Κατοικία για απομόνωση

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Κατοικία για απομόνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 29 Οκτ 2021, 22:05

ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Οκτ 2021, 20:43
Και ας μην ξεχνάμε κάτι σημαντικό. Ο ταλαίπωρος είναι ή θα είναι σύντομα συνταξιούχος και όχι κάποιος που ξεκινάει τώρα τη ζωή του και πρέπει να καλύψει και τις οικογενειακές ανάγκες σε πρακτικό επίπεδο, όπως εκπαίδευση/κοινωνικοποίηση παιδιών, επαγγελματικές μετακινήσεις κλπ
Δύσκολο. Από τη μια βλέπεις Ευρωπαίους συνταξιούχους να έρχονται να μείνουν εδώ (και Ισπανία, Ιταλία) μετά τη σύνταξη και λες ίσως κάτι ξέρουν. Από την άλλη ίσως έρχονται ακριβώς γιατί τους λείπει και το έχουν συνδέσει νοητικά με την ανεμελιά των διακοπών. Δεν ξέρω σε τι φάση θα ήμουν σαν συνταξιούχος αν και επειδή αντιπαθώ το ελληνικό καλοκαίρι μάλλον θα έκλινα στο όχι.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68186
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κατοικία για απομόνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Οκτ 2021, 12:19

Awesomatic έγραψε:
29 Οκτ 2021, 22:05
ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Οκτ 2021, 20:43
Και ας μην ξεχνάμε κάτι σημαντικό. Ο ταλαίπωρος είναι ή θα είναι σύντομα συνταξιούχος και όχι κάποιος που ξεκινάει τώρα τη ζωή του και πρέπει να καλύψει και τις οικογενειακές ανάγκες σε πρακτικό επίπεδο, όπως εκπαίδευση/κοινωνικοποίηση παιδιών, επαγγελματικές μετακινήσεις κλπ
Δύσκολο. Από τη μια βλέπεις Ευρωπαίους συνταξιούχους να έρχονται να μείνουν εδώ (και Ισπανία, Ιταλία) μετά τη σύνταξη και λες ίσως κάτι ξέρουν. Από την άλλη ίσως έρχονται ακριβώς γιατί τους λείπει και το έχουν συνδέσει νοητικά με την ανεμελιά των διακοπών. Δεν ξέρω σε τι φάση θα ήμουν σαν συνταξιούχος αν και επειδή αντιπαθώ το ελληνικό καλοκαίρι μάλλον θα έκλινα στο όχι.
Όχι, δεν κρίνω από τις επιλογές των συνταξιούχων, το ανέφερα απλώς ως παράδειγμα.

Κι εγώ δεν είμαι "καλοκαιρινη" αλλά είναι τελείως άλλο πράγμα το καλοκαίρι σε θάλασσα ή σε βουνό και ειδικώς σ´ ένα σπίτι με τις χ προδιαγραφές κι άλλο στην πυρακτωμένη πόλη. Τα βράδια του καλοκαιριού στις ορεινές περοχές θες κουβέρτα. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7312
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Κατοικία για απομόνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 30 Οκτ 2021, 12:29

Awesomatic έγραψε:
29 Οκτ 2021, 22:05
ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Οκτ 2021, 20:43
Και ας μην ξεχνάμε κάτι σημαντικό. Ο ταλαίπωρος είναι ή θα είναι σύντομα συνταξιούχος και όχι κάποιος που ξεκινάει τώρα τη ζωή του και πρέπει να καλύψει και τις οικογενειακές ανάγκες σε πρακτικό επίπεδο, όπως εκπαίδευση/κοινωνικοποίηση παιδιών, επαγγελματικές μετακινήσεις κλπ
Δύσκολο. Από τη μια βλέπεις Ευρωπαίους συνταξιούχους να έρχονται να μείνουν εδώ (και Ισπανία, Ιταλία) μετά τη σύνταξη και λες ίσως κάτι ξέρουν. Από την άλλη ίσως έρχονται ακριβώς γιατί τους λείπει και το έχουν συνδέσει νοητικά με την ανεμελιά των διακοπών. Δεν ξέρω σε τι φάση θα ήμουν σαν συνταξιούχος αν και επειδή αντιπαθώ το ελληνικό καλοκαίρι μάλλον θα έκλινα στο όχι.
Στη Σουηδία που γράφεις παραπάνω από τις 360 μέρες του χρόνου, ανέμελη βόλτα όπως σουλατσάρεις στην Ελλάδα θα μπορείς να κάνεις τις 60. Μην βλέπεις μόνο τις ωραίες φωτο με τα ξύλινα σπιτάκια στα λιβάδια.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 22907
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Κατοικία για απομόνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 15 Μαρ 2022, 00:52

εσεις βρηκατε απομωνομενη κατοικια με γρηγορο τροπο διαφυγης η ακομη ...?
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 22907
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Κατοικία για απομόνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 16 Μαρ 2022, 15:41

ο νηματοθετης μαλλον βρηκε αυτο που εψαχνε ...οι υπολοιποι βρηκατε καταφυγιο η θα τρεχετε ολοι στα χωρια να τρωτε φρεσκες ντοματες και να φτιαχνετε κοτετσια ...? :smt047
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών