Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 31 Ιούλ 2021, 11:46

AlienWay έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 11:40
Naida έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 11:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 11:01


Δεν εννοώ να το λένε για πλακίτσα στη φίλη τους ή στην παρέα.

Εννοώ να μπορούν να το υποστηρίξουν σε κοινωνικό/θεσμικό πλαίσιο.

Γιατί σε κάποιες άλλες χώρες, σαφώς και μπορούν να το κάνουν.

Κι εδώ είναι η βασική διαφορά.
Τι εννοείς μπορούν να το υποστηρίξουν σε θεσμικό πλαισιο; Δολοφονημενες συντρόφους γυναίκες βλέπω και εδώ. Για αυτό ρωτάω.
Καλημέρα σεξίκα. Εχω να πω σε αυτό που λέτε ότι η σύγχρονη εποχή παρέχει τα εργαλεία, ώστε να μην ανήκει ο ένας σύντροφος στον άλλο. Τα εργαλεία είναι παρόντα, αρκεί να θέλουμε να τα δούμε και να μην υιοθετούμε παραδοσιακούς ρόλους.
Καλημέρα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23094
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 31 Ιούλ 2021, 11:51

Η ζήλεια για παράδειγμα, είναι ένα συναίσθημα που ωθεί τους συντρόφους στο να ανήκει ο ένας στον άλλο.

Θέλει η δικιά μου να γ@μηθεί με άλλους; Ας γ@μηθεί. Αν με θελήσει, εδώ θα είμαι και θα την περιμένω.

Και με τις φιλενάδες της ας βγαίνει, για να λένε τα δικά τους.

Αρκεί βέβαια να έχω κι εγώ το δικαίωμα να τα κάνω αυτά.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 31 Ιούλ 2021, 11:58

Naida έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 10:45


Καμία σχέση. Αλλο η ζήλεια και η κτητικοτητα της ανασφάλειας και άλλο η κτητικοτητα γιατί είμαι άντρας και μου ανήκει η γυναίκα.
η κτητικοτητα "ειμαι γυναικα και μου ανηκει ο αντρας" ειναι διαφορετικη; και αυτη ενιοτε βιτριολιαζει απο ζηλια...
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 31 Ιούλ 2021, 12:01

AlienWay έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 11:51
Η ζήλεια για παράδειγμα, είναι ένα συναίσθημα που ωθεί τους συντρόφους στο να ανήκει ο ένας στον άλλο.

Θέλει η δικιά μου να γ@μηθεί με άλλους; Ας γ@μηθεί. Αν με θελήσει, εδώ θα είμαι και θα την περιμένω.

Και με τις φιλενάδες της ας βγαίνει, για να λένε τα δικά τους.

Αρκεί βέβαια να έχω κι εγώ το δικαίωμα να τα κάνω αυτά.
Φυσικά, αν έχεις τέτοιου είδους σχέση αυτά θα ισχύουν. Αν έχεις σχέση τύπου μονογαμική δε μπορεί ο άλλος να πηδαει αβέρτα και να θεωρούμαι εγώ κτητική επειδή θα τον πάρει ο διάολος όταν το μάθω.
Ασέβαστος έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 11:58
Naida έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 10:45


Καμία σχέση. Αλλο η ζήλεια και η κτητικοτητα της ανασφάλειας και άλλο η κτητικοτητα γιατί είμαι άντρας και μου ανήκει η γυναίκα.
η κτητικοτητα "ειμαι γυναικα και μου ανηκει ο αντρας" ειναι διαφορετικη; και αυτη ενιοτε βιτριολιαζει απο ζηλια...
Μα δεν είπε κάποιος ότι η κτητικοτητα είναι προνόμιο των αντρών. Και σαφώς μπορεί να φτάσει σε έγκλημα μια γυναίκα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 31 Ιούλ 2021, 12:04

Naida έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 11:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 11:01
Naida έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 10:53


Πολλοί. Απλά δεν σημαίνει για όλους το ίδιο.
Δεν εννοώ να το λένε για πλακίτσα στη φίλη τους ή στην παρέα.

Εννοώ να μπορούν να το υποστηρίξουν σε κοινωνικό/θεσμικό πλαίσιο.

Γιατί σε κάποιες άλλες χώρες, σαφώς και μπορούν να το κάνουν.

Κι εδώ είναι η βασική διαφορά.
Τι εννοείς μπορούν να το υποστηρίξουν σε θεσμικό πλαισιο; Δολοφονημενες συντρόφους γυναίκες βλέπω και εδώ. Για αυτό ρωτάω.
Θεωρείς ότι κάποιος Έλληνας μπορεί να ισχυρισθεί στα σοβαρά ότι η γυναίκα του είναι ιδιοκτησία του και ότι έχει δικαίωμα ζωής και θανάτου πάνω της, είτε σε κάποια συζήτηση είτε στο δικαστήριο;

Γιατί σε κάποιες χώρες μπορούν. Και ναι, σ´αυτές τις περιπτώσεις, σαφώς και μπορούμε να αναφερόμαστε σε γυναικοκτονία.
Η υπερβολική διεύρυνση των εννοιών, απλώς θολώνει το τοπίο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 31 Ιούλ 2021, 12:25

ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 12:04
Naida έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 11:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 11:01


Δεν εννοώ να το λένε για πλακίτσα στη φίλη τους ή στην παρέα.

Εννοώ να μπορούν να το υποστηρίξουν σε κοινωνικό/θεσμικό πλαίσιο.

Γιατί σε κάποιες άλλες χώρες, σαφώς και μπορούν να το κάνουν.

Κι εδώ είναι η βασική διαφορά.
Τι εννοείς μπορούν να το υποστηρίξουν σε θεσμικό πλαισιο; Δολοφονημενες συντρόφους γυναίκες βλέπω και εδώ. Για αυτό ρωτάω.
Θεωρείς ότι κάποιος Έλληνας μπορεί να ισχυρισθεί στα σοβαρά ότι η γυναίκα του είναι ιδιοκτησία του και ότι έχει δικαίωμα ζωής και θανάτου πάνω της, είτε σε κάποια συζήτηση είτε στο δικαστήριο;

Γιατί σε κάποιες χώρες μπορούν. Και ναι, σ´αυτές τις περιπτώσεις, σαφώς και μπορούμε να αναφερόμαστε σε γυναικοκτονία.
Η υπερβολική διεύρυνση των εννοιών, απλώς θολώνει το τοπίο.
Το ότι νομικά δεν ισχύει αυτό που θα ισχυριστεί σημαίνει δεν είναι η αιτία της δολοφονίας έτσι να αποκαλεστεί γυναικοκτονία;
Σε κάποια κράτη το να σκοτώσεις εναν αλλοθρησκο κίνητρο είναι λογικό. Εάν εδώ γίνει δολοφονία με αιτιολογία την θρησκεία θα πούμε δεν ήταν δολοφονία με χαρακτηριστικά ρατσιστικά γιατί δεν επιτρέπεται στη χώρα μας και δεν είναι αποδεκτό; τι λογική έχει αυτό;
θολώνει το τοπίο για ποιον; για τους δολοφόνους;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19512
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 31 Ιούλ 2021, 12:25

Naida έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 12:01
AlienWay έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 11:51
Η ζήλεια για παράδειγμα, είναι ένα συναίσθημα που ωθεί τους συντρόφους στο να ανήκει ο ένας στον άλλο.

Θέλει η δικιά μου να γ@μηθεί με άλλους; Ας γ@μηθεί. Αν με θελήσει, εδώ θα είμαι και θα την περιμένω.

Και με τις φιλενάδες της ας βγαίνει, για να λένε τα δικά τους.

Αρκεί βέβαια να έχω κι εγώ το δικαίωμα να τα κάνω αυτά.
Φυσικά, αν έχεις τέτοιου είδους σχέση αυτά θα ισχύουν. Αν έχεις σχέση τύπου μονογαμική δε μπορεί ο άλλος να πηδαει αβέρτα και να θεωρούμαι εγώ κτητική επειδή θα τον πάρει ο διάολος όταν το μάθω.
Αν έχεις μονογαμική σχέση να την έχεις γιατί έτσι αισθάνεσαι, όχι με το ζόρι. Αν υπάρχει ζόρι σημαίνει ότι δεν θέλεις να είσαι σε αυτήν την σχέση. Άλλο 'δεν θα πάμε να φάμε πίτσα γιατί ξέρω ότι δεν σου αρέσει' και άλλο 'πρέπει να κρατηθώ να μην κάνω σεξ με άλλους/άλλες γιατί είμαι σε μονογαμική σχέση'. Από την στιγμή που υπάρχει καταναγκασμός κάτι δεν πάει καλά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 31 Ιούλ 2021, 12:37

Naida έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 12:25
ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 12:04
Naida έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 11:37


Τι εννοείς μπορούν να το υποστηρίξουν σε θεσμικό πλαισιο; Δολοφονημενες συντρόφους γυναίκες βλέπω και εδώ. Για αυτό ρωτάω.
Θεωρείς ότι κάποιος Έλληνας μπορεί να ισχυρισθεί στα σοβαρά ότι η γυναίκα του είναι ιδιοκτησία του και ότι έχει δικαίωμα ζωής και θανάτου πάνω της, είτε σε κάποια συζήτηση είτε στο δικαστήριο;

Γιατί σε κάποιες χώρες μπορούν. Και ναι, σ´αυτές τις περιπτώσεις, σαφώς και μπορούμε να αναφερόμαστε σε γυναικοκτονία.
Η υπερβολική διεύρυνση των εννοιών, απλώς θολώνει το τοπίο.
Το ότι νομικά δεν ισχύει αυτό που θα ισχυριστεί σημαίνει δεν είναι η αιτία της δολοφονίας έτσι να αποκαλεστεί γυναικοκτονία;
Σε κάποια κράτη το να σκοτώσεις εναν αλλοθρησκο κίνητρο είναι λογικό. Εάν εδώ γίνει δολοφονία με αιτιολογία την θρησκεία θα πούμε δεν ήταν δολοφονία με χαρακτηριστικά ρατσιστικά γιατί δεν επιτρέπεται στη χώρα μας και δεν είναι αποδεκτό; τι λογική έχει αυτό;
θολώνει το τοπίο για ποιον; για τους δολοφόνους;
Σαφώς και έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία η νομική/θεσμική αντιμετώπιση του κάθε θέματος.

Από τη στιγμή λοιπόν που το ζητούμενο της λέξης "γυναικοκτονία" είναι θεσμική και όχι αόριστη επίκληση, πρέπει να λαμβάνονται υπ´ όψιν και οι νομικές παράμετροι που ισχύουν σε άλλες χώρες. Το τι πιστεύει ο κάθε ένας, είναι παντελώς άσχετο. Μπορεί να πιστεύει ή να επιθυμεί ό,τι γουστάρει. Το θέμα είναι τι επιτρέπεται να κάνει μπροστά και όχι μακριά από τα μάτια του κόσμου. Και όχι, ουδείς δικαιούται να σκοτώσει μια γυναίκα, επειδή είναι γυναίκα. Αυτό γίνεται μόνον στις χώρες που επιτρέπεται ή επιβάλλεται η γυναικοκτονία ή οποιαδήποτε άλλη τιμωρία λόγω φύλου.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23094
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 31 Ιούλ 2021, 12:52

Πάντως όταν θέλετε να μιλήσετε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σοβαρά σε αυτό το φόρουμ, το κάνετε.

Μπράβο και πάλι μπράβο.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 31 Ιούλ 2021, 13:01

Naida έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 10:43
ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 09:38
Naida έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 08:13


Δεν καταλαβαίνω τι είναι το έγκλημα πάθους.
Το έγκλημα που έχει ως αφορμή την ερωτική κτητικότητα και γίνεται εν βρασμώ, επειδή ο δράστης ένοιωσε προσβεβλημένος.

Τα οικογενειακά εγκλήματα (από πατέρες, αδελφούς κλπ) που γίνονται σήμερα, δεν γίνονται εν βρασμώ.
Αποφασίζονται μετά από οικογενειακά συμβούλια. Έχουν κι αυτά ως στόχο "να ξεπλύνουν την τιμή της οικογένειας" αλλά σε συλλογικό και όχι προσωπικό επίπεδο και δεν εμπεριέχουν το στοιχείο της ζήλειας.
Βρες τις ομοιότητες.
Τώρα το είδα αυτό.

Υπάρχει κάποια οικογένεια θύτη από τις περιπτώσεις που συζητάμε στην Ελλάδα, που να δήλωσε ότι ο φόνος της γυναίκας ξέπλυνε την τιμή της οικογένειας τους;

Εγώ νομίζω ότι η πρώτη αντίδραση είναι να ψάχνουν για λάκκο να κρυφτούνε.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23261
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 31 Ιούλ 2021, 13:15

talaipwros έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 21:09
Green Dragon έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 21:06
Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 19:42
Δυστυχώς αυτή είναι η αστυνομία. Αν η πολιτική ήταν έστω και λίγο όπως μας μάθαιναν στο σχολείο, θα είχαν ήδη υποσχεθεί και η κυβέρνηση και η αντιπολίτευση να κάνουν δραστικές αλλαγές στον τρόπο δράσης της.
Αυτή είναι η Ελλάδα. Ρέκλα και αραλίκι, δεν βαριέσαι αδερφέ...
οταν πηγε το περιπολικο δεν ακουγοτανε θορυβος
Δεχομαι οτι οι αστυνομικοι ηταν μιλενιαλς τεμπεληδες και μαλλον επιναν τον φρεντοτσινο τους, αλλα νομικα μπορουσαν να πανε να χτυπησουν πορτα;

ειλικρινες το ερωτημα
Oχι μπορούν νομικά να "χτυπήσουν πόρτα", μπορουν να στην ξηλώσουν και να στη φερουν και κολάρο. Συμφωνα με τον 3500/06 η ενδοοικογενειακή βία είναι αυτεπάγγελτα διωκόμενη (δεν χρειάζεται εγκληση του παθόντος) . Δηλαδή αν ο γείτονας ειδοποιήσει και δεν επέμβει ενεργά η αστυνομία είναι άρνηση καταγραφής. Καμία δικαιολογία για τους μιλένιαλς(?) τσέουλες με την ξεκάθαρα μπουμερική παιδεία τους.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23094
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 31 Ιούλ 2021, 13:38

Ενας φιλελεύθερος άντρας, θα σεβαστεί το δικαίωμα της συντρόφου του για monkey branching. Οπως και αυτή θα σεβαστεί το δικαίωμά του για πολυγαμία.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 31 Ιούλ 2021, 14:27

Το παιδί είναι 11 χρονών. Ξαφνικά βρέθηκε χωρίς σπίτι. Φαντάζομαι τη στιγμή που το έμαθε το κακόμοιρο.

Αρχιδάκια άρρωστοι εγωιστές. Μουνόπανα γαμώ τον εαυτούλη σας.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42862
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 31 Ιούλ 2021, 14:38

Naida έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 10:40
Επισης το θα του σπάσω το κεφάλι είναι έκφραση που τη λέω γενικά. Δεν το εννοώ. Όπως κι εκείνος μου λέει 4 λεπτά είσαι και μου κάνει με τα χέρια στο λαιμό, που επίσης ξέρω δεν το εννοεί. Γενικά το να πεις κάτι δεν σημαίνει ότι μπορείς να το κάνεις κιόλας.
Εεε ναι και μόνο που το λέει είναι καραμπινατο red flag κι εσύ που λες το άλλο τοξική αλλά εσύ πιο πιθανό να παίξεις φρίσμπι με τον Κέρβερο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29755
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 31 Ιούλ 2021, 14:44

Dwarven Blacksmith έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 14:38
Naida έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 10:40
Επισης το θα του σπάσω το κεφάλι είναι έκφραση που τη λέω γενικά. Δεν το εννοώ. Όπως κι εκείνος μου λέει 4 λεπτά είσαι και μου κάνει με τα χέρια στο λαιμό, που επίσης ξέρω δεν το εννοεί. Γενικά το να πεις κάτι δεν σημαίνει ότι μπορείς να το κάνεις κιόλας.
Εεε ναι και μόνο που το λέει είναι καραμπινατο red flag κι εσύ που λες το άλλο τοξική αλλά εσύ πιο πιθανό να παίξεις φρίσμπι με τον Κέρβερο.

Τι είναι το "4 λεπτά είσαι" ; Μόνο εγώ δεν κατάλαβα;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών