Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8860
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 30 Σεπ 2021, 13:16

George_V έγραψε:
30 Σεπ 2021, 13:13
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
30 Σεπ 2021, 11:03
Τα Γερμανικά είναι υπέροχη γλώσσα. Η γλώσσα της λογικής. Μακάρι κάποτε όλοι να τα μιλάμε. Μα τα Γαλλικά είναι ακόμα καλύτερη. Η γλώσσα του έρωτα.
Oταν ρώτησαν τον Αυτοκράτορα Κάρολο Ε' πόσες γλώσσες μιλάει αυτός τους απάντησε το εξης:

"Μιλάω Ισπανικά στο Θεό, Ιταλικά στις γυναίκες, Γαλλικά στους άνδρες και Γερμανικά στο άλογο μου".
Μιλάει ιταλικά στις γυναίκες επειδή τις θεωρεί ανόητες, και πιστεύει ότι χρειάζονται και χειρονομίες για να τον καταλάβουν, να υποθέσω.

Παρεμπιπτόντως, γλώσσα της λογικής και της ακρίβειας είναι προφανώς τα αγγλικά.
Z

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27080
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 30 Σεπ 2021, 13:44

Καραμελίτσα έγραψε:
30 Σεπ 2021, 13:16
George_V έγραψε:
30 Σεπ 2021, 13:13
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
30 Σεπ 2021, 11:03
Τα Γερμανικά είναι υπέροχη γλώσσα. Η γλώσσα της λογικής. Μακάρι κάποτε όλοι να τα μιλάμε. Μα τα Γαλλικά είναι ακόμα καλύτερη. Η γλώσσα του έρωτα.
Oταν ρώτησαν τον Αυτοκράτορα Κάρολο Ε' πόσες γλώσσες μιλάει αυτός τους απάντησε το εξης:

"Μιλάω Ισπανικά στο Θεό, Ιταλικά στις γυναίκες, Γαλλικά στους άνδρες και Γερμανικά στο άλογο μου".
Μιλάει ιταλικά στις γυναίκες επειδή τις θεωρεί ανόητες, και πιστεύει ότι χρειάζονται και χειρονομίες για να τον καταλάβουν, να υποθέσω.

Παρεμπιπτόντως, γλώσσα της λογικής και της ακρίβειας είναι προφανώς τα αγγλικά.
Βασικά όχι...

Μιλάει στο Θεό Ισπανικά λόγω του ότι ήταν η μητρική του γλώσσα αλλά και η γλώσσα της Ισπανικής Ιεράς Εξέτασης.

Μιλάει στις γυναίκες Ιταλικά γιατί τον 16ο αιώνα η γλώσσα αυτή θεωρούνταν αρκούντως ερωτική λόγω ποιημάτων, σονετων κτλ.

Μιλάει στους άνδρες Γαλλικα γιατί αυτή είναι η γλώσσα της διπλωματιας

Και τέλος μιλάει στο άλογο του Γερμανικά σε μια αλληγορία της Αυτοκρατορίας και του λαού που συμβολίζει το άλογο του. Οι υπήκοοι του ήταν κατά βάσιν Γερμανοί.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Σεπ 2021, 13:44

Καραμελίτσα έγραψε:
30 Σεπ 2021, 13:16
Μιλάει ιταλικά στις γυναίκες επειδή τις θεωρεί ανόητες, και πιστεύει ότι χρειάζονται και χειρονομίες για να τον καταλάβουν, να υποθέσω.
Τι να κάνεις. Πρέπει να προσαρμόζεσαι ανάλογα με τον συνομιλητή σου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27080
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 30 Σεπ 2021, 13:46

hellegennes έγραψε:
30 Σεπ 2021, 13:44
Καραμελίτσα έγραψε:
30 Σεπ 2021, 13:16
Μιλάει ιταλικά στις γυναίκες επειδή τις θεωρεί ανόητες, και πιστεύει ότι χρειάζονται και χειρονομίες για να τον καταλάβουν, να υποθέσω.
Τι να κάνεις. Πρέπει να προσαρμόζεσαι ανάλογα με τον συνομιλητή σου.
Για αυτό έπρεπε να της το κανω πενηνταρακια για να καταλάβει τι εννοούσε ο Κάρολος Ε'. :003:
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Antipnevma
Δημοσιεύσεις: 1420
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2020, 12:11

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antipnevma » 30 Σεπ 2021, 13:48

hellegennes έγραψε:
30 Σεπ 2021, 12:43
foscilis έγραψε:
30 Σεπ 2021, 10:59
Το βασικό λεξιλόγιο δεν είναι κάτι το αυστηρά ορισμένο. Αν περιοριστείς π.χ. στις 100 πιο συχνά χρησιμοποιούμενες αφηρημένες λέξεις (συμπεριλαμβανομένων προθέσεων, συνδέσμων, βοηθητικών ρημάτων κλπ) όντως έχει 0% δάνεια, κάτι που ισχύει σχεδόν για κάθε γλώσσα. (έπεσε βέβαια λίγη σκουπίτσα στα Ελληνικά γιατί ακόμα και βασικές συγγενικές σχέσεις εκφράζονταν με ξένα δάνεια π.χ. "μπάρμπας").

Όμως στην καθημερινή χρήση όλοι λένε "το ταβάνι", κανείς δε λέει "αυτό που βρίσκεται από πάνω μου εκεί που είμαι τώρα" δείχνοντας, εκτός αν έχει περάσει εγκεφαλικό ή αν θέλει να εξηγήσει σε ένα μωρό ή σε έναν ξένο τι σημαίνει η λέξη "ταβάνι".

Αν λοιπόν ορίσουμε το βασικό λεξιλόγιο σαν λέξεις που πρέπει να ξέρεις γιατί αποκλείεται να μη χρειαστεί να τις χρησιμοποιήσεις μιλώντας Ελληνικά για μια μέρα", αμέσως ήδη από την καθημερινότητα ενός δίχρονου πέφτεις στο "ρούχο", το "κοτσάνι", το "γιαούρτι", τη "ρόδα", τη "μπάλα", το "βιβλίο" (με το οποίο συνήθως οι Έλληνες αναφέρονται σε οποιοδήποτε γραμμένο ή ζωγραφισμένο χάρτινο ή χαρτονένιο πράγμα με πάνω από ένα φύλλο γιατί από κανονικά βιβλία άνετα ζουν ενενήντα χρόνια χωρίς να διαβάσουν ούτε ένα) κλπ
Αν βάλεις στο βασικό λεξιλόγιο 10.000 λέξεις, ναι, υπάρχουν δάνεια. Βέβαια στις περισσότερες -αν όχι όλες- ευρωπαϊκές γλώσσες υπάρχουν περισσότερα δάνεια σ' αυτό το εύρος. Γενικά η ελληνική έχει πολύ μικρό αριθμό δανείων. Σαφώς αυτό δεν ίσχυε τον 18ο αιώνα, αλλά δεν μιλάμε ελληνικά του 18ου αιώνα ούτε η αναφορά του πωστονλένε είχε να κάνει με παρελθοντική βερζιόν της ελληνικής.

Επίσης σε ένα επίσημο ελληνικό έγγραφο (κρατικά έγγραφα, νόμοι, κτλ) το πιο πιθανό είναι να υπάρχουν 0 δάνεια σε κείμενα χιλιάδων λέξεων, ενώ ας πούμε στα αγγλικά η πλειονότητα των λέξεων θα είναι δάνεια (κυρίως λατινικά αλλά και αρκετά ελληνικά).
Το βασικό λεξιλόγιο είναι όλες οι απλές λέξεις της καθημερινότητας που ξέρει ένα παιδί του δημοτικού και σίγουρα δεν είναι 10.000. Ξένες λέξεις όπως τουφέκι, μπάλα, καραμπίνα, καραμέλα, τσίχλα, γόμα κτλ. είναι γνωστές σε κάθε πρωτάκι και ως εκ τούτου μόνο ως βασικό λεξιλόγιο μπορεί να τις δει κανείς.

Επιπλέον η επιστήμη της γλωσσολογίας μας έχει αποκαλύψει τον έντονα υβριδικό χαρακτήρα του ελληνικού λεξιλογίου. Ενώ λέξεις όπως άρμα, ήλιος, άνεμος, λύκος, βόδι, δέντρο κτλ. έχουν ΙΕ ετυμολογία η ελληνική είναι κατάμεστη από δάνεια που άφησε μια γλώσσα που ομιλούνταν στον χώρο πριν την έλευση της ΙΕ εκείνης ποικιλίας που εξελίχθηκε στην ελληνική. Λέξεις όπως θάλασσα, νησί, γη, γκρεμός, ελιά δεν είναι ΙΕ προέλευσης και αναγκαστικά πρέπει να θεωρηθούν δάνεια.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8860
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 30 Σεπ 2021, 13:53

George_V έγραψε:
30 Σεπ 2021, 13:46
hellegennes έγραψε:
30 Σεπ 2021, 13:44
Καραμελίτσα έγραψε:
30 Σεπ 2021, 13:16
Μιλάει ιταλικά στις γυναίκες επειδή τις θεωρεί ανόητες, και πιστεύει ότι χρειάζονται και χειρονομίες για να τον καταλάβουν, να υποθέσω.
Τι να κάνεις. Πρέπει να προσαρμόζεσαι ανάλογα με τον συνομιλητή σου.
Για αυτό έπρεπε να της το κανω πενηνταρακια για να καταλάβει τι εννοούσε ο Κάρολος Ε'. :003:
Një derr seksist do të jetë gjithmonë një derr seksist
Z

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27080
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 30 Σεπ 2021, 13:57

Καραμελίτσα έγραψε:
30 Σεπ 2021, 13:53
George_V έγραψε:
30 Σεπ 2021, 13:46
hellegennes έγραψε:
30 Σεπ 2021, 13:44


Τι να κάνεις. Πρέπει να προσαρμόζεσαι ανάλογα με τον συνομιλητή σου.
Για αυτό έπρεπε να της το κανω πενηνταρακια για να καταλάβει τι εννοούσε ο Κάρολος Ε'. :003:
Një derr seksist do të jetë gjithmonë një derr seksist
Δεν ομιλώ Αρβανιτικα σόρυ.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Σεπ 2021, 14:05

Antipnevma έγραψε:
30 Σεπ 2021, 13:48
Λέξεις όπως θάλασσα, νησί, γη, γκρεμός, ελιά δεν είναι ΙΕ προέλευσης και αναγκαστικά πρέπει να θεωρηθούν δάνεια.
:fp:
Antipnevma έγραψε:
30 Σεπ 2021, 13:48
Το βασικό λεξιλόγιο είναι όλες οι απλές λέξεις της καθημερινότητας που ξέρει ένα παιδί του δημοτικού και σίγουρα δεν είναι 10.000.
Όχι, είναι παραπάνω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8860
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 30 Σεπ 2021, 14:09

George_V έγραψε:
30 Σεπ 2021, 13:57
Καραμελίτσα έγραψε:
30 Σεπ 2021, 13:53
George_V έγραψε:
30 Σεπ 2021, 13:46


Για αυτό έπρεπε να της το κανω πενηνταρακια για να καταλάβει τι εννοούσε ο Κάρολος Ε'. :003:
Një derr seksist do të jetë gjithmonë një derr seksist
Δεν ομιλώ Αρβανιτικα σόρυ.
Κρίμα. Αυτή είναι η γλώσσα με την οποία μιλάω εγώ στους σεξιστές.
Z

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27080
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 30 Σεπ 2021, 14:10

Καραμελίτσα έγραψε:
30 Σεπ 2021, 14:09
George_V έγραψε:
30 Σεπ 2021, 13:57
Καραμελίτσα έγραψε:
30 Σεπ 2021, 13:53


Një derr seksist do të jetë gjithmonë një derr seksist
Δεν ομιλώ Αρβανιτικα σόρυ.
Κρίμα. Αυτή είναι η γλώσσα με την οποία μιλάω εγώ στους σεξιστές.
Μητρική?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Σεπ 2021, 14:15

Καραμελίτσα έγραψε:
30 Σεπ 2021, 14:09
George_V έγραψε:
30 Σεπ 2021, 13:57
Καραμελίτσα έγραψε:
30 Σεπ 2021, 13:53


Një derr seksist do të jetë gjithmonë një derr seksist
Δεν ομιλώ Αρβανιτικα σόρυ.
Κρίμα. Αυτή είναι η γλώσσα με την οποία μιλάω εγώ στους σεξιστές.
Επειδή θεωρείς ότι υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα οι σεξιστές να μιλάνε αλβανικά; Προσπαθείς να πεις κάτι μ' αυτό;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 30 Σεπ 2021, 14:25

Thor έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:58
Αρχαία Κατσαρίδα έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:51
Thor έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:44
Επιπεδο σκεψης κατω του μηδενος.
Ακόμα και η άγκελα παίζει να ήταν στα νιάτα της ομορφότερη από την κρεμλίδου που στοιχειώνει τις φαντασιώσεις των ελληνοπαίδων. Η διαφορά είναι ότι στα 70's κανείς γερμανόπαις δεν χαράμισε ούτε στάλα γενετικού υλικού για να φαντασιωθεί την Άγκελα. Δεν καταλαβαίνεις ότι υπάρχει χαώδης ποιοτικη και αισθητική διαφορά μεταξύ των δύο χωρών;
Ποια ειναι αυτη η Κρεμλιδου που την εχεις κανει σημαια;
Δεν σου κατσε και εχεις στραβωσει με τη παρτη της;
Ασ'το πουλακι να παρει μια ανασα.
Ούτε εγώ το είχα υπόψιν μου το συγκεκριμένο πιπίνι.
Πάλι καλά που έχουμε και το Χεήρ και μαθαίνουμε και τπτ να λες, θα το μάθαινες εσύ (και εγώ εδώ που τα λέμε) αν δεν τον έκανε λάστιχο νομίζεις;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8978
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 30 Σεπ 2021, 14:51

κανένας άλλος λαός δεν έχει νευρωμένους μονοάξονες με εικοστό τέταρτο πολυακόρεστο που οταν το παίρνεις έτοιμο
η νευροαξονική ταλάντωση του εγκεφάλου αυξάνει 1000/sec επαναφορτίσεις ενώ οταν είναι δομημένο στον οργανισμό πέφτει στις 200/sec :8)
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 30 Σεπ 2021, 15:19

sys3x έγραψε:
30 Σεπ 2021, 14:25
Thor έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:58
Αρχαία Κατσαρίδα έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:51


Ακόμα και η άγκελα παίζει να ήταν στα νιάτα της ομορφότερη από την κρεμλίδου που στοιχειώνει τις φαντασιώσεις των ελληνοπαίδων. Η διαφορά είναι ότι στα 70's κανείς γερμανόπαις δεν χαράμισε ούτε στάλα γενετικού υλικού για να φαντασιωθεί την Άγκελα. Δεν καταλαβαίνεις ότι υπάρχει χαώδης ποιοτικη και αισθητική διαφορά μεταξύ των δύο χωρών;
Ποια ειναι αυτη η Κρεμλιδου που την εχεις κανει σημαια;
Δεν σου κατσε και εχεις στραβωσει με τη παρτη της;
Ασ'το πουλακι να παρει μια ανασα.
Ούτε εγώ το είχα υπόψιν μου το συγκεκριμένο πιπίνι.
Πάλι καλά που έχουμε και το Χεήρ και μαθαίνουμε και τπτ να λες, θα το μάθαινες εσύ (και εγώ εδώ που τα λέμε) αν δεν τον έκανε λάστιχο νομίζεις;
Ο Γιωργης μαλλον πρεπει να εχει φαει απορριψη απο κανεναν Ελληνα παιδαρα εκει στη Γερμανια κι εχει
σκαλωμα με ο,τι εχει σχεση με την Ελλαδα.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8860
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Υπέρ της γερμανικής ως μόνης επίσημης γλώσσας όλων των μελών της ένωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 30 Σεπ 2021, 15:28

hellegennes έγραψε:
30 Σεπ 2021, 14:15
Καραμελίτσα έγραψε:
30 Σεπ 2021, 14:09
George_V έγραψε:
30 Σεπ 2021, 13:57


Δεν ομιλώ Αρβανιτικα σόρυ.
Κρίμα. Αυτή είναι η γλώσσα με την οποία μιλάω εγώ στους σεξιστές.
Επειδή θεωρείς ότι υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα οι σεξιστές να μιλάνε αλβανικά; Προσπαθείς να πεις κάτι μ' αυτό;
Εξαιρώντας κάποιες περιοχές της δυτικής Ελλάδας που μιλάνε Ελληνικά με διασκεδαστική προφορά, θα μπορούσε να ισχύει, δεν ξέρω. Απλά προσπάθησα να ανταγωνιστών τον γεροΚάρολο.
Z

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών