Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7052
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 25 Νοέμ 2021, 17:13

nemo έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 17:11
Parrot έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 17:04
nemo έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 16:59


Πρώτον, αν αυξηθεί η παραγωγή και η ανάπτυξη τότε θα θέλουμε μετανάστες οπωσδήποτε. Επίσης, οι μετανάστες, αν τους χρησιμοποιήσεις σωστά μπορούν να εξάγουν την κουλτούρα σου στις χώρες καταγωγής τους και αμέσως-αμέσως ενδυναμώνεται η επιρροή του κράτους στις χώρες αυτές, σε επίπεδο εξωτερικής πολιτικής κλπ. :hammer::hammer::hammer::hammer::hammer::hammer::hammer::hammer::fp::fp::fp:
Βαριέμαι να εξηγώ τα ίδια και τα ίδια, είναι κουραστικό. Το λαθρομεταναστευτικό θα λυθεί μόνο σε επίπεδο ευρωπαϊκής ένωσης. Αν δεν λυθεί, τότε η Ελλάδα επιβάλλεται να αναλάβει δράση και να εργαλειοποιήσει το πρόβλημα με κάθε εφικτό τρόπο προς το συμφέρον της. Ένας τρόπος, είναι και αυτός που περιγράφω παραπάνω.
δεν καταλαβαινεις οτι βρισκομαστε ενα ποντο πριν το πατο και η μεγαλη και τεραστια η μη πω και μου παραξηγηθεις και συ
ειναι που βλεπεις το καλο ή την εξαγωμενη κουλτουρα; τι ειναι ρε φακες για να τις τρωμε;
ποια κολτουρα και ποια χρησιμότητα στην παραγωγη αφου ειμαστε εμεις ανεργοι -για μια θεση ντελιβερα σκοτωνόμαστε ποιος θα την παρει
Αντε ξανα τα ίδια! Είπα και πριν ότι αυτό είναι άσχετο για την ανάπτυξη και την παραγωγή και είπα τί ακριβώς χρειάζεται.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7223
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 25 Νοέμ 2021, 17:19

Parrot έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 17:13
nemo έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 17:11
Parrot έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 17:04
Βαριέμαι να εξηγώ τα ίδια και τα ίδια, είναι κουραστικό. Το λαθρομεταναστευτικό θα λυθεί μόνο σε επίπεδο ευρωπαϊκής ένωσης. Αν δεν λυθεί, τότε η Ελλάδα επιβάλλεται να αναλάβει δράση και να εργαλειοποιήσει το πρόβλημα με κάθε εφικτό τρόπο προς το συμφέρον της. Ένας τρόπος, είναι και αυτός που περιγράφω παραπάνω.
δεν καταλαβαινεις οτι βρισκομαστε ενα ποντο πριν το πατο και η μεγαλη και τεραστια η μη πω και μου παραξηγηθεις και συ
ειναι που βλεπεις το καλο ή την εξαγωμενη κουλτουρα; τι ειναι ρε φακες για να τις τρωμε;
ποια κολτουρα και ποια χρησιμότητα στην παραγωγη αφου ειμαστε εμεις ανεργοι -για μια θεση ντελιβερα σκοτωνόμαστε ποιος θα την παρει
Αντε ξανα τα ίδια! Είπα και πριν ότι αυτό είναι άσχετο για την ανάπτυξη και την παραγωγή και είπα τί ακριβώς χρειάζεται.
:102::fp:

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14689
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 25 Νοέμ 2021, 17:20

AlienWay έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 13:45
Η λύση υπάρχει, παιδιά, αλλά δεν τη βλέπετε. Το έργο_μακέτο πρόσφατα ανέβασε ένα άρθρο, που θα κάνετε καλά να το διαβάσετε και που μπορεί να μας το παραθέσει ξανα.

Στην ελεύθερη οικονομία, ο κανόνας της προσφοράς και της ζήτησης ισχύει ΚΑΙ για την εργασία. Αυτή τη στιγμή βρισκόμαστε στη φάση που υπάρχουν "αρνητές εργασίας": Ατομα δηλαδή που κατά τη διάρκεια της κρίσης, έχουν οργανώσει τη ζωή τους έτσι ώστε να έχουν ένα εισόδημα ή ένα υποτυπώδες χαρζηλικι από άλλες πηγές. Την εργασία με κακούς όρους δεν τη δέχονται, ή αν την δεχτούν, το κάνουν μόνο για τα ένσημα και την ασφάλιση. Ο "βασικός μισθός" είναι κοροιδία. Μια ζωή αυτο-οργανωμένη, περιλαμβάνει πολλές παραμέτρους που εμπεριέχουν ακόμη και τον εργενισμό, το να μην κάνουν οικογένεια. Στην εργασία μου έχω δει κατά καιρούς αφεντικά, τα οποία ΠΑΤΟΥΝ πάνω στην ανάγκη των συναδέλφων μου, να ταίσουν τα παιδιά τους. Τους τρομοκρατούν με τον φόβο της απόλυσης, γιατί δεν διαθέτουν εναλλακτικές πηγές εισοδήματος. Εμένα προσωπικά, σκασίλα μου κι αν με απολύσουν. Και σαν εμένα αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, είναι πολλοί.

Ο άλλος δρόμος, είναι αυτός που προτείνει η αριστερά, το ΠΑΜΕ και λοιπά σωματεία. Απεργίες, πορείες, διαμαρτυρίες και διεκδικήσεις. Δεν διαφωνώ ότι πολλές φορές ο συγκεκριμένος τρόπος επιφέρει αποτελέσματα. Ωστόσο όσο περνούν τα χρόνια και όσο οι μορφές κινητοποίησης παγιώνονται, η επίδραση γίνεται όλο και πιο μικρή.

Αυτή τη στιγμή είναι η ζήτηση εργασίας που θα καθορίσει την προσφορά και όχι το αντίθετο: Αν κάποιος δεν έχει κεφάλαιο για να χρηματοδοτήσει υπαλλήλους με ΣΟΒΑΡΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ, ΔΕΝ θα στήνει επιχείρηση. Μακροπρόθεσμα, οι επιχειρήσεις που πουλάνε αέρα και που δουλεύουν με αέρα, θα εκλείψουν, λόγω μειωμένης ζήτησης από τους εργαζομένους.
Αυτοί οι τύποι που περιγράφεις, δικέ μου, τα βρήκαν όλα έτοιμα, συνήθως από τους γονείς τους. Σπίτι και αυτοκίνητο δωρεά, πληρωμένες σπουδές που δεν εκμεταλλεύτηκαν ποτέ, καμμιά συμβία που ψιλοτσοντάρει και αυτή και όλα καλά.

Αν δεν ήταν οι στυλοβάτες τους, θα ήταν κυριολεκτικά στο δρόμο λόγω της τεμπελιάς τους. Αρκούνται σε μια συνδρομή στο νετφλιξ, κανένα τσιγάρο και καμμιά εκδρομή αν δουλέψουν το χειμώνα με κανένα ΕΣΠΑ που επιδοτεί υπαλλήλους για καταστήματα με κασκόλ, ξέρω γω.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40713
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Νοέμ 2021, 17:23

Βλήμα έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 09:59
SpoilerShow
Ντελιβεράς καταγγέλλει: «Απολύθηκα γιατί έκανα σχέδια μετά τη δουλειά μου»

To αδιανόητο «μήνυμα» του εργοδότη προκάλεσε οργή
Οργή προκαλεί η καταγγελία ενός διανομέα ο οποίος έχασε την εργασία του επειδή… ήθελε να ζήσει μετά το σχόλασμα και δεν ήταν διαθέσιμος 24ώρες την ημέρα σε περίπτωση που ο εργοδότης του τον χρειαζόταν!

Ο ντελιβεράς που εργαζόταν σε πιτσαρία κατήγγειλε στο Reddit ότι απολύθηκε επειδή δεν συμφώνησε με την εντολή του αφεντικού του σε όλους τους εργαζομένους της επιχείρησης να μην κάνουν σχέδια μετά την εργασία τους γιατί μπορεί να τους χρειαζόταν στο μαγαζί! Το λάθος του δηλαδή ήταν ότι μετά την βάρδιά του, ήθελε να… ζήσει την ζωή του!

«Απολύθηκα διότι έκανα σχέδια μετά τη δουλειά μου», έγραψε στο Reddit ο διανομέας και παρέθεσε την οδηγία του εργοδότη του σε εκείνον και του συναδέρφους του:

«Σας προειδοποιώ όλους»
«Από εδώ και στο εξής σας συνιστώ να κάνετε σχέδια μόνο στα ρεπό σας. Αν το μαγαζί σας χρειάζεται παραπάνω από την βάρδιά σας, θα σας κρατήσω όσο χρειαστεί. Προσπαθώ να μην το κάνω εκτός και αν είναι απολύτως απαραίτητο. Απλώς σας προειδοποιώ όλους. Οι οδηγοί να έχετε τα τηλέφωνά σας φορτισμένα. Δεν με ενδιαφέρει αν το τηλέφωνό σας… πεθαίνει, έχουμε πολύ κόσμο που θα μπορούσε να σας δανείσει το φορτιστή του. Εάν δεν το κάνει κανένας, τότε θα εκτυπώσουμε οδηγίες για σας» ήταν το μήνυμά του στους ντελιβεράδες.

Η καταγγελία προκάλεσε σφοδρές αντιδράσεις, με πολλούς διανομείς να καταγγέλλουν και εκείνοι με την σειρά τους παρόμοια περιστατικά. «Από πότε ο διανομέας κάνει εφημερίες;» έγραψε ένας χρήστης στα σχόλια, ενώ κάποιος άλλος τον συμβούλευσε να απευθυνθεί σε δικηγόρο: «Δεν μπορεί να σας αναγκάζει να εργάζεστε μετά την προγραμματισμένη βάρδιά σας. Δεν μπορεί να καταπατά τα δικαιώματά σας. Καλέστε ένα δικηγόρο ειδικευμένο σε τέτοια περιστατικά για να σας συμβουλεύσει».
Θεωρώ ότι το κάψιμο του μαγαζιού θα ήταν μια σωστή αντιμετώπιση.

Υπάρχει κάποιος λόγος που συζητάμε για το τι κάνει ένας εργοδότης στην Αμερική;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40713
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Νοέμ 2021, 17:31

AlienWay έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 13:08
Απ' ότι κατάλαβα εννοεί ότι εξέφραζε φωναχτά σκέψεις για το τι θα έκανε μετά τη δουλειά και εισέπραξε παρατήρηση από το αφεντικό του, ενώ λίγο πιο μετά απολύθηκε (για τον λόγο που αναφέρει ή -πιο πιθανό- και για άλλους λόγους).
Μόνο που τίποτα απ' αυτά δεν συνέβη στην περίπτωση του Αμερικάνου που παρατίθεται η ιστορία του στο αρχικό μήνυμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23211
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 25 Νοέμ 2021, 17:52

Feindflug έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 17:20
AlienWay έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 13:45
Η λύση υπάρχει, παιδιά, αλλά δεν τη βλέπετε. Το έργο_μακέτο πρόσφατα ανέβασε ένα άρθρο, που θα κάνετε καλά να το διαβάσετε και που μπορεί να μας το παραθέσει ξανα.

Στην ελεύθερη οικονομία, ο κανόνας της προσφοράς και της ζήτησης ισχύει ΚΑΙ για την εργασία. Αυτή τη στιγμή βρισκόμαστε στη φάση που υπάρχουν "αρνητές εργασίας": Ατομα δηλαδή που κατά τη διάρκεια της κρίσης, έχουν οργανώσει τη ζωή τους έτσι ώστε να έχουν ένα εισόδημα ή ένα υποτυπώδες χαρζηλικι από άλλες πηγές. Την εργασία με κακούς όρους δεν τη δέχονται, ή αν την δεχτούν, το κάνουν μόνο για τα ένσημα και την ασφάλιση. Ο "βασικός μισθός" είναι κοροιδία. Μια ζωή αυτο-οργανωμένη, περιλαμβάνει πολλές παραμέτρους που εμπεριέχουν ακόμη και τον εργενισμό, το να μην κάνουν οικογένεια. Στην εργασία μου έχω δει κατά καιρούς αφεντικά, τα οποία ΠΑΤΟΥΝ πάνω στην ανάγκη των συναδέλφων μου, να ταίσουν τα παιδιά τους. Τους τρομοκρατούν με τον φόβο της απόλυσης, γιατί δεν διαθέτουν εναλλακτικές πηγές εισοδήματος. Εμένα προσωπικά, σκασίλα μου κι αν με απολύσουν. Και σαν εμένα αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, είναι πολλοί.

Ο άλλος δρόμος, είναι αυτός που προτείνει η αριστερά, το ΠΑΜΕ και λοιπά σωματεία. Απεργίες, πορείες, διαμαρτυρίες και διεκδικήσεις. Δεν διαφωνώ ότι πολλές φορές ο συγκεκριμένος τρόπος επιφέρει αποτελέσματα. Ωστόσο όσο περνούν τα χρόνια και όσο οι μορφές κινητοποίησης παγιώνονται, η επίδραση γίνεται όλο και πιο μικρή.

Αυτή τη στιγμή είναι η ζήτηση εργασίας που θα καθορίσει την προσφορά και όχι το αντίθετο: Αν κάποιος δεν έχει κεφάλαιο για να χρηματοδοτήσει υπαλλήλους με ΣΟΒΑΡΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ, ΔΕΝ θα στήνει επιχείρηση. Μακροπρόθεσμα, οι επιχειρήσεις που πουλάνε αέρα και που δουλεύουν με αέρα, θα εκλείψουν, λόγω μειωμένης ζήτησης από τους εργαζομένους.
Αυτοί οι τύποι που περιγράφεις, δικέ μου, τα βρήκαν όλα έτοιμα, συνήθως από τους γονείς τους. Σπίτι και αυτοκίνητο δωρεά, πληρωμένες σπουδές που δεν εκμεταλλεύτηκαν ποτέ, καμμιά συμβία που ψιλοτσοντάρει και αυτή και όλα καλά.

Αν δεν ήταν οι στυλοβάτες τους, θα ήταν κυριολεκτικά στο δρόμο λόγω της τεμπελιάς τους. Αρκούνται σε μια συνδρομή στο νετφλιξ, κανένα τσιγάρο και καμμιά εκδρομή αν δουλέψουν το χειμώνα με κανένα ΕΣΠΑ που επιδοτεί υπαλλήλους για καταστήματα με κασκόλ, ξέρω γω.
Οπως και να χρυσωθεί το χάπι, αυτός που θέλει να δουλέψει για 500 ευρώ, ας πάει να δουλέψει για 500 ευρώ. Κι εγώ για 500 ευρώ δουλεύω, αλλά έχω και κάποιο εισόδημα από άλλες πηγές και δεν επιτρέπω σε κανέναν να με τρομοκρατεί με απόλυση.
Ζούμε σε μια οικονομία.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7223
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 25 Νοέμ 2021, 18:01

AlienWay έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 17:52


Οπως και να χρυσωθεί το χάπι, αυτός που θέλει να δουλέψει για 500 ευρώ, ας πάει να δουλέψει για 500 ευρώ. Κι εγώ για 500 ευρώ δουλεύω, αλλά έχω και κάποιο εισόδημα από άλλες πηγές και δεν επιτρέπω σε κανέναν να με τρομοκρατεί με απόλυση.
εσυ το ομολογείς αλλα οι περισσοτεροι εδω μεσα πηδανε αερατα το θεμα ...και το θεμα ειναι να υπαρχουν και τα πεντακοσια ευρω
.. γιατι οπως παμε ουτε τα πεντακοσια θα υπαρχουν για τους νεους μας

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23211
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 25 Νοέμ 2021, 18:12

nemo έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 18:01
AlienWay έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 17:52


Οπως και να χρυσωθεί το χάπι, αυτός που θέλει να δουλέψει για 500 ευρώ, ας πάει να δουλέψει για 500 ευρώ. Κι εγώ για 500 ευρώ δουλεύω, αλλά έχω και κάποιο εισόδημα από άλλες πηγές και δεν επιτρέπω σε κανέναν να με τρομοκρατεί με απόλυση.
εσυ το ομολογείς αλλα οι περισσοτεροι εδω μεσα πηδανε αερατα το θεμα ...και το θεμα ειναι να υπαρχουν και τα πεντακοσια ευρω
.. γιατι οπως παμε ουτε τα πεντακοσια θα υπαρχουν για τους νεους μας
Ο λόγος που επιμένω πολύ σε αυτά τα πράγματα, είναι γιατί τα μνημονια (που κι εγώ στήριξα, λόγω του ότι έτσι όπως τέθηκαν εκβιαστικά δεν υπήρχε εναλλακτική) έχουν δημιουργήσει ένα κακό προηγούμενο:

Ατομα που βγάζουν από 1000 ευρώ και πάνω, κατηγορούν για τεμπελιά όσους δεν καταδέχονται να εργαστούν για 500. Εγώ λόγω της φύσεως της δουλειάς μου και επειδή οι αποδοχές αλλάζουν συνέχεια, έχω δουλέψει και για 1100 και για 750 και για 500, επομένως μπορώ να αξιολογήσω την κατάσταση. Οταν μου δίνουν 500, δουλεύω για 500. Και όταν μου δίνουν 750, δουλεύω για 750.

Το να είναι όμως κάποιος βολεμένος ΔΥ και να κάνει υψηλή κριτική, δεν μπορώ να το δεχτώ εύκολα
Ζούμε σε μια οικονομία.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7223
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 25 Νοέμ 2021, 18:26

AlienWay έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 18:12
nemo έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 18:01
AlienWay έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 17:52


Οπως και να χρυσωθεί το χάπι, αυτός που θέλει να δουλέψει για 500 ευρώ, ας πάει να δουλέψει για 500 ευρώ. Κι εγώ για 500 ευρώ δουλεύω, αλλά έχω και κάποιο εισόδημα από άλλες πηγές και δεν επιτρέπω σε κανέναν να με τρομοκρατεί με απόλυση.
εσυ το ομολογείς αλλα οι περισσοτεροι εδω μεσα πηδανε αερατα το θεμα ...και το θεμα ειναι να υπαρχουν και τα πεντακοσια ευρω
.. γιατι οπως παμε ουτε τα πεντακοσια θα υπαρχουν για τους νεους μας
Ο λόγος που επιμένω πολύ σε αυτά τα πράγματα, είναι γιατί τα μνημονια (που κι εγώ στήριξα, λόγω του ότι έτσι όπως τέθηκαν εκβιαστικά δεν υπήρχε εναλλακτική) έχουν δημιουργήσει ένα κακό προηγούμενο:

Ατομα που βγάζουν από 1000 ευρώ και πάνω, κατηγορούν για τεμπελιά όσους δεν καταδέχονται να εργαστούν για 500. Εγώ λόγω της φύσεως της δουλειάς μου και επειδή οι αποδοχές αλλάζουν συνέχεια, έχω δουλέψει και για 1100 και για 750 και για 500, επομένως μπορώ να αξιολογήσω την κατάσταση. Οταν μου δίνουν 500, δουλεύω για 500. Και όταν μου δίνουν 750, δουλεύω για 750.

Το να είναι όμως κάποιος βολεμένος ΔΥ και να κάνει υψηλή κριτική, δεν μπορώ να το δεχτώ εύκολα
ή συνταξιουχος ή απλα ηλιθιος ...και για αυτο και εγω μερικες φορες σας φωναζω

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12802
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 25 Νοέμ 2021, 19:12

Lord Brum έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 16:37
nyxtovios έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 15:55
Parrot έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 15:00
Για να ανέβουν οι μισθοί θα πρέπει να μειωθεί αρκετά η φορολογία στις επιχειρήσεις καθώς και να καταργηθεί ο κατώτατος υποχρεωτικός μισθός, εχω εξηγήσει γιατί το τελευταίο, εκτός των άλλων, θα δημιουργούσε και νέες θέσεις εργασίας.
:lol:
Και μια εισαγωγή λαθρομεταναστών και είμαστε κομπλε :smt023
ο μύχιος πόθος ακροαριστεράς και καπιταληστών.
αν δεν θέλουν οι έλληνες μισθους πείνας, κανένα πρόβλημα, αλλάζουμε τους Έλληνες
Βασικά πιο πολύ πόθος του ψευτοφιλιλε είναι το μισθός 200 ευρώ και λαθρομετανάστες

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3170
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 25 Νοέμ 2021, 19:31

hellegennes έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 17:31
AlienWay έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 13:08
Απ' ότι κατάλαβα εννοεί ότι εξέφραζε φωναχτά σκέψεις για το τι θα έκανε μετά τη δουλειά και εισέπραξε παρατήρηση από το αφεντικό του, ενώ λίγο πιο μετά απολύθηκε (για τον λόγο που αναφέρει ή -πιο πιθανό- και για άλλους λόγους).
Μόνο που τίποτα απ' αυτά δεν συνέβη στην περίπτωση του Αμερικάνου που παρατίθεται η ιστορία του στο αρχικό μήνυμα.
«Ντελιβεράς απολύθηκε» είναι φράση που δεν υπάρχει στο αμερικάνικο λεξιλόγιο. Είναι πρακτικώς αδύνατον να προσλάβεις άνθρωπο για τέτοιες χαμοδουλειές στην Αμερική. Βασικά, για οτιδήποτε πληρώνει κάτω από 15$ την ώρα δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί εργαζόμενος. Υπάρχουν 10 εκ κενές θέσεις και 5 εκ άνεργοι.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40713
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Νοέμ 2021, 03:43

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 19:31
hellegennes έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 17:31
AlienWay έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 13:08
Απ' ότι κατάλαβα εννοεί ότι εξέφραζε φωναχτά σκέψεις για το τι θα έκανε μετά τη δουλειά και εισέπραξε παρατήρηση από το αφεντικό του, ενώ λίγο πιο μετά απολύθηκε (για τον λόγο που αναφέρει ή -πιο πιθανό- και για άλλους λόγους).
Μόνο που τίποτα απ' αυτά δεν συνέβη στην περίπτωση του Αμερικάνου που παρατίθεται η ιστορία του στο αρχικό μήνυμα.
«Ντελιβεράς απολύθηκε» είναι φράση που δεν υπάρχει στο αμερικάνικο λεξιλόγιο. Είναι πρακτικώς αδύνατον να προσλάβεις άνθρωπο για τέτοιες χαμοδουλειές στην Αμερική. Βασικά, για οτιδήποτε πληρώνει κάτω από 15$ την ώρα δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί εργαζόμενος. Υπάρχουν 10 εκ κενές θέσεις και 5 εκ άνεργοι.
Αρχικά να πω ότι με το που διάβασα το κείμενο είπα «οκέι, είναι μετάφραση από τα αγγλικά». Το προδίδει γενικά η κακή χρήση γλώσσας, αλλά ιδιαίτερα εκείνο το «Δεν με ενδιαφέρει αν το τηλέφωνό σας… πεθαίνει» που είναι καθαρά αγγλική έκφραση (your phone is dying), στα ελληνικά δεν το χρησιμοποιεί κανείς. Θα έλεγε «είναι αφόρτιστο» ή «πέφτει η μπαταρία του».

Οπότε έψαξα το ίδιο κείμενο στα αγγλικά και βρήκα ότι ο τύπος που το ανάρτησε είναι από την Οκλαχόμα και ο τίτλος είναι:

Almost got fired for making plans after work as a pizza driver

Εδώ βλέπουμε δηλαδή το κοράκι Έλληνα δημοσιοκάφρο να παραποιεί την αρχική δημοσίευση. Εδώ το αρχικό:

Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14557
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 26 Νοέμ 2021, 06:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 11:09
Βλήμα έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 10:55
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 10:49


εννοώ, σε έναν άλλο ουτοπικό κόσμο :lol:
Και γιατί δεν εξοργιζόμαστε με αυτές τις παρανομίες όσο εξοργιζόμαστε με γύφτους παραβατικούς;
Με το να μας κλέβουν συστηματικά την ζωή μας κάνουν λιγότερο κακό απ' όσο αν μας κλέψουν το αυτοκίνητο;
Κι όταν περνιούνται νομοσχέδια που αυτές τις πράξεις από παράνομες τις κάνουν νόμιμες, όταν οι εργοδότες δηλαδή χωρίς να αλλάξουν τίποτα από τον τρόπο που ενεργούν γίνονται νόμιμοι, εμάς μήπως μας μένει περισσότερη ζωή; Αν στην σύμβαση εργασίας γίνει κανονικότητα το να υπογράφεις "ο κώλος μου ανήκει στο αφεντικό 24/7" θα πρέπει να χαρούμε γιατί καταπολεμάται η εγκληματικότητα;
Εννοείς ότι αν υπογράφεις "ο κώλος μου ανήκει στους ρομά 24/7" θα πρέπει να χαρούμε γιατί αυτό είναι αντίσταση στα αφεντικά;
Αν είναι ΣΤΗΤΟΣ, ΣΤΡΟΓΓΥΛΟΣ, ΠΕΤΑΧΤΟΣ ΚΑΙ ΓΕΝΟΥΣ ΘΗΛΥΚΟΥ, ανήκει στον Σ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 26 Νοέμ 2021, 06:55

Tο προβλημα εργασιας ξεκιναει απο το σπιτι.

Οταν οι γονεις σπρωχνουν το παιδι να σπουδασει κατι στο οποιο υπαρχει ηδη επαγγελματικο κορεσμος, τοτε βαζουν και αυτοι το λιθαρακι τους στον εργασιακο μεσαιωνα.
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Άβαταρ μέλους
Γκιώνης
Δημοσιεύσεις: 785
Εγγραφή: 23 Απρ 2018, 11:41
Phorum.gr user: Γκιώνης

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκιώνης » 26 Νοέμ 2021, 07:42

Daje έγραψε:
26 Νοέμ 2021, 06:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 11:09
Βλήμα έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 10:55


Και γιατί δεν εξοργιζόμαστε με αυτές τις παρανομίες όσο εξοργιζόμαστε με γύφτους παραβατικούς;
Με το να μας κλέβουν συστηματικά την ζωή μας κάνουν λιγότερο κακό απ' όσο αν μας κλέψουν το αυτοκίνητο;
Κι όταν περνιούνται νομοσχέδια που αυτές τις πράξεις από παράνομες τις κάνουν νόμιμες, όταν οι εργοδότες δηλαδή χωρίς να αλλάξουν τίποτα από τον τρόπο που ενεργούν γίνονται νόμιμοι, εμάς μήπως μας μένει περισσότερη ζωή; Αν στην σύμβαση εργασίας γίνει κανονικότητα το να υπογράφεις "ο κώλος μου ανήκει στο αφεντικό 24/7" θα πρέπει να χαρούμε γιατί καταπολεμάται η εγκληματικότητα;
Εννοείς ότι αν υπογράφεις "ο κώλος μου ανήκει στους ρομά 24/7" θα πρέπει να χαρούμε γιατί αυτό είναι αντίσταση στα αφεντικά;
Αν είναι ΣΤΗΤΟΣ, ΣΤΡΟΓΓΥΛΟΣ, ΠΕΤΑΧΤΟΣ ΚΑΙ ΓΕΝΟΥΣ ΘΗΛΥΚΟΥ, ανήκει στον Σ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο.
:goodpost::bravo:
Γραμματέας του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών