Θεσσαλονίκη: Αρνητές υποδύθηκαν τους αστυνομικούς και έκαναν έλεγχο σε χώρο διενέργειας rapid test!

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4411
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Θεσσαλονίκη: Αρνητές υποδύθηκαν τους αστυνομικούς και έκαναν έλεγχο σε χώρο διενέργειας rapid test!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 02 Δεκ 2021, 23:09

vantono έγραψε:
01 Δεκ 2021, 22:01
Αυτοί οι αρθρο120ίτες ρε πούστη μου, πόσο μάστιγα!
Όντως. Μας έχουν ζαλίσει τ'αρχιδια.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24334
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Θεσσαλονίκη: Αρνητές υποδύθηκαν τους αστυνομικούς και έκαναν έλεγχο σε χώρο διενέργειας rapid test!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Δεκ 2021, 23:17

hellegennes έγραψε:
02 Δεκ 2021, 22:55
Δεν λειτουργούν έτσι τα δικαστήρια και το ποινικό σύστημα. Οι ποινές δεν επιβάλλονται με την λογική να μην μπαίνουν παρόμοιες ιδέες σε άλλους αλλά με την λογική της δικαιότερης ποινής για το κάθε αδίκημα, λαμβάνοντας υπόψη όποια ελαφρυντικά έχουν οι δράστες και σε τι συνθήκες διαπράχθηκε το αδίκημα (ψυχική κατάσταση, νοσήματα, προθέσεις, πρότερος βίος, κτλ).

Καταλαβαίνω ότι κάποια περιστατικά πυροδοτούν κάποιους και ζητάνε παραδειγματικές ποινές, αλλά δεν μπορεί και δεν πρέπει να λειτουργεί έτσι το ποινικό σύστημα.
Μάλλον έχεις δίκιο. Αν και ακούω συχνά τη φράση "για να ικανοποιηθεί το κοινό περί δικαίου αίσθημα" ή ότι ασκείται πίεση από την κοινή γνώμη σε δικαστές και ενόρκους, σε δίκες που τυγχάνουν μεγάλου ενδιαφέροντος ή ξεσηκώνουν μαζικές αντιδράσεις για διάφορους λόγους.

Θυμίζω όμως μια ιστορία όχι και τόσο παλιά. Ο Άδωνις μηνύει το Σώρρα για μετάδοση ψευδών ειδήσεων (για εκείνα τα χρεόγραφα εκατοντάδων δισεκατομμυρίων που υποσχόταν ότι θα διέθετε για την αποπληρωμή του Ελληνικού χρέους) και το δικαστήριο τον αθωώνει γιατί δεν μπόρεσε να αποδειχθεί ότι δεν τα κατείχε. Το αποτέλεσμα ήταν να αποθρασυνθεί ο Σώρρας και με την απόφαση στα χέρια να εξαπατήσει ακόμα περισσότερο κόσμο.

Δεν θέλω επανάληψη αυτής της χαζομάρας. Θέλω να υπάρχει συναίσθηση ότι δεν δικάζουν κάποιον απατεώνα που κότσαρε δυο σήματα και το έπαιζε εξουσία για να σπάσει πλάκα αλλά μία οργάνωση ανθρώπων που παρασύρουν συστηματικά και μεθοδικά αφελείς, μόνο που οι αφελείς δεν ρισκάρουν απλώς χρήματα αλλά και την ζωή τους. Εγκληματίες δικάζουν δηλαδή. Και η ποινή πρέπει να είναι ανάλογη.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θεσσαλονίκη: Αρνητές υποδύθηκαν τους αστυνομικούς και έκαναν έλεγχο σε χώρο διενέργειας rapid test!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Δεκ 2021, 23:31

Το δικαστήριο εκείνο μαλακίστηκε. Θα έπρεπε να υπήρχε καταδίκη. Αλλά... ο Άδωνης, που κατέθεσε την μήνυση, δεν εμφανίστηκε ποτέ στο δικαστήριο ούτε κανείς άλλος από την κυβέρνηση. Αυτό έπαιξε ρόλο. Στην ουσία εγκατέλειψαν την υπόθεση.

Από την άλλην, το αποτέλεσμα της τότε καταδίκης του Σώρρα δεν θα ήταν να συμμαζευτεί η κατάσταση, κατά την δική μου εκτίμηση, αλλά μάλλον να εκτροχιαστεί.

Τώρα, το κατά πόσο θα έπρεπε να είναι αυστηρότερες οι υπάρχουσες ποινές για αντιποίηση αρχής όταν αυτή οδηγεί ή μπορεί να οδηγήσει σε κοινωνικές αναταραχές, προβλήματα και θανάτους, είναι ένα θέμα που πρέπει να τεθεί υπό συζήτηση, αλλά σίγουρα δεν είναι αρμοδιότητα των δικαστηρίων να το λύσουν, αλλά των νομοθετών. Δεν μπορούν ξαφνικά να απαγγελθούν κατηγορίες που δεν προκύπτουν από τον ΠΚ για τις πράξεις τους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.


Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10678
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Θεσσαλονίκη: Αρνητές υποδύθηκαν τους αστυνομικούς και έκαναν έλεγχο σε χώρο διενέργειας rapid test!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 03 Δεκ 2021, 12:18

EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Δεκ 2021, 12:15
Εικόνα

Πού μπορώ να γίνω θεματοφυλακας;
Τι ζουμε ρε πστ μου...

Το αστειο ειναι οτι αν γινει κανενα πραξικοπημα αυτοι θα μουσκευτουν απ'τη χαρα τους.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Θεσσαλονίκη: Αρνητές υποδύθηκαν τους αστυνομικούς και έκαναν έλεγχο σε χώρο διενέργειας rapid test!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 04 Δεκ 2021, 18:54

EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Δεκ 2021, 12:15
Εικόνα

Πού μπορώ να γίνω θεματοφυλακας;
Λειτουργει Φορουμικο υποκαταστημα,μπες να κανεις αιτηση.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών