λαϊκοί μύθοι που δεν θα πεθάνουν ποτέ

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: λαϊκοί μύθοι που δεν θα πεθάνουν ποτέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Ιούλ 2021, 04:24

Antipnevma έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 18:59
Green Dragon έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 17:17
Antipnevma έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 17:12
Δηλαδή ο πατέρας σου κάνει μπάνιο καθημερινά μόνο με νερό και παρόλα αυτά βρωμάει;
Ναι, δυστυχώς. Οπότε κυνήγι για σαπούνι και συνέρχεται :D
Και για ποιό λόγο δεν έβαζε; Βαριέται; Τέλος πάντων αν θέλει να μην βάζει πες του να κάτσει τουλάχιστον 10 λεπτά και να βάλει πούδρα. Σε λίγο καιρό θα συνηθίσει το μικροβίωμα του δέρματος του τις νέες συνθήκες και δεν θα βρωμάει.
Το σαπούνι είναι στην ουσία τασιενεργό. Βοηθάει να ξεκολλάει η σκόνη από πάνω σου και ό,τι άλλο έχεις. Δεν ζούμε σε φούσκες, ζούμε στο περιβάλλον. Το νερό από μόνο του δεν αρκεί για να ξεπλυθείς από ό,τι κουβαλάς, που ανάλογα την εργασία σου μπορεί να είναι άκρως επικίνδυνο για την υγεία σου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Antipnevma
Δημοσιεύσεις: 1419
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2020, 12:11

Re: λαϊκοί μύθοι που δεν θα πεθάνουν ποτέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antipnevma » 27 Ιούλ 2021, 14:03

hellegennes έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 04:24
Antipnevma έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 18:59
Green Dragon έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 17:17


Ναι, δυστυχώς. Οπότε κυνήγι για σαπούνι και συνέρχεται :D
Και για ποιό λόγο δεν έβαζε; Βαριέται; Τέλος πάντων αν θέλει να μην βάζει πες του να κάτσει τουλάχιστον 10 λεπτά και να βάλει πούδρα. Σε λίγο καιρό θα συνηθίσει το μικροβίωμα του δέρματος του τις νέες συνθήκες και δεν θα βρωμάει.
Το σαπούνι είναι στην ουσία τασιενεργό. Βοηθάει να ξεκολλάει η σκόνη από πάνω σου και ό,τι άλλο έχεις. Δεν ζούμε σε φούσκες, ζούμε στο περιβάλλον. Το νερό από μόνο του δεν αρκεί για να ξεπλυθείς από ό,τι κουβαλάς, που ανάλογα την εργασία σου μπορεί να είναι άκρως επικίνδυνο για την υγεία σου.
Το σαπούνι και το αφρόλουτρο είναι ένα προϊόν πολυτελείας που χρησιμοποιείται για αισθητικούς και πολιτισμικούς λόγους. Το απλό νερό αρκεί αλλά υπάρχουν και άλλοι τρόποι καθαρισμού πέρα από το σαπούνι/αφρόλουτρο που είναι πιο φιλικοί στο δέρμα. Οι αρχαίοι Έλληνες πχ. χρησιμοποιούσαν καθαρισμό με έλαια.

All you absolutely need, bare bones, to stay clean is water. Just water.

Water does a fine job of rinsing away dirt without stripping vital oils from your skin. Also, avoid those luxurious long, hot showers. Just a few minutes under the spray is enough to rinse away a day’s accumulation of dirt, and any longer might dry your skin.

1. Try oil cleansing
One option is cleansing oils. Though it may seem counterintuitive to slather your skin in oil to get clean, it’s a much healthier alternative than soaps.

Oil-based cleansers trap dirt and dead skin cells, allowing them to be rinsed without disrupting the oil barrier already in place. One trick to remember is to oil up before entering in the shower. Newer oil-based cleansers are manufactured to produce a light lather when it gets wet that rinses easily without damaging your skin or leaving a residue.

2. Brush dead skin cells off
Dry brushing is another effective way to remove dead skin cells and dirt from the surface of your skin, while also promoting the production of healthy oils. Dry brushing is exactly what it sounds like: you brush your skin, while dry, with a natural fiber brush.

The movement of the bristles over your skin helps exfoliate and remove dirt. There’s also some evidence that brushing the skin helps to promote lymphatic drainage, thereby serving as a detox not just for your skin but for your whole body.

To try dry brushing at home, you’ll first need a good quality, natural bristle brush, available in the bath aisle at most stores.

3. Make your own all-natural scrub
For the DIYer, there are literally thousands of different recipes for products you can make right in your own kitchen. From salt and sugar scrubs to oatmeal and honey exfoliators, the list goes on.

Brit+Co has a few all-natural recipes that will scrub off dead skin cells and keep your body nicely hydrated without damaging your skin’s natural barrier. But your own mix can be as simple as oatmeal, honey, and plain yogurt — or avocado oil, honey, and sugar! Just remember to avoid your face as the skin there is more delicate and sugar crystals can cause micro tears.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: λαϊκοί μύθοι που δεν θα πεθάνουν ποτέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Ιούλ 2021, 15:27

Antipnevma έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 14:03
All you absolutely need, bare bones, to stay clean is water. Just water.

Water does a fine job of rinsing away dirt without stripping vital oils from your skin.
Αυτά θα τα έγραψε καμμιά μαντάμ σουσού που η δουλειά της είναι γραφείου, σε κλιματιζόμενο χώρο. Που κι έτσι φυσικά δεν ισχύει, αλλά τι να λέμε, τώρα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Antipnevma
Δημοσιεύσεις: 1419
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2020, 12:11

Re: λαϊκοί μύθοι που δεν θα πεθάνουν ποτέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antipnevma » 27 Ιούλ 2021, 16:01

hellegennes έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 15:27
Antipnevma έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 14:03
All you absolutely need, bare bones, to stay clean is water. Just water.

Water does a fine job of rinsing away dirt without stripping vital oils from your skin.
Αυτά θα τα έγραψε καμμιά μαντάμ σουσού που η δουλειά της είναι γραφείου, σε κλιματιζόμενο χώρο. Που κι έτσι φυσικά δεν ισχύει, αλλά τι να λέμε, τώρα.
Δηλαδή εσύ που είσαι σε μπακάλικο (επίσης κλιματιζόμενο φαντάζομαι) πόσο απέχεις από την δουλειά του γραφείου; Σου πιάνονται τα μούσκουλα και γίνεσαι μούσκεμα στον ιδρώτα από τις πολλές κούτες με τσιγάρα που ανοίγεις;

Θες να μου πεις ότι δοκίμασες να πλυθείς μόνο με ζεστό νερό για τουλάχιστον 10 λεπτά και να τρίψεις βρωμιές όπου υπάρχουν και μετά να βάλεις αποσμητικό και παρόλα αυτά σου είπαν ότι βρώμαγες σαν ασβός;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69603
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: λαϊκοί μύθοι που δεν θα πεθάνουν ποτέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιούλ 2021, 16:09

Αστον Κούτσερ και Μίλα Κούνις πλένουν τα παιδιά τους μόνο όταν φαίνεται η βρωμιά
-Τι αποκάλυψαν

Μια πολύ συγκεκριμένη προσέγγιση όσον αφορά στο καθημερινό μπανιάρισμα των παιδιών τους έχουν η Μίλα Κούνις και ο Άστον Κούτσερ.

Το ζευγάρι των ηθοποιών που μένει σε ένα εντυπωσιακό σπίτι που θυμίζει αχυρώνα και έχει αποκτήσει δύο παιδιά, την 6χρονη Γουάιατ Ιζαμπέλ και τον 4χρονο Ντιμίτρι Πόρτγουντ, αποκάλυψε στο podcast του Experience Expert πως δεν πιστεύουν ότι πρέπει να κάνουν κάθε μέρα μπάνιο στα παιδιά τους.

Το θέμα προέκυψε όταn οι παρουσιαστές Νταξ Σέπαρντ και Μόνικα Πάντμαν άρχισαν να συζητούν για το πόσο συχνά κάνουν μπάνιο. Όταν ο 46χρονος Σέπαρντ επέμεινε ότι η συμπαρουσιάστριά του «δεν θα έπρεπε να αφαιρεί τα φυσικά έλαια του δέρματος με αφρόλουτρο κάθε μέρα» και πως θα έπρεπε να πλένεται μόνο με νερό, ο Άστον Κούτσερ και η Μίλα Κούνις συμφώνησαν.

«Δεν μπορώ να το πιστέψω ότι είμαι η μειοψηφία εδώ μέσα που πλένω ολόκληρο το σώμα μου με αφρόλουτρο. Ποιος σας έμαθε να μην πλένεστε;» ρώτησε η Πάντμαν, με την Μίλα Κούνις να απαντά: «Δεν είχα ζεστό νερό όταν ήμουν παιδί, επομένως δεν έκανα πολύ συχνά ντους. Αλλά κι όταν απέκτησα τα παιδιά μου, δεν τα πλένω καθημερινά» είπε. «Δεν ήμουν ο τύπος γονέα που κάνει μπάνιο κάθε μέρα τα νεογέννητά του».

Στη συνέχεια, το λόγο πήρε ο Σέπαρντ που είπε πως αυτός και η σύζυγός του Κρίστεν Μπελ συνήθιζαν να κάνουν μπάνιο κάθε μέρα τις δύο τους κόρες, την 8χρονη Λίνκολν και την 6χρονη Ντέλτα ως «μέρος μιας βραδινής ρουτίνας» αλλά σταμάτησαν όταν τα παιδιά μεγάλωσαν.

«Έτσι νιώθουμε κι εμείς για τα παιδιά μας» είπε η Μίλα Κούνις με τον Άστον Κούτσερ να προσθέτει: «Εάν μπορείς να δεις τη βρωμιά επάνω τους τότε τα πλένεις. Διαφορετικά δεν έχει νόημα». :D

Όσο για τις δικές τους συνήθειες, η Μίλα Κούνις και ο Άστον Κούτσερ δήλωσαν και οι δύο στο podcast ότι δεν χρησιμοποιούν αφρόλουτρο κάθε μέρα. «Πλένω τις μασχάλες μου και τον καβάλο μου καθημερινά και τίποτε άλλο» είπε ο Κούτσερ για τη χρήση αφρόλουτρου.

Κι ενώ το μπάνιο μπορεί να μην είναι καθημερινή συνήθεια στο σπίτι τους, το ζευγάρι πιστεύει στο πλύσιμο του προσώπου κάθε μέρα. «Έχω την τάση να ρίχνω λίγο νερό στο πρόσωπό μου μετά από κάθε προπόνηση για να αφαιρέσω όλα τα άλατα» είπε ο Άστον Κούτσερ, με την σύζυγό του Μίλα Κούνις να λέει: «Πλένω το πρόσωπό μου δύο φορές την ημέρα».

https://www.iefimerida.gr/zoi/aston-koy ... dia-bromia
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: λαϊκοί μύθοι που δεν θα πεθάνουν ποτέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Ιούλ 2021, 16:21

Antipnevma έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 16:01
hellegennes έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 15:27
Antipnevma έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 14:03
All you absolutely need, bare bones, to stay clean is water. Just water.

Water does a fine job of rinsing away dirt without stripping vital oils from your skin.
Αυτά θα τα έγραψε καμμιά μαντάμ σουσού που η δουλειά της είναι γραφείου, σε κλιματιζόμενο χώρο. Που κι έτσι φυσικά δεν ισχύει, αλλά τι να λέμε, τώρα.
Δηλαδή εσύ που είσαι σε μπακάλικο (επίσης κλιματιζόμενο φαντάζομαι) πόσο απέχεις από την δουλειά του γραφείου; Σου πιάνονται τα μούσκουλα και γίνεσαι μούσκεμα στον ιδρώτα από τις πολλές κούτες με τσιγάρα που ανοίγεις;
Δοκίμασε να βγάλεις κουρκουμά από το δέρμα σου με νερό και σε καμμιά 300 μέρες πιστεύω ότι θα αρχίσει να φεύγει. Όχι γιατί το ξέπλυνε το νερό, αλλά γιατί θα έχουν βαρεθεί τα κύτταρα της εξωτερικής σου επιδερμίδας και θα έχουν αυτοκτονήσει.

Τσιγάρα δεν πουλάω και δεν ιδρώνω καθόλου εύκολα. Επίσης δεν υπάρχει μόνο η δική μου δουλειά και αν και σαφώς λερώνεσαι σε τέτοια εργασία, δοκίμασε να δουλέψεις σε κάνα συνεργείο να δούμε αν σε ξεπλένει χωρίς σαπούνι ολόκληρη η Αδριατική.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12174
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: λαϊκοί μύθοι που δεν θα πεθάνουν ποτέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 27 Ιούλ 2021, 17:32

Η ατμοσφαιρικη ρυπανση απο μονη της αρκει για να μη καθαριζεσαι μονο με νερο.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2735
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: λαϊκοί μύθοι που δεν θα πεθάνουν ποτέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 30 Ιούλ 2021, 19:12

Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 15:15
Dorian έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 13:37
Green Dragon έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 10:50


Το 4 είναι εν μέρει σωστό, η απόσυρση έχει σεβαστό ποσοστό αποτυχίας σαν τεχνική.
Αν ο άντρας δεν πολυσκάει για το αν μείνει έγγυος η συγκεκριμένη κυρία.
Σεβαστό ποσοστό = αν κάνεις σεξ κάθε μέρα και το κάνεις λάθος μόνο 1 στις 100, κανείς παιδί μόνο μία φορά το χρόνο (γιατί βοηθάει και που δεν είναι όλες οι μέρες γόνιμες).

No big deal.
97-98% νομίζω δίνουν στα προφυλακτικα Αν κα΄νεις σεξ καθε μέρα είναι με την σχέση σου αν δεν είσαι δον ζουαν ή πολυ ματσωμένος. Εκεί σε ενδιαφέρει αν μείνει έγγυος ή όχι και προσέχεις. η δεσποινίς που θα κάνει την αρπαχτή /περιπέτεια στις διακοπές, με τον εξωτικό κύριο, το κακό παιδί της γειτονιάς, εκεί δεν θα πολυσκάει ο επιβήτορας αν τραβηχτεί ή όχι.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Antipnevma
Δημοσιεύσεις: 1419
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2020, 12:11

Re: λαϊκοί μύθοι που δεν θα πεθάνουν ποτέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antipnevma » 08 Αύγ 2021, 14:09

15) Οι αγρότες μας ταΐζουν

Αυτό δεν ίσχυε ούτε καν στις κοινωνίες του παρελθόντος γιατί η πλειοψηφία των ανθρώπων ήταν έτσι και αλλιώς γεωργοί και η μειοψηφία που δεν ήταν ή συμμετείχε εποχικά και αυτή σε γεωργικές εργασίες ή κατείχε κτήματα.

Στις σημερινές κοινωνίες ο "αγρότης" που στην πραγματικότητα είναι είτε ξένος εργάτης είτε γεωκτήμονας είναι το ίδιο πρακτικά άχρηστος με έναν ηθοποιό και υπάρχει ακόμα γιατί σε αντίθεση με τις κομμουνιστικές δικτατορίες στην πολιτισμένη δυτική κοινωνία υπάρχουν δικαιώματα ατομικής ιδιοκτησίας τα οποία γίνονται σεβαστά ακόμα και για ανθρώπους που από άποψη οικονομικής αποδοτικότητας δεν έχουν νόημα ύπαρξης.

Δεν μας ταΐζει κανένας αγρότης αλλά οι μηχανές, τα τεχνικά συστήματα και τα χημικά που εκτελούν τις εργασίες γύρω από την εκμετάλλευση βιομάζας προς πορισμό τροφών. Ο πραγματικός "αγρότης" είναι ένας μαυριδερός κακομοίρης (συχνά γυναίκα) στην Αφρική και την Ασία που μετά βίας μπορεί να ταΐσει τον εαυτό του και την οικογένειά του, όχι τους άλλους. Ο "αγρότης" στις σοβαρές χώρες είναι ένας κρατικοδίαιτος "επιχειρηματίας" εξαρτημένος από μέσα που του παρέχει η βιομηχανία τα οποία όμως για να τα ποριστεί εξαρτάται σχεδόν πλήρως από κρατικές επιδοτήσεις.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών