«Κανείς δεν μ' αγαπάει»

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12719
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: «Κανείς δεν μ' αγαπάει»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 25 Νοέμ 2021, 21:16

Επειδή μου πρήζονται οι ωοθήκες, τα παπάρια, πείτε το όπως γουστάρετε.
Ο πατέρας μου έκανε 3 γάμους μετά τη μάνα μου. Δυο θρησκευτικούς και έναν πολιτικό. Τουτέστιν 3 μητριές στο κεφάλι μου. Ευτυχώς ζουσα με τη γιαγια μου και τη μάνα της. Έχει σημασία.
Οι οποίες καριόλες μητριές, σε ανύποπτο χρόνο,με έβριζαν, μου δημιουργούσαν ανασφάλειες, ενίοτε σήκωναν το κωλόχερό τους και με καταχέριαζαν. Άφηναν σημάδια.Σωματικά και ψυχικά.
Το έπαιζαν μωρές παρθένες στον πατέρα μου και ο μαλάκας αντί να πιστέψει το παιδί του, πίστευε το εκάστοτε γαμήδι.
Ειχα φτάσει σε σημείο 5 χρονών να κατουριέμαι πάνω μου. Και να φοβάμαι να μιλήσω. Να με πλησιάζει η πρόγιαγιά μου που κατουρίστηκα και να τρέμω. Και αυτή με υπομονή να μαζεύει το βρακί μου και να με χαϊδεύει στο κεφάλι, για να με ηρεμήσει. Φοβόμουν να κάνω βήμα. Να παίξω σαν παιδί της ηλικίας μου. Ρε δε γαμιέστε λεω γω. Αν δεν ζήσετε εστω το ένα χιλιοστο απ'τα σκατά ενός παιδιού που τα έφαγε, απλά μην εκφέρετε άποψη. Είμαι 48 χρονών γαϊδούρα και οι πληγές παραμένουν.
Δεύτερη εξομολόγηση. Με βρίσκω γαμάτη. Στα διάλα μαλάκα εαυτέ μου.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23061
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: «Κανείς δεν μ' αγαπάει»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 25 Νοέμ 2021, 21:17

ST48410 έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 21:06
Πασιφάη έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 20:51
Έχεις φάει κακοποίηση για να δεις πως είναι; Λεκτική ή σωματική; Έτσι για να δεις την ''πρακτική αξία''.
Τι σημασία έχει; Θα καταλάβαινα κάποιος άλλος από την οικογένεια να αισθανθεί μια κάποιου είδους δικαίωση βλέποντάς τους υπαίτιους να βασανίζονται αλλά εμείς (ως κοινωνία) που αποφασίζουμε εν ψυχρώ να βγάλουμε κάποιο άχτι; Το κοινό καλό θα εξυπηρετήσουμε ή θα ικανοποιήσουμε κάποιο δικό μας αίσθημα;
δεν υπαρχει φυσιολογικος ανθρωπος να μην θελει αντεκδικηση για τετοιο συμβαν ... δικο σου η ξενο παιδι δεν εχει σημασια ... τωρα τα υπολοιπα περι κοινωνικης ηθικης και αναμορφωσης ερχονται σε 2ο χρονο ...

παντως να ξερεις οτι σπανια μετανιωνουνε ανθρωποι για τις πραξεις τους οταν μενουνε ατιμωρητοι ... σχεδον ολοι ομως δηλωνουνε μετανιωμενοι οταν αντιμετωπιζουνε τιμωρια
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: «Κανείς δεν μ' αγαπάει»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Νοέμ 2021, 21:24

nostromos έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 21:17
παντως να ξερεις οτι σπανια μετανιωνουνε ανθρωποι για τις πραξεις τους οταν μενουνε ατιμωρητοι ... σχεδον ολοι ομως δηλωνουνε μετανιωμενοι οταν αντιμετωπιζουνε τιμωρια
Για αυτό πρότεινα ισόβιο εγκλεισμό είτε σε φυλακή, είτε σε κλινική, και δεν το λες ατιμωρησία αυτό. Το να τους βασανίσει όμως κάποιος δεν βλέπω πως θα ωφελούσε την κοινωνία αφού είναι αρκετοί χρήστες παραπάνω που συμφωνούν ότι τέτοιοι διεστραμμένοι άνθρωποι δεν κάνουν πίσω φοβούμενοι ποινές. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22700
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: «Κανείς δεν μ' αγαπάει»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 25 Νοέμ 2021, 21:32

ST48410 έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 21:24
nostromos έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 21:17
παντως να ξερεις οτι σπανια μετανιωνουνε ανθρωποι για τις πραξεις τους οταν μενουνε ατιμωρητοι ... σχεδον ολοι ομως δηλωνουνε μετανιωμενοι οταν αντιμετωπιζουνε τιμωρια
Για αυτό πρότεινα ισόβιο εγκλεισμό είτε σε φυλακή, είτε σε κλινική, και δεν το λες ατιμωρησία αυτό. Το να τους βασανίσει όμως κάποιος δεν βλέπω πως θα ωφελούσε την κοινωνία αφού είναι αρκετοί χρήστες παραπάνω που συμφωνούν ότι τέτοιοι διεστραμμένοι άνθρωποι δεν κάνουν πίσω φοβούμενοι ποινές. Μπορεί να κάνω και λάθος.
Εγώ προτείνω εκτός από ισόβιο εγκλεισμό, να τους κάνουν και ανθρώπινα πειραματόζωα για την αντιμετώπιση των ανίατων ασθενειών.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: «Κανείς δεν μ' αγαπάει»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 25 Νοέμ 2021, 21:38

Πασιφάη έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 21:16
Επειδή μου πρήζονται οι ωοθήκες, τα παπάρια, πείτε το όπως γουστάρετε.
Ο πατέρας μου έκανε 3 γάμους μετά τη μάνα μου. Δυο θρησκευτικούς και έναν πολιτικό. Τουτέστιν 3 μητριές στο κεφάλι μου. Ευτυχώς ζουσα με τη γιαγια μου και τη μάνα της. Έχει σημασία.
Οι οποίες καριόλες μητριές, σε ανύποπτο χρόνο,με έβριζαν, μου δημιουργούσαν ανασφάλειες, ενίοτε σήκωναν το κωλόχερό τους και με καταχέριαζαν. Άφηναν σημάδια.Σωματικά και ψυχικά.
Το έπαιζαν μωρές παρθένες στον πατέρα μου και ο μαλάκας αντί να πιστέψει το παιδί του, πίστευε το εκάστοτε γαμήδι.
Ειχα φτάσει σε σημείο 5 χρονών να κατουριέμαι πάνω μου. Και να φοβάμαι να μιλήσω. Να με πλησιάζει η πρόγιαγιά μου που κατουρίστηκα και να τρέμω. Και αυτή με υπομονή να μαζεύει το βρακί μου και να με χαϊδεύει στο κεφάλι, για να με ηρεμήσει. Φοβόμουν να κάνω βήμα. Να παίξω σαν παιδί της ηλικίας μου. Ρε δε γαμιέστε λεω γω. Αν δεν ζήσετε εστω το ένα χιλιοστο απ'τα σκατά ενός παιδιού που τα έφαγε, απλά μην εκφέρετε άποψη. Είμαι 48 χρονών γαϊδούρα και οι πληγές παραμένουν.
Δεύτερη εξομολόγηση. Με βρίσκω γαμάτη. Στα διάλα μαλάκα εαυτέ μου.
Τι είπες τώρα;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22700
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: «Κανείς δεν μ' αγαπάει»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 25 Νοέμ 2021, 21:50

Πασιφάη έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 21:16
Επειδή μου πρήζονται οι ωοθήκες, τα παπάρια, πείτε το όπως γουστάρετε.
Ο πατέρας μου έκανε 3 γάμους μετά τη μάνα μου. Δυο θρησκευτικούς και έναν πολιτικό. Τουτέστιν 3 μητριές στο κεφάλι μου. Ευτυχώς ζουσα με τη γιαγια μου και τη μάνα της. Έχει σημασία.
Οι οποίες καριόλες μητριές, σε ανύποπτο χρόνο,με έβριζαν, μου δημιουργούσαν ανασφάλειες, ενίοτε σήκωναν το κωλόχερό τους και με καταχέριαζαν. Άφηναν σημάδια.Σωματικά και ψυχικά.
Το έπαιζαν μωρές παρθένες στον πατέρα μου και ο μαλάκας αντί να πιστέψει το παιδί του, πίστευε το εκάστοτε γαμήδι.
Ειχα φτάσει σε σημείο 5 χρονών να κατουριέμαι πάνω μου. Και να φοβάμαι να μιλήσω. Να με πλησιάζει η πρόγιαγιά μου που κατουρίστηκα και να τρέμω. Και αυτή με υπομονή να μαζεύει το βρακί μου και να με χαϊδεύει στο κεφάλι, για να με ηρεμήσει. Φοβόμουν να κάνω βήμα. Να παίξω σαν παιδί της ηλικίας μου. Ρε δε γαμιέστε λεω γω. Αν δεν ζήσετε εστω το ένα χιλιοστο απ'τα σκατά ενός παιδιού που τα έφαγε, απλά μην εκφέρετε άποψη. Είμαι 48 χρονών γαϊδούρα και οι πληγές παραμένουν.
Δεύτερη εξομολόγηση. Με βρίσκω γαμάτη. Στα διάλα μαλάκα εαυτέ μου.
:e040:
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23061
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: «Κανείς δεν μ' αγαπάει»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 25 Νοέμ 2021, 21:59

ST48410 έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 21:24
nostromos έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 21:17
παντως να ξερεις οτι σπανια μετανιωνουνε ανθρωποι για τις πραξεις τους οταν μενουνε ατιμωρητοι ... σχεδον ολοι ομως δηλωνουνε μετανιωμενοι οταν αντιμετωπιζουνε τιμωρια
Για αυτό πρότεινα ισόβιο εγκλεισμό είτε σε φυλακή, είτε σε κλινική, και δεν το λες ατιμωρησία αυτό. Το να τους βασανίσει όμως κάποιος δεν βλέπω πως θα ωφελούσε την κοινωνία αφού είναι αρκετοί χρήστες παραπάνω που συμφωνούν ότι τέτοιοι διεστραμμένοι άνθρωποι δεν κάνουν πίσω φοβούμενοι ποινές. Μπορεί να κάνω και λάθος.
μπορει να εχεις δικιο ...ομως θα σου κανω το εξης υποθετικο ερωτημα ... αν αυριο καποιος βρεθει να σκοτωσει ολα τα παιδια ενος νηπιαγωγειου ποια θα ειναι η σωστη ποινη ...? υποψιν οτι πραγματικα ισοβια δεν υπαρχουνε στη χωρα μας
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23061
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: «Κανείς δεν μ' αγαπάει»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 25 Νοέμ 2021, 22:01

στην Αγγλια βεβαια υπαρχουνε πραγματικα ισοβια ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: «Κανείς δεν μ' αγαπάει»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Νοέμ 2021, 22:01

nostromos έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 21:59
μπορει να εχεις δικιο ...ομως θα σου κανω το εξης υποθετικο ερωτημα ... αν αυριο καποιος βρεθει να σκοτωσει ολα τα παιδια ενος νηπιαγωγειου ποια θα ειναι η σωστη ποινη ...? υποψιν οτι πραγματικα ισοβια δεν υπαρχουνε στη χωρα μας
Δεν θα υπάρχει ποινή αντάξια της πράξης, υποθέτω, για κάτι τέτοιο. Και για αυτό το τελευταίο συζητάμε με αφορμή το νήμα. Μήπως πρέπει να ξαναϋπάρξουν πραγματικά ισόβια.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23061
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: «Κανείς δεν μ' αγαπάει»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 25 Νοέμ 2021, 22:05

ST48410 έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 22:01
nostromos έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 21:59
μπορει να εχεις δικιο ...ομως θα σου κανω το εξης υποθετικο ερωτημα ... αν αυριο καποιος βρεθει να σκοτωσει ολα τα παιδια ενος νηπιαγωγειου ποια θα ειναι η σωστη ποινη ...? υποψιν οτι πραγματικα ισοβια δεν υπαρχουνε στη χωρα μας
Δεν θα υπάρχει ποινή αντάξια της πράξης, υποθέτω, για κάτι τέτοιο. Και για αυτό το τελευταίο συζητάμε με αφορμή το νήμα. Μήπως πρέπει να ξαναϋπάρξουν πραγματικά ισόβια.
στη συγχρονη κοινωνια σχεδον ποτε η ποινη δεν ειναι ανταξια της πραξης ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: «Κανείς δεν μ' αγαπάει»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 25 Νοέμ 2021, 22:08

nostromos έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 22:01
στην Αγγλια βεβαια υπαρχουνε πραγματικα ισοβια ...
Εκεί έχουν άλλο νομικό σύστημα. Δεν υπάρχει νόμος όπως τον εννοούμε εμείς. Θα πιαστούν από παλιότερες παρόμοιες υποθέσεις και θα δικαστούν και μάλλον θα καταδικαστούν βάσει εκείνων.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: «Κανείς δεν μ' αγαπάει»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Νοέμ 2021, 22:10

nostromos έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 22:05
στη συγχρονη κοινωνια σχεδον ποτε η ποινη δεν ειναι ανταξια της πραξης ...
Αναμενόμενο. Τα δικά μας σωφρονιστικά συστήματα δεν φτιάχτηκαν με σκοπό να ανταποδώσουν τα όμοια στον εγκληματία.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: «Κανείς δεν μ' αγαπάει»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 25 Νοέμ 2021, 22:11

Εντάξει ,για όσους θέλουν μεσαιωνικά βασανιστήρια ( ανασκολοπισμούς ,"ταύρους" , άιρον μέιντεν κλπ) αυτό που μας ξεχωρίζει απ΄αυτούς τους "γονείς" είναι ο ελάχιστος ανθρωπισμός και το δικανικό σύστημα. Αλλιώς η αυτοδικία ,το λυντσάρισμα και άλλα θα ήταν καθημερινή πρακτική.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23061
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: «Κανείς δεν μ' αγαπάει»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 25 Νοέμ 2021, 22:11

Ζενίθεδρος έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 22:08
nostromos έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 22:01
στην Αγγλια βεβαια υπαρχουνε πραγματικα ισοβια ...
Εκεί έχουν άλλο νομικό σύστημα. Δεν υπάρχει νόμος όπως τον εννοούμε εμείς. Θα πιαστούν από παλιότερες παρόμοιες υποθέσεις και θα δικαστούν και μάλλον θα καταδικαστούν βάσει εκείνων.
δεν γνωριζω ακριβως το νομικο συστημα τους αλλα βλεπω οτι ισχυει το ισοβια ... εδω μπορει να πετυχεις στο δρομο αρκετους ισοβιτες
Ισόβια χωρίς δικαίωμα αποφυλάκισης στον αστυνομικό που απήγαγε, βίασε και δολοφόνησε την Σάρα Έβεραρντ
https://www.lifo.gr/now/world/dolofonia ... iko-goyein
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: «Κανείς δεν μ' αγαπάει»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 25 Νοέμ 2021, 22:17

nostromos έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 22:01
στην Αγγλια βεβαια υπαρχουνε πραγματικα ισοβια ...
Η Αγγλια ακολουθει αλλο νομικο συστημα, εμεις ακολουθουμε το Βαυαρικο η ηπειρωτικο, αφου μας το εισηγαγαν οι Βαυαροι. Επομενως η επιδραση των Λοκ και Χιουμ δεν ειναι τοσο εντονη για τις θανατικες ποινες. Ωστοσο αυτο δεν σημαινει πως εχουν κσι τεραστιες διαφορες ως προς τις ηθικες αξιες τοσο το common law, οσο και το δικο μας εχουν κοινο πεδιο στο θεμα των αξιων εν γενει.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών