Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20151
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 18 Σεπ 2021, 11:46

https://www.lifo.gr/now/media/eho-na-do ... diakriseis

Εικόνα


Η trans ακτιβίστρια Βανέσα Βενέτη που εμφανίστηκε στο χθεσινό επεισόδιο Game of Chefs, μίλησε για τις διακρίσεις σε ατομικό αλλά και εργασιακό επίπεδο, στις οποίες υπόκεινται άτομα της κοινότητας.



Κοιτάζοντας τον φακό, η 46χρονη, σήμερα, αρθρογράφος, δήλωσε πως έχει να δει την κόρη της πολλά χρόνια: «Έχω ένα παιδί, είναι δέκα χρονών, και δεν μπορώ να δω το παιδί μου εδώ και τέσσερα χρόνια γιατί είμαι τρανς». «Ακτιβιστικά φωνάζω ότι τα τρανς άτομα είμαστε όπως όλοι οι υπόλοιποι άνθρωποι».

Εικόνα


«Την πρώην σύζυγό μου την είχα ερωτευτεί, δεν ήταν ότι το έκανα για να κρυφτώ μέσα από έναν γάμο. Την αγαπούσα, παντρευτήκαμε, ήρθε το παιδί (...) Για κάποιους ανθρώπους που χάνουμε από τη ζωή μας έρχονται πολλοί άλλοι που είναι δίπλα μας με την αλήθεια μας».

Εικόνα

Υπογραμμίζοντας την σημασία της τρανς ορατότητας, η Βανέσα Βενέτη είπε πως είχε μιλήσει στην κόρη της για την φυλομετάβαση σε μικρότερη ηλικία: «Έχω μια κόρη που είναι δέκα χρονών, της έχω μιλήσει για το transition, για την ταυτότητα του φύλου μου».

Εικόνα

Πλέον όμως έχει διακοπεί η επικοινωνία και δεν την βλέπει καθόλου «εδώ και τέσσερα χρόνια που έχω ξεκινήσει την φυλομετάβαση, μόνο και μόνο γιατί είμαι trans. Ανυπομονώ να την ξαναδώ, ζω για κείνη, δεν ζω για μένα»



«Γνωρίζει για την μετάβασή σου;» την ρώτησαν οι σεφ.

«Της είχα μιλήσει, όταν ήταν έξι χρονών»

Εικόνα

«Με ποιον τρόπο της είχες μιλήσει;»

«Της το είχα πει σαν παραμυθάκι, ότι σε κάποιους ανθρώπους που είναι στεναχωρημένοι όταν έχουν γεννηθεί σαν αγοράκια ενώ μέσα τους αισθάνονται κοριτσάκια, πηγαίνει η τίνκερμπελ που είναι η αγαπημένη μας νεράιδα και τους ρίχνει μια μαγική νεραϊδόσκονη, και σιγά σιγά αυτοί οι άνθρωποι γίνονται κοριτσάκια.»

Εικόνα

«Τι σου είπε λοιπόν η μικρή;»

«Καλύτερα θα ναι να είσαι κι εσύ κοριτσάκι. Για τα παιδιά είναι απλό.»

Κλείνοντας, έκανε αναφορά στους εργασιακούς αποκλεισμούς των trans ατόμων, σχολιάζοντας για την αγορά εργασίας ότι «πολλές φορές τα αυτονόητα δεν είναι αυτονόητα».




看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 18 Σεπ 2021, 11:48

Εύγε στην κυρία Βενέτη. Θα παρακολουθώ την εξέλιξη της ιστορίας με ενδιαφέρον.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1541
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 18 Σεπ 2021, 12:09

Μπορεί να γίνει τρανς-τρανς. Μετανοείτε

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17420
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 18 Σεπ 2021, 12:11

Πώς ακριβώς παρεμποδίζεται νομικά κάθε επικοινωνία με το παιδί; Θα ήθελα να διευκρινίσει αυτό το ζήτημα.

Άβαταρ μέλους
Aprilianos
Δημοσιεύσεις: 5587
Εγγραφή: 26 Ιουν 2020, 20:06

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aprilianos » 18 Σεπ 2021, 12:13

Το smash borders το προσεξατε; γιατι ολοι οι χομο εχουν τρελο ερωτα με τους λαθρο;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Σεπ 2021, 12:14

Για όλα υπάρχουν λύσεις.

Αν το παιδί πάει σε ένα πολυπολιτισμικό σχολείο, θα αρχίσει να προσεγγίζει διαφορετικά το θέμα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24586
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 18 Σεπ 2021, 12:18

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 11:48
Εύγε στην κυρία Βενέτη. Θα παρακολουθώ την εξέλιξη της ιστορίας με ενδιαφέρον.
:smt005:

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20151
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 18 Σεπ 2021, 12:27

Βανέσα Βενέτη. Oι απόπειρες αυτοκτονίας και ο αγώνας για το παιδί της

https://thecaller.gr/lifestyle/vanesi-v ... lE.twitter

Κάποια στιγμή ήρθε στη ζωή της ο έρωτας και εν συνεχεία ο γάμος :smt023 , ένας γάμος που δεν έκανε για να κρυφτεί αλλά γιατί το ήθελε. Η Βανέσα είχε όντως ερωτευτεί την πρώην σύζυγό του. Την αγαπούσε πολύ και παρότι δεν ήθελε να την πληγώσει έπρεπε να της πει την αλήθεια. :smt023

Έτσι και έκανε επτά χρόνια μετά τον γάμο τους :-? όταν πια δε μπορούσε να καταπιέζει άλλο τη φύση της και ενώ στη ζωή είχε έρθει η κόρη τους :102: . Το διαζύγιό τους βγήκε 1.5 χρόνο μετά και μετά από πολλές προσπάθειες.

Οι δυο τους αρχικά αποφάσισαν να μείνουν δυο καλές φίλες και η Βανέσα νόμιζε πως όλα – σε αυτό τουλάχιστον το κομμάτι θα κυλούσαν ομαλά. Με τη μητέρα της σταμάτησε να έχει επαφές γιατί δε μπόρεσε ποτέ να δεχτεί την αλήθεια. Ο πατέρας της δεν το έμαθε ποτέ και μάλιστα από τότε δεν τον ξαναείδε. Με τις δυο από τις τρεις αδερφές της έχει τυπικές σχέσεις ενώ η μικρότερη στην οποία είχε τη μεγαλύτερη αδυναμία δεν την αποδέχτηκε ποτέ και έχασαν κάθε επαφή.

Κάπου εκεί έρχεται η πρώτη απόπειρα αυτοκτονίας. Λίγο αργότερα η Βανέσα θα έρθει στην Αθήνα για να κάνει το transition ενώ το καλοκαίρι της ίδιας χρονιάς πήγε για διακοπές με την κόρη της στην Πρέβεζα.

Η μικρή το βράδυ έκλαιγε και ούρλιαζε ότι θέλει τον μπαμπά της. Τότε η Βανέσα, για χάρη του παιδιού της παίρνει την απόφαση να σταματήσει τον ορμονοθεραπεία και να επιστρέψει στα Γιάννενα μέχρι να μεγαλώσει λίγο η κόρη του.

Σχεδόν δυο χρόνια μετά θα ανέβει οριστικά στην Αθήνα με την πρώην σύζυγο να λέει πως θα πρέπει να ξεχάσει το παιδί τους και εκεί θα έρθει μια δεύτερη απόπειρα αυτοκτονίας.

Τελικά βρίσκει τη δύναμη να σταθεί και πάλι στα πόδια της, και να ξεκινήσει για δεύτερη φορά τη φυλομετάβαση ενώ παράλληλα ξεκινά μια απίστευτη δικαστική διαμάχη με την πρώην σύζυγό της.

Πλέον δεν έχει καμία επαφή με την κόρη της, η πρώην σύζυγός της δεν το επιτρέπει αλλά εκείνη δεν το βάζει κάτω.

Έχουν περάσει σχεδόν τέσσερα χρόνια από τότε που την είδε για τελευταία φορά ενώ τα περασμένα Χριστούγεννα της είπε στο τηλέφωνο ότι πλέον δε θέλει να μιλάνε για να μη στεναχωρεί τη μαμά της.
Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10678
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 18 Σεπ 2021, 12:45

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:14
Για όλα υπάρχουν λύσεις.

Αν το παιδί πάει σε ένα πολυπολιτισμικό σχολείο, θα αρχίσει να προσεγγίζει διαφορετικά το θέμα.
Καλώς εχόντων των πραγμάτων, όλα τα σχολεία θα γίνουν πολυπολιτισμικά.

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1541
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 18 Σεπ 2021, 12:48

Μπορούμε παρακαλω να δούμε το θέμα υπό την οπτική των συνεπειών του γάμου;

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17420
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 18 Σεπ 2021, 12:52

georgebi έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:27
Βανέσα Βενέτη. Oι απόπειρες αυτοκτονίας και ο αγώνας για το παιδί της

https://thecaller.gr/lifestyle/vanesi-v ... lE.twitter

Κάποια στιγμή ήρθε στη ζωή της ο έρωτας και εν συνεχεία ο γάμος :smt023 , ένας γάμος που δεν έκανε για να κρυφτεί αλλά γιατί το ήθελε. Η Βανέσα είχε όντως ερωτευτεί την πρώην σύζυγό του. Την αγαπούσε πολύ και παρότι δεν ήθελε να την πληγώσει έπρεπε να της πει την αλήθεια. :smt023

Έτσι και έκανε επτά χρόνια μετά τον γάμο τους :-? όταν πια δε μπορούσε να καταπιέζει άλλο τη φύση της και ενώ στη ζωή είχε έρθει η κόρη τους :102: . Το διαζύγιό τους βγήκε 1.5 χρόνο μετά και μετά από πολλές προσπάθειες.

Οι δυο τους αρχικά αποφάσισαν να μείνουν δυο καλές φίλες και η Βανέσα νόμιζε πως όλα – σε αυτό τουλάχιστον το κομμάτι θα κυλούσαν ομαλά. Με τη μητέρα της σταμάτησε να έχει επαφές γιατί δε μπόρεσε ποτέ να δεχτεί την αλήθεια. Ο πατέρας της δεν το έμαθε ποτέ και μάλιστα από τότε δεν τον ξαναείδε. Με τις δυο από τις τρεις αδερφές της έχει τυπικές σχέσεις ενώ η μικρότερη στην οποία είχε τη μεγαλύτερη αδυναμία δεν την αποδέχτηκε ποτέ και έχασαν κάθε επαφή.

Κάπου εκεί έρχεται η πρώτη απόπειρα αυτοκτονίας. Λίγο αργότερα η Βανέσα θα έρθει στην Αθήνα για να κάνει το transition ενώ το καλοκαίρι της ίδιας χρονιάς πήγε για διακοπές με την κόρη της στην Πρέβεζα.

Η μικρή το βράδυ έκλαιγε και ούρλιαζε ότι θέλει τον μπαμπά της. Τότε η Βανέσα, για χάρη του παιδιού της παίρνει την απόφαση να σταματήσει τον ορμονοθεραπεία και να επιστρέψει στα Γιάννενα μέχρι να μεγαλώσει λίγο η κόρη του.

Σχεδόν δυο χρόνια μετά θα ανέβει οριστικά στην Αθήνα με την πρώην σύζυγο να λέει πως θα πρέπει να ξεχάσει το παιδί τους και εκεί θα έρθει μια δεύτερη απόπειρα αυτοκτονίας.

Τελικά βρίσκει τη δύναμη να σταθεί και πάλι στα πόδια της, και να ξεκινήσει για δεύτερη φορά τη φυλομετάβαση ενώ παράλληλα ξεκινά μια απίστευτη δικαστική διαμάχη με την πρώην σύζυγό της.

Πλέον δεν έχει καμία επαφή με την κόρη της, η πρώην σύζυγός της δεν το επιτρέπει αλλά εκείνη δεν το βάζει κάτω.

Έχουν περάσει σχεδόν τέσσερα χρόνια από τότε που την είδε για τελευταία φορά ενώ τα περασμένα Χριστούγεννα της είπε στο τηλέφωνο ότι πλέον δε θέλει να μιλάνε για να μη στεναχωρεί τη μαμά της.
Εικόνα

Οι απόπειρες αυτοκτονίας ίσως είναι λόγος για να παρεμποδίζεται νομικά η επικοινωνία με το παιδί.

Επιμένω ότι το ζήτημα της νομικής παρεμπόδισης της επικοινωνίας, είναι κρίσιμο να διευκρινιστεί.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 18 Σεπ 2021, 12:53

Μεγάλο θέμα το θέμα το να υπάρχει παιδί ειδικά σε μικρή ηλικία. Και κατά πόσο όλη αυτή η διαδικασία της αλλαγής θα επηρέαζε την ψυχολογία του παιδιού και αν πρέπει να έχει επαφή.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Σεπ 2021, 12:54

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:45
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:14
Για όλα υπάρχουν λύσεις.

Αν το παιδί πάει σε ένα πολυπολιτισμικό σχολείο, θα αρχίσει να προσεγγίζει διαφορετικά το θέμα.
Καλώς εχόντων των πραγμάτων, όλα τα σχολεία θα γίνουν πολυπολιτισμικά.
Και τότε θα πέσει και το γέλιο μέχρι δακρύων.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20151
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 18 Σεπ 2021, 12:58

Maspoli έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:52

Οι απόπειρες αυτοκτονίας ίσως είναι λόγος για να παρεμποδίζεται νομικά η επικοινωνία με το παιδί.

Επιμένω ότι το ζήτημα της νομικής παρεμπόδισης της επικοινωνίας, είναι κρίσιμο να διευκρινιστεί.
:smt023

Αυτή την υπόθεση έκανα και εγώ διαβάζοντας το - φιλικά προσκείμενο προς τη Βανέσα δημοσίευμα - γι αυτό και επανήλθα.
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10678
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Βανέσα Βενέτη: Έχω να δω το παιδί μου 4 χρόνια επειδή είμαι trans

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 18 Σεπ 2021, 13:01

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:54
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:45
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:14
Για όλα υπάρχουν λύσεις.

Αν το παιδί πάει σε ένα πολυπολιτισμικό σχολείο, θα αρχίσει να προσεγγίζει διαφορετικά το θέμα.
Καλώς εχόντων των πραγμάτων, όλα τα σχολεία θα γίνουν πολυπολιτισμικά.
Και τότε θα πέσει και το γέλιο μέχρι δακρύων.
:smt023

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών