Άστραψε και βρόντηξε ο Γρηγόρης Πετράκος κατά του υπηρέτη της ΕΛΙΤ Πάνου Κιάμου

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Άστραψε και βρόντηξε ο Γρηγόρης Πετράκος κατά του υπηρέτη της ΕΛΙΤ Πάνου Κιάμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 03 Ιούλ 2021, 00:40

O I έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:35
ST48410 έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:29
O I έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:27
Ούτε εγώ τον ξέρω αλλά η αντίστασή του για την καταπάτηση των προσωπικών δεδομένων και ελευθεριών;
Στηρίζω
Πως είναι δυνατόν; Είστε χρήστες με καθημερινή παρουσία. Αλλά έστω. Γιατί δεν κάνετε μια αναζήτηση πρώτα; Πως παίρνετε έτσι εύκολα το μέρος κάποιου;
Πρώτον, μπορεί τον τελευταίο κοντά μήνα να έχω καθημερινή παρουσία όμως σε συγκεκριμένα νήματα που με ενδιαφέρουν και
Δεύτερον, δεν παίρνω το μέρος τού προσώπου αλλά των ιδεών που επεσήμανα σε προηγούμενο ποστ που θεωρώ σωστές.

.,
Εγώ δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο θέμα του νήματος για τα νυκτερινά μαγαζιά. Ο Πετράκος είναι άκρως προβληματική περίπτωση και στο βαθμό που πείθει κόσμο, έχει μάλλον ήδη πάρει κάποιους στο λαιμό του.

«Κόπηκε» η εκπομπή όπου ο Γ.Πετράκος θα αντιμετώπιζε σαν ίσος προς ίσο τον Ν.Σύψα

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Άστραψε και βρόντηξε ο Γρηγόρης Πετράκος κατά του υπηρέτη της ΕΛΙΤ Πάνου Κιάμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 03 Ιούλ 2021, 00:40

ST48410 έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:29
O I έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:27
Ούτε εγώ τον ξέρω αλλά η αντίστασή του για την καταπάτηση των προσωπικών δεδομένων και ελευθεριών;
Στηρίζω
Πως είναι δυνατόν; Είστε χρήστες με καθημερινή παρουσία. Αλλά έστω. Γιατί δεν κάνετε μια αναζήτηση πρώτα; Πως παίρνετε έτσι εύκολα το μέρος κάποιου;
Εσύ γιατί παίρνεις το μέρος του άλλου ; Με τόση ευκολία ;

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Άστραψε και βρόντηξε ο Γρηγόρης Πετράκος κατά του υπηρέτη της ΕΛΙΤ Πάνου Κιάμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 03 Ιούλ 2021, 00:44

BigChiefWahoo έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:39
Για τα νήματα που λες,δεν έχω διαβάσει ΟΥΤΕ ΕΝΑ,με κάθε ειλικρίνεια.
Μαζί συζητούσαμε σε κείνα τα νήματα. Τι μου λές;

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4297
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Άστραψε και βρόντηξε ο Γρηγόρης Πετράκος κατά του υπηρέτη της ΕΛΙΤ Πάνου Κιάμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 03 Ιούλ 2021, 00:47

BigChiefWahoo έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:33
O I έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 23:59

Το φαινόμενο θα επεκταθεί σε όλη την επικράτεια ως φαίνεται.
Ρε φίλε,σοβαρά τώρα,είδες να τηρεί κάποιο από τα μέτρα αυτή η κυβέρνηση ;
Απειλές είναι όλα αυτά.
Να σου πω και κάτι άλλο : δεν ξέρω τι γίνεται στην Αθήνα ή στη Θεσ/νικη,αλλά στις άλλες πόλεις,μπάτσοι,μαγαζάτορες,πελάτες, είναι γνωστοί μεταξύ τους.Θα πάει τώρα εσύ νομίζεις να ελέγξει ο άλλος αν έχει ανεμβολίαστους το κάθε μαγαζί.Θα φάνε πολύ ξύλο (όχι από μένα,από τους ίδιους τους επιχειρηματίες).
Πρόκειται για ομερτά,κάπως έτσι.

Εμένα ζμπούτσαμ αν δεν βγω έξω,αλλά αν βγω, ξέρω που θα πάω να πιω καφέ χωρίς να με ενοχλήσει κανείς.Άλλοι 100.000 τουλάχιστον συμπολίτες μου,θα κάνουν το ίδιο.
Τα μέτρα τώρα σχεδιάζονται για το φθινόπωρο, είτε κυβερνάει η παρούσα είτε θα κυβερνούσε άλλη.

Το ξέρω για τις μικρές πόλεις (εξάλλου ζω επαρχία) αλλά αν επιβληθούν τα μέτρα αυτά, θα αφορούν όλη την επικράτεια.
Ούτε εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει η διασκέδαση αν και εμβολιασμένος με τη βούλα (έχω αρκετά υποκείμενα) που μπορώ άνετα να πάω οπουδήποτε ελεύθερα.

Δεν είναι το προσωπικό όφελος το ζητούμενο και εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει ο σταδιακός περιορισμός τής ελευθερίας στο κοινωνικό σύνολο με θύματα κυρίως τις επόμενες γενεές. Δεν θα ήθελα να είμαι υπεύθυνος έστω και στο ελάχιστο για μια τέτοια "κληρονομιά".

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Άστραψε και βρόντηξε ο Γρηγόρης Πετράκος κατά του υπηρέτη της ΕΛΙΤ Πάνου Κιάμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 03 Ιούλ 2021, 00:47

BigChiefWahoo έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:40
ST48410 έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:29
O I έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:27
Ούτε εγώ τον ξέρω αλλά η αντίστασή του για την καταπάτηση των προσωπικών δεδομένων και ελευθεριών;
Στηρίζω
Πως είναι δυνατόν; Είστε χρήστες με καθημερινή παρουσία. Αλλά έστω. Γιατί δεν κάνετε μια αναζήτηση πρώτα; Πως παίρνετε έτσι εύκολα το μέρος κάποιου;
Εσύ γιατί παίρνεις το μέρος του άλλου ; Με τόση ευκολία ;
Δεν πήρα το μέρος του Κιάμου αφού δεν έχω διαβάσει με λεπτομέρειες σε τι αφορά η κόντρα τους. Αλλά κάποιος που είναι προβληματικός και έχει προκαλέσει ζημιά δεν μπορεί να τυγχάνει υποστήριξης. Πέθαινε ο κόσμος σωρηδόν το Φθινόπωρο, είχαμε γεμάτα τα νοσοκομεία και ο τύπος έκανε καμπάνιες για να αποδείξει ότι ο κορωνοϊός δεν είναι όπως μα τον παρουσιάζουν. Ντροπή.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Άστραψε και βρόντηξε ο Γρηγόρης Πετράκος κατά του υπηρέτη της ΕΛΙΤ Πάνου Κιάμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 03 Ιούλ 2021, 00:49

ST48410 έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:44
BigChiefWahoo έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:39
Για τα νήματα που λες,δεν έχω διαβάσει ΟΥΤΕ ΕΝΑ,με κάθε ειλικρίνεια.
Μαζί συζητούσαμε σε κείνα τα νήματα. Τι μου λές;
Που μωρέ ; Έχω ξεχάσει σε ποια νήματα έχω γράψει.Και αν μιλήσαμε για τον κύριο Πετράκο,τις απόψεις του θα σχολίασα,δεν δίνω σημασία αν είναι ηθοποιός τραγουδιστής,μάγειρας κλπ Μπορεί να μιλήσαμε και να είχα την εντύπωση ότι μιλάμε για κάποιον ηθοποιό.Με νοιάζει νομίζεις τι είναι ο Πετράκος.Εγώ Jaki Liebezeit ακούω.
Τις απόψεις σχολιάζω κυρίως.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Άστραψε και βρόντηξε ο Γρηγόρης Πετράκος κατά του υπηρέτη της ΕΛΙΤ Πάνου Κιάμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 03 Ιούλ 2021, 00:50

ST48410 έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:47

Δεν πήρα το μέρος του Κιάμου αφού δεν έχω διαβάσει με λεπτομέρειες σε τι αφορά η κόντρα τους. Αλλά κάποιος που είναι προβληματικός και έχει προκαλέσει ζημιά δεν μπορεί να τυγχάνει υποστήριξης. Πέθαινε ο κόσμος σωρηδόν το Φθινόπωρο, είχαμε γεμάτα τα νοσοκομεία και ο τύπος έκανε καμπάνιες για να αποδείξει ότι ο κορωνοϊός δεν είναι όπως μα τον παρουσιάζουν. Ντροπή.
Ντροπή και στον Κιάμο τότε,που στήνει κώλο με τέτοια ευκολία.
Ευχαριστώ,δεν θα πάρω,σιχαίνομαι το σοδομισμό.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Άστραψε και βρόντηξε ο Γρηγόρης Πετράκος κατά του υπηρέτη της ΕΛΙΤ Πάνου Κιάμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 03 Ιούλ 2021, 00:51

ST48410 έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:29
O I έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:27
Ούτε εγώ τον ξέρω αλλά η αντίστασή του για την καταπάτηση των προσωπικών δεδομένων και ελευθεριών;
Στηρίζω
Πως είναι δυνατόν; Είστε χρήστες με καθημερινή παρουσία. Αλλά έστω. Γιατί δεν κάνετε μια αναζήτηση πρώτα; Πως παίρνετε έτσι εύκολα το μέρος κάποιου;



Εικόνα

Ωραία περιγραφή αυτό το site σε σύντομο ψάξιμο. https://www.psychology.gr/psychodynamik ... y-egw.html

Το σημαντικό όμως είναι σημειωθεί ότι είναι μηχανισμός άμυνας. Και ως τέτοιος πάει να σε προστατέψει από το άγχος που είναι κακοποιητικό έως και καταστροφικό. Δημιουργείται δε από τη σύγκρουση των αξιών που σου έχουν εδραιωθεί βιαίως και είναι από το εξωτερικό περιβάλλον (Το είχε πει πολύ ωραία υπερεγώ ο Φρόυντ και ακόμη είναι ισχυρό εργαλείο εξήγησης πραγμάτων της ψυχής. Σήμερα ξέρουμε κι από την νευροεπιστήμη για τις εγγραφές
των δεδομένων εκφρασμένες ως δημιουργίες συνάψεων. Τίποτα όμως δεν φαίνεται να καταρρίπτει την υπόθεση της σύγκρουσης των φυσικών ενορμήσεών σου με το κατεστημένο της καθημερινότητάς σου).
Όταν νιώθεις ότι με κάποιον τρόπο πρέπει να μπεις σε μία κατάσταση, προφανώς και ήδη έχεις επιχειρήσει να τον βάλεις τον εαυτό σου στην κατάσταση αυτή. Για παράδειγμα όταν έμαθες σε παιδική ηλικία τη λέξη βιασμός αναφέρθηκες λίγο στη σκέψη να βιάσεις εσύ νομίζοντας πως απλά σημαίνει να γαμήσεις. Τώρα μεγάλωσες και έχεις φτιάξει τις ισορροπίες σου. Αν όμως κάποια φλογίτσα μέσα σου σε γαργαλάει και σε σπρώχνει λίγο ύπουλα σε σε κάποια παρορμητική και παραβατική συμπεριφορά, πρέπει αμέσως να εκστρατεύσεις το μηχανισμό. αλλιώς θα σε σκίσει το άγχος.

Υπάρχει τέλος και η περίπτωση που δεν έχει την εν λόγω φλογίτσα μέσα σου και είναι μια χαρά με τον εαυτό σου και τα θέλω του σε μια ισορροπία με την κατεστημένη τάξη. Τότε ναι, δεν έχει ανάγκη να ταυτιστείς και ούτε να εκστρατεύσεις κανέναν άλλον μηχανισμό. Μπορείς τότε να στέκεσαι ψύχραιμα σε οποιοδήποτε θέμα που δεν σε οχλεί εσωτερικά και όπως αξιώνεις εδώ τώρα στο ποστ σου. να έχεις μία ωραία δημιουργική, ανώτερη διαφωτιστική και τερπτική κουβέντα.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4297
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Άστραψε και βρόντηξε ο Γρηγόρης Πετράκος κατά του υπηρέτη της ΕΛΙΤ Πάνου Κιάμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 03 Ιούλ 2021, 00:53

ST48410 έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:44
BigChiefWahoo έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:39
Για τα νήματα που λες,δεν έχω διαβάσει ΟΥΤΕ ΕΝΑ,με κάθε ειλικρίνεια.
Μαζί συζητούσαμε σε κείνα τα νήματα. Τι μου λές;
:xena:

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.


Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Άστραψε και βρόντηξε ο Γρηγόρης Πετράκος κατά του υπηρέτη της ΕΛΙΤ Πάνου Κιάμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 03 Ιούλ 2021, 00:54

O I έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:47
Δεν είναι το προσωπικό όφελος το ζητούμενο και εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει ο σταδιακός περιορισμός τής ελευθερίας στο κοινωνικό σύνολο με θύματα κυρίως τις επόμενες γενεές. Δεν θα ήθελα να είμαι υπεύθυνος έστω και στο ελάχιστο για μια τέτοια "κληρονομιά".
Τόσος κόσμος το σχολιάζει αυτό από πέρυσι,ότι οδεύουμε προς καταστάσεις 1984 (το βιβλίο εννοώ),εσύ τώρα το κατάλαβες ;
OK,αν το κατάλαβες τώρα,ναι,ισχύει,θα περιοριστούν τελείως οι ελευθερίες μας,με πρόφαση τώρα τον ιό,στη συνέχεια με την κλιματική αλλαγή,κάπου εκεί θα σκάσουν μύτη και οι εξωγήινοι (δεν τρολλάρω εδώ)

Σου διαφεύγει όμως κάτι : δεν είμαστε μόνοι.Στη Γη ζούνε δις ανθρώπων,οι μισοί σχεδόν από αυτούς δεν γουστάρουν τις εξελίξεις.
Δεν θα είναι τόσο απλό,όσο και να τρίβουν κάποιοι τα χέρια τους με χαιρεκακία.

Θα χυθεί αίμα...και πρέπει να χυθεί.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12796
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Άστραψε και βρόντηξε ο Γρηγόρης Πετράκος κατά του υπηρέτη της ΕΛΙΤ Πάνου Κιάμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 03 Ιούλ 2021, 00:55

Ποιοι στν πτσο είναι αυτοί οι δύο; Με τι μλκιες ασχολείται ο κόσμος.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Άστραψε και βρόντηξε ο Γρηγόρης Πετράκος κατά του υπηρέτη της ΕΛΙΤ Πάνου Κιάμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 03 Ιούλ 2021, 00:55

O I έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:53
ST48410 έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:44
BigChiefWahoo έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:39
Για τα νήματα που λες,δεν έχω διαβάσει ΟΥΤΕ ΕΝΑ,με κάθε ειλικρίνεια.
Μαζί συζητούσαμε σε κείνα τα νήματα. Τι μου λές;
:xena:

.,
Πραγματικά δεν θυμάμαι για ποια νήματα κάνει λόγο ο Στάθης.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Άστραψε και βρόντηξε ο Γρηγόρης Πετράκος κατά του υπηρέτη της ΕΛΙΤ Πάνου Κιάμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 03 Ιούλ 2021, 00:56

Χαοτικός έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:51
ST48410 έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:29
O I έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:27
Ούτε εγώ τον ξέρω αλλά η αντίστασή του για την καταπάτηση των προσωπικών δεδομένων και ελευθεριών;
Στηρίζω
Πως είναι δυνατόν; Είστε χρήστες με καθημερινή παρουσία. Αλλά έστω. Γιατί δεν κάνετε μια αναζήτηση πρώτα; Πως παίρνετε έτσι εύκολα το μέρος κάποιου;



Εικόνα

Ωραία περιγραφή αυτό το site σε σύντομο ψάξιμο. https://www.psychology.gr/psychodynamik ... y-egw.html

Το σημαντικό όμως είναι σημειωθεί ότι είναι μηχανισμός άμυνας. Και ως τέτοιος πάει να σε προστατέψει από το άγχος που είναι κακοποιητικό έως και καταστροφικό. Δημιουργείται δε από τη σύγκρουση των αξιών που σου έχουν εδραιωθεί βιαίως και είναι από το εξωτερικό περιβάλλον (Το είχε πει πολύ ωραία υπερεγώ ο Φρόυντ και ακόμη είναι ισχυρό εργαλείο εξήγησης πραγμάτων της ψυχής. Σήμερα ξέρουμε κι από την νευροεπιστήμη για τις εγγραφές
των δεδομένων εκφρασμένες ως δημιουργίες συνάψεων. Τίποτα όμως δεν φαίνεται να καταρρίπτει την υπόθεση της σύγκρουσης των φυσικών ενορμήσεών σου με το κατεστημένο της καθημερινότητάς σου).
Όταν νιώθεις ότι με κάποιον τρόπο πρέπει να μπεις σε μία κατάσταση, προφανώς και ήδη έχεις επιχειρήσει να τον βάλεις τον εαυτό σου στην κατάσταση αυτή. Για παράδειγμα όταν έμαθες σε παιδική ηλικία τη λέξη βιασμός αναφέρθηκες λίγο στη σκέψη να βιάσεις εσύ νομίζοντας πως απλά σημαίνει να γαμήσεις. Τώρα μεγάλωσες και έχεις φτιάξει τις ισορροπίες σου. Αν όμως κάποια φλογίτσα μέσα σου σε γαργαλάει και σε σπρώχνει λίγο ύπουλα σε σε κάποια παρορμητική και παραβατική συμπεριφορά, πρέπει αμέσως να εκστρατεύσεις το μηχανισμό. αλλιώς θα σε σκίσει το άγχος.

Υπάρχει τέλος και η περίπτωση που δεν έχει την εν λόγω φλογίτσα μέσα σου και είναι μια χαρά με τον εαυτό σου και τα θέλω του σε μια ισορροπία με την κατεστημένη τάξη. Τότε ναι, δεν έχει ανάγκη να ταυτιστείς και ούτε να εκστρατεύσεις κανέναν άλλον μηχανισμό. Μπορείς τότε να στέκεσαι ψύχραιμα σε οποιοδήποτε θέμα που δεν σε οχλεί εσωτερικά και όπως αξιώνεις εδώ τώρα στο ποστ σου. να έχεις μία ωραία δημιουργική, ανώτερη διαφωτιστική και τερπτική κουβέντα.
Καλώς τον. :wave: Μου έλειψαν αυτές οι αναλύσεις.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Άστραψε και βρόντηξε ο Γρηγόρης Πετράκος κατά του υπηρέτη της ΕΛΙΤ Πάνου Κιάμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 03 Ιούλ 2021, 00:57

ST48410 έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:56
Χαοτικός έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:51
ST48410 έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:29


Πως είναι δυνατόν; Είστε χρήστες με καθημερινή παρουσία. Αλλά έστω. Γιατί δεν κάνετε μια αναζήτηση πρώτα; Πως παίρνετε έτσι εύκολα το μέρος κάποιου;



Εικόνα

Ωραία περιγραφή αυτό το site σε σύντομο ψάξιμο. https://www.psychology.gr/psychodynamik ... y-egw.html

Το σημαντικό όμως είναι σημειωθεί ότι είναι μηχανισμός άμυνας. Και ως τέτοιος πάει να σε προστατέψει από το άγχος που είναι κακοποιητικό έως και καταστροφικό. Δημιουργείται δε από τη σύγκρουση των αξιών που σου έχουν εδραιωθεί βιαίως και είναι από το εξωτερικό περιβάλλον (Το είχε πει πολύ ωραία υπερεγώ ο Φρόυντ και ακόμη είναι ισχυρό εργαλείο εξήγησης πραγμάτων της ψυχής. Σήμερα ξέρουμε κι από την νευροεπιστήμη για τις εγγραφές
των δεδομένων εκφρασμένες ως δημιουργίες συνάψεων. Τίποτα όμως δεν φαίνεται να καταρρίπτει την υπόθεση της σύγκρουσης των φυσικών ενορμήσεών σου με το κατεστημένο της καθημερινότητάς σου).
Όταν νιώθεις ότι με κάποιον τρόπο πρέπει να μπεις σε μία κατάσταση, προφανώς και ήδη έχεις επιχειρήσει να τον βάλεις τον εαυτό σου στην κατάσταση αυτή. Για παράδειγμα όταν έμαθες σε παιδική ηλικία τη λέξη βιασμός αναφέρθηκες λίγο στη σκέψη να βιάσεις εσύ νομίζοντας πως απλά σημαίνει να γαμήσεις. Τώρα μεγάλωσες και έχεις φτιάξει τις ισορροπίες σου. Αν όμως κάποια φλογίτσα μέσα σου σε γαργαλάει και σε σπρώχνει λίγο ύπουλα σε σε κάποια παρορμητική και παραβατική συμπεριφορά, πρέπει αμέσως να εκστρατεύσεις το μηχανισμό. αλλιώς θα σε σκίσει το άγχος.

Υπάρχει τέλος και η περίπτωση που δεν έχει την εν λόγω φλογίτσα μέσα σου και είναι μια χαρά με τον εαυτό σου και τα θέλω του σε μια ισορροπία με την κατεστημένη τάξη. Τότε ναι, δεν έχει ανάγκη να ταυτιστείς και ούτε να εκστρατεύσεις κανέναν άλλον μηχανισμό. Μπορείς τότε να στέκεσαι ψύχραιμα σε οποιοδήποτε θέμα που δεν σε οχλεί εσωτερικά και όπως αξιώνεις εδώ τώρα στο ποστ σου. να έχεις μία ωραία δημιουργική, ανώτερη διαφωτιστική και τερπτική κουβέντα.
Καλώς τον. :wave: Μου έλειψαν αυτές οι αναλύσεις.
Σ' ευχαριστώ και για το ενδιαφέρον που έδειξες. :wave:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών