Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 01 Αύγ 2021, 14:26

Αρχαία Κατσαρίδα έγραψε:
01 Αύγ 2021, 00:46
Oποιος γνωρίζει αρχαία ελληνικά, οποιος γνωρίζει λέω, όχι όποιος ξέρει το λύω λύεις λύει και το μολων λαβε, δεν μπορεί παρά να του αρέσουν τα γερμανικά, και πολύ μάλιστα, διότι έχουν τρομερές ομοιότητες με τα αρχαία ελληνικά στην ακριβολογία τους, στη λογική τους, στην εσωτερική τους λειτουργία και στο συντακτικό τους. Οπως έλεγε ο Χάιντεγκερ, πραγματικοί φιλόσοφοι μπορεί να είναι μόνο όσοι έχουν μητρική την Ελληνική ή την Γερμανική.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Η αντιπάθεια των νεοελλήνων για τη γερμανική δεν αποδεικνύει μόνο τον αθεράπευτο κομπλεξισμό τους για αυτήν την πανέμορφη χώρα της Κεντρικής Ευρώπης αλλά και την ανύπαρκτη σχέση τους με τη γλώσσα των αρχαίων Ελλήνων, των παππούδων τους, δήθεν.
Κι επρεπε να μπεις με διαφορετικο λογαριασμο για να μας το πεις;
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Antipnevma
Δημοσιεύσεις: 1420
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2020, 12:11

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antipnevma » 01 Αύγ 2021, 14:29

Thor έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:26
Αρχαία Κατσαρίδα έγραψε:
01 Αύγ 2021, 00:46
Oποιος γνωρίζει αρχαία ελληνικά, οποιος γνωρίζει λέω, όχι όποιος ξέρει το λύω λύεις λύει και το μολων λαβε, δεν μπορεί παρά να του αρέσουν τα γερμανικά, και πολύ μάλιστα, διότι έχουν τρομερές ομοιότητες με τα αρχαία ελληνικά στην ακριβολογία τους, στη λογική τους, στην εσωτερική τους λειτουργία και στο συντακτικό τους. Οπως έλεγε ο Χάιντεγκερ, πραγματικοί φιλόσοφοι μπορεί να είναι μόνο όσοι έχουν μητρική την Ελληνική ή την Γερμανική.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Η αντιπάθεια των νεοελλήνων για τη γερμανική δεν αποδεικνύει μόνο τον αθεράπευτο κομπλεξισμό τους για αυτήν την πανέμορφη χώρα της Κεντρικής Ευρώπης αλλά και την ανύπαρκτη σχέση τους με τη γλώσσα των αρχαίων Ελλήνων, των παππούδων τους, δήθεν.
Κι επρεπε να μπεις με διαφορετικο λογαριασμο για να μας το πεις;
Σιγά μην έλεγα εγώ την μαλάκια του Χάιντεγκερ ότι πραγματικοί φιλόσοφοι μπορούν να είναι μόνο όσοι έχουν μητρική την ελληνική ή την γερμανική - αν όντως το είπε. Άλλωστε εγώ δεν έχω σε καμία εκτίμηση την φιλοσοφία.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 01 Αύγ 2021, 14:33

Antipnevma έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:29
Thor έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:26
Αρχαία Κατσαρίδα έγραψε:
01 Αύγ 2021, 00:46
Oποιος γνωρίζει αρχαία ελληνικά, οποιος γνωρίζει λέω, όχι όποιος ξέρει το λύω λύεις λύει και το μολων λαβε, δεν μπορεί παρά να του αρέσουν τα γερμανικά, και πολύ μάλιστα, διότι έχουν τρομερές ομοιότητες με τα αρχαία ελληνικά στην ακριβολογία τους, στη λογική τους, στην εσωτερική τους λειτουργία και στο συντακτικό τους. Οπως έλεγε ο Χάιντεγκερ, πραγματικοί φιλόσοφοι μπορεί να είναι μόνο όσοι έχουν μητρική την Ελληνική ή την Γερμανική.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Η αντιπάθεια των νεοελλήνων για τη γερμανική δεν αποδεικνύει μόνο τον αθεράπευτο κομπλεξισμό τους για αυτήν την πανέμορφη χώρα της Κεντρικής Ευρώπης αλλά και την ανύπαρκτη σχέση τους με τη γλώσσα των αρχαίων Ελλήνων, των παππούδων τους, δήθεν.
Κι επρεπε να μπεις με διαφορετικο λογαριασμο για να μας το πεις;
Σιγά μην έλεγα εγώ την μαλάκια του Χάιντεγκερ ότι πραγματικοί φιλόσοφοι μπορούν να είναι μόνο όσοι έχουν μητρική την ελληνική ή την γερμανική - αν όντως το είπε. Άλλωστε εγώ δεν έχω σε καμία εκτίμηση την φιλοσοφία.
Καλα,νομιζεις οτι ειμαστε παιδακια ολοι εδω μεσα;
Τοσο εξυπνος νομιζεις οτι εισαι και θα μας δουλεψεις ολους;
Ξεκαβαλα,μη σου καρφωθει και δε βγαινει.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Αύγ 2021, 14:40

foscilis έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 16:09
Συμφωνω γιατί χθες είδα εκείνο εκεί με τη βρικολακίνα στην αεροπειρατεία και στα σημεία που μιλάγανε γερμανικά ήταν πιο τρομαχτικό από τα αγγλικά.

Συν ότι έχει αρχίσει τις τσιγκουνιές το Netflix και είχε αγγλικούς υπότιτλους μόνο όταν οι τύποι μίλαγαν γερμανικά. Οι κουφοί αγγλόφωνοι και όσοι δεν καταλαβαίνουμε τι λέει ο σκωτσέζος γέρος μες στη χιονοθύελλα να πάμε να γαμηθούμε, έτσι κύριε Netflix?
Θες να μου πεις ότι το Netflix δεν έχει υπότιτλους για άτομα με ακουστικές αναπηρίες;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Αύγ 2021, 14:49

Antipnevma έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 16:57
Σοβαρά τώρα το Γιαβρόγλου, το Πουλόπουλος και το Μητσοτάκης τα βρίσκετε εύηχα ενώ το Krombacher ή Steffens ή Neuer είναι ξεράσματα; Έλα να σοβαρευτούμε λίγο που είναι εύηχη γλώσσα η νεοελληνική.
Εννοείται πως είναι πιο εύηχη. Έχει σαφώς καλύτερη ισορροπία φωνηέντων-συμφώνων και η εξέλιξή της έχει απομειώσει φωνητικές δυσκολίες όπως δύσκολους συμφωνικούς συνδυασμούς και χασμωδίες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Αύγ 2021, 14:58

gassim έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 17:03
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 16:37
Thor έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 16:23


Αν ο κοσμος αποτελουταν μονο απο καλλιτεχνες,τα γερμανικα δε θα υπηρχαν ουτε ως ιδεα.
Ξεχνάς τους Γερμανούς φιλοσόφους.
Και τους Γερμανούς καλλιτέχνες
You are missing the point. Αυτοί αναγκαστικά δούλεψαν με ό,τι είχαν. Η ιδέα του Θωρ ήταν ότι αν ο κόσμος είχε μόνο καλλιτέχνες, τα γερμανικά δεν θα έφταναν ποτέ να υπάρξουν.

Βέβαια αυτό προϋποθέτει ότι οι καλλιτέχνες δεν θα επέλεγαν ποτέ να φτιάξουν άσχημες αθλιότητες, το οποίο ήταν αλήθεια μέχρι τον 20ο αιώνα, αλλά πλέον δεν ισχύει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Αρχαία Κατσαρίδα
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 01 Αύγ 2021, 00:32
Phorum.gr user: Aρχαία Κατσαρίδα

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχαία Κατσαρίδα » 01 Αύγ 2021, 15:00

Η ινδική ως επίσημη γλώσσα ανατολικά του Καυκάσου και η γερμανική ως επίσημη γλώσσα δυτικά του Καυκάσου κλάδου θα ήταν μια σωστή και ιστορικά δίκαιη λύση για την καλύτερη αλληλοκαταληψία του Indogermanic/Ινδοευρωπαϊκού κόσμου μας.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Αύγ 2021, 15:01

Thor έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:33
Antipnevma έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:29
Thor έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:26


Κι επρεπε να μπεις με διαφορετικο λογαριασμο για να μας το πεις;
Σιγά μην έλεγα εγώ την μαλάκια του Χάιντεγκερ ότι πραγματικοί φιλόσοφοι μπορούν να είναι μόνο όσοι έχουν μητρική την ελληνική ή την γερμανική - αν όντως το είπε. Άλλωστε εγώ δεν έχω σε καμία εκτίμηση την φιλοσοφία.
Καλα,νομιζεις οτι ειμαστε παιδακια ολοι εδω μεσα;
Τοσο εξυπνος νομιζεις οτι εισαι και θα μας δουλεψεις ολους;
Ξεκαβαλα,μη σου καρφωθει και δε βγαινει.
Επιπροσθέτως, αυτό που είπε με τον άλλον του λογαριασμό είναι παπαριά. Τα γερμανικά ομοιάζουν σε γραμματική και συντακτικό με τα αρχαία ελληνικά όσο η μέση ΙΕ γλώσσα, όπως τα γαλλικά. Την μεγαλύτερη ομοιότητα συνεχίζει να την έχει η ΚΝΕ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Antipnevma
Δημοσιεύσεις: 1420
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2020, 12:11

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antipnevma » 01 Αύγ 2021, 15:03

Έχουμε βγει εκτός θέματος. Το θέμα δεν είναι τι πιστεύει ο καθένας για την γερμανική είτε θετικό είτε αρνητικό αλλά ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή για μια κοινή γλώσσα εντός ΕΕ, μια ανάγκη που θα γινόταν επιτακτική αν πηγαίναμε ομοσπονδοποίηση.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Αύγ 2021, 15:06

foscilis έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 17:22
Thor έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 17:16
Antipnevma έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 17:14
η ελληνική γλώσσα είναι πολύ οριεντάλ για Ευρώπη, πολύ ντεμοντέ ρε παιδί μου. Όλο ταβάνια, ντουλάπια, λούκια, σορβάδες, σοβάδες, τσέπες, χάπια, μπουζούκια, μπούτια, μπαρμούτια και δεν συμμαζεύεται είναι.
Toτε να πεις στους υπολοιπους ευρωπαιους να αφαιρεσουν τις ελληνικες λεξεις απ'το λεξιλογιο τους.
Αυτές που έχεις υπόψη σου είναι τόσο ελληνικές όσο το όνομα Thor γερμανικό.

Ελληνικές-ελληνικές δανεισμένες ή πλασμένεςαπό τη δικιά μας γλώσσα και όχι από κάποια αρχαία γλώσσα της ελληνικής οικογένειας είναι οι ακόλουθες:
-malaka
-suvlaki
-baclava
-kolotumba
-uzo
-Yanni
Αν ίσχυε αυτή η παπαριά που λες για τις γλώσσες, το αγγλικό λεξιλόγιο θα ήταν 100 λέξεις. Και σε προκαλώ να βρεις έστω 10 απ' αυτές.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Antipnevma
Δημοσιεύσεις: 1420
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2020, 12:11

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antipnevma » 01 Αύγ 2021, 15:09

hellegennes έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:01
Thor έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:33
Antipnevma έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:29


Σιγά μην έλεγα εγώ την μαλάκια του Χάιντεγκερ ότι πραγματικοί φιλόσοφοι μπορούν να είναι μόνο όσοι έχουν μητρική την ελληνική ή την γερμανική - αν όντως το είπε. Άλλωστε εγώ δεν έχω σε καμία εκτίμηση την φιλοσοφία.
Καλα,νομιζεις οτι ειμαστε παιδακια ολοι εδω μεσα;
Τοσο εξυπνος νομιζεις οτι εισαι και θα μας δουλεψεις ολους;
Ξεκαβαλα,μη σου καρφωθει και δε βγαινει.
Επιπροσθέτως, αυτό που είπε με τον άλλον του λογαριασμό είναι παπαριά. Τα γερμανικά ομοιάζουν σε γραμματική και συντακτικό με τα αρχαία ελληνικά όσο η μέση ΙΕ γλώσσα, όπως τα γαλλικά. Την μεγαλύτερη ομοιότητα συνεχίζει να την έχει η ΚΝΕ.
Δεν είναι δικός μου λογαριασμός, πότε δεν είχα άλλον εκτός από τον Antigeist. Ούτε εγώ πιστεύω ότι μοιάζουν απαραίτητα με τα αρχαία ελληνικά. Ωστόσο όσον αφορά την πλοκή των κύριων και δευτερευουσών προτάσεων θυμίζει τις κλασικές γλώσσες όπως έχει επισημάνει ο Κονδύλης. Εκτιμούσε πχ ότι καμία άλλη γλώσσα από αυτές που γνώριζε δεν θα μπορούσε να αποδόσει υφολογικά καλύτερα των Θουκυδίδη.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Αύγ 2021, 15:11

Όταν λέμε ότι δυο γλώσσες είναι συντακτικά παρόμοιες, θα πρέπει όλη τους η δομή να είναι παρόμοια, όχι ένα από τα 400 χαρακτηριστικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21049
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 01 Αύγ 2021, 15:14

Ούτε το AFD δεν κάνει τέτοιες προτάσεις.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21049
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 01 Αύγ 2021, 15:14

Thor έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:26
Αρχαία Κατσαρίδα έγραψε:
01 Αύγ 2021, 00:46
Oποιος γνωρίζει αρχαία ελληνικά, οποιος γνωρίζει λέω, όχι όποιος ξέρει το λύω λύεις λύει και το μολων λαβε, δεν μπορεί παρά να του αρέσουν τα γερμανικά, και πολύ μάλιστα, διότι έχουν τρομερές ομοιότητες με τα αρχαία ελληνικά στην ακριβολογία τους, στη λογική τους, στην εσωτερική τους λειτουργία και στο συντακτικό τους. Οπως έλεγε ο Χάιντεγκερ, πραγματικοί φιλόσοφοι μπορεί να είναι μόνο όσοι έχουν μητρική την Ελληνική ή την Γερμανική.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Η αντιπάθεια των νεοελλήνων για τη γερμανική δεν αποδεικνύει μόνο τον αθεράπευτο κομπλεξισμό τους για αυτήν την πανέμορφη χώρα της Κεντρικής Ευρώπης αλλά και την ανύπαρκτη σχέση τους με τη γλώσσα των αρχαίων Ελλήνων, των παππούδων τους, δήθεν.
Κι επρεπε να μπεις με διαφορετικο λογαριασμο για να μας το πεις;
:lol:

Αρχαία Κατσαρίδα
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 01 Αύγ 2021, 00:32
Phorum.gr user: Aρχαία Κατσαρίδα

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχαία Κατσαρίδα » 01 Αύγ 2021, 15:16

Antipnevma έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:03
Έχουμε βγει εκτός θέματος. Το θέμα δεν είναι τι πιστεύει ο καθένας για την γερμανική είτε θετικό είτε αρνητικό αλλά ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή για μια κοινή γλώσσα εντός ΕΕ, μια ανάγκη που θα γινόταν επιτακτική αν πηγαίναμε ομοσπονδοποίηση.
Θα ήταν καλό για τους μη Γερμανούς γιατί έτσι θα υπήρχε μεγάλη πιθανότητα να εκπολιτιστούν με το να έχουν την ευκαιρία να διαβάσουν στο πρωτότυπο γερμανικό την αφρόκρεμα της ανθρώπινης λογοτεχνίας, διανόησης, ποίησης και φιλοσοφίας. Σκέφτείτε ο μέσος Έλληνας αντί να διαβάζει μόνο προφητείες του Αγίου Παϊσίου και συνταγές του Άκη Πετρετζίκη να έχει τη δυνατότητα έστω κατά τύχη να πέσει σε ποίηση του Xαιλντερλιν ή τον Ζαρατούστρα από το πανέμορφο πρωτότυπο. Αλλά για την ίδια τη γερμανική θα ήταν κακό. Θα έχανε την καθαρότητα της όπως την έχασε και η αρχαία ελληνική όταν κάθε βάρβαρος άρχισε να ελληνοφωνεί.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αρχαία Κατσαρίδα την 01 Αύγ 2021, 15:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών