ΑΝΑΠΤΥΞΙΣ.Το efood μετατρέπει τις συμβάσεις των delivery σε freelancing

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: ΑΝΑΠΤΥΞΙΣ.Το efood μετατρέπει τις συμβάσεις των delivery σε freelancing

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 18 Σεπ 2021, 12:19

lafkiotis έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:17
esu έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:04
Citroenakias έγραψε:
18 Σεπ 2021, 11:53


Εννοείτε πως είναι αποτρεπτικος παράγοντας μια χαμηλή βαθμολογία. Σου λέει ο άλλος ότι για να είναι χαμηλή σημαίνει ότι δεν δουλεύει σωστά κτλ
Δεν υπάρχει άνθρωπος που δεν ξέρει την efood στην Ελλάδα. Αυτοί που δεν την ξέρουν είναι 70 ετών και δεν θα την μάθαιναν και ποτέ. Άρα όλοι μας ξέρουμε πολύ καλά πως λειτουργεί η εφαρμογή.

Απλά θα δημιουργηθεί το παράδοξο που μία εφαρμογή θα έχει 1 αστέρι και θα την χρησιμοποιούν καθημερινά όλοι.
Τα αστερακια τα δινεις αν εισαι ευχαριστημενος απο το σερβις. Οχι τις αριστερες παπαριες που ακουμε εδω μεσα.
Εγω μπορεί να δίνω αστεράκι γιατί μου την σπάει η εταιρεία ή γιατί είμαι γκέι και δε μου κάθησε ο ντελιβεράς. Ποιος είσαι εσύ
που θα μας πεις γιατί να βάλουμε ένα αστεράκι? Στάλιν είσαι που έλεγε και ο Γεωργιάδης στον Παπαδάκη?

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: ΑΝΑΠΤΥΞΙΣ.Το efood μετατρέπει τις συμβάσεις των delivery σε freelancing

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 18 Σεπ 2021, 12:21

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:19
lafkiotis έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:17
esu έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:04


Δεν υπάρχει άνθρωπος που δεν ξέρει την efood στην Ελλάδα. Αυτοί που δεν την ξέρουν είναι 70 ετών και δεν θα την μάθαιναν και ποτέ. Άρα όλοι μας ξέρουμε πολύ καλά πως λειτουργεί η εφαρμογή.

Απλά θα δημιουργηθεί το παράδοξο που μία εφαρμογή θα έχει 1 αστέρι και θα την χρησιμοποιούν καθημερινά όλοι.
Τα αστερακια τα δινεις αν εισαι ευχαριστημενος απο το σερβις. Οχι τις αριστερες παπαριες που ακουμε εδω μεσα.
Εγω μπορεί να δίνω αστεράκι γιατί μου την σπάει η εταιρεία ή γιατί είμαι γκέι και δε μου κάθησε ο ντελιβεράς. Ποιος είσαι εσύ
που θα μας πεις γιατί να βάλουμε ένα αστεράκι? Στάλιν είσαι που έλεγε και ο Γεωργιάδης στον Παπαδάκη?
Ναι. Αλλα μετα δεν θα ειναι γνωση. Θα ειναι γνωμη. Και οι γνωμες ειναι σαν κολοτρυπιδες. Ολοι εχουν απο μια.
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: ΑΝΑΠΤΥΞΙΣ.Το efood μετατρέπει τις συμβάσεις των delivery σε freelancing

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 18 Σεπ 2021, 12:23

έχω αρχίσει να λυγίζω με το δράμα του αδίστακτου αεριτζή :a040:

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24351
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ΑΝΑΠΤΥΞΙΣ.Το efood μετατρέπει τις συμβάσεις των delivery σε freelancing

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 18 Σεπ 2021, 12:26

Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:18
foscilis έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:16
όσο για το ότι πρόκειται για virtue signaling, αρκεί μια ματιά στο τουίτερ που οι πιο πολλοί cance_efood λένε "θα παίρνω τηλέφωνο στο μαγαζί". ναι και τότε θα στο φέρνει ο υψηλόμισθος. Αρχιδόμυαλο οκνηρό εκμεταλλευτικό λαίμαργο παχύδερμο.
Ποια είναι η θέση σου τελικά;
Την έχω πει από την αρχή, όλη αυτή η "βιομηχανία" είναι ένα τεράστιο μαύρο μπουρδέλο όπου πελάτες και μαγαζιά απολαμβάνουν υπηρεσίες υποαμοιβόμενων λούμπεν ανειδίκευτων σε ένα καθεστώς γενικευμένης παρανομίας και εκμετάλλευσης και έναν αγώνα δρόμου προς τον πάτο του υπονόμου, όλοι όλοι όλοι στην αλυσίδα είναι μουνόπανα που θα έπρεπε να κάνουν κάτι άλλο: η χοντρή που δεν παίρνει τον κώλο της να περπατήσει δέκα μέτρα και δε θέλει να πληρώσει αυτόν που παίρνει τον δικό τουκ ώλο, ο μαγαζάτορας που απασχολεί υπάλληλο στο τζάμπα, ο υπάλληλος που πάει ανάποδα στο πεζοδρόμιο με κομμένη εξάτμιση γιατί τι άλλο υποκείμενο θα έκανε μια τέτοια δουλειά και φυσικά ο αεριτζής που προσπαθεί να κάνει όλο αυτό το τεράστιο κατανεμημένο μπουρδέλο δικό του μπουρδέλο χωρίς να φαίνεται πουθενά ότι είναι μπουρδέλο ή δικό του. Θα έπρεπε όντως το ντελίβερι να ήταν δέκα φορές μικρότερο και δέκα φορές ακριβότερο. Δε θα μικρύνει η αγορά αν γίνει αυτό. Απλώς θα γίνει μια κανονική αγορά.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: ΑΝΑΠΤΥΞΙΣ.Το efood μετατρέπει τις συμβάσεις των delivery σε freelancing

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 18 Σεπ 2021, 12:29

lafkiotis έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:21
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:19
lafkiotis έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:17


Τα αστερακια τα δινεις αν εισαι ευχαριστημενος απο το σερβις. Οχι τις αριστερες παπαριες που ακουμε εδω μεσα.
Εγω μπορεί να δίνω αστεράκι γιατί μου την σπάει η εταιρεία ή γιατί είμαι γκέι και δε μου κάθησε ο ντελιβεράς. Ποιος είσαι εσύ
που θα μας πεις γιατί να βάλουμε ένα αστεράκι? Στάλιν είσαι που έλεγε και ο Γεωργιάδης στον Παπαδάκη?
Ναι. Αλλα μετα δεν θα ειναι γνωση. Θα ειναι γνωμη. Και οι γνωμες ειναι σαν κολοτρυπιδες. Ολοι εχουν απο μια.
Γιατί η αξιολόγηση του σέρβις αυτού καθεαυτού από εμένα ή από εσένα δεν είναι γνώμη? Εγώ μπορεί να΄χω τη γνώμη πως τα 15 λεπτά για να έρθει μία παραγγελία στο σπίτι μου είναι πολλά, εσύ μπορεί να λες για τον ίδιο χρόνο «Δε βαριέσαι μωρέ, ας πάρουν τον χρόνο τους τα παιδιά». Η γνώση
προκύπτει όταν κατόπιν της σωστής επεξεργασίας δεδομένων βγαίνει το συμπέρασμα πως η πλειοψηφία των πελατών είναι ικανοποιημένοι από την εταιρεία για τους λόγους α,β,γ.

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: ΑΝΑΠΤΥΞΙΣ.Το efood μετατρέπει τις συμβάσεις των delivery σε freelancing

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 18 Σεπ 2021, 12:33

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:29
lafkiotis έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:21
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:19


Εγω μπορεί να δίνω αστεράκι γιατί μου την σπάει η εταιρεία ή γιατί είμαι γκέι και δε μου κάθησε ο ντελιβεράς. Ποιος είσαι εσύ
που θα μας πεις γιατί να βάλουμε ένα αστεράκι? Στάλιν είσαι που έλεγε και ο Γεωργιάδης στον Παπαδάκη?
Ναι. Αλλα μετα δεν θα ειναι γνωση. Θα ειναι γνωμη. Και οι γνωμες ειναι σαν κολοτρυπιδες. Ολοι εχουν απο μια.
Γιατί η αξιολόγηση του σέρβις αυτού καθεαυτού από εμένα ή από εσένα δεν είναι γνώμη? Εγώ μπορεί να΄χω τη γνώμη πως τα 15 λεπτά για να έρθει μία παραγγελία στο σπίτι μου είναι πολλά, εσύ μπορεί να λες για τον ίδιο χρόνο «Δε βαριέσαι μωρέ, ας πάρουν τον χρόνο τους τα παιδιά». Η γνώση
προκύπτει όταν κατόπιν της σωστής επεξεργασίας δεδομένων βγαίνει το συμπέρασμα πως η πλειοψηφία των πελατών είναι ικανοποιημένοι από την εταιρεία για τους λόγους α,β,γ.
Αξιολογεις την εταιρεια για αυτο που παρεχει. Στην προκειμενη περιπτωση το ντελιβερι. Αν σου λενε οτι θα στο φερουμε σε 10 λεπτα και ειναι εκει σε 10 λεπτα το να δωσεις λιγα αστερια ειναι πουστια. Δεν σε ενδιαφερει αν αυτος που στο εφερε πληρωνεται 2 η 10 ευρω. Η γνωση βασισμενη σε γεγονοτα.

Τα υπολοιπα ειναι γνωστες παπαριες που μονο αριστεροι ντενεκεδες κραυγαζουν
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: ΑΝΑΠΤΥΞΙΣ.Το efood μετατρέπει τις συμβάσεις των delivery σε freelancing

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 18 Σεπ 2021, 12:39

lafkiotis έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:33
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:29
lafkiotis έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:21


Ναι. Αλλα μετα δεν θα ειναι γνωση. Θα ειναι γνωμη. Και οι γνωμες ειναι σαν κολοτρυπιδες. Ολοι εχουν απο μια.
Γιατί η αξιολόγηση του σέρβις αυτού καθεαυτού από εμένα ή από εσένα δεν είναι γνώμη? Εγώ μπορεί να΄χω τη γνώμη πως τα 15 λεπτά για να έρθει μία παραγγελία στο σπίτι μου είναι πολλά, εσύ μπορεί να λες για τον ίδιο χρόνο «Δε βαριέσαι μωρέ, ας πάρουν τον χρόνο τους τα παιδιά». Η γνώση
προκύπτει όταν κατόπιν της σωστής επεξεργασίας δεδομένων βγαίνει το συμπέρασμα πως η πλειοψηφία των πελατών είναι ικανοποιημένοι από την εταιρεία για τους λόγους α,β,γ.
Αξιολογεις την εταιρεια για αυτο που παρεχει. Στην προκειμενη περιπτωση το ντελιβερι. Αν σου λενε οτι θα στο φερουμε σε 10 λεπτα και ειναι εκει σε 10 λεπτα το να δωσεις λιγα αστερια ειναι πουστια. Δεν σε ενδιαφερει αν αυτος που στο εφερε πληρωνεται 2 η 10 ευρω. Η γνωση βασισμενη σε γεγονοτα.

Τα υπολοιπα ειναι γνωστες παπαριες που μονο αριστεροι ντενεκεδες κραυγαζουν
Η πουστιά και τα αριστερά κριτήρια μπορούν να επηρεάζουν τη βαθμολόγηση μίας εταιρείας εφόσον αυτή λειτουργεί θεωρητικά τουλάχιστον σε
ένα πλαίσιο ελεύθερης αγοράς.

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1542
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: ΑΝΑΠΤΥΞΙΣ.Το efood μετατρέπει τις συμβάσεις των delivery σε freelancing

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 18 Σεπ 2021, 12:43

foscilis έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:26
Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:18
foscilis έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:16
όσο για το ότι πρόκειται για virtue signaling, αρκεί μια ματιά στο τουίτερ που οι πιο πολλοί cance_efood λένε "θα παίρνω τηλέφωνο στο μαγαζί". ναι και τότε θα στο φέρνει ο υψηλόμισθος. Αρχιδόμυαλο οκνηρό εκμεταλλευτικό λαίμαργο παχύδερμο.
Ποια είναι η θέση σου τελικά;
Την έχω πει από την αρχή, όλη αυτή η "βιομηχανία" είναι ένα τεράστιο μαύρο μπουρδέλο όπου πελάτες και μαγαζιά απολαμβάνουν υπηρεσίες υποαμοιβόμενων λούμπεν ανειδίκευτων σε ένα καθεστώς γενικευμένης παρανομίας και εκμετάλλευσης και έναν αγώνα δρόμου προς τον πάτο του υπονόμου, όλοι όλοι όλοι στην αλυσίδα είναι μουνόπανα που θα έπρεπε να κάνουν κάτι άλλο: η χοντρή που δεν παίρνει τον κώλο της να περπατήσει δέκα μέτρα και δε θέλει να πληρώσει αυτόν που παίρνει τον δικό τουκ ώλο, ο μαγαζάτορας που απασχολεί υπάλληλο στο τζάμπα, ο υπάλληλος που πάει ανάποδα στο πεζοδρόμιο με κομμένη εξάτμιση γιατί τι άλλο υποκείμενο θα έκανε μια τέτοια δουλειά και φυσικά ο αεριτζής που προσπαθεί να κάνει όλο αυτό το τεράστιο κατανεμημένο μπουρδέλο δικό του μπουρδέλο χωρίς να φαίνεται πουθενά ότι είναι μπουρδέλο ή δικό του. Θα έπρεπε όντως το ντελίβερι να ήταν δέκα φορές μικρότερο και δέκα φορές ακριβότερο. Δε θα μικρύνει η αγορά αν γίνει αυτό. Απλώς θα γίνει μια κανονική αγορά.
Ντάξει καλή άποψη, αλλά με αυτή την λογική ούτε οι σερβιτόροι έπρεπε να υπάρχουν ή να πληρώνουμε τον καφέ 8 ευρώ. Πέντε μέτρα είναι από το τραπέζι μέχρι το μπαρ, συνήθως πιο κοντά από την τουαλέτα.

Δεν νομίζω ότι είναι ΤΟΣΟ υποαμοιβώμενοι οι ντελιβεράδες. Στο τέλος της ημέρας οι περισσότεροι φέυγουν με 40ρικο. Και σαν καταναλωτής βολεύει πολύ, αφού και όσοι ντελιβεράδες ξέρω ντελίβερυ παραγγέλνουν.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: ΑΝΑΠΤΥΞΙΣ.Το efood μετατρέπει τις συμβάσεις των delivery σε freelancing

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 18 Σεπ 2021, 12:44

ορίστε. με συγχίσατε και παρήγγειλα παγωτό :-?
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1542
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: ΑΝΑΠΤΥΞΙΣ.Το efood μετατρέπει τις συμβάσεις των delivery σε freelancing

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 18 Σεπ 2021, 12:46

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:44
ορίστε. με συγχίσατε και παρήγγειλα παγωτό :-?
1 μπάλα;

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: ΑΝΑΠΤΥΞΙΣ.Το efood μετατρέπει τις συμβάσεις των delivery σε freelancing

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 18 Σεπ 2021, 12:48

μισό κάπα. είπα να δοκιμάσω το έπικ, γιατί ντρέπομαι πλέον να πάω ασημακόπουλο. πάω μέρα παρά μέρα και παίρνω μισόκιλα. μέχρι και την μέρα που άλλαζαν ψυγεία μπήκα και με κοίταγαν σα χεσμένο πρεζάκι
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6763
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: ΑΝΑΠΤΥΞΙΣ.Το efood μετατρέπει τις συμβάσεις των delivery σε freelancing

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 18 Σεπ 2021, 12:50

Προσέξτε με τί μίσος εκφράζονται οι κομμουνιστές εναντίον των ανθρώπων που δουλεύουν ως ντελίβερι..

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: ΑΝΑΠΤΥΞΙΣ.Το efood μετατρέπει τις συμβάσεις των delivery σε freelancing

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 18 Σεπ 2021, 12:53

ανεβαίνει την τσόχα ο παπιόρος. σε πέντε λεπτά λέει το καντράν
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό


Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: ΑΝΑΠΤΥΞΙΣ.Το efood μετατρέπει τις συμβάσεις των delivery σε freelancing

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 18 Σεπ 2021, 12:56

lafkiotis έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:21

Ναι. Αλλα μετα δεν θα ειναι γνωση. Θα ειναι γνωμη. Και οι γνωμες ειναι σαν κολοτρυπιδες. Ολοι εχουν απο μια.
:o

Μέχρι τώρα πίστευες ότι οι αξιολογήσεις είναι αντικειμενικες;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών