Άνδρες προς γυναίκες απολογούμενοι

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Άνδρες προς γυναίκες απολογούμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 21 Ιούλ 2021, 14:12

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 11:56
Naida έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 11:09
Κατι θα του πε.
Εγώ δεν κατάλαβα πότε βγήκε από τη φυλακή για τον πρώτο (λέμε τώρα) ξυλοδαρμό. Είχε κι αυτός ψυχολογικά προβλήματα;

Επίσης δεν κατάλαβα μετά από πόσες αναπηρίες και βαριές σωματικές βλάβες, σταματά να είναι πρώτιστη προτεραιότητα η κοινωνική ενσωμάτωση του κάθε ψυχάκια.
Ε δεν γίνεται κάτι θα του έλεγε συνέχεια.
hellegennes έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 12:29
Naida έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 09:31
Ασέβαστος έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 09:22
η συζυγοκτονια δεν ξεχωριζει τους ανθρωπους αναλογα με τα χαρακτηριστικα τους.
Αλλά βάσει τι τους ξεχωρίζει;
Την μεταξύ τους σχέση. Το ίδιο και η πατροκτονία, η μητροκτονία, η αδελφοκτονία και η παιδοκτονία.

Ο όρος γυναικοκτονία δεν έχει κανένα απολύτως νόημα.
Και για ποιο λόγο θα πρέπει να προσδιοριστεί η σχέση που έχουν μεταξύ τους θύμα και δολοφόνος; ανθρωποκτονία δεν είναι; τον άνθρωπο σκοτώνει οχι την σύζυγο.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Άνδρες προς γυναίκες απολογούμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 21 Ιούλ 2021, 14:28

Naida έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 14:12


Και για ποιο λόγο θα πρέπει να προσδιοριστεί η σχέση που έχουν μεταξύ τους θύμα και δολοφόνος; ανθρωποκτονία δεν είναι; τον άνθρωπο σκοτώνει οχι την σύζυγο.

επειδη ειναι πιο ειδεχθες, χειροτερο το εγκλημα οταν σκοτωνεις καποιον που ειναι αμεσος συγγενης.

γιαυτο και δεν υπαρχουν οροι για μακρυτερους συγγενεις, η ξαδελφοκτονια δεν ειναι χειροτερη απο οποιαδηποτε ανθρωποκτονια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Άνδρες προς γυναίκες απολογούμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 21 Ιούλ 2021, 14:30

Ασέβαστος έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 14:28
Naida έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 14:12


Και για ποιο λόγο θα πρέπει να προσδιοριστεί η σχέση που έχουν μεταξύ τους θύμα και δολοφόνος; ανθρωποκτονία δεν είναι; τον άνθρωπο σκοτώνει οχι την σύζυγο.

επειδη ειναι πιο ειδεχθες, χειροτερο το εγκλημα οταν σκοτωνεις καποιον που ειναι αμεσος συγγενης.

γιαυτο και δεν υπαρχουν οροι για μακρυτερους συγγενεις, η ξαδελφοκτονια δεν ειναι χειροτερη απο οποιαδηποτε ανθρωποκτονια.
Το να σκοτώσεις μια γυναίκα επειδή μπορείς λόγω του ότι είναι γυναίκα, δεν είναι ειδεχθες;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23094
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Άνδρες προς γυναίκες απολογούμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 21 Ιούλ 2021, 14:31

Η δολοφονία από σύζυγο, πολλές φορές αποκαλείται συζυγοκτονία. Ο όρος "γυναικοκτονία" γιατί να μας ενοχλεί;
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Άνδρες προς γυναίκες απολογούμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 21 Ιούλ 2021, 14:39

Naida έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 14:30
Ασέβαστος έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 14:28
Naida έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 14:12


Και για ποιο λόγο θα πρέπει να προσδιοριστεί η σχέση που έχουν μεταξύ τους θύμα και δολοφόνος; ανθρωποκτονία δεν είναι; τον άνθρωπο σκοτώνει οχι την σύζυγο.

επειδη ειναι πιο ειδεχθες, χειροτερο το εγκλημα οταν σκοτωνεις καποιον που ειναι αμεσος συγγενης.

γιαυτο και δεν υπαρχουν οροι για μακρυτερους συγγενεις, η ξαδελφοκτονια δεν ειναι χειροτερη απο οποιαδηποτε ανθρωποκτονια.
Το να σκοτώσεις μια γυναίκα επειδή μπορείς λόγω του ότι είναι γυναίκα, δεν είναι ειδεχθες;
οχι περισσοτερο απο το να σκοτωσεις οποιονδηποτε ανθρωπο, εναν αντρα ας πουμε, επειδη μπορεις.
το να σκοτωσεις το παιδι σου, η τον αδελφο σου, ειναι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Άνδρες προς γυναίκες απολογούμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 21 Ιούλ 2021, 14:55

AlienWay έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 14:31
Η δολοφονία από σύζυγο, πολλές φορές αποκαλείται συζυγοκτονία. Ο όρος "γυναικοκτονία" γιατί να μας ενοχλεί;
Το πρόβλημα θα είναι εάν αποκτήσει ο όρος αυτός νομική βαρύτητα ως προς την έκδοση δικαστικών αποφάσεων πχ μία γυναικοκτονια τιμωρείται με πιο μεγαλύτερη ποινή από μία ανδροκτονια κλπ :wink

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23094
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Άνδρες προς γυναίκες απολογούμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 21 Ιούλ 2021, 15:01

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 14:55
AlienWay έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 14:31
Η δολοφονία από σύζυγο, πολλές φορές αποκαλείται συζυγοκτονία. Ο όρος "γυναικοκτονία" γιατί να μας ενοχλεί;
Το πρόβλημα θα είναι εάν αποκτήσει ο όρος αυτός νομική βαρύτητα ως προς την έκδοση δικαστικών αποφάσεων πχ μία γυναικοκτονια τιμωρείται με πιο μεγαλύτερη ποινή από μία ανδροκτονια κλπ :wink
Νομίζω ότι αυτό συμβαίνει έτσι κι αλλιώς. Οι γυναίκες δολοφόνοι παίρνουν πιο μικρές ποινές.

Στη δύση το παρατηρούμε πιο έντονα.
Ζούμε σε μια οικονομία.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Άνδρες προς γυναίκες απολογούμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 21 Ιούλ 2021, 15:09

AlienWay έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 15:01
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 14:55
AlienWay έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 14:31
Η δολοφονία από σύζυγο, πολλές φορές αποκαλείται συζυγοκτονία. Ο όρος "γυναικοκτονία" γιατί να μας ενοχλεί;
Το πρόβλημα θα είναι εάν αποκτήσει ο όρος αυτός νομική βαρύτητα ως προς την έκδοση δικαστικών αποφάσεων πχ μία γυναικοκτονια τιμωρείται με πιο μεγαλύτερη ποινή από μία ανδροκτονια κλπ :wink
Νομίζω ότι αυτό συμβαίνει έτσι κι αλλιώς. Οι γυναίκες δολοφόνοι παίρνουν πιο μικρές ποινές.

Στη δύση το παρατηρούμε πιο έντονα.
Αρα λοιπόν το όλο ζήτημα δεν είναι φιλοσοφικό ή θέμα που αφορά προσωπικές απόψεις αλλά το όλο κίνημα επιδιώκει νομικά και αλλού είδους προνόμια :D
Πχ άλλο πράγμα το να δειρω ή σκοτώσω εγώ την γυναίκα μου και άλλο πράγμα (ελαφρύτερο σαν ποινή ) το να σκότωσει ή χτυπήσει εμένα ή γυναίκα μου

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23094
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Άνδρες προς γυναίκες απολογούμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 21 Ιούλ 2021, 15:21

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 15:09
AlienWay έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 15:01
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 14:55


Το πρόβλημα θα είναι εάν αποκτήσει ο όρος αυτός νομική βαρύτητα ως προς την έκδοση δικαστικών αποφάσεων πχ μία γυναικοκτονια τιμωρείται με πιο μεγαλύτερη ποινή από μία ανδροκτονια κλπ :wink
Νομίζω ότι αυτό συμβαίνει έτσι κι αλλιώς. Οι γυναίκες δολοφόνοι παίρνουν πιο μικρές ποινές.

Στη δύση το παρατηρούμε πιο έντονα.
Αρα λοιπόν το όλο ζήτημα δεν είναι φιλοσοφικό ή θέμα που αφορά προσωπικές απόψεις αλλά το όλο κίνημα επιδιώκει νομικά και αλλού είδους προνόμια :D
Πχ άλλο πράγμα το να δειρω ή σκοτώσω εγώ την γυναίκα μου και άλλο πράγμα (ελαφρύτερο σαν ποινή ) το να σκότωσει ή χτυπήσει εμένα ή γυναίκα μου
Ετσι κι αλλιώς ισχύουν αυτά.

Εγώ θεωρώ ότι το όλο κίνημα προσπαθεί απλώς να αναδείξει τη βία έναντι των γυναικών και να την "τρίψει στη μούρη" του συνόλου του αντρικού πληθυσμού, έτσι ώστε να παραδειγματιστούν κάποιοι που θεωρούν μαγκιά να χτυπάς και να σκοτώνεις γυναίκες.

Ο σκοπός είναι ιερός. Αυτό που μας ενοχλεί είναι το τσουβάλιασμα όλων των ανδρών στην ίδια κατηγορία, ωστόσο αυτό είναι μια πάγια παθογένεια του 4ου φεμινιστικού κύματος.
Ζούμε σε μια οικονομία.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Άνδρες προς γυναίκες απολογούμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 21 Ιούλ 2021, 15:24

AlienWay έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 15:21
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 15:09
AlienWay έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 15:01


Νομίζω ότι αυτό συμβαίνει έτσι κι αλλιώς. Οι γυναίκες δολοφόνοι παίρνουν πιο μικρές ποινές.

Στη δύση το παρατηρούμε πιο έντονα.
Αρα λοιπόν το όλο ζήτημα δεν είναι φιλοσοφικό ή θέμα που αφορά προσωπικές απόψεις αλλά το όλο κίνημα επιδιώκει νομικά και αλλού είδους προνόμια :D
Πχ άλλο πράγμα το να δειρω ή σκοτώσω εγώ την γυναίκα μου και άλλο πράγμα (ελαφρύτερο σαν ποινή ) το να σκότωσει ή χτυπήσει εμένα ή γυναίκα μου
Ετσι κι αλλιώς ισχύουν αυτά.

Εγώ θεωρώ ότι το όλο κίνημα προσπαθεί απλώς να αναδείξει τη βία έναντι των γυναικών και να την "τρίψει στη μούρη" του συνόλου του αντρικού πληθυσμού, έτσι ώστε να παραδειγματιστούν κάποιοι που θεωρούν μαγκιά να χτυπάς και να σκοτώνεις γυναίκες.

Ο σκοπός είναι ιερός. Αυτό που μας ενοχλεί είναι το τσουβάλιασμα όλων των ανδρών στην ίδια κατηγορία, ωστόσο αυτό είναι μια πάγια παθογένεια του 4ου φεμινιστικού κύματος.
Οι γυναίκες ως ευάλωτη ομάδα θεωρούν ως κίνημα ότι θα πρέπει να έχουν ειδικά αντισταθμιστικά ωφελήματα και προνόμια και μερικά από αυτά αφορούν και νομικά ζητήματα στην έκδοση δικαστικών αποφάσεων
Εκεί εντάσσεται όλη αυτή ή φλυαρία για γυναικοκτονια και εμφυλη βία και τα συναφή :D

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Άνδρες προς γυναίκες απολογούμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 21 Ιούλ 2021, 15:26

Με απλά λόγια ζητούν ο φόνος μιας γυναίκας να θεωρείται στο δικαστήριο πιο ειδεχθές έγκλημα από τον φόνο ενός άνδρα και να τιμωρείται με πιο αυστηρές ποινές

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Άνδρες προς γυναίκες απολογούμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 21 Ιούλ 2021, 15:33

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 15:26
Με απλά λόγια ζητούν ο φόνος μιας γυναίκας να θεωρείται στο δικαστήριο πιο ειδεχθές έγκλημα από τον φόνο ενός άνδρα και να τιμωρείται με πιο αυστηρές ποινές
Ο φόνος με κινητρο το ότι είναι γυναίκα η άλλη, ως αποτέλεσμα μιας κουλτούρας που θεωρεί ότι η γυναίκα δεν έχει ίσα δικαιώματα με τον άντρα, πχ απειλές επειδή αποφάσισε να χωρίσει, εμφυλη βια κ ολα αυτά, ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Καλώς να γίνει μέχρι οι μισογυνηδες να βάλουν μυαλό κ να συμπεριφερονται σαν άνθρωποι στις κόρες, αδερφές, γκόμενες γυναίκες τους κτλ. Το ίδιο ισχύει κ για το φόνο με ρατσιστικά κίνητρα :g030:

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23094
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Άνδρες προς γυναίκες απολογούμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 21 Ιούλ 2021, 15:34

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 15:24
AlienWay έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 15:21
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 15:09


Αρα λοιπόν το όλο ζήτημα δεν είναι φιλοσοφικό ή θέμα που αφορά προσωπικές απόψεις αλλά το όλο κίνημα επιδιώκει νομικά και αλλού είδους προνόμια :D
Πχ άλλο πράγμα το να δειρω ή σκοτώσω εγώ την γυναίκα μου και άλλο πράγμα (ελαφρύτερο σαν ποινή ) το να σκότωσει ή χτυπήσει εμένα ή γυναίκα μου
Ετσι κι αλλιώς ισχύουν αυτά.

Εγώ θεωρώ ότι το όλο κίνημα προσπαθεί απλώς να αναδείξει τη βία έναντι των γυναικών και να την "τρίψει στη μούρη" του συνόλου του αντρικού πληθυσμού, έτσι ώστε να παραδειγματιστούν κάποιοι που θεωρούν μαγκιά να χτυπάς και να σκοτώνεις γυναίκες.

Ο σκοπός είναι ιερός. Αυτό που μας ενοχλεί είναι το τσουβάλιασμα όλων των ανδρών στην ίδια κατηγορία, ωστόσο αυτό είναι μια πάγια παθογένεια του 4ου φεμινιστικού κύματος.
Οι γυναίκες ως ευάλωτη ομάδα θεωρούν ως κίνημα ότι θα πρέπει να έχουν ειδικά αντισταθμιστικά ωφελήματα και προνόμια και μερικά από αυτά αφορούν και νομικά ζητήματα στην έκδοση δικαστικών αποφάσεων
Εκεί εντάσσεται όλη αυτή ή φλυαρία για γυναικοκτονια και εμφυλη βία και τα συναφή :D
Αυτό που τόνισα, θεωρώ ότι είναι στόχος του 4ου φεμινιστικού κύματος (έναν από τους δύο βασικούς, με τους οποίους διαφωνώ).

Οσον αφορά όμως τις γυναικοκτονίες, τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά. Αφενός οι γυναίκες που σκοτώνονται από τους συντρόφους τους είναι πολύ περισσότερες ως ποσοστό και αφετέρου, ΗΔΗ οι ποινές είναι ελαφρύτερες -σε γενικές γραμμές- για τα αντίστοιχα εγκλήματα που διαπράττουν οι γυναίκες.

Επομένως αυτή τη στιγμή έχουμε μια επικοινωνιακή διαχείριση που αποσκοπεί σε μια πιο υγιή αντρική παιδεία (έστω και μέσω της φοβέρας). Το πρόβλημα είναι ότι σε αυτή τη ροή πληροφορίας, δεν έχουν πρόσβαση αυτοί που βιαιοπραγούν, διότι αμφιβάλλω αν ξέρουν να χειρίζονται κάτι περισσότερο από το facebook και τα τσοντοσάιτ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AlienWay την 21 Ιούλ 2021, 15:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ζούμε σε μια οικονομία.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Άνδρες προς γυναίκες απολογούμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 21 Ιούλ 2021, 15:35

EKPLIKTIKOS έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 15:33
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 15:26
Με απλά λόγια ζητούν ο φόνος μιας γυναίκας να θεωρείται στο δικαστήριο πιο ειδεχθές έγκλημα από τον φόνο ενός άνδρα και να τιμωρείται με πιο αυστηρές ποινές
Ο φόνος με κινητρο το ότι είναι γυναίκα η άλλη, ως αποτέλεσμα μιας κουλτούρας που θεωρεί ότι η γυναίκα δεν έχει ίσα δικαιώματα με τον άντρα, πχ απειλές επειδή αποφάσισε να χωρίσει, εμφυλη βια κ ολα αυτά, ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Καλώς να γίνει μέχρι οι μισογυνηδες να βάλουν μυαλό κ να συμπεριφερονται σαν άνθρωποι στις κόρες, αδερφές, γκόμενες γυναίκες τους κτλ. Το ίδιο ισχύει κ για το φόνο με ρατσιστικά κίνητρα :g030:
Πάντως το θέμα είναι καθαρά νομικό δικαστικό και ο μόνος όρος για το τι είναι γυναικοκτονια θα πρέπει να μας απασχολεί μόνο εάν οριστεί νομικά και επηρεάζει δικαστικές αποφάσεις
Όλα τα υπόλοιπα είναι φιλοσοφικές καφενοβιες συζητήσεις

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Άνδρες προς γυναίκες απολογούμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 21 Ιούλ 2021, 15:37

AlienWay έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 15:34
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 15:24
AlienWay έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 15:21


Ετσι κι αλλιώς ισχύουν αυτά.

Εγώ θεωρώ ότι το όλο κίνημα προσπαθεί απλώς να αναδείξει τη βία έναντι των γυναικών και να την "τρίψει στη μούρη" του συνόλου του αντρικού πληθυσμού, έτσι ώστε να παραδειγματιστούν κάποιοι που θεωρούν μαγκιά να χτυπάς και να σκοτώνεις γυναίκες.

Ο σκοπός είναι ιερός. Αυτό που μας ενοχλεί είναι το τσουβάλιασμα όλων των ανδρών στην ίδια κατηγορία, ωστόσο αυτό είναι μια πάγια παθογένεια του 4ου φεμινιστικού κύματος.
Οι γυναίκες ως ευάλωτη ομάδα θεωρούν ως κίνημα ότι θα πρέπει να έχουν ειδικά αντισταθμιστικά ωφελήματα και προνόμια και μερικά από αυτά αφορούν και νομικά ζητήματα στην έκδοση δικαστικών αποφάσεων
Εκεί εντάσσεται όλη αυτή ή φλυαρία για γυναικοκτονια και εμφυλη βία και τα συναφή :D
Αυτό που τόνισα, θεωρώ ότι είναι στόχος του 4ου φεμινιστικού κύματος (έναν από τους δύο βασικούς, με τους οποίους διαφωνώ).

Οσον αφορά όμως τις γυναικοκτονίες, τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά. Αφενός οι γυναίκες που σκοτώνονται από τους συντρόφους τους είναι πολύ περισσότερες ως ποσοστό και αφετέρου, ΗΔΗ οι ποινές είναι ελαφρύτερες -σε γενικές γραμμές- για τα αντίστοιχα εγκλήματα που διαπράττουν οι γυναίκες.

Επομένως αυτή τη στιγμή έχουμε μια επικοινωνιακή διαχείριση που αποσκοπεί σε μια πιο υγιή αντρική παιδεία (έστω και μέσω της φοβέρας). Το πρόβλημα είναι ότι σε αυτή τη ροή πληροφορίας, δεν έχουν πρόσβαση αυτοί που βιαιοπραγούν, διότι αμφιβάλλω αν ξέρουν να χειρίζονται κάτι περισσότερο από το facebook και τα τσοντοσάιτ.
Το ερώτημα είναι απλό
Αν σκοτώσω εγώ την γυναίκα μου θα πρέπει να τιμωρηθω πιο αυστηρά από ότι ή γυναίκα μου εάν σκότωσει εμένα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών