Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19722
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 26 Νοέμ 2021, 17:51

Ακόμα και αν το περιστατικό είναι μούφα ξέρουμε πολύ καλά ότι περιστατικά παρόμοια με αυτό όντως συμβαίνουν από μαλάκες.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 28 Νοέμ 2021, 11:50

Ασέβαστος έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 13:05
Βλήμα έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 10:27
Στήριζε κορόιδο εργαζόμενε καπιταλισμό :lol:
στηριζουμε, γιατι τετοια προβληματα στον καπιταλισμο μπορει και να λυθουν.

τα προβληματα του μη-καπιταλισμου ειναι απειρως μεγαλυτερα, και αλυτα.

δεν μπορω να καταλαβω πως θεωρειτε λυση σε ενα προβλημα την απολυτη καταστροφη. :102:
Πώς θα λυθούν; Δώσε μου ένα παράδειγμα που ο καπιταλισμός έφτιαξε τα πράγματα προς το καλό των εργαζομένων χωρίς αριστερούς αγώνες.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 28 Νοέμ 2021, 11:52

Parrot έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 14:55
AlienWay έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 11:04
Καμία έκπληξη: Πρόσφατα συνεργάστηκα με ένα αφεντικό το οποίο ισχυριζόταν ότι αν μας καλούσε στο κινητό και δεν απαντούσαμε "διακόπτεται η συνεργασία".
Και αν θέλουν απ' τη δουλειά να σε ενημερώσουν για κάτι έκτακτο, πώς θα σε βρούν; Μη πάμε και στο άλλο άκρο.. :102:
Αν χρειάζεται να τεκμηριώσω ότι δεν έχει δικαίωμα το αφεντικό να μου λέει πού να έχω το κινητό μου τις ώρες που δεν με πληρώνει... φέξε μου και γλίστρησα.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40713
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Νοέμ 2021, 12:24

Βλήμα έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 11:52
Parrot έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 14:55
AlienWay έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 11:04
Καμία έκπληξη: Πρόσφατα συνεργάστηκα με ένα αφεντικό το οποίο ισχυριζόταν ότι αν μας καλούσε στο κινητό και δεν απαντούσαμε "διακόπτεται η συνεργασία".
Και αν θέλουν απ' τη δουλειά να σε ενημερώσουν για κάτι έκτακτο, πώς θα σε βρούν; Μη πάμε και στο άλλο άκρο.. :102:
Αν χρειάζεται να τεκμηριώσω ότι δεν έχει δικαίωμα το αφεντικό να μου λέει πού να έχω το κινητό μου τις ώρες που δεν με πληρώνει... φέξε μου και γλίστρησα.
Η ύπαρξη κινητών έχει αλλάξει την δυναμική σε κάθε εργασία. Το δικαίωμα φυσικά και δεν το έχει, έχει όμως το δικαίωμα να σε απολύσει αν θεωρεί ότι δεν κάνεις γι' αυτήν την δουλειά και στα δικά του κριτήρια τι σημαίνει ότι δεν κάνεις είναι να μπορεί να σε βρίσκει για έκτακτες ανάγκες (επί πληρωμή, εννοείται).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7054
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 28 Νοέμ 2021, 12:27

hellegennes έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 12:24
Βλήμα έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 11:52
Parrot έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 14:55

Και αν θέλουν απ' τη δουλειά να σε ενημερώσουν για κάτι έκτακτο, πώς θα σε βρούν; Μη πάμε και στο άλλο άκρο.. :102:
Αν χρειάζεται να τεκμηριώσω ότι δεν έχει δικαίωμα το αφεντικό να μου λέει πού να έχω το κινητό μου τις ώρες που δεν με πληρώνει... φέξε μου και γλίστρησα.
Η ύπαρξη κινητών έχει αλλάξει την δυναμική σε κάθε εργασία. Το δικαίωμα φυσικά και δεν το έχει, έχει όμως το δικαίωμα να σε απολύσει αν θεωρεί ότι δεν κάνεις γι' αυτήν την δουλειά και στα δικά του κριτήρια τι σημαίνει ότι δεν κάνεις είναι να μπορεί να σε βρίσκει για έκτακτες ανάγκες (επί πληρωμή, εννοείται).
Έκτακτη ανάγκη μπορεί να είναι και μια απλή ενημέρωση για κάτι..

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 28 Νοέμ 2021, 12:27

hellegennes έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 12:24
Βλήμα έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 11:52
Parrot έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 14:55

Και αν θέλουν απ' τη δουλειά να σε ενημερώσουν για κάτι έκτακτο, πώς θα σε βρούν; Μη πάμε και στο άλλο άκρο.. :102:
Αν χρειάζεται να τεκμηριώσω ότι δεν έχει δικαίωμα το αφεντικό να μου λέει πού να έχω το κινητό μου τις ώρες που δεν με πληρώνει... φέξε μου και γλίστρησα.
Η ύπαρξη κινητών έχει αλλάξει την δυναμική σε κάθε εργασία. Το δικαίωμα φυσικά και δεν το έχει, έχει όμως το δικαίωμα να σε απολύσει αν θεωρεί ότι δεν κάνεις γι' αυτήν την δουλειά και στα δικά του κριτήρια τι σημαίνει ότι δεν κάνεις είναι να μπορεί να σε βρίσκει για έκτακτες ανάγκες (επί πληρωμή, εννοείται).
Να σε βρίσκει για έκτακτες ανάγκες αν είσαι γιατρός, δικηγόρος, λογιστής.
Πόσο δύσκολο είναι να προγραμματιστεί με τρόπο που να μην προκύπτουν έκτακτες ανάγκες για τον ντελιβερά, τον σουβλατζή, τον πωλητή;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 28 Νοέμ 2021, 12:29

Parrot έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 12:27
hellegennes έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 12:24
Βλήμα έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 11:52


Αν χρειάζεται να τεκμηριώσω ότι δεν έχει δικαίωμα το αφεντικό να μου λέει πού να έχω το κινητό μου τις ώρες που δεν με πληρώνει... φέξε μου και γλίστρησα.
Η ύπαρξη κινητών έχει αλλάξει την δυναμική σε κάθε εργασία. Το δικαίωμα φυσικά και δεν το έχει, έχει όμως το δικαίωμα να σε απολύσει αν θεωρεί ότι δεν κάνεις γι' αυτήν την δουλειά και στα δικά του κριτήρια τι σημαίνει ότι δεν κάνεις είναι να μπορεί να σε βρίσκει για έκτακτες ανάγκες (επί πληρωμή, εννοείται).
Έκτακτη ανάγκη μπορεί να είναι και μια απλή ενημέρωση για κάτι..
Και πότε θα μπορεί να παίξει με τα παιδιά του χωρίς να τον αφορά η δουλειά του;
Πότε θα μπορεί να μπει σε μία κινηματογραφική αίθουσα και να κλείσει το κινητό του μέχρι να τελειώσει η ταινία έτσι ώστε να εκμηδενίσει τις πιθανότητες να του σπάσω τα μούτρα μετά την προβολή;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40713
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Νοέμ 2021, 12:31

Βλήμα έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 12:27
hellegennes έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 12:24
Βλήμα έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 11:52


Αν χρειάζεται να τεκμηριώσω ότι δεν έχει δικαίωμα το αφεντικό να μου λέει πού να έχω το κινητό μου τις ώρες που δεν με πληρώνει... φέξε μου και γλίστρησα.
Η ύπαρξη κινητών έχει αλλάξει την δυναμική σε κάθε εργασία. Το δικαίωμα φυσικά και δεν το έχει, έχει όμως το δικαίωμα να σε απολύσει αν θεωρεί ότι δεν κάνεις γι' αυτήν την δουλειά και στα δικά του κριτήρια τι σημαίνει ότι δεν κάνεις είναι να μπορεί να σε βρίσκει για έκτακτες ανάγκες (επί πληρωμή, εννοείται).
Να σε βρίσκει για έκτακτες ανάγκες αν είσαι γιατρός, δικηγόρος, λογιστής.
Πόσο δύσκολο είναι να προγραμματιστεί με τρόπο που να μην προκύπτουν έκτακτες ανάγκες για τον ντελιβερά, τον σουβλατζή, τον πωλητή;
Τι θα πει δύσκολο; Έχει ο τάδε βάρδια και παθαίνει κάτι (σπάει το χέρι του, έχει οικογενειακή ανάγκη, αρρώστησε, οτιδήποτε). Απ' την στιγμή που έχεις κινητό, είναι θεμιτό στον 21ο αιώνα να μπορεί ο εργοδότης σου να σε ειδοποιήσει αν σε χρειάζεται. Δεν μπορεί να σε αναγκάσει να έρθεις στην δουλειά και φυσικά πρέπει να πληρωθείς κανονικά, αλλά δεν είναι παράλογο να θέλει να μπορεί να σε βρίσκει αν παραστεί ανάγκη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40713
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Νοέμ 2021, 12:34

Βλήμα έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 12:29
Και πότε θα μπορεί να παίξει με τα παιδιά του χωρίς να τον αφορά η δουλειά του;
Αυτό αφορά ΟΛΑ τα επαγγέλματα. Ρώτα τους αστυνομικούς, που το να μπορεί να τους βρίσκει η υπηρεσία στο κινητό θεωρείται αυτονόητο πλέον. Δεν έχει «ήταν αφόρτιστο», μόνο για αληθινή δικαιολογία σώζεται.

Τα παράπονά σου στην σύγχρονη εποχή, που με την έλευση των κινητών άλλαξε την εργασιακή δυναμική. Κι εμένα με παίρνουν τρεις την ώρα απ' την δουλειά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 28 Νοέμ 2021, 12:35

hellegennes έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 12:31
Τι θα πει δύσκολο; Έχει ο τάδε βάρδια και παθαίνει κάτι (σπάει το χέρι του, έχει οικογενειακή ανάγκη, αρρώστησε, οτιδήποτε). Απ' την στιγμή που έχεις κινητό, είναι θεμιτό στον 21ο αιώνα να μπορεί ο εργοδότης σου να σε ειδοποιήσει αν σε χρειάζεται. Δεν μπορεί να σε αναγκάσει να έρθεις στην δουλειά και φυσικά πρέπει να πληρωθείς κανονικά, αλλά δεν είναι παράλογο να θέλει να μπορεί να σε βρίσκει αν παραστεί ανάγκη.
Μπορεί σε κάθε βάρδια να έχει αυτόν/ αυτή που δουλεύει και κάποιον εναλλακτικό σε ετοιμότητα που θα είναι ο μόνος υποχρεωμένος να έχει ανοιχτό το κινητό του την συγκεκριμένη στιγμή. Εννοείται ότι θα αλλάζει. Το ότι όλοι πρέπει να είναι συνέχεια σε εγρήγορση είναι αποτέλεσμα του ότι τα αφεντικά έχουν γαλουχηθεί με την πεποίθηση ότι και που σου δίνουν δουλειά σου κάνουν χάρη.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 28 Νοέμ 2021, 12:36

hellegennes έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 12:34
Βλήμα έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 12:29
Και πότε θα μπορεί να παίξει με τα παιδιά του χωρίς να τον αφορά η δουλειά του;
Αυτό αφορά ΟΛΑ τα επαγγέλματα. Ρώτα τους αστυνομικούς, που το να μπορεί να τους βρίσκει η υπηρεσία στο κινητό θεωρείται αυτονόητο πλέον. Δεν έχει «ήταν αφόρτιστο», μόνο για αληθινή δικαιολογία σώζεται.

Τα παράπονά σου στην σύγχρονη εποχή, που με την έλευση των κινητών άλλαξε την εργασιακή δυναμική. Κι εμένα με παίρνουν τρεις την ώρα απ' την δουλειά.
Τα παράπονά μου πάνε σε όσους την χρησιμοποιούν για να εκμεταλλευτούν τον εργαζόμενο.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 28 Νοέμ 2021, 12:36

lafkiotis έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 10:08


Αν τους ήθελε standby χωρις πληρωμή, κατευθείαν στην επιθεώρηση εργασίας. Αν τους πλήρωνε, μιλάμε για κοπρόσκυλο εργατη και καλα τον έκανε.

Ξέρουμε κατι παραπάνω?
Δεν υπάρχει πιο ποταπή μορφή ζωής από τον έλληνα φιλελεύθερο. Ξεπερνά σε σιχαμάρα και τον έλληνα νεοναζί.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 28 Νοέμ 2021, 12:37

hellegennes έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 12:34
Κι εμένα με παίρνουν τρεις την ώρα απ' την δουλειά.
Εσύ είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, δουλεύεις για την πάρτη σου. Δεν είναι το ίδιο.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 28 Νοέμ 2021, 12:38

hellegennes έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 12:34
Βλήμα έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 12:29
Και πότε θα μπορεί να παίξει με τα παιδιά του χωρίς να τον αφορά η δουλειά του;
Αυτό αφορά ΟΛΑ τα επαγγέλματα. Ρώτα τους αστυνομικούς, που το να μπορεί να τους βρίσκει η υπηρεσία στο κινητό θεωρείται αυτονόητο πλέον. Δεν έχει «ήταν αφόρτιστο», μόνο για αληθινή δικαιολογία σώζεται.

Τα παράπονά σου στην σύγχρονη εποχή, που με την έλευση των κινητών άλλαξε την εργασιακή δυναμική. Κι εμένα με παίρνουν τρεις την ώρα απ' την δουλειά.
Δίκιο έχεις αλλά στην πράξη γίνεται συστηματικά κατάχρηση. Όσο για πληρωμή του έξτρα χρόνου που σε απασχολούν, ούτε για αστείο.

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 28 Νοέμ 2021, 12:51

BlastFromThePast έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 12:36
lafkiotis έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 10:08


Αν τους ήθελε standby χωρις πληρωμή, κατευθείαν στην επιθεώρηση εργασίας. Αν τους πλήρωνε, μιλάμε για κοπρόσκυλο εργατη και καλα τον έκανε.

Ξέρουμε κατι παραπάνω?
Δεν υπάρχει πιο ποταπή μορφή ζωής από τον έλληνα φιλελεύθερο. Ξεπερνά σε σιχαμάρα και τον έλληνα νεοναζί.
Οχι δεν ειναι αυτο. Απλα στην Ελλαδα, η πλειοψηφια των πολίτων ειναι ασχετη με το εργασιακο περιβαλλον διοτι ειναι ευνουχισμενη απο τον απαράμιλλο κρατισμό.
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών