Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19133
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 28 Ιουν 2021, 18:44

Antares έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:41
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:35

Αν σκοτώσω εγώ ως άνδρας την γυναίκα μου θα τιμωρηθω πιο βαριά σαν ποινή από ότι θα τιμωρηθεί ή γυναίκα μου εάν σκότωσει εμένα ως άνδρα;

Ανισότητα απέναντι στον νόμο ;
Γίνεται, αλλά ανάλογα με την περίπτωση. Η φόνισσα γίνεται συμπαθής αν είχε να αντιμετωπίσει έναν βίαιο άνδρα απέναντι σ΄αυτή και τα παιδιά τους.
Ή δημιουργία αυτού του όρου γυναικοκτονια από συγκεκριμένα κινήματα εκεί αποσκοπεί

Όπως συμβαίνει και με τον όρο ρατσιστικό έγκλημα
Που εάν σκοτώσω εγώ έναν αλλοδαπό θα θεωρηθεί ρατσιστικό έγκλημα , ενώ εάν με σκότωσει αλλοδαπός θα θεωρηθεί απλά ένα έγκλημα

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19133
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 28 Ιουν 2021, 18:45

Antares έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:41
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:35

Αν σκοτώσω εγώ ως άνδρας την γυναίκα μου θα τιμωρηθω πιο βαριά σαν ποινή από ότι θα τιμωρηθεί ή γυναίκα μου εάν σκότωσει εμένα ως άνδρα;

Ανισότητα απέναντι στον νόμο ;
Γίνεται, αλλά ανάλογα με την περίπτωση. Η φόνισσα γίνεται συμπαθής αν είχε να αντιμετωπίσει έναν βίαιο άνδρα απέναντι σ΄αυτή και τα παιδιά τους.
Και εάν ή γυναίκα είναι μία μαιγερα που έκανε τον βιο αβιωτο στον άνδρα της και τα παιδιά της ;

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 28 Ιουν 2021, 18:46

O I έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:39
Naida έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:35
O I έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:33

Α.. ναι

Άλλη μία
Έχει το χαρακτηριστικό ότι έγινε απόπειρα ανθρωποκτονίας εκ προμελέτης από γυναίκα σε γυναίκα και οι συλλογικότητες δεν ενδιαφέρονται για το αδίκημα αλλά μόνο στην περίπτωση που ο θύτης είναι άνδρας..

Οπότε ΚΑΜΙΑ!!

.,
Άρα έχεις μαύρα μεσάνυχτα στον όρο γυναικοκτονια.
Για κάντο λιανά να το καταλάβω κι εγώ ο σκοτεινιασμένος :roll:

.,
Γυναικοκτονια δεν ονομάζεται μια δολοφονία επειδή σκοτώνουν μια γυναίκα. Λέγεται όταν έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που αφορά το γυναικείο φύλο. Για να δούμε αν έμαθες κάτι.
Μπαίνει ληστής σε τράπεζα και σκοτώνει την ταμία, είναι Γυναικοκτονια ή όχι;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7874
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 28 Ιουν 2021, 18:56

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:45
Και εάν ή γυναίκα είναι μία μαιγερα που έκανε τον βιο αβιωτο στον άνδρα της και τα παιδιά της ;
Σπάνια ο άνδρας θα γίνει συμπαθής σαν συζυγοκτόνος. Ακόμη και αν η γυναίκα ήταν μέγαιρα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα του αναγνωρίζονταν ελαφρυντικά.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19133
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 28 Ιουν 2021, 18:57

Antares έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:56
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:45
Και εάν ή γυναίκα είναι μία μαιγερα που έκανε τον βιο αβιωτο στον άνδρα της και τα παιδιά της ;
Σπάνια ο άνδρας θα γίνει συμπαθής σαν συζυγοκτόνος. Ακόμη και αν η γυναίκα ήταν μέγαιρα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα του αναγνωρίζονταν ελαφρυντικά.
Το πρόβλημα λοιπόν είναι καθαρά νομικό για το πώς θα οριστεί ο όρος γυναικοκτονια για χρήση σε δικαστικές αποφάσεις

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7874
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 28 Ιουν 2021, 19:02

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:57
Το πρόβλημα λοιπόν είναι καθαρά νομικό για το πώς θα οριστεί ο όρος γυναικοκτονια για χρήση σε δικαστικές αποφάσεις
Μάλλον. Να θεωρείται πιο ειδεχθές το έγκλημα. Αλλά όπως βλέπουμε, τα εγκλήματα που τελούνται από μουσουλμάνους εναντίον γυναικών όχι μόνο περισσότερο ειδεχθή δεν θεωρούνται, αλλά τους βρίσκουν και ελαφρυντικά. Οπότε δεν γνωρίζω τι είναι τούτο, που το πάνε.
Σε χώρες της λατινικής Αμερικής είναι πιο εμφανές το έγκλημα κατά γυναικών. Ίσως υπάρχουν στην νομοθεσία τους ειδικά κεφάλαια.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 28 Ιουν 2021, 19:07

Naida έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:46
O I έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:39
Naida έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:35


Άρα έχεις μαύρα μεσάνυχτα στον όρο γυναικοκτονια.
Για κάντο λιανά να το καταλάβω κι εγώ ο σκοτεινιασμένος :roll:

.,
[uΓυναικοκτονια δεν ονομάζεται μια δολοφονία επειδή σκοτώνουν μια γυναίκα. Λέγεται όταν έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που αφορά το γυναικείο φύλο. Για να δούμε αν έμαθες κάτι.
Μπαίνει ληστής σε τράπεζα και σκοτώνει την ταμία, είναι Γυναικοκτονια ή όχι;
Και όμως στις κινητοποιήσεις αυτό ήταν το αφήγημα: "επειδή σκοτώνουν μια γυναίκα" :lol:

Και στα Γλυκά νερά λοιπόν, που είναι και το αρχικό επιχείρημα που κινητοποιήθηκαν εξαιτίας του οι συλλογικότητες που προαναφέρω συνέχεια, που στα κομμάτια είδες ότι έχει τέτοια χαρακτηριστικά;

Για την Ιωάννα τέθηκε ως επιχείρημα σ' αυτό το σχόλιο ως λογοπαίγνιο αλλά έχει θέση, βάση τού παραλογισμού των συγκεντρώσεων για ζήτημα ενδοοικογενειακής βίας, που έτρεξαν τα κλαψιάρικα να διαμαρτυρηθούν για άσχετο με την υπόθεση ζήτημα. Υπόθεση δολοφονίας/συζυγοκτονίας σε ενδοοικογενειακή ρήξη.

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 28 Ιουν 2021, 19:12

O I έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:07
Naida έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:46
O I έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:39

Για κάντο λιανά να το καταλάβω κι εγώ ο σκοτεινιασμένος :roll:

.,
[uΓυναικοκτονια δεν ονομάζεται μια δολοφονία επειδή σκοτώνουν μια γυναίκα. Λέγεται όταν έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που αφορά το γυναικείο φύλο. Για να δούμε αν έμαθες κάτι.
Μπαίνει ληστής σε τράπεζα και σκοτώνει την ταμία, είναι Γυναικοκτονια ή όχι;
Και όμως στις κινητοποιήσεις αυτό ήταν το αφήγημα: "επειδή σκοτώνουν μια γυναίκα" :lol:

Και στα Γλυκά νερά λοιπόν, που είναι και το αρχικό επιχείρημα που κινητοποιήθηκαν εξαιτίας του οι συλλογικότητες που προαναφέρω συνέχεια, που στα κομμάτια είδες ότι έχει τέτοια χαρακτηριστικά;

Για την Ιωάννα τέθηκε ως επιχείρημα σ' αυτό το σχόλιο ως λογοπαίγνιο αλλά έχει θέση, βάση τού παραλογισμού των συγκεντρώσεων για ζήτημα ενδοοικογενειακής βίας, που έτρεξαν τα κλαψιάρικα να διαμαρτυρηθούν για άσχετο με την υπόθεση ζήτημα. Υπόθεση δολοφονίας/συζυγοκτονίας σε ενδοοικογενειακή ρήξη.

.,
Για τα Γλυκά Νερά, ο λόγος που συζητιέται ο όρος γυναικοκτονια, είναι λόγω της φύσης της δολοφονίας. Εκτός το ότι ένας άντρας 28 χρόνων μαντρώσε ένα 14χρονο κορίτσι, δεν την άφηνε να πάει να σπουδάσει, όταν πήγε να τον αφήσει την σκότωσε. Ο άντρας που θεωρεί κτήμα του την γυναίκα, δεν ανέχεται την ιδέα ότι τον αφήνει. Καταλαβαίνεις το χαρακτηριστικό αυτο;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 28 Ιουν 2021, 19:18

Naida έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:20
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:19
Naida έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:02


Και σένα ποιο είναι το πρόβλημα σου αν θεσπιστεί νομικά;
Γω αν μου επιτρέπεις έχω πρόβλημα. Οδηγούμεθα στον εκφασισμό της κοινωνίας. Όταν μια μειοψηφία με την θέλησή της επιβάλλει την ορολογία που επιθυμεί τότε υπάρχει κίνδυνος. Το ίδιο έκανε και ο Χίτλερ.
Η ορολογία είναι αβασιμη πιστεύεις; είναι ένα καπρίτσιο;
Για τις φεμινίστριες καπρίτσιο είναι. Ειλικρινά σου μιλάω. Γιατί δεν θέλουν να συζητήσουν μια ορολογία αλλά να μας αναγκάσουν δια βοής και εκφοβισμού να την υιοθετήσουμε.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 28 Ιουν 2021, 19:20

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:18
Naida έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:20
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:19


Γω αν μου επιτρέπεις έχω πρόβλημα. Οδηγούμεθα στον εκφασισμό της κοινωνίας. Όταν μια μειοψηφία με την θέλησή της επιβάλλει την ορολογία που επιθυμεί τότε υπάρχει κίνδυνος. Το ίδιο έκανε και ο Χίτλερ.
Η ορολογία είναι αβασιμη πιστεύεις; είναι ένα καπρίτσιο;
Για τις φεμινίστριες καπρίτσιο είναι. Ειλικρινά σου μιλάω. Γιατί δεν θέλουν να συζητήσουν μια ορολογία αλλά να μας αναγκάσουν δια βοής και εκφοβισμού να την υιοθετήσουμε.


Θεωρείς τον ορισμό αβάσιμο;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8923
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 28 Ιουν 2021, 19:23

Κινεζοκτονία
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Greece, Woke free

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 28 Ιουν 2021, 19:23

Naida έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:20
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:18
Naida έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:20


Η ορολογία είναι αβασιμη πιστεύεις; είναι ένα καπρίτσιο;
Για τις φεμινίστριες καπρίτσιο είναι. Ειλικρινά σου μιλάω. Γιατί δεν θέλουν να συζητήσουν μια ορολογία αλλά να μας αναγκάσουν δια βοής και εκφοβισμού να την υιοθετήσουμε.


Θεωρείς τον ορισμό αβάσιμο;
Καθόλου. Τι σημασία έχει τι θεωρώ εγώ; Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζεται ελεύθερα όχι να υιοθετεί τα πρέπει των άλλων. Διαφωνείς;

Οι φεμινίστριες έχουν ένα χόμπυ και αυτό είναι όλο.

ΥΓ. Κάτσε, ποιος είναι ο ορισμός;
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48432
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 28 Ιουν 2021, 19:25

Naida έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:12
O I έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:07
Naida έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:46


[uΓυναικοκτονια δεν ονομάζεται μια δολοφονία επειδή σκοτώνουν μια γυναίκα. Λέγεται όταν έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που αφορά το γυναικείο φύλο. Για να δούμε αν έμαθες κάτι.
Μπαίνει ληστής σε τράπεζα και σκοτώνει την ταμία, είναι Γυναικοκτονια ή όχι;
Και όμως στις κινητοποιήσεις αυτό ήταν το αφήγημα: "επειδή σκοτώνουν μια γυναίκα" :lol:

Και στα Γλυκά νερά λοιπόν, που είναι και το αρχικό επιχείρημα που κινητοποιήθηκαν εξαιτίας του οι συλλογικότητες που προαναφέρω συνέχεια, που στα κομμάτια είδες ότι έχει τέτοια χαρακτηριστικά;

Για την Ιωάννα τέθηκε ως επιχείρημα σ' αυτό το σχόλιο ως λογοπαίγνιο αλλά έχει θέση, βάση τού παραλογισμού των συγκεντρώσεων για ζήτημα ενδοοικογενειακής βίας, που έτρεξαν τα κλαψιάρικα να διαμαρτυρηθούν για άσχετο με την υπόθεση ζήτημα. Υπόθεση δολοφονίας/συζυγοκτονίας σε ενδοοικογενειακή ρήξη.

.,
Για τα Γλυκά Νερά, ο λόγος που συζητιέται ο όρος γυναικοκτονια, είναι λόγω της φύσης της δολοφονίας. Εκτός το ότι ένας άντρας 28 χρόνων μαντρώσε ένα 14χρονο κορίτσι, δεν την άφηνε να πάει να σπουδάσει, όταν πήγε να τον αφήσει την σκότωσε. Ο άντρας που θεωρεί κτήμα του την γυναίκα, δεν ανέχεται την ιδέα ότι τον αφήνει. Καταλαβαίνεις το χαρακτηριστικό αυτο;
Εικόνα
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 28 Ιουν 2021, 19:25

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:23
Naida έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:20
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:18


Για τις φεμινίστριες καπρίτσιο είναι. Ειλικρινά σου μιλάω. Γιατί δεν θέλουν να συζητήσουν μια ορολογία αλλά να μας αναγκάσουν δια βοής και εκφοβισμού να την υιοθετήσουμε.


Θεωρείς τον ορισμό αβάσιμο;
Καθόλου. Τι σημασία έχει τι θεωρώ εγώ; Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζεται ελεύθερα όχι να υιοθετεί τα πρέπει των άλλων. Διαφωνείς;

Οι φεμινίστριες έχουν ένα χόμπυ και αυτό είναι όλο.

ΥΓ. Κάτσε, ποιος είναι ο ορισμός;
Δεν ξέρω :102:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 28 Ιουν 2021, 19:30

Naida έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:25
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:23
Naida έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:20


Θεωρείς τον ορισμό αβάσιμο;
Καθόλου. Τι σημασία έχει τι θεωρώ εγώ; Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζεται ελεύθερα όχι να υιοθετεί τα πρέπει των άλλων. Διαφωνείς;

Οι φεμινίστριες έχουν ένα χόμπυ και αυτό είναι όλο.

ΥΓ. Κάτσε, ποιος είναι ο ορισμός;
Δεν ξέρω :102:
Χαχα ωραία είσαι εσύ δεν απαντάς. Απλά πρήζεις τους άλλους με την ίδια ερώτηση.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών