Δεν καταλαβαίνω πλέον τίποτα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Μετανάστρια
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 15:32
Phorum.gr user: Μετανάστρια

Re: Δεν καταλαβαίνω πλέον τίποτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μετανάστρια » 11 Αύγ 2018, 00:09

zteo έγραψε:
11 Αύγ 2018, 00:00
Εδω ο Παγκαλος ψηφιζει πλεον ΝΔ στον Περσεα κολλησες.
Το να ψηφίζει ο Πάγκαλος, ένας μεσοαστός εκ γενετής και εκλεκτό στελεχιακό δυναμικό της μεγαλοαστικής τάξης ΝΔ δεν με ξενίζει καθόλου και είμαι άλλωστε σίγουρη ότι ούτε τους νεοδημοκράτες τους ενοχλεί.
Νομίζεις ότι το αφεντικό σου σ'αγαπάει;

zteo
Δημοσιεύσεις: 10123
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Δεν καταλαβαίνω πλέον τίποτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 11 Αύγ 2018, 00:12

Μετανάστρια έγραψε:
11 Αύγ 2018, 00:09
zteo έγραψε:
11 Αύγ 2018, 00:00
Εδω ο Παγκαλος ψηφιζει πλεον ΝΔ στον Περσεα κολλησες.
Το να ψηφίζει ο Πάγκαλος, ένας μεσοαστός εκ γενετής και εκλεκτό στελεχιακό δυναμικό της μεγαλοαστικής τάξης ΝΔ δεν με ξενίζει καθόλου και είμαι άλλωστε σίγουρη ότι ούτε τους νεοδημοκράτες τους ενοχλεί.
Η περιπτωση του Περσεα γιατι σε προβληματιζει τοτε?
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21408
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Δεν καταλαβαίνω πλέον τίποτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 11 Αύγ 2018, 00:14

Εδώ ο εθνικοφιλελές έγινε εθνικοκοινωνιστής τι να λέμε τώρα
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Δεν καταλαβαίνω πλέον τίποτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 11 Αύγ 2018, 00:16

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
11 Αύγ 2018, 00:14
Εδώ ο εθνικοφιλελές έγινε εθνικοκοινωνιστής τι να λέμε τώρα
να εισαι καλα ρε μπαγασα :003:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Μετανάστρια
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 15:32
Phorum.gr user: Μετανάστρια

Re: Δεν καταλαβαίνω πλέον τίποτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μετανάστρια » 11 Αύγ 2018, 00:32

zteo έγραψε:
11 Αύγ 2018, 00:12
Η περιπτωση του Περσεα γιατι σε προβληματιζει τοτε?
Ο Περσέας και ο Φόσι είναι παραδείγματα. Θα μπορούσα να αναφέρω άλλους. Αλλά με προβληματίζουν διότι εδώ μέσα δεν είμαστε επαγγελματίες της πολιτικής, ούτε νομίζω να βρίσκονται ανάμεσα μας πολλοί γόνοι εφοπλιστικών οικογενειών. Είμαστε, νομίζω, ένα γκρουπ από τυχαίους μέσους Έλληνες που βρήκαν αυτό να κάνουν στον ελεύθερο χρόνο τους, αντί να ρίχνουν πασιέντζες. Άρα θεωρώ ότι οι γνώμες που εκφράζονται, εκφράζονται επί το πλείστον (εξαιρώ τα μποτ, τα οποία είναι όμως αναγνωρίσιμα ) ειλικρινώς. Και πολλοί χρήστες έχουν μια ιστορία. Έχουν γίνει συζητήσεις επικές, έχουν ειπωθεί βαριές κουβέντες κατά συρροήν, έχουν πέσει μπαν επί δικαίων και αδίκων. Και τώρα βλέπω μια ανακατανομή που όπως και να το κάνουμε δεν συνάδει βρε αδερφέ.
Νομίζεις ότι το αφεντικό σου σ'αγαπάει;

zteo
Δημοσιεύσεις: 10123
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Δεν καταλαβαίνω πλέον τίποτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 11 Αύγ 2018, 00:41

Μετανάστρια έγραψε:
11 Αύγ 2018, 00:32
zteo έγραψε:
11 Αύγ 2018, 00:12
Η περιπτωση του Περσεα γιατι σε προβληματιζει τοτε?
Ο Περσέας και ο Φόσι είναι παραδείγματα. Θα μπορούσα να αναφέρω άλλους. Αλλά με προβληματίζουν διότι εδώ μέσα δεν είμαστε επαγγελματίες της πολιτικής, ούτε νομίζω να βρίσκονται ανάμεσα μας πολλοί γόνοι εφοπλιστικών οικογενειών. Είμαστε, νομίζω, ένα γκρουπ από τυχαίους μέσους Έλληνες που βρήκαν αυτό να κάνουν στον ελεύθερο χρόνο τους, αντί να ρίχνουν πασιέντζες. Άρα θεωρώ ότι οι γνώμες που εκφράζονται, εκφράζονται επί το πλείστον (εξαιρώ τα μποτ, τα οποία είναι όμως αναγνωρίσιμα ) ειλικρινώς. Και πολλοί χρήστες έχουν μια ιστορία. Έχουν γίνει συζητήσεις επικές, έχουν ειπωθεί βαριές κουβέντες κατά συρροήν, έχουν πέσει μπαν επί δικαίων και αδίκων. Και τώρα βλέπω μια ανακατανομή που όπως και να το κάνουμε δεν συνάδει βρε αδερφέ.
Οι ανθρωποι αλλαζουν.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8028
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Δεν καταλαβαίνω πλέον τίποτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 11 Αύγ 2018, 00:44

Μετανάστρια έγραψε:
11 Αύγ 2018, 00:32
Και τώρα βλέπω μια ανακατανομή που όπως και να το κάνουμε δεν συνάδει βρε αδερφέ.
Δεν είναι τόσο περίεργο, οι δυο που αναφέρεις ήταν ανέκαθεν αντιΝ.Δ. και πολύ μάλιστα.
Με την κατάσταση να έχει σταθεροποιηθεί, πολλοί είναι αυτοί που προτάσσουν το βασικό πολιτικό τους αυτοχαρακτηρισμό, πολύς κόσμος είναι απλά αντιΝ.Δ. (όπως και στην εποχή του ΠαΣόΚ) και επίσης πολλοί είναι πλέον αντισύριζα, γι'αυτό και ο νέος δικομματισμός θα πάει κοντά στο 65% στις εκλογές, αν δεν το ξεπεράσει.
Στο χώρο της αντιΝ.Δ. (ακρο)δεξιάς υπάρχει και ένα κενό μετά την κατάρρευση και την ηθική απαξίωση του Καρατζαφέρη καθώς οι Βελόπουλοι/Φαήλοι δεν μπορούν να αναπτύξουν δυναμική, αρκετοί δεν γουστάρουν να πάνε στη Χ.Α. και έτσι κινούνται στον άξονα καμμένου/σύριζα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δεν καταλαβαίνω πλέον τίποτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 11 Αύγ 2018, 00:46

perseus, εδώ λένε εισαι συριζαίος :003:

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24527
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Δεν καταλαβαίνω πλέον τίποτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 11 Αύγ 2018, 00:57

Μετανάστρια έγραψε:
11 Αύγ 2018, 00:32
zteo έγραψε:
11 Αύγ 2018, 00:12
Η περιπτωση του Περσεα γιατι σε προβληματιζει τοτε?
Ο Περσέας και ο Φόσι είναι παραδείγματα. Θα μπορούσα να αναφέρω άλλους. Αλλά με προβληματίζουν διότι εδώ μέσα δεν είμαστε επαγγελματίες της πολιτικής, ούτε νομίζω να βρίσκονται ανάμεσα μας πολλοί γόνοι εφοπλιστικών οικογενειών. Είμαστε, νομίζω, ένα γκρουπ από τυχαίους μέσους Έλληνες που βρήκαν αυτό να κάνουν στον ελεύθερο χρόνο τους, αντί να ρίχνουν πασιέντζες. Άρα θεωρώ ότι οι γνώμες που εκφράζονται, εκφράζονται επί το πλείστον (εξαιρώ τα μποτ, τα οποία είναι όμως αναγνωρίσιμα ) ειλικρινώς. Και πολλοί χρήστες έχουν μια ιστορία. Έχουν γίνει συζητήσεις επικές, έχουν ειπωθεί βαριές κουβέντες κατά συρροήν, έχουν πέσει μπαν επί δικαίων και αδίκων. Και τώρα βλέπω μια ανακατανομή που όπως και να το κάνουμε δεν συνάδει βρε αδερφέ.
εγώ έχω μετανιώσει για πολλά χοντρά πράγματα που είπα και σε κάποιους έχω ζητήσει συγνώμη και προσωπικά. Δεν είμαι πια εδώ για να πλακώνομαι.

Άβαταρ μέλους
Μετανάστρια
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 15:32
Phorum.gr user: Μετανάστρια

Re: Δεν καταλαβαίνω πλέον τίποτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μετανάστρια » 11 Αύγ 2018, 00:57

kameron έγραψε:
11 Αύγ 2018, 00:44
Μετανάστρια έγραψε:
11 Αύγ 2018, 00:32
Και τώρα βλέπω μια ανακατανομή που όπως και να το κάνουμε δεν συνάδει βρε αδερφέ.
Δεν είναι τόσο περίεργο, οι δυο που αναφέρεις ήταν ανέκαθεν αντιΝ.Δ. και πολύ μάλιστα.
Με την κατάσταση να έχει σταθεροποιηθεί, πολλοί είναι αυτοί που προτάσσουν το βασικό πολιτικό τους αυτοχαρακτηρισμό, πολύς κόσμος είναι απλά αντιΝ.Δ. (όπως και στην εποχή του ΠαΣόΚ) και επίσης πολλοί είναι πλέον αντισύριζα, γι'αυτό και ο νέος δικομματισμός θα πάει κοντά στο 65% στις εκλογές, αν δεν το ξεπεράσει.
Στο χώρο της αντιΝ.Δ. (ακρο)δεξιάς υπάρχει και ένα κενό μετά την κατάρρευση και την ηθική απαξίωση του Καρατζαφέρη καθώς οι Βελόπουλοι/Φαήλοι δεν μπορούν να αναπτύξουν δυναμική, αρκετοί δεν γουστάρουν να πάνε στη Χ.Α. και έτσι κινούνται στον άξονα καμμένου/σύριζα.


Αν ερμηνεύω σωστά δηλαδή λες ότι η συριζοκαμμένη συνεργασία λειτουργεί απενοχοποιητικά (ως προς τον εαυτό του ο καθένας ) και νομιμοποιητικά (ως προς τον άλλο τον οποίο μέχρι προσφάτως θεωρούσε περίπου ως το διάβολο). Λογικό με ακούγεται. Παίζει.
Νομίζεις ότι το αφεντικό σου σ'αγαπάει;

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24527
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Δεν καταλαβαίνω πλέον τίποτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 11 Αύγ 2018, 01:01

Α ως προς αυτό, απλώς οι μητσοτάκουλες είναι τέρμα αηδιαστικοί.

Όλοι μάθαμε κάτι, όλοι βελτιωθήκαμε, ακόμα και ο ΣΥΡΙΖΑ. Οι μητσοτάκουλες συμπεριφέρονται λες και όόόόόόλο αυτό που έγινε από το 2009 και μετά ήταν απλά ένα δυσάρεστο ξεβόλεμα για τους ίδιους.

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8028
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Δεν καταλαβαίνω πλέον τίποτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 11 Αύγ 2018, 01:05

Μετανάστρια έγραψε:
11 Αύγ 2018, 00:57

Αν ερμηνεύω σωστά δηλαδή λες ότι η συριζοκαμμένη συνεργασία λειτουργεί απενοχοποιητικά (ως προς τον εαυτό του ο καθένας ) και νομιμοποιητικά (ως προς τον άλλο τον οποίο μέχρι προσφάτως θεωρούσε περίπου ως το διάβολο). Λογικό με ακούγεται. Παίζει.
Γενικά μιλάω, όχι απαραίτητα για τις περσόνες που αναφέρθηκαν.
Αυτό που λέω σε γενικές γραμμές είναι ότι πάντα υπάρχει ένα κυρίαρχο δίπολο στην πολιτική (με εξαίρεση τις εντελώς out of the box καταστάσεις όπως ήταν το 2012 και κάπως λιγότερο το 2015). Γύρω από αυτό το δίπολο σχηματίζονται συσπειρώσεις και αντισυσπειρώσεις, έτσι γινόταν και έτσι γίνεται και σήμερα. Φυσικά υπάρχουν διαφορές μεταξύ των ανθρώπων, πολλοί μπορεί να καταλήγουν στο ίδιο συμπέρασμα από άλλη αφετηρία, αλλά εν τέλει δημιουργείται μια συγκεκριμένη πραγματικότητα.

Άβαταρ μέλους
Μετανάστρια
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 15:32
Phorum.gr user: Μετανάστρια

Re: Δεν καταλαβαίνω πλέον τίποτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μετανάστρια » 11 Αύγ 2018, 01:11

foscilis έγραψε:
11 Αύγ 2018, 00:57
εγώ έχω μετανιώσει για πολλά χοντρά πράγματα που είπα και σε κάποιους έχω ζητήσει συγνώμη και προσωπικά. Δεν είμαι πια εδώ για να πλακώνομαι.
Πρέπει να παραδεχτείς όμως ότι είχε φοβερή πλάκα!
Νομίζεις ότι το αφεντικό σου σ'αγαπάει;

Άβαταρ μέλους
Μετανάστρια
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 15:32
Phorum.gr user: Μετανάστρια

Re: Δεν καταλαβαίνω πλέον τίποτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μετανάστρια » 11 Αύγ 2018, 01:20

kameron έγραψε:
11 Αύγ 2018, 01:05
Γενικά μιλάω, όχι απαραίτητα για τις περσόνες που αναφέρθηκαν.
Αυτό που λέω σε γενικές γραμμές είναι ότι πάντα υπάρχει ένα κυρίαρχο δίπολο στην πολιτική (με εξαίρεση τις εντελώς out of the box καταστάσεις όπως ήταν το 2012 και κάπως λιγότερο το 2015). Γύρω από αυτό το δίπολο σχηματίζονται συσπειρώσεις και αντισυσπειρώσεις, έτσι γινόταν και έτσι γίνεται και σήμερα. Φυσικά υπάρχουν διαφορές μεταξύ των ανθρώπων, πολλοί μπορεί να καταλήγουν στο ίδιο συμπέρασμα από άλλη αφετηρία, αλλά εν τέλει δημιουργείται μια συγκεκριμένη πραγματικότητα.
Κι εγώ γενικά μιλάω. Αν και δεν ξέρω ποια είναι πλέον η συγκολητική ουσία από τη στιγμή που το μνημόνιο αντί - μνημόνιο στο οποίο στηρίχθηκε αρχικά η συριζοκαμμένη συνεργασία μας άφησε χρόνους. Το αντι - ΝΔ δεν ακούγεται πολύ συγκεκριμένο.
Νομίζεις ότι το αφεντικό σου σ'αγαπάει;

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8028
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Δεν καταλαβαίνω πλέον τίποτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 11 Αύγ 2018, 01:26

Μετανάστρια έγραψε:
11 Αύγ 2018, 01:20

Κι εγώ γενικά μιλάω. Αν και δεν ξέρω ποια είναι πλέον η συγκολητική ουσία από τη στιγμή που το μνημόνιο αντί - μνημόνιο στο οποίο στηρίχθηκε αρχικά η συριζοκαμμένη συνεργασία μας άφησε χρόνους. Το αντι - ΝΔ δεν ακούγεται πολύ συγκεκριμένο.
Η εξουσία είναι πολύ ισχυρή συγκολλητική ουσία.
Από εκεί και πέρα, όπως προείπα, για πολλούς προτάσσεται απλά το κυρίαρχο στοιχείο του πολιτικού τους αυτοπροσδιορισμού. Την προηγούμενη δεκαετία, από ποιοτικές έρευνες, ξέραμε ότι ικανό τμήμα των ψηφοφόρων ΠαΣόΚ/Ν.Δ. προέβαλαν εμφατικά το αντί στοιχείο εκατέρωθεν. Το ίδιο γίνεται και τώρα, μην εκπλαγείς εάν τα δυο κυρίαρχα κόμματα πιάσουν στις εκλογές ακόμα και πάνω από 65-67%.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών