Νεκρός υπό αστυνομικών πυρών άοπλος 20χρονος διαρρήκτης

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15023
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Νεκρός υπό αστυνομικών πυρών άοπλος 20χρονος διαρρήκτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 20 Ιαν 2022, 17:18

ΔΕΝ ΜΑς ΝΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΥΦΤΟΥΣ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΘΗΚΕ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΚΥΝΗΓΩΝΤΑΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΖΩΑ
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Νεκρός υπό αστυνομικών πυρών άοπλος 20χρονος διαρρήκτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 20 Ιαν 2022, 17:24

stavmanr έγραψε:
20 Ιαν 2022, 17:15
Το αυτοκίνητο σουρωτήρι από τις σφαίρες δεν κατασχέθηκε ως πειστήριο. Σπρώχτηκε βιαστικά στον ιδιοκτήτη με προδιαγεγραμμένο (και σκοπούμενο προφανώς) αποτέλεσμα να γίνει παλιοσίδερα. Για να καταλάβουμε για τι πράγμα μιλάμε, συζητούσαμε με τον Thanasis Kampagiannis πως το ΙΧ του Ρουπακιά θα το κρατά η αστυνομία ως το Εφετείο. Το ΙΧ του Ρουπακιά τον πήγε εκεί, δεν ήταν εργαλείο εγκλήματος. Αντίθετα, το κλεμμένο ΙΧ στο Πέραμα ήταν το ίδιο το έγκλημα σε μορφή αυτοκινήτου: είχε πάνω τις μισές σφαίρες από τις 36 αλλά πολτοποιήθηκε για να μη γίνει βαλλιστική εξέταση και να μην ταυτοποιηθούν τα όπλα που τις έριξαν.
Η ένσταση για το αυτοκίνητο μου φαίνεται πολύ σοβαρή. Τα άλλα που αναφέρονται δεν ξέρω από που τεκμαίρονται για να σχολιάσω παραπάνω.

Δεν υπάρχουν συγκεκριμένες διαδικασίες για τα αντικείμενα που θεωρούνται αποδεικτικά στοιχεία στις δίκες; Χρόνος κατάσχεσης, αποζημίωση του ιδιοκτήτη, τρόπος επιστροφής κλπ; Κάνει το κάθε τμήμα ό,τι νομίζει;

Ξέρουμε αν έχει ανιχνευθεί στο αμάξωμα σημάδι από τις μηχανές τέτοιο που να δικαιολογεί τον ισχυρισμό ότι προσπάθησε να τους πατήσει;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ST48410 την 20 Ιαν 2022, 17:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Νεκρός υπό αστυνομικών πυρών άοπλος 20χρονος διαρρήκτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 20 Ιαν 2022, 17:25

Lord Brum έγραψε:
20 Ιαν 2022, 17:18
ΔΕΝ ΜΑς ΝΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΥΦΤΟΥΣ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΘΗΚΕ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΚΥΝΗΓΩΝΤΑΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΖΩΑ
Μας νοιάζει και μας παρανοιάζει αν αποδίδεται ή όχι δικαιοσύνη. Το αν ήταν ρομά ο νεκρός είναι σημαντικό στοιχείο αλλά δευτερεύον αν υπάρχει κουκούλωμα.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10781
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Νεκρός υπό αστυνομικών πυρών άοπλος 20χρονος διαρρήκτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 20 Ιαν 2022, 17:26

Lord Brum έγραψε:
20 Ιαν 2022, 17:18
ΔΕΝ ΜΑς ΝΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΥΦΤΟΥΣ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΘΗΚΕ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΚΥΝΗΓΩΝΤΑΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΖΩΑ
ΑΓΙΟ ΕΙΧΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Νεκρός υπό αστυνομικών πυρών άοπλος 20χρονος διαρρήκτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Ιαν 2022, 17:27

ST48410 έγραψε:
20 Ιαν 2022, 17:24
stavmanr έγραψε:
20 Ιαν 2022, 17:15
Το αυτοκίνητο σουρωτήρι από τις σφαίρες δεν κατασχέθηκε ως πειστήριο. Σπρώχτηκε βιαστικά στον ιδιοκτήτη με προδιαγεγραμμένο (και σκοπούμενο προφανώς) αποτέλεσμα να γίνει παλιοσίδερα. Για να καταλάβουμε για τι πράγμα μιλάμε, συζητούσαμε με τον Thanasis Kampagiannis πως το ΙΧ του Ρουπακιά θα το κρατά η αστυνομία ως το Εφετείο. Το ΙΧ του Ρουπακιά τον πήγε εκεί, δεν ήταν εργαλείο εγκλήματος. Αντίθετα, το κλεμμένο ΙΧ στο Πέραμα ήταν το ίδιο το έγκλημα σε μορφή αυτοκινήτου: είχε πάνω τις μισές σφαίρες από τις 36 αλλά πολτοποιήθηκε για να μη γίνει βαλλιστική εξέταση και να μην ταυτοποιηθούν τα όπλα που τις έριξαν.
Η ένσταση για το αυτοκίνητο μου φαίνεται πολύ σοβαρή. Τα άλλα που αναφέρονται δεν ξέρω από που τεκμαίρονται για να σχολιάσω παραπάνω.

Δεν υπάρχουν συγκεκριμένες διαδικασίες για τα αντικείμενα που θεωρούνται αποδεικτικά στοιχεία στις δίκες; Χρόνος κατάσχεσης, αποζημίωση του ιδιοκτήτη, τρόπος επιστροφής κλπ; Κάνει το κάθε τμήμα ό,τι νομίζει;

Ξέρουμε αν έχει ανιχνευθεί στο αμάξωμα σημάδι από τις μηχανές τέτοιο που να δικαιολογεί τον ισχυρισμό ότι προσπάθησε να τους πατήσει;
Βασικά, ο ιδιοκτήτης ήταν αιγύπτιος. Γι' αυτό καίγεται ο Lord Brum παραπάνω. Συμπάσχει τον αιγύπτιο ιδιοκτήτη. Πονόψυχος έλλην.

Στα ερωτήματά σου: ποιος θα μας φυλάξει από τους φύλακες;
Αρχαίο ερώτημα.

* Επίσης, το quote δεν είναι δικό μου. Όπως το έβαλες φαίνεται σα να το έχω γράψει εγώ.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15023
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Νεκρός υπό αστυνομικών πυρών άοπλος 20χρονος διαρρήκτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 20 Ιαν 2022, 17:30

stavmanr έγραψε:
20 Ιαν 2022, 17:27
ST48410 έγραψε:
20 Ιαν 2022, 17:24
stavmanr έγραψε:
20 Ιαν 2022, 17:15
Το αυτοκίνητο σουρωτήρι από τις σφαίρες δεν κατασχέθηκε ως πειστήριο. Σπρώχτηκε βιαστικά στον ιδιοκτήτη με προδιαγεγραμμένο (και σκοπούμενο προφανώς) αποτέλεσμα να γίνει παλιοσίδερα. Για να καταλάβουμε για τι πράγμα μιλάμε, συζητούσαμε με τον Thanasis Kampagiannis πως το ΙΧ του Ρουπακιά θα το κρατά η αστυνομία ως το Εφετείο. Το ΙΧ του Ρουπακιά τον πήγε εκεί, δεν ήταν εργαλείο εγκλήματος. Αντίθετα, το κλεμμένο ΙΧ στο Πέραμα ήταν το ίδιο το έγκλημα σε μορφή αυτοκινήτου: είχε πάνω τις μισές σφαίρες από τις 36 αλλά πολτοποιήθηκε για να μη γίνει βαλλιστική εξέταση και να μην ταυτοποιηθούν τα όπλα που τις έριξαν.
Η ένσταση για το αυτοκίνητο μου φαίνεται πολύ σοβαρή. Τα άλλα που αναφέρονται δεν ξέρω από που τεκμαίρονται για να σχολιάσω παραπάνω.

Δεν υπάρχουν συγκεκριμένες διαδικασίες για τα αντικείμενα που θεωρούνται αποδεικτικά στοιχεία στις δίκες; Χρόνος κατάσχεσης, αποζημίωση του ιδιοκτήτη, τρόπος επιστροφής κλπ; Κάνει το κάθε τμήμα ό,τι νομίζει;

Ξέρουμε αν έχει ανιχνευθεί στο αμάξωμα σημάδι από τις μηχανές τέτοιο που να δικαιολογεί τον ισχυρισμό ότι προσπάθησε να τους πατήσει;
Βασικά, ο ιδιοκτήτης ήταν αιγύπτιος. Γι' αυτό καίγεται ο Lord Brum παραπάνω. Συμπάσχει τον αιγύπτιο ιδιοκτήτη. Πονόψυχος έλλην.

Στα ερωτήματά σου: ποιος θα μας φυλάξει από τους φύλακες;
Αρχαίο ερώτημα.

* Επίσης, το quote δεν είναι δικό μου. Όπως το έβαλες φαίνεται σα να το έχω γράψει εγώ.
εντελώς ρατσιστικός ο τρόπος που επιλέγεις να υπερασπιστείς τους ημεδαπούς εγκληματίες έναντι του αιγύπτιου μεροκαματιάρη.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Νεκρός υπό αστυνομικών πυρών άοπλος 20χρονος διαρρήκτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Ιαν 2022, 17:33

Άσε βρε λόρδα που θα γράψεις εσύ για ρατσισμό άλλων.
Τι τρολιά ήταν πάλι αυτή;

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Νεκρός υπό αστυνομικών πυρών άοπλος 20χρονος διαρρήκτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 20 Ιαν 2022, 17:35

stavmanr έγραψε:
20 Ιαν 2022, 17:27
Στα ερωτήματά σου: ποιος θα μας φυλάξει από τους φύλακες;
Αρχαίο ερώτημα.

* Επίσης, το quote δεν είναι δικό μου. Όπως το έβαλες φαίνεται σα να το έχω γράψει εγώ.
Το έφτιαξα το quote.

Ρώτησα μήπως ξέρεις αν κάποιος μπορεί να καταστεί υπόλογος με βάση προκαθορισμένες διαδικασίες που δεν θα επέτρεπαν καταστροφή στοιχείου. Υποθέτω όχι και υπάρχει ευχέρεια να γίνονται διάφορα.

Δεν θα μας φυλάξει κανείς από τους φύλακες. Όταν όλοι γίνουμε καλύτεροι, οι επόμενοι φύλακες θα είναι επίσης. Δεν περιμένω να έρθει καμία αλλαγή από πάνω προς τα κάτω πλέον.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15023
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Νεκρός υπό αστυνομικών πυρών άοπλος 20χρονος διαρρήκτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 20 Ιαν 2022, 17:35

Βλέπω ότι υπερασπίζεσαι τους ημεδαπούς (ας πούμε) γύφτους και στα @@ σου ο φτωχός αιγύπτιος που έχασε το αυτοκινήτο του και καιγόταν να πάριε λίγα λεφτά και το έδωσε για σκραπ. Μόνο που ο αιγύπτιος ήταν το θύμα και οι γύφτοι οι θύτες. Ο ένας πήρε ό,τι του άξιζε, οι άλλοι 2 όχι ακόμα
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20828
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Νεκρός υπό αστυνομικών πυρών άοπλος 20χρονος διαρρήκτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 20 Ιαν 2022, 17:37

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15023
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Νεκρός υπό αστυνομικών πυρών άοπλος 20χρονος διαρρήκτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 20 Ιαν 2022, 17:39

καλά θα κάνουν να μπουν στα πανεπιστήμια γιατί και εκεί μπαίνουν γύφτοι και κλέβουν
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Νεκρός υπό αστυνομικών πυρών άοπλος 20χρονος διαρρήκτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Ιαν 2022, 17:40

ST48410 έγραψε:
20 Ιαν 2022, 17:35
stavmanr έγραψε:
20 Ιαν 2022, 17:27
Στα ερωτήματά σου: ποιος θα μας φυλάξει από τους φύλακες;
Αρχαίο ερώτημα.

* Επίσης, το quote δεν είναι δικό μου. Όπως το έβαλες φαίνεται σα να το έχω γράψει εγώ.
Το έφτιαξα το quote.

Ρώτησα μήπως ξέρεις αν κάποιος μπορεί να καταστεί υπόλογος με βάση προκαθορισμένες διαδικασίες που δεν θα επέτρεπαν καταστροφή στοιχείου. Υποθέτω όχι και υπάρχει ευχέρεια να γίνονται διάφορα.
Πιστεύεις ότι αυτό είναι το βασικό ζήτημα της υπόθεσης ST;
Να βρούμε τον υπεύθυνο της καταστροφής του πειστηρίου και να του φορτώσουμε διοικητικές ευθύνες παράβασης καθήκοντος σε μία υπόθεση ανθρωποκτονίας;
Το πιθανότερο είναι ότι θα πέσουμε επάνω σε ...αυτοφωράκια, ούτως ή άλλως.

Δεν σου βρωμά η υπόθεση αυτή;

* Στο ερώτημά σου σχετικά με τα πειστήρια:
https://e-thessalia.gr/peistiria-gia-ka ... ioy-voloy/

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20828
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Νεκρός υπό αστυνομικών πυρών άοπλος 20χρονος διαρρήκτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 20 Ιαν 2022, 17:43

https://exofitsio.blogspot.com/2022/01/25-7.html
Εικόνα

ΜέΡΑ25 για τους 7 της ΔΙΑΣ στο Πέραμα: Τους “πάρκαραν” σε δουλειά γραφείου αντί για διαθεσιμότητα ενώ κατηγορούνται για ανθρωποκτονία!

Τι πειθαρχικά μέτρα έχουν ληφθεί κατά των επτά αστυνομικών που κατηγορούνται για ανθρωποκτονία από πρόθεση;
Έχουν τεθεί οι επτά αστυνομικοί της ομάδας ΔΙ.ΑΣ. σε διαθεσιμότητα και αν όχι, υπάρχει τέτοια πρόθεση;
Ποια είναι η υπηρεσιακή τους κατάσταση σήμερα;
Τους έχουν επιστραφεί τα υπηρεσιακά τους όπλα;
Θα συμμετάσχει ο ως άνω αστυνομικός εκπαιδευτής στις δημοσιοποιηθείσες επανεκπαιδεύσεις των αστυνομικών της ΔΙΑΣ και αν ναι με ποια ιδιότητα και σε ποιο πεδίο”

Όπως αποκαλύπτει το ΜέΡΑ25, η απάντηση του Τάκη Θεοδωρικάκου “ήρθε, και είναι αυτή που φαντάζεστε από τη συγκεκριμένη κυβέρνηση:

Οι αστυνομικοί ζουν και βασιλεύουν στη σάπια Δανιμαρκία που έχει καταντήσει η “Μητσοτάκης Α.Ε.” την ΕΛ.ΑΣ.

Απλά “παρκαρίστηκαν” προσωρινά σε δουλειές γραφείου, προφανώς μέχρι να ξεχαστεί το ζήτημα”.

Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Νεκρός υπό αστυνομικών πυρών άοπλος 20χρονος διαρρήκτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 20 Ιαν 2022, 17:46

stavmanr έγραψε:
20 Ιαν 2022, 17:40
ST48410 έγραψε:
20 Ιαν 2022, 17:35
stavmanr έγραψε:
20 Ιαν 2022, 17:27
Στα ερωτήματά σου: ποιος θα μας φυλάξει από τους φύλακες;
Αρχαίο ερώτημα.

* Επίσης, το quote δεν είναι δικό μου. Όπως το έβαλες φαίνεται σα να το έχω γράψει εγώ.
Το έφτιαξα το quote.

Ρώτησα μήπως ξέρεις αν κάποιος μπορεί να καταστεί υπόλογος με βάση προκαθορισμένες διαδικασίες που δεν θα επέτρεπαν καταστροφή στοιχείου. Υποθέτω όχι και υπάρχει ευχέρεια να γίνονται διάφορα.
Πιστεύεις ότι αυτό είναι το βασικό ζήτημα της υπόθεσης ST;
Να βρούμε τον υπεύθυνο της καταστροφής του πειστηρίου και να του φορτώσουμε διοικητικές ευθύνες παράβασης καθήκοντος σε μία υπόθεση ανθρωποκτονίας;
Το πιθανότερο είναι ότι θα πέσουμε επάνω σε ...αυτοφωράκια, ούτως ή άλλως.

Δεν σου βρωμά η υπόθεση αυτή;
Όχι. δεν είναι το βασικό ζήτημα. Το βασικό είναι να μην υπάρχει συμπεριφορά εκτός νόμου των οργάνων του νόμου η οποία γίνεται αποδεκτή και μένει ατιμώρητη.

Εδώ όμως συζητούμε διάφορες πτυχές. Μοιάζει να λες ότι κατέστρεψαν σκοπίμως και βιαστικά ένα αποδεικτικό στοιχείο για να καλυφθούν οι αστυνομικοί. Εγώ πως να ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο, αν δεν γνωρίζω τις προβλεπόμενες διαδικασίες; Αν ήξερα ότι έχουν δικαίωμα να κρατήσουν το όχημα όσο θέλουν και δεν το έκαναν μου βρωμάει. Αν έχουν κάποιου είδους υποχρέωση να το επιστρέψουν στον ιδιοκτήτη εντός κάποιας προθεσμίας δεν βρωμάει το ίδιο. Το αυτό και για τα υπόλοιπα σημεία όπου γίνονται διάφοροι ισχυρισμοί αλλά μιλάμε στον αέρα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Νεκρός υπό αστυνομικών πυρών άοπλος 20χρονος διαρρήκτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Ιαν 2022, 17:47

ST48410 έγραψε:
20 Ιαν 2022, 17:46
stavmanr έγραψε:
20 Ιαν 2022, 17:40
ST48410 έγραψε:
20 Ιαν 2022, 17:35


Το έφτιαξα το quote.

Ρώτησα μήπως ξέρεις αν κάποιος μπορεί να καταστεί υπόλογος με βάση προκαθορισμένες διαδικασίες που δεν θα επέτρεπαν καταστροφή στοιχείου. Υποθέτω όχι και υπάρχει ευχέρεια να γίνονται διάφορα.
Πιστεύεις ότι αυτό είναι το βασικό ζήτημα της υπόθεσης ST;
Να βρούμε τον υπεύθυνο της καταστροφής του πειστηρίου και να του φορτώσουμε διοικητικές ευθύνες παράβασης καθήκοντος σε μία υπόθεση ανθρωποκτονίας;
Το πιθανότερο είναι ότι θα πέσουμε επάνω σε ...αυτοφωράκια, ούτως ή άλλως.

Δεν σου βρωμά η υπόθεση αυτή;
Όχι. δεν είναι το βασικό ζήτημα. Το βασικό είναι να μην υπάρχει συμπεριφορά εκτός νόμου των οργάνων του νόμου η οποία γίνεται αποδεκτή και μένει ατιμώρητη.

Εδώ όμως συζητούμε διάφορες πτυχές. Μοιάζει να λες ότι κατέστρεψαν σκοπίμως και βιαστικά ένα αποδεικτικό στοιχείο για να καλυφθούν οι αστυνομικοί. Εγώ πως να ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο, αν δεν γνωρίζω τις προβλεπόμενες διαδικασίες; Αν ήξερα ότι έχουν δικαίωμα να κρατήσουν το όχημα όσο θέλουν και δεν το έκαναν μου βρωμάει. Αν έχουν κάποιου είδους υποχρέωση να το επιστρέψουν στον ιδιοκτήτη εντός κάποιας προθεσμίας δεν βρωμάει το ίδιο. Το αυτό και για τα υπόλοιπα σημεία όπου γίνονται διάφοροι ισχυρισμοί αλλά μιλάμε στον αέρα.
Σου έβαλα λινκ στο προηγούμενο.
Δεν καταστρέφονται πειστήρια πριν τις δίκες. Μπορεί να χρειαστεί να ανατρέξουμε σε εκείνα λόγω κάποιων μαρτυριών ή στοιχείων που είναι πιθανό να προκύψουν.
Αν, λοιπόν, βγει μάρτυρας και πει "έγινε αυτό κι εκείνο" πώς θα ξαναελέγξουμε το αυτοκίνητο να δούμε αν συμφωνεί η μαρτυρία του; Μυρίζοντας τα δάχτυλά μας;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών