Αυξάνονται οι ψέκες ή όχι;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
runner
Δημοσιεύσεις: 2676
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Αυξάνονται οι ψέκες ή όχι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 05 Αύγ 2021, 18:19

Ψέκες υπήρχαν πάντα.
Τα τελευταία 10-15 χρόνια φαίνονται πολλοί λόγω ύπαρξης του διαδικτύου.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14108
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Αυξάνονται οι ψέκες ή όχι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 05 Αύγ 2021, 18:22

Πριν απο 30 χρονια ο ψεκασμενος ηλιθιος μολις ανοιγε το στομα του ετρωγε 2 φαπες απο τους αλλους στο καφενείο. Τωρα εχει αποψη και ειναι πρωτη μουρη στο ίντερνετ.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7035
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Αυξάνονται οι ψέκες ή όχι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 05 Αύγ 2021, 18:23

Όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά, λέγανε κάποτε οι ινδιάνοι.
Do your own research, guys

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42946
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Αυξάνονται οι ψέκες ή όχι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 05 Αύγ 2021, 18:27

Οι βλάκες δεν αυξάνονται, δεν είναι μόνο θέμα ευφυϊας η ψεκιά.
Η θεωρία μου είναι ότι σταδιακά η Δύση με την κατάρρευση κάθε ιδεολογίας πλην της "ελευθερίας", υποβάθμισε την επιστήμη σε απλή άποψη στα μάτια του απλού κόσμου. Οι επιστήμονες υποβαθμίστηκαν σε ξενέρωτη εκδοχή των ιφλουένσερς, όποιος έχει πιο πολλούς φόλλοουερς θα έχει και δίκιο. Ένας επιβαρυντικός παράγοντας βέβαια είναι τα διαρκή ψέματα των Δυτικών ΜΜΕ υπερ της άρχουσας τάξης.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23211
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Αυξάνονται οι ψέκες ή όχι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 05 Αύγ 2021, 18:27

Στη δεκαετία του 90 η συνωμοσιολογία είχε κυρίως ουφολογικό/αποκρυφιστικό περιεχόμενο.

Στη δεκαετία του 2000 μέχρι και τα πρώτα χρόνια του μνημονίου, υπήρξε ένα αδυσώπητο κυνήγι σκανδάλων και αποκαλύψεων, το οποίο ήταν μεγάλο λάθος που εντάχθηκε στη συνωμοσιολογία. Την περίοδο εκείνη, είχε αυξηθεί υπερβολικά επίσης ο αριθμός των αντι-συνωμοσιολόγων. Αυτοί διέπονταν από μία καρτεσιανή λογική και θεώρηση του κόσμου. Οτιδήποτε ξέφευγε από τα τετριμμένα, οτιδήποτε ερχόταν στο φως και τάραζε τα νερά, το βάφτιζαν συνωμοσιολογία και το απαξίωναν. Στην επιχειρηματολογία τους συνέβαλλε επίσης ότι ο κόσμος δεν γνώριζε ακόμη την αξία των "επίσημων" πηγών. Μπορούσες να παραθέσεις ακόμη και επιστημονικά άρθρα και να σου λέγανε ότι πρόκειται περί μυθομανίας. ΗΘΕΛΑΝ να ζουν σε έναν γαλήνιο, υπέροχο και ήσυχο κόσμο, όπου όλα ήταν δίκαια και διέπονταν από τη λογική.

Με τον καιρό (και ιδίως στο διάστημα των μνημονίων), η συνωμοσιολογική πλευρά κέρδιζε έδαφος όλο και περισσότερο, διότι πλέον ήρθαν στο φως πηγές όπως τα wikileaks, ο Σνόουντεν κλπ. Πλέον αποδείχτηκε ότι ο κόσμος μας δεν είναι τόσο αθώος και το πιο υγιές κομμάτι της συνωμοσιολογικής πτέρυγας πέρασε στις πολιτικές και δημοσιογραφικές συζητήσεις. Εγινε δηλαδή mainstream.

Αυτό που έμεινε στη συνείδηση του απλού λαού ως κατακάθι, ήταν η χειρότερη και πιο ανθυγιεινή πλευρά της συνωμοσιολογίας: Αυτό που σήμερα αποκαλούμε "ψεκασμός". Είναι η χειρότερη μορφή λαϊκισμού.

Ετσι σε επίσημο πολιτικό επίπεδο έρχονται στο φως "σκάνδαλα" και καταγγελίες όπως το pizzagate, η Ρωσική επίδραση στις αμερικάνικες εκλογές κλπ (ασχέτως αν υφίστανται πραγματικά ή όχι), πράγματα δηλαδή που πριν το 2012 θα θεωρούνταν γραφικά. Και από την άλλη, έχουμε το κατακάθι του ψεκασμού, τη χειρότερη δηλαδή μορφή συνωμοσιολογίας, που πλέον έχει ξεφύγει από κάθε έλεγχο.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Αρχαία Κατσαρίδα
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 01 Αύγ 2021, 00:32
Phorum.gr user: Aρχαία Κατσαρίδα

Re: Αυξάνονται οι ψέκες ή όχι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχαία Κατσαρίδα » 05 Αύγ 2021, 18:30

Δεν αυξάνονται μόνο, γίνονται ολοένα και πιο επικίνδυνοι, όλο και πιο επιθετικοί.

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8749
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Αυξάνονται οι ψέκες ή όχι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 05 Αύγ 2021, 18:31

Ο βασικός λόγος είναι τα κοινωνικά δίκτυα και το ίντερνετ όπου ο καθένας μπορεί να γράψει την μπαρούφα του, χωρίς να έχει καν την οποιαδήποτε ιδιότητα ή τεκμηρίωση και αυτή η μπαρουφα να διαβαστεί από χιλιάδες. Επίσης, η δυνατοτητα δημιουργίας echo chambers στα οποία συμμετέχουν μόνο ψεκασμενοι που ανατροφοδοτουν μεταξύ τους την ψεκα και λειτουργούν χρησιμοποιώντας το αίσθημα της αγέλης αυτοεπιβεβαιωνοντας ο ένας τον άλλο με τον καθε πικραμένο αμόρφωτο να μετατρέπεται σε ψεκ "ινφλουενσερ" και να έχει ένα κοινό που όχι μόνο δεν περιμένει από αυτόν να επανέλθει στα συγκαλα του, αλλά αντιθέτως περιμένει να υπερθεματίζει στην ψεκα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Philip Mortimer την 05 Αύγ 2021, 18:34, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4423
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Αυξάνονται οι ψέκες ή όχι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 05 Αύγ 2021, 18:31

πσεκ: όποιος δεν ακολουθεί το θηρίο
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Αυξάνονται οι ψέκες ή όχι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 05 Αύγ 2021, 18:45

Μεγάλο επεισόδιο με ψεκ μου είχε τύχει προ επταετίας.
Στο σουπερμάρκετ με πλησιάζει ένας γέρος και μου λέει "ξέρεις ο Γιώργος αρρώστησε".
Δεν ήξερα εγώ κανέναν Γιώργο, μάλλον ήταν φίλος του άλλου και τα μπέρδεψε και νόμιζε ότι ήταν κοινός φίλος.
Του λέω "ο Γιώργος ; ποιός Γιώργος ;" και καταλαβαίνει ο άλλος τέλος πάντων ότι δεν ήταν κοινός φίλος μας αλλά συνεχίζει και μου λέει "ευτυχώς στο νοσοκομείο τον προσέχουν, πήγε σε καλό νοσοκομείο".
Λέω εγώ "ναι ρε συ πάντα πρέπει να πηγαίνουμε στους τοπ γιατρούς για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο, μιά φορά εμένα πήγαν να μου κάνουν medical mistake σε ένα κρατικό". Οπότε επεμβαίνουν εν χορώ ίσαμε πέντε-δέκα κατινέϊσιον και αρχίζουν να λένε "είδατε, έχει δίκιο ο κύριος, μας ρίχνουν ακτίνες, συνωμοσία, οι μασόνοι ...".
Τι να κάνω εγώ, αποχωρώ με την ουρά υπό τα σκέλη.
Ήταν στις αρχές των Σανέλ - Ραχήλ Μακρή αυτό. Τώρα πρέπει να είναι χειρότερα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wooded glade την 05 Αύγ 2021, 18:57, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14734
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Αυξάνονται οι ψέκες ή όχι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 05 Αύγ 2021, 18:47

Σπύρος έγραψε:
05 Αύγ 2021, 18:31
πσεκ: όποιος δεν ακολουθεί το θηρίο
:bravo:
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Αυξάνονται οι ψέκες ή όχι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 05 Αύγ 2021, 18:53

Τον παλιό καλό καιρό πρέπει να συνέβαινε το εξής:
Υπήρχαν βέβαια κάποιοι στάνταρ υπερψέκ, αλλά ο λαός ως επί το πλείστον ενημερωνόταν από τις εφημερίδες και την κρατική τηλεόραση.
Ότι έλεγε η εφημερίδα τους μας το ξαναξεφούρνιζαν.
Έτσι λοιπόν αν θέλετε να κατονομάσετε τους ψηφοφόρους του ΚΚ σαν ψεκ, ήταν ψεκ του ΚΚΕ. Αν θέλετε να κατονομάσετε σαν ψεκ την ΒΕΟ του στρατηγού Κουρούκλη με τα 114 κεφάλια ήταν κι αυτοί ψεκ. Μάλλον ακραίους τους λέγαμε όμως, όχι ψεκ.
Τώρα όμως είμαστε στην εποχή του Βώβολη, του Αρίστου, του πατήρ Κλεομένη, του Μακελιού. Έτσι λοιπόν κυκλοφοράει η μάρα και η σάρα.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Αυξάνονται οι ψέκες ή όχι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 05 Αύγ 2021, 18:55

wooded glade έγραψε:
05 Αύγ 2021, 18:53
... είμαστε στην εποχή του Βώβολη, του Αρίστου, του πατήρ Κλεομένη, του Μακελιού.
και του Μπίστη.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αυξάνονται οι ψέκες ή όχι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Αύγ 2021, 18:57

Μπίστης έγραψε:
05 Αύγ 2021, 18:47
Σπύρος έγραψε:
05 Αύγ 2021, 18:31
πσεκ: όποιος δεν ακολουθεί το θηρίο
:bravo:
δεν υπαρχει θηριο.

ψεκ ειναι οποιος νομιζει οτι υπαρχει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Αυξάνονται οι ψέκες ή όχι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 05 Αύγ 2021, 19:06

Το ψεκάρισμα είναι βασικά το λεγόμενο patting in the back.
Εγώ δεν ξέρω fluid turbulence theory με ανάλυση Fourier. Είμαι σκράπας.
Αλλά το παραδέχομαι ότι είμαι σκράπας, δεν μου φταίει κανένας.
Ο ινστρούχτορας που θέλει να με τσιμπήσει τι θα μου πει όμως ;
Θα μου πει "fluid turbulence theory με ανάλυση Fourier ; τι άχρηστες εβραιομασωνίες είναι αυτό, δεν χρειάζεται, γράψου μέλος στο κόμμα που λύνει όλα τα προβλήματα".
Το ίδιο και αν χάσω στον ιππόδρομο επειδή δεν έβαλα την Κλου Κλου στο σύνθετο δίδυμο. Εγώ ξέω ότι έκανα ότι αστοχία έκανα μην βάζοντας την Κλου Κλου στο σύνθετο δίδυμο, όμως ο ινστρούχτορας θα μου πει "οι Εβραίοι έστησαν την κούρσα". Δεν θα τα καταφέρει μ' εμένα, θα τα καταφέρει με τον επόμενο που επίσης δεν έβαλε την Κλου Κλου στο σύνθετο δίδυμο.
Έτσι δουλεύει το σύστημα.
Με το εμβόλιο είναι πιό τολμηρό, γιατί εδώ έχουμε να κάνουμε με μία ενεσίτσα και δεν σου χρεώνουν ούτε το εικοσάρικο του Άδωνι, αλλά πετυχαίνουν κι εκεί.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Αυξάνονται οι ψέκες ή όχι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 05 Αύγ 2021, 19:08

Philip Mortimer έγραψε:
05 Αύγ 2021, 18:31
Ο βασικός λόγος είναι τα κοινωνικά δίκτυα και το ίντερνετ όπου ο καθένας μπορεί να γράψει την μπαρούφα του, χωρίς να έχει καν την οποιαδήποτε ιδιότητα ή τεκμηρίωση και αυτή η μπαρουφα να διαβαστεί από χιλιάδες.
Σταμάτα να γράφεις λοιπόν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών