Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 28 Ιουν 2021, 19:35

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:30
Naida έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:25
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:23


Καθόλου. Τι σημασία έχει τι θεωρώ εγώ; Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζεται ελεύθερα όχι να υιοθετεί τα πρέπει των άλλων. Διαφωνείς;

Οι φεμινίστριες έχουν ένα χόμπυ και αυτό είναι όλο.

ΥΓ. Κάτσε, ποιος είναι ο ορισμός;
Δεν ξέρω :102:
Χαχα ωραία είσαι εσύ δεν απαντάς. Απλά πρήζεις τους άλλους με την ίδια ερώτηση.
Πριν λίγο τα απάντησα στον Ι Ο. Του έβαλα και πχ με τον ληστή και την ταμεία να του γίνει πιο κατανοητό. Εξήγησα και για ποιο λόγο η δολοφονία στα γλυκα νερά έχει χαρακτηριστικά γυναικοκτονιας. Δεν θέλω άλλο :-?
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19296
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 28 Ιουν 2021, 19:41

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:23
Naida έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:20
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:18


Για τις φεμινίστριες καπρίτσιο είναι. Ειλικρινά σου μιλάω. Γιατί δεν θέλουν να συζητήσουν μια ορολογία αλλά να μας αναγκάσουν δια βοής και εκφοβισμού να την υιοθετήσουμε.


Θεωρείς τον ορισμό αβάσιμο;
Καθόλου. Τι σημασία έχει τι θεωρώ εγώ; Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζεται ελεύθερα όχι να υιοθετεί τα πρέπει των άλλων. Διαφωνείς;

Οι φεμινίστριες έχουν ένα χόμπυ και αυτό είναι όλο.

ΥΓ. Κάτσε, ποιος είναι ο ορισμός;
Σημασια έχει ο νομικός ορισμός και το πώς θα επηρεάζει αυτό δικαστικές αποφάσεις

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 28 Ιουν 2021, 19:43

Naida έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:35
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:30
Naida έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:25


Δεν ξέρω :102:
Χαχα ωραία είσαι εσύ δεν απαντάς. Απλά πρήζεις τους άλλους με την ίδια ερώτηση.
Πριν λίγο τα απάντησα στον Ι Ο. Του έβαλα και πχ με τον ληστή και την ταμεία να του γίνει πιο κατανοητό. Εξήγησα και για ποιο λόγο η δολοφονία στα γλυκα νερά έχει χαρακτηριστικά γυναικοκτονιας. Δεν θέλω άλλο :-?
Σε ρώτησα αν διαφωνείς με κάτι. Τέσπα κοκοκο το φεμινιστικό μπλοκ.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19296
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 28 Ιουν 2021, 19:48

Το κακό με τις ευάλωτες ομάδες πχ επί του παρόντος με τις γυναίκες (των φεμινιστικών κινημάτων) ΔΕΝ είναι ότι ζητούν την ισοτιμία και νομική ισότητα με την "κυρίαρχη" ομάδα ενώ προκειμένω το ανδρικό φύλο,αλλα
Ζητούν ειδική προνομιακή μεταχείριση και αντισταθμιστικά ΠΡΟΝΌΜΙΑ προκειμένου να μην αισθάνονται αδικημενες
Και αυτό κατά την γνώμη μου είναι αντίστροφος ρατσισμός...

Αναγνωρίζω σε οποιαδήποτε μέλος οποιασδήποτε ευάλωτης ομάδας τα ίδια δικαιώματα και καθήκοντα που έχω κι εγώ σε αυτός τον τόπο κοινωνία και χώρα
Ούτε λιγότερα ούτε περισότερα !!

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19296
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 28 Ιουν 2021, 19:53

Οι γυναίκες στην Ελλάδα είναι ΝΟΜΙΚΆ ΙΣΕΣ με τους άνδρες σε όλα τα δικαιώματα και καθήκοντα
Δεν έχουν ούτε ειδικά προνόμια επειδή οι ίδιες θεωρούν τους εαυτούς τους αδικημενες ως ευάλωτες ομάδες
Και ή ισότητα αυτή αφορά τα νομικά και πολιτικά δικαιώματα
Αυτή ή ισότητα ΔΕΝ ισχύει στο ... κρεβάτι!!
Στην προσωπική ερωτική σχέση ενός ζευγαριού υπάρχει ένας από πάνω και ένας από κάτω
Δεν υπάρχει ισότητα !!!
Και την στιγμή που μία γυναίκα ή ένας άνδρας μπορεί να χωρίσει από αυτή την σχέση ή τον γάμο και να φύγει μακριά , δεν τίθεται θέμα καταπίεσης ή προβλήματος
Αν δεν σου αρέσει ο σύντροφός σου ΧΩΡΙΖΕΙΣ !!
Έτσι απλά

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4299
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 28 Ιουν 2021, 19:56

Naida έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:12
O I έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:07
Naida έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:46


[uΓυναικοκτονια δεν ονομάζεται μια δολοφονία επειδή σκοτώνουν μια γυναίκα. Λέγεται όταν έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που αφορά το γυναικείο φύλο. Για να δούμε αν έμαθες κάτι.
Μπαίνει ληστής σε τράπεζα και σκοτώνει την ταμία, είναι Γυναικοκτονια ή όχι;
Και όμως στις κινητοποιήσεις αυτό ήταν το αφήγημα: "επειδή σκοτώνουν μια γυναίκα" :lol:

Και στα Γλυκά νερά λοιπόν, που είναι και το αρχικό επιχείρημα που κινητοποιήθηκαν εξαιτίας του οι συλλογικότητες που προαναφέρω συνέχεια, που στα κομμάτια είδες ότι έχει τέτοια χαρακτηριστικά;

Για την Ιωάννα τέθηκε ως επιχείρημα σ' αυτό το σχόλιο ως λογοπαίγνιο αλλά έχει θέση, βάση τού παραλογισμού των συγκεντρώσεων για ζήτημα ενδοοικογενειακής βίας, που έτρεξαν τα κλαψιάρικα να διαμαρτυρηθούν για άσχετο με την υπόθεση ζήτημα. Υπόθεση δολοφονίας/συζυγοκτονίας σε ενδοοικογενειακή ρήξη.

.,
Για τα Γλυκά Νερά, ο λόγος που συζητιέται ο όρος γυναικοκτονια, είναι λόγω της φύσης της δολοφονίας. Εκτός το ότι ένας άντρας 28 χρόνων μαντρώσε ένα 14χρονο κορίτσι, δεν την άφηνε να πάει να σπουδάσει, όταν πήγε να τον αφήσει την σκότωσε. Ο άντρας που θεωρεί κτήμα του την γυναίκα, δεν ανέχεται την ιδέα ότι τον αφήνει. Καταλαβαίνεις το χαρακτηριστικό αυτο;
Και βέβαια το καταλαβαίνω
Καταλαβαίνω επίσης ότι σε λάθος υπόθεση βρήκαν αφορμή να αντιδράσουν και να στο τεκμηριώσω.
Για την εν λόγω υπόθεση που "ένας άντρας 28 χρόνων μαντρώσε ένα 14χρονο κορίτσι" θα έπρεπε να αντιδράσουν κατά των γονέων τής δολοφονημένης άτυχης μικρής, που αντί να καταγγείλουν το περιστατικό για παιδεραστία ή παρενόχληση σε βάρος ανηλίκου, άφησααν την υπόθεση να εξελιχθεί με τα τραγικά αποτελέσματα που ήδη γνωρίζουμε.
Αυτό έπρεπε να κάνουν οι συλλογικότητες και όχι ευκαίρως ακαίρως να στοχοποιήσουν την υπόθεση προς το ιδιοτελές συμφέρον τους.

Στην περίπτωση που "Ο άντρας που θεωρεί κτήμα του την γυναίκα, δεν ανέχεται την ιδέα ότι τον αφήνει" το θεωρώ κι αυτό άκαιρο λόγο της ιδιομορφίας τής υπόθεσης (28χρονος vs 14χρονο).
Αν αυτό συνέβαινε σε άλλη περίπτωση χωρίς τόσα μεμπτά σημεία για τα οποία ευθύνονται αποκλειστικά οι γονείς τής ανήλικης, τότε θα είχε βάση αυτό που λες. Σ' αυτή την περίπτωση, όχι. Οι κινητοποιήσεις εδώ έπρεπε να γίνουν για την προστασία των ανηλίκων που να τα θωρακίζουν περισσότερο από την ολιγωρία των γονέων.

Σε κάθε περίπτωση πάντως, στη συγκεκριμένη υπόθεση πρόκειται περί ανθρωποκτονίας από πρόθεση και όταν κάποιοι προσπαθούν να περάσουν τον όρο γυναικοκτονία σ' αυτή την υπόθεση όπως και σε όσες αφορούν ενδοοικογενειακή βία ο όρος συζυγοκτονία είναι ο κατάλληλος αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς στις έννοιες των λέξεων.

Για πες μου τελικά επειδή εγώ αδυνατώ να δώσω ορισμό...
Όταν "Μπαίνει ληστής, κλέφτρα ή οποιοσδήποτε σε τράπεζα και σκοτώνει την ταμία, είναι Γυναικοκτονια ή όχι;" :smt017


.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 28 Ιουν 2021, 19:59

O I έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:56
Naida έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:12
O I έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:07

Και όμως στις κινητοποιήσεις αυτό ήταν το αφήγημα: "επειδή σκοτώνουν μια γυναίκα" :lol:

Και στα Γλυκά νερά λοιπόν, που είναι και το αρχικό επιχείρημα που κινητοποιήθηκαν εξαιτίας του οι συλλογικότητες που προαναφέρω συνέχεια, που στα κομμάτια είδες ότι έχει τέτοια χαρακτηριστικά;

Για την Ιωάννα τέθηκε ως επιχείρημα σ' αυτό το σχόλιο ως λογοπαίγνιο αλλά έχει θέση, βάση τού παραλογισμού των συγκεντρώσεων για ζήτημα ενδοοικογενειακής βίας, που έτρεξαν τα κλαψιάρικα να διαμαρτυρηθούν για άσχετο με την υπόθεση ζήτημα. Υπόθεση δολοφονίας/συζυγοκτονίας σε ενδοοικογενειακή ρήξη.

.,
Για τα Γλυκά Νερά, ο λόγος που συζητιέται ο όρος γυναικοκτονια, είναι λόγω της φύσης της δολοφονίας. Εκτός το ότι ένας άντρας 28 χρόνων μαντρώσε ένα 14χρονο κορίτσι, δεν την άφηνε να πάει να σπουδάσει, όταν πήγε να τον αφήσει την σκότωσε. Ο άντρας που θεωρεί κτήμα του την γυναίκα, δεν ανέχεται την ιδέα ότι τον αφήνει. Καταλαβαίνεις το χαρακτηριστικό αυτο;
Και βέβαια το καταλαβαίνω
Καταλαβαίνω επίσης ότι σε λάθος υπόθεση βρήκαν αφορμή να αντιδράσουν και να στο τεκμηριώσω.
Για την εν λόγω υπόθεση που "ένας άντρας 28 χρόνων μαντρώσε ένα 14χρονο κορίτσι" θα έπρεπε να αντιδράσουν κατά των γονέων τής δολοφονημένης άτυχης μικρής, που αντί να καταγγείλουν το περιστατικό για παιδεραστία ή παρενόχληση σε βάρος ανηλίκου, άφησααν την υπόθεση να εξελιχθεί με τα τραγικά αποτελέσματα που ήδη γνωρίζουμε.
Αυτό έπρεπε να κάνουν οι συλλογικότητες και όχι ευκαίρως ακαίρως να στοχοποιήσουν την υπόθεση προς το ιδιοτελές συμφέρον τους.

Στην περίπτωση που "Ο άντρας που θεωρεί κτήμα του την γυναίκα, δεν ανέχεται την ιδέα ότι τον αφήνει" το θεωρώ κι αυτό άκαιρο λόγο της ιδιομορφίας τής υπόθεσης (28χρονος vs 14χρονο).
Αν αυτό συνέβαινε σε άλλη περίπτωση χωρίς τόσα μεμπτά σημεία για τα οποία ευθύνονται αποκλειστικά οι γονείς τής ανήλικης, τότε θα είχε βάση αυτό που λες. Σ' αυτή την περίπτωση, όχι. Οι κινητοποιήσεις εδώ έπρεπε να γίνουν για την προστασία των ανηλίκων που να τα θωρακίζουν περισσότερο από την ολιγωρία των γονέων.

Σε κάθε περίπτωση πάντως, στη συγκεκριμένη υπόθεση πρόκειται περί ανθρωποκτονίας από πρόθεση και όταν κάποιοι προσπαθούν να περάσουν τον όρο γυναικοκτονία σ' αυτή την υπόθεση όπως και σε όσες αφορούν ενδοοικογενειακή βία ο όρος συζυγοκτονία είναι ο κατάλληλος αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς στις έννοιες των λέξεων.

Για πες μου τελικά επειδή εγώ αδυνατώ να δώσω ορισμό...
Όταν "Μπαίνει ληστής, κλέφτρα ή οποιοσδήποτε σε τράπεζα και σκοτώνει την ταμία, είναι Γυναικοκτονια ή όχι;" :smt017


.,
Οι γονείς ευθύνονται μπλα μπλα μπλα.
Αστο μείνε εκεί που είσαι που λέει και το τραγούδι των professional.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4299
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 28 Ιουν 2021, 20:15

Ελεύθεροι άνθρωποι είμαστε
Όταν έχεις κάποιο επιχείρημα, εδώ είμαστε να τα ξαναπούμε

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άφαντος
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 01:23

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άφαντος » 29 Ιουν 2021, 22:46

Αν όλες ή όλοι αυτοί που ονοματίζουν το έγκλημα στα γλυκά "γυναικοκτονία", ονοματίζουν και την επίθεση με βιτριόλι απο γυναίκα σε γυναίκα σαν απόπειρα γυναικοκτονίας, καθως επίσης και την ληστεία μετά φόνου σε τράπεζα απο γυναίκα ληστή σε γυναίκα τραπεζική υπάλληλο γυναικοκτονία...τότε αν και λάθος ορισμός γιατί ο σωστός σε κάθε φόνο (απο οποιονδήποτε σε οποιονδήποτε) ειναι ανθρωποκτονία-δολοφονία, (το συζυγοκτονία απλα υποδηλωνει την σχεση θυματος και θυτη)...τουλαχιστον μια τετοια ονοματοδοσία θα έχει μέσα της μια συνέπεια από όσους χρησιμοποιούν τον όρο γυναικοκτονία. Αλλιώς όλα τα υπόλοιπα είναι του κ@λου τα εννιάμερα για να κατασκευάζονται αφορμές και να δικαιωνουν καποιες συλλογικότητες τους κομπλεξικούς αγώνες τους κατά των τεράτων και κτηνωδών ανδρών...που είναι όλοι γουρούνια και έχουν την ίδια ουρά.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4299
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 30 Ιουν 2021, 00:07

Άφαντος έγραψε:
29 Ιουν 2021, 22:46
Αν όλες ή όλοι αυτοί που ονοματίζουν το έγκλημα στα γλυκά "γυναικοκτονία", ονοματίζουν και την επίθεση με βιτριόλι απο γυναίκα σε γυναίκα σαν απόπειρα γυναικοκτονίας, καθως επίσης και την ληστεία μετά φόνου σε τράπεζα απο γυναίκα ληστή σε γυναίκα τραπεζική υπάλληλο γυναικοκτονία...τότε αν και λάθος ορισμός γιατί ο σωστός σε κάθε φόνο (απο οποιονδήποτε σε οποιονδήποτε) ειναι ανθρωποκτονία-δολοφονία, (το συζυγοκτονία απλα υποδηλωνει την σχεση θυματος και θυτη)...τουλαχιστον μια τετοια ονοματοδοσία θα έχει μέσα της μια συνέπεια από όσους χρησιμοποιούν τον όρο γυναικοκτονία. Αλλιώς όλα τα υπόλοιπα είναι του κ@λου τα εννιάμερα για να κατασκευάζονται αφορμές και να δικαιωνουν καποιες συλλογικότητες τους κομπλεξικούς αγώνες τους κατά των τεράτων και κτηνωδών ανδρών...που είναι όλοι γουρούνια και έχουν την ίδια ουρά.
Κάτι τέτοιο ας πούμε..
Naida έγραψε:
29 Ιουν 2021, 11:00
Κατά τα λεγόμενα των φίλων του νήματος, πρέπει να προσέχουμε τις συμπεριφορές μας για να μην προκαλέσουμε τον βιαστή μας.


Και μετά ενοχλούνται από αυτό




Έλα μνι στο τόπο σου.
Όχι ρε κορίτσια.. δεν είμαι βιαστής (02:18") ούτε στο φανερό ούτε στο κρυφό (00:18") :lol:


Κοίτα που στα καλά καθούμενα θα μπλέξουμε όλοι οι άντρες αν θεσπιστεί νομοθετικά ο όρος "γυναικοκτονία" με το αφήγημα "ο βιαστής είσαι εσύ!!!" έστω και κατά φαντασία (00:18") ... :fp:

.,
:lol:

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άφαντος
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 01:23

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άφαντος » 30 Ιουν 2021, 04:47

Naida έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:12
O I έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:07
Naida έγραψε:
28 Ιουν 2021, 18:46


[uΓυναικοκτονια δεν ονομάζεται μια δολοφονία επειδή σκοτώνουν μια γυναίκα. Λέγεται όταν έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που αφορά το γυναικείο φύλο. Για να δούμε αν έμαθες κάτι.
Μπαίνει ληστής σε τράπεζα και σκοτώνει την ταμία, είναι Γυναικοκτονια ή όχι;
Και όμως στις κινητοποιήσεις αυτό ήταν το αφήγημα: "επειδή σκοτώνουν μια γυναίκα" :lol:

Και στα Γλυκά νερά λοιπόν, που είναι και το αρχικό επιχείρημα που κινητοποιήθηκαν εξαιτίας του οι συλλογικότητες που προαναφέρω συνέχεια, που στα κομμάτια είδες ότι έχει τέτοια χαρακτηριστικά;

Για την Ιωάννα τέθηκε ως επιχείρημα σ' αυτό το σχόλιο ως λογοπαίγνιο αλλά έχει θέση, βάση τού παραλογισμού των συγκεντρώσεων για ζήτημα ενδοοικογενειακής βίας, που έτρεξαν τα κλαψιάρικα να διαμαρτυρηθούν για άσχετο με την υπόθεση ζήτημα. Υπόθεση δολοφονίας/συζυγοκτονίας σε ενδοοικογενειακή ρήξη.

.,
Για τα Γλυκά Νερά, ο λόγος που συζητιέται ο όρος γυναικοκτονια, είναι λόγω της φύσης της δολοφονίας. Εκτός το ότι ένας άντρας 28 χρόνων μαντρώσε ένα 14χρονο κορίτσι, δεν την άφηνε να πάει να σπουδάσει, όταν πήγε να τον αφήσει την σκότωσε. Ο άντρας που θεωρεί κτήμα του την γυναίκα, δεν ανέχεται την ιδέα ότι τον αφήνει. Καταλαβαίνεις το χαρακτηριστικό αυτο;
Στην ιστορία των εγκλημάτων εχουμε πάμπολλες τετοιες περιπτωσεις. Δεν έχουμε μόνο άντρες να σκοτώνουν γυναίκες. Άντρες σκοτώνουν και αντρες και γυναίκες. Γυναίκες σκοτώνουν και γυναίκες και άντρες για διάφορους λόγους είτε αυτοί χαρακτηρίζουν το φύλο τους είτε όχι.
Αλλά για πες καλή μου Naida αν θες...αν μια γυναίκα σκοτώσει τον ανδρα της επειδή θέλει να την χωρίσει γιατί είναι τοξική, χειριστική και καταπιεστική, του κάνει τον βίο αβίωτο και τον θεωρεί κτήμα της πως θα το πεις;; Θα το πεις ανδροκτονία λόγω της φύσης της δολοφονίας επειδή έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που αφορούν το ανδρικό φύλο, όπως στην περίπτωση των Γλυκών νερών το λες γυναικοκτονία;;;
Θεωρείς πως αν το πεις ανδροκτονία και όχι απλά ανθρωποκτονία ή συζυγοκτονία, είναι σωστή η ονοματοδοσία αυτής της δολοφονίας;
Αντίστοιχα αν μια γυναίκα σκοτώσει μια άλλη γυναίκα για λόγους αντιζηλίας (λόγω της φύσης της δολοφονίας επειδή έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που αφορούν το γυναικείο φύλο) όπως στην περίπτωση με το βιτριόλι, πως θα το πεις;; Θα το πεις πάλι γυναικοκτονία;;

Για πε λοιπον;
Μίλα ελεύθερα...δεν είμαι ο βιαστής εγώ. Το λέω γιατί ολες αυτες οι τρυφερές, γεμάτες αγάπη και αθώες κοπελίτσες που με εδειχναν στο Σύνταγμα με το δάκτυλο ότι είμαι εγω ο βιαστής, με ψιλοφόβησαν και απο αύριο παω σε ψυχολόγο να ψάξω τον βιαστή τον αόρατο που έχω μέσα μου.
:p2:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 30 Ιουν 2021, 06:44

Άφαντος έγραψε:
30 Ιουν 2021, 04:47
Naida έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:12
O I έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:07

Και όμως στις κινητοποιήσεις αυτό ήταν το αφήγημα: "επειδή σκοτώνουν μια γυναίκα" :lol:

Και στα Γλυκά νερά λοιπόν, που είναι και το αρχικό επιχείρημα που κινητοποιήθηκαν εξαιτίας του οι συλλογικότητες που προαναφέρω συνέχεια, που στα κομμάτια είδες ότι έχει τέτοια χαρακτηριστικά;

Για την Ιωάννα τέθηκε ως επιχείρημα σ' αυτό το σχόλιο ως λογοπαίγνιο αλλά έχει θέση, βάση τού παραλογισμού των συγκεντρώσεων για ζήτημα ενδοοικογενειακής βίας, που έτρεξαν τα κλαψιάρικα να διαμαρτυρηθούν για άσχετο με την υπόθεση ζήτημα. Υπόθεση δολοφονίας/συζυγοκτονίας σε ενδοοικογενειακή ρήξη.

.,
Για τα Γλυκά Νερά, ο λόγος που συζητιέται ο όρος γυναικοκτονια, είναι λόγω της φύσης της δολοφονίας. Εκτός το ότι ένας άντρας 28 χρόνων μαντρώσε ένα 14χρονο κορίτσι, δεν την άφηνε να πάει να σπουδάσει, όταν πήγε να τον αφήσει την σκότωσε. Ο άντρας που θεωρεί κτήμα του την γυναίκα, δεν ανέχεται την ιδέα ότι τον αφήνει. Καταλαβαίνεις το χαρακτηριστικό αυτο;
Στην ιστορία των εγκλημάτων εχουμε πάμπολλες τετοιες περιπτωσεις. Δεν έχουμε μόνο άντρες να σκοτώνουν γυναίκες. Άντρες σκοτώνουν και αντρες και γυναίκες. Γυναίκες σκοτώνουν και γυναίκες και άντρες για διάφορους λόγους είτε αυτοί χαρακτηρίζουν το φύλο τους είτε όχι.
Αλλά για πες καλή μου Naida αν θες...αν μια γυναίκα σκοτώσει τον ανδρα της επειδή θέλει να την χωρίσει γιατί είναι τοξική, χειριστική και καταπιεστική, του κάνει τον βίο αβίωτο και τον θεωρεί κτήμα της πως θα το πεις;; Θα το πεις ανδροκτονία λόγω της φύσης της δολοφονίας επειδή έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που αφορούν το ανδρικό φύλο, όπως στην περίπτωση των Γλυκών νερών το λες γυναικοκτονία;;;
Θεωρείς πως αν το πεις ανδροκτονία και όχι απλά ανθρωποκτονία ή συζυγοκτονία, είναι σωστή η ονοματοδοσία αυτής της δολοφονίας;
Αντίστοιχα αν μια γυναίκα σκοτώσει μια άλλη γυναίκα για λόγους αντιζηλίας (λόγω της φύσης της δολοφονίας επειδή έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που αφορούν το γυναικείο φύλο) όπως στην περίπτωση με το βιτριόλι, πως θα το πεις;; Θα το πεις πάλι γυναικοκτονία;;

Για πε λοιπον;
Μίλα ελεύθερα...δεν είμαι ο βιαστής εγώ. Το λέω γιατί ολες αυτες οι τρυφερές, γεμάτες αγάπη και αθώες κοπελίτσες που με εδειχναν στο Σύνταγμα με το δάκτυλο ότι είμαι εγω ο βιαστής, με ψιλοφόβησαν και απο αύριο παω σε ψυχολόγο να ψάξω τον βιαστή τον αόρατο που έχω μέσα μου.
:p2:
Να πας, θα σου κάνει καλό.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άφαντος
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 01:23

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άφαντος » 30 Ιουν 2021, 17:00

Naida έγραψε:
30 Ιουν 2021, 06:44
Άφαντος έγραψε:
30 Ιουν 2021, 04:47
Naida έγραψε:
28 Ιουν 2021, 19:12


Για τα Γλυκά Νερά, ο λόγος που συζητιέται ο όρος γυναικοκτονια, είναι λόγω της φύσης της δολοφονίας. Εκτός το ότι ένας άντρας 28 χρόνων μαντρώσε ένα 14χρονο κορίτσι, δεν την άφηνε να πάει να σπουδάσει, όταν πήγε να τον αφήσει την σκότωσε. Ο άντρας που θεωρεί κτήμα του την γυναίκα, δεν ανέχεται την ιδέα ότι τον αφήνει. Καταλαβαίνεις το χαρακτηριστικό αυτο;
Στην ιστορία των εγκλημάτων εχουμε πάμπολλες τετοιες περιπτωσεις. Δεν έχουμε μόνο άντρες να σκοτώνουν γυναίκες. Άντρες σκοτώνουν και αντρες και γυναίκες. Γυναίκες σκοτώνουν και γυναίκες και άντρες για διάφορους λόγους είτε αυτοί χαρακτηρίζουν το φύλο τους είτε όχι.
Αλλά για πες καλή μου Naida αν θες...αν μια γυναίκα σκοτώσει τον ανδρα της επειδή θέλει να την χωρίσει γιατί είναι τοξική, χειριστική και καταπιεστική, του κάνει τον βίο αβίωτο και τον θεωρεί κτήμα της πως θα το πεις;; Θα το πεις ανδροκτονία λόγω της φύσης της δολοφονίας επειδή έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που αφορούν το ανδρικό φύλο, όπως στην περίπτωση των Γλυκών νερών το λες γυναικοκτονία;;;
Θεωρείς πως αν το πεις ανδροκτονία και όχι απλά ανθρωποκτονία ή συζυγοκτονία, είναι σωστή η ονοματοδοσία αυτής της δολοφονίας;
Αντίστοιχα αν μια γυναίκα σκοτώσει μια άλλη γυναίκα για λόγους αντιζηλίας (λόγω της φύσης της δολοφονίας επειδή έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που αφορούν το γυναικείο φύλο) όπως στην περίπτωση με το βιτριόλι, πως θα το πεις;; Θα το πεις πάλι γυναικοκτονία;;

Για πε λοιπον;
Μίλα ελεύθερα...δεν είμαι ο βιαστής εγώ. Το λέω γιατί ολες αυτες οι τρυφερές, γεμάτες αγάπη και αθώες κοπελίτσες που με εδειχναν στο Σύνταγμα με το δάκτυλο ότι είμαι εγω ο βιαστής, με ψιλοφόβησαν και απο αύριο παω σε ψυχολόγο να ψάξω τον βιαστή τον αόρατο που έχω μέσα μου.
:p2:
Να πας, θα σου κάνει καλό.
Κίχ ε;....Άαχ, Άλλα λόγια ν' αγαπιώμαστε... :D

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 30 Ιουν 2021, 18:58

Άφαντος έγραψε:
30 Ιουν 2021, 17:00
Naida έγραψε:
30 Ιουν 2021, 06:44
Άφαντος έγραψε:
30 Ιουν 2021, 04:47

Στην ιστορία των εγκλημάτων εχουμε πάμπολλες τετοιες περιπτωσεις. Δεν έχουμε μόνο άντρες να σκοτώνουν γυναίκες. Άντρες σκοτώνουν και αντρες και γυναίκες. Γυναίκες σκοτώνουν και γυναίκες και άντρες για διάφορους λόγους είτε αυτοί χαρακτηρίζουν το φύλο τους είτε όχι.
Αλλά για πες καλή μου Naida αν θες...αν μια γυναίκα σκοτώσει τον ανδρα της επειδή θέλει να την χωρίσει γιατί είναι τοξική, χειριστική και καταπιεστική, του κάνει τον βίο αβίωτο και τον θεωρεί κτήμα της πως θα το πεις;; Θα το πεις ανδροκτονία λόγω της φύσης της δολοφονίας επειδή έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που αφορούν το ανδρικό φύλο, όπως στην περίπτωση των Γλυκών νερών το λες γυναικοκτονία;;;
Θεωρείς πως αν το πεις ανδροκτονία και όχι απλά ανθρωποκτονία ή συζυγοκτονία, είναι σωστή η ονοματοδοσία αυτής της δολοφονίας;
Αντίστοιχα αν μια γυναίκα σκοτώσει μια άλλη γυναίκα για λόγους αντιζηλίας (λόγω της φύσης της δολοφονίας επειδή έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που αφορούν το γυναικείο φύλο) όπως στην περίπτωση με το βιτριόλι, πως θα το πεις;; Θα το πεις πάλι γυναικοκτονία;;

Για πε λοιπον;
Μίλα ελεύθερα...δεν είμαι ο βιαστής εγώ. Το λέω γιατί ολες αυτες οι τρυφερές, γεμάτες αγάπη και αθώες κοπελίτσες που με εδειχναν στο Σύνταγμα με το δάκτυλο ότι είμαι εγω ο βιαστής, με ψιλοφόβησαν και απο αύριο παω σε ψυχολόγο να ψάξω τον βιαστή τον αόρατο που έχω μέσα μου.
:p2:
Να πας, θα σου κάνει καλό.
Κίχ ε;....Άαχ, Άλλα λόγια ν' αγαπιώμαστε... :D
Βεβαίως να μας αγαπάτε τις γυναίκες.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35002
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Γυναικοκτονία ή Συζυγοκτονία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 11 Νοέμ 2021, 16:06

Και τη στιγμή ακριβώς που συζητούνται στη βουλή αλλαγές στον ποινικό κώδικα και πολλοί βουλευτές ζητούν να καθιερωθεί ο όρος της γυναικοκτονίας.....


https://www.protothema.gr/greece/articl ... o-stomahi/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών