Άφησαν 4 ώρες σε μεταλλική πόρτα εργοστασίου σφηνωμένο και νεκρό 8χρονο κοριτσάκι

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
giorgos mpekos
Δημοσιεύσεις: 1153
Εγγραφή: 14 Οκτ 2020, 14:03

Re: Άφησαν 4 ώρες σε μεταλλική πόρτα εργοστασίου σφηνωμένο και νεκρό 8χρονο κοριτσάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giorgos mpekos » 28 Νοέμ 2021, 18:01

Lord Brum έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 15:58
Naida έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 15:26
Lord Brum έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 15:23


Προσωπικο δεδομενο αλλα ναι αυτοπρπσδιοριζομαι ετσι ως στοιχειο διαφπροππιησης μου απο τους αριστερους και τους ισλαμολαγνους
Μάλιστα. Και αν είχες απέναντι σου τον Χριστό, θα του έλεγες "Κύριε ένα γυφτάκι σκοτώθηκε" με τον ίδιο απαξιωτικό τρόπο;
Στα παπαρια μου το γυφτακι λου σκοτωθηκε δεν θα νοοαστω εγω περισοτερο απο τους γονεις τπυ που τονεοχαν παρατημενο. Και εκντου αποτςλεσαντος στα παπαρια του Χριστού κιόλας εφόσον συνέβη παρά την παντοδυναμία του θεού
στη κόλαση θα καεις εσυ

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15099
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Άφησαν 4 ώρες σε μεταλλική πόρτα εργοστασίου σφηνωμένο και νεκρό 8χρονο κοριτσάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 28 Νοέμ 2021, 18:08

giorgos mpekos έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 18:01
Lord Brum έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 15:58
Naida έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 15:26


Μάλιστα. Και αν είχες απέναντι σου τον Χριστό, θα του έλεγες "Κύριε ένα γυφτάκι σκοτώθηκε" με τον ίδιο απαξιωτικό τρόπο;
Στα παπαρια μου το γυφτακι λου σκοτωθηκε δεν θα νοοαστω εγω περισοτερο απο τους γονεις τπυ που τονεοχαν παρατημενο. Και εκντου αποτςλεσαντος στα παπαρια του Χριστού κιόλας εφόσον συνέβη παρά την παντοδυναμία του θεού
στη κόλαση θα καεις εσυ
Στην κόλαση θα κα ουν οοβγυφτοι που βάζουν τα παιδιά τους να κλέβουν και να ζητιανεύουν μην τυχόν και κουνησουν οι ίδιοι την Κωλάρα τους και δουλέψουν
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42946
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Άφησαν 4 ώρες σε μεταλλική πόρτα εργοστασίου σφηνωμένο και νεκρό 8χρονο κοριτσάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 28 Νοέμ 2021, 18:20

Lord Brum έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 15:58
Naida έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 15:26
Lord Brum έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 15:23


Προσωπικο δεδομενο αλλα ναι αυτοπρπσδιοριζομαι ετσι ως στοιχειο διαφπροππιησης μου απο τους αριστερους και τους ισλαμολαγνους
Μάλιστα. Και αν είχες απέναντι σου τον Χριστό, θα του έλεγες "Κύριε ένα γυφτάκι σκοτώθηκε" με τον ίδιο απαξιωτικό τρόπο;
Στα παπαρια μου το γυφτακι λου σκοτωθηκε δεν θα νοοαστω εγω περισοτερο απο τους γονεις τπυ που τονεοχαν παρατημενο. Και εκντου αποτςλεσαντος στα παπαρια του Χριστού κιόλας εφόσον συνέβη παρά την παντοδυναμία του θεού
Ωραίο σκουπίδι είσαι κι εσύ.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15099
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Άφησαν 4 ώρες σε μεταλλική πόρτα εργοστασίου σφηνωμένο και νεκρό 8χρονο κοριτσάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 28 Νοέμ 2021, 20:11

Dwarven Blacksmith έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 18:20
Lord Brum έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 15:58
Naida έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 15:26


Μάλιστα. Και αν είχες απέναντι σου τον Χριστό, θα του έλεγες "Κύριε ένα γυφτάκι σκοτώθηκε" με τον ίδιο απαξιωτικό τρόπο;
Στα παπαρια μου το γυφτακι λου σκοτωθηκε δεν θα νοοαστω εγω περισοτερο απο τους γονεις τπυ που τονεοχαν παρατημενο. Και εκντου αποτςλεσαντος στα παπαρια του Χριστού κιόλας εφόσον συνέβη παρά την παντοδυναμία του θεού
Ωραίο σκουπίδι είσαι κι εσύ.
Εσύ αριστερουλη υποθέτω τα ταίζεις από τα λεφτά σου τα γυφτάκια. Έγλειψε και καμία κβλοτρυποδα κατσιβελου να είσαι πιο προοδευτικός καραγκιοζη
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Άφησαν 4 ώρες σε μεταλλική πόρτα εργοστασίου σφηνωμένο και νεκρό 8χρονο κοριτσάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 28 Νοέμ 2021, 22:29

Υπάρχει κάποια αμφιβολία ότι αν έβλεπε η αστυνομία ασυνόδευτο παιδί λευκού χρώματος να τριγυρνάει μόνο του ή να ζητιανεύει δεν θα το έπαιρνε η πρόνοια ; Δηλαδή για ποιον λόγο νομιμοποιείται η νοοτροπία των γύφτων να κάνουν δέκα παιδιά και στα αρχίδια τους ; Και να τα βλέπουν σαν επενδύσεις που θα τους φέρουν λεφτά ; Πραγματικά έστω και ένας γαμημένος αριστερός , δεν σκέφτηκε ότι την μισή ευθύνη ναι την έχουν οι εργάτες και ο υπεύθυνος αλλά την άλλη μισή γενικά οι γύφτοι γονείς που εκθέτουν τα παιδιά τους σε τεράστιο κίνδυνο από την νηπιακή ακόμα ηλικία , και ένα μεγάλο ποσοστό όσων επιζήσουν θα γίνουν κλεφτρόνια . Ρατσισμός δεν είναι να λες την αλήθεια με το όνομα της . Ντου στους καταυλισμούς και ξύλο , κομμένα επιδόματα , όλα τα γυφτάκια να βγάζουν την τρίτη γυμνασίου τουλάχιστον και σε ΗΜΕΡΗΣΙΟ σχολείο .

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Άφησαν 4 ώρες σε μεταλλική πόρτα εργοστασίου σφηνωμένο και νεκρό 8χρονο κοριτσάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 28 Νοέμ 2021, 22:33

Όσον αφορά τον εντολέα αυτής της διαταγής της αγνόησης του παιδιού , εάν αποδειχθεί ότι το παιδί ήταν ακόμα ζωντανό όταν το είδαν προτείνω εισαγγελική δίωξη για ανθρωποκτονία εκ προθέσεως , το ίδιο και σε όσους εργάτες το έβλεπαν και δεν πήραν το ασθενοφόρο , και αν αποδειχθεί ότι ήταν νεκρό ακαριαία τότε να τους απαγγελθούν κατηγορίες για ανθρωποκτονία εξ αμέλειας λόγω της πόρτας , μη σεβασμό νεκρού και μη προσφοράς βοήθειας σε άνθρωπο που κινδυνεύει ( όπως ας πούμε παραμέληση σε τροχαίο ) . Αναρωτιέμαι αν μπορεί να σκοτώσει έναν ενήλικα .

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Άφησαν 4 ώρες σε μεταλλική πόρτα εργοστασίου σφηνωμένο και νεκρό 8χρονο κοριτσάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 28 Νοέμ 2021, 22:48

AlienWay έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 15:20


Μα πέρα από το γεγονός ότι το παιδί "το είχαν αμολημένο" , εντοπίζεται το "παράδοξο" ότι τουλάχιστον το μισό εργοστάσιο, το έβλεπε ΝΕΚΡΟ στην πόρτα και δεν έκανε τίποτα.

Aληθεια τωρα

Τι θα μπορουσε να κανει;


Τους εδιωξαν γιατι τους ειπαν οτι εγινε θανατηφορο ατυχημα στην πυλη. Δεν ειναι οτι περπατουσαν και ξαφνικα ειδαν ενα νεκρο παιδακι :102:

Εγω ειλικρινα δεν ξερω τι θα εκανα

Οκ αυτος που το σκουντηξε με το παοδι ειναι για πολλες κλωτσιες. Οι υπολοιποι, δεν ξερω, πολυ δυσκολη κατασταση.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Άφησαν 4 ώρες σε μεταλλική πόρτα εργοστασίου σφηνωμένο και νεκρό 8χρονο κοριτσάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 28 Νοέμ 2021, 22:54

Blackdog έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 22:48
Τους εδιωξαν γιατι τους ειπαν οτι εγινε θανατηφορο ατυχημα στην πυλη. Δεν ειναι οτι περπατουσαν και ξαφνικα ειδαν ενα νεκρο παιδακι :102:

Εγω ειλικρινα δεν ξερω τι θα εκανα

Οκ αυτος που το σκουντηξε με το παοδι ειναι για πολλες κλωτσιες. Οι υπολοιποι, δεν ξερω, πολυ δυσκολη κατασταση.
Είναι αλήθεια ότι στα λόγια είμαστε όλοι υπεύθυνοι και άριστοι πολίτες και η πραγματικότητα έχει τη δική της δυναμική. Ωστόσο θα περίμενες από κάποιον από αυτούς που είναι εκεί να τρέξει σαν τρελός να ξεμπλοκάρει την πόρτα, να καλέσει ασθενοφόρο αφού έχει βεβαιωθεί ο ίδιος ότι υπάρχει σφυγμός ή αναπνοή. Και μάλλον να το βουτήξουν με ένα δικό τους όχημα και να το τρέξουν σε νοσοκομείο.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Άφησαν 4 ώρες σε μεταλλική πόρτα εργοστασίου σφηνωμένο και νεκρό 8χρονο κοριτσάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 28 Νοέμ 2021, 23:09

ST48410 έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 22:54
Blackdog έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 22:48
Τους εδιωξαν γιατι τους ειπαν οτι εγινε θανατηφορο ατυχημα στην πυλη. Δεν ειναι οτι περπατουσαν και ξαφνικα ειδαν ενα νεκρο παιδακι :102:

Εγω ειλικρινα δεν ξερω τι θα εκανα

Οκ αυτος που το σκουντηξε με το παοδι ειναι για πολλες κλωτσιες. Οι υπολοιποι, δεν ξερω, πολυ δυσκολη κατασταση.
Είναι αλήθεια ότι στα λόγια είμαστε όλοι υπεύθυνοι και άριστοι πολίτες και η πραγματικότητα έχει τη δική της δυναμική. Ωστόσο θα περίμενες από κάποιον από αυτούς που είναι εκεί να τρέξει σαν τρελός να ξεμπλοκάρει την πόρτα, να καλέσει ασθενοφόρο αφού έχει βεβαιωθεί ο ίδιος ότι υπάρχει σφυγμός ή αναπνοή. Και μάλλον να το βουτήξουν με ένα δικό τους όχημα και να το τρέξουν σε νοσοκομείο.
Αν εχω καταλαβει καλα ειχαν ηδη γινει αυτα απ τον σεκιουριτυ στην αρχη. Το οτι το ασθενοφορο ηρθε μετα απο 40 λεπτα δεν το σχολιασε κανενας...

Να σου πω την αληθεια και εγω αν ημουν εκει θα δυσκολευομουν να παρω ενα 8χρονο με σπασμενη σπονδυλικη στηλη και να το παω με το αμαξι. Ειδικα χωρις τις αισθησεις του.
Θα φοβομουν μηπως εκανα μεγαλυτερο κακο και θα περιμενα επαγγελματιες.


Κατ εμε το μεγαλυτερο λαθος που εκαναν στο εργοστασιο ειναι οτι αφησαν αφυλακτη την πυλη και μπηκε φορτηγο μεσα, χτυπωντας παλι το παιδι. Δεν εχω λογια να περιγραψω το ποσο μαλακες ηταν...

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Άφησαν 4 ώρες σε μεταλλική πόρτα εργοστασίου σφηνωμένο και νεκρό 8χρονο κοριτσάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 28 Νοέμ 2021, 23:13

Blackdog έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 23:09
Αν εχω καταλαβει καλα ειχαν ηδη γινει αυτα απ τον σεκιουριτυ στην αρχη. Το οτι το ασθενοφορο ηρθε μετα απο 40 λεπτα δεν το σχολιασε κανενας...
Εγώ δεν είδα να πήγε κάποιος να προσφέρει πρώτες βοήθειες. Ένας τύπος φαίνεται που σουλατσάρει πάνω κάτω μιλώντας στο κινητό. Αν είχε φρακάρει η πόρτα έπρεπε να πάνε όλοι με λοστό ή κάτι άλλο να την ανοίξουν αμέσως. Και ακολούθως τηλέφωνο στο ΕΚΑΒ και να τους λέει ο γιατρός τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνουν.

Και αυτό που επισημαίνεις είναι ακόμα πιο τραγικό. Ότι το παιδί ξαναχτυπήθηκε από την πόρτα άλλη μία φορά

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Άφησαν 4 ώρες σε μεταλλική πόρτα εργοστασίου σφηνωμένο και νεκρό 8χρονο κοριτσάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 28 Νοέμ 2021, 23:26

ST48410 έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 23:13

Εγώ δεν είδα να πήγε κάποιος να προσφέρει πρώτες βοήθειες. Ένας τύπος φαίνεται που σουλατσάρει πάνω κάτω μιλώντας στο κινητό. Αν είχε φρακάρει η πόρτα έπρεπε να πάνε όλοι με λοστό ή κάτι άλλο να την ανοίξουν αμέσως. Και ακολούθως τηλέφωνο στο ΕΚΑΒ και να τους λέει ο γιατρός τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνουν.

Δεν ειδα το βιντεο, προτιμω να ζησω χωρις αυτη την εμπειρια

Ομως απ οτι διαβασα στο ρεπορταζ, απο λινκ που εβαλε καποιος εδω, ο σεκιουριτας εκλεισε την πορτα και προχωρησε προς το εσωτερικο. Η πορτα κλεινοντας εγκλωβιζει το παιδακι και ο σεκιουριτας το καταλαβαινει μετα απο ενα 20λεπτο. Φυσικα πανικοβληθηκε και προσπαθησε να ανοιξει την πορτα η οποια ειχε φρακαρει. Πηρε στο κινητο τον προισταμενο ο οποιος κατεβηκε μαζι με εναν αλλον για να την ανοιξουν. Τελικα ανοιξε και φωναξαν ασθενοφορο.

Απ την στιγμη που περιμεναν ασθενοφορο, τους δικαιολογω μεχρι ενος σημειου για την παθητικοτητα που εδειξαν. Δεν περιμενω ηρωες αναμεσα μας, οι ανθρωποι ειχαν χεστει πανω τους.

Μια φορα ειχε λιποθυμησει συναδελφος εν ωρα εργασιας, μεγαλος σε ηλικια, ειχα παρει το εκαβ. Μου εκανε εντυπωση οτι επεμεναν να μαθουν σε τι κατασταση ειναι για να με βοηθησουν στις πρωτες βοηθειες, πραγμα το οποιο μες τον πανικο μου δεν το ειχα καν σκεφτει. Σε μια αλλη περιπτωση τροχαιου ομως, μου ειπαν μην κανετε τιποτε περιμενετε το ασθενοφορο.

Μπορει το γεγονος στο εργοστασιο να ειναι στην δευτερη κατηγορια.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Άφησαν 4 ώρες σε μεταλλική πόρτα εργοστασίου σφηνωμένο και νεκρό 8χρονο κοριτσάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 28 Νοέμ 2021, 23:31

Blackdog έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 23:26
Δεν ειδα το βιντεο, προτιμω να ζησω χωρις αυτη την εμπειρια

Ομως απ οτι διαβασα στο ρεπορταζ, απο λινκ που εβαλε καποιος εδω, ο σεκιουριτας εκλεισε την πορτα και προχωρησε προς το εσωτερικο. Η πορτα κλεινοντας εγκλωβιζει το παιδακι και ο σεκιουριτας το καταλαβαινει μετα απο ενα 20λεπτο. Φυσικα πανικοβληθηκε και προσπαθησε να ανοιξει την πορτα η οποια ειχε φρακαρει. Πηρε στο κινητο τον προισταμενο ο οποιος κατεβηκε μαζι με εναν αλλον για να την ανοιξουν. Τελικα ανοιξε και φωναξαν ασθενοφορο.

Απ την στιγμη που περιμεναν ασθενοφορο, τους δικαιολογω μεχρι ενος σημειου για την παθητικοτητα που εδειξαν. Δεν περιμενω ηρωες αναμεσα μας, οι ανθρωποι ειχαν χεστει πανω τους.

Μια φορα ειχε λιποθυμησει συναδελφος εν ωρα εργασιας, μεγαλος σε ηλικια, ειχα παρει το εκαβ. Μου εκανε εντυπωση οτι επεμεναν να μαθουν σε τι κατασταση ειναι για να με βοηθησουν στις πρωτες βοηθειες, πραγμα το οποιο μες τον πανικο μου δεν το ειχα καν σκεφτει. Σε μια αλλη περιπτωση τροχαιου ομως, μου ειπαν μην κανετε τιποτε περιμενετε το ασθενοφορο.

Μπορει το γεγονος στο εργοστασιο να ειναι στην δευτερη κατηγορια.
Δεν μοιάζει να έχουν γίνει έτσι τα πράγματα στο video, δηλαδή στα μικρά αποσπάσματα που έχουν συνενώσει και προβάλει τα κανάλια.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Άφησαν 4 ώρες σε μεταλλική πόρτα εργοστασίου σφηνωμένο και νεκρό 8χρονο κοριτσάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 28 Νοέμ 2021, 23:39

ST48410 έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 23:31

Δεν μοιάζει να έχουν γίνει έτσι τα πράγματα στο video, δηλαδή στα μικρά αποσπάσματα που έχουν συνενώσει και προβάλει τα κανάλια.
Βρηκα το λινκ
https://www.newscenter.gr/ellada/100462 ... tdiscovery

Είκοσι λεπτά αργότερα ο ίδιος υπάλληλος διαπίστωσε ότι το 8χρονο βρισκόταν μεταξύ συρόμενης πόρτας και παραστάδας και αντί να ανοίξει την πόρτα ειδοποίησε τον προϊστάμενο της παραγωγής του εργοστασίου ο οποίος ειδοποίησε τον υπεύθυνο βάρδιας.

Οι τρεις τους πήγαν στο σημείο άνοιξαν την πόρτα με αποτέλεσμα το 8χρονο κορίτσι το οποίο είχε εγκλωβιστεί σε όρθια θέση, να πέσει στο έδαφος χωρίς τις αισθήσεις τους. Τότε ενημερώθηκε το ΕΚΑΒ.


Η καταθεση του σεκιουριτυ
«Πήγαινα προς την αποθήκη και τρεις εργαζόμενοι που δουλεύουν στα σιλό μου είπαν να τους ανοίξω την μεταλλική συρόμενη πόρτα για να αποχωρήσουν γιατί είχαν σχολάσει όπως και έπραξα. Εγώ πήγα ξανά στην αποθήκη να συνεχίσω την εργασία μου και μετά από 5 λεπτά βγήκα για να κλείσω την πόρτα. Πάτησα το κουμπί να κλείσω την πόρτα και πήγα στην αποθήκη. Δεν κοίταξα αν έκλεισε η πόρτα γιατί έτσι συνηθίζουμε να κάνουμε. Μετά από 15-20 λεπτά θέλησα να πιώ νερό, βγήκα από την αποθήκη και κατευθύνθηκα προς το θυρωρείο όπου υπάρχει ψύκτης ώστε να γεμίσω το μπουκάλι μου με νερό. Τότε αντίκρισα στην άκρη της μεταλλικής συρόμενης πόρτας ένα κοριτσάκι ηλικίας 8 ετών να είναι σφηνωμένο και ακίνητο. Θόλωσα και με το κινητό μου τηλέφωνο πήρα τον γενικό διευθυντή και του είπα «έγινε ατύχημα, η πόρτα έχει πλακώσει ένα παιδί, κατεβείτε να δείτε. Μέχρι να έρθει ο διευθυντής προσπάθησα να ανοίξω την πόρτα πατώντας το κουμπί αλλά αυτή είχε μπλοκάρει. Μετά από λίγα λεπτά δυο ή τρία ήρθε και μου είπε να μπω στην αποθήκη να κλείσω την πόρτα και να παραμείνω μέσα. Παρέμεινα μέσα γύρω στη μισή ώρα».



Υπαρχει και κατι αλλο
Νομιζω οτι η εικονα του κοριτσιου μετα την συνθλιψη απ την πορτα, εδινε στοιχεια για την κατασταση της υγειας της

Το εγραψα οσο πιο ηπια μπορουσα, αλλα νομιζω καταλαβαινομαστε

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Άφησαν 4 ώρες σε μεταλλική πόρτα εργοστασίου σφηνωμένο και νεκρό 8χρονο κοριτσάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 28 Νοέμ 2021, 23:45

Blackdog έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 23:39
ST48410 έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 23:31

Δεν μοιάζει να έχουν γίνει έτσι τα πράγματα στο video, δηλαδή στα μικρά αποσπάσματα που έχουν συνενώσει και προβάλει τα κανάλια.
Βρηκα το λινκ
https://www.newscenter.gr/ellada/100462 ... tdiscovery

Είκοσι λεπτά αργότερα ο ίδιος υπάλληλος διαπίστωσε ότι το 8χρονο βρισκόταν μεταξύ συρόμενης πόρτας και παραστάδας και αντί να ανοίξει την πόρτα ειδοποίησε τον προϊστάμενο της παραγωγής του εργοστασίου ο οποίος ειδοποίησε τον υπεύθυνο βάρδιας.

Οι τρεις τους πήγαν στο σημείο άνοιξαν την πόρτα με αποτέλεσμα το 8χρονο κορίτσι το οποίο είχε εγκλωβιστεί σε όρθια θέση, να πέσει στο έδαφος χωρίς τις αισθήσεις τους. Τότε ενημερώθηκε το ΕΚΑΒ.


Η καταθεση του σεκιουριτυ
«Πήγαινα προς την αποθήκη και τρεις εργαζόμενοι που δουλεύουν στα σιλό μου είπαν να τους ανοίξω την μεταλλική συρόμενη πόρτα για να αποχωρήσουν γιατί είχαν σχολάσει όπως και έπραξα. Εγώ πήγα ξανά στην αποθήκη να συνεχίσω την εργασία μου και μετά από 5 λεπτά βγήκα για να κλείσω την πόρτα. Πάτησα το κουμπί να κλείσω την πόρτα και πήγα στην αποθήκη. Δεν κοίταξα αν έκλεισε η πόρτα γιατί έτσι συνηθίζουμε να κάνουμε. Μετά από 15-20 λεπτά θέλησα να πιώ νερό, βγήκα από την αποθήκη και κατευθύνθηκα προς το θυρωρείο όπου υπάρχει ψύκτης ώστε να γεμίσω το μπουκάλι μου με νερό. Τότε αντίκρισα στην άκρη της μεταλλικής συρόμενης πόρτας ένα κοριτσάκι ηλικίας 8 ετών να είναι σφηνωμένο και ακίνητο. Θόλωσα και με το κινητό μου τηλέφωνο πήρα τον γενικό διευθυντή και του είπα «έγινε ατύχημα, η πόρτα έχει πλακώσει ένα παιδί, κατεβείτε να δείτε. Μέχρι να έρθει ο διευθυντής προσπάθησα να ανοίξω την πόρτα πατώντας το κουμπί αλλά αυτή είχε μπλοκάρει. Μετά από λίγα λεπτά δυο ή τρία ήρθε και μου είπε να μπω στην αποθήκη να κλείσω την πόρτα και να παραμείνω μέσα. Παρέμεινα μέσα γύρω στη μισή ώρα».



Υπαρχει και κατι αλλο
Νομιζω οτι η εικονα του κοριτσιου μετα την συνθλιψη απ την πορτα, εδινε στοιχεια για την κατασταση της υγειας της

Το εγραψα οσο πιο ηπια μπορουσα, αλλα νομιζω καταλαβαινομαστε
Προφανώς για να την κλωτσάει ο άλλος πάει να πει ότι δεν ήταν σίγουρο αν πέθανε ή αν ζει . Αν ήταν όλα διαλυμένα δεν θα υπήρχε λόγος να μπει σε αυτήν την διαδικασία . Επίσης εκεί που κλείνει και πάλι η πόρτα είναι μία μεγάλη γροθιά στο στομάχι , μην το δεις .

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Άφησαν 4 ώρες σε μεταλλική πόρτα εργοστασίου σφηνωμένο και νεκρό 8χρονο κοριτσάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 28 Νοέμ 2021, 23:47

Blackdog έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 23:39
Η καταθεση του σεκιουριτυ
«Πήγαινα προς την αποθήκη και τρεις εργαζόμενοι που δουλεύουν στα σιλό μου είπαν να τους ανοίξω την μεταλλική συρόμενη πόρτα για να αποχωρήσουν γιατί είχαν σχολάσει όπως και έπραξα. Εγώ πήγα ξανά στην αποθήκη να συνεχίσω την εργασία μου και μετά από 5 λεπτά βγήκα για να κλείσω την πόρτα. Πάτησα το κουμπί να κλείσω την πόρτα και πήγα στην αποθήκη. Δεν κοίταξα αν έκλεισε η πόρτα γιατί έτσι συνηθίζουμε να κάνουμε. Μετά από 15-20 λεπτά θέλησα να πιώ νερό, βγήκα από την αποθήκη και κατευθύνθηκα προς το θυρωρείο όπου υπάρχει ψύκτης ώστε να γεμίσω το μπουκάλι μου με νερό. Τότε αντίκρισα στην άκρη της μεταλλικής συρόμενης πόρτας ένα κοριτσάκι ηλικίας 8 ετών να είναι σφηνωμένο και ακίνητο. Θόλωσα και με το κινητό μου τηλέφωνο πήρα τον γενικό διευθυντή και του είπα «έγινε ατύχημα, η πόρτα έχει πλακώσει ένα παιδί, κατεβείτε να δείτε. Μέχρι να έρθει ο διευθυντής προσπάθησα να ανοίξω την πόρτα πατώντας το κουμπί αλλά αυτή είχε μπλοκάρει. Μετά από λίγα λεπτά δυο ή τρία ήρθε και μου είπε να μπω στην αποθήκη να κλείσω την πόρτα και να παραμείνω μέσα. Παρέμεινα μέσα γύρω στη μισή ώρα».



Υπαρχει και κατι αλλο
Νομιζω οτι η εικονα του κοριτσιου μετα την συνθλιψη απ την πορτα, εδινε στοιχεια για την κατασταση της υγειας της

Το εγραψα οσο πιο ηπια μπορουσα, αλλα νομιζω καταλαβαινομαστε
Κι έτσι να έγιναν τα πράγματα δεν δικαιολογούνται, κατά την ταπεινή μου γνώμη. Απλά το βάρος της ευθύνης πάει κατά ένα μεγαλύτερο μέρος στον γενικό διευθυντή. Και πρέπει να εξηγηθεί πως η μπλοκαρισμένη πόρτα μπόρεσε και ξαναλειτούργησε όταν ήρθε το βυτιοφόρο με αποτέλεσμα να ξαναμαγκώσει το παιδί. Θα είναι τραγικό αν ο ιατροδικαστής αποκαλύψει ότι το παιδί δεν σκοτώθηκε ακαριαία και υπήρχε χρόνος για κάποιες ενέργειες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών