Χαλαρή δουλειά

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Jimmys
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 16 Σεπ 2021, 01:24
Phorum.gr user: Jimmys

Χαλαρή δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmys » 16 Σεπ 2021, 02:08

Γειά και χαρά!
Πρώτη φορά στο φόρουμ, καθώς με απασχολεί κάτι για το οποίο θα ήθελα να ακούσω απόψεις...
Είμαι 25 ετών κάτοικος Αττικής και εδώ και καιρό άνεργος
Γενικά έχω πάει σε αρκετές δουλειές τύπου σερβιτόρος και πωλητής και ήταν χάλια
Όσον αφορά το σερβιτόριλίκη είδα πολύ βρωμιά μέσα στην νύχτα και αλητεία όσον αφορά τα εργασιακά (λίγα λεφτά χωρίς ένσημα) και όσον αφορά την θέση του πωλητή πέρα από τα λίγα χρήματα η δουλειά είναι εξαντλητική (ορθοστασία και αγκαρίες, δίχως να μπορείς να κάτσεις ούτε ένα λεπτό να ξεκουράσεις τα πόδια σου πέρα από το νόμιμο διάλειμμα που είναι 15 λεπτά στο 8ωρο όπου δεν προλαβαίνεις ούτε να φας ούτε να πας τουαλέτα για κατούρημα)
Αφού έκανα την εισαγωγή μπαίνω στο θέμα:
Παντού υπάρχει καπιταλιστική εκμετάλλευση και είναι άθλιες οι συνθήκες το γνωρίζουμε όλοι... Αλλά που μπορεί κανείς να βγάλει σχετικά χαλαρά ένα μεροκάματο? Έστω και με λίγα λεφτά αρκεί να μην σε κάνουν να αισθάνεσαι δούλος του μεσαίωνα...
Υπάρχει καμία τέτοια δουλίτσα?
Πχ περίπτερο? ταξί? φυλλάδια? Σεκιούριτι?
Τι παίζει εκεί????????
Σε ποια δουλειά μπορείς να {λουφάρεις/ψωλάρεις} περισσότερο?
Κάτι να μπορείς να περνάς το 8ωρο ποιο χαλαρά?
Κάτι να μην έχει τόση ορθοστασία?
Κάτι να σου επιτρέπει να ανοίξεις και λίγο το κινητό?
Κάτι να μην είσαι σκλάβος εν πάση περιπτώσει?
Υπάρχει?
Έχω κουραστεί δεν μπορώ να στέριωσω σε δουλειά
Προτιμώ να βρω κάτι με ψυχούλα(πόσο ποιο ψυχούλα δηλαδή από το νόμιμο βασικό μισθό) και να αισθάνομαι άνθρωπος
Έχω απογοητευτεί...
Αν ξέρει κάποιος να προτείνει κάτι ας μου πει
Σίγουρα κάποιοι θα ξενίσουν και θα βγάλουν χολή όμως πιστεύω ότι υπάρχουν εδώ άνθρωποι που θα με καταλάβουν...

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4304
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Χαλαρή δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 29 Οκτ 2022, 22:36

Τετοιες δουλειές μόνο μεσω φίλου ή συγγενή συνήθως. Στειλε κι ενα πμ στον hellegennes. Έχει χαλαρο παντοπωλείο.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Χαλαρή δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 29 Οκτ 2022, 22:38

kongrosian έγραψε:
29 Οκτ 2022, 22:36
Τετοιες δουλειές μόνο μεσω φίλου ή συγγενή συνήθως. Στειλε κι ενα πμ στον hellegennes. Έχει χαλαρο παντοπωλείο.
Σωστός. Θα προσέθετα και την κλισέ απάντηση του Δημοσίου( εν μέρει μύθος) αλλά εκεί είναι δύσκολο να μπει κάποιος.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Χαλαρή δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 29 Οκτ 2022, 22:41

Κατά τα άλλα ο Γιάνναρος ο Μπέζος επηρεασμένος από τον συνονόματό του τον Τζεφ δίνει
την απάντηση :D

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4304
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Χαλαρή δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 29 Οκτ 2022, 22:59

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
29 Οκτ 2022, 22:38
kongrosian έγραψε:
29 Οκτ 2022, 22:36
Τετοιες δουλειές μόνο μεσω φίλου ή συγγενή συνήθως. Στειλε κι ενα πμ στον hellegennes. Έχει χαλαρο παντοπωλείο.
Σωστός. Θα προσέθετα και την κλισέ απάντηση του Δημοσίου( εν μέρει μύθος) αλλά εκεί είναι δύσκολο να μπει κάποιος.
φίλε εκτιμώ πολύ τις τοποθετήσεις σου. έχεις κάποια σχέση με τον έργο_μακέτο; σας έχω συνδέσει για κάποιο λόγο.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Χαλαρή δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 30 Οκτ 2022, 16:54

kongrosian έγραψε:
29 Οκτ 2022, 22:59
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
29 Οκτ 2022, 22:38
kongrosian έγραψε:
29 Οκτ 2022, 22:36
Τετοιες δουλειές μόνο μεσω φίλου ή συγγενή συνήθως. Στειλε κι ενα πμ στον hellegennes. Έχει χαλαρο παντοπωλείο.
Σωστός. Θα προσέθετα και την κλισέ απάντηση του Δημοσίου( εν μέρει μύθος) αλλά εκεί είναι δύσκολο να μπει κάποιος.
φίλε εκτιμώ πολύ τις τοποθετήσεις σου. έχεις κάποια σχέση με τον έργο_μακέτο; σας έχω συνδέσει για κάποιο λόγο.
Ευχαριστώ. Όχι με τον συγκεκριμένο χρήστη δεν έχω κάποια σχέση, ίσως μόνο να ταυτίζονται πολλές
από τις τοποθετήσεις μας. Σε κάθε περίπτωση είμαστε ξεχωριστά πρόσωπα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών