Καλό λουκέτο "Ταβερνιάρη"

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Καλό λουκέτο "Ταβερνιάρη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 16 Οκτ 2021, 10:34

stavmanr έγραψε:
16 Οκτ 2021, 10:28
lafkiotis έγραψε:
16 Οκτ 2021, 02:48
Εχει δικιο ο Stavmar. Η ιδια μαλακια εγινε με την efood.

Μαζευτηκαν 1000 άσχετοι τεμπέληδες κοπρίτες για "στηριξη" στους ντελιβεραδες για να ζημιώσουν την εταιρεία.
Δεν διαφωνώ.
Δεν έχει καμία σχέση η αξιολόγηση των υπηρεσιών της εταιρίας, με τα εσωτερικά ή νομικά προβλήματα μεταξύ διοίκησης και εργαζομένων.
Επιπλέον, αν ζημιωθεί η εταιρία, οι ντελιβεράδες μένουν στο δρόμο. Που είναι πιθανό να συμβεί.
Οι ντελιβεράδες έχουν συγκεκριμένους τρόπους να διεκδικήσουν το δίκιο τους, μέσα από τα σωματεία τους και τους αγώνες τους.

Το να βάζεις 1 αστέρι στην εφαρμογή της efood είναι σα να αξιολογείς την εφαρμογή καθαυτή, ότι δεν δουλεύει, ότι δεν κάνει τη δουλειά που πρέπει.
Στην ουσία παραπληροφορείς τον κόσμο.
Αυτο ειναι ενα τεράστιο πρόβλημα στην Ελλαδα που η πλειοψηφία των πολιτών ειναι σε γενικές γραμμές ανάξια (η ανικανη) να φιλτράρει την πληροφορία απο το τρολλινκ (η τα fake news).
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Καλό λουκέτο "Ταβερνιάρη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Οκτ 2021, 10:37

nyxtovios έγραψε:
16 Οκτ 2021, 02:36
Blackdog έγραψε:
16 Οκτ 2021, 02:16
nyxtovios έγραψε:
16 Οκτ 2021, 02:07

Φυσικά και δεν πειράζει αν καταστραφεί επαγγελματικά. Μπριζόλες φτιάχνει δεν κάνει κανένα λειτούργημα και επίσης ο χώρος της εστίασης έχει και το χαρακτηριστικό του γούστου.
Σε κάθε περίπτωση τζάμπα διαφήμιση ήταν αυτό που έγινε. Οι καθυστερημένοι ψεκασμενοι αντιψεκαστες θα παν τρέχοντας γιατί στο μυαλό τους θα αισθανθούν ακόμα πιο έξυπνοι.
Φυσικα και πειραζει. Μπορει απ αυτο το μαγαζι να τρωνε 12 ατομα και οι οικογενειες τους. Το υποτιμητικο το προσπερναω, το γουστο δεν εχει σχεση με αυτο που εγινε. Καμμια...

Τι να σου πω, μακαρι να δουλεψει ο ανθρωπος για να φανε τα παιδια του. Οι ψεκ και αντιψεκ ελπιζω να παν να παιξουν αλλου.
Δεν το λέω υποτιμητικά ότι φτιάχνει μπριζόλες. Λέω ότι δεν κάνει κανένα λειτούργημα για να του συγχωρέσεις ότι είναι μπαμπουίνος. Επίσης στην εστίαση δεν πληρώνεις το φαι μόνο σαν φαι αλλά και το σέρβις και τη συμπεριφορά.
Το σέρβις και η συμπεριφορά δεν είχαν κανένα πρόβλημα.
Οι αξιολογήσεις εμφανίστηκαν μαζικά μετά από ένα γενικό σχόλιο στο twitter.
Αν κάνεις το συνδυασμό προκύπτει ότι υπήρξε ιδεολογική εμμονή κι όχι αξιολόγηση.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40796
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Καλό λουκέτο "Ταβερνιάρη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Οκτ 2021, 13:14

stavmanr έγραψε:
16 Οκτ 2021, 10:20
Κι επαναλαμβάνω κάτι που διαφεύγει: πελάτης καθενός είναι αυτός που εξυπηρετείται για όση ώρα εξυπηρετείται από τις υπηρεσίες του καταστήματος. Δεν συνδέεται κανείς με όρκους αίματος ...πελατοσύνης.
Και να έχει υπάρξει πελάτης μου, πανηλίθιε, δεν θα τον έχω κράξει για κάτι που έχει σχέση με αυτό. Δεν μπορεί το χοντροκέφαλό σου να αντιληφθεί την διαφορά μεταξύ άσχετων σχολίων και σχολίων που σχετίζονται με την επιχείρησή του;
stavmanr έγραψε:
16 Οκτ 2021, 10:18
Ακόμη κι αν δεν ξέρουν να κάνουν αξιολόγηση και αξιολογούν ό,τι τους κατέβει, το θυμήθηκαν μετά το σχόλιο στο twitter;
Βολικό για την ιδεολογία σου. Αλλά όχι για κάποιον άλλο που διαθέτει στοιχειώδη λογική και δεν είναι ιδεολογικά προσκείμενος σε κάποια πλευρά.
Εσύ θεωρείς ότι αξιολογούν ό,τι τους κατέβει, γιατί λες μαλακίες, επειδή δεν μπορείς να δεχτείς την πραγματικότητα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17188
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Καλό λουκέτο "Ταβερνιάρη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 16 Οκτ 2021, 17:20

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
11 Οκτ 2021, 09:46
Λουκέτο πάντως έβαλε το μακαροναδικο στο Περιστέρι που έλεγε πως δε θα δέχεται... Εμβολιασμένους. Με τις υγείες σας. Μια χαρά δουλειά θα έχει ο άνθρωπος. Αν έχει την ταβέρνα Αθήνα, θα τον επισκεφτώ συντόμως.
Στην εκδρομή με τα κορίτσια από το ΚΑΠΗ;
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22987
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Καλό λουκέτο "Ταβερνιάρη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 16 Οκτ 2021, 17:25

Juno έγραψε:
16 Οκτ 2021, 17:20
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
11 Οκτ 2021, 09:46
Λουκέτο πάντως έβαλε το μακαροναδικο στο Περιστέρι που έλεγε πως δε θα δέχεται... Εμβολιασμένους. Με τις υγείες σας. Μια χαρά δουλειά θα έχει ο άνθρωπος. Αν έχει την ταβέρνα Αθήνα, θα τον επισκεφτώ συντόμως.
Στην εκδρομή με τα κορίτσια από το ΚΑΠΗ;
Είχα πάει με τον πρώτο μιλφέρωτα μου εκεί, εγώ 30αρης κι αυτή 45αρα καβλα. Το θυμάμαι γιατί ήταν και η πρώτη εκδρομή που είχα πάει ποτέ με γκόμενα. Ωραία γυναίκα αλλά πολύ κυκλοθυμική. Χωρίσαμε σε ένα τρίμηνο. Και φυσικά φθινόπωρο εκεί πορταρια Πήλειο μαγεία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης την 16 Οκτ 2021, 17:28, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12906
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Καλό λουκέτο "Ταβερνιάρη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 16 Οκτ 2021, 17:27

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
16 Οκτ 2021, 17:25
Juno έγραψε:
16 Οκτ 2021, 17:20
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
11 Οκτ 2021, 09:46
Λουκέτο πάντως έβαλε το μακαροναδικο στο Περιστέρι που έλεγε πως δε θα δέχεται... Εμβολιασμένους. Με τις υγείες σας. Μια χαρά δουλειά θα έχει ο άνθρωπος. Αν έχει την ταβέρνα Αθήνα, θα τον επισκεφτώ συντόμως.
Στην εκδρομή με τα κορίτσια από το ΚΑΠΗ;
Είχα πάει με τον πρώτο μιλφέρωτα μου εκεί, εγώ 30αρης κι αυτή 45αρα καβλα. Το θυμάμαι γιατί ήταν και η πρώτη εκδρομή που είχα πάει ποτέ με γκόμενα. Ωραία γυναίκα αλλά πολύ κυκλοθυμική. Χωρίσαμε σε ένα τρίμηνο. Και φυσικά φθινόπωρο εκεί μαγεία.
45 είναι γερόντισσα δεν το λες μιλφερωτα. Γεροντολαγνεια καλύτερα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Καλό λουκέτο "Ταβερνιάρη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Οκτ 2021, 23:05

hellegennes έγραψε:
16 Οκτ 2021, 13:14
stavmanr έγραψε:
16 Οκτ 2021, 10:20
Κι επαναλαμβάνω κάτι που διαφεύγει: πελάτης καθενός είναι αυτός που εξυπηρετείται για όση ώρα εξυπηρετείται από τις υπηρεσίες του καταστήματος. Δεν συνδέεται κανείς με όρκους αίματος ...πελατοσύνης.
Και να έχει υπάρξει πελάτης μου, (...), δεν θα τον έχω κράξει για κάτι που έχει σχέση με αυτό. Δεν μπορεί το χοντροκέφαλό σου να αντιληφθεί την διαφορά μεταξύ άσχετων σχολίων και σχολίων που σχετίζονται με την επιχείρησή του;
Κι επιστρέφουμε στο θέμα μας ενθυμούμενοι ότι οι συγκεκριμένοι δέχτηκαν ειρωνείες ως "ψέκες" κι όχι ως πελάτες. Τους έκραξε για την ιδιότητα του "ψέκινγκ" κι όχι την ιδιότητα του πελάτη.

Μάζεψε λίγο τους χαρακτηρισμούς σου.
Δυνητικός πελάτης είμαι κι εγώ.
stavmanr έγραψε:
16 Οκτ 2021, 10:18
Ακόμη κι αν δεν ξέρουν να κάνουν αξιολόγηση και αξιολογούν ό,τι τους κατέβει, το θυμήθηκαν μετά το σχόλιο στο twitter;
Βολικό για την ιδεολογία σου. Αλλά όχι για κάποιον άλλο που διαθέτει στοιχειώδη λογική και δεν είναι ιδεολογικά προσκείμενος σε κάποια πλευρά.
Εσύ θεωρείς ότι αξιολογούν ό,τι τους κατέβει, γιατί λες μαλακίες, επειδή δεν μπορείς να δεχτείς την πραγματικότητα.
Φυσικά και "αξιολογούν" ό,τι τους κατέβει. Αυτή είναι η πραγματικότητα.
Μόνο εσύ δεν έχεις καταλάβει ακόμα, στη συζήτηση, ότι η "αξιολόγηση" ήταν καθαρά εκδικητική κι όχι πραγματική.
Οι "αξιολογήσεις" διαγράφηκαν γιατί εκτός των άλλων παραπληροφορούν/εξαπατούν τους υπόλοιπους καταναλωτές. Δεν αφορούν θέματα εξυπηρέτησης και ποιότητας, αλλά προσωπικές βεντέτες με τον καταστηματάρχη.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Καλό λουκέτο "Ταβερνιάρη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Οκτ 2021, 23:21

lafkiotis έγραψε:
16 Οκτ 2021, 10:34
stavmanr έγραψε:
16 Οκτ 2021, 10:28
lafkiotis έγραψε:
16 Οκτ 2021, 02:48
Εχει δικιο ο Stavmar. Η ιδια μαλακια εγινε με την efood.

Μαζευτηκαν 1000 άσχετοι τεμπέληδες κοπρίτες για "στηριξη" στους ντελιβεραδες για να ζημιώσουν την εταιρεία.
Δεν διαφωνώ.
Δεν έχει καμία σχέση η αξιολόγηση των υπηρεσιών της εταιρίας, με τα εσωτερικά ή νομικά προβλήματα μεταξύ διοίκησης και εργαζομένων.
Επιπλέον, αν ζημιωθεί η εταιρία, οι ντελιβεράδες μένουν στο δρόμο. Που είναι πιθανό να συμβεί.
Οι ντελιβεράδες έχουν συγκεκριμένους τρόπους να διεκδικήσουν το δίκιο τους, μέσα από τα σωματεία τους και τους αγώνες τους.

Το να βάζεις 1 αστέρι στην εφαρμογή της efood είναι σα να αξιολογείς την εφαρμογή καθαυτή, ότι δεν δουλεύει, ότι δεν κάνει τη δουλειά που πρέπει.
Στην ουσία παραπληροφορείς τον κόσμο.
Αυτο ειναι ενα τεράστιο πρόβλημα στην Ελλαδα που η πλειοψηφία των πολιτών ειναι σε γενικές γραμμές ανάξια (η ανικανη) να φιλτράρει την πληροφορία απο το τρολλινκ (η τα fake news).
Δεν είναι μόνο στην Ελλάδα. Απλά εδώ μας έχει μείνει το "ανατολίτικο" να προσπαθούμε να αφανίσουμε με κάθε τρόπο κάποιον που δεν μας αρέσει ή έχουμε κάποια διαφωνία ή αντιδικία μαζί του.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40796
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Καλό λουκέτο "Ταβερνιάρη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Οκτ 2021, 00:55

stavmanr έγραψε:
16 Οκτ 2021, 23:05
Κι επιστρέφουμε στο θέμα μας ενθυμούμενοι ότι οι συγκεκριμένοι δέχτηκαν ειρωνείες ως "ψέκες" κι όχι ως πελάτες. Τους έκραξε για την ιδιότητα του "ψέκινγκ" κι όχι την ιδιότητα του πελάτη.
Δεν έκανε ράντομ χαρακτηρισμούς για άσχετους, χαρακτήρισε πελάτες τους ως ψέκια και τους χλεύασε γιατί παραπονέθηκαν για την έλλειψη ενός στοιχειώδους feature για μαγαζί με τραπέζια σε εξωτερικό χώρο: αυτό της θέρμανσης.
stavmanr έγραψε:
16 Οκτ 2021, 23:05
Μάζεψε λίγο τους χαρακτηρισμούς σου.
Δυνητικός πελάτης είμαι κι εγώ.
Αρχίδια είσαι. Άλλωστε για πελάτη δεν θα σε ήθελα. Είσαι ελεύθερος να πας όπου αλλού θέλεις. Εγώ δεν είμαι ξεφτίλας να θεωρώ κάποιον ανεπιθύμητο ως πελάτη αλλά να προσπαθώ να πάρω τα λεφτά του, όπως ο γλοιώδης ταβερνιάρης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40796
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Καλό λουκέτο "Ταβερνιάρη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Οκτ 2021, 00:59

Σε άλλα νέα, βγήκα σήμερα με όλο το επιτελείο του μαγαζιού για να γιορτάσουμε τα 7 έτη λειτουργίας και συνεχής ανόδου. Καθίσαμε σε εσωτερικό χώρο, το μαγαζί ήταν άψογο, η εξυπηρέτηση τέλεια, το φαγητό γαστρονομικά εξαιρετικό και δεν μας ζήτησε κανείς πιστοποιητικά παπαριάς.

Το μαγαζί βέβαια είχε ελάχιστα τραπέζια μέσα, ώστε να τηρούνται οι αποστάσεις (άνω των 3 μέτρων), το ΜΟΝΟ ορθολογικό μέτρο για περιορισμό της πιθανότητας διασποράς.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12906
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Καλό λουκέτο "Ταβερνιάρη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 17 Οκτ 2021, 01:02

hellegennes έγραψε:
17 Οκτ 2021, 00:55
stavmanr έγραψε:
16 Οκτ 2021, 23:05
Κι επιστρέφουμε στο θέμα μας ενθυμούμενοι ότι οι συγκεκριμένοι δέχτηκαν ειρωνείες ως "ψέκες" κι όχι ως πελάτες. Τους έκραξε για την ιδιότητα του "ψέκινγκ" κι όχι την ιδιότητα του πελάτη.
Δεν έκανε ράντομ χαρακτηρισμούς για άσχετους, χαρακτήρισε πελάτες τους ως ψέκια και τους χλεύασε γιατί παραπονέθηκαν για την έλλειψη ενός στοιχειώδους feature για μαγαζί με τραπέζια σε εξωτερικό χώρο: αυτό της θέρμανσης.
stavmanr έγραψε:
16 Οκτ 2021, 23:05
Μάζεψε λίγο τους χαρακτηρισμούς σου.
Δυνητικός πελάτης είμαι κι εγώ.
Αρχίδια είσαι. Άλλωστε για πελάτη δεν θα σε ήθελα. Είσαι ελεύθερος να πας όπου αλλού θέλεις. Εγώ δεν είμαι ξεφτίλας να θεωρώ κάποιον ανεπιθύμητο ως πελάτη αλλά να προσπαθώ να πάρω τα λεφτά του, όπως ο γλοιώδης ταβερνιάρης.
:smt005:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Καλό λουκέτο "Ταβερνιάρη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 17 Οκτ 2021, 19:50

hellegennes έγραψε:
17 Οκτ 2021, 00:55
stavmanr έγραψε:
16 Οκτ 2021, 23:05
Κι επιστρέφουμε στο θέμα μας ενθυμούμενοι ότι οι συγκεκριμένοι δέχτηκαν ειρωνείες ως "ψέκες" κι όχι ως πελάτες. Τους έκραξε για την ιδιότητα του "ψέκινγκ" κι όχι την ιδιότητα του πελάτη.
Δεν έκανε ράντομ χαρακτηρισμούς για άσχετους, χαρακτήρισε πελάτες τους ως ψέκια και τους χλεύασε γιατί παραπονέθηκαν για την έλλειψη ενός στοιχειώδους feature για μαγαζί με τραπέζια σε εξωτερικό χώρο: αυτό της θέρμανσης.
Δεν είναι πελάτες του όταν παύσει η εξυπηρέτηση.
Δεν δένονται μεταξύ τους με όρκους αίματος πελατοσύνης.
Είναι τρίτη φορά που σου το σημειώνω.
Πελάτης είναι κάποιος τη στιγμή που δέχεται υπηρεσίες. Όταν σταματήσει η εξυπηρέτηση πρόκειται για δύο πολίτες χωρίς καμία μεταξύ τους επαγγελματική σχέση.

Στο ινδιάνικο χωριό που πιθανότατα μεγάλωσες, αν κρίνω από τη νοοτροπία σου, μπορεί και να φτιάχνετε τοτέμ και να καπνίζετε την πίπα
της αιώνιας πελατοσύνης.
Στη σύγχρονη κοινωνία, ο καταναλωτής διαλέγει κάθε φορά πού θα καταναλώσει. Αν θέλει να καταναλώνει στο ίδιο κατάστημα καλώς. Αν δε θέλει πάλι καλώς. Κάθε φορά κρίνει, αξιολογεί και επιλέγει.
stavmanr έγραψε:
16 Οκτ 2021, 23:05
Μάζεψε λίγο τους χαρακτηρισμούς σου.
Δυνητικός πελάτης είμαι κι εγώ.
Αρχίδια είσαι. Άλλωστε για πελάτη δεν θα σε ήθελα. Είσαι ελεύθερος να πας όπου αλλού θέλεις. Εγώ δεν είμαι ξεφτίλας να θεωρώ κάποιον ανεπιθύμητο ως πελάτη αλλά να προσπαθώ να πάρω τα λεφτά του, όπως ο γλοιώδης ταβερνιάρης.
Ο προσβλητικός είναι και μουφατζής, ως συνήθως.
Ούτε ξέρεις αν έχεις εξυπηρετήσει, ούτε ξέρεις αν θα εξυπηρετήσεις οποιονδήποτε, οποιαδήποτε στιγμή έρθει εκεί για να ψωνίσει.

Εγωιστικές φανφάρες, με εξυπναδίστικα σχόλια.
Θα έβαζα στοίχημα ότι όχι μόνο εξυπηρετείς, αλλά σκύβεις κεφάλι σε πελάτες που ούτε καν γουστάρεις ως άτομα. Μάλιστα, αν ο καταστηματάρχης δεν εξυπηρετήσει κάποιον, επειδή έτσι γουστάρει, παρανομεί. Ονομάζεται διακριτική μεταχείριση. Το ξέρει κάθε νοήμων και σωστός καταστηματάρχης.

Τα υπόλοιπα είναι για λαϊκή κατανάλωση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 17 Οκτ 2021, 20:04, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Καλό λουκέτο "Ταβερνιάρη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 17 Οκτ 2021, 19:58

hellegennes έγραψε:
17 Οκτ 2021, 00:59
Σε άλλα νέα, βγήκα σήμερα με όλο το επιτελείο του μαγαζιού για να γιορτάσουμε τα 7 έτη λειτουργίας και συνεχής ανόδου. Καθίσαμε σε εσωτερικό χώρο, το μαγαζί ήταν άψογο, η εξυπηρέτηση τέλεια, το φαγητό γαστρονομικά εξαιρετικό και δεν μας ζήτησε κανείς πιστοποιητικά παπαριάς.
Στο φανταστικό αυτό σενάριο:
- Αν ήσασταν όλοι εμβολιασμένοι, καλώς.
- Αν όχι, τόσο το μαγαζί όσο και οι ανεμβολίαστοι παρανομήσανε και βάλανε τη δημόσια υγεία σε κίνδυνο.

Αυτή η φανταστική ιστορία που περιγράφεις θα άξιζε 1 αστέρι στην αξιολόγηση του καταστήματος, υπό την έννοια της παραβατικής συμπεριφοράς που βάζει ανθρώπους σε κίνδυνο ζωής.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40796
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Καλό λουκέτο "Ταβερνιάρη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Οκτ 2021, 23:01

stavmanr έγραψε:
17 Οκτ 2021, 19:50
Δεν είναι πελάτες του όταν παύσει η εξυπηρέτηση.
Όσες φορές και να το επαναλάβεις, καλή μου χορεύτρια, δεν παύει να είναι ασυναρτησία.
stavmanr έγραψε:
17 Οκτ 2021, 19:50
Θα έβαζα στοίχημα ότι όχι μόνο εξυπηρετείς, αλλά σκύβεις κεφάλι σε πελάτες που ούτε καν γουστάρεις ως άτομα.
Κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Εσύ μπορείς να γλείφεις εκεί που φτύνεις, εγώ όχι.
stavmanr έγραψε:
17 Οκτ 2021, 19:50
Μάλιστα, αν ο καταστηματάρχης δεν εξυπηρετήσει κάποιον, επειδή έτσι γουστάρει, παρανομεί. Ονομάζεται διακριτική μεταχείριση.
Όχι αν είναι ενοχλητικός. Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να εξυπηρετεί πελάτη που παρενοχλεί με τον οποιονδήποτε τρόπο, ακόμα κι αν η ενόχληση αυτή αφορά απλή αγένεια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40796
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Καλό λουκέτο "Ταβερνιάρη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Οκτ 2021, 23:06

stavmanr έγραψε:
17 Οκτ 2021, 19:58
hellegennes έγραψε:
17 Οκτ 2021, 00:59
Σε άλλα νέα, βγήκα σήμερα με όλο το επιτελείο του μαγαζιού για να γιορτάσουμε τα 7 έτη λειτουργίας και συνεχής ανόδου. Καθίσαμε σε εσωτερικό χώρο, το μαγαζί ήταν άψογο, η εξυπηρέτηση τέλεια, το φαγητό γαστρονομικά εξαιρετικό και δεν μας ζήτησε κανείς πιστοποιητικά παπαριάς.
Στο φανταστικό αυτό σενάριο:
- Αν ήσασταν όλοι εμβολιασμένοι, καλώς.
- Αν όχι, τόσο το μαγαζί όσο και οι ανεμβολίαστοι παρανομήσανε και βάλανε τη δημόσια υγεία σε κίνδυνο.

Αυτή η φανταστική ιστορία που περιγράφεις θα άξιζε 1 αστέρι στην αξιολόγηση του καταστήματος, υπό την έννοια της παραβατικής συμπεριφοράς που βάζει ανθρώπους σε κίνδυνο ζωής.
Φυσικά και δεν ήμασταν όλοι εμβολιασμένοι και καλώς έκρινε το μαγαζί ότι δεν χρειάζεται να μπει σ' αυτήν την άσκοπη διαδικασία γιατί δεν υπάρχει διαφορά στην μετάδοση μεταξύ εμβολιασμένων και ανεμβολίαστων. Το μόνο που κάνει διαφορά είναι οι αποστάσεις, που όπως είπα τηρούνται και με το παραπάνω, εννοείται, γιατί δεν είναι το συνωστισμένο κουτούκι του μαλάκα που αναφερόμαστε στο νήμα, είναι αρκετά ακριβό και ποιοτικό μαγαζί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών