Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4297
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 15 Σεπ 2021, 21:07

Blackdog έγραψε:
15 Σεπ 2021, 18:50
O I έγραψε:
15 Σεπ 2021, 18:38

Βάζεις λόγια στο στόμα μου που δεν είπα και το πως τα είπα, μη κάνεις τον κουτό όταν ξέρεις ότι σου απαντώ σε κάτι τέτοιο " :003: "


τεσπα
Αν έχεις τίποτα σοβαρό να πεις επιστρέφοντας, τα λέμε :D

.,
Και εγω πιστευα οτι "φωτιστηκες" :lol:

Εγω σοβαρα το λεω, προτιμας οι γκεη να κρυβονται στα μοναστηρια, η να εχουν μια φυσιολογικη ζωη για να μην μπαινουν σε ακροτητες;

Μην πεις οτι δεν γινονται αυτα, γιατι θα βαλω τον μητροπολιτη με το κοκκινο στρινκ...
Α... σε ξέχασα εσένα :D
Θα σου πω

Στα παπάρια μου.




Επί τού θέματος τού νήματος έχεις κάτι να πεις ή θα συνεχίζεις να αυνανίζεσαι στην οθόνη με κόκκινα στριγκάκια που φοράν κάποιοι Μητροπολίτες και Μοναχοί, που συνήθως, έχουν τα γεννητικά τους όργανα για να κατουράνε και την κωλοτρυπίδα τους για να χέζουν;

και πάλι;

Στα παπάρια μου.

Με τα γκέι που γουστάρουν τα ανωτέρω, που θέλουν το δικαίωμα να υιοθετούν αθώα πλάσματα στην πατρίδα μας τι θα κάνουμε λέμε

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 16 Σεπ 2021, 01:27

Θα τα υιοθετούν κανονικά και τα ζηλεύω κιόλας τα κωλοπαίδια. Μακάρι να υπήρχε από τότε αυτή η φάση και να υιοθετούσαν εμένα να πέρναγα ευτυχισμένα παιδικά χρόνια κι όχι να βίωνα τις μαλακίες των πραγματικών μου γονιών.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4297
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 16 Σεπ 2021, 02:34

Σε καταλαβαίνω επειδή κι εγώ πέρασα δύσκολα παιδικά, εφηβικό + χρόνια που ήταν αδύνατον να κάτσω σπίτι πέρα από ένα βράδυ κάθε πότε και κάνα μεσημέρι για τη λόρδα..
Ανυπόφορη κατάσταση. αλκοολικός, βρισίδια, ξύλο μεταξύ τους κα.
Δύσκολα

Σε καμιά περίπτωση όμως δεν θα ήθελα να μεγαλώσω με θετούς γονείς ομοφυλόφιλους.

Εκείνα τα χρόνια τής αλητείας που περιφερόμουν παντού και όταν λέμε παντού ΠΑΝΤΟΥ γνωρίζοντας στην Αθήνα εκτός άλλων, καταστάσεις φτωχοπούστηδων τού Ζαππείου μέχρι εύπορους/ες του Κολωνακίου, όπως επίσης και πουρά πλουσιογεροντοκόρες που γούσταραν αγοράκια.

Με τους φτωχοπούστηδες κάναμε αυτό που έπρεπε όταν αποκτούσαν εμπιστοσύνη και το έβλεπαν σωστό να την "πέσουν" σε 17ρια.
Συνεννοημένοι, όταν έκανε το λάθος και έπαιρνε τον πρώτο πίσω από τη βλάστηση και κατέβαζε τα βρακιά του το γκει, πηγαίναμε και του μαυρίζαμε τα κωλιά στις κλωτσές με μάρτινς, μέχρι που έτρεχε στους διαδρόμους τού πάρκου τού Ζαππείου, με κατεβασμένα παντελόνια ακόμα, φωνάζοντας βοήθεια, Ο μπούφος.
Τι θα έλεγε ακόμα κι αν τον βοηθούσε κάποιος;
Την έπεσα σε 16-17ρια;

Έχω πολλές τέτοιες εμπειρίες σε ξεφτίλες που την πέφταν σε 17χρονα από εκείνη την εποχή.
Στην πραγματικότητα γούσταρα τα συνομήλικά μου κοριτσάκια και η πρώτη ολοκληρωμένη συνουσία επί διημέρου, μου συνέβη στα 15-16.
Εμπειρία Νο 1 και έτσι συνέχισε.
Ακόμα και τότε που γινόντουσαν αυτά, είχα πιτσιρίκα.

Η βίαιη συμπεριφορά στους ανήθικους παιδέρες γκέι, νομίζω ότι και λίγα παθαίναν, αν και φαντάζει σκληρό αυτό σήμερα.
Και οι πουστάρες ήταν 30-35 + :011:
Κάποιες από τις "κυρίες", αν και πουρά καλοστεκούμενα όμως, το ευχαριστιόμασταν αν και πηγάδια.

Έμενα και κάποια φεγγάρια απέναντι από μια γκαρσονιέρα που έμενε το γνωστό τραβέλι Πάολα με τον νταβατζί της στα κάτω Πατήσια το 91-92΄. Την πήγαινε κάθε δειλινό για "δουλειά".

Κάπως έτσι ζει η πλειοψηφία των γκέι με τις εξελίξεις τής εποχής μας και ότι μπορεί να σημαίνει αυτό.

Ποιά εμπιστοσύνη να δείξω λοιπόν, να υιοθετούν παρόμοια άτομα, ακόμα και στις πιο υγιείς καταστάσεις από αυτούς αθώα θύματα παιδιά;

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8354
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 16 Σεπ 2021, 11:25

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Σεπ 2021, 16:58
axilmar έγραψε:
15 Σεπ 2021, 16:47
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Σεπ 2021, 16:35
Και ειδικώς όταν πρόκειται για ανθρώπους, που θεωρούν ως το πιο δομικό στοιχείο ταυτότητας την ερωτική τους ταυτότητα. Σε αυτές τις περιπτώσεις νομίζω ότι αυτό θα είναι και το δομικό στοιχείο αναφοράς στον τρόπο που θα λειτουργήσουν ως γονείς.
Ωραια υποθεση, στηριζεται ομως σε καποια δεδομενα, ας πουμε; ή ειναι μια προσωπικη σου εκτιμηση;
Είναι μία προσωπική μου εκτίμηση, που βασίζεται στα συνθήματα (και τις αντίστοιχες αναλύσεις) της ελτζιμπιτι κοινότητας. :)
Τα συνθηματα και τις αναλυσεις που διαβαζεις ονλαιν σε διαφορα αρθρα;

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8354
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 16 Σεπ 2021, 11:32

vagabondo έγραψε:
15 Σεπ 2021, 17:28
axilmar έγραψε:
15 Σεπ 2021, 16:23
O I έγραψε:
13 Σεπ 2021, 11:27

Το λέω ξεκάθαρα. Είναι αθώα θύματα!

Αν κάποια ομόφυλα ζευγάρια "ειναι πραγματικα καλοι ανθρωποι";

Κακή αρχή και γι΄αυτά που δεν είναι (όπως φαντάζομαι ότι το εννοείς) "καλοί άνθρωποι", που κατά τη γνώμη μου είναι τα περισσότερα όπως και τα ετερόφυλα άλλωστε. Αυτή η κακή αρχή γίνεται εις βάρος των αθώων θυμάτων/παιδιών και το μέλλον τής κοινωνίας που ζω.

Το εξηγώ στο κόουτ άλλωστεόπως και σε προηγούμενο σχόλιο...μην επαναλαμβανόμαστε :lol:

.,
Εαν και η απαντηση σου δεν βγαζει ξεκαθαρο νοημα, υποθετω οτι λες οτι και για τους ετεροφυλοφιλους ισχυει το οτι υπαρχουν κακοι ανθρωποι.

Αρα, εφοσον το θεμα ετεροφυλοφιλος/ομοφυλοφιλος δεν εχει να κανει με το καλος/κακος ανθρωπος, απο που και ως που τα παιδια ειναι αθωα θυματα;

Ποιος ειναι δλδ ο θυτης;
Ο θύτης είναι ο νομοθέτης που ικανοποιεί τα καπρίτσια των ομοφυλόφιλων.
Επίσης αν το θέμα είναι καλός/κακός, θα μπορούσαν να επιλεγούν και καλοί υπάλληλοι στο ορφανοτροφείο. Θα έχουν και πολλά "αδέρφια" τα παιδιά, να παίζουν μεταξύ τους.
Έτσι κι αλλιώς, ένα μίνι ορφανοτροφείο είναι η ζωή με το γκει ζευγάρι. Την ώρα που αντιλαμβάνονται τα παιδιά στο ορφανοτροφείο καθώς μεγαλώνουν, ότι δεν έχουν μπαμπά και μαμά γιατί τους παράτησαν, θα το αντιληφθούν και στο σπίτι των γκει.
Γιατι καπριτσια; για αυτους ειναι σοβαρο.

Η προταση σου για το ορφανοτροφειο οπως καταλαβαινεις δεν ειναι σοβαρη. Ελπιζω δλδ να το καταλαβαινεις...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69995
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Σεπ 2021, 11:41

axilmar έγραψε:
16 Σεπ 2021, 11:25
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Σεπ 2021, 16:58
axilmar έγραψε:
15 Σεπ 2021, 16:47


Ωραια υποθεση, στηριζεται ομως σε καποια δεδομενα, ας πουμε; ή ειναι μια προσωπικη σου εκτιμηση;
Είναι μία προσωπική μου εκτίμηση, που βασίζεται στα συνθήματα (και τις αντίστοιχες αναλύσεις) της ελτζιμπιτι κοινότητας. :)
Τα συνθηματα και τις αναλυσεις που διαβαζεις ονλαιν σε διαφορα αρθρα;
Καλό μου παιδί, οι απόψεις που έχω έχουν διαμορφωθεί στην πλειοψηφία τους απ' όσα έχω διαβάσει σε χαρτί και όχι σε αναπαραγόμενους τίτλους στην οθόνη.

Αν διαφωνείς επί της ουσίας σε κάτι που έγραψα ή αν θες να ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο, μπορείς να το κάνεις. Θα απαντήσω. Και θα το συζητήσουμε διεξοδικά. Απλώς κάνε μου τη χάρη και άσε τις κλισεδιές γιατί δεν τις αντέχω.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8354
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 16 Σεπ 2021, 11:48

O I έγραψε:
15 Σεπ 2021, 17:38
και κυρίως μην επαναλαμβανόμαστε βάζοντας στο στόμα μου κάτι που δεν είπα :D

καλοπροαίρετα το λέω

.,
Ναι, το διαβασα. Οριστε η απαντηση μου:
Το να θέλουν να επιβάλουν νομικά/συνταγματικά στην Ελλαδική κοινωνία
Δεν επιβαλλουν τιποτα. Διεκδικουν τα δικαιωματα τους.
που επί τού θέματος έχει άλλες ηθικές αρχές
Θεωρεις ανηθικη την ομοφυλοφιλια; γιατι; τι ανηθικο εχει;
αυτό μου κάνει κλικ ως "κοινωνικό virus" με ανεξέλεγκτα αποτελέσματα για την Πατρίδα που γεννήθηκα, μεγάλωσα, ανατράφηκα που αλλάζει, στοχεύοντας σε κάθε θεμελιωμένη παράδοση, τού κάθε λαού, ακολουθώντας παγκόσμιες κινητοποιήσεις για την εξάλειψη αυτών των δοκιμασμένων επί χιλιετίες, παραδόσεων.
Το οτι φοβασαι τις αλλαγες δεν σημαινει οτι δεν θα πρεπει να γινουν. Και οι γυναικες επι χιλιετιες δεν ειχαν ουτε καν δικαιωμα ψηφου ουτε καν παρουσια στον δημοσιο λογο και στην δημοσια ζωη. Επρεπε και αυτο το αρνητικο να το κρατησουμε, "επειδη ετσι ηταν για χιλιετιες η παραδοση μας"; οχι βεβαια.
Επί τού συγκεκριμένου θέματος τού νήματος χτυπάει τον θεσμό τής οικογένειας αντικαθιστώντας τον με τύπο "οικογένειας" ανεξαρτήτου "σεξουαλικού προσανατολισμού"
Δεν σε υποχρεωνει κανενας να παντρευτεις καποιον ομοφυλο σου. Ουτε εσενα ουτε τα παιδια σου. Τι ακριβως φοβασαι;
, που υιοθετεί είτε πετ είτε παιδιά για προσωπικούς ψυχολογικούς λόγους.
και οι ετεροφυλοφιλοι για τους ιδιους λογους κανουνε παιδια.
Ε, αυτό το αντιμετωπίζω ως όντως κοινωνικό πρόβλημα με θύματα παιδιά!
Απετυχες ομως να εξηγησεις γιατι τα παιδια ειναι θυματα.
αλλά τα παιδιά δεν είναι πετ που υποχρεούνται να αναπληρώνουν το ανεκπλήρωτο κενό που εκ των πραγμάτων αφήνει η ήδη αφύσικη συμβίωση, ειδικά όσον αφορά άνδρες (μια γυναίκα έχει τον τρόπο να γεννήσει και να συζήσει μετά με το έτερον όμοιον τής επιλογής της).
Γιατι ειναι αφυσικη η συμβιωση; και στην φυση παρατηρειται η ομοφυλοφιλια σχεδον σε ολα τα ζωικα ειδη.Εξηγησε γιατι ειναι αφυσικη.
Είναι εκτός από αφύσικο, ανήθικο εις βάρος των παιδιών
Γιατι ειναι ανηθικο; εξηγησε.
που παραβιάζονται όλα τα δικαιώματά τους
Ποια δικαιωματα παραβιαζονται; το να εχουν γονεις αντρα και γυναικα; αφου οι γονεις τους ειτε τα παρατησαν ειτε πεθαναν.
και το μέλλον μας ως λαός.
Γιατι εξαρταται το μελλον μας απο το εαν οι ομοφυλοφιλες οικογενειες θα μπορουν να ιοθετουν; εξηγησε.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8354
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 16 Σεπ 2021, 11:50

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Σεπ 2021, 11:41
axilmar έγραψε:
16 Σεπ 2021, 11:25
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Σεπ 2021, 16:58


Είναι μία προσωπική μου εκτίμηση, που βασίζεται στα συνθήματα (και τις αντίστοιχες αναλύσεις) της ελτζιμπιτι κοινότητας. :)
Τα συνθηματα και τις αναλυσεις που διαβαζεις ονλαιν σε διαφορα αρθρα;
Καλό μου παιδί, οι απόψεις που έχω έχουν διαμορφωθεί στην πλειοψηφία τους απ' όσα έχω διαβάσει σε χαρτί και όχι σε αναπαραγόμενους τίτλους στην οθόνη.

Αν διαφωνείς επί της ουσίας σε κάτι που έγραψα ή αν θες να ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο, μπορείς να το κάνεις. Θα απαντήσω. Και θα το συζητήσουμε διεξοδικά. Απλώς κάνε μου τη χάρη και άσε τις κλισεδιές γιατί δεν τις αντέχω.
Εχεις δλδ διαβασει σε χαρτι οτι "αυτό θα είναι και το δομικό στοιχείο αναφοράς στον τρόπο που θα λειτουργήσουν ως γονείς";

σε ποιο χαρτι το διαβασες;

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8354
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 16 Σεπ 2021, 11:53

O I έγραψε:
15 Σεπ 2021, 17:52
vagabondo έγραψε:
15 Σεπ 2021, 17:28
axilmar έγραψε:
15 Σεπ 2021, 16:23


Εαν και η απαντηση σου δεν βγαζει ξεκαθαρο νοημα, υποθετω οτι λες οτι και για τους ετεροφυλοφιλους ισχυει το οτι υπαρχουν κακοι ανθρωποι.

Αρα, εφοσον το θεμα ετεροφυλοφιλος/ομοφυλοφιλος δεν εχει να κανει με το καλος/κακος ανθρωπος, απο που και ως που τα παιδια ειναι αθωα θυματα;

Ποιος ειναι δλδ ο θυτης;
Ο θύτης είναι ο νομοθέτης που ικανοποιεί τα καπρίτσια των ομοφυλόφιλων.
Επίσης αν το θέμα είναι καλός/κακός, θα μπορούσαν να επιλεγούν και καλοί υπάλληλοι στο ορφανοτροφείο. Θα έχουν και πολλά "αδέρφια" τα παιδιά, να παίζουν μεταξύ τους.
Έτσι κι αλλιώς, ένα μίνι ορφανοτροφείο είναι η ζωή με το γκει ζευγάρι. Την ώρα που αντιλαμβάνονται τα παιδιά στο ορφανοτροφείο καθώς μεγαλώνουν, ότι δεν έχουν μπαμπά και μαμά γιατί τους παράτησαν, θα το αντιληφθούν και στο σπίτι των γκει.
Εκτός αυτού, το τσουβάλιασμα των ορφανοτροφείων ως τους χειρότερους τόπους για ένα ορφανό παιδί τουλάχιστον για μένα που έχω επισκεφθεί δύο τα τελευταία χρόνια, μου έκανε εντύπωση η απάντηση ενός 10χρονου εκεί
- Πόσα αδελφάκια έχεις;
- 27
μου απάντησε :102:

Ακόμη και η κοινωνική λειτουργός που με ξενάγησε, ήταν πρώην ορφανή που μεγάλωσε στο ίδιο ορφανοτροφείο. το ίδιο και άλλα μέλη τού προσωπικού.

"δεν είναι όλα τα δάχτυλα ίδια" όσο κι αν θέλει ο axilmar και ο κάθε "axilmar" να τα βλέπουν όλα μαύρο άσπρο.

.,

.,
Τι θες να μας πεις οτι τελικα δεν ειναι κακο να μεγαλωνουν τα παιδια σε ορφανοτροφειο; και αυτο ειναι καλυτερο απο το να υιοθετηθουν απο οικογενειες;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69995
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Σεπ 2021, 12:50

axilmar έγραψε:
16 Σεπ 2021, 11:50
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Σεπ 2021, 11:41
axilmar έγραψε:
16 Σεπ 2021, 11:25


Τα συνθηματα και τις αναλυσεις που διαβαζεις ονλαιν σε διαφορα αρθρα;
Καλό μου παιδί, οι απόψεις που έχω έχουν διαμορφωθεί στην πλειοψηφία τους απ' όσα έχω διαβάσει σε χαρτί και όχι σε αναπαραγόμενους τίτλους στην οθόνη.

Αν διαφωνείς επί της ουσίας σε κάτι που έγραψα ή αν θες να ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο, μπορείς να το κάνεις. Θα απαντήσω. Και θα το συζητήσουμε διεξοδικά. Απλώς κάνε μου τη χάρη και άσε τις κλισεδιές γιατί δεν τις αντέχω.
Εχεις δλδ διαβασει σε χαρτι οτι "αυτό θα είναι και το δομικό στοιχείο αναφοράς στον τρόπο που θα λειτουργήσουν ως γονείς";

σε ποιο χαρτι το διαβασες;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8354
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 16 Σεπ 2021, 12:52

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Σεπ 2021, 12:50
axilmar έγραψε:
16 Σεπ 2021, 11:50
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Σεπ 2021, 11:41


Καλό μου παιδί, οι απόψεις που έχω έχουν διαμορφωθεί στην πλειοψηφία τους απ' όσα έχω διαβάσει σε χαρτί και όχι σε αναπαραγόμενους τίτλους στην οθόνη.

Αν διαφωνείς επί της ουσίας σε κάτι που έγραψα ή αν θες να ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο, μπορείς να το κάνεις. Θα απαντήσω. Και θα το συζητήσουμε διεξοδικά. Απλώς κάνε μου τη χάρη και άσε τις κλισεδιές γιατί δεν τις αντέχω.
Εχεις δλδ διαβασει σε χαρτι οτι "αυτό θα είναι και το δομικό στοιχείο αναφοράς στον τρόπο που θα λειτουργήσουν ως γονείς";

σε ποιο χαρτι το διαβασες;
Συγνωμη, το να σε ρωταω για τις πηγες σου δεν ειναι κλισεδιες. Ειδικα οταν λες οτι η αποψη σου βασιζεται στις πηγες αυτες.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4297
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 16 Σεπ 2021, 13:06

axilmar έγραψε:
16 Σεπ 2021, 11:48
O I έγραψε:
15 Σεπ 2021, 17:38
και κυρίως μην επαναλαμβανόμαστε βάζοντας στο στόμα μου κάτι που δεν είπα :D

καλοπροαίρετα το λέω

.,
Ναι, το διαβασα. Οριστε η απαντηση μου:
Το να θέλουν να επιβάλουν νομικά/συνταγματικά στην Ελλαδική κοινωνία
Δεν επιβαλλουν τιποτα. Διεκδικουν τα δικαιωματα τους.
που επί τού θέματος έχει άλλες ηθικές αρχές
Θεωρεις ανηθικη την ομοφυλοφιλια; γιατι; τι ανηθικο εχει;
αυτό μου κάνει κλικ ως "κοινωνικό virus" με ανεξέλεγκτα αποτελέσματα για την Πατρίδα που γεννήθηκα, μεγάλωσα, ανατράφηκα που αλλάζει, στοχεύοντας σε κάθε θεμελιωμένη παράδοση, τού κάθε λαού, ακολουθώντας παγκόσμιες κινητοποιήσεις για την εξάλειψη αυτών των δοκιμασμένων επί χιλιετίες, παραδόσεων.
Το οτι φοβασαι τις αλλαγες δεν σημαινει οτι δεν θα πρεπει να γινουν. Και οι γυναικες επι χιλιετιες δεν ειχαν ουτε καν δικαιωμα ψηφου ουτε καν παρουσια στον δημοσιο λογο και στην δημοσια ζωη. Επρεπε και αυτο το αρνητικο να το κρατησουμε, "επειδη ετσι ηταν για χιλιετιες η παραδοση μας"; οχι βεβαια.
Επί τού συγκεκριμένου θέματος τού νήματος χτυπάει τον θεσμό τής οικογένειας αντικαθιστώντας τον με τύπο "οικογένειας" ανεξαρτήτου "σεξουαλικού προσανατολισμού"
Δεν σε υποχρεωνει κανενας να παντρευτεις καποιον ομοφυλο σου. Ουτε εσενα ουτε τα παιδια σου. Τι ακριβως φοβασαι;
, που υιοθετεί είτε πετ είτε παιδιά για προσωπικούς ψυχολογικούς λόγους.
και οι ετεροφυλοφιλοι για τους ιδιους λογους κανουνε παιδια.
Ε, αυτό το αντιμετωπίζω ως όντως κοινωνικό πρόβλημα με θύματα παιδιά!
Απετυχες ομως να εξηγησεις γιατι τα παιδια ειναι θυματα.
αλλά τα παιδιά δεν είναι πετ που υποχρεούνται να αναπληρώνουν το ανεκπλήρωτο κενό που εκ των πραγμάτων αφήνει η ήδη αφύσικη συμβίωση, ειδικά όσον αφορά άνδρες (μια γυναίκα έχει τον τρόπο να γεννήσει και να συζήσει μετά με το έτερον όμοιον τής επιλογής της).
Γιατι ειναι αφυσικη η συμβιωση; και στην φυση παρατηρειται η ομοφυλοφιλια σχεδον σε ολα τα ζωικα ειδη.Εξηγησε γιατι ειναι αφυσικη.
Είναι εκτός από αφύσικο, ανήθικο εις βάρος των παιδιών
Γιατι ειναι ανηθικο; εξηγησε.
που παραβιάζονται όλα τα δικαιώματά τους
Ποια δικαιωματα παραβιαζονται; το να εχουν γονεις αντρα και γυναικα; αφου οι γονεις τους ειτε τα παρατησαν ειτε πεθαναν.
και το μέλλον μας ως λαός.
Γιατι εξαρταται το μελλον μας απο το εαν οι ομοφυλοφιλες οικογενειες θα μπορουν να ιοθετουν; εξηγησε.
Καλά ναι
έτσι όπως το πετσόκοψες, απάντα μόνος σου

Μια απάντηση επί τής ουσίας - επί τής ουσίας, όπως κάνεις και με άλλα μέλη, δεν μπορείς να δόσεις ρε φίλος :smt017



Αν θες να παίζεις με το πληκτρολόγιο τις ελεύθερες ώρες σου, δικαίωμά σου αλλά να έχει και κάποιο νόημα η κουβέντα...δε νομίζεις; :roll:

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8354
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 16 Σεπ 2021, 13:16

O I έγραψε:
16 Σεπ 2021, 13:06
axilmar έγραψε:
16 Σεπ 2021, 11:48
O I έγραψε:
15 Σεπ 2021, 17:38
και κυρίως μην επαναλαμβανόμαστε βάζοντας στο στόμα μου κάτι που δεν είπα :D

καλοπροαίρετα το λέω

.,
Ναι, το διαβασα. Οριστε η απαντηση μου:
Το να θέλουν να επιβάλουν νομικά/συνταγματικά στην Ελλαδική κοινωνία
Δεν επιβαλλουν τιποτα. Διεκδικουν τα δικαιωματα τους.
που επί τού θέματος έχει άλλες ηθικές αρχές
Θεωρεις ανηθικη την ομοφυλοφιλια; γιατι; τι ανηθικο εχει;
αυτό μου κάνει κλικ ως "κοινωνικό virus" με ανεξέλεγκτα αποτελέσματα για την Πατρίδα που γεννήθηκα, μεγάλωσα, ανατράφηκα που αλλάζει, στοχεύοντας σε κάθε θεμελιωμένη παράδοση, τού κάθε λαού, ακολουθώντας παγκόσμιες κινητοποιήσεις για την εξάλειψη αυτών των δοκιμασμένων επί χιλιετίες, παραδόσεων.
Το οτι φοβασαι τις αλλαγες δεν σημαινει οτι δεν θα πρεπει να γινουν. Και οι γυναικες επι χιλιετιες δεν ειχαν ουτε καν δικαιωμα ψηφου ουτε καν παρουσια στον δημοσιο λογο και στην δημοσια ζωη. Επρεπε και αυτο το αρνητικο να το κρατησουμε, "επειδη ετσι ηταν για χιλιετιες η παραδοση μας"; οχι βεβαια.
Επί τού συγκεκριμένου θέματος τού νήματος χτυπάει τον θεσμό τής οικογένειας αντικαθιστώντας τον με τύπο "οικογένειας" ανεξαρτήτου "σεξουαλικού προσανατολισμού"
Δεν σε υποχρεωνει κανενας να παντρευτεις καποιον ομοφυλο σου. Ουτε εσενα ουτε τα παιδια σου. Τι ακριβως φοβασαι;
, που υιοθετεί είτε πετ είτε παιδιά για προσωπικούς ψυχολογικούς λόγους.
και οι ετεροφυλοφιλοι για τους ιδιους λογους κανουνε παιδια.
Ε, αυτό το αντιμετωπίζω ως όντως κοινωνικό πρόβλημα με θύματα παιδιά!
Απετυχες ομως να εξηγησεις γιατι τα παιδια ειναι θυματα.
αλλά τα παιδιά δεν είναι πετ που υποχρεούνται να αναπληρώνουν το ανεκπλήρωτο κενό που εκ των πραγμάτων αφήνει η ήδη αφύσικη συμβίωση, ειδικά όσον αφορά άνδρες (μια γυναίκα έχει τον τρόπο να γεννήσει και να συζήσει μετά με το έτερον όμοιον τής επιλογής της).
Γιατι ειναι αφυσικη η συμβιωση; και στην φυση παρατηρειται η ομοφυλοφιλια σχεδον σε ολα τα ζωικα ειδη.Εξηγησε γιατι ειναι αφυσικη.
Είναι εκτός από αφύσικο, ανήθικο εις βάρος των παιδιών
Γιατι ειναι ανηθικο; εξηγησε.
που παραβιάζονται όλα τα δικαιώματά τους
Ποια δικαιωματα παραβιαζονται; το να εχουν γονεις αντρα και γυναικα; αφου οι γονεις τους ειτε τα παρατησαν ειτε πεθαναν.
και το μέλλον μας ως λαός.
Γιατι εξαρταται το μελλον μας απο το εαν οι ομοφυλοφιλες οικογενειες θα μπορουν να ιοθετουν; εξηγησε.
Καλά ναι
έτσι όπως το πετσόκοψες, απάντα μόνος σου

Μια απάντηση επί τής ουσίας - επί τής ουσίας, όπως κάνεις και με άλλα μέλη, δεν μπορείς να δόσεις ρε φίλος :smt017



Αν θες να παίζεις με το πληκτρολόγιο τις ελεύθερες ώρες σου, δικαίωμά σου αλλά να έχει και κάποιο νόημα η κουβέντα...δε νομίζεις; :roll:

.,
Επι της ουσιας, θεωρω οτι αυτα που εθεσες ειναι εντελως λαθος. Δλδ δεν υπαρχει θεμα ουτε με παραδοσεις, ουτε με ανηθικοτητα, ουτε με τον θεσμο της οικογενειας.

Μπορεις να απαντησεις σε αυτα; να εξηγησεις περαιτερω; οχι, δεν μπορεις.

Απλα σε καθοδηγει μαλλον ενας εσωτερικος φοβος για τις κοινωνικες αλλαγες - ισως δικαιολογημενος, γιατι γινονται και αλλαγες στον οικονομικο τομεα που οδηγουν σε χειροτερο επιπεδο διαβιωσης, αλλα ισως πρεπει να μαθεις να τα ξεχωριζεις.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27010
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Σεπ 2021, 13:17

.
Λοιπόν για να τελειώνουμε:
Δεν τίθεται θέμα "καταψήφισης" πια. Ο νόμος ψηφίστηκε, με 194 ψήφους υπέρ και 55 κατά, και σε όποιον αρέσει.
Για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε.
Μπορούν βέβαια να σκούζουν ελεύθερα και να μας διασκεδάζουν.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4297
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 16 Σεπ 2021, 13:18

axilmar έγραψε:
16 Σεπ 2021, 12:52
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Σεπ 2021, 12:50
axilmar έγραψε:
16 Σεπ 2021, 11:50


Εχεις δλδ διαβασει σε χαρτι οτι "αυτό θα είναι και το δομικό στοιχείο αναφοράς στον τρόπο που θα λειτουργήσουν ως γονείς";

σε ποιο χαρτι το διαβασες;
Συγνωμη, το να σε ρωταω για τις πηγες σου δεν ειναι κλισεδιες. Ειδικα οταν λες οτι η αποψη σου βασιζεται στις πηγες αυτες.
Ερώτηση σου κάνει ηΓΑΛΗ!
Για τις δικές σου πηγές!!


...και απαντάς με βλακώδη ερώτηση;;; :8)




...ή παίζεις με τη νοημοσύνη ή είσαι "Ο έξυπνος" που νομίζει ότι παίζει με τη νοημοσύνη όσων, κι αν, παρακολουθούν :102:

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών