Είναι οι αριστεροί μισάνθρωποι;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Είναι οι αριστεροί μισάνθρωποι;

Ναι
26
81%
Μερικοί από τους καλύτερους μου φίλους είναι άνθρωποι αλλά...
2
6%
Εγώ δεν είμαι μισάνθρωπος, αυτοί υπάρχουν!
4
13%
 
Σύνολο ψήφων: 32

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34958
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Είναι οι αριστεροί μισάνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 18 Σεπ 2021, 23:32

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
18 Σεπ 2021, 23:27
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 23:23

Εγώ αναρωτιέμαι αν όντως θεωρείς ότι δεν "χαρίστηκαν" αλλά τα άξιζαν, γιατί έχεις μένος με τους μπούμερς.

Επειδή δεν πρόλαβες να ζήσεις κι εσύ την περίοδο χάριτος ή πραγματικής αξίας;
Δηλαδή παίζει οι προηγούμενες γενιές Ν ήταν πιο αξίες από τις σημερινές, για αυτό είχαν σταθερές δουλειές και ασφάλιση.
Μάλιστα. Μάλλον αυτο είναι.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70217
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Είναι οι αριστεροί μισάνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Σεπ 2021, 23:35

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
18 Σεπ 2021, 23:27
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 23:23

Εγώ αναρωτιέμαι αν όντως θεωρείς ότι δεν "χαρίστηκαν" αλλά τα άξιζαν, γιατί έχεις μένος με τους μπούμερς.

Επειδή δεν πρόλαβες να ζήσεις κι εσύ την περίοδο χάριτος ή πραγματικής αξίας;
Δηλαδή παίζει οι προηγούμενες γενιές Ν ήταν πιο αξίες από τις σημερινές, για αυτό είχαν σταθερές δουλειές και ασφάλιση.
Μάλιστα. Μάλλον αυτο είναι.
Λάθος κατάλαβες. Δεν μιλάμε για τις προηγούμενες γενιές γενικώς και αορίστως αλλά για τη γενιά που έχει ήδη συνταξιοδοτηθεί με χ σύνταξη και εφάπαξ από την προηγούμενη δεκαετία. Μία γενιά ήταν και δεν θα υπάρξει άλλη με τους ίδιους όρους.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19236
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Είναι οι αριστεροί μισάνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 18 Σεπ 2021, 23:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 23:35
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
18 Σεπ 2021, 23:27
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 23:23

Εγώ αναρωτιέμαι αν όντως θεωρείς ότι δεν "χαρίστηκαν" αλλά τα άξιζαν, γιατί έχεις μένος με τους μπούμερς.

Επειδή δεν πρόλαβες να ζήσεις κι εσύ την περίοδο χάριτος ή πραγματικής αξίας;
Δηλαδή παίζει οι προηγούμενες γενιές Ν ήταν πιο αξίες από τις σημερινές, για αυτό είχαν σταθερές δουλειές και ασφάλιση.
Μάλιστα. Μάλλον αυτο είναι.
Λάθος κατάλαβες. Δεν μιλάμε για τις προηγούμενες γενιές γενικώς και αορίστως αλλά για τη γενιά που έχει ήδη συνταξιοδοτηθεί με χ σύνταξη και εφάπαξ από την προηγούμενη δεκαετία. Μία γενιά ήταν και δεν θα υπάρξει άλλη με τους ίδιους όρους.
Ευτυχώς εγώ ο ΑΙΝΕΙΑΝ ανηκω σε αυτή την τυχερή γενιά , της γενιάς της μεταπολίτευσης του ΠΑΣΟΚ..

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43042
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Είναι οι αριστεροί μισάνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 18 Σεπ 2021, 23:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 23:23
Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Σεπ 2021, 23:17
EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Σεπ 2021, 23:10
Αν δεν κάνω λάθος ο Νανδρος ήταν στα καράβια. Ενδεχομένως να έχει κ δίκιο ότι δεν του χαριστηκαν κ πολλά. Μήπως σας τσούζει γιατί αν κ σε εσάς χαριστηκαν περισσότερα, δεν καταφέρατε περισσότερα από αυτόν; :102:
Ή μήπως στο μπούμερ "χαρίστηκαν" (άθλια λέξη) όλα τα βασικά, παιδεία, σταθερή δουλειά με καλό μισθό, και έπρεπε να κερδίσει μόνο τις προαγωγές και τα μπόνους που λέει, ενώ σήμερα τίποτα δεν θεωρείται δεδομένο και πρέπει να κερδηθούν με την αξία του καθενός όλα, ακόμα και το να μην είσαι unpaid intern;

Αναρωτιέμαι τι μπορεί να είναι πιο πιθανό, μεγάλο δίλημμα.
Εγώ αναρωτιέμαι αν όντως θεωρείς ότι δεν "χαρίστηκαν" αλλά τα άξιζαν, γιατί έχεις μένος με τους μπούμερς.

Επειδή δεν πρόλαβες να ζήσεις κι εσύ την περίοδο χάριτος ή πραγματικής αξίας;
Μα τα άξιζαν. Αλλά μόλις τα πήραν γύρισαν και είπαν "ουάου, δες τι έκανα εντελώς μόνος μου. Ας διαλύσω εντελώς την κοινωνία που τα έκανε όλα αυτά δυνατά, δε χρησιμεύει σε κάτι." Γι αυτό το μένος.

Αν και όλοι θα έχουν προσέξει ότι έχω μαλακώσει προς τους μπούμερ από τότε που υιοθέτησα πιο μαρξιστική οπτική.
Το πρόβλημα με αυτό το μαλάκωμα είναι ότι δεν πρόκειται για ιστορικό φαινόμενο, ζουν κιόλας και λένε ακόμα τις μαλακίες τους οπότε πρέπει να είσαι ζεν μαστερ.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23309
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Είναι οι αριστεροί μισάνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 18 Σεπ 2021, 23:40

kongrosian έγραψε:
18 Σεπ 2021, 23:25
AlienWay έγραψε:
18 Σεπ 2021, 23:22
Εχουν τα χάλια τους οι σημερινοί αριστεροι;
Κάποιοι αριστεροι είμαστε απλά απροσαρμοστοι. Δεν μας αρεσει αυτος ο κοσμος ρε παιδί μου, που σε κοιτανε στα δόντια για να βρεις μια δουλειά. Αλλα αν είναι να οργανωθουμε και να κάνουμε κατι γι αυτό, αρχίζουν τα προβλήματα.
Οι σημερινοί δεξιοί; Εχουν τα χάλια τους;
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70217
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Είναι οι αριστεροί μισάνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Σεπ 2021, 23:46

Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Σεπ 2021, 23:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 23:23
Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Σεπ 2021, 23:17

Ή μήπως στο μπούμερ "χαρίστηκαν" (άθλια λέξη) όλα τα βασικά, παιδεία, σταθερή δουλειά με καλό μισθό, και έπρεπε να κερδίσει μόνο τις προαγωγές και τα μπόνους που λέει, ενώ σήμερα τίποτα δεν θεωρείται δεδομένο και πρέπει να κερδηθούν με την αξία του καθενός όλα, ακόμα και το να μην είσαι unpaid intern;

Αναρωτιέμαι τι μπορεί να είναι πιο πιθανό, μεγάλο δίλημμα.
Εγώ αναρωτιέμαι αν όντως θεωρείς ότι δεν "χαρίστηκαν" αλλά τα άξιζαν, γιατί έχεις μένος με τους μπούμερς.

Επειδή δεν πρόλαβες να ζήσεις κι εσύ την περίοδο χάριτος ή πραγματικής αξίας;
Μα τα άξιζαν. Αλλά μόλις τα πήραν γύρισαν και είπαν "ουάου, δες τι έκανα εντελώς μόνος μου. Ας διαλύσω εντελώς την κοινωνία που τα έκανε όλα αυτά δυνατά, δε χρησιμεύει σε κάτι." Γι αυτό το μένος.

Αν και όλοι θα έχουν προσέξει ότι έχω μαλακώσει προς τους μπούμερ από τότε που υιοθέτησα πιο μαρξιστική οπτική.
Το πρόβλημα με αυτό το μαλάκωμα είναι ότι δεν πρόκειται για ιστορικό φαινόμενο, ζουν κιόλας και λένε ακόμα τις μαλακίες τους οπότε πρέπει να είσαι ζεν μαστερ.
Ε και λοιπόν;

Όσο επηρέαζες τους μπούμερς ως σκληρός αντιμπουμερικός, τόσο τους επηρεάζεις και ως ζεν μάστερ
μαρξιστικού τύπου.

Οι μαρξιστές γενικώς, είναι οι απόλυτοι ζεν τύποι. Κουτσουμπάι λάμα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4479
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Είναι οι αριστεροί μισάνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 18 Σεπ 2021, 23:47

AlienWay έγραψε:
18 Σεπ 2021, 23:40
kongrosian έγραψε:
18 Σεπ 2021, 23:25
AlienWay έγραψε:
18 Σεπ 2021, 23:22
Εχουν τα χάλια τους οι σημερινοί αριστεροι;
Κάποιοι αριστεροι είμαστε απλά απροσαρμοστοι. Δεν μας αρεσει αυτος ο κοσμος ρε παιδί μου, που σε κοιτανε στα δόντια για να βρεις μια δουλειά. Αλλα αν είναι να οργανωθουμε και να κάνουμε κατι γι αυτό, αρχίζουν τα προβλήματα.
Οι σημερινοί δεξιοί; Εχουν τα χάλια τους;
Αυτοί είτε είναι συνεπείς ως προς το ταξικο συμφέρον τους, είτε χαζοί, που ενώ είναι τίποτα βιοπαλαιστες, είναι και δεξιοι. Σε πολυ γενικές γραμμές αυτα.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43042
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Είναι οι αριστεροί μισάνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 18 Σεπ 2021, 23:51

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 23:46
Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Σεπ 2021, 23:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 23:23


Εγώ αναρωτιέμαι αν όντως θεωρείς ότι δεν "χαρίστηκαν" αλλά τα άξιζαν, γιατί έχεις μένος με τους μπούμερς.

Επειδή δεν πρόλαβες να ζήσεις κι εσύ την περίοδο χάριτος ή πραγματικής αξίας;
Μα τα άξιζαν. Αλλά μόλις τα πήραν γύρισαν και είπαν "ουάου, δες τι έκανα εντελώς μόνος μου. Ας διαλύσω εντελώς την κοινωνία που τα έκανε όλα αυτά δυνατά, δε χρησιμεύει σε κάτι." Γι αυτό το μένος.

Αν και όλοι θα έχουν προσέξει ότι έχω μαλακώσει προς τους μπούμερ από τότε που υιοθέτησα πιο μαρξιστική οπτική.
Το πρόβλημα με αυτό το μαλάκωμα είναι ότι δεν πρόκειται για ιστορικό φαινόμενο, ζουν κιόλας και λένε ακόμα τις μαλακίες τους οπότε πρέπει να είσαι ζεν μαστερ.
Ε και λοιπόν;

Όσο επηρέαζες τους μπούμερς ως σκληρός αντιμπουμερικός, τόσο τους επηρεάζεις και ως ζεν μάστερ
μαρξιστικού τύπου.

Οι μαρξιστές γενικώς, είναι οι απόλυτοι ζεν τύποι. Κουτσουμπάι λάμα.
It's ok, οι πιο πολλοί είναι landlords, θα τους πάρει η μπάλα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34958
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Είναι οι αριστεροί μισάνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 19 Σεπ 2021, 00:01

kongrosian έγραψε:
18 Σεπ 2021, 23:47
είτε χαζοί, που ενώ είναι τίποτα βιοπαλαιστες, είναι και δεξιοι.

Από που προκύπτει ότι εάν ήσαν αριστεροί θα πέρναγαν καλύτερα και άρα είναι χαζοί ;Από την ιστορία του 20ου αιώνα; :roll:

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24568
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Είναι οι αριστεροί μισάνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 19 Σεπ 2021, 00:08

Εγώ είμαι πάντως.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14645
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Είναι οι αριστεροί μισάνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 19 Σεπ 2021, 00:11

kongrosian έγραψε:
18 Σεπ 2021, 23:15
αυτό είναι κάτι σαν τα καράβια του νάνδρου.ποιοι είναι οι μάινερς σου σήμερα για να διαλέξεις πλευρά? [μιλάμε για κανονική πλευρά,από αυτές που είναι απέναντι σε κάποια άλλη,όχι από τις κουρμπαριστές που εφάπτονται]

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4479
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Είναι οι αριστεροί μισάνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 19 Σεπ 2021, 00:29

nowhere έγραψε:
19 Σεπ 2021, 00:11
kongrosian έγραψε:
18 Σεπ 2021, 23:15
αυτό είναι κάτι σαν τα καράβια του νάνδρου.ποιοι είναι οι μάινερς σου σήμερα για να διαλέξεις πλευρά? [μιλάμε για κανονική πλευρά,από αυτές που είναι απέναντι σε κάποια άλλη,όχι από τις κουρμπαριστές που εφάπτονται]
Παντα ηταν περιπλοκα τα πράγματα και οι γραμμές, άσχετα που έχουμε μια ταση να τα απλοποιούμε και να φτιάχνουμε δίπολα. Κανε τις ιστορικές αναγωγες.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14645
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Είναι οι αριστεροί μισάνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 19 Σεπ 2021, 00:33

kongrosian έγραψε:
19 Σεπ 2021, 00:29
Παντα ηταν περιπλοκα τα πράγματα και οι γραμμές, άσχετα που έχουμε μια ταση να τα απλοποιούμε και να φτιάχνουμε δίπολα. Κανε τις ιστορικές αναγωγες.
μην επιμένεις.ποτέ δεν ήταν τα πάντα τόσο σούπα όσο σήμερα

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4479
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Είναι οι αριστεροί μισάνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 19 Σεπ 2021, 00:35

πατησιωτης έγραψε:
19 Σεπ 2021, 00:01
kongrosian έγραψε:
18 Σεπ 2021, 23:47
είτε χαζοί, που ενώ είναι τίποτα βιοπαλαιστες, είναι και δεξιοι.

Από που προκύπτει ότι εάν ήσαν αριστεροί θα πέρναγαν καλύτερα και άρα είναι χαζοί ;Από την ιστορία του 20ου αιώνα; :roll:
Χαζη ερωτηση.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4479
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Είναι οι αριστεροί μισάνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 19 Σεπ 2021, 00:44

nowhere έγραψε:
19 Σεπ 2021, 00:33
kongrosian έγραψε:
19 Σεπ 2021, 00:29
Παντα ηταν περιπλοκα τα πράγματα και οι γραμμές, άσχετα που έχουμε μια ταση να τα απλοποιούμε και να φτιάχνουμε δίπολα. Κανε τις ιστορικές αναγωγες.
μην επιμένεις.ποτέ δεν ήταν τα πάντα τόσο σούπα όσο σήμερα
Σε καταλαβαίνω. Εχω ζησει κι εγω προ-ιντερνετ εποχες. Δεν βλεπαμε-ξεραμε τίποτα, ζουσαμε στον μικρόκοσμο μας και ήμασταν ησυχοι. 😒

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών