Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 18 Σεπ 2021, 19:28

Εγώ αηδιάζω και βαριέμαι. Τέλος πάντων τάσσομαι με το άτομο που αδικείται. Τι ακριβώς του έκαναν; Κάντε ένα φωνητικό ρε και βάλτε το στο βοκαρού. Που να διαβάζω τώρα!
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 18 Σεπ 2021, 19:31

Για την Αμάλ δεν μου είχες ει τελικά. να πω κάτι που είχα παραλείψει. Τα μικρά παιδιά θα βλέπουν ασυνείδητα ως κάτι κακό τα μεταναστάκια.
Τον καρνάβαλο τον καίνε στο τέλος και έχει το συμβολισμό αυτό.
Πέντε μέτρα συμβολισμός, τι μαλακία!
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24594
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 18 Σεπ 2021, 19:34

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 19:01
Βρήκα περισσότερες λεπτομέρειες για το θέμα, σε παλιότερη συνέντευξη.
Η δικαστική διαμάχη

«Έχω κάνει τα πάντα για να την αποφύγω, αλλά το μέγεθος της τρανσφοβίας είναι αδιανόητο. Το νομικό πλαίσιο είναι ξεκάθαρο. Αν δεν υπάρχει κακοποιητικός γονιός, καταδικασμένος για σεξουαλικά εγκλήματα κλπ, έχει κάθε δικαίωμα να βλέπει το παιδί του. Το πρόβλημα είναι στην εφαρμογή του νόμου. Πρωτόδικα, αντιμετώπισα μία άδικη και ρατσιστική απόφαση. Ένας κακός δικαστής (με πειθαρχικά από την Ένωση Δικαστών) μεροληπτούσε εις βάρος μας και αποφάσισε ότι, παρόλο που τα χαρτιά των γιατρών που με παρακολουθούσαν αποδείκνυαν ότι η ψυχική μου υγεία είναι άριστη, είμαι προσωρινά ασταθής και με ενδιαφέρει μόνο η κοινωνική προέκταση της διεμφυλικότητάς μου».

«Βασίστηκαν στην απόπειρα αυτοκτονίας μου και δεν εξετάζουν το γιατί το έκανα. Έκανα έφεση, εκδικάστηκε, έγινε δεκτή και αυτό που ζητώ είναι να οριστεί πραγματογνώμων και για την άλλη πλευρά. Πώς επηρεάζεται η ψυχική υγεία του παιδιού μου; Πώς της φέρεται ο μοναδικός γονιός που έχει τα τελευταία 3,5 χρόνια; Με ποιους ανθρώπους έρχεται σε επαφή; Ποιοι ζουν μαζί της στο ίδιο σπίτι; Ποιός μπαίνει στο δωμάτιό της»;

«Με κατηγορούν για σεξουαλική εργασία, ενώ δεν κάνω, και θεωρούν ότι το σπίτι μου δεν είναι κατάλληλο περιβάλλον για ένα παιδί. Το «δηλητηρίαζαν» καθημερινά εμπλέκοντάς το στη δικαστική διαμάχη και η τελευταία εξέλιξη είναι ότι δεν μου επιτρέπουν να έχω τηλεφωνική επαφή μαζί της, αν και είναι παράνομο. Ωστόσο, έχω ενημερώσει τον δικηγόρο μου και θα κινηθούμε ανάλογα».
Όλη η συνέντευξη εδώ:
https://www.ladylike.gr/synentefxeis/i- ... kataferei/
ladylike.gr :smt005::smt005::smt005:
θεούληδες

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24594
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 18 Σεπ 2021, 19:38

Χωρίσαμε τον Απρίλιο του 2015 και ήρθα στην Αθήνα για το transition. Όταν, το ίδιο καλοκαίρι, πήγα διακοπές με το παιδί στην Πρέβεζα, έκλαιγε μέσα στον ύπνο του και φώναζε «θέλω τον μπαμπά μου».
https://www.ladylike.gr/synentefxeis/i- ... kataferei/

οκ καταλάβαμε πόσο καλά είναι το παιδάκι με την "τινγκερμπελ"

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 18 Σεπ 2021, 20:09

EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Σεπ 2021, 19:16
Χαοτικός έγραψε:
18 Σεπ 2021, 19:12
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 19:01
Βρήκα περισσότερες λεπτομέρειες για το θέμα, σε παλιότερη συνέντευξη.



Όλη η συνέντευξη εδώ:
https://www.ladylike.gr/synentefxeis/i- ... kataferei/
Δεν διάβασα ούτε το πρώτο ποστ. Αλλά είμαι σίγουρος ότι πέντε δικοί σου θα λένε μαλακίες και θα αηδιάσω οπότε άσε. Πιστεύω ότι πράγματι θα αδικείται με κάποιον τρόπο το άτομο αυτό. Είδα κι εσένα ως τελευταία απάντηση. Πάτησα να δω τι είπες να αρχίσω μετά αλλά ξενέρωσα. Ουδέτερα καταθέτεις κάτι. Καλά όχι ότι δεν θα βρήκες πέντε μαλακίες να πεις για τους αριστερούς και τους δικαιωματιστές που πάντα είναι βλάκες και δεν βλέπουν τα πράγματα όπως εσύ με την οξύνοια σου και την υψηλή κριτική σου ικανότητα, αλλά τέλος πάντων.
:lol:

Ρε μλκ, μόνος σου τσακώνεσαι τόση ώρα στο κεφάλι σου σα γκομενα ξέρω γω, άραξε μαν :102:

Μα δεν τσακώνομαι. Μία νύξη έκανα για μία πιθανή απάντηση που θα έδινα ή μάλλον μία στάση που θα κρατούσα. Μια χαρά χαλαρός είμαι :102:

EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Σεπ 2021, 19:16
μαν
Άγα μίσου ρε. :smt013
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1543
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 18 Σεπ 2021, 20:21

Χαοτικός έγραψε:
18 Σεπ 2021, 20:09
EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Σεπ 2021, 19:16
μαν
Άγα μίσου ρε. :smt013
transition alert

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68630
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Σεπ 2021, 20:24

waldorf έγραψε:
18 Σεπ 2021, 15:40
Δημοκράτης έγραψε:
18 Σεπ 2021, 14:56
...

Επίσης πήγε σε εκπομπή μαγειρικής για να προβάλει ότι και τα τραβέλια μπορούν να φτιάξουν φαί. Ποιος το περίμενε ότι ισχύει κάτι τέτοιο;

...
Δεν σχολιάζω το "τραβέλια",αλλά θα μείνω στο υπόλοιπο.
Την είδα την εκπομπή εχτές και μόνο σ`αυτό έμεινα.
Οκ δέχομαι να πεις ότι τα τρανς άτομα είναι ικανά για τα πάντα (και προφανώς είναι γιατί δεν αντιμετωπίζουν και καμιά αναπηρία ή δυσλειτουργία),αλλά μην το τραβάμε κι απ`τα μαλλιά.
"Ήρθα γα να αποδείξω ότι τα τρανς άτομα μπορούν να μαγειρέψουν".
Το`σωσε λίγο στό τέλος όταν μίλησε για αποκλεισμό απ`την εργασία λόγω σεξουαλικού προσανατολισμού (που είχε απόλυτο δίκιο),όμως μίλα εξ`αρχής καθαρά ρε κοπελιά και πες ότι βρήκα ένα βήμα για να μιλήσω για τον αποκλεισμό που υφιστάμεθα,όχι να αποδείξω ότι οι τρανς,οι gay,οι κοντοί,οι χοντροι,οι όποιοι ξέρουν να μαγειρεύουν.
Και τελικά αυτό που δεν είπε εξαρχής είναι αυτό που μένει (ή θα έπρεπε να μένει),ο αποκλεισμός απ`την εργασία όσων δεν είναι σαν εμάς (γιατί εδώ που τα λέμε δεν ήξερε και να μαγειρεύει!).
Ε ναι, να πας σε διαγωνισμό μαγειρικής και να χρησιμοποιήσεις κρέμα γάλακτος :lol: για να δέσεις τη σάλτσα, δεν είναι και η απόλυτη ένδειξη μαγειρικής ικανότητας, ακόμη και σε απολύτως ερασιτεχνικό επίπεδο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 18 Σεπ 2021, 21:00

Lord Brum έγραψε:
18 Σεπ 2021, 18:43
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 17:29
dtri2020 έγραψε:
18 Σεπ 2021, 15:13


Και μάλιστα τριτοκοσμικούς που δεν θέλουν να αλλάξουν ούτε στο ελάχιστο τον τρόπο ζωής τους.

Ntysimo_Javed_Aslam.jpg


Ούτε καν το ντύσιμο.
Λες να σου ζητησουν την αδεια σου για το τι θα φορεσουν? Πως το βλεπεις?
Στη χώρα μου θα μου ζητήσουν αλλιώς πίσω στις σπηλιές τους

Γερμανία;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68630
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Σεπ 2021, 21:04

Χαοτικός έγραψε:
18 Σεπ 2021, 19:28
Εγώ αηδιάζω και βαριέμαι. Τέλος πάντων τάσσομαι με το άτομο που αδικείται. Τι ακριβώς του έκαναν; Κάντε ένα φωνητικό ρε και βάλτε το στο βοκαρού. Που να διαβάζω τώρα!
Μια χαρά κατεβατό έγραψες χωρίς να διαβάσεις.

Ρίξε ακόμη ένα για τους αδικημένους της ζωής, έτσι ως γενικότητα, δεν κοστίζει κάτι. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 18 Σεπ 2021, 21:08

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 21:04
Χαοτικός έγραψε:
18 Σεπ 2021, 19:28
Εγώ αηδιάζω και βαριέμαι. Τέλος πάντων τάσσομαι με το άτομο που αδικείται. Τι ακριβώς του έκαναν; Κάντε ένα φωνητικό ρε και βάλτε το στο βοκαρού. Που να διαβάζω τώρα!
Μια χαρά κατεβατό έγραψες χωρίς να διαβάσεις.

Ρίξε ακόμη ένα για τους αδικημένους της ζωής, έτσι ως γενικότητα, δεν κοστίζει κάτι. :)
Ναι σε λίγο. Να μου ρθει πιο πολύ. Τώρα είδα ότι έλεγες για τα πολυπολιτισμικά σχολεία. Τι ζόρι τραβάς;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 18 Σεπ 2021, 21:10

esu έγραψε:
18 Σεπ 2021, 20:21
Χαοτικός έγραψε:
18 Σεπ 2021, 20:09
EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Σεπ 2021, 19:16
μαν
Άγα μίσου ρε. :smt013
transition alert

Όου! Γουάτ ντου γιου σέη χέι μάι τσάιλντ; (Ωπς συγνώμη για το κόμα. Εννοούσα '?" )
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 18 Σεπ 2021, 21:13

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 14:54
georgebi έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:58
Maspoli έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:52

Οι απόπειρες αυτοκτονίας ίσως είναι λόγος για να παρεμποδίζεται νομικά η επικοινωνία με το παιδί.

Επιμένω ότι το ζήτημα της νομικής παρεμπόδισης της επικοινωνίας, είναι κρίσιμο να διευκρινιστεί.
:smt023

Αυτή την υπόθεση έκανα και εγώ διαβάζοντας το - φιλικά προσκείμενο προς τη Βανέσα δημοσίευμα - γι αυτό και επανήλθα.
Ναι, αυτό είναι το πλέον ασαφές αλλά και σημαντικό στοιχείο.
Θεωρητικώς, η απαγόρευση συναντήσεων με το παιδί από τον γονέα που δεν έχει την επιμέλεια, είναι παράνομη.

Αν δεν διευκρινισθεί το πως και γιατί, δεν είναι σαφές και το αίτημα της παθούσης.

Το σίγουρο είναι ότι το πιτσιρίκι πέρασε χοντρό ζόρι με τις πρώτες επαφές αλλά υποθέτω ότι η ψυχολογία του παιδιού δεν είναι και πρώτιστη προτεραιότητα, όταν διακυβεύονται θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα, έτσι δεν είναι;
Πωπω μωρέ ευαισθησία που έχεις για τα παιδιά και την ψυχολογία τους. Έχω συγκλονιστεί :a040:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68630
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Σεπ 2021, 21:14

Χαοτικός έγραψε:
18 Σεπ 2021, 21:08
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 21:04
Χαοτικός έγραψε:
18 Σεπ 2021, 19:28
Εγώ αηδιάζω και βαριέμαι. Τέλος πάντων τάσσομαι με το άτομο που αδικείται. Τι ακριβώς του έκαναν; Κάντε ένα φωνητικό ρε και βάλτε το στο βοκαρού. Που να διαβάζω τώρα!
Μια χαρά κατεβατό έγραψες χωρίς να διαβάσεις.

Ρίξε ακόμη ένα για τους αδικημένους της ζωής, έτσι ως γενικότητα, δεν κοστίζει κάτι. :)
Ναι σε λίγο. Να μου ρθει πιο πολύ. Τώρα είδα ότι έλεγες για τα πολυπολιτισμικά σχολεία. Τι ζόρι τραβάς;
Που το είδες το ζόρι;

Αντιθέτως, στηρίζω επιπλέον επιμόρφωση στα πιτσιρίκια με σεμινάρια από τρανς παθούσες όπως η Βανέσα. Αν πάει ντυμένη τίνκερμπελ με μαγικά ραβδάκια, φτερά και πούπουλα, θα ενθουσιαστούν τα πιτσιρίκια. Ήδη στις ηπα, σουηδία κλπ παίζουν αυτά τα σεμινάρια, οπότε γιατί όχι; :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 18 Σεπ 2021, 21:17

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 21:14
Χαοτικός έγραψε:
18 Σεπ 2021, 21:08
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 21:04


Μια χαρά κατεβατό έγραψες χωρίς να διαβάσεις.

Ρίξε ακόμη ένα για τους αδικημένους της ζωής, έτσι ως γενικότητα, δεν κοστίζει κάτι. :)
Ναι σε λίγο. Να μου ρθει πιο πολύ. Τώρα είδα ότι έλεγες για τα πολυπολιτισμικά σχολεία. Τι ζόρι τραβάς;
Που το είδες το ζόρι;

Αντιθέτως, στηρίζω επιπλέον επιμόρφωση στα πιτσιρίκια με σεμινάρια από τρανς παθούσες όπως η Βανέσα. Αν πάει ντυμένη τίνκερμπελ με μαγικά ραβδάκια, φτερά και πούπουλα, θα ενθουσιαστούν τα πιτσιρίκια. Ήδη στις ηπα, σουηδία κλπ παίζουν αυτά τα σεμινάρια, οπότε γιατί όχι; :)
Εννοείται. Οτιδήποτε είναι πιο ανθρώπινο από ένα δεξιό άλιεν.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68630
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Σεπ 2021, 21:27

Χαοτικός έγραψε:
18 Σεπ 2021, 21:17
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 21:14
Χαοτικός έγραψε:
18 Σεπ 2021, 21:08

Ναι σε λίγο. Να μου ρθει πιο πολύ. Τώρα είδα ότι έλεγες για τα πολυπολιτισμικά σχολεία. Τι ζόρι τραβάς;
Που το είδες το ζόρι;

Αντιθέτως, στηρίζω επιπλέον επιμόρφωση στα πιτσιρίκια με σεμινάρια από τρανς παθούσες όπως η Βανέσα. Αν πάει ντυμένη τίνκερμπελ με μαγικά ραβδάκια, φτερά και πούπουλα, θα ενθουσιαστούν τα πιτσιρίκια. Ήδη στις ηπα, σουηδία κλπ παίζουν αυτά τα σεμινάρια, οπότε γιατί όχι; :)
Εννοείται. Οτιδήποτε είναι πιο ανθρώπινο από ένα δεξιό άλιεν.
Μωρέ εννοείται αλλά το βρίσκω ΠΟΛΥ χλωμό να γίνει.

Προς το παρόν παίζει το σύστημα μονά/ζυγά (όπου όταν κυκλοφορούν οι μεν εξαφανίζονται μυστηριωδώς οι δεν) και πορεύεστε όλοι οι αλλούτεροι με τη συνωμοσιολογία για τα δεξιά άλιεν.

Φοβερό σύστημα και πολύ πειστικό, δε λέω. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών