίρνετε ως γεγονός;
Τισταδιάλα, πίτουρα έχετε μέσα στο κεφάλι σας;
Το γεγονός είναι ότι τού έβαλε 7,5, αντί για 8, κι έτσι τού στέρησε τη δυνατότητα να κριθεί στις πανελλαδικές.
Και γιατί να μην ξέρουμε ποιος είναι ο τύπος αυτός; Δεν κρίνονται οι κρίνοντες;
Η περίπτωση να άξιζε για 7,5 και για αυτό να του έβαλε τόσο υπάρχει κάπου στο μυαλό σου;
Όχι.
Υπάρχει όμως στο μυαλό μου η υποψία ότι εσύ και ο εν λόγω καθηγητής είστε της ίδιας συνομοταξίας.
Εννοείς υπέρ της διαφάνειας και της αξιοκρατίας;

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 18 Ιουν 2021, 13:23

Ναύτης έγραψε:
18 Ιουν 2021, 13:21
Cecily Anne

Α, μάλιστα.
Τώρα το πρόσεξα αυτό το: "με το έτσι θέλω".
Καλά δεν ήταν αυτό το πρόβλημά μου. Θεωρούσα ότι εσύ πίστευες ότι αυτός πήγε να δώσει κανονικά Πανελλήνιες και τον πέταξαν έξω με το ζόρι και το έμαθε εκεί πρώτη φορά ότι δεν μπορεί να δώσει πανελλήνιες.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8833
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 18 Ιουν 2021, 13:26

Cecily Anne έγραψε:
18 Ιουν 2021, 13:23
Ναύτης έγραψε:
18 Ιουν 2021, 13:21
Cecily Anne

Α, μάλιστα.
Τώρα το πρόσεξα αυτό το: "με το έτσι θέλω".
Καλά δεν ήταν αυτό το πρόβλημά μου. Θεωρούσα ότι εσύ πίστευες ότι αυτός πήγε να δώσει κανονικά Πανελλήνιες και τον πέταξαν έξω με το ζόρι και το έμαθε εκεί πρώτη φορά ότι δεν μπορεί να δώσει πανελλήνιες.
Εννοείς ότι τον συμβούλευσαν να πάει να δώσει, έτσι ώστε να γίνει χάπενιν;

Αν συμβαίνει αυτό είναι λίγο τσόγλανοι, τη στιγμή που δεν τον συμβούλευσε κανείς οτι τον έπαιρνε να ζητήσει αναβαθμολογηση.
Z

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 18 Ιουν 2021, 13:27

Καραμελίτσα έγραψε:
18 Ιουν 2021, 13:26
Cecily Anne έγραψε:
18 Ιουν 2021, 13:23
Ναύτης έγραψε:
18 Ιουν 2021, 13:21
Cecily Anne

Α, μάλιστα.
Τώρα το πρόσεξα αυτό το: "με το έτσι θέλω".
Καλά δεν ήταν αυτό το πρόβλημά μου. Θεωρούσα ότι εσύ πίστευες ότι αυτός πήγε να δώσει κανονικά Πανελλήνιες και τον πέταξαν έξω με το ζόρι και το έμαθε εκεί πρώτη φορά ότι δεν μπορεί να δώσει πανελλήνιες.
Εννοείς ότι τον συμβούλευσαν να πάει να δώσει, έτσι ώστε να γίνει χάπενιν;

Αν συμβαίνει αυτό είναι λίγο τσόγλανοι, τη στιγμή που δεν τον συμβούλευσε κανείς οτι τον έπαιρνε να ζητήσει αναβαθμολογηση.
Πιο πολύ θα μου έκανε για άγνοια παρά συμβουλή τρίτου.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13264
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 18 Ιουν 2021, 13:27

Cecily Anne έγραψε:
18 Ιουν 2021, 13:23
Ναύτης έγραψε:
18 Ιουν 2021, 13:21
Cecily Anne

Α, μάλιστα.
Τώρα το πρόσεξα αυτό το: "με το έτσι θέλω".
Καλά δεν ήταν αυτό το πρόβλημά μου. Θεωρούσα ότι εσύ πίστευες ότι αυτός πήγε να δώσει κανονικά Πανελλήνιες και τον πέταξαν έξω με το ζόρι και το έμαθε εκεί πρώτη φορά ότι δεν μπορεί να δώσει πανελλήνιες.
Όχι, το γνώριζε το παιδί ότι υπήρχε πρόβλημα με τη βαθμολογία.
Δεν ξέρω τι παίχτηκε, μπορεί να ήλπιζε ότι μετά το αίτημα που έστειλε στον καθηγητή το πρόβλημα διευθετήθηκε ή ίσως πάνω στην στεναχώρια του να πήγε να πιαστεί από τα μαλλιά του. Παιδί είναι.
Εγώ δεν ισχυρίστηκα ότι συνέβη κάτι παράνομο ή παράτυπο, για την σκατοψυχία του μαλάκα του καθηγητή μίλησα.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13264
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 18 Ιουν 2021, 13:29

Εμπεδοκλής έγραψε:
18 Ιουν 2021, 13:22
Ναύτης έγραψε:
18 Ιουν 2021, 11:01
Εμπεδοκλής έγραψε:
18 Ιουν 2021, 10:59


Η περίπτωση να άξιζε για 7,5 και για αυτό να του έβαλε τόσο υπάρχει κάπου στο μυαλό σου;
Όχι.
Υπάρχει όμως στο μυαλό μου η υποψία ότι εσύ και ο εν λόγω καθηγητής είστε της ίδιας συνομοταξίας.
Εννοείς υπέρ της διαφάνειας και της αξιοκρατίας;
Τσακάλι είσαι!
Κάνε μια αίτηση να προσληφθείς στο ίδιο ΕΠΑΛ με τον σκατόψυχο, χαραμίζεσαι στο φόρουμ.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32543
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Ιουν 2021, 13:35

Ναύτης έγραψε:
18 Ιουν 2021, 13:27

Εγώ δεν ισχυρίστηκα ότι συνέβη κάτι παράνομο ή παράτυπο, για την σκατοψυχία του μαλάκα του καθηγητή μίλησα.
ο οποιος λεει τι;

σιγουρα τον εχουν προσεγγισει οι δημοσιογραφοι. που ειναι η δικη του πλευρα της ιστοριας;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21033
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 18 Ιουν 2021, 13:36

Ναύτης έγραψε:
18 Ιουν 2021, 13:29
Εμπεδοκλής έγραψε:
18 Ιουν 2021, 13:22
Ναύτης έγραψε:
18 Ιουν 2021, 11:01

Όχι.
Υπάρχει όμως στο μυαλό μου η υποψία ότι εσύ και ο εν λόγω καθηγητής είστε της ίδιας συνομοταξίας.
Εννοείς υπέρ της διαφάνειας και της αξιοκρατίας;
Τσακάλι είσαι!
Κάνε μια αίτηση να προσληφθείς στο ίδιο ΕΠΑΛ με τον σκατόψυχο, χαραμίζεσαι στο φόρουμ.
Μπα. Βρίσκω λίγα τα λεφτά για να με βρίζει και να με απειλεί ο κάθε αποτυχημένος που απέτυχε στις προαγωγικές.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13264
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 18 Ιουν 2021, 13:38

Ασέβαστος έγραψε:
18 Ιουν 2021, 13:35
Ναύτης έγραψε:
18 Ιουν 2021, 13:27

Εγώ δεν ισχυρίστηκα ότι συνέβη κάτι παράνομο ή παράτυπο, για την σκατοψυχία του μαλάκα του καθηγητή μίλησα.
ο οποιος λεει τι;

σιγουρα τον εχουν προσεγγισει οι δημοσιογραφοι. που ειναι η δικη του πλευρα της ιστοριας;
Δεν ξέρω, δεν βρήκα κάτι. Θα δούμε.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 18 Ιουν 2021, 13:45

Για τη συμμετοχή στις εξετάσεις, γίνεται η συζήτηση άρα ο νεαρός αλλοδαπός έχει μάλλον δίκιο. Ας πήγαινε να γράψει στις Πανελλαδικές
στη τελική, να δοκιμάσει τη τύχη του, δε θα χάλαγε ο κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32543
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Ιουν 2021, 13:46

Ναύτης έγραψε:
18 Ιουν 2021, 13:38
Ασέβαστος έγραψε:
18 Ιουν 2021, 13:35
Ναύτης έγραψε:
18 Ιουν 2021, 13:27

Εγώ δεν ισχυρίστηκα ότι συνέβη κάτι παράνομο ή παράτυπο, για την σκατοψυχία του μαλάκα του καθηγητή μίλησα.
ο οποιος λεει τι;

σιγουρα τον εχουν προσεγγισει οι δημοσιογραφοι. που ειναι η δικη του πλευρα της ιστοριας;
Δεν ξέρω, δεν βρήκα κάτι. Θα δούμε.
αρχιζω να βρισκω υψηλες τις πιθανοτητες απλως να μην υπαρχει. να ειναι ολο μια ιστορια για αγριους.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13264
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 18 Ιουν 2021, 13:55

Ασέβαστος έγραψε:
18 Ιουν 2021, 13:46
Ναύτης έγραψε:
18 Ιουν 2021, 13:38
Ασέβαστος έγραψε:
18 Ιουν 2021, 13:35


ο οποιος λεει τι;

σιγουρα τον εχουν προσεγγισει οι δημοσιογραφοι. που ειναι η δικη του πλευρα της ιστοριας;
Δεν ξέρω, δεν βρήκα κάτι. Θα δούμε.
αρχιζω να βρισκω υψηλες τις πιθανοτητες απλως να μην υπαρχει. να ειναι ολο μια ιστορια για αγριους.
Δεν νομίζω, αν κρίνω από το γεγονός ότι η είδηση δημοσιεύτηκε σε όλα τα μεγάλα/συστημικά δημοσιογραφικά portals. Δεν νομίζω ότι το in.gr, ας πούμε, θα αναρτούσε μια εντελώς μούφα.
Ψάχνοντας βρήκα κι αυτό:
(...) Σχολιάζοντας την υπόθεση του Σ. η οργάνωση αναφέρει πως πρόκειται για μία όχι πολύ συνηθισμένη περίπτωση μαθητή, που οι καθηγητές του τον περιγράφουν ως επίμονο και επιμελή και παλεύει για τη ζωή του και την κοινωνική ένταξη μέσω της εκπαίδευσης.

«Προσπαθώντας σκληρά κατάφερε και αποφοίτησε από το λύκειο με γενικό βαθμό 16,4. Ωστόσο, σε ένα εργαστηριακό μάθημα ειδικότητας ο βαθμός του έχει πολύ μεγάλη απόκλιση από τον μέσο όρο της βαθμολογίας που συγκεντρώνει στα υπόλοιπα μαθήματα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ο ασυνόδευτος ανήλικος να αποκλείεται από τις πανελλήνιες εξετάσεις, αφού για μισή μονάδα δεν συγκεντρώνει την απαιτούμενη βάση.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13264
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Πόση σκατοψυχία μπορεί ν' αντέξει αυτή η χώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 18 Ιουν 2021, 13:58

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
18 Ιουν 2021, 13:45
Για τη συμμετοχή στις εξετάσεις, γίνεται η συζήτηση άρα ο νεαρός αλλοδαπός έχει μάλλον δίκιο. Ας πήγαινε να γράψει στις Πανελλαδικές
στη τελική, να δοκιμάσει τη τύχη του, δε θα χάλαγε ο κόσμος.
Ε αυτό λέω κι εγώ, αλλά μερικοί-μερικοί εδώ μέσα είναι τού ανένδοτου κατά της επιεικούς βαθμολόγησης (κατά μισή μονάδα), ώστε να μπορούσε το παιδί να δώσει εξετάσεις.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών