Κοινωνική Αλληλεγγύη.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Κοινωνική Αλληλεγγύη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 13 Οκτ 2021, 20:41

Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021
Πάτρα: Ο ντελιβεράς με τη χρυσή καρδιά που έδωσε φαγητό σε άστεγο.
Μαθήματα ανθρωπιάς από τον διανομέα Σπύρο Αβραμόπουλο.


Εικόνα

Συγκίνηση προκαλεί η κίνηση ενός διανομέα από την Πάτρα, ο οποίος είδε έναν άστεγο σε ένα παγκάκι και αμέσως θέλησε να του προσφέρει φαγητό.

Ο Σπύρος Αβραμόπουλος, που παραδίδει μαθήματα ανθρωπιάς, μίλησε στο Mega, για τον διάλογό που είχε με τον άστεγο άνδρα.

«Του λέω “τι έχεις άνθρωπε;”, μου λέει “πεινάω“. Του λέω πάρε φαγητό και να ξέρεις υπάρχει Θεός για όλον τον κόσμο» περιγράφει ο διανομέας Σπύρος Αβραμόπουλος. «Ήταν αδύναμος ο άνθρωπος μουρμούριζε μόνος του “δεν υπάρχει Θεός για μένα;”» συνεχίζει.

Ο κύριος Σπύρος βλέποντας τον ηλικιωμένο άνδρα ολομόναχο στο παγκάκι στα Ψηλαλώνια έτρεξε στο μαγειρείο του κύριου Μιλτιάδη για να του πάρει ένα πιάτο φαγητό.



«Μου είπε ότι κάποιος είναι στο παγκάκι. Κρυώνει και πεινάει και του λέω πάρε αυτά, σερβίτσιο και ψωμί και πήγαινέ τα» λέει από την πλευρά του ο Μιλτιάδης Παπανδρέου.

«Μόλις του τα έδωσα κατευθείαν μου είπε “ευχαριστώ”, με κοίταξε στα μάτια και άνοιξε να φάει. Του είπα “καλή όρεξη, ο Θεός να σε έχει καλά” και έφυγα» συμπλήρωσε ο Σπύρος Αβραμόπουλος.

«Εγώ μπορεί να δουλεύω αλλά θα γυρίσω σπίτι μου. Αυτοί οι άνθρωποι τι θα απογίνουν;» λέει δείχνοντας το ενδιαφέρον του για όσους δε στάθηκαν τυχεροί στη ζωή.

«Την κάνω 25-30 χρόνια αυτή τη δουλειά. Και με βροχή και με καλό καιρό. Καλό είναι να βοηθάνε όλοι. Όσο μπορεί ο καθένας» τονίζει ο κ. Αβραμόπουλος.
https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/ ... -se-astego



Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών