Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69992
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Νοέμ 2021, 14:58

AlienWay έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 14:51
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 14:46
AlienWay έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 14:37
Δεν νομίζω. Θα μειωθεί η προσφορά εργασίας με κακούς μισθούς. Αρκεί να υπαρχουν αυτο-οργανωμένοι πολίτες που δεν συμβιβάζονται με ψίχουλα.
Ναι, οκ.

Τι εννοείς με την αυτοοργάνωση; Τον σημερινό συνδικαλισμό, την απόκτηση δεξιοτήτων που είναι απαραίτητες στο νέο εργασιακό πλαίσιο, την προσαρμογή των ωρών εργασίας στις ανάγκες της κάθε εταιρίας, τη διαφορά μεταξύ δικαιωμάτων μεταξύ ιδιωτικού και δημόσιου τομέα... κάτι άλλο;
Το να οργανώσεις τη ζωή σου, έτσι ώστε να μη δουλεύεις για 500 ευρώ εννοώ. Και να μη βασίζεσαι στον "σημερινό συνδικαλισμό", ο οποίος κάνει μια τρύπα στο νερό.
Για να το κάνεις αυτό, χρειάζεσαι οικονομικό μπακάπ είτε έχεις "προσόντα" είτε όχι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7032
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 25 Νοέμ 2021, 15:00

Για να ανέβουν οι μισθοί θα πρέπει να μειωθεί αρκετά η φορολογία στις επιχειρήσεις καθώς και να καταργηθεί ο κατώτατος υποχρεωτικός μισθός, εχω εξηγήσει γιατί το τελευταίο, εκτός των άλλων, θα δημιουργούσε και νέες θέσεις εργασίας.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23179
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 25 Νοέμ 2021, 15:02

Parrot έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 14:55
AlienWay έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 11:04
Καμία έκπληξη: Πρόσφατα συνεργάστηκα με ένα αφεντικό το οποίο ισχυριζόταν ότι αν μας καλούσε στο κινητό και δεν απαντούσαμε "διακόπτεται η συνεργασία".
Και αν θέλουν απ' τη δουλειά να σε ενημερώσουν για κάτι έκτακτο, πώς θα σε βρούν; Μη πάμε και στο άλλο άκρο.. :102:
Εχεις δίκιο. Στην περίπτωσή μου είναι απαραίτητο να βρίσκομαι σε επιφυλακή. Αυτά όμως δεν τα σκέφτονται οι κλαψιάρηδες που παραπονούνται στα σόσιαλ.

Να στο θέσω αλλιώς: Εγώ προσωπικά (και όσοι σκέφτονται όπως εγώ) δεν θα έβγαινα ποτέ να διαμαρτυρηθώ στο τουίτερ γιατί απολύθηκα επειδή "είχα το τηλέφωνο κλειστό". Καταλαβαίνω βέβαια τους αριστερούς που εστιάζουν περισσότερο στην εκμετάλλευση που συνεπάγεται η εργασία και όχι στο δίπολο προσφορά-ζήτηση. Ωστόσο, έχουν προβληματιστεί ποτέ ότι ο λόγος που έχουν αυτή την αντιμετώπιση από τα αφεντικά τους μπορεί να μην οφείλεται στην εκμετάλλευση αλλά στην ελληνική νοοτροπία; Μήπως το πρόβλημα είναι θέμα παιδείας και όχι απλά εκμετάλλευσης;
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4356
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 25 Νοέμ 2021, 15:04

μια και μιλαμε για ηλίθιους προιστάμενους, να πω για κεινη την βλαμμένη που χα και ενώ επέστρεφα από διακοπές, στην εθνική Πατρών - Κορίνθου, την εποχή που γινόντουσαν τα έργα, με πήρε τηλέφωνο ισα με δέκα φορές. φυσικά δεν απάντησα, δεν πα να χε γινει κατι πραγματικά σοβαρό. δεν είχε και μέρος κιολας να παρκάρω, τοτε ηταν κανονικο μαριο καρτ με τα κολωνάκια ο δρόμος. όταν έφτασα και την κάλεσα για να δω τι επιτελους έπαθε, η απάντηση της δ/ντριας μου ήταν:

Ναρανχιτα μου, την δευτερα που θα ρθεις στην δουλεια, παρηγγειλε σε παρακαλώ καινουργια καφετιέρα απο τον τομέα προμηθειών, γιατι αυτη εδώ χάλασε.

στα δόντια το κρατησα το: Χαζομ@να και δεν το πα, στα δόντια.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10158
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 25 Νοέμ 2021, 15:07

AlienWay έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 15:02
Parrot έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 14:55
AlienWay έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 11:04
Καμία έκπληξη: Πρόσφατα συνεργάστηκα με ένα αφεντικό το οποίο ισχυριζόταν ότι αν μας καλούσε στο κινητό και δεν απαντούσαμε "διακόπτεται η συνεργασία".
Και αν θέλουν απ' τη δουλειά να σε ενημερώσουν για κάτι έκτακτο, πώς θα σε βρούν; Μη πάμε και στο άλλο άκρο.. :102:
Εχεις δίκιο. Στην περίπτωσή μου είναι απαραίτητο να βρίσκομαι σε επιφυλακή. Αυτά όμως δεν τα σκέφτονται οι κλαψιάρηδες που παραπονούνται στα σόσιαλ.

Να στο θέσω αλλιώς: Εγώ προσωπικά (και όσοι σκέφτονται όπως εγώ) δεν θα έβγαινα ποτέ να διαμαρτυρηθώ στο τουίτερ γιατί απολύθηκα επειδή "είχα το τηλέφωνο κλειστό". Καταλαβαίνω βέβαια τους αριστερούς που εστιάζουν περισσότερο στην εκμετάλλευση που συνεπάγεται η εργασία και όχι στο δίπολο προσφορά-ζήτηση. Ωστόσο, έχουν προβληματιστεί ποτέ ότι ο λόγος που έχουν αυτή την αντιμετώπιση από τα αφεντικά τους μπορεί να μην οφείλεται στην εκμετάλλευση αλλά στην ελληνική νοοτροπία; Μήπως το πρόβλημα είναι θέμα παιδείας και όχι απλά εκμετάλλευσης;
Καλά τα περισσότερα που σου λένε μαλακίες είναι που όχι απλώς δεν είναι έκτακτα αλλά είναι ότι την επόμενη βδομάδα θα γίνει αυτό
Αλλά και έκτακτα να ήταν υπαρχουν και μηνυματα, δεν υπάρχει λόγος να σε παιρνει 10 φορές 11 το βράδυ την ώρα που χαλβαδιάζεις καμία, ή βλέπεις μπάλα ή τον παίζεις
Εγώ πλεον παντα λέω ήμουν κινηματογράφο, με έχουν για μεγάλο σινεφίλ

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23179
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 25 Νοέμ 2021, 15:13

Naranjita έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 15:04
μια και μιλαμε για ηλίθιους προιστάμενους, να πω για κεινη την βλαμμένη που χα και ενώ επέστρεφα από διακοπές, στην εθνική Πατρών - Κορίνθου, την εποχή που γινόντουσαν τα έργα, με πήρε τηλέφωνο ισα με δέκα φορές. φυσικά δεν απάντησα, δεν πα να χε γινει κατι πραγματικά σοβαρό. δεν είχε και μέρος κιολας να παρκάρω, τοτε ηταν κανονικο μαριο καρτ με τα κολωνάκια ο δρόμος. όταν έφτασα και την κάλεσα για να δω τι επιτελους έπαθε, η απάντηση της δ/ντριας μου ήταν:

Ναρανχιτα μου, την δευτερα που θα ρθεις στην δουλεια, παρηγγειλε σε παρακαλώ καινουργια καφετιέρα απο τον τομέα προμηθειών, γιατι αυτη εδώ χάλασε.

στα δόντια το κρατησα το: Χαζομ@να και δεν το πα, στα δόντια.
Εχω ακούσει περίπου 3 φορές τη φράση "την επόμενη φορά που θα το έχεις κλειστό, μην έρθεις στη δουλειά". Απο το ένα αυτάκι μπαίνει, από το άλλο βγαίνει. Διότι κάποια στιγμή παίχτηκε μια "αλλαγή εταιριών" στη δουλειά μου και μας ανέλαβε μια άλλη εταιρία, η οποία δίνει... σχεδόν τίποτα. Η σύμβαση έργου που είχε η προηγούμενη -η οποία πλήρωνε καλά- έληξε και υπογράφηκε καινούργια.

Η τηλεφωνική επιφυλακή, ήταν κάτι που ίσχυε και στην προηγούμενη εταιρία, εκεί όμως είχα καλές αποδοχές και σήκωνα ΠΑΝΤΑ το τηλέφωνο, στεκόμουν σούζα, ήμουν εντάξει στα καθήκοντά μου, προσέφερα, κάλυπτα ανάγκες, έκανα υπερωρίες, αγωνιούσα μη χάσω τη δουλειά μου, κλπ.

Τώρα -με τη νέα εταιρία που δίνει τις μισές αποδοχές- όλα τα παραπάνω τα κάνουν οι συνάδελφοι που έχουν πραγματικά ανάγκη και έχουν στόματα να ταίσουν. Εγώ το κινητό για να χωθώ εκτάκτως, δεν το σηκώνω πλέον.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15090
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 25 Νοέμ 2021, 15:19

Parrot έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 15:00
Για να ανέβουν οι μισθοί θα πρέπει να μειωθεί αρκετά η φορολογία στις επιχειρήσεις καθώς και να καταργηθεί ο κατώτατος υποχρεωτικός μισθός, εχω εξηγήσει γιατί το τελευταίο, εκτός των άλλων, θα δημιουργούσε και νέες θέσεις εργασίας.
παπαριές, για να ανέβουν πρέπει να υπάρχει χαμηλή ανεργεία και η προσφορά εργασίας να είνια κατά πολύ μεγαλύτερη από τη ζήτηση. Αν κατέβει η φορολογία απλά θα τσεπώσει πιο πολλά ο επιχειρηματίας (βέβαια μπορεί να ανοίξουν και περισότερες επιχειρήσεις).
Αν ο επιχειρηματίας βρίσκει υπάλληλο με 500 θα πληρώνει 500 ασχέτως αν τα έξοδά του είναι 300 ή 1000.Αν δε βγαίνει απλά δεν θα πάρει τον υπάλληλο
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7032
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 25 Νοέμ 2021, 15:23

Lord Brum έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 15:19
Parrot έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 15:00
Για να ανέβουν οι μισθοί θα πρέπει να μειωθεί αρκετά η φορολογία στις επιχειρήσεις καθώς και να καταργηθεί ο κατώτατος υποχρεωτικός μισθός, εχω εξηγήσει γιατί το τελευταίο, εκτός των άλλων, θα δημιουργούσε και νέες θέσεις εργασίας.
παπαριές, για να ανέβουν πρέπει να υπάρχει χαμηλή ανεργεία και η προσφορά εργασίας να είνια κατά πολύ μεγαλύτερη από τη ζήτηση. Αν κατέβει η φορολογία απλά θα τσεπώσει πιο πολλά ο επιχειρηματίας (βέβαια μπορεί να ανοίξουν και περισότερες επιχειρήσεις).
Αν ο επιχειρηματίας βρίσκει υπάλληλο με 500 θα πληρώνει 500 ασχέτως αν τα έξοδά του είναι 300 ή 1000.Αν δε βγαίνει απλά δεν θα πάρει τον υπάλληλο
Ε, γι' αυτό λέω, μείωση της φορολογίας επιχειρήσεων με ταυτόχρονη κατάργηση του κατώτατου μισθού. Αυτό στην αρχή θα ρίξει αρκετά τους μισθούς στην αγορά, αλλά στην πορεία θα δημιουργήσει καινούργιες θέσεις εργασίες και νέες επιχειρήσεις, και σιγά σιγά θα αρχίσει να ανεβαίνει εκθετικά. Το κλειδί βρίσκεται στην κυκλοφορία του χρήματος, ασχέτως του ποσού.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7416
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 25 Νοέμ 2021, 15:27

Lord Brum έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 15:19
Parrot έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 15:00
Για να ανέβουν οι μισθοί θα πρέπει να μειωθεί αρκετά η φορολογία στις επιχειρήσεις καθώς και να καταργηθεί ο κατώτατος υποχρεωτικός μισθός, εχω εξηγήσει γιατί το τελευταίο, εκτός των άλλων, θα δημιουργούσε και νέες θέσεις εργασίας.
παπαριές, για να ανέβουν πρέπει να υπάρχει χαμηλή ανεργεία και η προσφορά εργασίας να είνια κατά πολύ μεγαλύτερη από τη ζήτηση. Αν κατέβει η φορολογία απλά θα τσεπώσει πιο πολλά ο επιχειρηματίας (βέβαια μπορεί να ανοίξουν και περισότερες επιχειρήσεις).
Αν ο επιχειρηματίας βρίσκει υπάλληλο με 500 θα πληρώνει 500 ασχέτως αν τα έξοδά του είναι 300 ή 1000.Αν δε βγαίνει απλά δεν θα πάρει τον υπάλληλο
Έτσι ακριβώς.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23179
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 25 Νοέμ 2021, 15:43

Lord Brum έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 15:19
Parrot έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 15:00
Για να ανέβουν οι μισθοί θα πρέπει να μειωθεί αρκετά η φορολογία στις επιχειρήσεις καθώς και να καταργηθεί ο κατώτατος υποχρεωτικός μισθός, εχω εξηγήσει γιατί το τελευταίο, εκτός των άλλων, θα δημιουργούσε και νέες θέσεις εργασίας.
παπαριές, για να ανέβουν πρέπει να υπάρχει χαμηλή ανεργεία και η προσφορά εργασίας να είνια κατά πολύ μεγαλύτερη από τη ζήτηση. Αν κατέβει η φορολογία απλά θα τσεπώσει πιο πολλά ο επιχειρηματίας (βέβαια μπορεί να ανοίξουν και περισότερες επιχειρήσεις).
Αν ο επιχειρηματίας βρίσκει υπάλληλο με 500 θα πληρώνει 500 ασχέτως αν τα έξοδά του είναι 300 ή 1000.Αν δε βγαίνει απλά δεν θα πάρει τον υπάλληλο
Αν δεν βρίσκει υπάλληλο με 500 ευρώ, φταίει ο υπάλληλος, ο χλιδάνεργος, ο τεμπελχανάς (Μερκελική λογική).
Δεδομένου ότι δεν υπάρχει αξιόλογη παραγωγή και επενδύσεις που να ενισχύουν το ΑΕΠ, ο μόνος τρόπος για να βάλει το κράτος την ανεργία κάτω από το χαλί και να την ελαττώσει, είναι να κάνει προσλήψεις στο δημόσιο, μόνιμες ή με συμβάσεις. Και να δώσει πόστα στους "εργαταράδες, δουλευταράδες ΔΥ", οι οποίοι κατηγορούν τους "χλιδάνεργους", τεμπελχανάδες του ιδιωτικού τομέα, που βγάζουν 500 ευρώ.

Οι χριστιανοδημοκράτες προτεστάντες, μας δίδαξαν καλά. Και σκέψου ότι εγώ που τα λέω αυτά, ήμουν υπέρ των μνημονίων ΚΑΙ υπερ του ναι.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12796
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 25 Νοέμ 2021, 15:55

Parrot έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 15:00
Για να ανέβουν οι μισθοί θα πρέπει να μειωθεί αρκετά η φορολογία στις επιχειρήσεις καθώς και να καταργηθεί ο κατώτατος υποχρεωτικός μισθός, εχω εξηγήσει γιατί το τελευταίο, εκτός των άλλων, θα δημιουργούσε και νέες θέσεις εργασίας.
:lol:
Και μια εισαγωγή λαθρομεταναστών και είμαστε κομπλε :smt023

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7032
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 25 Νοέμ 2021, 16:10

nyxtovios έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 15:55
Parrot έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 15:00
Για να ανέβουν οι μισθοί θα πρέπει να μειωθεί αρκετά η φορολογία στις επιχειρήσεις καθώς και να καταργηθεί ο κατώτατος υποχρεωτικός μισθός, εχω εξηγήσει γιατί το τελευταίο, εκτός των άλλων, θα δημιουργούσε και νέες θέσεις εργασίας.
:lol:
Και μια εισαγωγή λαθρομεταναστών και είμαστε κομπλε :smt023
Δεν είπα αυτό, αλλά αν θέλουμε να σκεφτόμαστε με αυτοκρατορικούς όρους και όχι με εθνικιστικούς, οι μετανάστες μας είναι απαραίτητοι.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12796
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 25 Νοέμ 2021, 16:15

Parrot έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 16:10
nyxtovios έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 15:55
Parrot έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 15:00
Για να ανέβουν οι μισθοί θα πρέπει να μειωθεί αρκετά η φορολογία στις επιχειρήσεις καθώς και να καταργηθεί ο κατώτατος υποχρεωτικός μισθός, εχω εξηγήσει γιατί το τελευταίο, εκτός των άλλων, θα δημιουργούσε και νέες θέσεις εργασίας.
:lol:
Και μια εισαγωγή λαθρομεταναστών και είμαστε κομπλε :smt023
Δεν είπα αυτό, αλλά αν θέλουμε να σκεφτόμαστε με αυτοκρατορικούς όρους και όχι με εθνικιστικούς, οι μετανάστες μας είναι απαραίτητοι.
Οι μετανάστες είναι απαραίτητοι όταν η ανεργία είναι πολύ χαμηλή.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7032
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 25 Νοέμ 2021, 16:18

nyxtovios έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 16:15
Parrot έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 16:10
nyxtovios έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 15:55


:lol:
Και μια εισαγωγή λαθρομεταναστών και είμαστε κομπλε :smt023
Δεν είπα αυτό, αλλά αν θέλουμε να σκεφτόμαστε με αυτοκρατορικούς όρους και όχι με εθνικιστικούς, οι μετανάστες μας είναι απαραίτητοι.
Οι μετανάστες είναι απαραίτητοι όταν η ανεργία είναι πολύ χαμηλή.
Ασφαλώς και δεν προτείνεται η εισαγωγή μεταναστών για μείωση της ανεργίας. Οι μετανάστες είναι χρήσιμοι αλλού. Για την μείωση της ανεργίας και την αύξηση των μισθών και εν γένει την άνοδο του βιοτικού επιπέδου, είπα ότι αρκούν η μείωση της φορολογίας και η κατάργηση του κατώτατου μισθού.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12796
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 25 Νοέμ 2021, 16:20

Parrot έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 16:18
nyxtovios έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 16:15
Parrot έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 16:10
Δεν είπα αυτό, αλλά αν θέλουμε να σκεφτόμαστε με αυτοκρατορικούς όρους και όχι με εθνικιστικούς, οι μετανάστες μας είναι απαραίτητοι.
Οι μετανάστες είναι απαραίτητοι όταν η ανεργία είναι πολύ χαμηλή.
Ασφαλώς και δεν προτείνεται η εισαγωγή μεταναστών για μείωση της ανεργίας. Οι μετανάστες είναι χρήσιμοι αλλού. Για την μείωση της ανεργίας και την αύξηση των μισθών και εν γένει την άνοδο του βιοτικού επιπέδου, είπα ότι αρκούν η μείωση της φορολογίας και η κατάργηση του κατώτατου μισθού.
Σε τι άλλο είναι χρήσιμοι οι μετανάστες; Κανένα κράτος δε σου επιτρέπει την είσοδο αν δεν έχεις βρει δουλειά από πριν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών