15χρονος πέθανε στην Αρκαδία λίγες μέρες μετά τον εμβολιασμό του

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: 15χρονος πέθανε στην Αρκαδία λίγες μέρες μετά τον εμβολιασμό του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 17 Σεπ 2021, 00:23

hellegennes έγραψε:
17 Σεπ 2021, 00:17
Leporello έγραψε:
17 Σεπ 2021, 00:13
Επίσης θέλω να μου εξηγήσεις γιατί ο Καναδάς έχει υπογράψει για άλλες 4 δόσεις τουλάχιστον, ενώ έχει ήδη αγοράσει 2. Δεν πιστεύουν ο Καναδάς και η Pfizer την θεωρία σου ότι η 3η δόση θα είναι η τελευταία;
Δεν είναι η θεωρία μου. Εγώ, σε αντίθεση με εσένα, ποτέ δεν έχω πεί κάτι γιά το τι ΘΑ γίνει. Απλώς, καταρρίπτω τις παπαριές σου.

Γιά τον Καναδά και την σύμβασή σου, δεν την έχεις διαβάσει και δεν ξέρεις τι options προβλέπει.
Εντάξει, είσαι ανεκδιήγητος:

PFIZER REACHES AGREEMENT WITH CANADA TO SUPPLY UP TO 125 MILLION DOSES OF THE PFIZER-BIONTECH COVID-19 VACCINE IN 2022 – 2023

KIRKLAND, QC, April 23, 2021 — Pfizer Canada today announced it has reached an agreement with the Government of Canada to supply up to 125 million doses of the Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine in 2022 and 2023, with options to supply up to 60 million additional doses in 2024.


https://www.pfizer.ca/PFIZER-REACHES-AG ... %80%932023
Ξανά. Δεν έχεις διαβάσει την σύμβαση γιά να ξέρεις τους ακριβείς όρους.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: 15χρονος πέθανε στην Αρκαδία λίγες μέρες μετά τον εμβολιασμό του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 17 Σεπ 2021, 00:24

hellegennes έγραψε:
17 Σεπ 2021, 00:20
elchav έγραψε:
17 Σεπ 2021, 00:16
Συγχαρητήρια στον Ευεργέτη της Ανθρωπότητας κύριο Άλμπερτ Μπουρλά για την εκτόξευση των κερδών της εταιρείας την οποία διευθύνει.

Του ευχόμαστε παχυλό μπόνους και τα καλύτερα σε προσωπικό επίπεδο
Μην ανησυχείς, έχει ήδη φροντίσει να βγάλει έναν πακτωλό εκατομμύρια από αυτήν την υπόθεση, μάλιστα πριν καν κυκλοφορήσει το εμβόλιο, εκμεταλλευόμενος την ψευτιά ότι το εμβόλιό τους θα έχει 99% αποτελεσματικότητα.

Λογικό. Στο ΠΑΣΟΚ ήταν.
Γνήσιος Έλλην!
ΠΕΡΗΦΆΝΙΑ
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: 15χρονος πέθανε στην Αρκαδία λίγες μέρες μετά τον εμβολιασμό του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 17 Σεπ 2021, 00:25

Ζενίθεδρος έγραψε:
17 Σεπ 2021, 00:21
Leporello έγραψε:
16 Σεπ 2021, 23:24
Ζενίθεδρος έγραψε:
16 Σεπ 2021, 22:42
Το αμα λέει αυτός πως είναι μεγάλη ή μικρή η πιθανότητα να υπάρχει αιτιακή σχέση, δεν έχει σημασία.
:o Δεν έχει σημασία τι λέει αυτός που έκανε την έρευνα και έχει σημασία τις λες εσύ; Μεγάλη χελετζενιά είναι αυτή.
Ζενίθεδρος έγραψε:
16 Σεπ 2021, 22:42
Σημασία έχει ότι υπάρχει η στατιστική σχέση, η οποία είναι αδύνατον να υπάρχει χωρίς την αιτιακή.
Στατιστική σχέση; Δεν είδα πουθενά να έχει κάνει στατιστική ανάλυση, δηλαδή να ομαδοποιήσει όσους πέθαναν ανά ηλικία, ανά κατάσταση τής υγείας πριν τον εμβολιασμό και ανά περίοδο που μεσολάβησε από τον εμβολιασμό και να συγκρίνει τους θανάτους με εκείνους που συνέβησαν σε ομάδες ανεμβολίαστων με ίδια χαρακτηριστικά. Ισως να φταίει που τα Γερμανικά μου δεν είναι καλά και δεν κατάλαβα την στατιστική ανάλυση. Πες μας εσύ που την είδες.
Καταγραφή των περιπτώσεων παρενεργειών κάνει. Σημασία έχει μόνο η αξιοπιστία των αριθμών που δίνει.

Ολες οι περιπτώσεις που καταγράφονται, έχουν συγκεκριμένο χρονικό πλαίσιο μετά τον εμβολιασμό. 5 με 30 ημέρες. Και οι ηλικίες είναι επίσης καταγεγραμμένες, ακόμα και σε έναν από τους πίνακες που παρέθεσα μια σελίδα πιο πίσω. Δεν εμβολιάζεται κάποιος εάν νοσεί από το οτιδήποτε και έχει συμπτώματα όπως πυρετό π.χ.

Στατιστική σχέση μεταξύ δύο γεγονότων είναι όταν το ένα ακολουθείται από το άλλο, με μια συγκεκριμένη συχνότητα. Εάν βαρέσουν 100 ατομα το κεφάλι τους στον τοίχο και από αυτούς σπάσουν τα κεφάλια τους οι δέκα, σημαίνει ότι υπάρχει μία στατιστική σχέση μεταξύ της κουτουλιάς και της θραύσης κρανίου. Η αιτιακή σχέση θέλει ανάλυση της ταχύτητας, της σκληρότητας της κεφάλας κ.λ.π. αλλά είναι προφανέστατη λόγω εμπειρίας. Σε πράγματα που δεν γνωρίζουμε, αν τα τινάζει κάποιος που βαράει μπόλι για τον κόβιντ π.χ. παρατηρούμε εάν υπάρχει στατιστική σχέση. Εάν υπάρχει, τότε αυτό είναι ενδεικτικό μιας υπαρκτής αιτιακής σχέσης. Εάν επαναλαμβάνεται σε κάθε δοκιμή, και μάλιστα με την ίδια συχνότητα (Γερμανία: 1 νεκρ./30 000 εμβολ. Γαλλία: 1 νεκρ./32 000 εμβολ.) τότε αυτό δεν απλά ενδεικτικό, αλλά αποδεικτικό μιας αιτιακής σχέσης. Έτσι έχει αποδειχτεί και πως το τσιγάρο προκαλεί καρκίνο του πνεύμονα, πως η ραδιενέργεια προκαλεί λευχαιμία κ.λ.π.
Κατάλαβα. Χελεγκένεια στατιστική ξέρεις κι'εσύ.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 15χρονος πέθανε στην Αρκαδία λίγες μέρες μετά τον εμβολιασμό του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Σεπ 2021, 00:40

Leporello έγραψε:
17 Σεπ 2021, 00:25
Κατάλαβα. Χελεγκένεια στατιστική ξέρεις κι'εσύ.
Χίλιες φορές από την λεπορέλεια.

Εδώ είναι η διαφορά θανάτων μεταξύ 22ης και 31ης εβδομάδας για τα έτη 2020 και 2021:

22.869 (2020) έναντι 27.641 (2021). Αύξηση κατά 4.772 άτομα ή 20,8%

Θάνατοι με κορωνοϊό, κατά ΕΟΔΥ: 1980


Εδώ υπάρχει μια σημαντική αύξηση της θνησιμότητας. Δυστυχώς δεν υπάρχουν στοιχεία για το πόσοι απ' αυτούς τους θανάτους ήταν σε ανεμβολίαστο και πόσοι σε εμβολιασμένο πληθυσμό. Πάντως η αύξηση υπάρχει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 15χρονος πέθανε στην Αρκαδία λίγες μέρες μετά τον εμβολιασμό του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Σεπ 2021, 02:00

Πήρα στοιχεία του ΕΟΔΥ, της ΕΛΣΤΑΤ και του Our World in Data και έφτιαξα το παρακάτω γράφημα. Το αφήνω προς σχολιασμό:

Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 15χρονος πέθανε στην Αρκαδία λίγες μέρες μετά τον εμβολιασμό του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Σεπ 2021, 02:33

Otto Weininger έγραψε:
16 Σεπ 2021, 16:57
hellegennes έγραψε:
16 Σεπ 2021, 16:55
Otto Weininger έγραψε:
16 Σεπ 2021, 16:52
Ε ωραία. Κάνε και 3-4 δόσεις Pfizer να τελειώνουμε με τον ιό.
Οι 3-4 δόσεις θα μου κρατήσουν για 1 χρόνο και δεν θα μειώσουν σημαντικά τις πιθανότητες να κολλήσω και να μεταδώσω, άρα δεν θα τελειώνουμε με κανέναν ιό.

Στο μεταξύ ο πληθυσμός που εμβολιάστηκε στις αρχές του έτους είναι πάλι εκτεθειμένος γιατί η ανοσία έχει λήξει.
Φυσικά και θα σου μειώσουν σημαντικά τις πιθανότητες να κολλήσεις και να μεταδώσεις. Επίσης θα μειώσουν ακόμα περισσότερο τις πιθανότητες να πας εντατική.

Αλλά είπαμε, γιολελέισον.
Πιθανότητα νοσηλείας για 0-17: 0,8%.
Πιθανότητα νοσηλείας για 18-49: 2,5%.

Αντίστοιχες πιθανότητες 8 μήνες μετά την πρώτη δόση: 0,65% και 2%. Δεν μιλάμε απαραίτητα για ΜΕΘ. Αυτές είναι υποσύνολο αυτών των ποσοστών. Αυτά είναι τα συνολικά ποσοστά νοσηλείας. Ακόμη και για εισαγωγή και εξιτήριο σε απλή κλίνη την ίδια μέρα.

Αυτό δεν είναι σημαντική μείωση, είναι για γέλια. Ακόμη κι αν πάρουμε την μικρή περίοδο που υποτίθεται ότι η ανοσία είναι στο απόγειό της, η πιθανότητα (η δική μου), μειώνεται από το περίπου 2,5% στο περίπου 0,25%. Εντυπωσιάστηκα.

Στο μεταξύ αυτές είναι οι πιθανότητες στον γενικό πληθυσμό, που διαστρεβλώνονται σοβαρά από το μικρό ποσοστό με σοβαρά υποκείμενα νοσήματα σ' αυτές τις ηλικίες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4356
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: 15χρονος πέθανε στην Αρκαδία λίγες μέρες μετά τον εμβολιασμό του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 17 Σεπ 2021, 04:16

hellegennes έγραψε:
17 Σεπ 2021, 02:00
Πήρα στοιχεία του ΕΟΔΥ, της ΕΛΣΤΑΤ και του Our World in Data και έφτιαξα το παρακάτω γράφημα. Το αφήνω προς σχολιασμό:

Εικόνα
Δεν γίνεται το ένα γράφημα να είναι αθροιστικό και το άλλο όχι. Διότι έτσι δεν μπορείς να βγάλεις εύκολα συμπεράσματα.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 15χρονος πέθανε στην Αρκαδία λίγες μέρες μετά τον εμβολιασμό του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Σεπ 2021, 04:35

Μια χαρά γίνεται, γιατί το συμπέρασμα είναι ότι η πορεία της υπερβάλλουσας θνησιμότητας συμβαδίζει με την πορεία των δηλωμένων θανάτων μέχρι ένα σημείο, αλλά μετά οι θάνατοι συνεχίζουν να αυξάνονται πέραν του αναμενόμενου χωρίς εμφανή αιτία.

Ίσως δεν είναι ιδιαίτερα αντιληπτό ότι η μπλε γραμμή δεν είναι αθροιστικοί θάνατοι, είναι αθροιστική υπερβάλλουσα θνησιμότητα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: 15χρονος πέθανε στην Αρκαδία λίγες μέρες μετά τον εμβολιασμό του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 17 Σεπ 2021, 07:38

hellegennes έγραψε:
17 Σεπ 2021, 04:35
Μια χαρά γίνεται, γιατί το συμπέρασμα είναι ότι η πορεία της υπερβάλλουσας θνησιμότητας συμβαδίζει με την πορεία των δηλωμένων θανάτων μέχρι ένα σημείο, αλλά μετά οι θάνατοι συνεχίζουν να αυξάνονται πέραν του αναμενόμενου χωρίς εμφανή αιτία.

Ίσως δεν είναι ιδιαίτερα αντιληπτό ότι η μπλε γραμμή δεν είναι αθροιστικοί θάνατοι, είναι αθροιστική υπερβάλλουσα θνησιμότητα.
Είναι ξεκάθαρο: η γρίπη επέστρεψε.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24586
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: 15χρονος πέθανε στην Αρκαδία λίγες μέρες μετά τον εμβολιασμό του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 17 Σεπ 2021, 11:55

τελικά το αν είχε εμβολιαστεί ή όχι ο μικρός δεν το μάθαμε ακόμα

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: 15χρονος πέθανε στην Αρκαδία λίγες μέρες μετά τον εμβολιασμό του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 17 Σεπ 2021, 13:24

Αρίστος έγραψε:
16 Σεπ 2021, 21:06
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
16 Σεπ 2021, 20:07
Αρίστος έγραψε:
16 Σεπ 2021, 18:29

Υπαρχει περιπτωση να το πιστεψεις αν σου πω ας πουμε πως στα πλαισια της παλιας μου δουλειας ειχα παρει πιχι 100 συνεντευξεις απο 2 υπουργους, απο βουλευτες, δημαρχους, τον προεδρο της ΕΡΤ, ηθοποιους σαν τον Νινιο, σκηνοθετες σαν τον Σμαραγδη και αθλητες σαν τον Δομαζο;

Υπαρχει περιπτωση να πιστεψεις πως εχω μιλησει στο Πολεμικο Μουσειο, στην Παλια Βουλη αλλα και σε λογοτεχνικη βραδυα στη Στοα του Βιβλιου;
Φίλε μου. Δεν είναι η καλπάζουσα φαντασία σου μόνο που σε εμποδίζει να δεις την πραγματικότητα. Είναι και το πληγωμένο σου εγώ. Δεν μπορώ να ξέρω πως το έπαθες μα αυτή η απόγνωση για προσοχή κι αναγνώριση δεν είναι υγιής. τι έχεις να αποδείξεις αρίστο και σε ποιον. Δεν πρέπει κάποια στιγμή όλοι να επιστρέψουμε από τη χώρα του ονείρου φίλε μου;


Ακομη και αν ειναι θεμα πληγωμενου εγω και οχι προσωπικου δαιμονα (με την εννοια που εδιναν οι αρχαιοι στη λεξη) οπως πιστευω εγω, εσενα τι σε νοιαζει αν μου αρεσει να κανω ψυχοθεραπεια καποιες ωρες στο πχορουμ; Στο φιναλε 62 χρονων ειμαι και οχι κανα νεουδι για να ανησυχεις μην χασω καποιο τραινο της ζωης με μαγικα πραγματα. Ετσι κι αλλιως η πραγματικη μαγεια της ζωης βρισκεται στις απλες απολαυσεις και για μενα μια απο αυτες ειναι ενα ωραιο ποστ στο διαδικτυο με χρωματιστα και τονισμενα γραμματα σε δυο του προτασεις. Tο διαδικτυο περα απο καβλαντισμα και ψυχαγωγια, κατα διαστηματα μου δινει και αφορμες για σοβαροτερα γραψιματα που δημοσιευω, μου εχει δωσει επισης τη δυνατοτητα να γνωρισω κοσμο, ακομη και επωνυμο κοσμο, ακομη και κοπελες που ακομη μιλαω, ακομη και παλιες συμμαθητριες η την πρωτη μου αγαπη που βρηκα ξανα πριν τρια χρονια στο fb.

.
Καταρχάς να παραδεχτώ την αφοπλιστική απάντηση.

Από την άλλη, εσύ δεν είσαι εδώ για να ανταλάξεις απόψεις. Είσαι μόνο για να ακούς τον εαυτό σου να μιλάει. Είναι ακατόρθωτο να σου αλλάξει κάποιος γνώμη για όλα τα τερατώδη που αραδιάζεις. Αυτό δεν σου το λέω μόνο εγώ.

Αυτό που έχεις, που πίστεψε με το λέω σαν φίλος, είναι πρόβλημα. Είναι εμμονή που, κι αυτό είναι το χειρότερο, καταναλώνεται σε μαλακίες. Χρησιμοποίησε τις εμμονές σου σωστά και δεν θα έχει σημασία αν είσαι 62 ή 72. Αν έκανες παιδιά, οικογένεια ή αν γαμάς. Θα είσαι χρήσιμος στον εαυτό σου και κόσμημα στην κοινωνία.

Εγώ είμαι 57 και περνάω την καλύτερη περίοδο της ζωής μου.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: 15χρονος πέθανε στην Αρκαδία λίγες μέρες μετά τον εμβολιασμό του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 17 Σεπ 2021, 13:44

nik_killthemall έγραψε:
17 Σεπ 2021, 00:11
sys3x έγραψε:
16 Σεπ 2021, 20:06

Αυτό ακριβώς σου εξήγησα ρε μαν, ότι δηλαδή δεν είναι αναγκαία σύμβαση "το γλείφει εκεί που χέζει" μια χαρά ξηγούνται τα γερμανά &whatnot, το συμφέρον τους κοιτάνε και εφαρμόζουν τα μέτρα και τα σταθμά που αυτοί κρίνουν απαραίτητα για την πάρτη τους, εκτός φυσικά αν πραγματικά πιστεύεις ότι η Ελλάδα δεν είναι μία μπανανία - σύγχρονο προτεκτοράτο.
Μα δεν αρνηθηκα πουθενα πως οι Γερμανοι δανειζαν με βαση το δικο τους το συμφερον. Η αντίφαση των Αρίστων είναι πως τότε η μοναδικη αντιδραση (που γινοταν απο κατεργολαβια πατριώτες και ολοι οι άλλοι ηταν στα 4 ...) ήταν η επίκληση της μη ηθικής των γερμανών (με ταυτοχρονη και απολυτη αποσιωπηση της εγχωριας μη ηθικης που πηγε και δημιουργησε συνειδητα τόσα δημοσια χρέη), ενώ αντιθετα τώρα οι *πρωην ανηθικοι γερμανοι παραγουν και πολιτικό πολιτισμο τον οποιο εμεις δεν έχουμε.

Για μενα μαν μια χαρα ηθικοι ηταν οι Γερμανοι και οταν **σε παταγαν στο λαιμο για να σου δανεισουν υπο όρους όπως ακριβως είναι και τώρα ηθικοί και γιαυτο αντιδρούνε έτσι. (Η Μερκελ ήταν η μόνη στην Ευρώπη που παραδέχτηκε πριν ξεκινησουν οι εμβολιασμοι πως είναι αγνωστο αν οι εμβολιασμενοι κολλάνε). Και επειδή ΔΕΝ μπορώ να δεχτώ πως στην Ελλάδα ο κόσμος δεν αποφοίτησε από το νηπιαγωγείο ωστε να νομίζει πως όταν φτιάχνεις 200 δις χρεος σε 20 χρόνια μονο απο τα ασφαλιστικα τότε αυτος που θα βρεθει να δανείσει αυτό το μπάζο θα το κάνει με όρους "αγαπατε τον πλησιον", η μόνη εξήγηση είναι πως απλά στην Ελλάδα δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να παραδεχτούμε πως είμαστε ***ΚΑΡΑΜΑΛΑΚΕΣ του κερατα και δεν μας φταίει καμια ανηθικοτητα του αλλου (αφου μαλιστα κι εμεις στη θεση του το ιδιο θα καναμε χ 1000) παρα μόνον αν ΔΕΝ βρίσκεται το κομμα που υποστηρίζουμε στην εξουσία !
Μερικά πραγματάκια μόνον από μένα, *το ίδιο ηθικοί είναι δεν χρειάζεται να είναι πρώην ηθικοί ή ανήθικοι (άσε που έτσι κι αλλιώς δεν είναι καν θέμα "ηθικής" όταν μιλάμε για Γερμανούς, όλοι ξέρουμε τι είναι οι Γερμανοί απέναντί σε άλλους λαούς πολιτικά - γκούχου γκου ναζί γκούχου γκούχου), εξάλλου είπαμε άλλα μέτρα και σταθμά.
**Πολιτικά - ιστορικά οι Γερμανοί όσον αφορά το άμεσο συμφέρον τους ήταν και είναι κοντόφθαλμοι, δες την στάση τους απέναντί στην Τουρκία για παράδειγμα.
***Κουτοπόνηροι, μίζεροι, παρτάκηδες και πολλά πολλά άλλα είμαστε αλλά επιμένω πως το μεγαλύτερο πρόβλημα, πολιτικά, δεν είμαστε εσύ και εγώ αλλά αυτοί (οι Έλληνες "αντιπρόσωποι" μας) που κάνουν διαχρονικά "μπίζνες" με τους "Γερμανούς" παίζοντας το πούστηδες με τον δικό μας όμως κώλο.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: 15χρονος πέθανε στην Αρκαδία λίγες μέρες μετά τον εμβολιασμό του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 17 Σεπ 2021, 14:04

Δημοκράτης έγραψε:
17 Σεπ 2021, 11:55
τελικά το αν είχε εμβολιαστεί ή όχι ο μικρός δεν το μάθαμε ακόμα
εσυ ειδικα δε θες να το μαθεις ποτε
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38753
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: 15χρονος πέθανε στην Αρκαδία λίγες μέρες μετά τον εμβολιασμό του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 17 Σεπ 2021, 14:58

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
17 Σεπ 2021, 13:24
Αρίστος έγραψε:
16 Σεπ 2021, 21:06
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
16 Σεπ 2021, 20:07


Φίλε μου. Δεν είναι η καλπάζουσα φαντασία σου μόνο που σε εμποδίζει να δεις την πραγματικότητα. Είναι και το πληγωμένο σου εγώ. Δεν μπορώ να ξέρω πως το έπαθες μα αυτή η απόγνωση για προσοχή κι αναγνώριση δεν είναι υγιής. τι έχεις να αποδείξεις αρίστο και σε ποιον. Δεν πρέπει κάποια στιγμή όλοι να επιστρέψουμε από τη χώρα του ονείρου φίλε μου;


Ακομη και αν ειναι θεμα πληγωμενου εγω και οχι προσωπικου δαιμονα (με την εννοια που εδιναν οι αρχαιοι στη λεξη) οπως πιστευω εγω, εσενα τι σε νοιαζει αν μου αρεσει να κανω ψυχοθεραπεια καποιες ωρες στο πχορουμ; Στο φιναλε 62 χρονων ειμαι και οχι κανα νεουδι για να ανησυχεις μην χασω καποιο τραινο της ζωης με μαγικα πραγματα. Ετσι κι αλλιως η πραγματικη μαγεια της ζωης βρισκεται στις απλες απολαυσεις και για μενα μια απο αυτες ειναι ενα ωραιο ποστ στο διαδικτυο με χρωματιστα και τονισμενα γραμματα σε δυο του προτασεις. Tο διαδικτυο περα απο καβλαντισμα και ψυχαγωγια, κατα διαστηματα μου δινει και αφορμες για σοβαροτερα γραψιματα που δημοσιευω, μου εχει δωσει επισης τη δυνατοτητα να γνωρισω κοσμο, ακομη και επωνυμο κοσμο, ακομη και κοπελες που ακομη μιλαω, ακομη και παλιες συμμαθητριες η την πρωτη μου αγαπη που βρηκα ξανα πριν τρια χρονια στο fb.

.
Καταρχάς να παραδεχτώ την αφοπλιστική απάντηση.

Από την άλλη, εσύ δεν είσαι εδώ για να ανταλάξεις απόψεις. Είσαι μόνο για να ακούς τον εαυτό σου να μιλάει. Είναι ακατόρθωτο να σου αλλάξει κάποιος γνώμη για όλα τα τερατώδη που αραδιάζεις. Αυτό δεν σου το λέω μόνο εγώ.

Αυτό που έχεις, που πίστεψε με το λέω σαν φίλος, είναι πρόβλημα. Είναι εμμονή που, κι αυτό είναι το χειρότερο, καταναλώνεται σε μαλακίες. Χρησιμοποίησε τις εμμονές σου σωστά και δεν θα έχει σημασία αν είσαι 62 ή 72. Αν έκανες παιδιά, οικογένεια ή αν γαμάς. Θα είσαι χρήσιμος στον εαυτό σου και κόσμημα στην κοινωνία.

Εγώ είμαι 57 και περνάω την καλύτερη περίοδο της ζωής μου.


Κανεις μεγα λαθος, κατ' αρχην εκτιμω πολυ τον τροπο που γραφουν τουλαχιστον 5-6 εδω μεσα (αναμεσα τους και ιδεολογικοι αντιπαλοι) και αλλων τοσων γουσταρω τις αποψεις, καποιοι αλλοι μπορει να μην γραφουν σοφα αλλα εχουν φοβερο χιουμορ, υπαρχουν τελος αυτοι που μου πανε κοντρα, απο τις σεντονατες απαντησεις μου σε αυτους (που προκυπτουν εντελως αυθορμητα) ξεδιαλεγω αργοτερα τον πυρηνα των αρθρων μου. Θα σου φανει παραξενο αλλα ο Λεπορελο, ο Τζιμυ, ο Γιαννοπουλος, ο Λεγεων και μερικοι ακομη εχουν σταθει επανειλημμενα η αφορμη για να γραψω αρθρα προκειμενου να τους απαντησω. Το πρωτο μου αρθρο στο περιοδικο ΕΠΙΚΑΙΡΑ ξεκινησε σαν ιδεα μετα απο απαντησεις που εγραψα στο Γιαννοπουλο για το θεμα του πυρηνικου εργοστασιου των Τουρκων. Ιστορικο νημα που ειχα ανεβασει το 2012 για την καταρα των Κεννεντυ προσεχως θα δημοσιευθει σε σειρα αρθρων και ισως αργοτερα να γινει βιβλιο. Το ιδιο εχει συμβει και με το νημα μου για τα μεγαλιθικα, υλικο του εφτασε και περισσεψε για 25 αρθρα στο περιοδικο Strange και πλεον ειναι ετοιμο για βιβλιο που θα κυκλοφορησει προσεχως. Συνεπως οι ωρες που καταναλωνω εδω μεσα συχνα μετατρεπονται σε κατι παραγωγικο.

Για τα υπολοιπα που λες περι ευτυχισμενων περιοδων δεν εχω περασει κι εγω ασχημα στη ζωη μου, μαλιστα τα χρονια πριν την καραντινα ηταν ιδιαιτερα καλα αν και σιγουρα η πιο ευτυχισμενη περιοδος ηταν απο τα 42 ως τα 50 μου. Οσο για το αν καποιος πρεπει να προσεξει κατι, αυτος νομιζω ειλικρινα εισαι εσυ που νομιζεις οτι εχεις καποια ιδιαιτερη σεξουαλικη ζωη που δεν την εχουν οι αλλοι, πιθανολογω οτι σαν οικογενειαρχης που εισαι εχεις ζησει μαλλον συντηρητικα στο σεξ ανεξαρτητα τι νομιζεις.

.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: 15χρονος πέθανε στην Αρκαδία λίγες μέρες μετά τον εμβολιασμό του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 17 Σεπ 2021, 15:34

Φίλε μου. Χρειάζεσαι βοήθεια. Το λέω σα φίλος κι από δω και πέρα σταματώ να αστειεύομαι στα νήματά σου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών